CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Finaran, 5 mg, tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Jedna tabletka powlekana zawiera 5 mg finasterydu.Substancja pomocnicza o znanym działaniu: jedna tabletka powlekana zawiera 75 mg laktozyjednowodnej.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana.
Białe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane, o średnicy 7 mm, z wytłoczonym napisem ‘F’ i ‘5’ na jednej stronie.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Produkt Finaran jest wskazany w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ang. Benign Prostatic Hyperplasia, BPH) w celu:
zmniejszenia powiększonego gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów związanych BPH.
zmniejszenia częstości występowania ostrego zatrzymania moczu oraz konieczności leczenia chirurgicznego, w tym przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (ang. Transurethral Resection of the Prostate, TURP) i prostatektomii.
Produkt Finaran należy stosować wyłącznie u pacjentów z powiększonym gruczołem krokowym(objętość gruczołu powyżej 40 ml).
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Sposób podawania
Wyłącznie do stosowania doustnego.
Dawkowanie
Zalecane dawkowanie to jedna tabletka 5 mg raz na dobę niezależnie od posiłków. Tabletkę należypołykać w całości, nie należy jej dzielić ani rozkruszać (patrz punkt 6.6). Chociaż w krótkim czasie możebyć widoczna poprawa, konieczne może być leczenie przez przynajmniej sześć miesięcy, aby mócocenić, czy osiągnięta została zadowalająca odpowiedź kliniczna na leczenie.
Stosowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby
Nie ma dostępnych danych dotyczących stosowania u pacjentów z niewydolnością wątroby (patrz punkt 4.4).
1
Stosowanie u pacjentów z niewydolnością nerek
Nie ma konieczności dostosowania dawkowania u pacjentów z różnym stopniem niewydolności nerek(nawet z klirensem kreatyniny zaledwie 9 ml/min), ponieważ badania farmakokinetyczne nie wykazaływpływu niewydolności nerek na wydalanie finasterydu. Nie przeprowadzono badań dotyczącychstosowania finasterydu u pacjentów hemodializowanych.
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Nie ma konieczności dostosowania dawkowania, chociaż badania farmakokinetyczne wykazały, żestopień wydalania finasterydu jest nieznacznie mniejszy u pacjentów w podeszłym wieku - powyżej70 lat.
4.3 Przeciwwskazania
Finasteryd nie jest wskazany do stosowania u kobiet i dzieci.Finasteryd jest przeciwwskazany w:
nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancje pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
w ciąży stosowanie u kobiet, które w ciąży lub mogą być w ciąży (patrz punkt 4.6).
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Ogólne
W celu uniknięcia powikłań ważne jest, aby pacjenci z dużą objętością zalegającego moczu i (lub)znacznie zmniejszonym przepływem moczu byli starannie monitorowani. Należy wziąć pod uwagęmożliwość przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.
Wpływ na swoisty antygen sterczowy (ang. Prostate Specific Antigen, PSA) i wykrywalność raka
gruczołu krokowego
Nie stwierdzono do tej pory korzyści klinicznych u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego leczonychfinasterydem w dawce 5 mg. Pacjenci z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH) orazzwiększonym stężeniem swoistego antygenu sterczowego (PSA) w surowicy, byli monitorowaniw kontrolowanych badaniach klinicznych z zastosowaniem serii biopsji PSA i gruczołu krokowego.W tych badaniach BPH, finasteryd w dawce 5 mg nie spowodował zmiany współczynnika wykrycia rakagruczołu krokowego, a całkowita liczba przypadków występowania raka gruczołu krokowego nie byłaznacząco różna u pacjentów leczonych finasterydem w dawce 5 mg w porównaniu do pacjentówotrzymujących placebo.
