CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Kamiren, 1 mg, tabletkiKamiren, 2 mg, tabletkiKamiren, 4 mg, tabletki
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda tabletka zawiera 1 mg, 2 mg lub 4 mg doksazosyny (Doxazosinum), w postaci doksazosyny
mezylanu.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
1 mg, tabletki 2 mg, tabletki 4 mg, tabletkiLaktoza
jednowodna 30 mg 40 mg 80 mg
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka
1 mg: białe, okrągłe, obustronnie lekko wypukłe tabletki.
2 mg: białe, okrągłe, płaskie tabletki z rowkiem dzielącym po jednej stronie. Tabletkę można podzielić na równe dawki.
4 mg: białe, okrągłe, płaskie tabletki z rowkiem dzielącym po jednej stronie. Tabletkę można podzielić na równe dawki.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Kamiren jest wskazany w leczeniu:
- samoistnego nadciśnienia tętniczego,
- objawów klinicznych łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH).
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dawkę należy określić indywidualnie u każdego pacjenta, w zależności od osiągniętych efektów i ewentualnych działań niepożądanych.
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
Samoistne nadciśnienie tętnicze
Leczenie należy rozpocząć od 1 mg raz na dobę. W indywidualnych przypadkach po 1 do 2 tygodni dawkę można zwiększyć do 2 mg doksazosyny raz na dobę, a następnie do 4 mg doksazosyny raz na dobę, wreszcie do 8 mg doksazosyny raz na dobę.
Średnia dawka podtrzymująca wynosi 2 do 4 mg doksazosyny raz na dobę.Maksymalna zalecana dawka to 16 mg doksazosyny na dobę.
1
Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH)
Leczenie należy rozpocząć od dawki 1 mg raz na dobę (patrz punkt 4.4). W razie potrzeby po 1 do 2 tygodni dawkę można zwiększyć do 2 mg doksazosyny raz na dobę, a następnie do 4 mg raz na dobę,w zależności od reakcji pacjenta.
Maksymalna zalecana dawka dobowa to 8 mg.
Lekarz określa czas trwania terapii.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma potrzeby modyfikowania dawki doksazosyny u pacjentów w podeszłym wieku. Jednak dawkaproduktu leczniczego powinna być możliwie jak najmniejsza a zwiększanie dawki powinno odbywaćsię pod ścisłą kontrolą.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Ponieważ farmakokinetyka doksazosyny nie zmienia się u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz nie wykazano, że doksazosyna nasila istniejącą niewydolność nerek, w tej grupie pacjentów można stosować standardowe dawki. Jednakże dawka produktu leczniczego powinna być możliwie jak najmniejsza, a zwiększanie dawki powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą. Doksazosyna wiąże się w dużym stopniu z białkami osocza i nie może być usuwana metodą dializoterapii.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Podczas podawania doksazosyny pacjentom z zaburzeniami czynności wątroby należy zachowaćszczególną ostrożność. Brak doświadczenia klinicznego w stosowaniu produktu leczniczego u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby (patrz punkt 4.4).
Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Kamiren u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania.
Sposób podawania
Podanie doustne.
4.3 Przeciwwskazania
Doksazosyna jest przeciwwskazana:
- u pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością na chinazoliny (np. prazosyna, terazosyna, doksazosyna) lub którąkolwiek z substancji pomocniczych wymienioną w punkcie 6.1,- u pacjentów z niedociśnieniem ortostatycznym w wywiadzie;
- u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego i jednoczesnym przekrwieniem górnej części dróg moczowych, przewlekłym zakażeniem dróg moczowych lub kamieniami w pęcherzu moczowym;
- w czasie karmienia piersią (pat
r
z punkt 4.6)
1
;
- u pacjentów z niedociśnieniem
2
.
