CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
IFAPIDIN, 250 mg, tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda tabletka powlekana zawiera 250 mg tyklopidyny chlorowodorku (Ticlopidini hydrochloridum).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana
Wygląd: białe lub prawie białe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane, z wytłoczoną literą „E” i liczbą „421” na jednej stronie.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Tyklopidyna jako selektywny inhibitor agregacji płytek krwi jest stosowana w leczeniu schorzeń
naczyniowych i zapobieganiu ich powikłaniom:
- zapobieganie niedokrwiennym udarom mózgu, zapobieganie przejściowym niedokrwieniom
mózgu (TIA),
- zapobieganie reokluzji po zawałach mięśnia sercowego i zapobieganie wtórnym zawałom,- zapobieganie zakrzepom naczyń obwodowych w przebiegu miażdżycy tętnic kończyn dolnych, - zapobieganie wtórnej angiopatii miażdżycowej i cukrzycowej.
Ponadto w chirurgii przed i po zabiegach z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego, przy hemodializie poprawia efekty dializy, działa ochronnie na płytki, zmniejsza ilość podawanej heparyny.Leczniczo i zapobiegawczo w zaburzeniach płytkowych.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Ściśle według wskazań lekarza.
1 tabletka (250 mg) 2 razy na dobę.
Niewydolność troby
W związku z tym, że tyklopidyna jest intensywnie metabolizowana w wątrobie, w przypadkach niewydolności wątroby podawanie produktu leczniczego wymaga zwiększonej ostrożności i powinno zostać przerwane, jeśli wystąpi zapalenie wątroby lub żółtaczka (patrz punkt 4.4).
Osoby w podeszłym wieku
Osoby w starszym wieku mogą przyjmować typowe dawki stosowane u dorosłych.
Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży z uwagi na brak doświadczenia klinicznego.
Sposób podawania
Podanie doustne. Lek należy przyjmować w czasie posiłku.
1
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6,
Skaza krwotoczna,
Zmiana narządowa związana ze skłonnością do krwawień: aktywna choroba wrzodowa żądka lub dwunastnicy, ostra faza krwotocznych incydentów mózgowo-naczyniowych Choroby układu krwiotwórczego związane z wydłużonym czasem krwawienia, Ciężka niewydolność wątroby,
Leukopenia, trombocytopenia, agranulocytoza w wywiadzie, Neutropenia (liczba granulocytów obojętnochłonnych < 1500/mm3) lub trombocytopenia (liczba płytek krwi <100000/mm3)
Nie należy stosować produktu w pierwotnej profilaktyce zakrzepicy u osób zdrowych.
4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Stosowanie produktu wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń podanych w punktach opisujących wskazania, przeciwwskazania, interakcje, specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczącestosowania (patrz punkty 4.2, 4.3 i 4.5).
Nigdy nie należy stosować produktu w pierwotnej profilaktyce zakrzepicy u osób zdrowych.
Tyklopidynę stosuje się u pacjentów, u których występuje nadwrażliwość lub brak działania terapeutycznego po stosowaniu kwasu acetylosalicylowego.
Mogą wystąpić hematologiczne reakcje niepożądane i ich efekty (w tym krwawienia). Po wprowadzeniu produktu do obrotu zgłaszano agranulocytozę, pancytopenię i rzadkie przypadki
białaczki. Mogą wystąpić ciężkie, czasami śmiertelne hematologiczne i krwotoczne objawy
niepożądane (patrz punkt 4.8), szczególnie związane z:
nieodpowiednim monitorowaniem klinicznym, źnym rozpoznaniem i niewłaściwym leczeniem działań niepożądanych,
jednoczesnym stosowaniem leków przeciwzakrzepowych i hamujących agregację płytek (np.
salicylanów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych).
Niemniej jednak, w przypadku implantacji stentów wieńcowych, Ifapidin należy stosować wpołączeniu z kwasem acetylosalicylowym (100-325 mg/dobę) przez co najmniej miesiąc po zabiegu.