Stężenie PSA w surowicy jest zależne od wieku pacjenta i objętości gruczołu krokowego, a objętość tegogruczołu jest zależna od wieku pacjenta. Przed rozpoczęciem leczenia finasterydem w dawce 5 mg oraznastępnie okresowo w trakcie leczenia, zaleca się wykonywanie badania per rectum oraz innych oznaczeńpod kątem wykrycia raka gruczołu krokowego. Oznaczenie stężenia PSA w surowicy również jeststosowane w celu zdiagnozowania raka gruczołu krokowego. Na ogół, gdy oznaczane jest stężenie PSA,PSA >10 ng/ml (Hybritech) przed rozpoczęciem leczenia powoduje konieczność natychmiastowegoprzeprowadzenia dalszych badań oraz rozważenia biopsji; przy stężeniu PSA pomiędzy 4 a 10 ng/mlzalecane jest dalsze postępowanie diagnostyczne. Wartości stężenia PSA u mężczyzn z rakiem gruczołukrokowego mogą się w znacznym stopniu pokrywać z wartościami stwierdzanymi u mężczyzn bez tegonowotworu. Dlatego też, u mężczyzn z BPH, wartości stężenia PSA mieszczące się w prawidłowymzakresie nie wykluczają raka gruczołu krokowego, niezależnie od leczenia finasterydem w dawce 5mg.Wyjściowe stężenie PSA <4 ng/ml nie wyklucza możliwości występowania raka gruczołu krokowego.
U pacjentów z BPH finasteryd w dawce 5 mg powoduje zmniejszenie stężenia PSA w surowicy o około50%, nawet w przypadku raka gruczołu krokowego. Przy ocenie wyników stężenia PSA, u chorychz BPH leczonych finasterydem w dawce 5 mg, musi być brane pod uwagę zmniejszenie stężenia PSAw surowicy, które nie wyklucza współistnienia raka gruczołu krokowego. Zmniejszenie stężenia PSAmożna przewidzieć po przeanalizowaniu całego zakresu wartości PSA, jednak może różnić sięu poszczególnych pacjentów. W trwającym 4 lata, kontrolowanym placebo badaniu, z podwójnie ślepą
2
próbą, w którym uczestniczyło 3000 pacjentów (ang. Proscar Long-Term Efficacy and Safety Study,PLESS) analiza danych PSA potwierdziła, że u pacjentów leczonych finasterydem w dawce 5 mg przezsześć miesięcy lub dłużej, wartości PSA należy podwoić, porównując je z prawidłowymi wartościamiu pacjentów nieleczonych. Ta zależność zapewnia czułość i specyficzność badania PSA oraz możliwośćwykrycia tym badaniem raka gruczołu krokowego.
Przypadki utrzymującego się zwiększonego stężenia PSA u pacjentów leczonych finasterydem w dawce5 mg należy dokładnie ocenić, łącznie z rozważeniem nieprzyjmowania produktu przez pacjenta zgodniez zaleceniami lekarza.
Współczynnik wolnego PSA (stosunek wolnego PSA do całkowitego) nie jest znacząco zmniejszonyprzez finasteryd w dawce 5 mg. Stosunek wolnego do całkowitego PSA pozostaje stały nawet podwpływem finasterydu w dawce 5 mg. Gdy współczynnik wolnego PSA jest wykorzystywanydo wykrywania raka gruczołu krokowego, nie ma konieczności dostosowania tego współczynnika.
Interakcje z produktami leczniczymi i (lub) wynikami badań laboratoryjnych
Wpływ na stężenie PSA
Stężenie PSA w surowicy związane jest z wiekiem pacjenta i objętością gruczołu krokowego, a objętośćgruczołu krokowego zależy od wieku pacjenta. Przy ocenie wyników laboratoryjnych PSA należypamiętać, że jego stężenia u pacjentów leczonych finasterydem w dawce 5 mg zwykle zmniejszają się.U większości pacjentów szybkie zmniejszenie PSA widoczne jest w ciągu pierwszych miesięcy leczenia,po czym wyniki oznaczeń PSA stabilizują się na nowym poziomie. Stężenie PSA po leczeniu stanowiokoło połowę wartości wyjściowej. Dlatego u typowego chorego leczonego finasterydem w dawce 5 mgprzez sześć lub więcej miesięcy, wartości PSA należy podwoić, porównując je z prawidłowymiwartościami u osób nieleczonych (patrz punkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczącestosowania, Wpływ na PSA i diagnozowanie raka gruczołu krokowego).