Doksazosyna jest przeciwwskazana w monoterapii u pacjentów z inkontynencją z przepełnienia lubbezmoczem z postępującą niewydolnością nerek lub bez niej.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Rozpoczęcie leczenia
W związku z blokowaniem receptorów alfa przez doksazosynę u pacjentów może wystąpićniedociśnienie ortostatyczne objawiające się zawrotami głowy i osłabieniem, a także, rzadko, utratą przytomności (omdlenie), w szczególności na początku leczenia. Dlatego też na początku leczenia
1 Tylko w przypadku wskazania dotyczącego nadciśnienia tętniczego.
2 Tylko dla wskazania dotyczącego łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.
2
należy monitorować ciśnienie tętnicze w celu zminimalizowania możliwości wystąpienia objawów ortostatycznych. Należy poinformować pacjenta, żeby unikał sytuacji grożących urazem, jeśli na początku leczenia doksazosyną pojawią się zawroty głowy lub osłabienie.
Stosowanie u pacjentów z ostrymi zaburzeniami serca
Podobnie jak w przypadku innych leków przeciwnadciśnieniowych rozszerzających naczyniakrwionośne, należy zachować ostrożność podczas podawania doksazosyny pacjentom z następującymiostrymi zaburzeniami serca:
- obrzęk płuc na skutek zwężenia zastawki aorty lub zastawki dwudzielnej,- niewydolność serca z dużą pojemnością minutową,
- niewydolność prawokomorowa na skutek zatoru płucnego lub wysięku osierdziowego, - niewydolność lewokomorowa z niskim ciśnieniem napełniania.
Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności troby
Tak jak w przypadku innych leków w pełni metabolizowanych przez wątrobę, u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, doksazosynę należy podawać bardzo ostrożnie. Ponieważ brak doświadczenia klinicznego, nie zaleca się stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynnościwątroby.
Stosowanie z inhibitorami fosfodiesterazy typu 5
Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego podawania doksazosyny z inhibitorami fosfodiesterazy typu 5 (np. syldenafil, tadalafil i wardenafil), gdyż obie substancje mają działanie rozszerzające naczynia krwionośne i mogą powodować niedociśnienie objawowe u niektórych pacjentów. Aby zmniejszyć ryzyko niedociśnienia ortostatycznego, zaleca się rozpoczęcie leczenia inhibitorami fosfodiesterazy typu 5 wyłącznie, jeśli pacjent jest stabilny hemodynamicznie w trakcie leczenia alfa-adrenolitykami. Ponadto zaleca się rozpoczęcie leczenia inhibitorem fosfodiesterazy typu 5 od najmniejszej możliwej dawki oraz zachowanie 6-godzinnej przerwy od podania doksazosyny.Nie przeprowadzono badań z użyciem leków o przedłużonym uwalnianiu zawierających doksazosynę.
Stosownie u pacjentów poddawanych operacji zaćmy
Śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki (ang. Intraoperative Floppy Iris Syndrome, IFIS, rodzaj zespołu małej źrenicy) obserwowano podczas operacji zaćmy u niektórych pacjentów leczonych obecnie lub wcześniej tamsulosyną. Zgłaszano również pojedyncze przypadki występowania śródoperacyjnego zespołu wiotkiej tęczówki podczas leczenia innymi lekami alfa1-adrenolitycznymi, dlatego nie można wykluczyć możliwości wystąpienia tego działania niepożądanego w przypadku stosowania tej grupy produktów leczniczych. Ponieważ IFIS może prowadzić do zwiększenia liczby powikłań proceduralnych podczas operacji zaćmy, należy pouczyć pacjenta, aby poinformowałchirurga operującego zaćmę o aktualnym lub wcześniejszym stosowaniu leków alfa1- adrenolitycznych.
Priapizm
W obserwacjach prowadzonych po wprowadzeniu do obrotu leków alfa-adrenolitycznych, w tymdoksazosyny, notowano przypadki przedłużonej erekcji i priapizmu, związane ze stosowaniem tychsubstancji.
