CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Berotec N 100, 100 mikrogramów/dawkę, aerozol inhalacyjny, roztwór
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Jedna odmierzona dawka (rozpylenie) zawiera 100 mikrogramów fenoterolu bromowodorku (Fenoteroli hydrobromidum).
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
Jedna dawka odmierzona zawiera do 15,597 mg etanolu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Aerozol inhalacyjny, roztwór.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
a) Leczenie objawowe ostrych napadów astmy oskrzelowej oraz innych stanów z odwracalnym zwężeniem dróg oddechowych, np. przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli.
U pacjentów z napadami astmy oskrzelowej lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP),reagującą na leczenie steroidami, należy brać pod uwagę jednoczesne leczenie przeciwzapalne.
b) Zapobieganie napadom astmy wysiłkowej.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
a) Leczenie objawowe ostrych napadów astmy oskrzelowej oraz innych stanów z odwracalnym
zwężeniem dróg oddechowych
W większości przypadków 1 dawka aerozolu jest dawką wystarczającą do szybkiego złagodzenia objawów. Jeśli po upływie 5 minut nie uzyskano znaczącej poprawy w oddychaniu, można zastosować dodatkową dawkę, jednak nie więcej niż 8 dawek aerozolu na dobę. Jeżeli napad astmy nie ustąpił po 2 dawkach aerozolu, konieczne może być zastosowanie większej liczby inhalacji. Wówczas pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać siędo najbliższego szpitala (patrz punkt 4.4).
b) Zapobieganie napadom astmy wysiłkowej
1 – 2 rozpylenia przed wysiłkiem, maksymalnie do 8 dawek aerozolu na dobę.
Dzieci i młodzież
U dzieci aerozol inhalacyjny Berotec N 100 należy stosować jedynie na zalecenie lekarza i podkontrolą osoby dorosłej.
Sposób podawania
Właściwe stosowanie aerozolu inhalacyjnego ma istotne znaczenie dla skuteczności terapii.
Przed pierwszym użyciem należy dwukrotnie nacisnąć zawór dozujący pojemnika.Podczas każdego zastosowania produktu należy postępować następująco. 1. Zdjąć nasadkę ochronną.
2. Wykonać głęboki wydech.
3. Trzymać pojemnik z aerozolem w pozycji jak na rys. 1, zacisnąć wargi na ustniku. Strzałka na pojemniku i dno pojemnika powinny być zwrócone ku górze.
(rys. 1)
4. Wykonać wdech tak głęboki, jak to tylko możliwe, równocześnie naciskając silnie dno pojemnika, co spowoduje uwolnienie jednej odmierzonej dawki produktu leczniczego. Wstrzymać oddech na kilka sekund, a następnie wyjąć ustnik z ust i wykonać wydech.
Jeżeli konieczna jest ponowna inhalacja, należy powtórzyć czynności opisane w punktach 2-4.
5. Po użyciu ponownie założyć nasadkę ochronną.
6. Jeśli nie używa się aerozolu przez okres trzech dni, przed ponownym zastosowaniem należy jednorazowo nacisnąć zawór dozujący.
Pojemnik nie jest przezroczysty, dlatego nie można zobaczyć, czy już jest pusty. Nowy pojemnik zawiera 200 dawek. Po ich wykorzystaniu, w pojemniku może nadal znajdować się niewielka ilość roztworu. Należy jednak wymienić pojemnik na nowy, gdyż dalsze jego stosowanie może niezapewnić dostarczenia odpowiedniej dawki produktu leczniczego.
Ilość leku w pojemniku można sprawdzić w następujący sposób:
Zdjąć z pojemnika plastikowy ustnik i włożyć pojemnik do naczynia z wodą. Zawartość pojemnikamożna oszacować obserwując jego pozycję w wodzie (patrz rys. 2).
(rys. 2)
Inhalator należy myć przynajmniej raz w tygodniu. Ważne jest, aby utrzymywać w czystości ustnik inhalatora, aby mieć pewność, że lek nie odkłada się na ściankach ustnika i nie zablokuje oninhalatora.