Rak sutka u mężczyzn
W trakcie badań klinicznych oraz po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu odnotowanoprzypadki występowania raka sutka u pacjentów przyjmujących finasteryd w dawce 5 mg. Lekarzepowinni poinformować pacjentów, aby niezwłocznie zgłaszali jakiekolwiek zmiany w obrębie sutka,takie jak guzki, ból, ginekomastia lub wydzielina z sutków.
Dzieci i młodzież
Finasteryd nie jest wskazany do stosowania u dzieci.
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania u dzieci.
Laktoza
Produkt leczniczy zawiera laktozę jednowodną. Produkt leczniczy nie powinien być stosowanyu pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp)lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Niewydolność wątroby
Nie badano wpływu niewydolności wątroby na farmakokinetykę finasterydu.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Nie stwierdzono żadnych klinicznie istotnych interakcji.
Finasteryd jest metabolizowany głównie przez układ cytochromu P450 3A4, ale nie ma na niego znaczącegowpływu. Chociaż ryzyko wpływu finasterydu na farmakokinetykę innych produktów określono jako niewielkie,możliwe jest, że inhibitory i induktory cytochromu P450 3A4 będą miały wpływ na stężenie finasterydu w osoczu.Jednak jest mało prawdopodobne, aby na podstawie ustalonego marginesu bezpieczeństwa jednoczesnestosowanie takich inhibitorów będzie miało jakiekolwiek znaczenie kliniczne. W badaniach u ludzi niestwierdzono żadnych klinicznie istotnych interakcji z następującymi produktami leczniczymi:propranololem, digoksyną, glibenklamidem, warfaryną, teofiliną i fenazonem.
3
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Karmienie piersią
Finasteryd w postaci tabletek nie jest wskazany do stosowania u kobiet.Nie wiadomo, czy finasteryd przenika do mleka kobiecego.
Ciąża
Stosowanie finasterydu jest przeciwwskazane u kobiet, które lub mogą być w ciąży. Ze względu nazdolność hamowania przemiany testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT) przez inhibitory 5 α-reduktazy typu II, produkty z tej grupy, w tym finasteryd, podane kobietom w ciąży, mogą spowodowaćnieprawidłowy rozwój zewnętrznych narządów płciowych u płodu płci męskiej (patrz punkt 6.6).
Płodność
Nie ma długoterminowych badań dotyczących płodności u ludzi. Nie przeprowadzono szczegółowychbadań u mężczyzn o obniżonej płodności. Pacjenci, którzy planowali zostać ojcami byli na wstępiewykluczeni z badań klinicznych. Chociaż badania na zwierzętach nie wykazały znaczącego negatywnegowpływu na płodność, po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu pojawiły się spontanicznedoniesienia o niepłodności i (lub) niskiej jakości nasienia. W przypadku niektórych pacjentówwystępowały inne czynniki ryzyka, które mogły przyczynić się do niepłodności. Po zaprzestaniustosowania finasterydu odnotowano powrót do prawidłowych wartości lub poprawę jakości nasienia.
W badaniach dotyczących rozwoju, przeprowadzonych na zwierzętach, u potomstwa płci męskiej samicszczurów, które w okresie ciąży otrzymywały finasteryd w dawkach od 100 μg/kg mc./dobę do 100mg/kg mc./dobę obserwowano występowanie zależnego od dawki spodziectwa z częstością od 3,6% do100%. Ponadto, samice wydawały na świat potomstwo płci męskiej ze zmniejszoną masą gruczołukrokowego oraz pęcherzyków nasiennych, opóźnieniem oddzielenia napletka, przejściowym rozwojemsutka oraz zmniejszoną odległością odbytu od narządów płciowych, gdy finasteryd podawano w dawkachmniejszych niż zalecane u człowieka. Krytycznym okresem, w trakcie którego te działania mogą zostaćwywołane określono u szczurów na 16-17 dzień ciąży.
