CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Nolicin, 400 mg, tabletki powlekane
2. SKŁAD ILOŚCIOWY I JAKOŚCIOWY
1 tabletka powlekana zawiera 400 mg norfloksacyny (Norfloxacinum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: barwnik azowy E 110. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana
Tabletki powlekane pomarańczowe, okrągłe, lekko wypukłe, z rowkiem podziału z jednej strony.Rowek służy do podziału tabletki w celu łatwiejszego połknięcia, a nie do podziału na dwie równe dawki.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Produkt leczniczy Nolicin stosuje się w leczeniu następujących zakażeń wywołanych przezdrobnoustroje wrażliwe na norfloksacynę:
- powikłane lub niepowikłane, ostre lub przewlekłe zakażenia górnych i dolnych dróg moczowych obejmujące: zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie miedniczek nerkowych, przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, zakażenie dróg moczowych związane z chirurgicznymi zabiegamiurologicznymi, pęcherz neurogenny lub kamica nerkowa.
Należy sprawdzić, jeżeli jest to możliwe, wrażliwość na norfloksacynę drobnoustroju wywołującego zakażenie. Jednakże terapię norfloksacyną można rozpocząć jeszcze przed otrzymaniem wyników testu wrażliwości.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Należy sprawdzić, jeżeli jest to możliwe, wrażliwość na norfloksacynę drobnoustroju wywołującego chorobę. Jednakże terapię norfloksacyną można rozpocząć jeszcze przed otrzymaniem wyników testu wrażliwości.
Wskazania Dawkowanie Czas trwania leczenia Niepowikłane zakażenia dolnych dróg
400 mg dwa razy
moczowych (np. zapalenie miedniczek 3 dni
na dobę
nerkowych)
Zakażenia dróg moczowych 400 mg dwa razy
7 do 10 dni
na dobę Przewlekłe, powracające zakażenia dróg 400 mg dwa razy
do 12 tygodni
moczowych* na dobę
* jeżeli w ciągu pierwszych 4 tygodni leczenie przyniosło odpowiedni efekt terapeutyczny, można zmniejszyć dawkę produktu leczniczego Nolicin.
1
Dzieci i młodzież
Produktu leczniczego Nolicin nie stosować u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu i rozwoju (patrz
4.3).
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Norfloksacyna może być stosowana u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. U pacjentów z klirensem kreatyniny mniejszym niż 30 ml/min/1,73 m2, niewymagających hemodializy, średni okres półtrwania norfloksacyny w surowicy wynosił w przybliżeniu 8 godzin. Badania kliniczne wykazały, że średni okres półtrwania norfloksacyny u pacjentów z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min/1,73 m2 był taki sam jak u pacjentów z klirensem kreatyniny 10-30 ml/min/1,73 m2. Wzwiązku tym w tej grupie pacjentów zalecana dawka norfloksacyny wynosi 400 mg raz na dobę. Popodaniu norfloksacyny w tej dawce stężenie w tkankach i płynach ustrojowych przekracza wartościMIC (najmniejsze stężenie leku hamujące wzrost drobnoustrojów) określone dla większościdrobnoustrojów wrażliwych na substancję czynną.
Pacjenci w podeszłym wieku
Badania farmakokinetyczne nie wykazały znaczących zmian w farmakokinetyce norfloksacyny upacjentów w podeszłym wieku w porównaniu do pacjentów młodszych, z wyjątkiem nieznacznegowydłużenia średniego okresu półtrwania. U pacjentów z wydolnymi nerkami norfloksacyna jest dobrze tolerowana i nie ma konieczności modyfikacji dawki.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody przynajmniej 1 godzinę przed lub 2 godziny poposiłku lub po przyjęciu pokarmu mlecznego.
W ciągu 2 godzin od zażycia norfloksacyny nie należy przyjmować preparatów wielowitaminowych,suplementów minerałów (np. żelaza, cynku, glinu lub magnezu), leków zobojętniających sokżołądkowy zawierających magnez lub glin, sukralfatu lub dydanozyny.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na norfloksacynę, na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 lub na inne leki z grupy chinolonów.
