CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
PENTASA, 1 g/100 ml, zawiesina doodbytnicza
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
100 ml zawiesiny zawiera 1 g mesalazyny (Mesalazinum).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Zawiesina doodbytnicza
Biała do lekko żółtej zawiesina
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Leczenie wrzodziejącego zapalenia esicy i odbytnicy.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dorośli
1 wlewka doodbytnicza (1 g) przed snem.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest konieczne zmniejszenie dawki.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Patrz punkt 4.4
Dzieci i młodzież
Doświadczenie ze stosowaniem u dzieci jest niewielkie a dane kliniczne ograniczone.
Leczenie trwa zwykle od 2 do 4 tygodni i jest oceniane na podstawie objawów klinicznych i wyników badań endoskopowych esicy i odbytnicy.
Sposób podawania
Podanie doodbytnicze.
Bezpośrednio przed zastosowaniem wlewki zaleca się wypróżnienie.Wlewka zabezpieczona jest zamkniętą torebką z folii aluminiowej i powinna być użyta natychmiast pootwarciu torebki.
Przed podaniem należy podgrzać zawiesinę do około 37oC i dobrze wstrząsnąć zawartością butelki.Aplikator można posmarować wazeliną, aby ułatwić wprowadzenie go do odbytnicy. Należy się położyć nalewym boku i ostrożnie wsunąć aplikator do odbytnicy - tak głęboko jak to możliwe. Ścisnąć plastikowąbutelkę w celu zaaplikowania zawiesiny, po czym, cały czas utrzymując ucisk na butelkę, wysunąć aplikatorz odbytnicy. Po podaniu produktu pacjent powinien pozostać przez jakiś czas w pozycji leżącej, aby nie
1
dopuścić do wypłynięcia zawiesiny z jelita. Dla zapewnienia optymalnej skuteczności należy tak długo jak to możliwe unikać wypróżnienia, najlepiej przez 8 godzin po podaniu produktu.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie
6.1, lub salicylany.
Ciężkie zaburzenia czynności wątroby i (lub) nerek. Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Skaza krwotoczna.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Podczas leczenia produktem Pentasa należy dokładnie obserwować pacjentów, u których w wywiadziestwierdzono występowanie działań niepożądanych po zastosowaniu leków zawierających sulfasalazynę.W przypadku wystąpienia ostrych objawów nietolerancji, takich jak skurczowe bóle brzucha, ostry bólbrzucha, gorączka, silny ból głowy lub wysypka, należy natychmiast przerwać leczenie.
Należy zachować środki ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. . Przed rozpoczęciemi w trakcie leczenia lekarz prowadzący powinien zlecić wykonanie badań wydolności wątroby, takich jakAlAT lub AspAT.
Mesalazyny nie należy stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Należy regularniemonitorować parametry czynności nerek, np. stężenie kreatyniny w surowicy krwi, zwłaszcza wpoczątkowej fazie leczenia. Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia lekarz prowadzący powinien zlecićwykonanie badań fizykochemicznych moczu, np. za pomocą testów paskowych. U pacjentów, u którychw czasie leczenia dochodzi do rozwoju zaburzeń czynności nerek, należy podejrzewać nefrotoksycznedziałanie mesalazyny. W przypadku równoczesnego stosowania innych leków mających działanienefrotoksyczne należy zwiększyć częstość kontrolowania czynności nerek.
Rzadko zgłaszane były powodowane przez mesalazynę reakcje nadwrażliwości serca (zapalenie mięśniasercowego i zapalenie osierdzia). Bardzo rzadko zgłaszane były poważne zaburzenia składu krwi. Przedrozpoczęciem i w trakcie leczenia należy, na zlecenie lekarza prowadzącego, przeprowadzać badanierozmazu krwi obwodowej. Jak podano w punkcie 4.5 dotyczącym interakcji, równoczesne leczeniemesalazyną pacjentów otrzymujących azatiporynę lub 6-merkaptopurynę, lub tioguaninę może zwiększaćryzyko zaburzeń składu krwi. W razie podejrzenia lub wystąpienia takich działań niepożądanych należyprzerwać leczenie.
Jako wytyczną należy przyjąć wykonanie badań kontrolnych 14 dni po rozpoczęciu leczenia, a następniejeszcze 2 do 3 razy w odstępach 4-tygodniowych. W przypadku prawidłowych wyników kolejne badaniakontrolne należy przeprowadzać co 3 miesiące. Jeśli wystąpią dodatkowe objawy, badania należywykonywać natychmiast.