Aby umyć inhalator, należy najpierw zdjąć nasadkę ochronną i wyjąć pojemnik z lekiem z inhalatora.Przepłukać inhalator ciepłą wodą aż do momentu usunięcia wszystkich widocznych zanieczyszczeń.
(rys. 3)
Po umyciu wytrząsnąć inhalator i pozostawić na powietrzu do wyschnięcia. Nie używać żadnychsystemów suszących. Kiedy ustnik inhalatora jest suchy, należy z powrotem umieścić w inhalatorzepojemnik z lekiem i nasadkę ochronną.
(rys. 4)
UWAGA:
Plastikowy ustnik zaprojektowano specjalnie do użytku z aerozolem inhalacyjnym Berotec N 100, by zapewnić dostarczanie zawsze odpowiedniej dawki produktu leczniczego. Ustnika nigdy nie wolno wykorzystywać z jakimkolwiek innym aerozolem inhalacyjnym i odwrotnie, Berotec N 100 aerozolinhalacyjny nie może być stosowany z ustnikiem innym niż dołączony do produktu.
Pojemnik znajduje się pod ciśnieniem i pod żadnym pozorem nie należy używać siły przy jegootwieraniu ani wystawiać go na działanie temperatury wyższej niż 50°C.
4.3 Przeciwwskazania
Berotec N 100 jest przeciwwskazany u pacjentów z:
nadwrażliwością na fenoterolu bromowodorek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną
w punkcie 6.1.
kardiomiopatią przerostową zawężającą. tachyarytmią.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
W wymienionych poniżej schorzeniach, produkt leczniczy Berotec N 100, szczególnie, gdy jest stosowany w największych zalecanych dawkach, może być stosowany jedynie po wnikliwymrozpatrzeniu korzyści i ryzyka:
niedostatecznie kontrolowana cukrzyca,
ostatnio przebyty zawał mięśnia sercowego, ciężkie schorzenia serca lub naczyń,
nadczynność tarczycy,
guz chromochłonny nadnerczy.
Paradoksalny skurcz oskrzeli
Jak w przypadku innych leków podawanych wziewnie, po podaniu produktu Berotec N 100 może wystąpić paradoksalny skurcz oskrzeli mogący stanowić zagrożenie dla życia. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli, należy natychmiast przerwać stosowanie produktuBerotec N 100 i zastosować inne leczenie.
Wpływ na układ sercowo-naczyniowy
Sympatykomimetyki, w tym Berotec N 100, mogą wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Dane uzyskane z okresu po wprowadzeniu produktu do obrotu, jak również dane literaturowe wskazują na występowanie rzadkich przypadków niedokrwienia mięśnia sercowego, związanego ze stosowaniem beta-agonistów. Pacjentów z ciężką chorobą serca (np. niedokrwienną chorobą serca, arytmią lub ciężką niewydolnością serca), którzy otrzymują produkt Berotec N 100, należy poinformować, abyzasięgnęli porady lekarza, jeśli odczuwają ból w klatce piersiowej lub inne objawy świadczące o zaostrzeniu choroby serca. Należy zwrócić uwagę na takie objawy, jak duszność i ból w klatce piersiowej, ponieważ mogą być one wynikiem choroby układu oddechowego lub serca.
Hipokaliemia
Stosowanie beta2-agonistów może wywoływać potencjalnie ciężką hipokaliemię. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z ciężką astmą, ponieważ efekt ten może się nasilić podczas równoczesnego leczenia pochodnymi ksantyny, glikokortykosteroidami i lekami moczopędnymi. Niedotlenienie może dodatkowo nasilać niekorzystny wpływ zmniejszonego stężenia potasu na rytm serca. Hipokaliemia może zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca u pacjentów leczonych preparatami digoksyny. W takich przypadkach zaleca się kontrolowanie stężenia potasu w surowicykrwi.