Powyżej opisane zmiany stanowią spodziewane skutki farmakologiczne stosowania inhibitorów 5 α-reduktazy typu II. Wiele z tych zmian, np. spodziectwo, obserwowanych u samców szczura narażonychin utero na finasteryd jest podobnych do tych odnotowanych u niemowląt płci męskiej z genetycznymniedoborem 5 α-reduktazy. Z tych powodów produkt Finaran jest przeciwwskazany u kobiet, które lubmogą być w ciąży.
Nie odnotowano żadnych działań niepożądanych u potomstwa rodzaju żeńskiego narażonego in utero na jakiekolwiek dawki finasterydu.
Narażenie na finasteryd ryzyko dla płodu płci męskiej
Kobiety w ciąży lub kobiety, które mogą zajść w ciążę nie powinny dotykać rozkruszonych aniprzełamanych tabletek produktu ze względu na możliwość wchłonięcia finasterydu oraz późniejszeryzyko dla płodu płci męskiej (patrz punkt 6.6).
Tabletki produktu Finaran powlekane, co zapobiega kontaktowi z substancją czynną, o ile tabletki nie przełamane lub rozkruszone.
Niewielkie ilości finasterydu zostały wykryte w nasieniu mężczyzn stosujących finasteryd w dawcedobowej 5 mg. Nie wiadomo, czy kontakt kobiety w ciąży z nasieniem pacjenta leczonego finasterydemmoże mieć szkodliwy wpływ na płód płci męskiej. Dlatego, gdy partnerka seksualna pacjenta jest w ciążylub może zajść w ciążę, pacjent powinien minimalizować narażenie partnerki na kontakt z nasieniem.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Brak danych wskazujących na wpływ finasterydu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4
4.8 Działania niepożądane
Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych należą impotencja i zmniejszenie popędu seksualnego.Działania te zwykle występują w początkowej fazie leczenia i u większości pacjentów kontynuującychleczenie ustępują.
Poniżej wymieniono działania niepożądane, które wystąpiły w badaniach klinicznych oraz po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu.
Częstość występowania została sklasyfikowana w następujący sposób: bardzo często (≥1/10), często(>1/100 do <1/10), niezbyt często (>1/1000 do <1/100), rzadko (>1/10 000 do <1/1000), bardzo rzadko
(<1/10 000), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Nie można ustalić częstości występowania działań niepożądanych obserwowanych po wprowadzeniuproduktu leczniczego do obrotu, ponieważ pochodzą one z doniesień spontanicznych.
Klasyfikacja Często (>1/100 do Niezbyt często Nieznana (nie może być
układów i narządów <1/10) (>1/1000 do <1/100) określona na podstawie
MedDRA dostępnych danych)Zaburzenia układu reakcje nadwrażliwości,immunologicznego w tym obrzęk ust i twarzyZaburzenia zmniejszenie popędu depresjapsychiczne seksualnego
Zaburzenia serca kołatanie sercaZaburzenia wątroby zwiększenie aktywnościi dróg żółciowych enzymów wątrobowychZaburzenia skóry wysypka, świąd,
i tkanki podskórnej pokrzywka
Zaburzenia układu impotencja zaburzenia ejakulacji, ból jąder, zaburzenia erekcji,rozrodczego i piersi tkliwość piersi, które występowały również powiększenie piersi po zakończeniu leczenia;
niepłodność u mężczyzn
i (lub) niska jakość nasienia. Po odstawieniu produktu odnotowano powrót do
prawidłowych wartości lub poprawę jakości nasienia.
Badania zmniejszona objętość diagnostyczne ejakulatu
Dodatkowo, w badaniach klinicznych oraz po wprowadzeniu produktu do obrotu obserwowano występowanie raka sutka u mężczyzn (patrz punkt 4.4).
