CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Letizen, 10 mg, tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku (Cetirizini dihydrochloridum).
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
Jedna tabletka powlekana zawiera 75 mg laktozy jednowodnej.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana
Okrągłe, lekko dwuwypukłe, białe tabletki powlekane z nacięciem na jednej stronie
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Letizen jest wskazany u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych:- w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa,
- w łagodzeniu objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dorośli:
10 mg (1 tabletka) raz na dobę.
Szczególne grupy pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku
Brak danych wskazujących na konieczność zmniejszenia dawki leku u osób w podeszłym wieku, jeśli czynność nerek jest u nich prawidłowa.
Pacjenci z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek
Brak danych określających stosunek skuteczności do bezpieczeństwa stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Ponieważ cetyryzyna jest wydalana głównie przez nerki (patrz punkt 5.2), w przypadku braku możliwości zastosowania alternatywnego leczenia, odstępy pomiędzy poszczególnymi dawkami muszą być ustalone indywidualnie w zależności od czynności nerek. Dawkowanie należy zmodyfikować zgodnie z poniższą tabelą. Aby skorzystać z tabeli dawkowania, należy obliczyć klirens kreatyniny (Clkr) w ml/min. Clkr (ml/min) można obliczyć na podstawiestężenia kreatyniny w surowicy krwi (mg/dl), posługując się następującym wzorem:
1
[140 - wiek (lata)] x masa ciała (kg)
Clkr = ———————————————————— (x 0,85 dla kobiet)
72 x stężenie kreatyniny w surowicy (mg/dl)
Dostosowanie dawki u dorosłych pacjentów z zaburzeniami czynności nerek
Stopień wydolności nerek Klirens kreatyniny Dawka i częstość podawania
(ml/min)
Prawidłowa czynność nerek 80 10 mg raz na dobęŁagodna niewydolność nerek 50-79 10 mg raz na dobęUmiarkowana niewydolność nerek 30-49 5 mg raz na dobęCiężka niewydolność nerek < 30 5 mg raz na dobę co drugi dzieńSchyłkowa niewydolność nerek, < 10 Stosowanie przeciwwskazanepacjenci dializowani
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz z zaburzeniami czynności wątroby Zaleca się dostosowanie dawki (patrz powyżej: „Pacjenci z umiarkowanymi lub ciężkimizaburzeniami czynności nerek”).
Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w postaci tabletek u dzieci w wieku poniżej 6 lat, ponieważ ta postać farmaceutyczna nie pozwala na odpowiednie dostosowanie dawki.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 mg dwa razy na dobę (pół tabletki dwa razy na dobę).
Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 10 mg raz na dobę (1 tabletka).
U dzieci i młodzieży z zaburzeniami czynności nerek dawkę należy ustalać indywidualnie na podstawie klirensu kreatyniny, wieku oraz masy ciała pacjenta.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać popijając szklanką płynu.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Nadwrażliwość na hydroksyzynę lub pochodne piperazyny.
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji między alkoholem (w stężeniu 0,5 g/l we krwi) acetyryzyną stosowaną w dawkach terapeutycznych. Jednakże zaleca się zachowanie ostrożnościpodczas przyjmowania cetyryzyny jednocześnie z alkoholem.
Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka zatrzymania moczu (np. uszkodzonyrdzeń kręgowy, rozrost gruczołu krokowego), ponieważ cetyryzyna może zwiększać ryzykozatrzymania moczu.
Zaleca się ostrożność podczas stosowania u pacjentów z padaczką oraz ryzykiem wystąpienia drgawek.
2
Leki przeciwhistaminowe hamują reakcję alergiczną w testach skórnych i dlatego należy na 3 dni przed wykonaniem testów skórnych przerwać stosowanie tych leków.
W przypadku przerwania stosowania cetyryzyny może wystąpić świąd i (lub) pokrzywka, nawet, jeśli objawy te nie występowały przed rozpoczęciem leczenia. W niektórych przypadkach objawy te mogąbyć nasilone i może być konieczne wznowienie leczenia. Objawy powinny ustąpić po wznowieniuleczenia.
Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni stosować cetyryzyny w postacitabletek powlekanych.
Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w postaci tabletek powlekanych u dzieci w wiekuponiżej 6 lat, ponieważ ta postać farmaceutyczna nie pozwala na odpowiednie dostosowanie dawki.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Ze względu na właściwości farmakokinetyczne, farmakodynamiczne oraz profil tolerancji cetyryzynynie spodziewane interakcje tego produktu leczniczego z innymi lekami. W przeprowadzonychbadaniach nie donoszono o występowaniu interakcji farmakodynamicznych ani znaczących interakcjifarmakokinetycznych, w szczególności z pseudoefedryną lub teofiliną (400 mg na dobę).
Pokarm nie zmniejsza stopnia wchłaniania cetyryzyny, natomiast zmniejsza szybkość wchłaniania cetyryzyny.
U wrażliwych pacjentów, jednoczesne stosowanie z alkoholem lub lekami o działaniu hamującym naośrodkowy układ nerwowy, może dodatkowo zmniejszać zdolność reagowania i koncentrację.Cetyryzyna nie nasila jednak działania alkoholu (w stężeniu 0,5 g/l we krwi).
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Prospektywnie zebrane dane dotyczące stosowania cetyryzyny w okresie ciąży nie wskazują na zwiększone działanie toksyczne w stosunku do matki, płodu lub zarodka.
Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwegowpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka i (lub) płodu, poród i rozwój pourodzeniowy. Należyzachować ostrożność przepisując produkt leczniczy Letizen kobietom w ciąży.
Karmienie piersią
Cetyryzyna przenika do mleka matki w stężeniach stanowiących 25 do 90% stężenia leku w osoczu, w zależności od czasu pobierania próbek po podaniu leku. Dlatego też należy zachować ostrożność przepisując cetyryzynę kobietom karmiącym piersią.
Płodność
Dane dotyczące wpływu na płodność u ludzi ograniczone, nie stwierdzono jednak zagrożenia dla
bezpieczeństwa.
Badania na zwierzętach nie wykazały zagrożenia dla bezpieczeństwa płodności u ludzi.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Obiektywne badania z zastosowaniem cetyryzyny w zalecanej dawce 10 mg nie wykazały istotnegoklinicznie wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów, odczuwanie senności oraz sprawnośćpsychofizyczną.
3
Pacjenci, u których wystąpiła senność, powinni jednak unikać prowadzenia pojazdów, wykonywaniapotencjalnie niebezpiecznych czynności oraz obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni zwrócić uwagęna reakcję organizmu na lek oraz nie powinni stosować dawek większych niż zalecane.
4.8 Działania niepożądane
Badania kliniczne
- Podsumowanie
W badaniach klinicznych wykazano, że cetyryzyna w zalecanych dawkach wywołuje działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego o nieznacznym nasileniu, w tym senność, zmęczenie, bóle i zawroty głowy. W niektórych przypadkach obserwowano paradoksalne pobudzenieośrodkowego układu nerwowego.
Mimo, cetyryzyna jest selektywnym antagonistą obwodowych receptorów H1 i jest praktycznie pozbawiona aktywności cholinolitycznej, zgłaszano pojedyncze przypadki trudności w oddawaniu moczu, zaburzeń akomodacji oka i suchości błony śluzowej jamy ustnej.
Zgłaszano przypadki zaburzeń czynności wątroby ze zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych i ze zwiększonym stężeniem bilirubiny. W większości przypadków ustępowały one poprzerwaniu przyjmowania cetyryzyny dichlorowodorku.
- Zestawienie działań niepożądanych
Dostępne dane z badań klinicznych prowadzonych metodą podwójnie ślepej próby, porównującychcetyryzynę z placebo oraz innymi lekami przeciwhistaminowymi stosowanymi w zalecanych dawkach(10 mg na dobę dla cetyryzyny).
