CHRAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO FINASTER
1
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
FINASTER, 5 mg, tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Jedna tabletka powlekana zawiera 5 mg finasterydu (Finasteridum).
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: laktoza jednowodna 70 mg.Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana
Tabletki białe, okrągłe, o gładkiej powierzchni.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1. Wskazania do stosowania
Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn z powiększeniem gruczołu krokowego w celu:
- zmniejszenia powiększonego gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i regresji objawówzwiązanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego;
- zmniejszenia ryzyka wystąpienia ostrego zatrzymania moczu oraz zmniejszenia ryzyka koniecznościleczenia chirurgicznego, w tym przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (TURP) i prostatektomii.
4.2. Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Zalecana jest jedna tabletka 5 mg na dobę, przyjmowana niezależnie od posiłków.
W celu oceny, czy osiągnięto korzystną odpowiedź na leczenie, może być niezbędna jego kontynuacjaprzez co najmniej 6 miesięcy, mimo że zmniejszenie nasilenia objawów może być zauważalne wewczesnym okresie. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia ostrego zatrzymania moczu następuje w ciąguczterech miesięcy leczenia.
Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością nerek
Nie jest wymagana zmiana dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek różnego stopnia (klirenskreatyniny nawet do 9 ml/min), ponieważ badania farmakokinetyczne nie wykazały zmian wrozmieszczeniu finasterydu.
Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby
Brak danych o ewentualnej potrzebie zmiany dawkowania.
Dawkowanie u pacjentów w wieku podeszłym
Nie jest wymagana zmiana dawkowania u pacjentów w wieku podeszłym, pomimo że badaniafarmakokinetyczne wykazały zmniejszoną eliminację finasterydu u pacjentów w wieku powyżej70 lat.
2
4.3. Przeciwwskazania
Finaster nie jest wskazany do stosowania u kobiet i dzieci.
Finaster jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:
- nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1;
- ciąży - stosowanie u kobiet w czasie ciąży lub w wieku rozrodczym (patrz punkt 4.6 Wpływ napłodność, ciążę i laktację, Kontakt z finasterydem zagrożenie dla płodu męskiego).
4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Informacje ogólne
Pacjentów z dużą objętością zalegającego moczu i (lub) bardzo zmniejszonym odpływem moczu,należy uważnie obserwować w celu uniknięcia powikłań spowodowanych niedrożnością drógmoczowych. Należy rozważyć możliwość zabiegu chirurgicznego.
Wpływ na PSA (ang. Prostate-Specific Antygen - swoisty antygen sterczowy) i diagnozowanie raka gruczołu krokowego
Dotychczas nie wykazano klinicznych korzyści stosowania finasterydu 5 mg przez pacjentów z rakiemgruczołu krokowego. Przeprowadzono kontrolowane badania kliniczne z obserwacją pacjentów z BPH(ang. Benign Prostatic Hyperplasia - łagodny rozrost gruczołu krokowego) i podwyższonym stężeniemswoistego antygenu sterczowego, którym regularnie przeprowadzano badanie stężenia PSA orazbiopsje stercza. Badania te nie wykazały zmiany częstości rozpoznawania raka gruczołu krokowego,a ogólna częstość występowania raka stercza nie różniła się znacząco w grupie pacjentów leczonychfinasterydem 5 mg i w grupie placebo.
Przed rozpoczęciem leczenia produktem leczniczym Finaster, a następnie okresowo w trakcieleczenia, zalecane jest badanie gruczołu krokowego per rectum oraz inne badania służące dowykrywania raka prostaty. Do wykrywania raka gruczołu krokowego wykorzystywane są równieżpomiary PSA w osoczu. Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami wyjściowy poziomPSA > 10 ng/ml (oznaczony metodą Hybritech) powinien skłonić do dalszej diagnostyki irozważenia zasadności biopsji. Przy poziomach PSA pomiędzy 4 a 10 ng/ml zalecana jest dalszadiagnostyka. Należy pamiętać, że wartości PSA u mężczyzn zdrowych i u mężczyzn chorych naraka gruczołu krokowego nakładają się. Z tego względu u mężczyzn z BPH, stężenie PSA wgranicach normy nie wyklucza raka gruczołu krokowego, niezależnie od leczenia produktemleczniczym Finaster. Wyjściowy poziom PSA < 4 ng/ml nie wyklucza możliwości występowaniaraka gruczołu krokowego.