Norfloksacyny nie należy podawać dzieciom i młodzieży w okresie wzrostu i rozwoju. Nie należy stosować norfloksacyny u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
U pacjentów z zaburzeniami czynności ośrodkowego układu nerwowego (zwłaszcza z padaczką iinnymi stanami, mogącymi wywoływać drgawki), produkt leczniczy Nolicin należy podawaćostrożnie.
W przypadku wystąpienia ciężkiej i długotrwałej biegunki w trakcie lub po leczeniu norfloksacyną lub innymi chinolonami należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego (zagrażające życiu, mogące zakończyć się zgonem). W tym przypadku należyniezwłocznie przerwać podawanie norfloksacyny i wdrożyć odpowiednie leczenie. Leki hamujące perystaltykę jelit przeciwwskazane.
Wykazano, że norfloksacyna, podobnie jak i inne chinolony wywołuje reakcje o typiefotowrażliwości. W czasie leczenia pacjent powinien unikać nadmiernego narażenia na światło słoneczne lub promieniowanie ultrafioletowe. Jeśli wystąpią objawy nadwrażliwości na światło, należy przerwać leczenie.
Jeśli w trakcie przyjmowania produktu leczniczego Nolicin pogorszy się wzrok lub wystąpią inne zaburzenia widzenia, należy niezwłocznie skonsultować się z okulistą.
2
Należy dbać o prawidłowe nawodnienie pacjenta. U pacjentów z niewydolnością nerek należy odpowiednio zmniejszyć dawkę norfloksacyny.
W piśmiennictwie donoszono o pojedynczych przypadkach zapalenia, a nawet częściowego lub całkowitego zerwania ścięgien (zwłaszcza ścięgna Achillesa) w czasie leczenia chinolonami. Dotyczyto zwłaszcza pacjentów w wieku podeszłym i pacjentów leczonych jednocześnie kortykosteroidami. Jeśli wystąpią bóle ścięgien lub pierwsze objawy zapalenia ścięgien, zaleca się przerwanie leczenia. W czasie leczenia i bezpośrednio po jego zakończeniu pacjent powinien unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
Chinolony, w tym również norfloksacyna, mogą spowodować nasilenie objawów miastenii(Myasthenia gravis), co może wywołać zagrażającą życiu niewydolność mięśni oddechowych. Produkt leczniczy Nolicin należy podawać ostrożnie u pacjentów z miastenią (patrz punkt 4.8).
U pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, zarówno w postaci utajonej, jaki iczynnej, przyjmujących chinoliny, w tym norfloksacynę, bardzo rzadko odnotowywano występowaniereakcji hemolitycznych (patrz punkt 4.8).
Zaburzenia serca
Należy zachować ostrożność podczas stosowania fluorochinolonów, w tym norfloksacynyu pacjentów, u których występuje czynnik ryzyka wydłużenia odstępu QT, np. u pacjentów: - z wrodzonym zespołem długiego odstępu QT;
- jednocześnie stosujących leki wpływające na wydłużenie odstępu QT (np. leki przeciwarytmiczne klasy IA i III, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, makrolidy, leki przeciwpsychotyczne);- z zaburzoną równowagą elektrolitową (np. hipokaliemia, hipomagnezemia);- z chorobami serca (np. niewydolność serca, zawał serca, bradykardia).
Pacjenci w podeszłym wieku oraz kobiety mogą być bardziej wrażliwi na leki wydłużające odstęp QT.W związku z tym należy zachować ostrożność stosując fluorochinolony, w tym norfloksacynę, wpowyższej populacji.
(Patrz punkt 4.2 Pacjenci w podeszłym wieku, punkt 4.5, punkt 4.8, punkt 4.9).