Leczenie objawów chorób gruczołu krokowego (ang. MTOPS)
W badaniu MTOPS (ang. Medical Therapy of Prostate Symptoms, MTOPS) porównywano działaniefinasterydu 5 mg/dobę (n=768), doksazosyny 4 lub 8 mg/dobę (n=756), terapii skojarzonej finasterydem5mg/dobę i doksazosyną 4 lub 8 mg/dobę (n=786) oraz placebo (n=737). W tym badaniu bezpieczeństwoi tolerancja leczenia skojarzonego odpowiadały analogicznym parametrom poszczególnych składników.Częstość występowania zaburzeń ejakulacji u pacjentów otrzymujących leczenie skojarzone byłaporównywalna do sumy częstości występowania tego działania niepożądanego dla dwóch monoterapii.
Pozostałe dane długoterminowe
W 7-letnim, badaniu kontrolowanym placebo, z udziałem 18 882 zdrowych mężczyzn, spośród których9060 dysponowało danymi z biopsji igłowej gruczołu krokowego, raka gruczołu krokowego stwierdzonou 803 (18,4%) mężczyzn otrzymujących finasteryd i 1147 (24,4%) mężczyzn otrzymujących placebo.W grupie otrzymującej finasteryd w dawce 5 mg, u 280 (6,4%) mężczyzn występował rak gruczołukrokowego o wskaźniku Gleasona na poziomie 7-10 wykrytym w biopsji igłowej, w porównaniu do 237
5
(5,1%) mężczyzn w grupie placebo. Dodatkowe analizy sugerują, że większa częstość występowaniawysoko zróżnicowanego raka gruczołu krokowego obserwowana w grupie przyjmującej finasterydw dawce 5 mg może być uzasadniona błędem metody wykrywania spowodowanym wpływem finasteryduw dawce 5 mg na objętość gruczołu krokowego. Spośród wszystkich przypadków raka gruczołukrokowego rozpoznanych w tym badaniu, około 98% sklasyfikowano jako wewnątrztorebkowe (stadiumT1 lub T2). Znaczenie kliniczne danych o wskaźniku Gleasona 7-10 nie jest znane.
Badania diagnostyczne
Interpretując wyniki badań laboratoryjnych należy wziąć pod uwagę fakt, u pacjentów leczonychfinasterydem stężenie PSA jest zmniejszone (patrz punkt 4.4).
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkiepodejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania NiepożądanychDziałań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznychi Produktów Biobójczych (aktualny adres i nr telefonu URPL)
4.9 Przedawkowanie
U pacjentów, którzy otrzymywali pojedyncze dawki finasterydu do 400 mg oraz wielokrotne dawki finasterydudo 80 mg/dobę stosowane przez trzy miesiące, nie stwierdzono działań niepożądanych.Brak szczególnych zaleceń dotyczących leczenia po przedawkowaniu finasterydu.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: inhibitory 5 α-reduktazy testosteronu, kod ATC: G04CB01.
Finasteryd jest syntetycznym 4-azasteroidem, swoistym, kompetencyjnym inhibitorem wewnątrzkomórkowegoenzymu 5 α-reduktazy typu II. Enzym przekształca testosteron w silniej działający androgen dihydrotestosteron(DHT). Prawidłowe funkcjonowanie i wzrost gruczołu krokowego, a także rozrost gruczołu krokowego, zależąod przemiany testosteronu w DHT. Finasteryd nie wykazuje powinowactwa do receptora androgenowego.
Badania kliniczne wykazują szybkie zmniejszanie stężenia DHT w surowicy o 70%, co prowadzi dozmniejszenia objętości gruczołu krokowego. Po 3 miesiącach objętość gruczołu zmniejsza się o około 20%i proces zmniejszania postępuje, po upływie 3 lat objętość gruczołu zmniejsza o około 27%. Wyraźnezmniejszenie następuje w strefie okołocewkowej bezpośrednio otaczającej cewkę moczową. Pomiaryurodynamiczne również potwierdziły znaczące zmniejszenie napięcia mięśnia wypieracza w wynikuzmniejszenia utrudnienia odpływu moczu.