U pacjentów z BPH, Finaster powoduje spadek poziomu PSA w surowicy o około 50%, nawet wprzypadku raka gruczołu krokowego. Przy ocenie wyników poziomu PSA, u chorych z łagodnymrozrostem gruczołu krokowego leczonych produktem leczniczym Finaster, musi być brany poduwagę spadek poziomu PSA w osoczu krwi, który nie wyklucza współistnienia raka gruczołukrokowego. Spadek poziomu PSA może być do przewidzenia po przeanalizowaniudotychczasowych wyników tego badania, jednak może różnić się u poszczególnych pacjentów.Analiza danych uzyskanych podczas trwającego 4 lata, kontrolowanego placebo badania zpodwójnie ślepą próbą, w którym uczestniczyło 3000 pacjentów (ang. Proscar Long-Term Efficacyand Safety Study, PLESS) potwierdziła, że u pacjentów leczonych finasterydem 6 miesięcy lubdłużej, wartości PSA należy podwoić, porównując je z wartościami mierzonymi u pacjentównieleczonych. Ta zależność zapewnia czułość i specyficzność badania PSA oraz możliwośćwykrycia tym badaniem raka gruczołu krokowego.
Utrzymujący się wzrost PSA u chorych leczonych finasterydem powinien być dokładnieprzeanalizowany. Należy również wziąć pod uwagę to, czy przestrzegane były zalecenia dotyczącestosowania produktu leczniczego Finaster.
3
Procent wolnego PSA (stosunek PSA wolnego do całkowitego) nie jest znacząco obniżany przezFinaster. Stosunek ten pozostaje stały nawet podczas terapii produktem leczniczym Finaster. Jeżeliprocent wolnego PSA jest wykorzystywany jako dodatkowa informacja przy diagnozowaniu rakagruczołu krokowego, nie ma konieczności dostosowania jego wartości.
Zmiany nastroju i depresja
U pacjentów przyjmujących finasteryd w dawce wynoszącej 5 mg zgłaszano zmiany nastroju,nastrój depresyjny, depresję oraz myśli samobójcze. Pacjentów należy monitorować pod kątemobjawów psychicznych i w przypadku ich wystąpienia należy zalecić pacjentowi zasięgnięcieporady u lekarza.
Wyniki badań laboratoryjnych
Wpływ na stężenie PSA
Stężenie PSA w osoczu związane jest z wiekiem pacjenta i wielkością gruczołu krokowego,
a wielkość jego zależy od wieku chorego. Przy ocenie wyników laboratoryjnych PSA należypamiętać, że jego poziomy u chorych leczonych produktem leczniczym Finaster zwykle obniżająsię. U większości chorych szybki spadek stężenia PSA widoczny jest w ciągu pierwszych miesięcyleczenia, po czym wyniki oznaczeń PSA stabilizują się na nowym poziomie. Stężenie PSA poleczeniu stanowi około połowy wartości wyjściowej. Dlatego u typowego chorego leczonegoproduktem leczniczym Finaster przez sześć lub więcej miesięcy, wartości PSA należy podwoić,porównując je z prawidłowymi u osób nieleczonych (patrz punkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środkiostrożności dotyczące stosowania. Wpływ na PSA i diagnozowanie raka gruczołu krokowego).
Rak piersi u mężczyzn
Podczas badań klinicznych oraz w okresie po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotuzgłaszano przypadki raka piersi u mężczyzn przyjmujących finasteryd w dawce 5 mg. Lekarzepowinni poinformować pacjentów o konieczności niezwłocznego zgłaszania wszelkich zmianzauważonych w tkance gruczołów sutkowych, takich jak guzki, bolesność, powiększeniegruczołów sutkowych czy wyciek z brodawki sutkowej.
Dzieci i młodzież
Finasteryd nie jest wskazany do stosowania u dzieci.
Nie określono bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania finasterydu u dzieci.
Laktoza
Produkt leczniczy Finaster zawiera laktozę jednowodną i nie powinien być stosowany u pacjentówz rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lubzespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Niewydolność wątroby
Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu niewydolności wątroby na farmakokinetykę finasterydu.