Barwnik azowy (E 110) może powodować reakcje nadwrażliwości, z astmą oskrzelową włącznie.Reakcje nadwrażliwości częstsze u osób nadwrażliwych na kwas acetylosalicylowy.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Chinolony, w tym również norfloksacyna, inhibitorami enzymu CYP1A2, przez co może dojść do interakcji z innymi lekami metabolizowanymi przez ten enzym.
Probenecyd nie wpływa na stężenie norfloksacyny w surowicy, zmniejsza natomiast jej wydalanie z
moczem.
Jednoczesne podawanie norfloksacyny i teofiliny może prowadzić do nadmiernego zwiększenia
stężenia teofiliny w surowicy krwi i wystąpienia jej działań niepożądanych. Jeśli równoczesnestosowanie tych leków jest konieczne, należy uważnie kontrolować stężenie teofiliny w surowicy i odpowiednio zmniejszyć jej dawkę.
Podczas jednoczesnym stosowaniu norfloksacyny i cyklosporyny stężenie cyklosporyny wzrasta.
Dlatego należy kontrolować stężenie cyklosporyny w surowicy i odpowiednio dostosować jej dawkę,jeśli stosuje się razem oba leki.
Jednoczesne przyjmowanie norfloksacyny i doustnych leków przeciwzakrzepowych (warfaryna lub jej
pochodne) może wzmagać działanie leków przeciwzakrzepowych. Jeśli niezbędnie jest równoczesne podawanie obu leków, należy kontrolować czas protrombinowy lub wykonać inne odpowiednie badania krzepliwości krwi.
3
Mleko i jogurt (płynne produkty mleczne) zmniejszają wchłanianie produktu leczniczego Nolicin.
Produkt leczniczy Nolicin należy przyjmować godzinę przed lub dwie godziny po mlecznym posiłku.
Preparatów wielowitaminowych, suplementów minerałów (np. żelaza, cynku, glinu lub magnezu),
leków zobojętniających sok żołądkowy zawierających magnez lub glin, sukralfatu lub dydanozyny,
nie należy przyjmować jednocześnie lub wciągu 2 godzin od zażycia norfloksacyny, ponieważ mogąone wpływać na wchłanianie norfloksacyny, zmniejszając jej stężenie w surowicy krwi i w moczu.
Przy jednoczesnym zażywaniu chinolonów i kortykosteroidów może wzrastać ryzyko wystąpienia
zapalenia lub naderwania ścięgien.
Jednoczesne stosowanie norfloksacyny i glibenklamidu (pochodna sulfonylomocznika) nasila
działanie hipoglikemizujące glibenklamidu. Dlatego podczas jednoczesnego stosowania należykontrolować stężenie glukozy we krwi.
Niektóre leki z grupy chinolonów, w tym norfloksacyna, mogą wpływać na metabolizm kofeiny, co
może prowadzić do zmniejszenia klirensu kofeiny i wydłużenia jej okresu półtrwania w surowicy.Przy jednoczesnym zażywaniu z nitrofurantoiną działanie obu leków ulega osłabieniu.
Badania na zwierzętach wykazały, że chinolony w skojarzeniu z fenbufenem mogą wywoływać
drgawki. Dlatego też należy unikać jednoczesnego podawania norfloksacyny i fenbufenu.
Podczas jednoczesnego podawania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i chinolonów, w
tym norfloksacyny, może zwiększyć się ryzyko stymulacji układu nerwowego oraz wystąpienia napadów drgawek. Dlatego u pacjentów otrzymujących NLPZ należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego podawania produktu leczniczego Nolicin.
Leki powodujące wydłużenie odstępu QT
Norfloksacyna podobnie jak inne fluorochinolony, należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów przyjmujących leki wydłużające odstęp QT (np. leki przeciwarytmiczne klasy IA i III, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, makrolidy, leki przeciwpsychotyczne) (patrz punkt 4.4.i 4.9).
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Bezpieczeństwo stosowania norfloksacyny w czasie ciąży nie zostało zbadane. Jednakże badania na zwierzętach wykazały, że norfloksacyna, podobnie jak i inne chinoliny, powoduje uszkodzenie tkanki chrzęstnej u niedojrzałych osobników. Z tego względu nie należy stosow produktu leczniczegoNolicin w okresie ciąży.