Pacjenci z zaburzeniami czynności płuc, w szczególności pacjenci z astmą oskrzelową, powinni być ściśle monitorowani w trakcie leczenia, patrz punkt 4.8.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Jednoczesne leczenie produktem leczniczym Pentasa i azatiopryną lub 6-merkaptopuryną, lub tioguaninąwykazało w kilku badaniach większą częstość występowania działania mielosupresyjnego i wydaje się, żeinterakcja istnieje, jednak mechanizm interakcji nie jest w pełni ustalony. Zalecane jest regularnemonitorowanie krwinek białych i odpowiednie dostosowywanie dawkowania tiopuryn.
Istnieją mało przekonujące dowody na to, że mesalazyna może zmniejszać działanie przeciwzakrzepowe warfaryny.
2
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Produkt leczniczy Pentasa należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią ostrożnie, i tylko wówczas, gdy potencjalne korzyści większe niż możliwe ryzyko.
Stan chorobowy, jakim jest choroba zapalna jelita, może sam w sobie zwiększać ryzyko nieprawidłowego przebiegu ciąży i jej wyniku.
Ciąża:
Mesalazyna przenika przez barierę łożyskową i jej stężenie w osoczu krwi pępowinowej jestdziesięciokrotnie mniejsze niż stężenie w osoczu matki. Metabolit, acetylomesalazyna, występuje w takimsamym stężeniu w osoczu krwi pępowinowej i osoczu matki.
Badania na zwierzętach z zastosowaniem mesalazyny w postaci doustnej nie wykazały bezpośredniego anipośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka lub płodu, poród i rozwójpourodzeniowy. Nie przeprowadzono odpowiednich, dobrze kontrolowanych badań produktu leczniczegoPentasa u kobiet w ciąży. Ograniczone opublikowane dane z badań mesalazyny z udziałem ludzi niewskazują na zwiększenie ogólnego odsetka wad wrodzonych. Niektóre dane wskazują na zwiększonyodsetek porodów przedwczesnych, poronień i małej masy urodzeniowej; jednak te zdarzenia niepożądane również związane z czynną chorobą zapalną jelit.
Donoszono o zaburzeniach krwi (pancytopenia, leukopenia, małopłytkowość, niedokrwistość)u noworodków matek leczonych produktem leczniczym Pentasa.
W jednym przypadku zgłoszono niewydolność nerek u noworodka po długotrwałym stosowaniu dużej dawkimesalazyny (2 do 4 g doustnie) w okresie ciąży.
Karmienie piersią:
Mesalazyna przenika do mleka kobiecego. Stężenie mesalazyny w mleku jest mniejsze niż we krwi kobietykarmiącej piersią, natomiast stężenie metabolitu, acetylomesalazyny, jest podobne lub większe.Nie przeprowadzano kontrolowanych badań klinicznych dotyczących stosowania produktu leczniczegoPentasa u matek karmiących piersią.
Doświadczenie w stosowaniu doustnych postaci mesalazyny u kobiet karmiących piersią jest ograniczone.Nie można wykluczyć reakcji nadwrażliwości, takich jak biegunka u dziecka. Jeśli u dziecka wystąpibiegunka, należy przerwać karmienie piersią.
Płodność
Wyniki badań na zwierzętach nie wykazują wpływu na płodność samców i samic.Zgłaszane były przypadki przemijającej oligospermii, patrz punkt 4.8.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie zaobserwowano wpływu mesalazyny na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
W badaniach klinicznych najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi są: biegunka, nudności, bólebrzucha, bóle głowy, wymioty oraz wysypka.
Sporadycznie mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości i gorączka polekowa.Po podaniu doodbytniczym mogą wystąpić reakcje miejscowe, takie jak świąd, uczucie dyskomfortu i parciena stolec.
3
Częstość działań niepożądanych na podstawie badań klinicznych i zgłoszeń w ramach monitorowaniadziałań niepożądanych:
Klasyfikacja układów i Często Rzadko Bardzo rzadko
narządów MedDRA (1/100 (1/10 000 (<1/10 000)
do <1/10) do <1/1 000)
Zaburzenia krwi i układu Zaburzenia dotyczące krwi, takie jak zmiany chłonnego morfologiczne krwi [niedokrwistość,
niedokrwistość aplastyczna, agranulocytoza, neutropenia, leukopenia (w tym granulocytopenia), pancytopenia, małopłytkowość i eozynofilia (jako część reakcji alergicznej)]
Zaburzenia układu Reakcje nadwrażliwości, w tym reakcja immunologicznego anafilaktyczna, wysypka polekowa z
eozynofilią oraz objawami ogólnymi (DRESS), rumień wielopostaciowy i zespół Stevensa-Johnsona (SJS)
Zaburzenia układu Ból głowy Zawroty głowy Neuropatia obwodowa nerwowego
Zaburzenia serca Zapalenie mięśnia
sercowego*, zapalenie osierdzia*
Zaburzenia układu Reakcje alergiczne i zmiany włókniste w oddechowego, klatki płucach (w tym duszność, kaszel, skurcz piersiowej i śródpiersia oskrzeli, alergiczne zapalenie pęcherzyków
płucnych, eozynofilia płucna, śródmiąższowa choroba płuc, naciek płucny,
zapalenie płuc) Zaburzenia żołądka i jelit Biegunka, Zwiększona aktywność Pancolitis
ból brzucha, amylazy, ostre zapalenie nudności, trzustki*
wymioty, wzdęcie
Zaburzenia wątroby i dróg Zwiększona aktywność aminotransferaz, żółciowych zwiększone parametry cholestazy (np.