Ostra, postępująca duszność
Należy poinformować pacjenta, że w przypadku ostrej, szybko nasilającej się duszności pacjentpowinien bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania długotrwałego:
Podawanie produktu doraźnie jest bardziej wskazane niż jego regularne stosowanie. Przed włączeniem do terapii leków przeciwzapalnych lub zwiększeniem ich dawki (np. kortykosteroidów wziewnych) w celu opanowania stanu zapalnego w obrębie dróg oddechowych i zapobiegania uszkodzeniu płuc w długim okresie, należy ocenić stan pacjenta.
W przypadku pogarszającej się drożności oskrzeli jest niewskazane i potencjalnie szkodliwe zwiększanie dawek produktów leczniczych zawierających substancje z grupy agonistów receptora beta2 (np. produktu Berotec N 100) powyżej dawek zalecanych i w dłuższym okresie. Regularne stosowanie coraz większych dawek produktów leczniczych zawierających substancje z grupy agonistów receptora beta2 (np. produktu Berotec N 100), w celu kontroli objawów pogarszającej się drożności oskrzeli, może wskazywać na pogorszenie kontroli nad przebiegiem choroby. W takim przypadku należy ponownie ocenić plan leczenia pacjenta, a w szczególności odpowiednio dostosowaną terapię przeciwzapalną, aby zapobiec zagrażającemu życiu zaostrzeniu objawówchoroby.
Jednoczesne stosowanie z sympatykomimetycznymi i przeciwcholinergicznymi lekami rozszerzającymi oskrzela
Inne sympatykomimetyki rozszerzające oskrzela mogą być stosowane z produktem Berotec N 100 wyłącznie pod kontrolą lekarza (patrz punkt 4.5). Leki przeciwcholinergiczne rozszerzające oskrzelamogą być stosowane jednocześnie z produktem leczniczym Berotec N 100.
Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych i innych badań diagnostycznych
Stosowanie produktu Berotec N 100 może prowadzić do dodatnich wyników na obecność fenoteroluw testach na nadużywanie substancji, np. w celu zwiększenia wydolności u sportowców (doping).
Produkt Berotec N 100 zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Leki beta-adrenergiczne, przeciwcholinergiczne i pochodne ksantyny (np. teofilina) mogą nasilaćdziałanie fenoterolu. Równoczesne podawanie innych beta-mimetyków, ogólnie działających leków przeciwcholinergicznych, pochodnych ksantyny może zwiększać działania niepożądane.
Hipokaliemia wywołana stosowaniem beta2-agonistów może ulec nasileniu podczas równoczesnego leczenia pochodnymi ksantyny, kortykosteroidami i lekami moczopędnymi. Należy to brać poduwagę, szczególnie u pacjentów z ciężkim pogorszeniem drożności dróg oddechowych.
Równoczesne podawanie beta-adrenolityków może wywołać potencjalnie niebezpieczne osłabieniedziałania rozszerzającego oskrzela.
Należy zachować ostrożność w czasie stosowania agonistów receptorów beta-adrenergicznych u pacjentów przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy (MAO) lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, ponieważ leki te mogą nasilać działanie agonistów receptorów beta-adrenergicznych.
Inhalacja halogenowych środków do znieczulenia ogólnego, takich jak: halotan, trójchloroetylen i enfluran, może nasilać działanie beta-agonistów na układ sercowo-naczyniowy.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Dane niekliniczne i dostępne badania kliniczne nie dostarczyły dowodów niekorzystnego oddziaływania produktu Berotec N 100 w okresie ciąży. Jednak należy zachować zwykle stosowaneśrodki ostrożności dotyczące stosowania leków w okresie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.
Należy wziąć pod uwagę fakt, że fenoterol hamuje czynność skurczową macicy.
Karmienie piersią
Badania niekliniczne wykazały, że fenoterol przenika do mleka. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania produktu w okresie karmienia piersią. Należy zachować ostrożność podczas stosowaniaproduktu Berotec N 100 u kobiet karmiących piersią.
Płodność
Brak danych klinicznych dla fenoterolu dotyczących płodności. Badania przedkliniczne z zastosowaniem fenoterolu nie wykazały negatywnego wpływu na płodność (patrz punkt 5.3).