Jeśli priapizm nie będzie natychmiast leczony, może dojść do uszkodzenia tkanki prącia i trwałej utraty potencji, dlatego pacjent powinien natychmiast skorzystać z pomocy medycznej.
Kamiren zawiera laktozę jednowodną. Nie należy go stosować u pacjentów z rzadko występującądziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłanianiaglukozy i galaktozy.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Jednoczesne stosowanie doksazosyny z inhibitorami fosfodiesterazy typu 5(np. syldenafil, tadalafil i wardenafil) może prowadzić u niektórych pacjentów do objawowego niedociśnienia (patrz punkt 4.4).Nie przeprowadzono badań z produktami doksazosyny o przedłużonym uwalnianiu.
3
Większość doksazosyny (98%) w osoczu łączy się z białkami. Dane uzyskane z badań in vitro zzastosowaniem ludzkiego osocza wskazują, że doksazosyna nie wpływa na wiązanie digoksyny,warfaryny, fenytoiny lub indometacyny z białkami.
Nie obserwowano niepożądanych interakcji podczas stosowania doksazosyny w postaci tabletek onatychmiastowym uwalnianiu jednocześnie z diuretykami tiazydowymi, furosemidem, lekami beta-adrenolitycznymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, antybiotykami, doustnymi lekamiprzeciwcukrzycowymi, lekami urykozurycznymi i przeciwzakrzepowymi. Brak jednak danych zoficjalnych badań nad interakcjami leków.
Doksazosyna nasila działanie obniżające ciśnienie tętnicze innych leków alfa-adrenolitycznych i innych leków przeciwnadciśnieniowych.
W randomizowanym badaniu klinicznym, kontrolowanym placebo, prowadzonym metodą otwartą zudziałem 22 zdrowych ochotników płci męskiej, podanie pojedynczej dawki 1 mg doksazosynyw pierwszym dniu czterodniowego doustnego leczenia cymetydyną (400 mg dwa razy na dobę)powodowało 10% zwiększenie średniego AUC doksazosyny oraz brak statystycznie istotnych zmianśredniej wartości Cmax oraz średniego okresu półtrwania doksazosyny. 10% zwiększenie średniej wartości AUC doksazosyny podawanej z cymetydyną mieści się w zakresie odchylenia międzyosobniczego (27%) średniej wartości AUC doksazosyny podawanej z placebo.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Wskazanie dotyczące nadciśnienia
Ponieważ brak odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań z udziałem kobiet w ciąży, nie ustalono bezpieczeństwa stosowania doksazosyny w ciąży. Z tego powodu w ciąży wolno stosować doksazosynę wyłącznie, jeśli potencjalne korzyści większe niż ryzyko. Mimo, że nie obserwowano działania teratogennego w badaniach na zwierzętach, stwierdzono zmniejszone przeżycie płodów uzwierząt w przypadku zastosowania bardzo dużych dawek (patrz punkt 5.3).
Karmienie piersią
Należy zaprzestać karmienia piersią, jeśli leczenie doksazosyną jest konieczne (patrz punkt 5.3).
Stosowanie doksazosyny w czasie karmienia piersią jest przeciwwskazane, gdyż ulega ona kumulacji w mleku samic szczurów, natomiast brak danych odnośnie przenikania doksazosyny do mleka kobietkarmiących piersią.
Wskazanie dotyczące łagodnego rozrostu gruczołu krokowego
Nie dotyczy.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Mogą wystąpić zaburzenia zdolności prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, zwłaszcza napoczątku leczenia.