fosfatazy alkalicznej, gamma- glutamylotransferazy i bilirubiny), hepatotoksyczność (w tym zapalenie wątroby*, zastoinowe zapalenie wątroby, marskość, niewydolność wątroby)
Zaburzenia skóry i tkanki Wysypka (w tym Nadwrażliwość na Łysienie przemijające, alergiczne zapalenie podskórnej pokrzywka, światło** skóry
wysypka rumieniowa)
Zaburzenia mięśniowo- Ból mięśni, ból stawów zespół szkieletowe i tkanki łącznej toczniopodobny (toczeń rumieniowaty
układowy)
Zaburzenia nerek i dróg Zaburzenia czynności nerek (w tym ostre moczowych i przewlekłe śródmiąższowe zapalenie
nerek*, zespół nerczycowy, niewydolność nerek), odbarwienie moczu
Zaburzenia układu Oligospermia (przemijająca) rozrodczego i piersi
Zaburzenia ogólne i stany Dyskomfort w Gorączka polekowa w miejscu podania okolicy odbytu i
podrażnienie w miejscu zastosowania,świąd (odbutu),bolesne parcie nastolec
4
(*) Mechanizm powodowanego przez mesalazynę zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia,zapalenia trzustki, zapalenia nerek i zapalenia wątroby jest nieznany, ale może mieć podłoże alergiczne.(**) Nadwrażliwość na światło: Cięższe reakcje notowano u pacjentów z wcześniej występującymischorzeniami skóry, takimi jak atopowe zapalenie skóry i wyprysk atopowy.
Ważne jest, aby mieć na uwadze, że szereg z tych zaburzeń może być również przypisanych samej chorobie zapalnej jelita.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkiepodejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania NiepożądanychDziałań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznychi Produktów Biobójczych:
Aleje Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa Tel: +48 22 49 21 301 Fax: +48 22 49 21 309 e-mail: [email protected]
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Ostra toksyczność u zwierząt: Jednorazowe doustne dawki mesalazyny do 5 g/kg u świń ani jednorazowe dożylne dawki mesalazyny 920 mg/kg u szczurów nie były letalne.
Doświadczenie u ludzi: Istnieje tylko ograniczone doświadczenie kliniczne dotyczące przedawkowaniaproduktu leczniczego Pentasa, które nie wskazuje na toksyczne działanie na nerki lub wątrobę. Ponieważjednak Pentasa jest aminosalicylanem, mogą wystąpić objawy toksycznego działania salicylanu, takie jakzaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, hiperwentylacja, obrzęk płuc, wymioty, odwodnieniei hipoglikemia. Objawy przedawkowania salicylanów szczegółowo opisane w literaturze.
Istnieją doniesienia o pacjentach przyjmujących przez miesiąc dawki 8 g na dobę bez jakichkolwiek działańniepożądanych.
Nie ma specyficznej odtrutki, a leczenie przedawkowania jest objawowe i podtrzymujące. Leczeniew szpitalu obejmuje ścisłe monitorowanie czynności nerek.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwzapalne stosowane w chorobach jelit,kod ATC: A 07 EC 02
Mechanizm działania i działanie farmakodynamiczne
Mesalazyna jest czynnym metabolitem sulfasalazyny, która już od wielu lat stosowana jest w leczeniuwrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Crohn’a. Wyniki badań klinicznych wskazują, że wartośćlecznicza mesalazyny, zarówno po podaniu doustnym jak i doodbytniczym, wydaje się raczej wynikaćz miejscowego działania na zmienione zapalnie tkanki aniżeli z działania ogólnoustrojowego.
Istnieją informacje wskazujące, że nasilenie zmian zapalnych u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelitagrubego leczonych mesalazyną pozostaje w odwrotnej korelacji do stężenia mesalazyny w śluzówce jelita.
U pacjentów z chorobą zapalną jelita w zmienionych zapalnie tkankach jelita stwierdza się zwiększonąmigrację leukocytów, nieprawidłowe wytwarzanie cytokin, zwiększoną produkcję metabolitów kwasuarachidonowego, szczególnie leukotrienu B4 oraz zwiększone wytwarzanie wolnych rodników.