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Jednak pacjentów należy poinformować, że w badaniach klinicznych zgłaszano objawy, takie jakzawroty głowy. Dlatego zaleca się zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdów lubobsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Jak każdy lek podawany drogą wziewną, Berotec N 100 może wywoływać miejscowe podrażnienie.
Częstość występowania zgodnie z konwencją MedDRA:Bardzo często (1/10)
Często (1/100 do <1/10)
Niezbyt często (1/1 000 do <1/100)Rzadko (1/10 000 do <1/1 000) Bardzo rzadko (<1/10 000)
Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Badania diagnostyczne:
Nieznana: obniżenie rozkurczowego i wzrost skurczowego ciśnienia tętniczego
krwi
Zaburzenia serca:
Niezbyt często: arytmia
Nieznana: niedokrwienie mięśnia sercowego, tachykardia, kołatanie serca
Zaburzenia układu nerwowego:
Często: drżenie
Nieznana: ból głowy, zawroty głowy
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: Często: kaszel
Niezbyt często: paradoksalny skurcz oskrzeliNieznana: podrażnienie gardła
Zaburzenia żołądka i jelit:
Niezbyt często: nudności, wymioty
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
Niezbyt często: świąd
Nieznana: nadmierne pocenie się, reakcje skórne, takie jak: wysypka, pokrzywka
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej:
Nieznana: skurcze mięśni, ból mięśni, osłabienie mięśni
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:
Niezbyt często: hipokaliemia, w tym ciężka hipokaliemia
Zaburzenia układu immunologicznego:
Nieznana: reakcje nadwrażliwości
Zaburzenia psychiczne:
Niezbyt często: pobudzenieNieznana: nerwowość
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa; tel.: +48 22 492 13 01, fax: + 48 22 492 13 09; e-mail: mailto:[email protected]. Działania
niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu lub przedstawicielowi podmiotu odpowiedzialnego.
4.9 Przedawkowanie
Objawy
Spodziewane objawy przedawkowania związane są z nadmiernym pobudzeniem beta-adrenergicznym, najważniejsze z nich to: tachykardia, kołatanie serca, drżenie, nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie, wzrost amplitudy fali tętna, bóle dławicowe, zaburzenia rytmu serca i zaczerwienienie twarzy. Obserwowano także przypadki kwasicy metabolicznej i hipokaliemii podczas stosowania fenoteroluw dawkach większych niż zalecane w zarejestrowanych dla produktu Berotec N 100 wskazaniach dostosowania.
Leczenie
Należy zaprzestać stosowania produktu Berotec N 100. Należy rozważyć monitorowanie równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolitowej.
Może być konieczne podawanie leków uspokajających, a w ciężkich przypadkach intensywna terapia.
Jako specyficzne antidota można zastosować leki blokujące receptory beta-adrenergiczne, najlepiejbeta1-selektywne. Jednak należy wziąć pod uwagę możliwe zmniejszenie drożności oskrzeli, a dawkę należy szczególnie ostrożnie dostosować u pacjentów chorych na astmę oskrzelową.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki stosowane w obturacyjnych chorobach dróg oddechowych,
wziewne leki adrenergiczne, selektywni agoniści receptora beta2-adrenergicznego, kod ATC: R03AC04
Berotec N 100 jest lekiem rozszerzającym oskrzela, stosowanym w ostrym napadzie astmyoskrzelowej oraz innych stanach z odwracalnym zwężeniem dróg oddechowych,
np. w przewlekłym obturacyjnym zapaleniu oskrzeli przebiegającym z rozedmą płuc lub bez rozedmypłuc. Po wziewnym zastosowaniu fenoterolu bromowodorku u pacjentów z obturacyjnymi chorobamipłuc, działanie rozszerzające oskrzela występuje w ciągu kilku minut i utrzymuje się przez 3–5 godzin.
