CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO Cutivate, 0,05 mg/g, maść
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
1 g maści zawiera 0,05 mg flutykazonu propionianu (Fluticasoni propionas), mikronizowanego. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: glikol propylenowy
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Jednorodna, przeźroczysta maść o barwie białej do złamanej bieli.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Flutykazonu propionian w postaci maści do stosowania miejscowego jest silnym kortykosteroidem wskazanym dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 1. roku życia w leczeniu reagujących na leczeniekortykosteroidami chorób skóry, takich jak:
atopowe zapalenie skóry (w tym wyprysk atopowy i dziecięcy), wyprysk pieniążkowaty,
alergiczny wyprysk kontaktowy, świerzbiączka guzkowa,
świerzbiączka ograniczona,
łuszczyca (z wyłączeniem zmian uogólnionych), liszaj płaski,
toczeń rumieniowaty - postać skórna (ang. Discoid Lupus Erythematosus, DLE, ang. Disseminated Discoid Lupus Erythematosus DDLE) - jako leczenie wspomagające,
łojotokowe zapalenie skóry - jako leczenie wspomagające, duże odczyny po ukąszeniach owadów.
Produkt leczniczy Cutivate, maść może być stosowany w erytrodermiach, jako ograniczone miejscoweleczenie wspomagające kortykoterapię ogólną.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie:
Produkt leczniczy Cutivate, maść jest przeznaczony do stosowania na skórę.
Jest on szczególnie wskazany do stosowania na suche, liszajowate, łuszczące się zmiany skórne.
Niewielką ilością produktu leczniczego należy pokrywać chorobowo zmienione miejsca na skórze 1 lub 2 razy na dobę aż wystąpi poprawa, przez okres do 4 tygodni. Następnie należy zmniejszyć częstość jego stosowania lub zastosować produkt o słabszej sile działania. Nie należy nakładać na leczoną skórę emolientu bezpośrednio po nałożeniu produktu - można go zastosować dopiero po wchłonięcie produktu.Jeśli po zastosowaniu produktu leczniczego nie ma poprawy (u dzieci zwykle po 7 dniach leczenia, udorosłych po 2 - 4 tygodniach), należy zweryfikować diagnozę.
Dzieci powyżej 1. roku życia
U dzieci częściej występują miejscowe i ogólne działania niepożądane kortykosteroidów po ich podaniu na skórę, w związku z tym dzieci w porównaniu do dorosłych wymagają krótszych okresów terapii orazleczenia produktami zawierającymi kortykosteroidy o mniejszej sile działania.
2
Należy upewnić się, że zastosowana została najmniejsza wymagana dawka produktu.
Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania produktu u dzieci dłużej, niż przez 4 tygodnie.
Dzieci w 1. roku życia
Flutykazonu propionian jest przeciwwskazany u dzieci w 1. roku życia.
Pacjenci w wieku podeszłym
W badaniach klinicznych nie stwierdzono istotnychżnic w odpowiedzi na leczenie flutykazonu propionianem u osób w podeszłym wieku, w porównaniu do osób młodszych. U osób w podeszłym wieku częściej występują zaburzenia czynności wątroby lub nerek, co może spowodować wolniejszą eliminację leku z organizmu i wystąpienie działania ogólnego. Dlatego należy stosować możliwie najmniejszą dawkęproduktu leczniczego i przez najkrótszy czas.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
W przypadku wchłaniania się i wystąpienia działań ogólnych (gdy produkt stosowany jest na dużąpowierzchnię przez długi okres) metabolizm i eliminacja mogą być spowolnione i w związku z tym zwiększa się ryzyko toksyczności ogólnoustrojowej. Dlatego należy stosować możliwie najmniejszą wskazaną dawkę produktu leczniczego przez najkrótszy czas.
Atopowe zapalenie skóry (wyprysk atopowy)
W atopowym zapaleniu skóry w miarę uzyskiwania poprawy, leczenie flutykazonu propionianem należy stopniowo wycofywać, a w terapii podtrzymującej powinny być stosowane emolienty. W przypadku nagłego zaprzestania leczenia flutykazonem propionianu może pojawić się efekt z odbicia(ang. rebound).