Po zastosowaniu dużych dawek leku u ciężarnych samic królików obserwowano toksyczne działanie norfloksacyny na płód, wtórne do toksycznego działania norfloksacyny na matkę.
Karmienie piersią
Nie wiadomo czy norfloksacyna przenika do mleka ludzkiego, dlatego też nie należy stosować
produktu leczniczego Nolicin w okresie karmienia piersią.
Płodność
Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego lub mutagennego norfloksacyny. U makaków obserwowano wczesne poronienia bez występowania działania teratogennego. Znaczenietych badań dla ludzi nie jest jasne.
Brak danych dotyczących wpływu norfloksacyny na płodność człowieka.
4
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Produkt leczniczy Nolicin wywiera umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń w ruchu. Produkt leczniczy Nolicin może czasami powodować wystąpienie działań niepożądanych (ból głowy, zawroty głowy), które mogą zmniejszaćzdolność szybkiego reagowania, szczególnie jeśli pacjent pije jednocześnie napoje alkoholowe.
4.8 Działania niepożądane
Częstość występowania działań niepożądanych wymienionych poniżej określono następująco: bardzo często (≥1/10)
często (≥1/100 do <1/10)
niezbyt często (≥1/1 000 do <1/100) rzadko (1/10 000 do <1/1 000) bardzo rzadko (<1/10 000),
częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Klasyfikacja
układów i
narządów
Zaburzenia krwi
i układu
chłonnego
Bardzo
często
Często Niezbyt często Rzadko Bardzo rzadko
eozynofilia i
leukopenia
niedokrwistość
hemolityczna
Częstość
nieznana
Zaburzenia
układu
immunologiczneg
o
reakcje
alergiczne
(pokrzywka,
wysypka,
świąd,
anafilaksja),
ciężkie
alergiczne
reakcje
skórne
Zaburzenia
układu
nerwowego
ból głowy,
zawroty
głowy,
depresja
zmęczenie
senność,
dezorientacja,
niepokój (zwł.
ruchowy),
pobudliwość,
strach, omamy,
szumy uszne
Zaburzenia serca
arytmia
komorowa i
zaburzenia
typu torsade de
pointes
(notowane
przeważnie u
pacjentów z
czynnikami
ryzyka
wydłużenia
odstępu QT),
wydłużenie
odstępu QT w
zapisie EKG
(patrz punkt
4.4 i 4.9).
5
Zaburzenia
żołądka i jelit
Zaburzenia
mięśniowo-
szkieletowe i
tkanki łącznej
nudnośc
i
jadłowstręt,
biegunka
rzekomobłoniast
e zapalenie jelita
grubego
częściowe lub
całkowite
zerwanie
ścięgien
(szczególnie w
połączeniu z
innymi
szkodliwymi
czynnikami),
zaostrzenie
objawów
miastenii
Badania
diagnostyczne
zwiększone
stężenie
mocznika i
kreatyniny w
surowicy,
zmniejszona
wartość
hematokrytu
zwiększona
aktywność
aminotransfe
raz, fosfatazy
zasadowej,
dehydrogena
zy
mleczanowej
(LDH)
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: [email protected]
4.9 Przedawkowanie
Objawy
Zbyt duże dawki norfloksacyny mogą przede wszystkim wywoływać nudności, wymioty, biegunkę,a w cięższych przypadkach również zawroty głowy, uczucie zmęczenia, dezorientację i drgawki.
Leczenie
Jeśli pacjent zażył zbyt dużą liczbę tabletek należy (w razie konieczności) zastosować leczenieobjawowe. Należy monitorować zapis EKG, gdyż może wystąpić wydłużenie odstępu QT. Bardzo ważne jest dobre nawodnienie pacjenta, w celu utrzymania odpowiedniej diurezy.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwbakteryjne do stosowania ogólnego; fluorochinolony. Kod ATC: J01MA06.