Mechanizm działania
Fenoterolu bromowodorek jest bezpośrednio działającym lekiem sympatykomimetycznym, w dawkach terapeutycznych wybiórczo pobudzającym receptory beta2. W większych dawkach pobudza również receptory beta1. Zajęcie receptorów beta2 aktywuje cyklazę adenylową poprzez pobudzające białka Gs. Zwiększenie stężenia cyklicznego AMP aktywuje kinazę białkową A, która z kolei fosforyluje białka docelowe w komórkach mięśni gładkich. Pociąga to za sobą fosforylację kinazy lekkich łańcuchów miozyny, hamowanie hydrolizy inozynofosforanu i otwarcie kanałów potasowych o dużej przewodności, aktywowanych wapniem. Istnieją dowody na to, że „kanały maxi-K” mogą być aktywowane bezpośrednio przez białko Gs.
Działanie farmakodynamiczne
Fenoterol działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli i naczyń krwionośnych chroniąc je przed bodźcami zwężającymi oskrzela, takimi jak histamina, metacholina, zimne powietrze i alergeny (odpowiedź wczesna). W następstwie szybkiego podania hamowaniu ulega uwalnianie z komórek tucznych mediatorów prozapalnych i zwężających oskrzela. Ponadto wykazano, że dawki fenoterolu(0,6 mg) zwiększają klirens śluzowo-rzęskowy.
Większe stężenia w osoczu, często osiągane po podaniu doustnym, a zwłaszcza dożylnym, hamują czynność skurczową macicy. Większe dawki wywołują również reakcje metaboliczne: lipolizę, glikogenolizę, hiperglikemię i hipokaliemię. Ta ostatnia spowodowana jest zwiększonym wychwytem jonów K+ głównie przez mięśnie szkieletowe. Skutki oddziaływania beta-adrenergicznego na serce, takie jak przyspieszenie rytmu serca i zwiększona kurczliwość, są spowodowane przez działanie fenoterolu na naczynia krwionośne, pobudzenie receptorów beta2 w sercu, a w dawkach większych od dawek terapeutycznych, przez pobudzenie receptorów beta1. Podobnie jak w przypadku stosowania innych leków beta-adrenergicznych, odnotowano wydłużenie odstępu QTc. Podczas stosowania fenoterolu przy pomocy inhalatora typu pMDI (inhalator ciśnieniowy z dozownikiem) zmiany te były nieznaczne i obserwowano je w przypadku stosowania dawek większych niż zalecane. Jednakże, działanie ogólnoustrojowe po podaniu fenoterolu za pomocą nebulizatorów (roztwór do nebulizacji) może być większe niż podczas stosowania zalecanych dawek leku z inhalatora ciśnieniowego z dozownikiem. Znaczenie kliniczne nie zostało ustalone. Drżenia mięśniowe są jednym z częściejobserwowanych skutków działania beta-agonistów.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
W badaniach klinicznych wykazano dużą skuteczność fenoterolu w zapobieganiu skurczom oskrzeli. Fenoterol zapobiega zwężeniu oskrzeli w następstwie działania różnych bodźców, takich jak: wysiłekfizyczny, zimne powietrze i wczesna reakcja w wyniku kontaktu z alergenem.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Właściwości farmakokinetyczne fenoterolu były oceniane po podaniu dożylnym, wziewnym orazdoustnym. Efekt terapeutyczny produktu Berotec N 100 wiąże się z jego miejscowym działaniem w drogach oddechowych, dlatego też stężenie substancji w osoczu nie koniecznie musi być skorelowane z działaniem rozszerzającym oskrzela.
Wchłanianie
Po wziewnym podaniu leku, w zależności od sposobu inhalacji i użytego systemu, 10-30% substancji czynnej uwolnionej z inhalatora dociera do dolnych dróg oddechowych. Pozostała część lekupozostaje w górnych drogach oddechowych i w jamie ustnej, a następnie zostaje połknięta.
Całkowita biodostępność fenoterolu po podaniu wziewnym przy pomocy inhalatora typu pMDI (inhalator ciśnieniowy z dozownikiem) wynosi 18,7%. Wchłanianie z płuc następuje w cyklu dwufazowym. 30% dawki fenoterolu bromowodorku jest szybko wchłaniane z okresem łtrwania wynoszącym 11 minut, zaś 70% jest wchłaniane powoli z okresem półtrwania wynoszącym 120 minut.