4.5. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji lekowych z innymi produktami leczniczymi.Finasteryd jest metabolizowany głównie przez układ cytochromu P450 3A4, nie wpływa jednak naukład enzymatyczny odpowiedzialny za metabolizm produktów leczniczych. Mimo że ryzykowpływu finasterydu na farmakokinetykę innych produktów leczniczych jest bardzo niskie, istniejeprawdopodobieństwo, że zarówno inhibitory jak i induktory cytochromu P450 3A4 będą miaływpływ na stężenie finasterydu w osoczu. Na podstawie ustalonego marginesu bezpieczeństwamożna jednak stwierdzić, że wpływ ten nie będzie istotny klinicznie. W badaniach z udziałem
4
mężczyzn testowano podawanie fenazonu, digoksyny, glibenklamidu, propranololu, teofiliny iwarfaryny i nie stwierdzono znaczących klinicznie interakcji z finasterydem.
4.6. Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Stosowanie produktu leczniczego Finaster jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży i u kobiet w wieku rozrodczym (patrz punkt 4.3).
Ze względu na zdolność hamowania przemiany testosteronu do dihydrotestosteronu przez inhibitory5α-reduktazy, te produkty lecznicze, w tym finasteryd, podawane przypadkowo kobietom w ciąży,mo powodować zaburzenia rozwoju zewnętrznych narządów płciowych płodu męskiego.
Kontakt z finasterydem - zagrożenie dla płodu męskiego
Kobiety w ciąży i kobiety w wieku rozrodczym nie powinny dotykać pokruszonych lubprzełamanych tabletek produktu leczniczego Finaster, ze względu na możliwość wchłonięciafinasterydu i, w następstwie, ryzyko zaburzeń rozwojowych męskiego płodu (patrz punkt 4.6Wpływ na płodność, ciążę i laktację. Ciąża). Tabletki produktu leczniczego Finaster powlekane,co zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z substancją czynną, pod warunkiem jednak, że tabletkinie są uszkodzone lub pokruszone.
U pacjentów przyjmujących finasteryd w dawce 5 mg na dobę wykrywano niewielkie ilościproduktu leczniczego w nasieniu. Nie wiadomo, czy na płód płci męskiej może mieć niepożądanywpływ kontakt jego matki z nasieniem pacjenta leczonego finasterydem. W przypadku, gdypartnerka seksualna pacjenta leczonego finasterydem jest w ciąży lub istnieje przypuszczenie, żemoże być w ciąży, zaleca się aby pacjent ograniczył do minimum narażenie swojej partnerki nakontakt z nasieniem.
Karmienie piersią
Finaster nie jest wskazany do stosowania u kobiet.
Nie wiadomo, czy finasteryd przenika do mleka ludzkiego.
4.7. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Brak jest danych świadczących o zaburzeniu zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn podczas leczenia produktem leczniczym Finaster.
4.8. Działania niepożądane
Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi impotencja oraz zmniejszone libido. Występują one we wczesnym okresie terapii i u większości pacjentów ustępują w trakcie leczenia.
W tabeli poniżej wymieniono działania niepożądane zgłaszane podczas badań klinicznych i (lub) po wprowadzeniu finasterydu do obrotu.
Częstość występowania działań niepożądanych określono jak poniżej:Bardzo często (≥1/10); Często (≥1/100 do <1/10); Niezbyt często (≥1/1000 do <1/100);Rzadko (≥ 1/10 000 do <1/1000); Bardzo rzadko (<1/10000); nieznana (częstość nie może byćokreślona na podstawie dostępnych danych).
Częstości występowania działań niepożądanych zgłaszanych po wprowadzeniu finasterydu do obrotu nie można ustalić, ponieważ pochodzą ze zgłoszeń spontanicznych.
Klasyfikacja układów i narządów Częstość: działanie niepożądane Zaburzenia układu immunologicznego Nieznana: reakcje nadwrażliwości, obrzęk
5
naczynioruchowy (w tym obrzęk warg, języka,gardła i twarzy).
Zaburzenia psychiczne Często: obniżone libido
Nieznana: obniżone libido, które może utrzymywać się po przerwaniu leczenia; depresja; niepokój
Zaburzenia serca Nieznana: kołatanie serca
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych Nieznana: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Niezbyt często: wysypka
Nieznana: świąd, pokrzywka
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi Często: impotencja
Niezbyt często: zaburzenia ejakulacji, tkliwośćgruczołów sutkowych, powiększeniegruczołów sutkowych
Nieznana: ból jąder, zaburzenia erekcji iejakulacji, które mogą utrzymywać się poprzerwaniu leczenia; męska niepłodność i (lub)słaba jakość nasienia; poprawę jakości nasieniaobserwowano po przerwaniu leczeniafinasterydem
Badania diagnostyczne Często: zmniejszenie objętości ejakulatu
Ponadto w badaniach klinicznych oraz w trakcie stosowania po wprowadzeniu finasterydu do obrotu zgłaszano przypadki raka piersi u mężczyzn (patrz punkt 4.4).