6
Mechanizm działania
Mechanizm działania norfloksacyny polega na hamowaniu syntezy DNA komórki bakteryjnej. Głównym mechanizmem jest hamowanie aktywności enzymu gyrazy DNA (topoizomerazy II).Wyniki dotychczasowych badań wskazują na to, że gyraza rozszczepia łańcuch DNA, a następnietworzy się kompleks złożony z rozszczepionego łańcucha DNA, chinolonu i gyrazy. Powstałykompleks uniemożliwia replikację łańcucha DNA i zmienia jego ukształtowanie przestrzenne. Takzmienione DNA nie może już wypełniać swoich normalnych funkcji. W kolejnej fazie DNA zostajerozłożony na mniejsze fragmenty. Działanie przeciwbakteryjne chinolonów jest bardziej związane ztworzeniem kompleksów, niż z prostym hamowaniem aktywności gyrazy.
Norfloksacyna działa bakteriobójczo na tlenowe bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Atom fluoru w pozycji 6 w cząsteczce norfloksacyny zapewnia zwiększoną skuteczność działania na bakterie Gram-ujemne, natomiast fragment pirerazynowy w pozycji 7 warunkuje skuteczność działania na bakterie z rodzaju Pseudomonas.
Stężenia graniczne (według NCCLS National Committee for Clinical Laboratory Standards)
Aby rozróżnić szczepy drobnoustrojów wrażliwych (S) od szczepów opornych (R) na norfloksacynę przyjmuje się następujące wartości MIC (najmniejsze stężenie leku hamujące wzrost bakterii): S 4µg/ml, R 16 µg g/ml.
Dla Neisseria gonorrhoeae wartość graniczna MIC nie została określona.
Wrażliwość
Częstość występowania oporności niektórych gatunków drobnoustrojów może zmieniać się wzależności od rejonu geograficznego i czasu. Dlatego też, zwłaszcza podczas leczenia ciężkich zakażeń, należy brać pod uwagę lokalne dane dotyczące występowania oporności. Wymienione w tabeli poniżej dane wskazują jedynie w przybliżeniu prawdopodobieństwo czy dany mikroorganizm będzie czy też nie będzie wrażliwy na norfloksacynę.
Prewalencja opornościDrobnoustroje (zakres) [Unia Europejska]
WRAŻLIWE
Tlenowe bakterie Gram-dodatnie Bacillus cereus
Enterococcus faecalis 13 do 64%Streptococcus grupy B
Staphylococcus koagulazo-ujemne 0 do 80%Staphylococcus aureus (tylko szczepy wrażliwe na metycylinę) 0 do 20%Staphylococcus epidermidis (tylko szczepy wrażliwe na 7 do 22%metycylinę)
Staphylococcus saprophyticus (tylko szczepy wrażliwe na 0 do 17% metycylinę)
Streptococcus agalactiae 0 do 67%Streptococcus grupy zieleniących Tlenowe bakterie Gram-ujemne
Aeromonas hydrophilia 0 do 33% Campylobacter fetus subsp. jejuni
Citrobacter koseri (dawniej Citrobacter diversus ) 0%Citrobacter freundii 0 do 33%Edwardsiella tarda
Enterobacter aerogenes 0 do 67% Enterobacter agglomerans
Enterobacter cloacae 0 do 36%
7
Enterotoxigenic Escherichia coli
Escherichia coli 0 do 75%Hafnia alvei 0%Haemophilus ducreyi Haemophilus influenzae
Klebsiella oxytoca 0 do 27%Klebsiella pneumoniae 0 do 13%Morganella morganii 0 do 53%Neisseria gonorrhoeae* Plesiomonas shigelloides
Proteus mirabilis 0 do 33%Proteus vulgaris 0 do 7%Providencia rettgeri 0 do 33%Providencia stuartii 0 do 100%Pseudomonas aeruginosa 0 do 47%Pseudomonas cepacia Pseudomonas fluorescens Pseudomonas stutzeri
Salmonella spp. 0 do 8% Salmonella typhi
Serratia marcescens 0 do 27%Shigella spp. 0 do 17%Shigella boydii Shigella dysenteriae Shigella flexneri Shigella sonnei Vibrio cholerae
Vibrio parahaemolyticus Yersinia enterocolitica Inne Flavobacterium spp. Ureaplasma urealyticum OPORNE
Tlenowe bakterie Gram-dodatnie Enterococcus spp. (inne niż E. faecalis )
Szczepy oporne na metycylinę: Staphylococcus aureusSzczepy oporne na metycylinę: StaphylococcusepidermidisTlenowe bakterie Gram-ujemne
Acinetobacter spp.