Maksymalne stężenie fenoterolu w osoczu (średnia geometryczna) po wziewnym podaniu pojedynczej dawki 200 µg fenoterolu w postaci aerozolu inhalacyjnego (HFA-pMDI) wynosiło 66,9 pg/ml z tmaxwynoszącym 15 minut.
Po podaniu doustnym jest wchłaniane około 60% dawki fenoterolu bromowodorku. Wchłonięta ilość leku w znacznym stopniu podlega metabolizmowi pierwszego przejścia, co powoduje, że biodostępność leku po podaniu doustnym wynosi około 1,5%. Z tego też powodu wpływ części substancji czynnej, która została połknięta w następstwie inhalacji, na stężenie leku w osoczu jestniewielki.
Dystrybucja
Fenoterol jest szeroko dystrybuowany w organizmie. Objętość dystrybucji w stanie równowagi dynamicznej po podaniu dożylnym (Vss) wynosi 1,9-2,7 l/kg. Rozmieszczenie w osoczu podanego dożylnie fenoterolu odbywa się zgodnie z farmakokinetycznym modelem trzech kompartmentów z okresami łtrwania: tα = 0,42 minuty, tβ = 14,3 minuty i tγ = 3,2 godziny. Wiązanie z białkami osocza wynosi 40-55%.
Metabolizm
U ludzi fenoterol w znacznym stopniu jest metabolizowany przez sprzęganie z glukuronidami i siarczanami. Po podaniu doustnym fenoterol jest metabolizowany głównie w procesie reakcjiz kwasem siarkowym. Ten proces metabolicznej dezaktywacji macierzystej substancji rozpoczyna sięjuż w ścianie jelita.
Eliminacja
Biotransformacja fenoterolu z uwzględnieniem wydalania z żółcią stanowi największą część (około 85%) średniego całkowitego klirensu, który wynosi 1,1-1,8 l/min po podaniu dożylnym. Klirens nerkowy fenoterolu (0,27 l/min) stanowi około 15% średniego całkowitego klirensu dla ogólnoustrojowo dostępnej dawki. Biorąc pod uwagę frakcję leku związaną z białkami osocza, wielkość klirensu nerkowego sugeruje, że oprócz przesączania kłębuszkowego występuje równieżwydzielanie kanalikowe fenoterolu.
Przy użyciu metody znakowania radioaktywnego, całkowita radioaktywność wydalona z moczem w okresie 48 godzin po podaniu doustnym i dożylnym wynosi w przybliżeniu 39% i 65% dawki, acałkowita radioaktywność wydalona z kałem wynosi odpowiednio 40,2% i 14,8% dawki. 0,38% dawki po podaniu doustnym jest wydalane z moczem jako substancja macierzysta, podczas gdy 15% dawki po podaniu dożylnym jest wydalone w postaci niezmienionej. W wyniku inhalacji z inhalatora z dozownikiem, w okresie 24 godzin 2% dawki jest wydalone w postaci niezmienionej przez nerki.
Fenoterolu bromowodorek w postaci niezmetabolizowanej przenika przez łożysko i do mleka.
Nie ma wystarczających danych na temat wpływu fenoterolu bromowodorku na metabolizmu pacjentów z cukrzycą.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Wartości LD50 po podaniu doustnym u dorosłych myszy, szczurów oraz królików były w zakresie 1600 - 7400 mg/kg masy ciała oraz 150 - 433 mg/kg masy ciała u psów. Wartości LD50 po podaniu dożylnym u myszy, szczurów, królików i psów były w zakresie 30 - 81 mg/kg masy ciała. Toksyczność ostra po podaniu wziewnym u szczurów, psów i małp była bardzo mała. W zależności od warunków doświadczenia, śmiertelność nie została zaobserwowana przy dawkach wziewnych wynoszących 0,58 - 670 mg/kg masy ciała.