4.8 Działania niepożądane
Częstość działań niepożądanych określono następująco: - bardzo często (≥1/10)
- często (≥1/100 do <1/10)
- niezbyt często (≥1/1000 do <1/100)- rzadko (≥1/10 000 do <1/1000)
- bardzo rzadko (<1/10 000)
- nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
4
Często Niezbyt często Rzadko Bardzo rzadko Nieznana Zakażenia i zakażenia zarażenia układu pasożytnicze oddechowego,
zakażenia dróg moczowych
Zaburzenia krwi i leukopenia,układu chłonnego małopłytkowośćZaburzenia układu reakcje immunologicznego alergiczne na lek
Zaburzenia dnametabolizmu i moczanowa,odżywiania zwiększone łaknienie,
jadłowstręt Zaburzenia pobudzenie,psychiczne depresja, lęk, bezsenność, nerwowość
Zaburzenia układu senność, incydent zawroty głowynerwowego zawroty głowy naczyniowo - związane z pochodzenia mózgowy, postawą ciała, ośrodkowego, niedoczulica, parestezja ból głowy omdlenie,
drżenie
Zaburzenia oka niewyraźne śródoperacyjny widzenie zespół wiotkiej
tęczówki (patrz punkt 4.4)
Zaburzenia ucha i zawroty głowy szum usznybłędnika pochodzenia
obwodowego
(błędnikowego)
Zaburzenia serca kołatanie serca, dławica bradykardia, tachykardia piersiowa, zaburzenia rytmu zawał mięśnia serca
sercowego
Zaburzenia niedociśnienie uderzenia gorąca naczyniowe ortostatyczne,
niedociśnienie
Zaburzenia układu zapalenie krwawienie z skurcz oskrzeli oddechowego, oskrzeli, kaszel, nosa
klatki piersiowej i duszność, śródpiersia zapalenie błony
śluzowej nosa
Zaburzenia żołądka ból brzucha, zaparcie,i jelit niestrawność, wzdęcie z suchość błony oddawaniem
śluzowej jamy wiatrów, ustnej, nudności wymioty,
zapalenie żołądka i jelit, biegunka
Zaburzenia wątroby nieprawidłowe cholestaza,i dróg żółciowych wyniki badań zapalenie czynności wątroby,
wątroby żółtaczka Zaburzenia skóry i świąd wysypka skórna pokrzywka,tkanki podskórnej łysienie, plamicaZaburzenia ból pleców, ból ból stawów kurcze mięśniowo- mięśni mięśni,
5
szkieletowe i tkanki
łącznej
Zaburzenia nerek i
dróg moczowych
Zaburzenia układu
rozrodczego i piersi
zapalenie
pęcherza
moczowego,
nietrzymanie
moczu
osłabienie
siły
mięśniowej
bolesne wielomocz zwiększenie
oddawanie diurezy,
moczu, częste zaburzenia
oddawanie mikcji,
moczu, oddawanie
krwiomocz, moczu w nocy
impotencja ginekomastia,
priapizm*
wytrysknasieniawsteczny
Zaburzenia ogólne i
stany w miejscu
podania
astenia, ból w
klatce
piersiowej,
objawy
grypopodobne,
obrzęki
obwodowe
ból, obrzęk
twarzy
zmęczenie, złe
samopoczucie
Badania
diagnostyczne
zwiększenie
masy ciała
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309 e-ma
il: [email protected]
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Jeśli przedawkowanie spowoduje niedociśnienie, pacjenta należy natychmiast ułożyć w pozycji nawznak z głową w dół. W poszczególnych przypadkach można też zastosować inne środkipodtrzymujące. Ze względu na fakt, że doksazosyna w dużym stopniu wiąże się z białkami osocza, niezaleca się dializowania.