Acinetobacter baumannii 0 do 93% Beztlenowe bakterie Gram-dodatnie
Actinomyces spp.
Clostridium spp (inne niż C. perfringens )Beztlenowe bakterie Gram-ujemneBacteroides spp. Fusobacterium spp.
* stężenie graniczne nieokreślone
Mechanizm powstawania oporności
Oporność na chinolony, w tym również na norfloksacynę, jest ównie wynikiem mutacji genówkodujących bakteryjną gyrazę DNA i topoizomerazę IV. Ponadto mechanizm oporności może obejmować mutacje białek błon komórkowych, co zmienia przepuszczalność błon komórkowych, prowadząc do czynnego usuwania leku na zewnątrz komórki drobnoustroju (ang. efflux pumps).
8
Oporność krzyżowa nie występuje między norfloksacyną a innymi lekami przeciwbakteryjnymi oodmiennej strukturze chemicznej, takimi jak: penicylina, cefalosporyny, tetracykliny, makrolidy, aminoglikozydy i sulfonamidy, 2,4-diaminopirymidyny lub ich połączenia (np. ko-trimoksazol). Możliwa jest oporność krzyżowa między norfloksacyną i innymi fluorochinolonami. Szczepy oporne na kwas nalidyksowy i kwas pipemidowy wrażliwe na norfloksacynę.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po podaniu doustnym norfloksacyna dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. U zdrowych ochotników po doustnym podaniu osiągała maksymalne stężenia w osoczu ciągu 1 do 2 godzin. Wchłanianie z przewodu pokarmowego nie jest całkowite i wynosi 30 do 40 % dawki doustnej.Stężenie stacjonarne osiąga w ciągu dwóch dni.
Dystrybucja
Około 15% norfloksacyny wiąże się z białkami osocza. Niewielki stopień wiązania z białkami umożliwia jej dobre i szybkie przenikanie do tkanek i płynów ustrojowych.
W tabeli poniżej podano średnie stężenia norfloksacyny w różnych tkankach i płynach ustrojowych po1 do 4 godzin po podaniu doustnym w dawce 2 razy po 400 mg (jeśli nie zaznaczono inaczej).
Tkanka lub płyn Średnie stężenieMiąższ nerek 7,3 μg/gGruczoł krokowy 2,5 μg/gŚciana pęcherza moczowego 3,0 μg/gNasienie 2,7 μg/mlJądra 1,6 μg/gMacica (szyjka) 3,0 μg/gJajowód 1,9 μg/gPochwa 4,3 μg/gŻółć 6,9 μg/ml (po dawce 2 × 200 mg)
Po doustnym podaniu w dawce 50 mg/kg mc. norfloksacyna przenika przez barierę łożyska i osiąga w tkankach płodu stężenia, które odpowiadają w przybliżeniu 10% stężenia występującego w surowicy matki.
Po dawce 400 mg norfloksacyny dwa razy na dobę, stężenia w nerkach wynoszą od 3,9 μg/g do 16,2 μg/g i znacznie przekraczają stężenia we krwi (100- do 300-krotnie). Stężenia maksymalne w moczu po dawce 400 mg pojawiają się po dwóch godzinach i wynoszą około 478 μg/ml; stężenia w gruczole krokowym (0,7 do 4,7 μg/g) mniejsze niż w moczu, jednak większe niż we krwi. W żółci i przewodzie żółciowym wspólnym stężenia norfloksacyny wynoszą odpowiednio 0,15 do 4,5 μg/g i 0,4 do 4 μg/g i przewyższają stężenia we krwi 3- do 7-krotnie. Norfloksacyna osiąga również dużestężenia w wątrobie.