Leczenie farmakologiczne objawów rozrostu gruczołu krokowego (ang. Medical Therapy of ProstateSymptoms, MTOPS).
W badaniu MTOPS porównywano działanie finasterydu w dawce 5 mg/dobę (n=768), doksazosyny wdawce 4 lub 8 mg/dobę (n=756), terapii skojarzonej z zastosowaniem finasterydu w dawce 5 mg/dobęi doksazosyny w dawce 4 lub 8 mg/dobę (n=786) oraz placebo (n=737). W badaniu tym profilbezpieczeństwa i tolerancji dla leczenia skojarzonego na ogół odpowiadał profilom dla pojedynczychskładników. Częstość występowania zaburzeń ejakulacji u pacjentów przyjmujących terapięskojarzoną była porównywalna z sumą częstości występowania tego działania niepożądanego wobydwu monoterapiach.
Inne badania długoterminowe
W 7-letnim badaniu kontrolowanym placebo, obejmującym 18882 zdrowych mężczyzn, spośródktórych od 9060 były dostępne wyniki z przeprowadzonej biopsji gruczołu krokowego, stwierdzonowystąpienie raka gruczołu krokowego u 803 (18,4%) mężczyzn przyjmujących finasteryd i u 1147(24,4%) mężczyzn otrzymujących placebo. Na podstawie przeprowadzonej biopsji, w grupiemężczyzn leczonych finasterydem u 280 (6,4%) stwierdzono wystąpienie raka gruczołu krokowego ostopniu złośliwości 7-10 w skali Gleasona, w porównaniu z 237 (5,1%) mężczyznami w grupieotrzymującej placebo. Dodatkowe analizy wskazują, że większa częstość występowania raka prostatyo wysokim stopniu złośliwości obserwowana w grupie otrzymującej finasteryd może być uzasadniona
6
błędem metody wykrywania spowodowanym wpływem finasterydu na objętość gruczołu krokowego.Spośród wszystkich przypadków raka gruczołu krokowego rozpoznanych w tym badaniu, około 98%było sklasyfikowanych jako wewnątrztorebkowe (stopień zaawansowania klinicznego T1 lub T2) .Istotność kliniczna danych o stopniu złośliwości 7-10 w skali Gleasona jest nieznana.
Rak sutka
W trakcie trwającego 4–6 lat badaniu placebo i badaniu kontrolowanym porównawczym MTOPS, wktórym uczestniczyło 3047 mężczyzn, odnotowano 4 przypadki raka sutka u pacjentów leczonychfinasterydem, natomiast nie stwierdzono żadnych przypadków choroby u pacjentów, którzy nieprzyjmowali finasterydu. W trakcie trwającego 4 lata badaniu kontrolowanym placebo PLESS, wktórym uczestniczyło 3040 mężczyzn, odnotowano 2 przypadki raka sutka u pacjentów otrzymującychplacebo, natomiast nie stwierdzono żadnych przypadków choroby u pacjentów leczonychfinasterydem. W trakcie trwającego 7 lat badaniu kontrolowanym placebo, dotyczącego profilaktykiraka gruczołu krokowego (ang. Prostate Cancer Prevention Trial, PCPT), w którym uczestniczyło 18882 mężczyzn, odnotowano 1 przypadek raka sutka u pacjenta leczonego finasterydem oraz 1przypadek raka sutka u pacjenta otrzymującego placebo. W okresie po wprowadzeniu produktuleczniczego do obrotu zgłaszano przypadki raka sutka u mężczyzn leczonych finasterydem. Obecnienieznany jest związek pomiędzy długotrwałym stosowaniem finasterydu i występowaniem zmiannowotworowych sutka u mężczyzn.
Wyniki badań laboratoryjnych
Oceniając wyniki oznaczeń PSA należy wziąć pod uwagę zmniejszenie stężenia PSA u chorych leczonych finasterydem (patrz punkt 4.4).
Nie obserwowano innych różnic w wynikach standardowych oznaczeń laboratoryjnych u pacjentówprzyjmujących finasteryd w porównaniu z pacjentami otrzymującymi placebo.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail:
[email protected]
4.9. Przedawkowanie
Nie obserwowano działań niepożądanych, u pacjentów, którzy otrzymywali pojedyncze dawkifinasterydu do 400 mg i dawki powtarzane przez trzy miesiące do 80 mg na dobę.