W badaniach uczestniczyło ponad 3200 pacjentów leczonych cetyryzyną. W badaniachkontrolowanych placebo, z zastosowaniem cetyryzyny w dawce 10 mg obserwowano następującedziałania niepożądane, występujące z częstością 1% lub większą:
Działania niepożądane Cetyryzyna 10 mg Placebo(zgodnie z terminologią działań niepożądanych (n = 3260) (n = 3061)wg WHO)
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Zmęczenie 1,63% 0,95% Zaburzenia układu nerwowego
Zawroty głowy
Ból głowy 1,10% 0,98%
7,42% 8,07% Zaburzenia żołądka i jelit
Bóle brzucha 0,98% 1,08% Suchość błony śluzowej jamy ustnej 2,09% 0,82%Nudności 1,07% 1,14%Zaburzenia psychiczne
Senność 9,63% 5,00%Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej
i śródpiersia 1,29% 1,34% Zapalenie gardła
Mimo, senność występowała statystycznie częściej u pacjentów stosujących cetyryzynę niż w grupie otrzymującej placebo, w większości przypadków miała ona nasilenie łagodne do umiarkowanego. Inne, obiektywne badania nie wykazały wpływu cetyryzyny w zalecanych dawkachdobowych na aktywność młodych, zdrowych ochotników.
4
Dzieci i młodzież
Działania niepożądane występujące z częstością 1% lub większą u dzieci w wieku od 6 miesięcy do12 lat, pochodzące z badań klinicznych kontrolowanych placebo, to:
Działania niepożądane Cetyryzyna Placebo(zgodnie z terminologią działań (n = 1656) (n = 1294)niepożądanych wg WHO) Zaburzenia żołądka i jelit
Biegunka 1,0% 0,6% Zaburzenia psychiczne
Senność 1,8% 1,4%Zaburzenia układu oddechowego, klatki
piersiowej i śródpiersia 1,4% 1,1%Zapalenie błony śluzowej nosa Zaburzenia ogólne i stany w miejscu
podania 1,0% 0,3% Zmęczenie
Dane pochodzące z okresu po wprowadzeniu cetyryzyny do obrotu
Oprócz wymienionych powyżej działań niepożądanych występujących podczas badań klinicznych, po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano następujące działania niepożądane. Działania niepożądane przedstawiono z klasyfikacją układów i narządów MedDRA, a ich częstośćwystępowania określono na podstawie danych dostępnych po wprowadzeniu produktu leczniczego doobrotu.
Częstość występowania działań niepożądanych określono następująco: bardzo często (≥1/10); często(≥1/100 do <1/10); niezbyt często (≥1/1000 do <1/100); rzadko (≥1/10 000 do <1/1000); bardzorzadko (<1/10 000), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Zaburzenia krwi i układu chłonnego Bardzo rzadko: trombocytopenia
Zaburzenia układu immunologicznegoRzadko: reakcje nadwrażliwości Bardzo rzadko: wstrząs anafilaktyczny
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania Częstość nieznana: zwiększenie apetytu
Zaburzenia psychiczne Niezbyt często: pobudzenie
Rzadko: zachowanie agresywne, splątanie, depresja, omamy, bezsenność
Bardzo rzadko: tiki
Częstość nieznana: myśli samobójcze
Zaburzenia układu nerwowego Niezbyt często: parestezja Rzadko: drgawki
Bardzo rzadko: zaburzenia smaku, dyskineza, dystonia, omdlenia, drżenie
Częstość nieznana: amnezja, zaburzenia pamięci
Zaburzenia oka
Bardzo rzadko: zaburzenia akomodacji, niewyraźne widzenie, rotacja gałek ocznych
Zaburzenia ucha i błędnika
Częstość nieznana: zawroty głowy
5
Zaburzenia serca Rzadko: tachykardia
Zaburzenia żołądka i jelitNiezbyt często: biegunka
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Rzadko: zaburzenia czynności wątroby (zwiększona aktywność aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej, γ-GT i zwiększona aktywność bilirubiny)
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Niezbyt często: świąd, wysypka Rzadko: pokrzywka
Bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy, wysypka polekowa
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Bardzo rzadko: bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, mimowolne oddawanie moczu Częstość nieznana: zatrzymanie moczu
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podaniaNiezbyt często: osłabienie, złe samopoczucie Rzadko: obrzęki
Badania diagnostyczne
Rzadko: zwiększenie masy ciała
Opis wybranych działań niepożądanych
Zgłaszano przypadki świądu (intensywnego swędzenia) i (lub) pokrzywki po przerwaniu stosowania
cetyryzyny.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
fax: + 48 22 49 21 309 e-ma
il: [email protected]
Działania niepożądane można również zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Objawy
Objawy obserwowane po przedawkowaniu cetyryzyny związane głównie z działaniem na ośrodkowy układ nerwowy lub mogą wskazywać na działanie przeciwcholinergiczne. Po przyjęciu dawki cetyryzyny co najmniej 5 razy większej od zalecanej dawki dobowej zgłaszano następującedziałania niepożądane: splątanie, biegunkę, zawroty głowy, zmęczenie, bóle głowy, złe samopoczucie,rozszerzenie źrenic, świąd, niepokój, zwłaszcza ruchowy, sedację, senność, osłupienie, tachykardię, drżenie, zatrzymanie moczu.