Znaczącą poprawę maksymalnego przepływu moczu oraz złagodzenie objawów uzyskuje się po kilku tygodniachw porównaniu ze stanem na początku leczenia. Różnice w stosunku do placebo zostały udokumentowane poodpowiednio 4 i 7 miesiącach.
Podczas 3-letniego okresu obserwacji wszystkie parametry skuteczności nie uległy zmianie.
Wpływ trwającego 4 lata leczenia finasterydem na częstość występowania ostrego zatrzymania moczu,
konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego, ocenę objawów oraz objętość gruczołu krokowego
W badaniach klinicznych z udziałem pacjentów z umiarkowanymi do ciężkich objawami BPH, powiększeniemgruczołu krokowego stwierdzonym podczas badania per rectum oraz niewielką objętością zalegającego moczu,finasteryd zmniejszał częstość występowania ostrego zatrzymania moczu z 7/100 do 3/100 w ciągu czterech lat,a konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego (TURP lub prostatektomia) z 10/100 do 5/100. Zmianom tym
6
towarzyszyła 2-punktowa poprawa w zakresie objawów w skali QUASI-AUA (zakres 0-34), trwałe zmniejszenie objętości gruczołu krokowego o około 20% oraz trwałe zwiększenie przepływu moczu.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Dostępność biologiczna finasterydu wynosi około 80%. Maksymalne stężenie w osoczu występuje po około 2 godzinach od podania produktu, a wchłanianie jest zakończone po upływie 6-8 godzin.
Dystrybucja
Finasteryd wiąże się z białkami osocza w około 93%.
Klirens i objętość dystrybucji wynoszą odpowiednio ok. 165 ml/min (70 do 279 ml/min) oraz 76 l (44 do96 l). Po podaniu wielokrotnym obserwuje się kumulację niewielkich ilości finasterydu. Po podaniu dawkidobowej wynoszącej 5 mg, najmniejsze stężenie finasterydu w stanie stacjonarnym obliczono na 8 do10 ng/ml,które utrzymuje się na stałym poziomie wraz z upływem czasu.
Metabolizm
Finasteryd jest metabolizowany głównie przez układ enzymatyczny cytochromu P450 3A4, ale nie ma na niegowpływu. Po podaniu doustnej dawki finasterydu znakowanego izotopem węgla 14C u mężczyzn, wyodrębnionodwa metabolity finasterydu o słabym działaniu hamującym 5α-reduktazę.
Eliminacja
Okres półtrwania w osoczu wynosi średnio 6 godzin (4 do12 godzin) (u mężczyzn >70 lat; 8 godzin, zakres 6 do15 godzin). Po podaniu radioaktywnie znakowanego finasterydu około 39% (32 do 46%) dawki jest wydalanaz moczem w postaci metabolitów. Finasteryd w postaci niezmienionej praktycznie nie jest wykrywany w moczu.Około 57% (51 do 64%) dawki całkowitej jest wydalane z kałem.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny zaledwie 9 ml/min) nie obserwowano zmian w eliminacji finasterydu (patrz punkt 4.2).
Stwierdzono, że finasteryd przenika przez barierę krew-mózg. Niewielkie ilości finasterydu stwierdzonow nasieniu leczonych pacjentów. W dwóch badaniach przeprowadzonych u zdrowych ochotników (n = 69)otrzymujących finasteryd w dawce 5 mg/dobę przez 6 do 24 tygodni, stężenia finasterydu w nasieniu wahały sięod ilości niewykrywalnych (<0,1 ng/ml) do 10,54 ng/ml. We wcześniejszym badaniu z zastosowaniem mniejczułej analizy, stężenia finasterydu w nasieniu 16 ochotników otrzymujących finasteryd w dawce 5 mg/dobęwahały się od ilości niewykrywalnych (<1 ng/ml) do 21 ng/ml. Dlatego też w oparciu o objętość ejakulatuwynoszącą 5 ml, ilość finasterydu w nasieniu została oceniona na 50- do 100-krotnie mniejszą niż dawkafinasterydu (5 µg), która nie miała wpływu na stężenia krążącego DHT u mężczyzn (patrz również punkt 5.3).
