CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
ATENOLOL SANOFI 25, 25 mg, tabletkiATENOLOL SANOFI 50, 50 mg, tabletki
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda tabletka produktu leczniczego Atenolol Sanofi 25 zawiera 25 mg atenololu (Atenololum).
Każda tabletka produktu leczniczego Atenolol Sanofi 50 zawiera 50 mg atenololu (Atenololum).
Pełny wykaz substancji pomocniczych patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
- nadciśnienie tętnicze, - dławica piersiowa,
- zaburzenie rytmu z szybką czynnością serca,
- zawał mięśnia sercowego (wczesna interwencja w ostrej fazie zawału).
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawka powinna być ustalona indywidualnie, zależnie od stanu klinicznego pacjentai wartości ciśnienia tętniczego oraz tętna; leczenie rozpoczyna się od najmniejszej dawkipoczątkowej.
Dorośli:
Nadciśnienie tętnicze:
Początkowa dawka wynosi 50 mg na dobę, następnie można zwiększyć dawkę do 100 mgna dobę, podawane w jednej dawce dobowej lub w dawkach podzielonych.
Działanie terapeutyczne uzyskuje się po 1 do 2 tygodni stosowania produktu leczniczego.Dodatkowe obniżenie ciśnienia krwi można osiągnąć przez stosowanie atenololu z innymilekami obniżającymi ciśnienie krwi, na przykład z lekami moczopędnymi.
Dławica piersiowa:
Stosuje się od 50 mg do 100 mg atenololu na dobę, w jednej dawce dobowej lub w dawkachpodzielonych. Zwiększenie dawki nie powoduje nasilenia działania terapeutycznego.U pacjentów z dławicą piersiową nie należy nagle przerywać podawania atenololu, gdyżmoże to spowodować nasilenie bólów dławicowych, a nawet wystąpienie świeżego zawałuserca.
Zaburzenia rytmu serca z szybką czynnością serca:
Początkowa dawka atenololu wynosi 2,5 mg podawanego we wstrzyknięciu dożylnymw ciągu 2,5 minuty (tzn. 1mg/1min). Dawka 2,5 mg może być powtórzona w 5 minutowychodstępach do uzyskania spodziewanego działania terapeutycznego do dawki maksymalnej10 mg. W infuzji dożylnej atenolol stosowany jest w dawce 0,15 mg/kg masy ciała przez20 minut. Jeśli konieczne, iniekcje lub infuzje dożylne można powtarzać co 12 godzin.Po uzyskaniu kontroli zaburzeń rytmu serca po podaniu dożylnym atenololu konieczna jestkontynuacja leczenia lekiem doustnym w dawce od 50 mg do 100 mg raz na dobę.
Zawał mięśnia sercowego:
Pacjentom wymagającym dożylnego leczenia beta-adrenolitykami, podaje się atenololw dawce 5 mg do 10 mg w powolnym wstrzyknięciu dożylnym (1 mg/1 min) w ciągu12 godzinach od wystąpienia bólu w klatce piersiowej. Po dożylnym podaniu i w przypadkubraku objawów niepożądanych leczenie jest kontynuowane przez podanie doustne atenololuw dawce 50 mg po 15 minutach od podania dożylnego, a następnie po 12 godzinachod podania atenololu dożylnie w dawce 50 mg i dawce 100 mg na dobę po następnych12 godzinach.
Jeżeli wystąpią objawy niepożądane - zwolnienie rytmu serca i (lub) niedociśnienie tętniczelub inne, leczenie atenololem powinno być przerwane.
Dawkowanie w niewydolności nerek:
U pacjentów z niewydolnością nerek daw atenololu należy zmniejszyć.Nie zaobserwowano kumulacji atenololu u pacjentów, z klirensem kreatyniny większym niż35 ml/min/1,73 m2 (wartość prawidłowa wynosi 100 -150 ml/min/1,73 m2). U pacjentówz klirensem kreatyniny 15-35 ml/min/1,73 m2 (odpowiednio do stężenia kreatyniny300-600 mikromoli/litr) dawka doustna powinna wynosić 50 mg na dobę a dawka dożylna10 mg co 2 dni.
U pacjentów z klirensem kreatyniny mniejszym niż 15 ml/min/1,73 m2 (odpowiednio dostężenia kreatyniny powyżej 600 mikromoli/litr) dawka doustna powinna wynosić 25 mgna dobę lub 50 mg co drugi dzień.