Brak zaleceń dotyczących swoistego leczenia po przedawkowaniu finasterydu.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1. Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: inhibitory 5-α reduktazy testosteronu; Kod ATC: G04CB01
7
Finasteryd, syntetyczna pochodna 4-azasteroidowa, jest swoistym inhibitorem 5-α reduktazy typu II,enzymu wewnątrzkomórkowego, który przekształca testosteron do silniejszego androgenu -dihydrotestosteronu (DHT). W łagodnym rozroście gruczołu krokowego powiększenie stercza jestzależne od przekształcenia testosteronu do DHT w tkance stercza. Finasteryd bardzo skuteczniezmniejsza stężenie DHT we krwi krążącej oraz w tkankach stercza. Finasteryd nie mapowinowactwa do receptora androgenowego.
Finasteryd w dawce 5 mg na dobę początkowo oceniano u pacjentów z objawami BPH ipowiększonym gruczołem krokowym, w trwających 1 rok, kontrolowanych placebo dwóchbadaniach III fazy, mających kontynuację w otwartym badaniu 5-letnim. 234 pacjentów spośród536 włączonych pierwotnie do badania, przyjmujących finasteryd w dawce 5 mg na dobę,ukończyło 5-letnią kontynuację badań, a dane uzyskane w badaniu zostały zanalizowane.Parametrami oceny skuteczności były: ocena objawów, maksymalny przepływ moczu i objętośćgruczołu krokowego.
Finasteryd oceniono również w 4-letnim, wieloośrodkowym, kontrolowanym placebo badaniu zpodwójnie ślepą próbą (PLESS). W tym badaniu oceniano wpływ leczenia finasterydem w dawce5 mg na dobę na objawy BPH i związane z BPH zdarzenia urologiczne (interwencja chirurgicznanp. przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego lub ostre zatrzymanie moczu wymagającecewnikowania). Do badania włączono 3040 pacjentów w wieku od 45 do 78 lat z umiarkowanymido ostrych objawami BPH i powiększonym gruczołem krokowym wykrywanym w badaniuper rectum. Wśród nich 1524 przyjmowało finasteryd, 1516 otrzymywało placebo; 3016 zostałoocenionych pod kątem skuteczności. 4-letnie badanie ukończyło 1883 pacjentów (1000 z grupyprzyjmującej finasteryd i 883 otrzymujących placebo). Oceniono również maksymalny przepływmoczu i objętość gruczołu krokowego.
Wpływ na występowanie ostrego zatrzymania moczu i konieczność interwencji chirurgicznej
W trwającym 4 lata badaniu PLESS interwencja chirurgiczna bądź ostre zatrzymanie moczuwymagające cewnikowania wystąpiły u 13,2% pacjentów otrzymujących placebo i u 6,6%pacjentów przyjmujących finasteryd. Oznacza to 51% redukcję ryzyka konieczności interwencjichirurgicznej lub ostrego zatrzymania moczu wymagającego cewnikowania na przestrzeni 4 lat.Finasteryd zmniejszył ryzyko interwencji chirurgicznej o 55% (10,1% w przypadku placebo, 4,6%w przypadku finasterydu) i zmniejszył ryzyko wystąpienia ostrego zatrzymania moczu o 57% (6,6%placebo, 2,8% finasteryd). Redukcja ryzyka była widoczna pomiędzy grupami pacjentów podczaspierwszej oceny (w 4. miesiącu) i została utrzymana przez 4 lata trwania badania.Wpływ na wskaźnik nasilenia objawów
W dwóch badaniach III fazy, trwających rok, średni ogólny wskaźnik nasilenia objawów spadłwzględem wartości wyjściowej już w drugim tygodniu. W badaniach, w porównaniu do placeboznaczące złagodzenie objawów obserwowano po 7 i 10 miesiącach. Pomimo, że u niektórychpacjentów obserwowano wczesne złagodzenie objawów, konieczne było przeprowadzenie6miesięcznego badania, aby ocenić czy osiągnięto korzystną odpowiedź w ustępowaniu objawów.Złagodzenie objawów BPH zostało utrzymane przez pierwszy rok, a następnie w dodatkowychbadaniach będących 5-letnią kontynuacją.