Monitorowanie hematologiczne
Na początku leczenia należy wykonać pełną morfologię krwi (wraz z liczbą płytek krwi), rozmaz i czas krwawienia. Badania te należy powtarzać co 2 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące terapii. Wrazie potwierdzenia neutropenii (liczba granulocytów obojętnochłonnych < 1500/mm3) lub trombocytopenii (liczba płytek krwi < 100000/mm3) leczenie należy przerwać i kontrolować parametry hematologiczne (pełna morfologia krwi łącznie z liczbą płytek, rozmaz krwi, czas krwawienia) do czasu ich normalizacji.
Z uwagi na długi okres półtrwania chlorowodorku tyklopidyny w osoczu zaleca się, aby każdy pacjent, który z jakiegokolwiek powodu przerywa stosowanie produktu Ifapidin w ciągu pierwszych 90 dni, wykonał dodatkowe badanie morfologii krwi z rozmazem w ciągu 2 tygodni od odstawienia produktu. Parametry hematologiczne, w tym liczbę leukocytów z rozmazem i liczbę płytek krwi, należy kontrolować do czasu ich normalizacji.
Monitorowanie kliniczne
U każdego pacjenta podmiotowe i przedmiotowe objawy kliniczne wszelkich reakcji niepożądanych zawsze wymagają monitorowania szczególnie w ciągu pierwszych 3 miesięcy terapii.
2
Pacjentów należy przestrzec, aby przed jakimkolwiek zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym informowali lekarza lub dentystę o stosowaniu produktu Ifapidin.
Pacjentów należy też pouczyć, aby natychmiast zgłaszali się do lekarza, jeśli wystąpi u nich jakakolwiek skórna reakcja alergiczna, uporczywa biegunka, lub jeśli zauważą jakiekolwiek działania niepożądane związane z neutropenią (gorączka, ból gardła, owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej),trombocytopenią i (lub) zaburzeniami hemostazy (przedłużone lub nietypowe krwawienie, krwiak, plamica, smoliste stolce), zakrzepową plamicą małopłytkową (patrz dalej) lub zapaleniem/niewydolnością wątroby (żółtaczka, ciemny mocz, odbarwione stolce). Lekarze powinni zalecać wszystkim pacjentom, aby w razie wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów podmiotowych lub przedmiotowych przerwali leczenie i ponownie zgłosili się do lekarza.
W przypadku gorączki, zapalenia gardła, owrzodzeń błony śluzowej jamy ustnej należy natychmiast skontrolować morfologię krwi. Decyzję o kontynuacji bądź przerwaniu leczenia należy podjąć wzależności od wyników badania parametrów hematologicznych.
Jeśli wystąpi uporczywa i (lub) obfita biegunka i nudności, leczenie należy przerwać.
Zakrzepowa plamica małopłytkowa (thrombotic thrombocytopenic purpura; TTP; zespółMoschcowitza)
W przypadku rzadkiej, potencjalnie zagrażającej życiu zakrzepowej plamicy małopłytkowej może wystąpić trombocytopenia, niedokrwistość hemolityczna, objawy neurologiczne przypominająceprzejściowe niedokrwienie mózgu lub udar mózgu, zaburzenia czynności nerek i gorączka. TTP może wystąpić nagle i w większości przypadków pojawia się w ciągu pierwszych 8 tygodni po ączeniu leczenia.
W związku z tym, że zakrzepowa plamica małopłytkowa może prowadzić do zgonu, zawsze należy skonsultować się z hematologiem i w razie rozpoznania lub podejrzenia tego zespołu pacjenta należy przyjąć do specjalistycznego oddziału. Plazmafereza poprawia rokowanie w tej chorobie. Z uwagi nato, że podanie płytek może prowadzić do nasilonej zakrzepicy, o ile to możliwe, należy tego unikać.
Niewydolność troby
W związku z tym, że tyklopidyna jest intensywnie metabolizowana w wątrobie, leczenie wymaga szczególnej ostrożności. W razie podejrzenia zaburzeń czynności wątroby należy wykonać badania
czynności wątroby, szczególnie w pierwszych miesiącach leczenia. Jeśli wystąpi zapalenie wątroby
lub żółtaczka, leczenie należy przerwać i wykonać badania czynności wątroby.
Niewydolność nerek
W kontrolowanych badaniach klinicznych nie obserwowano niespodziewanych problemów upacjentów z łagodnym zaburzeniem czynności nerek. Nie ma doświadczenia dotyczącego modyfikowania dawek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek większego stopnia. Niemniej jednak u pacjentów z upośledzoną czynnością nerek konieczne może być zmniejszenie dawki tyklopidyny lub odstawienie produktu, jeśli wystąpią zaburzenia krwotoczne lub dotyczące układu krwiotwórczego.