4.3 Przeciwwskazania
Nie stosować produktu leczniczego Cutivate, maść w następujących przypadkach:
nadwrażliwość na flutykazonu propionian lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną
w punkcie 6.1,
wirusowe infekcje skóry (np. opryszczka i ospa wietrzna), trądzik różowaty, trądzik pospolity,
zapalenie skóry okolicy ust,
świąd okolicy odbytu i narządów płciowych,
świąd bez zapalenia,
choroby skóry u dzieci w 1. roku życia, w tym przebiegające ze zmianami zapalnymi i w wyprysku
pieluszkowatym.
Stosowanie flutykazonu propionianiu kremu i maści jest nie wskazane w leczeniu zakażonych zmianskórnych (zakażenia bakteryjne lub grzybicze).
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Flutykazonu propionian należy ostrożnie stosować u pacjentów z nadwrażliwością na miejscowostosowane kortykosteroidy w wywiadzie. Reakcje miejscowej nadwrażliwości mogą przypominać objawyleczonej choroby (patrz punkt 4.8 Działania niepożądane).
Należy unikać długotrwałego stosowania produktu leczniczego oraz stosowania na duże powierzchnieciała, ze względu na ryzyko zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i wystąpienia objawów zespołu Cushinga. W razie zaobserwowania powyższych objawów, należy stopniowo odstawićprodukt lub zastosować słabszy kortykosteroid. Gwałtowne zaprzestanie leczenia może doprowadzić do niedoboru glikokortykosteroidów w organizmie.
Należy zachować ostrożność w trakcie stosowania flutykazonu propionianu i stosować jedynie dawkęniezbędną do uzyskania korzyści terapeutycznych.
Bezpośrednie zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (zawartość kortyzolu w osoczu w porannym badaniu poniżej 5 µg/dL) jest bardzo mało prawdopodobne w przypadku
3
terapeutycznego stosowania flutykazonu propionianu w kremie lub maści, chyba że jest on stosowany naponad 50% powierzchni ciała osoby dorosłej oraz w dawce przekraczającej 20 g na dobę.
Czynniki zwiększonego ryzyka wystąpienia działań ogólnoustrojowych:
siła działania i postać produktu leczniczego, zawierającego kortykosteroid do stosowania miejscowego,
długość ekspozycji na produkt,
stosowanie na duże powierzchnie ciała,
stosowanie na szczelnie osłonięte obszary skóry (w tym pod opatrunkiem okluzyjnym, a np. u małych dzieci pod pieluchą, gdyż pielucha może działać jak szczelne ubranie), zwiększone uwodnienie warstwy rogowej naskórka,
stosowanie na miejsca, gdzie skóra jest cienka – np. na skórę twarzy, stosowanie na uszkodzoną skórę lub gdy bariera skórna może być uszkodzona, stosowanie u dzieci, gdyż dzieci i niemowlęta mają większą powierzchnię ciała w stosunku do masy ciała niż dorośli i dlatego ich organizm może wchłonąć większą ilość kortykosteroidu zastosowanego na skórę. Z tego względu są one bardziej narażone na ogólnoustrojowe działania niepożądane niż dorośli.
Dzieci
U dzieci w wieku poniżej 12 lat i powyżej 1. roku życia nie należy stosować produktu długotrwale wschemacie terapii ciągłej, z uwagi na ryzyko zahamowania czynności nadnerczy.
Należy zachować ostrożność w trakcie stosowania flutykazonu propionianu i stosować jedynie dawkęniezbędną dla uzyskania korzyści terapeutycznych.
Ryzyko zakażeń bakteryjnych pod opatrunkiem okluzyjnym
W razie konieczności zastosowania produktu leczniczego pod opatrunkiem okluzyjnym, należy oczyścić skórę przed nałożeniem opatrunku, gdyż ciepło i wilgoć związane ze stosowaniem opatrunkówokluzyjnych sprzyjają rozwojowi zakażeń bakteryjnych.