U pacjentów z przewlekłymi zaburzeniami czynności nerek, u których klirens kreatyniny wahał się od 9 do 55ml/min, rozmieszczenie pojedynczej dawki finasterydu znakowanego izotopem węgla 14C nie różniło sięw stosunku do zdrowych ochotników. Wiązanie z białkami również nie różniło się u pacjentów z zaburzeniamiczynności nerek. Część metabolitów, która normalnie jest wydalana przez nerki była wydalana z kałem. Dlategoteż okazuje się, że wydalanie z kałem zwiększa się proporcjonalnie do zmniejszenia wydalania metabolitówz moczem. Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, którzy nie dializowani.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Dane niekliniczne wynikające z konwencjonalnych badań dotyczących toksyczności po podaniuwielokrotnym, genotoksyczności i potencjalnego działania rakotwórczego nie ujawniają żadnegoszczególnego zagrożenia dla człowieka.
Badania toksycznego wpływu na reprodukcję przeprowadzone na samcach szczura wykazałyzmniejszenie gruczołu krokowego oraz pęcherzyków nasiennych, zmniejszone wydzielanie
7
z pomocniczych gruczołów rozrodczych oraz zmniejszenie wskaźnika płodności (spowodowane przez główne działanie farmakologiczne finasterydu). Kliniczne znaczenie tych wyników jest niejasne.
Podobnie jak w przypadku innych inhibitorów 5 α-reduktazy, po podaniu finasterydu ciężarnymsamicom szczura obserwowano feminizację płodów płci męskiej. Dożylne podawanie finasteryduciężarnym samicom małp z gatunku rezus w dużych dawkach >800 ng/dobę przez cały okres rozwojuembrionalnego i płodowego nie doprowadziło do nieprawidłowości u płodów płci męskiej. Dawki teodpowiadają dawce przynajmniej 750 razy większej od największego ocenionego narażenia kobietw ciąży na finasteryd znajdujący się w nasieniu. Potwierdzając znaczenie wzorca zaobserwowanegou małp z gatunku rezus dla rozwoju płodu ludzkiego, doustne stosowanie finasterydu w dawce 2 mg/kgmc./dobę (100-krotność dawki zalecanej u ludzi lub około 12 milionów razy największe szacowanenarażenie na finasteryd znajdujący się w nasieniu) u ciężarnych małp spowodowało nieprawidłowościzewnętrznych narządów płciowych u płodów płci męskiej. Nie zaobserwowano żadnych innychnieprawidłowości u płodów płci męskiej ani nieprawidłowości związanych ze stosowaniem finasteryduu płodów płci żeńskiej w trakcie stosowania jakiejkolwiek dawki.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Rdzeń tabletki: Laktoza jednowodna
Celuloza mikrokrystalicznaSkrobia żelowana, kukurydzianaKarboksymetyloskrobia sodowa (typ A)Magnezu stearynian Sodu laurylosiarczan.
Otoczka: Sepifilm 002:
Hypromeloza
Celuloza mikrokrystaliczna Makrogolu 8 stearynian (typ I).
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
3 lata.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak specjalnych zaleceń dotyczących warunków przechowywania.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Blister PVC/PVDC/Aluminium
Butelka z HDPE z zakrętką PP zabezpieczającą przed dostępem dzieci.
15 szt. 1 blister po 15 szt.30 szt. 2 blistry po 15 szt.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
8
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego
Kobiety w ciąży lub które mogą zajść w ciążę nie powinny dotykać rozkruszonych ani przełamanychtabletek finasterydu ze względu na możliwość wchłonięcia finasterydu oraz późniejsze potencjalneryzyko dla płodu płci męskiej (patrz punkt 4.6).
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO
OBROTU
Ranbaxy (Poland) Sp. z o.o., ul. Kubickiego 11, 02 954 Warszawa
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Nr pozwolenia: 14242
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIANA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I
DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
12.12.2007
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI
PRODUKTU LECZNICZEGO
9