Stężenia w pochwie i macicy po jednorazowym podaniu dawki 400 mg 1- do 2-krotnie większe odstężeń we krwi. Stężenia w plwocinie, migdałkach, jajowodzie i ścianie pęcherzyka żółciowegopodobne lub nieznacznie mniejsze od stężeń we krwi.
Maksymalne stężenia norfloksacyny w moczu około 100-krotnie większe od MIC90 dla większości drobnoustrojów wywołujących zakażenia układu moczowego. Podobnie również stężenia w kale znacznie przewyższają wartości MIC90 dla licznych patogennych drobnoustrojów jelitowych.
Metabolizm
W organizmie zwierząt laboratoryjnych i człowieka norfloksacyna jest metabolizowana tylko w ograniczonym zakresie. Norfloksacyna jest w 80% wydalana w postaci niezmienionej. Metabolizm norfloksacyny przebiega w wątrobie, przy końcowym atomie azotu w pierścieniu piperazynowym. Głównym metabolitem norfloksacyny jest okso-pochodna. Inne metabolity, takie jak amino-, acetylo-, formylo- i 2-aminoetyloaminowe pochodne pierścienia chinolonowego, pojawiają się u ludzi wmniejszej ilości.
9
Wydalanie
Norfloksacyna jest wydalana z organizmu z moczem, żółcią i kałem. Biologiczny okres półtrwania wynosi 3 do 4 godzin. W ciągu 24 godzin po doustnym podaniu 100 do 800 mg leku, z moczem jest wydalane 33 do 39 % dawki; po podaniu większej dawki (1600 mg) wydala się 47,8% dawki, w tym 5 do 8% w postaci metabolitów.
Norfloksacyna wydalana jest przez nerki w wyniku przesączania kłębuszkowego i wydzielania
kanalikowego.
Norfloksacyna jest wydalana również, w mniejszej ilości, w żółci (2 do 3%). Z kałem jest wydalane ponad 30% doustnej dawki norfloksacyny.
W przypadku niewydolności nerek zmiany właściwości farmakokinetycznych norfloksaycyny zależąod stopnia niewydolności. Pomimo takich zmian właściwości farmakokinetycznych, jak przedłużenieczasu osiągnięcia stężeń maksymalnych, przedłużenie biologicznego okresu półtrwania i przedłużenieczasu wydalania, stężenia norfloksacyny w układzie moczowym na tyle duże, że umożliwiająskuteczne leczenie zakażeń.
5.3. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Po długotrwałym podawaniu norfloksacyny stwierdzano u młodych zwierząt uszkodzenia chrząstkistawowej. U szczurów i psów, którym podawano duże dawki norfloksacyny, uszkodzenie chrząstkistawowej pojawiało się, jeśli pH moczu wynosiło 6 i więcej.
W badaniach na zwierzętach nie stwierdzono teratogennego, mutagennego ani rakotwórczegodziałania norfloksacyny.
6. DANE FARMACETYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Glikolan sodowy skrobi (typ A) Celuloza mikrokrystaliczna Koloidalny dwutlenek krzemu Magnezu stearynian Woda oczyszczona
Otoczka
Hypromeloza
Talk
Tytanu dwutlenek (E 171)
Barwnik 12000 FDC Yellow No. 6 (E 110) Glikol propylenowy
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
5 lat
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Blistry z folii Al/PVC/PVDC: 10 lub 20 tabletek powlekanych, w tekturowym pudełku.
10
6.6. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego
do stosowania
Brak szczególnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Słowenia
8. NUMER POZOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr: R/0853
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZOWLENIA NA DOPUSZCZENIE DO
OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 20.01.1988 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 13.12.2013 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
11