Łuszczyca
Miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy powinno być ostrożne z uwagi na ryzyko wystąpienia tolerancji na produkt leczniczy, ryzyko zaostrzenia zmian w wyniku tzw. ,,efektu z odbicia" po zaprzestaniu stosowania produktu leczniczego, ryzyko rozwoju uogólnionej łuszczycy krostkowej oraz ryzyko miejscowych lub ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów wynikających z nadmiernego wchłaniania produktu leczniczego przez uszkodzoną skórę. Jeśli produkt jest stosowany włuszczycy, konieczny jest ścisły nadzór lekarza.
Współistniejące infekcje
W przypadku wtórnego zakażenia w obrębie zmian zapalnych leczonych produktem leczniczym Cutivate maść, należy zastosować miejscowo leczenie przeciwdrobnoustrojowe. W przypadku rozszerzania się zakażenia, należy przerwać miejscowe leczenie kortykosteroidami i zastosować produkt leczniczyprzeciwdrobnoustrojowy o działaniu ogólnym.
Owrzodzenia kończyn dolnych
Miejscowo stosowane kortykosteroidy stosuje się czasami w leczeniu zapalenia skóry wokół przewlekłych zmian owrzodzeniowych kończyn dolnych. Stosowanie kortykosteroidów w takim przypadku może być związane z większą częstością występowania reakcji miejscowej nadwrażliwości i wzrostem ryzykamiejscowych zakażeń.
Skóra twarzy
Stosowanie kortykosteroidów na skórę twarzy może prowadzić, częściej niż w przypadku stosowania na skórę innych okolic ciała, do zaników skóry. Należy wziąć to pod uwagę, szczególnie w leczeniułuszczycy, tocznia rumieniowatego i nasilonego wyprysku.
4
Skóra w okolicy oczu
Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z produktem. Unikać stosowania produktu na powieki, gdyż dostanie się produktu leczniczego do worka spojówkowego może doprowadzić do wystąpieniamiejscowego podrażnienia, jaskry i zaćmy.
Zaburzenia widzenia
Zaburzenia widzenia mogą wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do lekarza okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza(ang. Central Serous Chorioretinopathy - CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów.
Cutivate, maść zawiera:
- glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.
Jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub reakcje nadwrażliwości, należy zaprzestać leczenia produktem.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Równoczesne stosowanie leków, które hamują aktywność CYP3A4 (np. rytonawir, itrakonazol) powoduje spowolnienie metabolizmu kortykosteroidów, prowadząc do nasilenia ich działania ogólnoustrojowego. Stopień, w jakim ta interakcja ma znaczenie kliniczne zależy od dawki i drogi podania kortykosteroidóworaz od nasilenia działania inhibitora CYP3A4.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Płodność
Nie ma danych dotyczących wpływu miejscowo stosowanych kortykosteroidów na płodność u ludzi.
Ciąża
Dane dotyczące stosowania flutykazonu propionianu u ciężarnych kobiet są ograniczone. Miejscowe stosowanie kortykosteroidów u ciężarnych zwierząt powodowało wady rozwojowe płodu. Związek tych danych ze stosowaniem u ludzi nie został potwierdzony, jednak stosowanie flutykazonu propionianu podczas ciąży powinno być rozważane tylko w przypadku, kiedy spodziewane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Należy stosować go z minimalną częstością przez maksymalnie krótki czas.
Laktacja
Bezpieczeństwo stosowania miejscowego kortykosteroidów podczas karmienia piersią nie zostało określone. Nie wiadomo czy miejscowo stosowane kortykosteroidy mogą wchłaniać się wystarczająco, aby w mleku matki osiągnęły oznaczalne stężenia. Stosowanie produktu podczas karmienia piersią powinnobyć rozważane tylko w przypadku, kiedy spodziewane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla dziecka. W okresie karmienia piersią nie należy stosować produktu na pierś, aby zapobiec przypadkowemuspożyciu flutykazonu propionianu przez noworodka.
Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, zwłaszczaw dużych dawkach i na dużych powierzchniach skóry.