Jeśli ta metoda nie jest właściwa, wstrząs należy zwalczać z użyciem płynów zwiększających objętość osocza. Jeśli to konieczne, następnie należy zastosować lek obkurczający naczynia. W razie konieczności należy monitorować czynność nerek.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna:
Leki przeciwnadciśnieniowe; kod ATC: C02CA04
Leki stosowane w łagodnym rozroście gruczołu krokowego; kod ATC: G04CA
Doksazosyna jest selektywnym długo działającym antagonistą receptorów α1-adrenergicznych. Zmniejsza kurczliwość mięśniówki gładkiej ściany obwodowych naczyń krwionośnych, co prowadzido spadku obwodowego oporu naczyniowego i do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Jej wpływ naczynność serca jest nieistotny i przejściowy. Doksazosyna obniża całkowite stężenie cholesterolu, jego
6
frakcji LDL i całkowite stężenie triglicerydów oraz podwyższa stężenie frakcji HDL-cholesterolu wekrwi. Można stosować u pacjentów z cukrzycą insulinoniezależną, ponieważ nie wpływa lubwpływa korzystnie na stężenie glukozy i insuliny we krwi. Lek hamuje agregację płytek krwi. Podługotrwałym stosowaniu doprowadza do zmniejszenia przerostu lewej komory serca. Doksazosynamoże być stosowana u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, przewlekłą obturacyjną chorobąpłuc, angiopatią obwodową i dną moczanową.
Dawka jednorazowa działa przez 24 godziny, wpływ na ciśnienie krwi jest najwyraźniejszy między 2. a 6. godziną po zażyciu. Pełne działanie widoczne jest po kilku tygodniach regularnego stosowania. Jeśli efekt stosowania jest niezadowalający, doksazosynę można skojarzyć z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi, takimi jak leki hamujące receptory β-adrenergiczne, lekimoczopędne, antagoniści wapnia oraz inhibitory konwertazy angiotensyny.
Doksazosyna zmniejsza kurczliwość mięśni gładkich górnego odcinka cewki moczowej i mięśnigruczołu krokowego otaczających i zwierających ujście cewki moczowej. Dzięki rozluźnieniu mięśniwydalanie moczu jest ułatwione, co w znacznym stopniu łagodzi dolegliwości u pacjentówz łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.
Wpływ doksazosyny na prawidłowe ciśnienie tętnicze jest nieistotny.
Skutki leczenia widoczne już w ciągu dwóch pierwszych tygodni leczenia i wzrastają w następnych tygodniach.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po zażyciu doksazosyna dobrze się wchłania i osiąga stężenie maksymalne w osoczu w ciągu 1,5 do 3 godzin.
Metabolizm i eliminacja
Z białkami osocza wiąże się prawie całkowicie. Metabolizowana jest w wątrobie, następnie wydala sięw większości z kałem w postaci metabolitów. Mniej niż 10% zażytej dawki wydala się z moczem. Biologiczny okres półtrwania wynosi od 16 do 22 godzin.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Po podawaniu doustnym LD50 doksazosyny wynosi 2,935 g/kg mc. u myszy, u szczurów przekracza5 g/kg mc.
Nawet bardzo duże dawki doksazosyny podawane szczurom (do 100 mg/kg/dobę) nie wywołałyzaburzeń czynności płciowych i płodności, ani zaburzeń rozwojowych u potomstwa samic szczurów(a także królików), którym podawano bardzo duże dawki leku w okresie ciąży. Po podawaniu dużych dawek (50 mg/kg/dobę) samicom szczurów w późnym okresie ciąży i w okresie karmienia stwierdzono u potomstwa opóźnienie wzrostu i rozwoju, jednak bez trwałego wpływu na zachowanie i zdolności reprodukcyjne.
Doksazosyna gromadzi się w mleku szczurów w stężeniu 20-krotnie wyższym od stężenia w osoczu.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Celuloza mikrokrystaliczna Karboksymetyloskrobia sodowaMagnezu stearynian Sodu laurylosiarczan Laktoza jednowodna
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy
7
6.3 Okres ważności
5 lat
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Blistry z folii Aluminium/PVC/PVDC w tekturowym pudełku
Opakowanie: 30 tabletek (3 blistry po 10 szt.)
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego
do stosowania
Bez specjalnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Słowenia
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
1 mg: pozwolenie nr 4912 2 mg: pozwolenie nr 4913 4 mg: pozwolenie nr 4914
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO
OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 11.04.2000 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 04.04.2013 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
8