Pacjenci dializowani powinni otrzymać dawkę 50 mg doustnie po każdej dializie; leczeniepowinno być przeprowadzane w warunkach szpitalnych ze względu na możliwośćwystąpienia znacznego obniżenia ciśnienia krwi.
Pacjenci w podeszłym wieku:
Może być konieczne zmniejszenie dawki, szczególnie w przypadku współistnienia niewydolności nerek.
Dzieci:
Ze względu na brak doświadczenia w stosowaniu atenololu u dzieci nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w tej grupie wiekowej.
4.3 Przeciwwskazania
2
- nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1;
- wstrząs kardiogenny;
- niewyrównana niewydolność serca; - zespół chorego węzła zatokowego;
- blok przedsionkowo - komorowy II lub III stopnia;- nieleczony guz chromochłonny nadnerczy;- kwasica metaboliczna;
- bradykardia poniżej 45 uderzeń na minutę;- niedociśnienie tętnicze;
- ciężkie zaburzenia krążenia tętniczego obwodowego;- dożylne stosowanie antagonistów wapnia typu werapamil, diltiazem lub innych leków przeciwarytmicznych.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
- Atenololu, tak jak innych beta-adrenolityków nie należy odstawiać nagle (może to wywołać zwiększenie ciśnienia tętniczego, nasilenie objawów dławicy piersiowej i (lub) zaburzenia rytmu serca).
Dawka produktu leczniczego powinna być stopniowo zmniejszana w ciągu 7 do 14 dni. Pacjenci, szczególnie z chorobą niedokrwienną serca powinni być w tym czasie obserwowani.
- W przypadku pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu chirurgicznego, decyzję o zaprzestaniu leczenia beta-adrenolitykiem należy podjąć co najmniej 24 godziny przed zabiegiem chirurgicznym. Ocena ryzyka i korzyści powinna być podejmowana indywidualnie dla każdego pacjenta. W przypadku kontynuowania leczenia atenololem należy zastosować leki anestezjologiczne o niewielkim ujemnym działaniu inotropowym, aby zmniejsz ryzyko wystąpienia działania kardiodepresyjnego. Podanie dożylne atropiny zmniejsza ryzyko reakcji ze strony nerwu błędnego.
- Chociaż podanie atenololu jest przeciwwskazane w niewyrównanej niewydolności serca, produkt leczniczy może być stosowany z zachowaniem ostrożności u pacjentów, u których niewydolność serca jest wyrównana. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z małą rezerwą sercową.
- Atenolol może zwiększyć częstość i czas trwania napadów w dławicy piersiowej u pacjentów z dławicą piersiową Printzmetala z powodu braku działania alfa-receptorów pośredniczących w skurczu naczyń wieńcowych. Atenolol jest beta1 selektywnym beta - adrenolitykiem i w związku z tym musi być stosowany z zachowaniem szczególnej ostrożności.
- Atenolol jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkim zaburzeniem obwodowego krążenia tętniczego (patrz punkt.4.3). Produkt leczniczy może również nasilać mniej zaawansowaną niewydolność obwodowego krążenia tętniczego.
- Należy zachować dużą ostrożność w przypadku pacjentów z blokiem serca I stopnia.- Cukrzyca: atenolol może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych, a także maskować objawy hipoglikemii np. tachykardię. Wskazana jest regularna kontrola stężenia glukozy, szczególnie w cukrzycy chwiejnej.
- Łuszczyca: atenolol może nasilać objawy łuszczycy.
- Produkt leczniczy może maskować objawy nadczynności tarczycy.
3
- W rzadkich przypadkach na skutek działania farmakologicznego dochodzi do zwolnienia akcji serca (tętno spoczynkowe do 50-55 uderzeń na minutę), w takim przypadku należy zmniejszyć dawkę.
- Atenolol może zwiększać wrażliwość na alergeny i nasilać reakcję anafilaktyczną u pacjentów, u których występowały takie reakcje w przeszłości. Tacy pacjenci mogą nie reagować na zwykle stosowaną dawkę adrenaliny.
- Ostrożnie należy stosować lek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, zaleca się dostosowanie dawkowania u tych pacjentów w zależności od wartości klirensu kreatyniny.- Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku. Leczenie należy rozpocząć od najmniejszej dawki.