Flutykazonu propionian po podaniu podskórnym karmiącym samicom szczurów laboratoryjnych, występował w mierzalnym stężeniu w osoczu, jak również stwierdzono jego obecność w mleku. Jednakże u ludzi po zastosowaniu flutykazonu propionianu w zalecanych dawkach na skórę, jego stężenie w osoczuprawdopodobnie jest małe.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie wykazano wpływu produktu Cutivate maść na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
5
4.8 Działania niepożądane
Działania niepożądane wymienione poniżej zostały pogrupowane według układów i narządów, których dotyczyły oraz częstości występowania, określonej w następujący sposób:Bardzo często (1/10)
Często (1/100 do <1/10)
Niezbyt często (1/1 000 do <1/100) Rzadko (1/10 000 do <1/1 000) Bardzo rzadko (<1/10 000)
Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych). Działania niepożądane występujące bardzo często, często i niezbyt często zostały określone głównie napodstawie badań klinicznych. Działania niepożądane występujące rzadko i bardzo rzadko zostały określone na podstawie spontanicznych zgłoszeń.
Zakażenia i infestacje
Bardzo rzadko: wtórne zakażenia
Wtórne zakażenia, szczególnie w wypadku stosowania opatrunku okluzyjnego lub przy stosowaniukortykosteroidów w fałdach skóry.
Zaburzenia układu immunologicznegoBardzo rzadko: nadwrażliwość
Jeśli pojawią się objawy nadwrażliwości należy natychmiast zaprzestać stosowania produktu leczniczegoCutivate maść.
Zaburzenia endokrynologiczne
Bardzo rzadko: zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, objawy hiperkortyzolizmu (zespołu Cushinga), np.: zwiększenie masy ciała, otyłość, opóźnienie wzrostu kostnego u dzieci, twarz księżycowata, otyłość centralna, zmniejszenie stężenia endogennego kortyzolu, hiperglikemia i (lub) glikozuria, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, jaskra, zaćma
Długotrwałe stosowanie dużej ilości kortykosteroidów, w tym ich stosowanie na duże powierzchnie ciała,może skutkować wchłanianiem ogólnoustrojowym i pojawieniem się objawów zespołu Cushinga. Jest tobardziej prawdopodobne u dzieci i niemowląt oraz przy jednoczesnym stosowaniu opatrunku okluzyjnego.U dzieci pielucha może działać jak opatrunek okluzyjny (patrz punkt 4.4).
Zaburzenia oka
Nieznana: nieostre widzenie (patrz także punkt 4.4.).
Zaburzenia naczyniowe
Bardzo rzadko: rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych.
Długotrwałe i intensywne stosowanie silnych kortykosteroidów może powodować rozszerzeniepowierzchownych naczyń krwionośnych.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Często: świąd
Niezbyt często: miejscowe pieczenie skóry
Bardzo rzadko: ścieńczenie skóry, atrofia, rozstępy, teleangiektazje, hipopigmentacja, hipertrichoza, zaostrzenie objawów choroby, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry, łuszczyca krostkowa, rumień, wysypka, pokrzywka.
Zgłaszano również przypadki miejscowego uczucia pieczenia na skórze oraz świądu, jednak w badaniach klinicznych częstość występowania tych działań niepożądanych była porównywalna w grupach stosującychkortykosteroid i grupach stosujących placebo.
6
Długotrwałe i intensywne stosowanie silnych kortykosteroidów może powodować miejscowe zmiany atroficzne skóry w tym ścieńczenie skóry, rozstępy, hipertrichozę i hipopigmentację.
Stosowanie kortykosteroidów w leczeniu łuszczycy (lub ich wycofanie w trakcie jej leczenia) może powodować pojawienie się łuszczycy krostkowej.
Zgłaszano nasilenie objawów dermatoz i alergicznego wyprysku kontaktowego w trakcie stosowania
kortykosteroidów.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa, tel. + 48 22 49 21 301; faks: + 48 22 49 21 309; e-mail: [email protected]
Działania niepożądane można również zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Wystąpienie objawów ostrego przedawkowania jest mało prawdopodobne. W przypadku długotrwałego lub nieprawidłowego stosowania mogą wystąpić objawy hiperkortyzolizmu (zespołu Cushinga). W takiejsytuacji należy stopniowo zaprzestać podawania produktu leczniczego poprzez zmniejszanie częstości stosowania lub zastąpienie go kortykosteroidem o mniejszej sile działania. Z powodu ryzyka wystąpienia ostrej niewydolności nadnerczy, powinno to odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.