Decyzję o wznowieniu leczenia produktem Ifapidin należy podejmować na podstawie oceny objawów klinicznych i wyników badań laboratoryjnych.
Reakcje krzyżowe między tienopirydynami
Należy zebrać od pacjentów wywiad dotyczący nadwrażliwości na inną tienopirydynę (na przykład klopidogrel, prasugrel), ponieważ opisywano krzyżowe reakcje alergiczne między tienopirydynami(patrz punkt 4.8). Tienopirydyny mogą powodować łagodne do ciężkich reakcje alergiczne, takie jak wysypka, obrzęk naczynioruchowy lub hematologiczne reakcje krzyżowe, jak trombocytopenia i neutropenia. Pacjenci, u których wcześniej występowała reakcja alergiczna i (lub) hematologiczna na
3
jakąś tienopirydynę, mogą być zagrożeni większym ryzykiem wystąpienia takiej samej lub innej reakcji na inny lek z grupy tienopirydyn. U pacjentów ze stwierdzoną alergią na tienopirydyny zalecasię obserwację w kierunku objawów nadwrażliwości.
Hemostaza
Produkt należy stosować ze szczególną ostrożnością u pacjentów ze skłonnością do krwawień. Jednoczesne podawanie tyklopidyny z heparynami, doustnymi lekami przeciwkrzepliwymi lub lekami przeciwpłytkowymi jest zakazane (patrz punkt 4.4 i 4.5). Ifapidin można stosować łącznie z wyżej wymienionymi lekami jedynie w wyjątkowych przypadkach i pod ścisłą kontrolą lekarską i laboratoryjną (patrz punkt 4.5).
W przypadku nawet niewielkich zabiegów chirurgicznych (np. ekstrakcja zęba) należy spodziewać się wydłużonego czasu krwawienia.
Jeśli pacjent ma planowany zabieg chirurgiczny, leczenie - o ile to możliwe - należy przerwać co najmniej 10 dni przed operacją (z wyjątkiem przypadków, w których działanie przeciwzakrzepowe jest ewidentnie potrzebne), mając na uwadze ryzyko krwawienia indukowanego tyklopidyną. W przypadku pilnych operacji, można zastosować pojedynczo lub łącznie 3 sposoby ograniczania ryzyka krwotoku i wydłużenia czasu krwawienia: podanie 0,5 do 1 mg/kg metylprednizolonu dożylnie, z powtarzaniem dawki; podanie desmopresyny w dawce 0,2 do 0,4 µg/kg; przetoczenie płytek krwi.
Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania u dzieci i młodzieży.
4.5. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Z uwagi na zwiększone ryzyko krwotoku jednoczesne podawanie tyklopidyny i niżej wymienionych
leków wymaga szczególnej ostrożności i dokładniejszego monitorowania klinicznego i
laboratoryjnego:
niesteroidowe leki przeciwzapalne (nasilenie działania hamującego agregację płytek i wpływ niesteroidowych leków przeciwzapalnych na błonę śluzową żądka i dwunastnicy), inhibitory agregacji płytek (nasilenie działania hamującego agregację płytek), pochodne kwasu salicylowego (nasilenie działania hamującego agregację płytek i wpływ pochodnych kwasu salicylowego na błonę śluzową żądka i dwunastnicy). Szczególny przypadek implantacji stentów patrz punkt 4.4 ,
doustne leki przeciwzakrzepowe (połączenie działania przeciwkrzepliwego i działania hamującego agregację płytek krwi). Wymagana jest częstsza kontrola INR,
heparyny (połączenie działania przeciwzakrzepowego i działania hamującego agregację płytek krwi). W przypadku heparyny niefrakcjonowanej konieczna jest częstsza kontrola czasu APTT. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
Ponieważ SSRI wpływają na aktywację płytek krwi i zwiększają ryzyko krwawienia, podczas jednoczesnego podawania SSRI z tyklopidyną konieczne jest zachowanie ostrożności.- Pentoksyfilina.
Ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia, podczas jednoczesnego podawania pentoksyfiliny z tyklopidyną konieczne jest zachowanie ostrożności.