- Nie należy stosować u pacjentów z odwracalną obturacją dróg oddechowych chyba, że jest to bezwzględnie konieczne. W takiej sytuacji należy zachować ostrożność.- U pacjentów z astmą oskrzelową może wystąpić zwiększenie oporów oddechowych, objawy ustępują po zastosowaniu leków rozszerzających oskrzela takich jak salbutamol lub izoprenalina.
- U pacjentów z guzem chromochłonnym przed zastosowaniem atenololu należy zastosować lek -adrenolityczny.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Zwiększone ryzyko znacznego obniżenia ciśnienia krwi, bradykardii i niewydolności serca może wystąpić w przypadku:
- jednoczesnego stosowania atenololu z antagonistami wapnia wykazującymi ujemne działanie inotropowe tj. werapamil i diltiazem mogą prowadzić do nasilenia tego działania szczególnie u chorych z zaburzoną czynnością komór i (lub) z zatokowo - przedsionkowymi i przedsionkowo - komorowymi zaburzeniami przewodzenia. Może to spowodować ciężkie niedociśnienie tętnicze, bradykardię lub niewydolność serca. Dożylne podanie antagonistów wapnia podczas stosowania beta-adrenolityków i w ciągu 48 godzin po ich odstawieniu jest przeciwwskazane;
- jednoczesnego stosowanie z dihydropirydyną, np: nifedypiną, może spowodować zwiększone ryzyko niedociśnienia tętniczego i niewydolność serca u pacjentów z utajoną niewydolnością serca;
- glikozydy naparstnicy w skojarzeniu z beta-adrenolitykami mogą wydłużać czas
przewodzenie przedsionkowo-komorowe;
- beta-adrenolityki mogą nasilać tzw. nadciśnienie z odbicia podczas odstawienia klonidyny; jeżeli klonidyna i beta-adrenolityki stosowane jednocześnie, należy zaprzestać stosowania beta-adrenolityków kilkanaście dni przed odstawieniem klonidyny. Jeżeli stosowanie klonidyny ma być zastąpione przez stosowanie beta-adrenolityków, rozpoczęcie podawania beta-adrenolityków powinno nastąpić kilkanaście dni po zaprzestaniu podawania klonidyny.
Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania:- leków przeciwarytmicznych klasy I: dyzopiramid i chinidyna;- leków sympatykomimetycznych: tj adrenalina, może zmniejszyć działanie beta- adrenolityków;
- insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych, może prowadzić do znacznego zmniejszenia stężenia glukozy we krwi. Objawy hipoglikemii, szczególnie tachykardia, mogą być maskowane (patrz punkt. 4.4);
4
- leków hamujących syntezę prostaglandyn: tj. ibuprofen i indometacyna, mogą zwiększyć działanie przeciwnadciśnieniowe beta-adrenolityków.
Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania leków znieczulających.Leki stosowane do znieczulenia ogólnego nasilają działanie kardiodepresyjne atenololui mogą powodować niedociśnienie tętnicze.
Anestezjolog powinien być poinformowany o leczeniu atenololem, stosowany do znieczulenia lek powinien mieć możliwie jak najmniejsze ujemne działanie inotropowe.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Atenolol przenika przez barierę łożyskową i jest wykrywany we krwi pępowinowej.Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania atenololu u kobiet w pierwszymtrymestrze ciąży, dlatego nie można wykluczyć możliwości działania teratogennego produktuleczniczego.
Atenolol był stosowany pod ścisłym nadzorem w leczeniu nadciśnienia tętniczego w trzecimtrymestrze ciąży. Podawanie atenololu kobietom w ciąży w celu leczenia łagodnegoi umiarkowanego nadciśnienia tętniczego spowodowało opóźnienie wzrostu płodu.U kobiet w ciąży (zwłaszcza w pierwszym i drugim trymestrze) oraz u kobiet w okresierozrodczym należy rozważyć korzyści ze stosowania atenololu do możliwego ryzyka.Stosowanie beta-adrenolityków powoduje zmniejszony przepływ krwi przez łożysko co możedoprowadzić do przedwczesnego porodu lub zgonu płodu.
Produkt leczniczy przenika do pokarmu kobiecego. Stwierdzono znaczną kumulację atenololuw pokarmie kobiecym. Stosowanie atenololu w okresie okołoporodowym lub w czasiekarmienia piersią może spowodować u noworodków zwiększone ryzyko hipoglikemiii bradykardii.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania atenololu u kobiet w ciążyi karmiących piersią.