5
Mechanizm działania mesalazyny nie jest w pełni zrozumiały, jednakże wskazuje się na takie mechanizmyzachodzące w śluzówce jelita, jak aktywacja izoformy-γ receptorów aktywowanych proliferatoramiperoksysomów (PRAR- γ) i hamowanie czynnika jądrowego kappa B (NF-κB).
Farmakologiczne działania mesalazyny in vitro i in vivo polegają na hamowaniu chemotaksji leukocytów,zmniejszeniu wytwarzania cytokin i leukotrienów oraz usuwaniu wolnych rodników. Nie wiadomo, któryz tych mechanizmów, jeśli którykolwiek, ma dominujący wpływ na skuteczność kliniczną mesalazyny.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
a) Ogólne właściwości substancji czynnej Rozmieszczenie i dostępność miejscowa:
Lecznicze działanie mesalazyny najprawdopodobniej zależy od miejscowego kontaktu substancji czynnejz chorobowo zmienionym miejscem błony śluzowej jelita.
Produkt leczniczy Pentasa zawiesina doodbytnicza ma na celu zapewnienie wysokiej koncentracjimesalazyny w dystalnym odcinku przewodu pokarmowego i małego wchłaniania ogólnoustrojowego.Zawiesina doodbytnicza obejmuje swoim zasięgiem okrężnicę zstępującą.
Wchłanianie
Po podaniu doodbytniczym mesalazyna wchłania się w niewielkim stopniu. Zależy to od dawki, postaci orazwielkości rozmieszczenia. Na podstawie wyników badania moczu u zdrowych ochotników będącychw stanie równowagi dynamicznej, stosujących 2 g leku na dobę (2 x 1 g), stwierdzono, że około 15-20%dawki wchłania się po podaniu zawiesiny doodbytniczej.
Dystrybucja
Mesalazyna wiąże się z białkami osocza w około 50%, a acetylomesalazyna w około 80%.
Metabolizm
Mesalazyna jest metabolizowana w błonie śluzowej jelita oraz układowo w wątrobie do N-acetylo-mesalazyny (acetylomesalazyny) głównie przez NAT-1.
Część procesu acetylacji zachodzi również w wyniku działania flory bakteryjnej okrężnicy. Wydaje się, żeproces acetylacji jest niezależny od fenotypu pacjenta w odniesieniu do reakcji acetylacji.
b) Właściwości u ludzi
Wykazano, że wchłanianie do krążenia ogólnego po podaniu zawiesiny doodbytniczej PENTASA jestznacząco mniejsze u pacjentów z czynnym wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy niż u pacjentów w okresieremisji.
Zmniejszona szybkość wydalania występująca u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerekstwarza większe ryzyko uszkodzenia nerek.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Działanie toksyczne na nerki zostało dowiedzione u wszystkich gatunków. Dawki stosowane u szczurówi małp oraz stężenia w osoczu, przy których nie obserwowano żadnych działań niepożądanych (NOAELs),przekraczały dawki stosowane u ludzi o współczynnik 2-7,2.
U zwierząt nie zaobserwowano żadnych istotnych działań toksycznych dotyczących przewodupokarmowego, wątroby i układu krwiotwórczego.
Testy in vitro i badania in vivo nie wykazały żadnych oznak działania mutagennego lub klastogennego.Badania potencjału tumorogennego przeprowadzone na myszach i szczurach nie dostarczyły żadnychdowodów na zależne od mesalazyny zwiększenie częstości występowania guzów.
Badania na zwierzętach z zastosowaniem mesalazyny w postaci doustnej nie wykazały bezpośredniego anipośredniego szkodliwego wpływu na płodność, przebieg ciąży, rozwój zarodka lub płodu, poród i rozwójpourodzeniowy.
Uznaje się, że mesalazyna przepisywana w dawkach do stosowania przez pacjentów nie stwarza zagrożeniadla środowiska naturalnego.
6
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Disodu edetynianSodu pirosiarczynSodu octan Kwas solny Woda oczyszczona
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
3 lata.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25C.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Butelki polietylenowe zakończone kaniulą, opakowane w napełnione azotem worki z folii aluminiowej, w tekturowym pudełku.
7 butelek po 100 ml.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do
stosowania
Bezpośrednio przed zastosowaniem wlewki zaleca się wypróżnienie.Instrukcja stosowania znajduje się w ulotce dla pacjenta dołączonej do opakowania.Zawiesina doodbytnicza może zabarwiać bieliznę i sedes.
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO
OBROTU
Ferring GmbHWittland 11D-24109 KielNiemcy
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
8188
7
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 13 lipca 2000 Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 09 września 2010
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI
PRODUKTU LECZNICZEGO
8