Należy unikać jednoczesnego stosowania lub konieczna jest ostrożność i ścisłe monitorowanie
kliniczne w przypadku następujących leków:
Teofilina
Tyklopidyna zwiększa stężenie teofiliny w osoczu (zmniejsza klirens teofiliny), co wiąże się z ryzykiem przedawkowania. Jeśli nie można uniknąć jednoczesnego stosowania tych 2 leków, należy regularnie kontrolować stężenia teofiliny w osoczu. W razie potrzeby, w czasie i pozakończeniu terapii tyklopidyną należy zmodyfikować dawkę teofiliny.
4
Fenytoina
Badania in vitro wykazały, że tyklopidyna nie ma wpływu na wiązanie fenytoiny z białkamiosocza. Nie badano jednak wpływu tyklopidyny i jej metabolitów na wiązanie z białkami osocza in vivo. W niektórych przypadkach jednoczesne podawanie tyklopidyny i fenytoiny prowadziło do zwiększonego stężenia fenytoiny i toksyczności fenytoiny (zaleca się kontrolę stężenia fenytoiny we krwi).
Cyklosporyna
W bardzo rzadkich przypadkach opisywano zmniejszenie stężenia cyklosporyny we krwi. Dlatego w przypadku jednoczesnego stosowania należy kontrolować stężenia cyklosporyny we krwi. Digoksyna
Można spodziewać się niewielkiego – o około 15% - zmniejszenia stężeń digoksyny w osoczu(bez wpływu na skuteczność terapeutyczną).
Inne jednocześnie stosowane leki:
W czasie jednoczesnego podawania z tyklopidyną biologiczny okres półtrwania antypiryny, metabolizowanej przez cytochrom P450, wydłuża się o około 25%. Takiego efektu można też oczekiwać w przypadku innych substancji o podobnym metabolizmie. Szczególnie w przypadkusubstancji o wąskim indeksie terapeutycznym na początku i po zakończeniu jednoczesnego stosowania konieczne jest zmodyfikowanie dawki.
Jednoczesne podawanie tyklopidyny i leków zobojętniających prowadzi do zmniejszenia stężeń tyklopidyny w osoczu o 20-30%.
Przewlekłe leczenie cymetydyną istotnie zwiększa stężenie tyklopidyny w osoczu.
U osób zdrowych długotrwałe podawanie fenobarbitalu nie ma wpływu na przeciwpłytkowe działanie tyklopidyny.
Nie obserwowano istotnych klinicznie interakcji międzylekowych podczas jednoczesnego podawaniatyklopidyny z lekami beta-adrenolitycznymi, antagonistami wapnia lub lekami moczopędnymi.
Badania in-vitro pokazują, że tyklopidyna nie ma wpływu na wiązanie propranololu z białkami osocza.
4.6. Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania tyklopidyny w czasie ciąży. W badaniach na zwierzętach potwierdzono toksyczność reprodukcyjną po dużych dawkach, toksycznych dla matki (patrz punkt 5.3). Nie zaleca się stosowania produktu Ifapidin w czasie ciąży, o ile we względu na stan kliniczny kobiety ciężarnej stosowanie tyklopidyny nie jest konieczne.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy tyklopidyna jest wydzielana do mleka kobiecego. Dostępne dane uzyskane w eksperymentach na szczurach potwierdzają, że tyklopidyna jest wydzielana do mleka samic. Nie zaleca się stosowania produktu Ifapidin w czasie karmienia piersią. W czasie terapii produktem Ifapidin jeślijest ona bezwzględnie konieczna należy przerwać karmienie piersią.
Płodność
Nie obserwowano upośledzenia płodności (patrz punkt 5.3).
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
5
Bardzo rzadko produkt może powodować zawroty głowy, szumy uszne (patrz punkt 4.8) i pogarszać zdolność koncentracji. Dlatego zalecenia dotyczące ograniczenia lub zakazu prowadzenia pojazdów i wykonywania czynności związanych ze zwiększonym ryzykiem wypadku powinny być ustalane przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta.