4.7 Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Jest mało prawdopodobne, aby atenolol wywierał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdówmechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.Należy jednak wziąć pod uwagę, że bardzo rzadko podczas stosowania produktu leczniczego,zwłaszcza w początkowym okresie leczenia, mogą wystąpić zawroty głowy i uczuciezmęczenia.
4.8 Działania niepożądane
Następujące działania niepożądane są wymienione na podstawie klasyfikacji układówi narządów i przy użyciu następującej konwencji: bardzo często (≥1/10), często (≥1/100do <1/10); niezbyt często (≥1/1000 do <1/100); rzadko (≥1/10 000 do <1/1000); bardzorzadko (<1/10 000); nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnychdanych).
Produkt leczniczy jest na ogół dobrze tolerowany.
U niektórych pacjentów mogą wystąpić następujące objawy niepożądane:
5
Zaburzenia krwi i układu chłonnego:
Rzadko: plamica, trombocytopenia.
Zaburzenia psychiczne:
Niezbyt często: zaburzenia snu podobnie jak w przypadku innych beta-adrenolitykówRzadko: zmiany nastroju, koszmary senne, stan splątania, psychoza, omamy.
Zaburzenia układu nerwowego:
Rzadko: zawroty i bóle głowy, parastezje.
Zaburzenia oka:
Rzadko: suchość oczu, zaburzenie widzenia.
Zaburzenia serca:
Często: bradykardia
Rzadko: nasilenie niewydolności serca, nasilenie bloku serca.
Zaburzenia naczyniowe:
Często: oziębienie kończyn
Rzadko: obniżenie ciśnienia krwi związane ze zmianą pozycji ciała na stojącą, któremu możetowarzyszyć omdlenie, u wrażliwych pacjentów może wystąpić chromanie przestankowe,objaw Raynauda.
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:
Rzadko: skurcz oskrzeli u pacjentów z astmą oskrzelową lub u pacjentów, u którychwystępowała astma oskrzelowa w przeszłości.
Zaburzenia żołądka i jelit:
Często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe.Rzadko: suchość w jamie ustnej,
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:
Niezbyt często: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych,
Rzadko: przypadki działania toksycznego na wątrobę w tym cholestazy wątrobowej.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
Rzadko: wypadanie włosów, reakcje skórne typu łuszczycy, nasilenie łuszczycy, wysypka.Nie znana: reakcje nadwrażliwości: obrzęk naczynioruchowy i pokrzywka.
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi:
Rzadko: impotencja.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:
Często: uczucie zmęczenia.
Badania diagnostyczne:
Bardzo rzadko: obserwowane było zwiększone miano przeciwciał przeciwjądrowych ale znaczenie kliniczne nie jest jasne.
6
Należy rozważyć przerwanie stosowania leku, zgodnie z kliniczną oceną, jeżeli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów niepożądanych.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanychdziałań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści doryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelumedycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane zapośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań ProduktówLeczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i ProduktówBiobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa
tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309, e-mail:
[email protected]
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
W wyniku przedawkowania atenololu mo wystąpić następujące objawy:zwolnienie czynności serca, nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego, ostra niewydolnośćserca, skurcz oskrzeli.
Pacjenta należy umieścić w szpitalu i bardzo dokładnie obserwować. Należy zastosować leczenie objawowe.
Po zatruciu ostrym w celu zapobieżenia wchłaniania leku z przewodu pokarmowego należywykonać płukanie żołądka, podać węgiel aktywowany i leki przeczyszczające.Można zastosować transfuzję osocza w celu leczenia niedociśnienia tętniczego lub wstrząsu.Należy rozważyć zastosowanie hemodializy i hemoperfuzji.
Nasilona bradykardia powinna być leczona przez zastosowanie atropiny 1mg do 2 mgdożylnie i (lub) stymulatora serca. Jeśli wymaga tego sytuacja, leczenie powinno byćkontynuowane przez podanie dożylne 10 mg glukagonu. W zależności od reakcji, glukagonmoże być podawany w dawce 1 mg do 10 mg na godzinę. Zamiast glukagonu możnapodawać dobutaminę.
Skurcz oskrzeli zwykle ustępuje po zastosowaniu leków rozszerzających oskrzela.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: wybiórcze beta-adrenolityki kod ATC: C 07 AB 03
Atenolol należy do beta-adrenolityków wykazujących selektywną aktywność w stosunkudo receptorów adrenergicznych beta1 - działa preferencyjnie na receptory beta1-adrenergicznew mięśniu sercowym. Selektywność działania zmniejsza się wraz ze zwiększeniem dawki.Atenolol nie wykazuje wewnętrznej aktywności sympatykomimetycznej i wpływustabilizującego błony komórkowe.
Tak jak w przypadku innych beta-adrenolityków, wykazuje ujemne działanie inotropowe(z tego powodu jego stosowanie jest przeciwwskazane w niestabilnej niewydolnościkrążenia).
7
i jego działanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego nie jest do końca wyjaśnione.Prawdopodobnie efekt działania atenololu, polegający na zwolnieniu czynności sercai kurczliwości mięśnia sercowego wpływa na jego skuteczność w eliminowaniu lub redukcjiobjawów u pacjentów z dławicą piersiową.
Atenolol jest skuteczny i dobrze tolerowany w większości populacji etnicznych, jakkolwiekreakcja na lek może być mniej wyrażona u pacjentów rasy czarnej.
Działanie atenololu trwa co najmniej 24 godziny po podaniu pojedynczej doustnej dawki.Wąski zakres dawkowania i szybka reakcja pacjenta na leczenie powoduje szybki efektstosowania produktu. Nie wykazano niekorzystnych interakcji w przypadku stosowaniaatenololu jednocześnie z lekami moczopędnymi, przeciwnadciśnieniowymi, orazstosowanymi w dławicy piersiowej (patrz punkt 4.5). Z uwagi na preferencyjne działanie lekuna receptory beta w obrębie mięśnia sercowego, atenolol może być skutecznie stosowany,z zachowaniem ostrożności, w leczeniu pacjentów z chorobami układu oddechowego, którzynie tolerują nieselektywnych beta-adrenolityków.
Wczesne zastosowanie produktu w ostrym zawale mięśnia sercowego powoduje redukcjęwielkości obszaru zawału, zmniejsza chorobowość i śmiertelność. U mniejszej ilościpacjentów z zagrażającym zawałem mięśnia serca obserwuje się progresję do objawowegozawału serca; następuje zmniejszenie częstości występowania arytmii komorowych a znacznezmniejszenie dolegliwości bólowych może powodować ograniczenie zapotrzebowania naopioidowe leki przeciwbólowe. Obserwuje się zmniejszenie wczesnej śmiertelności. Atenololjest stosowany pomocniczo, w stosunku do standardowych leków wpływających na krążeniewieńcowe.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Atenolol po podaniu doustnym wchłania się z przewodu pokarmowego w około 40 % do50 %; maksymalne stężenie we krwi występuje po 2 do 4 godzinach. Stężenia atenololu we krwi są stałe, ale mogą ulegać niewielkim wahaniom.Atenolol w niewielkim stopniu ulega metabolizmowi w wątrobie, ponad 90% wchłoniętejz przewodu pokarmowego dawki przenika do krążenia obwodowego w postaci niezmienionej.Okres półtrwania leku w osoczu wynosi około 6 godzin ale może się zwiększać u pacjentówz ciężkim zaburzeniem czynności nerek, ponieważ nerki stanowią główną drogę jegoeliminacji.
Ze względu na małą rozpuszczalność w tłuszczach atenolol słabo przenika do tkanek, jegostężenie w tkance mózgowej jest małe.
Produkt leczniczy w niewielkim stopniu wiąże się z białkami krwi (około 3%).
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
liczne doświadczenia kliniczne dotyczące stosowania atenololu, odpowiednie informacjedla lekarzy zamieszczone w innych rozdziałach Charakterystyki Produktu Leczniczego.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
8
Celuloza mikrokrystalicznaSkrobia ziemniaczanaPowidon 90F
Sodu laurylosiarczanTalk
Magnezu stearynian
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
3 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Atenolol Sanofi 25
60 tabletek (6 blistrów z folii PVC/Al po 10 tabletek) w tekturowym pudełku. Atenolol Sanofi 50
30 tabletek (3 blistry z folii PVC/Al po 10 tabletek) w tekturowym pudełku.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu
leczniczego do stosowania
Brak szczególnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Sanofi-Aventis Sp. z o.o.ul. Bonifraterska 1700-203 Warszawa
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Atenolol Sanofi 25
Pozwolenie nr: R/3706Atenolol Sanofi 50
9
Pozwolenie nr: R/0114
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO
OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Atenolol Sanofi 25
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 22 września 1995Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 16 maja 2014
Atenolol Sanofi 50
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 29 czerwca 1992 Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 16 maja 2014
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
10