Badania toksyczności po podaniu wielokrotnym żnymi drogami (doustną, podskórną, dożylną, dootrzewnową, wziewną) były przeprowadzone u myszy, szczurów i psów przez okres do 78 tygodni. Podsumowując, te badania toksyczności wykazały u poszczególnych gatunków zmiany typowe dla podania leków beta-sympatykomimetycznych (np.: zmniejszenie zawartości glikogenu w wątrobie, hipokaliemię, tachykardię). Obserwowano przerost mięśnia sercowego i (lub) jego uszkodzenie u szczurów, myszy i królików podczas podawania leku różnymi drogami w dawkach większych niż 1 mg/kg masy ciała/dobę. U psów, zwierząt najbardziej wrażliwych na działanieleków beta-adrenergicznych, zaobserwowano występowanie uszkodzenia mięśnia sercowego podczas wziewnego podawania dawek większych niż 0,019 mg/kg masy ciała/dobę. Wziewne podanie leku małpom nie wykazało bezpośredniego toksycznego działania.
Badania toksycznego wpływu na reprodukcję u szczurów i królików nie wykazały teratogennych lub embriotoksycznych zmian oraz niekorzystnego wpływu na płodność i chów. Dawki doustne leku do 40 mg/kg masy ciała/dobę nie wykazały szkodliwego wpływu na płodność samców i samicszczurów. Doustnie podane dawki do 25 mg/kg masy ciała/dobę u królików oraz do
38,5 mg/kg masy ciała/dobę u myszy nie powodowały ani działania embriotoksycznego ani teratogennego. U szczurów odnotowano działanie tokolityczne po doustnym podaniu dawek 3,5 mg/kg masy ciała/dobę, zaś po podaniu dawek 25 mg/kg masy ciała/dobę wystąpiła nieznaczniezwiększona śmiertelność płodów i (lub) osesków. Bardzo duże dawki leku 300 mg/kg masy
ciała/dobę podawane doustnie i 20 mg/kg masy ciała/dobę podawane dożylnie powodowałyzwiększony odsetek wad rozwojowych płodów.
Fenoterolu bromowodorek nie wykazał żadnego działania mutagennego w testach in vitro i in vivo.
Badania nad rakotwórczością wykonane zostały po podaniu doustnym (myszy 18 miesięcy; szczury 24 miesiące) oraz po podaniu wziewnym (szczury 24 miesiące). Wykazano, że dawka doustna 25 mg/kg masy ciała/dobę zwiększa ryzyko rozwoju mięśniaków macicy ze zmienną aktywnością mitotyczną u myszy oraz mięśniaków gładkich krezki jajnika u szczurów. Jest to spowodowane miejscowym działaniem beta-adrenergicznym na mięśnie gładkie macicy u myszy i szczurów. Uważa się, że niniejsze rezultaty nie mają przełożenia na wpływ leku u ludzi. Wszystkie innestwierdzone nowotwory zostały uznane jako typowe rodzaje nowotworów spontaniczniewystępujących u tych gatunków i nie wykazywały istotnego biologicznie, zwiększonego ryzyka wynikającego ze stosowania fenoterolu.
W badaniach nad miejscową tolerancją leku przy żnych drogach podania (podanie dożylne,dotętnicze, na skórę oraz do worka spojówkowego) fenoterolu bromowodorek był dobrze tolerowany.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Kwas cytrynowy bezwodnyEtanol bezwodny
1,1,1,2-tetrafluoroetan (HFA 134a)Woda oczyszczona
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
3 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
1 pojemnik 10 ml (200 dawek)
Pojemnik ze stali nierdzewnej o pojemności 17 ml, zawierający 10 ml roztworu, z zaworem dozującym i plastikowym ustnikiem w tekturowym pudełku.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do
stosowania
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z
lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Boehringer Ingelheim International GmbHBinger Strasse 173
D-55216 Ingelheim/RheinNiemcy
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
R/3764
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO
OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 06 listopada 1995 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 12 marca 2014 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO