CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Neotigason, 10 mg, kapsułkiNeotigason, 25 mg, kapsułki
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda kapsułka zawiera 10 mg lub 25 mg acytretyny (Acitretinum).
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: glukoza.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Kapsułka.
10 mg: kapsułki z brązowym wieczkiem i białym korpusem z nadrukiem „10” w kolorze czarnymna korpusie; kapsułki w rozmiarze 4.
25 mg: kapsułki z brązowym wieczkiem i żółtym korpusem z nadrukiem „25” w kolorze czarnymna korpusie; kapsułki w rozmiarze 1.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Ciężkie postacie łuszczycy, w tym: łuszczyca erytrodermiczna
uogólniona lub miejscowa łuszczyca krostkowa.
Ciężkie zaburzenia rogowacenia skóry, jak na przykład: wrodzona rybia łuska
łupież czerwony mieszkowy choroba Dariera
inne zaburzenia rogowacenia skóry, które nie poddają się innym metodom leczenia.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Acytretynę może przepisywać jedynie lekarz, mający doświadczenie w stosowaniu działającychogólnie retynoidów i pełną wiedzę o ryzyku związanym z teratogennym działaniem acytretyny. Patrzpunkt 4.6.
Dawkowanie
Ze względu na indywidualne różnice we wchłanianiu i szybkości metabolizowania acytretyny,dawkowanie musi być ustalane indywidualnie. Poniższe informacje stanowią jedynie wskazówki.
Dorośli
Dawka początkowa, 25 mg (tj. 1 kapsułka 25 mg) lub 30 mg (tj. 3 kapsułki 10 mg) na dobę przez 2 do 4 tygodni, powinna dać zadowalające efekty kliniczne.
1
Dawka podtrzymująca powinna być ustalona na podstawie odpowiedzi na leczenie i tolerancji leku.Zwykle dawka od 25 mg do 50 mg na dobę przez 6 do 8 tygodni pozwala osiągnąć optymalne wynikileczenia. Niekiedy może być konieczne zwiększenie dawki, dawka jednak nie może być większa niż75 mg (tj. 3 kapsułki 25 mg) na dobę.
U pacjentów z łuszczycą, po uzyskaniu znaczącej poprawy leczenie można przerwać. W razie nawrotu choroby leczenie prowadzi się również według powyższego schematu.
U pacjentów z zaburzeniami rogowacenia skóry zazwyczaj niezbędne jest stosowanie leczeniapodtrzymującego z możliwie najmniejszą dawką. Może wynosić nawet poniżej 20 mg na dobę i niepowinna przekraczać 50 mg na dobę.
Dzieci
Ze względu na możliwość wystąpienia ciężkich objawów niepożądanych podczas długotrwałegostosowania, należy starannie rozważyć możliwe korzyści lecznicze w stosunku do ryzyka terapii.Acytretyna powinna być stosowana u dzieci tylko w przypadku nieskuteczności innych metodleczenia.
Dawka powinna być ustalona w zależności od masy ciała.
Dawka dobowa wynosi około 0,5 mg/kg mc. Niekiedy, przez krótki czas, może być koniecznezastosowanie większych dawek (do 1 mg/kg mc. na dobę), ale nie może zostać przekroczonacałkowita dawka 35 mg na dobę. Dawka podtrzymująca powinna być ustalona na najmniejszymmożliwym poziomie, ze względu na możliwość wystąpienia długotrwałych działań niepożądanych.
Leczenie w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi
W przypadku stosowania acytretyny w skojarzeniu z innymi metodami leczenia, może być koniecznezmniejszenie dobowej dawki acytretyny, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta.Standardowe leczenie miejscowe może być kontynuowane i nie wpływa na leczenie acytretyną.
Sposób podawania
Podanie doustne.
Kapsułki powinny być przyjmowane raz na dobę z posiłkiem lub mlekiem.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną acytretynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienionąw punkcie 6.,1 lub inne retynoidy.
Acytretynoina jest wysoce teratogenna i nie wolno jej stosować u kobiet, które w ciąży. Tosamo dotyczy kobiet w wieku rozrodczym, jeśli nie stosują one skutecznych metodzapobiegania ciąży na 4 tygodnie przed rozpoczęciem, w trakcie oraz przez 3 latapo zakończeniu leczenia (patrz punkt 4.6).
Karmienie piersią.
Ciężkie zaburzenie czynności wątroby.
Ciężkie zaburzenie czynności nerek.
Przewlekle zwiększone stężenie lipidów w osoczu.
Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie acytretyny z tetracyklinami, gdyż może to spowodowaćwzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego (patrz punkt 4.5).
2
Wykazano zwiększone ryzyko zapalenia wątroby w przypadku jednoczesnego leczenia metotreksatemi etretynatem. W związku z tym skojarzone stosowanie metotreksatu i acytretyny jest takżeprzeciwwskazane (patrz punkt 4.5).
Jednoczesne stosowanie acytretynty z preparatami zawierającymi witaminę A lub z innymi retynoidami, jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko wystąpienia hiperwitaminozy A (patrz punkt
4.5).
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Pełna informacja dla pacjenta dotycząca ryzyka teratogennego i skutecznych środków zapobieganiaciąży powinna być przekazana przez lekarza wszystkim pacjentom, zarówno mężczyznom jaki kobietom.
Badania kliniczne wykazały, że jednoczesne przyjmowanie acytretyny i etanolu może powodowaćpowstawanie etretynatu. Etretynat jest wysoce teratogenny i ma dłuższy niż acytretyna okrespółtrwania (około 120 dni).
Kobietom w wieku rozrodczym nie wolno spożywać alkoholu (w napojach, jedzeniu lub lekach)podczas leczenia acytretyną i przez 2 miesiące po zakończeniu leczenia.
Przez 3 lata po zakończeniu leczenia acytretryną muszą być stosowane skuteczne metodyzapobiegania ciąży i wykonywane testy ciążowe (patrz punkt 4.6 i 5.2).
Kobietom w wieku rozrodczym nie wolno podawać krwi od pacjentów leczonych acytretyną. Dlategoteż zabronione jest oddawanie krwi przez pacjentów leczonych acytretyną podczas leczenia i przeztrzy lata po zakończeniu leczenia acytretyną.
Ze względu na ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu, produktu leczniczego nie wolnoprzekazywać innym pacjentom. Niezużyty lub przeterminowany produkt leczniczy należy zwrócićdo apteki w celu zniszczenia.
Przed rozpoczęciem leczenia acytretyną oraz co 1-2 tygodnie w ciągu pierwszych 2 miesięcy,następnie co 3 miesiące przez cały okres leczenia należy monitorować czynność wątroby.W przypadku nieprawidłowych wyników badań, kontrolę należy przeprowadzać co tydzień. Jeśliczynność wątroby nie powraca do normy lub nadal się pogarsza, leczenie acytretyną musi byćprzerwane. W takich przypadkach zalecane jest kontrolowanie czynności wątroby przez co najmniej3 miesiące po zakończeniu leczenia (patrz punkt 4.8).
Stężenie cholesterolu i trójglicerydów w osoczu (na czczo) musi być monitorowane przed rozpoczęciem leczenia, miesiąc po rozpoczęciu leczenia i następnie co 3 miesiące podczas leczenia.
W trakcie leczenia acytretyną zgłaszano przypadki pogorszenia widzenia w nocy. Należy uprzedzićpacjentów o możliwości wystąpienia zaburzeń widzenia i ostrzec ich przed prowadzeniem pojazdówlub obsługiwaniem maszyn w nocy. Należy uważnie monitorować zaburzenia widzenia (patrz pkt 4.8).
Odnotowano rzadkie przypadki łagodnego nadciśnienia śródczaszkowego. Pacjenci z ciężkim bólemgłowy, nudnościami, wymiotami i zaburzeniami widzenia powinni natychmiast przerwać stosowanieacytretyny i poddać się badaniom i opiece neurologicznej (patrz punkt 4.8).
U pacjentów dorosłych, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku, podczas długotrwałego leczeniaacytretyną, należy prowadzić stosowne badania okresowe w kierunku możliwych zaburzeń kostnienia(patrz punkt 4.8). Jeśli takie zaburzenia wystąpią, kontynuacja leczenia powinna być przedyskutowanaz pacjentem w oparciu o analizę ryzyka i korzyści z leczenia.
Istnieją nieliczne doniesienia o zmianach kostnych u dzieci, w tym o przedwczesnym zarastaniu nasadkości, hiperostozie i zwapnieniach pozakostnych po długotrwałym leczeniu etretynatem; zmiany te
3
mogą wystąpić również podczas leczenia acytretyną. Z tego względu należy ściśle monitorowaćparametry wzrostu i rozwoju kości u dzieci.
Należy podkreślić, że do chwili obecnej nie znane wszystkie efekty długotrwałego leczeniaacytretyną.
Retynoidy nasilają działanie promieniowania UV, dlatego należy unikać ekspozycji na intensywnepromieniowanie słoneczne i stosowania lamp ultrafioletowych (solaria) bez nadzoru. Jeśli tokonieczne należy stosować produkty przeciwsłoneczne z filtrem ochronnym, co najmniej SPF 15.
Leczenie dużymi dawkami retynoidów może powodować zmiany nastroju, w tym drażliwość, agresjęi depresję.
Pacjenci z grupy wysokiego ryzyka:
U pacjentów z cukrzycą, alkoholików, otyłych, z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowychlub zaburzeniem metabolizmu lipidów podczas leczenia acytretyną należy częściej kontrolowaćstężenie lipidów i (lub) glikemię oraz inne wskaźniki czynników ryzyka zaburzeń sercowo-naczyniowych, np. ciśnienie tętnicze krwi.
U pacjentów chorych na cukrzycę, retynoidy mogą poprawić lub pogorszyć tolerancję glukozy. Z tegowzględu na początku leczenia częściej niż zwykle musi być kontrolowane stężenie cukru we krwi.U wszystkich pacjentów z grupy wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, w przypadku gdywskaźniki czynników ryzyka nie powrócą do wartości prawidłowych lub pogorszą się, należyrozważyć zmniejszenie dawki acytretyny lub przerwanie leczenia.
Po wprowadzeniu produktu do obrotu na całym świecie odnotowano bardzo rzadkie przypadki zespołuprzesiąkania włośniczek/zespołu kwasu retynowego.
Po wprowadzeniu produktu do obrotu, na całym świecie odnotowano bardzo rzadkie przypadkizłuszczającego zapalenia skóry.
Zawartość glukozy:
Produkt leczniczy zawiera glukozę. Pacjenci z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niepowinni przyjmować tego produktu leczniczego.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Jednoczesne stosowanie metotreksatu, tetracyklin lub witaminy A i innych retynoidów z acytretynąjest przeciwwskazane, patrz punkt 4.3.
Środki lecznicze zawierające tylko małe dawki progesteronu (minipigułki) mogą być niewystarczającoskuteczną metodą antykoncepcyjną podczas leczenia acytretyną, patrz punkt 4.6. Nie obserwowanointerakcji ze złożonymi z estrogenu i progesteronu doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.
W badaniach przeprowadzonych u zdrowych ochotników, jednoczesne przyjmowanie pojedynczejdawki acytretyny z alkoholem prowadzi do powstania etretynatu, który jest silnie teratogenny.Mechanizm tego procesu metabolicznego nie został zdefiniowany, dlatego nie wiadomo, czy możliwe inne interakcje.
W trakcie leczenia i przez 2 miesiące po zaprzestaniu terapii acytretyną kobietom w wiekurozrodczym nie wolno spożywać alkoholu (w napojach, żywności i lekach) - patrz punkt 4.4 i 5.2.
Jeśli acytretyna jest jednocześnie podawana z fenytoiną, należy pamiętać, że acytretyna częściowozmniejsza zdolność wiązania fenytoiny z białkami. Znaczenie kliniczne tego działania nie jest jeszczeznane.
Dotychczas nie zaobserwowano interakcji acytretyny z innymi substancjami (np. digoksyną,cymetydyną).
4
Badania dotyczące działania acytretyny na wiązanie białek antykoagulantów typu kumaryny(warfaryna) nie wykazały żadnych interakcji.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Kobiety w wieku rozrodczym/Antykoncepcja u mężczyzn i kobiet
Acytretyna ma silne działanie teratogenne. Stosowanie acytretyny jest przeciwwskazane u kobiet,które mogłyby zajść w ciążę podczas leczenia lub w ciągu 3 lat po zakończeniu leczenia. Ryzykourodzenia zdeformowanego dziecka jest wyjątkowo wysokie, jeśli acytretyna jest stosowana przedlub podczas ciąży, bez względu na to jak długo była przyjmowana i w jakiej dawce.
Acytretyna jest przeciwwskazana u każdej kobiety w wieku rozrodczym, jeśli nie spełnionewszystkie poniżej wymienione warunki:
1. U pacjentki występują cieżkie zaburzenia rogowacenia skóry oporne na inne metody leczenia.
2. Pacjentka rozumie zalecenia lekarza i zobowiązuje się ich ściśle przestrzegać.
3. Pacjentka jest w stanie stosować skuteczne i niezawodne metody zapobiegania ciąży.
4. Jest absolutnie konieczne, aby każda pacjentka w wieku rozrodczym poddawana leczeniu acytretyną stosowała w sposób ciągły skuteczne metody zapobiegania ciąży (najlepiej dwie komplementarne metody), zaczynając od 4 tygodni przed rozpoczęciem leczenia, przez cały okres leczenia oraz przez 3 lata po zakończeniu leczenia acytretyną. Pacjentkę należy poinstruować, aby niezwłocznie skontaktowała się z lekarzem w przypadku podejrzenia ciąży.
5. Leczenie można rozpocząć dopiero w drugim lub trzecim dniu następnej, normalnej menstruacji.
6. Na początku leczenia, wynik testu ciążowego musi być negatywny (minimalna czułość 25 mIU/ml) i trzeba go wykonać do 3 dni przed podaniem pierwszej dawki. Podczas leczenia, testy ciążowe należy przeprowadzać co 28 dni. Do przepisania leku na wizytach kontrolnych konieczny jest negatywny wynik testu ciążowego wykonanego nie wcześniej niż 3 dni przed wizytą u lekarza. Po przerwaniu leczenia testy ciążowe należy wykonywać w odstępach 1-3 miesięcy przez okres 3 lat po przyjęciu ostatniej dawki.
7. Przed rozpoczęciem leczenia acytretyną lekarz musi poinformować szczegółowo pacjentkę w wieku rozrodczym o wszystkich środkach ostrożności, jakie należy przedsięwziąć, o ryzyku wystąpienia bardzo poważnych wad rozwojowych płodu oraz o możliwych konsekwencjach zajścia w ciążę w trakcie leczenia i w okresie do 3 lat po zakończeniu leczenia.
8. Takie same skuteczne i nieprzerwanie stosowane metody antykoncepcyjne obowiązują w przypadku każdego ponownego leczenia, niezależnie od długości przerwy w leczeniu i muszą być kontynuowane przez 3 lata od zakończenia każdego cyklu leczenia.
9. W przypadku wystąpienia ciąży, pomimo tych środków, istnieje wysokie ryzyko wystąpienia poważnych wad rozwojowych u płodu (np. wad twarzoczaszki, serca i naczyń lub wad rozwojowych ośrodkowego układu nerwowego, układu kostnego i wady grasicy) a częstość występowania poronień samoistnych jest zwiększona. Ryzyko to dotyczy szczególnie okresu leczenia i 2 miesięcy po zakończeniu leczenia. Przez okres 3 lat po zakończeniu leczenia acytretyną, ryzyko jest mniejsze (zwłaszcza u kobiet, które nie spożywają alkoholu), ale nie można go całkowicie wykluczyć ze względu na możliwość powstawania etretynatu.
10. W trakcie leczenia i przez 2 miesiące po zaprzestaniu terapii acytretyną kobiety w wieku rozrodczym nie powinny spożywać alkoholu (w napojach, żywności i lekach) (patrz punkt 4.4 i 5.2).
Podstawową metodą antykoncepcji może być połączenie doustnego środka antykoncepcyjnegolub wkładki wewnątrzmacicznej z prezerwatywą lub diafragmą (kapturek dopochwowy). Nie zalecasię środków antykoncepcyjnych z małą dawką progesteronu (minipigułki) ze względu na możliwezaburzenie działania antykoncepcyjnego.
W przypadku mężczyzn leczonych acytretyną, dostępne dane uzyskane w oparciu o stopień narażeniakobiety ciężarnej na acytretynę z nasienia i płynu nasiennego wskazują na minimalne, jeśli w ogóle,ryzyko działania teratogennego.
5
Ciąża
Acytretyna jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży (patrz punkt 4.3).
Karmienie piersią
Acytretyny nie wolno podawać w okresie karmienia piersią (patrz punkt 4.3).
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
W trakcie leczenia acytretyną zgłaszano przypadki pogorszenia widzenia w nocy (patrz punkt 4.8).Należy uprzedzić pacjentów o możliwości wystąpienia zaburzeń widzenia i ostrzec ich przedprowadzeniem pojazdów lub obsługiwaniem maszyn w nocy.
4.8 Działania niepożądane
Działania niepożądane obserwowane są u większości pacjentów przyjmujących acytretynę. Działanianiepożądane zazwyczaj ustępują po zmniejszeniu dawki lub po przerwaniu leczenia. Na początkuleczenia czasami obserwuje się pogorszenie objawów łuszczycy.
Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi objawy hiperwitaminozy A, tj. suchość ust,którą można złagodzić stosowaniem tłustej maści.
Działania niepożądane acytretyny, o których donoszono w badaniach klinicznychlub po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu zostały uszeregowane poniżej zgodniez systemem klasyfikacji organów i narządów oraz częstością występowania. Częstości zdefiniowanonastępująco:
Bardzo często (≥1/10) Często (≥1/100 do <1/10)
Niezbyt często (≥1/1 000 do <1/100)Rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000) Bardzo rzadko (<1/10 000)
Częstość nieznana (częstość nie może być ustalona na podstawie dostępnych danych)
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze
Częstość nieznana Zakażenie sromu i pochwy wywołane przez
Candida albicans
Zaburzenia układu immunologicznego
Częstość nieznana Nadwrażliwość typu I
Zaburzenia układu nerwowego
Często
Ból głowy
Niezbyt często Zawroty głowy
Rzadko Neuropatia obwodowa
Bardzo rzadko
Łagodne nadciśnienie śródczaszkowe (patrz
punkt 4.4)
Zaburzenia oka
Bardzo często
Suchość lub zapalenie błon śluzowych
(np. zapalenie spojówek, kseroftalmia), które
może prowadzić do nietolerancji soczewek
kontaktowych
Niezbyt często Niewyraźne widzenie
6
Bardzo rzadko Ślepota nocna (patrz punkt 4.4), wrzodziejące zapalenie rogówki
Zaburzenia ucha i błędnika
Częstość nieznana Zaburzenia słuchu, szumy uszne
Zaburzenia naczyniowe
Częstość nieznana Nagłe zaczerwienienie, zespół przesiąkania włośniczek/zespół kwasu retynowego
Zaburzenia układu oddechowego, klatki
piersiowej i śródpiersia
Bardzo często
Suchość i zapalenie błon śluzowych
(np. krwawienie z nosa i zapalenie błony
śluzowej nosa)
Częstość nieznana dysfonia
Zaburzenia żołądka i jelit
Bardzo często
Suchość ust, pragnienie
Często
Zapalenie żołądka, zaburzenia przewodu
pokarmowego (np. ból brzucha, biegunka,
nudności, wymioty)
Niezbyt często Zapalenie dziąseł
Częstość nieznana Zaburzenia smaku, krwawienie z odbytnicy
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Niezbyt często
Zapalenie wątroby
Bardzo rzadko Żółtaczka
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Bardzo często
Zapalenie czerwieni warg, świąd, łysienie,
łuszczenie się skóry (na całym ciele, szczególnie
na dłoniach i stopach)
Często
Osłabienie skóry, lepkość skóry, zapalenie skóry,
nieprawidłowa struktura włosa, osłabienie
paznokci, zanokcica, rumień
Niezbyt często
Nadżerki w kącikach ust, pęcherzowe zapalenie
skóry, nadwrażliwość na światło
Częstość nieznana
Ziarniniak ropotwórczy, madaroza (wypadanie
rzęs), obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka,
ścieńczenie skóry, złuszczające zapalenie skóry
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki
łącznej
Często
Bóle mięśni i stawów
Bardzo rzadko
Ból kości, egzostoza/narośl kostna (leczenie
podtrzymujące może powodować progresję
7
hiperostozy kręgosłupa oraz wystąpienie nowychzmian hiperostotycznych i zwapnień pozaszkieletowych, jakie zaobserwowanopodczas długotrwałego leczenia systemowegoretynoidami) (patrz punkt 4.4).
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Często Obrzęk obwodowy
Badania diagnostyczne
Bardzo często Nieprawidłowości w badaniach aktywności enzymów wątrobowych (przemijające, zwykle
odwracalne zwiększenie aktywności aminotransferaz i fosfatazy alkalicznej (patrzpunkt 4.4)
Zaburzenia lipidów (podczas leczenia dużymidawkami acytretyny, obserwowano odwracalnezwiększenie stężenia trójglicerydów
i cholesterolu w surowicy, zwłaszcza u pacjentówz wysokimi czynnikami ryzyka i podczasleczenia długotrwałego (patrz punkt 4.4). Niemożna wykluczyć zwiększonego ryzykawystępowania miażdżycy w przypadkuutrzymywania się tych warunków.
Dzieci
Istnieją nieliczne doniesienia o zmianach kostnych u dzieci, w tym przedwczesnym zarastaniu nasadkości, hiperostozie i zwapnieniach pozakostnych po długotrwałym leczeniu etretynatem, zmiany temogą wystąpić również podczas leczenia acytretyną. Z tego względu należy ściśle monitorowaćparametry wzrostu i rozwoju kości u dzieci.
Pacjenci z cukrzycą
Retynoidy mogą poprawić lub pogorszyć tolerancję glukozy (patrz punkt 4.4).
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa,tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309, e-mail:
[email protected]
. Działania
niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
W przypadku ostrego przedawkowania należy natychmiast odstawić acytretynę. Objawyprzedawkowania acytretyny takie same jak w przypadku ostrej hiperwitaminozy A, np. bóle,zawroty głowy, nudności lub wymioty, senność, rozdrażnienie i świąd. Podejmowanie innych działańjest zbędne ze względu na niską ostrą toksyczność preparatu.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
8
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki przeciwłuszczycowe do stosowania ogólnego z grupy retynoidów.Kod ATC: D 05 BB 02
Acytretyna jest syntetycznym, aromatycznym analogiem kwasu retynowego. Badania przedklinicznetolerancji acytretyny potwierdziły brak istotnego działania mutagennego i rakotwórczego ani nieuzyskano żadnych dowodów na bezpośrednią hepatoksyczność. Acytretyna wykazywała silnedziałania teratogenne u zwierząt. Badania kliniczne potwierdziły, że acytretyna w przypadkustosowania w łuszczycy i zaburzeniach rogowacenia skóry, doprowadza do normalizacji procesówróżnicowania i rogowacenia komórek skóry, natomiast działania niepożądane były na ogółtolerowane. Acytretyna działa wyłącznie objawowo, mechanizm jej działania jak dotąd jest niejasny.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Acytretyna osiąga maksymalne stężenie w osoczu po 1 do 4 godzinach od przyjęcia kapsułkiproduktu. Biodostępność doustnie podawanej acytretyny jest największa, gdy acytretyna jestprzyjmowana podczas posiłku. Biodostępność pojedynczej dawki doustnej wynosi średnio około 60%,ale może różnić się znacznie u poszczególnych pacjentów (od 36% do 95%).
Dystrybucja
Acytretyna jest substancją o silnych właściwościach lipofilnych i łatwo penetruje do tkanek. Wiąże sięz białkami w ponad 99%. W badaniach na zwierzętach wykazano, że acytretyna przenika przezłożysko w ilościach mogących wywoływać wady rozwojowe płodu. Ze względu na właściwościlipofilne acytretyny można także założyć, że przechodzi w znaczących ilościach do mleka matki.
Metabolizm
Acytretyna jest metabolizowana poprzez izomeryzację do 13-cis-izomeru (cis-acytretyny) oraz przezglukuronidację i odłączenie części łańcucha bocznego.
Wydalanie
Badania pacjentów w wieku od 21 do 70 lat wykazały, że okres półtrwania acytretyny w organizmiew fazie eliminacji wynosi około 50 godzin, a 60 godzin jej głównego metabolitu cis-acytretyny, takżewykazującej działanie teratogenne. Na podstawie obserwowanych najdłuższych okresów półtrwaniadla acytretyny (96 godzin) i dla cis-acytretyny (123 godziny) oraz przyjmując liniowy schemateliminacji można przewidywać, że ponad 99% preparatu jest wydalane z organizmu w ciągu 36 dnipo zakończeniu długotrwałej terapii. Stężenie acytretyny oraz cis-acytretyny w osoczu zmniejszało siędo wartości poniżej progu czułości oznaczenia (<6 ng/ml) w ciągu 36 dni od zakończenia leczenia.Acytretyna jest wydalana z organizmu wyłącznie w postaci metabolitów, w równych ilościach zmoczem i z żółcią.
UWAGA
Badania kliniczne wykazały, że jednoczesne podawanie acytretyny i spożywanie alkoholu możeprowadzić do tworzenia się etretynatu. Ze względu na silne działanie teratogenne etretynatu i okrespółtrwania etretynatu w fazie eliminacji 120 dni, przez 3 lata po zakończeniu leczenia acytretynąnależy stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Brak danych.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
9
Neotigason, kapsułki, 10 mg: Żelatyna
Glukoza ciekła suszona rozpyłowoSodu askorbinian
Celuloza mikrokrystaliczna
Skład otoczki kapsułki:Korpus kapsułki:
Tytanu dwutlenek (E 171)Żelatyna
Wieczko kapsułki:
Żelaza tlenek czarny (E 172)Żelaza tlenek żółty (E 172)Żelaza tlenek czerwony (E 172)Tytanu dwutlenek (E 171)Żelatyna
Tusz: Szelak
Alkohol izopropylowyAlkohol N-butylowyGlikol propylenowy Amonu wodorotlenek Żelaza tlenek czarny (E 172)
Neotigason, kapsułki, 25 mg: Żelatyna
Glukoza ciekła suszona rozpyłowoSodu askorbinian
Celuloza mikrokrystaliczna
Skład otoczki kapsułki: Korpus kapsułki:
Żelaza tlenek żółty (E 172)Tytanu dwutlenek (E 171)Żelatyna
Wieczko kapsułki:
Żelaza tlenek czarny (E 172)Żelaza tlenek żółty (E 172)Żelaza tlenek czerwony (E 172)Tytanu dwutlenek (E 171)Żelatyna
Tusz: Szelak
Alkohol izopropylowyAlkohol N-butylowyGlikol propylenowy Amonu wodorotlenek Żelaza tlenek czarny (E 172)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
10
3 lata.
Produktu Neotigason nie należy stosować po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25ºC, w oryginalnym opakowaniu.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Blistry z folii Al/PVC/PVDC, umieszczone w tekturowym pudełku.Jedno opakowanie zawiera 30 kapsułek lub 100 kapsułek.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania
Brak szczególnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE
NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Actavis Group PTC ehf.Reykjavikurvegi 76-78IS-220 HafnarfjordurIslandia
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Neotigason, kapsułki, 10 mg: Pozwolenie nr R/6970Neotigason, kapsułki, 25 mg: Pozwolenie nr R/6969
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 29.04.2008Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 05.03.2012
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
01.05.2017
11