Postępowanie po przedawkowaniu
Specyficzne antidotum nie jest znane.
6
W przypadku przedawkowania, zaleca się leczenie objawowe lub podtrzymujące. Jeżeli od zażyciazbyt dużej dawki leku nie minęło zbyt wiele czasu, należy rozważyć wykonanie płukania żołądka.Cetyryzyna nie jest skutecznie usuwana metodą dializy.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki przeciwhistaminowe do stosowania ogólnego, pochodnepiperazyny, kod ATC: R06AE07.
Cetyryzyna, metabolit hydroksyzyny u człowieka, jest silnym i selektywnym antagonistąobwodowych receptorów histaminowych H1. Badania wiązania z receptorem in vitro nie wykazały istotnego powinowactwa do innych receptorów niż H1.
Oprócz działania antagonistycznego w stosunku do receptorów H1, cetyryzyna wykazuje działanieprzeciwalergiczne: u pacjentów z nadwrażliwością (atopią) poddawanych prowokacji alergenem,dawka 10 mg podawana raz lub dwa razy na dobę, hamuje napływ komórek późnej fazy reakcjizapalnej, eozynofilów, do skóry i spojówek.
Badania u zdrowych ochotników wykazały, że cetyryzyna w dawkach 5 i 10 mg silnie hamuje reakcję prowadzącą do powstawania bąbli pokrzywkowych i zaczerwienienia, wywołaną śródskórnym podawaniem histaminy w bardzo dużych stężeniach, ale nie ustalono związku ze skutecznością. W trwającym 35 dni badaniu, przeprowadzonym u dzieci w wieku od 5 do 12 lat nie stwierdzono tolerancji na przeciwhistaminowe działanie cetyryzyny (hamowanie powstawania bąblipokrzywkowych i zaczerwienienia). Po przerwaniu leczenia cetyryzyną podawaną wielokrotnie, skóra odzyskuje normalną reaktywność na histaminę w ciągu 3 dni.
W sześciotygodniowym, kontrolowanym placebo badaniu z udziałem 186 pacjentów z alergicznymzapaleniem błony śluzowej nosa oraz współistniejącą, łagodną lub umiarkowaną astmą, cetyryzynastosowana w dawce 10 mg raz na dobę łagodziła objawy zapalenia błony śluzowej nosa i niewpływała na czynność płuc. Badanie to potwierdza bezpieczeństwo stosowania cetyryzyny upacjentów z alergią i z łagodną lub umiarkowaną astmą.
W badaniu kontrolowanym placebo cetyryzyna podawana w dużej dawce dobowej wynoszącej 60 mgprzez siedem dni nie powodowała statystycznie znamiennego wydłużenia odstępu QT.