Dalsze postępowanie należy dostosować do stanu klinicznego pacjenta.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: kortykosteroidy o silnym działaniu, do stosowania miejscowego. Kod ATC: D 07 AC 17
Mechanizm działania
Miejscowo stosowane kortykosteroidy wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz działają obkurczająco na naczynia krwionośne.
Kortykosteroidy działają przeciwzapalnie w wyniku hamującego wpływu na późne fazy reakcji alergicznych, w tym zmniejszając gęstość komórek tucznych, hamując chemotaksję i aktywację eozynofili,zmniejszając wytwarzanie cytokin przez limfocyty, monocyty, komórki tuczne oraz hamując metabolizm kwasu arachidonowego.
Flutykazonu propionian jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym i słabym działaniu hamującym czynność osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Ma on większy współczynnik terapeutycznyw porównaniu z większością innych stosowanych miejscowo kortykosteroidów.
Flutykazonu propionian wykazuje silne działanie ogólnoustrojowe po podaniu podskórnym, niewielkie po podaniu doustnym. W badaniach in vitro wykazano duże powinowactwo flutykazonu propionianu doreceptora glikokortykosteroidowego.
Podczas stosowania produktu leczniczego nie odnotowano znaczących zaburzeń hormonalnych, ani działań niepożądanych ze strony obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, przewodu pokarmowego,układu krążenia i układu oddechowego.
7
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po podaniu doustnym lub zastosowaniu miejscowym, biodostępność flutykazonu propionianu jest bardzomała. Wynika to z ograniczonego wchłaniania leku z przewodu pokarmowego oraz nasilonego efektu„pierwszego przejścia”, a także z ograniczonego wchłaniania leku po podaniu na skórę. Dlategoogólnoustrojowa ekspozycja na lek po spożyciu produktu leczniczego Cutivate, maść jest mała.
Dystrybucja
Badania wykazały, że po podaniu doustnym flutykazonu propionianu w ciągu minuty przenika on dokrwiobiegu, a następnie bardzo szybko do żółci i jest wydalany z kałem. Flutykazonu propionian nie kumuluje się w tkankach, nie łączy się z melaniną.
Metabolizm
Dane farmakokinetyczne uzyskane z badań przeprowadzonych na szczurach i psach wskazują na szybki metabolizm i szybką eliminację flutykazonu propionianu z organizmu. Również u ludzi wykazano szybką eliminację leku. Flutykazonu propionian po podaniu miejscowym na skórę ulega szybkiej inaktywacji. Flutykazonu propionian jest metabolizowany w wyniku hydrolizy do kwasu karboksylowego o bardzosłabym działaniu kortykosteroidowym i przeciwzapalnym.
Eliminacja
U wszystkich badanych gatunków zwierząt stwierdzono, że sposób eliminacji leku jest niezależny od jego drogi podania. Lek jest wydalany głównie z kałem, w ciągu 48 godzin.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
W badaniach wpływu na rozrodczość przeprowadzonych na zwierzętach, kortykosteroidy powodowały powstawanie wad rozwojowych, w tym rozszczep podniebienia/warg. Jednakże nie wydaje się, aby tewyniki badań na zwierzętach odnosiły się do ludzi stosujących zalecane dawki produktu leczniczego. Dane uzyskane na podstawie badań farmakologicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, toksyczności po podaniu wielokrotnym, genotoksyczności, potencjalnego działania rakotwórczego, wpływu na płodność i toksycznego wpływu na reprodukcję, nie ujawniają występowania szczególnego zagrożenia dla człowieka, innego niż przewidywane dla silnie działających kortykosteroidów.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych Glikol propylenowy Sorbitanu łtoraoleinian Wosk mikrokrystaliczny Parafina ciekła
6.2 Niezgodności farmaceutyczne Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
2 lata.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Tuba aluminiowa z nakrętką polipropylenową zawierająca 15 g, 30 g, 50 g lub 100 g maści, w tekturowym pudełku.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
8
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
GlaxoSmithKline Export Ltd980 Great West Road
Brentford, Middlesex TW8 9GSWielka Brytania
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU Pozwolenie R/3651
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 28 czerwca 1995 Data ostatniego przedłużenia pozwolenia:15 marca 2015
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI
PRODUKTU LECZNICZEGO