4.8 Działania niepożądane
Zdarzenia niepożądane wymieniono według następujących kategorii częstości występowania:
bardzo często: 1/10;
często: 1/100 do <1/10;
niezbyt często: 1/1000 do <1/100;rzadko: 1/10000 do <1/1000; bardzo rzadko: <1/10.000
nieznana (nie można ustalić częstości na podstawie dostępnych danych)
Klasa układowo-
narządowa
Zaburzenia krwi i
układu
limfatycznego1
Zaburzenia
układu
immunolo-
gicznego
Często Niezbyt często Rzadko Bardzo rzadko Częstość
nieznana
Neutropenia, w Izolowana Pancytopenia,
tym ciężka małopłytkowość aplazja szpiku
neutropenia lub w kostnego,
(patrz punkt wyjątkowych zakrzepowa
4.4), przypadkach ze plamica
agranulocytoza współistniejącą małopłytkowa
niedokrwistością (thrombotic
hemolityczną, thrombocytopenic
śmiertelnymi purpura; TTP),
powikłaniami białaczka,
agranulocytozy trombocytoza
mogą być sepsa i (patrz punkt 4.4).
wstrząs
septyczny.
Reakcje krzyżowa
immunologiczne nadwrażliwość
ożnych na leki między
objawach, takie tienopirydy-
jak reakcje nami (jak
alergiczne, klopidogrel,
eozynofilia, prasugrel)
anafilaksja,
obrzęk
Quinckego, bóle
stawów, zapalenie
naczyń, zespół
tocznia,
alergiczna
pneumopatia,
nefropatia z
nadwrażliwości
czasami
prowadząca do
niewydolności
nerek.
6
Zaburzenia
układu
nerwowego
Bóle głowy,
zawroty głowy
Zaburzenia
czucia
(neuropatia
obwodowa)
Szumy uszne
Zaburzenia
naczyniowe
Siniaki,
wybroczyny,
krwawienie z
nosa,
krwiomocz,
krwawienie
dospojówkowe,
krwawienia
około- i
pooperacyjne,
krwotok, który
może być ciężki
i czasami
prowadzący do
zgonu
Krwawienie
wewnątrzmózgowe
Zaburzenia
żądka i jelit
Zaburzenia
wątroby i dróg
żółciowych
Biegunka,
nudności
Zwiększenie
aktywności
enzymów
wątrobowych,
zwiększenie
aktywności
fosfatazy
zasadowej i
aminotransferaz
(patrz punkt
4.4).
Choroba
wrzodowa
żądka i
dwunastnicy
Zwiększenie
stężenia
bilirubiny
Zapalenie wątroby
(cytolityczne i
(lub)
cholestatyczne)
Ciężka biegunka z
zapaleniem
okrężnicy ącznie
z limfocytowym
zapaleniem
okrężnicy)
Opisywano
przypadki
zapalenia wątroby
z zejściem
śmiertelnym,
piorunujące
zapalenie
wątroby.
Zaburzenia skóry
i tkanki
podskórnej
Wysypki
skórne,
szczególnie
plamisto-
grudkowa lub
pokrzywkowa,
często z
towarzyszącym
świądem,
wysypki skórne
mogą być
uogólnione
Złuszczające
zapalenie skóry
Rumień
wielopostaciowy,
zespół Stevensa-
Johnsona, zespół
Lyella
7
Zaburzenia
ogólne i stany w
miejscu podania
Gorączka
Badania
diagnostyczne
Zwiększone
stężenia
cholesterolu i
trójglicerydów
w surowicy
1Morfologię krwi starannie monitorowano w 2 dużych badaniach klinicznych obejmujących 2048 pacjentów z przejściowym niedokrwieniem mózgu/udarem mózgu, leczonych tyklopidyną (wieloośrodkowe kontrolowane badania kliniczne CATS i TASS) (patrz punkt 4.4).
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa tel.: + 48 22 49 21 301/faks: + 48 22 49 21 309/e-mail: [email protected] Działania niepożądane
można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
W czasie podawania tyklopidyny istnieje zwiększone ryzyko krwotoku, co wynika zfarmakodynamicznych właściwości produktu.
W razie przedawkowania zaleca się płukanie żądka i leczenie podtrzymujące.Jeśli wymagane jest szybkie skorygowanie wydłużonego czasu krwawienia, działanie tyklopidynymoże odwrócić przetoczenie masy płytkowej (patrz punkt 4.4).