W badaniu PLESS uczestniczyli pacjenci ze średnio nasilonymi lub ciężkimi objawamipowiększenia gruczołu krokowego (około 15 punktów w skali 0-34). U pacjentów leczonych przez4 lata, finasteryd spowodował złagodzenie objawów o 3,3 punktu, w porównaniu do placebo
1,3 punktu (p<0,001) wg skali 0-34. Złagodzenie objawów było widoczne u pacjentówprzyjmujących finasteryd już w 1 roku terapii i utrzymywało się przez 4 lata leczenia. Wskaźnikzłagodzenia objawów u pacjentów otrzymujących placebo poprawił się w pierwszym roku, anastępnie pogorszył. U pacjentów z początkowo średnio nasilonymi lub ciężkimi objawamipowiększenia gruczołu krokowego osiągnięto najbardziej widoczne złagodzenie objawów.
Wpływ na maksymalny przepływ moczu
8
W dwóch badaniach III fazy, trwających rok, maksymalny przepływ moczu znacząco wzrósł wdrugim tygodniu w porównaniu do wartości wyjściowej. W porównaniu do placebozaobserwowano znaczącą poprawę maksymalnego przepływu moczu po 4 i 7 miesiącach trwaniabadania. Działanie to utrzymywało się w pierwszym roku badania, a następnie przez kolejnych5 lat w badaniach stanowiących jego kontynuację.
W trwającym 4 lata badaniu PLESS zaobserwowano znamienną różnicę pomiędzy grupamipacjentów, z korzyścią dla grupy przyjmującej finasteryd, pod względem maksymalnego przepływumoczu ocenionego po 4 miesiącach terapii i utrzymującego się w czasie trwania badania. Średniamaksymalna wyjściowa wartość przepływu moczu wynosiła około 11 ml/sek w obu leczonychgrupach. U pacjentów, którzy kontynuowali terapię przez okres badania i od których były danewartości przepływu moczu, finaster zwiększył maksymalny przepływ moczu o l,9 ml/sek, wporównaniu do 0,2 ml/sek w grupie placebo.
Wpływ na objętość gruczołu krokowego
W dwóch badaniach III fazy, trwających rok, średnia wyjściowa objętość gruczołu krokowegozawierała się w granicach 40-50 cm3. W obu badaniach przy pierwszej ocenie (po 3 miesiącach)zaobserwowano znaczące zmniejszenie objętości gruczołu w porównaniu do wartości wyjściowej.Efekt ten utrzymywał się przez pierwszy rok badania, a następnie przez kolejnych 5 lat w badaniachstanowiących jego kontynuację.
W trwającym 4 lata badaniu PLESS objętość gruczołu krokowego oceniano rokrocznie rezonansemmagnetycznym w podgrupie pacjentów (n=284). U pacjentów leczonych finasterydem objętośćgruczołu krokowego była mniejsza w porównaniu do wartości początkowych oraz do grupy placebo,w czasie 4 lat trwania badania. U pacjentów z tej podgrupy, którzy kontynuowali terapię przez całyokres trwania badania, finasteryd zmniejsz objętość gruczołu krokowego o 17,9% (z wartościwyjściowej 55,9 cm3 do 45,8 cm3 po 4 latach), w porównaniu do zwiększenia o 14,1% objętościgruczołu (z 51,3 cm3 do 58,5 cm3) w grupie placebo (p<0,001).
Wpływ na objętość gruczołu krokowego jako ocena skuteczności terapeutycznej
Metaanaliza wykonana na podstawie danych zebranych po I. roku z 7 podwójnie ślepych,kontrolowanych placebo badań o podobnym protokole, w których uczestniczyło 4491 pacjentów zobjawami BPH wykazała, że odpowiedź na leczenie i poprawa maksymalnego przepływu moczupodczas przyjmowania finasterydu były większe u pacjentów ze zwiększoną objętością stercza (40cm3 i powyżej) na początku badania.
Inne przeprowadzone badania kliniczne
Wpływ finasterydu na urodynamikę moczu u pacjentów z BPH został oceniony z zastosowanieminwazyjnych technik w 24 tygodniowym badaniu z podwójnie ślepą próbą, kontrolowanymplacebo, w którym uczestniczyło 36 pacjentów z umiarkowanymi do ostrych objawamizatrzymania moczu i maksymalnym przepływem moczu mniejszym niż 15 ml/sek. U pacjentówprzyjmujących finasteryd w dawce 5 mg na dobę, w porównaniu z placebo, zaobserwowanoustąpienie zatrzymania, czego dowiodła znacząca poprawa ciśnienia opróżniania i zwiększonyśredni przepływ.