Stosowanie cetyryzyny w zalecanych dawkach poprawia jakość życia pacjentów z przewlekłym i
sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Maksymalne stężenie w osoczu w stanie stacjonarnym wynosi około 300 ng/ml i występuje w ciągu 1,0 ± 0,5 h. Nie zaobserwowano kumulacji cetyryzyny podczas stosowania dawek dobowych 10 mgprzez 10 dni. U ochotników rozkład parametrów farmakokinetycznych, takich jak stężeniemaksymalne (Cmax) i pole pod krzywą (AUC) jest jednoznacznie zdefiniowany. Pokarm nie zmniejsza stopnia wchłaniania cetyryzyny, lecz zmniejsza szybkość wchłaniania cetyryzyny. W przypadku podawania cetyryzyny w postaci roztworu, kapsułek i tabletek, biodostępność jest podobna.
Pozorna objętość dystrybucji wynosi 0,50 l/kg. Cetyryzyna wiąże się z białkami osocza w 93 ± 0,3%. Cetyryzyna nie wpływa na stopień wiązania warfaryny z białkami.
Cetyryzyna nie podlega w znaczącym stopniu metabolizmowi pierwszego przejścia. Około dwietrzecie dawki jest wydalane w postaci niezmienionej z moczem. Końcowy okres półtrwania wynosiokoło 10 godzin.
7
Cetyryzyna wykazuje liniową kinetykę w zakresie dawek od 5 do 60 mg.
Szczególne grupy pacjentów:
Osoby w podeszłym wieku: u 16 pacjentów w podeszłym wieku po podaniu doustnym pojedynczej dawki 10 mg okres półtrwania wydłużył się o około 50%, a klirens zmniejszył się o 40% w porównaniu z pozostałymi pacjentami. Wydaje się, że zmniejszenie klirensu cetyryzyny u ochotników w podeszłym wieku jest związane z zaburzeniem czynności nerek.
Dzieci i niemowlęta: u dzieci w wieku od 6 do 12 lat okres półtrwania cetyryzyny wynosił około 6godzin, a u dzieci w wieku 2-6 lat - 5 godzin. U niemowląt i dzieci w wieku od 6 do 24 miesięcy okres półtrwania jest zmniejszony do 3,1 godziny.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: farmakokinetyka leku była podobna u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny powyżej 40 ml/min) oraz u zdrowych ochotników. U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek okres półtrwania był 3 razy dłuższy, a klirens o 70% mniejszy niż u zdrowych ochotników.
U pacjentów poddawanych hemodializie (klirens kreatyniny mniejszy niż 7 ml/min), którym podanodoustnie cetyryzynę w pojedynczej dawce 10 mg, okres półtrwania był 3 razy dłuższy, a klirens o 70%mniejszy niż u osób zdrowych. Podczas hemodializy cetyryzyna była usuwana z osocza w niewielkimstopniu. Konieczna jest modyfikacja dawkowania u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimizaburzeniami czynności nerek (patrz punkt 4.2).
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: u pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby(marskość żółciowa, choroby dotyczące miąższu wątroby, związane z zastojem żółci), którym podano10 lub 20 mg cetyryzyny w pojedynczej dawce, okres półtrwania wydłużył się o 50%, a klirenszmniejszył o 40% w porównaniu do osób zdrowych. Modyfikacja dawkowania jest konieczna tylko utych pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, u których jednocześnie występują zaburzeniaczynności nerek.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Dane niekliniczne wynikające z konwencjonalnych badań farmakologicznych dotyczących bezpieczeństwa, badań toksyczności po podaniu wielokrotnym, genotoksyczności, rakotwórczości oraz toksycznego wpływu na rozród i rozwój potomstwa, nie ujawniają szczególnego zagrożenia dlaczłowieka.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Laktoza jednowodna Skrobia kukurydzianaPowidon
Magnezu stearynian
Skład otoczki (Opadry 33G28707):
Laktoza jednowodna Hypromeloza Tytanu dwutlenek Makrogol Triacetyna
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
8
6.3 Okres ważności
5 lat
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 30oC.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Blister Al/PVC w pudełku tekturowym
Wielkość opakowania: 7 lub 20 tabletek powlekanych.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do
stosowania
Brak specjalnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Słowenia
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr 8697
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 30.03.2001 r.
Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 27.11.2011 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
9