Nie ma możliwości usunięcia tyklopidyny za pomocą dializy.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: inhibitory agregacji płytek krwi, z wyłączeniem heparyny;
kod ATC: B01AC05.
Tyklopidyna jest inhibitorem agregacji płytek. Hamuje agregację płytek indukowaną przez ADPpoprzez blokowanie receptora P2Y12 i wydłuża w ten sposób czas krwawienia. Jej działanie jest zależne od dawki. Nie wykazuje aktywności in vitro. Wywiera jedynie działanie in vivo i ma aktywny metabolit stwierdzany w krwi krążącej. Nie hamuje cyklooksygenazy.
Czas krwawienia oznaczany metodą Ivy’ego wydłuża się dwukrotnie. Wydłużenie czasu krwawienia
bez ucisku nie jest takie samo.
U większości pacjentów czas krwawienia i inne funkcje trombocytów powracają do normy w ciągu
tygodnia od odstawienia produktu.
Po podawaniu dawki 250 mg 2 razy na dobę hamowanie agregacji płytek osiąga się w ciągu 2 dni a maksymalny efekt uzyskuje się w ciągu 5-8 dni. W dawkach terapeutycznych tyklopidyna powodujehamowanie agregacji płytek indukowanej ADP (2,5 µmol/l) o 50-70%. Mniejsze dawki hamują agregację płytek w mniejszym stopniu. Wpływ tyklopidyny na zmniejszanie ryzyka zdarzeń sercowo- naczyniowych oceniano w żnych zaślepionych kontrolowanych badaniach klinicznych.
8
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po doustnym podaniu pojedynczej dawki tyklopidyna szybko i prawie całkowicie się wchłania.Maksymalne stężenie w surowicy pojawia się po około 2 godzinach od podania.
Metabolizm
Przyjmowanie produktu z pokarmem zwiększa jego biodostępność. Po wielokrotnym podawaniu dawek 250 mg 2 razy na dobę stan stacjonarny uzyskuje się w ciągu 7-10 dni.
Eliminacja
Okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi około 30-50 godzin. Działanie hamujące agregację płytek nie jest bezpośrednio związane ze stężeniem w osoczu. Tyklopidyna jest metabolizowana głównie w wątrobie, około 50-60 % podanej dawki wydala się zmoczem a 20-30% z kałem.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Nie ma danych przedklinicznych, które mogłyby wpływać na kliniczne stosowanie produktu, pozaponiższymi wyjątkami:
Toksyczny wpływ na reprodukcyję
W badaniach toksyczności reprodukcyjnej u szczurów, myszy i królików nie uzyskano danych wskazujących na potencjał teratogenny tyklopidyny.
Po podawaniu maksymalnych dawek (200 mg chlorowodorku tykopidyny/kg / dobę) u myszy i dawek toksycznych dla matki u szczurów (400 mg/kg /dobę), toksyczny wpływ na płód (zwiększona częstośćreabsorpcji płodów, opóźniony rozwój płodów, upośledzenie kostnienia) obserwowano u obu gatunków.
Nie obserwowano toksycznego wpływu na płód u królików, nawet po dawkach toksycznych dla matki 200 mg/kg /dobę.
Nie obserwowano zmniejszenia płodności.
Potencjał mutagenny i karcynogenny
Nie ma dowodów, które wskazywałyby na mutagenne lub rakotwórcze właściwości tyklopidyny.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczychCeluloza mikrokrystalicznaSkrobia ziemniaczana
Kwas cytrynowy jednowodnyKwas stearynowy
Krzemionka koloidalna bezwodnaMagnezu stearynian Hypromeloza Makrogol 6000
Tytanu dwutlenek (E 171)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
9
6.3 Okres ważności
3 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Blistry z folii Aluminium/PVC w tekturowym pudełku.
20 tabletek (1 blister, 20 tabletek lub 2 blistry, 10 tabletek) lub 60 tabletek (3 blistry po 20 tabletek lub 6 blistrów po 10 tabletek).
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania
Na opakowaniu zewnętrznym nazwę produktu oraz dawkę zapisano również w alfabecie Braille’a.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EGIS Pharmaceuticals PLCKereszturi ut 30-381106 Budapest
Węgry
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr 7971
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I
DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 28.10.1998
Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 21.03.2014
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
10