Wpływ finasterydu na obwodową i okołocewkową objętość gruczołu krokowego u 20 mężczyzn zBPH został oceniony za pomocą rezonansu magnetycznego w trwającym 1 rok badaniu zpodwójnie ślepą próbą, kontrolowanym placebo. U pacjentów leczonych finasterydem, wyłączającpacjentów otrzymujących placebo, zaobserwowano znaczące zmniejszenie wielkości gruczołu(11,5 ±3,2 cm3 [SE]), głównie z powodu zmniejszenia (6,2 ±3 cm3) objętości okołocewkowej. Wzwiązku z tym, że okolica okołocewkowa odpowiada za zatrzymanie wypływu moczu, zmniejszeniejej objętości może być istotne dla pozytywnej odpowiedzi klinicznej obserwowanej u pacjentów.
9
Dane z przeprowadzonego 7-letniego badania kontrolowanego placebo obejmującego 18882mężczyzn powyżej 55 roku życia, z prawidłowym wynikiem badania per rectum oraz PSA napoziomie 3.0 ng/mL, mogą być istotne dla mężczyzn aktualnie leczonych z powodu BPHfinasterydem. Po zakończeniu badania dane z wykonanej biopsji gruczołu krokowego były dostępneod 9060 mężczyzn. U 803 (18,4%) mężczyzn przyjmujących finasteryd i u 1147 (24,4%) mężczyznotrzymujących placebo stwierdzono wystąpienie raka gruczołu krokowego (patrz 4.8 Działanianiepożądane, Inne badania ugoterminowe). Finasteryd nie jest wskazany w celu zmniejszania ryzykarozwoju raka gruczołu krokowego
5.2. Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Maksymalne stężenie finasterydu w osoczu krwi występuje po około dwóch godzinach odprzyjęcia dawki. Wchłanianie jest zakończone po sześciu - ośmiu godzinach. Dostępnośćbiologiczna finasterydu po podaniu doustnym wynosi około 80%. Spożywanie pokarmów nie mawpływu na dostępność biologiczną.
Dystrybucja
Produkt leczniczy jest wiązany z białkami osocza krwi w około 93%. Objętość dystrybucjifinasterydu wynosi około 76 litrów. Badanie dotyczące wielokrotnego dawkowania produktuleczniczego wykazało powolne gromadzenie się małych ilości finasterydu. Przy dawce dobowej 5mg, stężenie finasterydu w osoczu krwi osiągało wartości około 8-10 ng/ml i pozostawało bezzmian z upływem czasu.
Wykazano obecność finasterydu w płynie mózgowo-rdzeniowym u pacjentów przyjmującychfinasteryd od 7 do 10 dni. Jak się wydaje, produkt leczniczy nie gromadzi się w sposób szczególnyw płynie mózgowo-rdzeniowym. Stwierdzono także obecność finasterydu w płynie nasiennym umężczyzn przyjmujących finasteryd w dawce 5 mg na dobę.
Metabolizm
Finasteryd podlega metabolizmowi oksydacyjnemu w wątrobie. Po podaniu doustnym finasterydustwierdzono występowanie dwóch metabolitów, które mają małą aktywność hamującą 5-alfa-reduktazę w porównaniu do finasterydu.
Eliminacja
Średni okres półtrwania finasterydu w fazie wydalania wynosi sześć godzin. Klirens osoczowyfinasterydu wynosi około 165 ml/min. Po podaniu doustnym finasterydu 39% dawki produktuleczniczego jest usuwane z moczem w postaci metabolitów (z moczem nie jest wydalany produktleczniczy w postaci niezmienionej). Około 57% całkowitej dawki jest wydalane z kałem.
Szybkość wydalania finasterydu jest nieznacznie mniejsza u osób w wieku podeszłym. W miaręstarzenia się osób badanych następuje wydłużenie czasu półtrwania od około 6 godzin u mężczyznw wieku od 18 do 60 lat do 8 godzin u mężczyzn w wieku powyżej 70 lat. Obserwacja ta nie maznaczenia klinicznego i nie jest wymagane zmniejszenie dawki u osób w wieku podeszłym.
U pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i z klirensem kreatyniny w zakresie od 9 do 55ml/min rozmieszczenie pojedynczej dawki finasterydu znakowanej l4C było podobne jak uzdrowych ochotników. Stopień wiązania z białkami również nie różnił się u pacjentów zniewydolnością nerek. Metabolity zwykle wydalane z moczem zostały wydalone z kałem. Okazałosię, że wydalanie metabolitów z kałem wzrasta adekwatnie do zmniejszania wydalania ich zmoczem. Nie ma konieczności dostosowania dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek,którzy nie dializowani.
5.3. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Badania na zwierzętach nie wykazały istnienia ryzyka związanego ze stosowaniem finasterydu u ludzi. Przeprowadzono badania dotyczące działania toksycznego dawek wielokrotnych, badania
10
genotoksyczności, badania w kierunku działania karcynogennego i badania farmakologicznedotyczące bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego. Wykonano także badaniatoksykokinetyczne i nad biotransformacją finasterydu. Badania na rezusach wykazały, żewystępowanie w nasieniu niewielkich ilości finasterydu nie może być czynnikiem ryzyka dla rozwojumęskiego płodu.
Dane przedkliniczne, uzyskane na podstawie konwencjonalnych badań farmakologicznychdotyczących toksyczności po podaniu wielokrotnym, genotoksyczności i potencjalnego działaniarakotwórczego, nie ujawniają występowania szczególnego zagrożenia dla człowieka. W badaniach nasamcach szczurów dotyczących toksycznego wpływu na reprodukcję wykazano zmniejszenie masygruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych, osłabienie czynności wydzielniczej gruczołówpłciowych dodatkowych oraz zmniejszenie współczynnika płodności (w wyniku podstawowegodziałania farmakologicznego finasterydu). Znaczenie kliniczne tych zjawisk nie jest jasne.
Tak jak w przypadku innych inhibitorów 5-alfa-reduktazy obserwowano feminizację płodów szczurówpłci męskiej, jeśli samicom podawano finasteryd w czasie ciąży. Podawanie finasterydu dożylnie wdawkach nieprzekraczających 800 ng na dobę ciężarnym samicom małp Rhesus podczas okresurozwoju zarodkowego i płodowego nie wiązało się z występowaniem nieprawidłowości u płodów płcimęskiej. Dawka ta jest około 60-120 razy wyższa niż szacunkowa dawka produktu leczniczegoznajdującego się w nasieniu mężczyzny po podaniu 5 mg finasterydu, na którą kobieta mogłaby byćnarażona poprzez nasienie. Dla potwierdzenia znaczenia wyników uzyskanych w modelu zwierzęcymmałpy Rhesus dla rozwoju płodowego u ludzi ciężarnym samicom małp podawano doustnie finasterydw dawce 2 mg/kg/dobę (ekspozycja ustrojowa (AUC) małp była nieznacznie wyższa (3-krotnie) niżmężczyzn po podaniu finasterydu w dawce wynoszącej 5 mg, czyli przekraczała szacunkową ilośćfinasterydu znajdującego się w nasieniu około 1-2 miliony razy), co wiązało się z rozwojemnieprawidłowości zewnętrznych narządów płciowych u płodów płci męskiej. Nie obserwowanożadnych innych nieprawidłowych zmian u płodów płci męskiej, nie stwierdzono też żadnychnieprawidłowości u płodów płci żeńskiej związanych ze stosowaniem finasterydu w jakiejkolwiekdawce.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1. Wykaz substancji pomocniczych
Rdzeń tabletki:
Celuloza mikrokrystalicznaLaktoza jednowodna Kroskarmeloza sodowaSodu laurylosiarczan Magnezu stearynian Hydroksypropyloceluloza
Otoczka Opadry II white 85F18378: Talk
Alkohol poliwinylowy hydrolizowanyMakrogol 3350 Tytanu dwutlenek
6.2. Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3. Okres ważności
11
3 lata blistry z folii Aluminium/Aluminium2 lata butelka z polietylenu
6.4. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
6.5. Rodzaj i zawartość opakowania
Butelka z polietylenu w tekturowym pudełku. Opakowanie zawiera 30 tabletek.
Blistry z folii Aluminium/Aluminium w tekturowym pudełku. Opakowanie zawiera 30, 60, 90 lub 120 tabletek.
6.6. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do
stosowania
Brak specjalnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCENIE
DO OBROTU
Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o. ul. Ostrzykowizna 14 A
05-170 Zakroczym
tel.: +48 22 785 27 60
fax: +48 22 785 27 60 wew. 106
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
11512
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I
DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 30.04.2004 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 04.09.2013 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
10.08.2017 r.
12