1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Plendil, 5 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiuPlendil, 10 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda tabletka zawiera 5 mg felodypiny.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
Każda tabletka zawiera 28 mg laktozy oraz 5 mg hydroksystearynianu makrogologlicerolu.
Każda tabletka zawiera 10 mg felodypiny.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
Każda tabletka zawiera 28 mg laktozy oraz 10 mg hydroksystearynianu makrogologlicerolu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka o przedłużonym uwalnianiu.
Tabletka 5 mg: żowa, okrągła, dwuwypukła tabletka o średnicy 9 mm, z oznaczeniem A/Fm po jednej stronie i 5 po drugiej.
Tabletka 10 mg: czerwonawobrązowa, okrągła, dwuwypukła tabletka o średnicy 9 mm, z oznaczeniem A/FE po jednej stronie i 10 po drugiej.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Nadciśnienie tętnicze.
Dusznica bolesna stabilna.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Nadciśnienie tętnicze
Dawkę należy dostosować indywidualnie. Leczenie należy rozpoczynać od dawki 5 mg raz na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, dawkę można zmniejszyć do 2,5 mg lub zwiększyć do 10 mg raz na dobę. W razie potrzeby można dodać inny lek przeciwnadciśnieniowy. Zazwyczajstosowana dawka podtrzymująca wynosi 5 mg raz na dobę.
Dusznica bolesna
Dawkę należy dostosować indywidualnie. Leczenie należy rozpoczynać od dawki 5 mg raz na dobęi w razie potrzeby, zwiększyć dawkę do 10 mg raz na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku
1
Należy rozważyć rozpoczynanie leczenia od najmniejszej dostępnej dawki.
Zaburzenia czynności nerek
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek.
Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby może wystąpić zwiększone stężenie felodypinyw osoczu i stosowanie mniejszych dawek może być wystarczające (patrz punkt 4.4).
Dzieci i młodzież
Doświadczenie kliniczne ze stosowania felodypiny u dzieci i młodzieży z nadciśnieniem tętniczym
jest ograniczone (patrz punkty 5.1 i 5.2).
Sposób podawania
Tabletki należy zażywać rano, połykać, popijając wodą. W celu zachowania właściwości polegających na przedłużonym uwalnianiu substancji czynnej tabletek nie wolno dzielić, kruszyć ani żuć. Tabletkimożna zażywać bez posiłku lub po lekkim posiłku o małej zawartości tłuszczów i węglowodanów.
4.3 Przeciwwskazania
Ciąża
Nadwrażliwość na felodypinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną
w punkcie 6.1
Niewyrównana niewydolność serca Ostra faza zawału mięśnia sercowego Dusznica bolesna niestabilna
Hemodynamicznie istotne zwężenie zastawek serca Dynamiczne zwężenie drogi odpływu krwi z serca
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Nie prowadzono badań dotyczących skuteczność i bezpieczeństwa stosowania felodypiny w nagłychprzypadkach nadciśnienia tętniczego.
Felodypina może powodować znaczne niedociśnienie tętnicze z następczą tachykardią. U podatnychpacjentów może to prowadzić do niedokrwienia mięśnia sercowego.
Felodypina jest eliminowana przez wątrobę. W związku z tym u pacjentów z wyraźnym zaburzeniem czynności wątroby można oczekiwać większych stężeń terapeutycznych i silniejszej reakcji na lek(patrz punkt 4.2).
Jednoczesne stosowanie leków będących silnymi induktorami lub inhibitorami CYP3A4 powoduje odpowiednio znaczne zmniejszenie lub zwiększenie stężenia felodypiny w osoczu krwi. W związkuz tym, należy unikać takich skojarzeń (patrz punkt 4.5).
Plendil zawiera laktozę. Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy lubzespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.
Plendil zawiera olej rycynowy, który może powodować niestrawność i biegunkę.
U pacjentów z zaawansowanym zapaleniem dziąseł i (lub) zapaleniem przyzębia zgłaszano występowanie łagodnego powiększenia dziąseł. Takiego powiększenia dziąseł można uniknąć lub doprowadzić do jego ustąpienia przez dokładne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
2
Felodypina jest metabolizowana w wątrobie przez cytochrom P450 3A4 (CYP 3A4). Równoczesne podawanie substancji zakłócających aktywność układu enzymatycznego CYP 3A4 może wpływać nastężenie felodypiny w osoczu.
Interakcje enzymatyczne
Substancje hamujące oraz indukujące aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 mogą wpływać nastężenie felodypiny w osoczu.
Interakcje prowadzące do zwiększenia stężenia felodypiny w osoczu
Wykazano, że inhibitory układu enzymatycznego CYP3A4 powodują zwiększenie stężenia felodypinyw osoczu. Podczas podawania felodypiny jednocześnie z itrakonazolem, który jest silnym inhibitorem CYP3A4, wartości Cmax oraz AUC felodypiny ulegały odpowiednio 8-krotnemu oraz 6-krotnemu zwiększeniu. Podczas jednoczesnego podawania felodypiny i erytromycyny wartości Cmax oraz AUC felodypiny zwiększały się około 2,5-krotnie. Cymetydyna zwiększała wartości Cmax oraz AUC felodypiny o około 55%. Należy unikać jednoczesnego stosowanie felodypiny i silnych inhibitorów CYP3A4.
W przypadku wystąpienia klinicznie istotnych działań niepożądanych spowodowanych zwiększoną ekspozycją na felodypinę podczas skojarzonego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A4, należyrozważyć zmniejszenie dawki felodypiny i (lub) przerwanie stosowania inhibitora CYP3A4.
Przykłady to:
Cymetydyna Erytromycyna Itrakonazol Ketokonazol
Leki przeciwko wirusowi HIV, inhibitory proteazy (np. rytonawir) Niektóre flawonoidy obecne w soku grejpfrutowym
Tabletek zawierających felodypinę nie należy przyjmować jednocześnie z sokiem grejpfrutowym.
Interakcje prowadzące do zmniejszenia stężenia felodypiny w osoczu
Wykazano, że induktory układu enzymatycznego CYP3A4 powodują zmniejszenie stężenia felodypiny w osoczu. Gdy felodypina była stosowana jednocześnie z karbamazepiną, fenytoiną lubfenobarbitalem, wartości Cmax oraz AUC felodypiny były zmniejszone odpowiednio o 82% oraz 96%. Należy unikać jednoczesnego stosowania felodypiny i silnych induktorów CYP3A4.
W przypadku braku skuteczności leczenia ze względu na zmniejszenie ekspozycji na felodypinę podczas jej stosowania jednocześnie z silnymi induktorami CYP3A4, należy rozważyć zwiększeniedawki felodypiny i (lub) przerwanie stosowania induktora CYP3A4.
Przykłady to:
Fenytoina
Karbamazepina Ryfampicyna Barbiturany
Efawirenz Newirapina
Ziele dziurawca (Hypericum perforatum).
Pozostałe interakcje
Takrolimus: Felodypina może zwiększać stężenie takrolimusu. Podczas jednoczesnego stosowania należy monitorować stężenie takrolimusu w surowicy i może być konieczne dostosowanie dawkitakrolimusu.
3
Cyklosporyna: Felodypina nie wpływa na stężenie cyklosporyny w osoczu.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Nie należy stosować felodypiny w czasie ciąży. W nieklinicznych badaniach toksycznego wpływu na rozród obserwowano zaburzenia rozwoju płodu, które uważa się za wynikające z działaniafarmakologicznego felodypiny.
Karmienie piersią
Felodypina przenika do mleka kobiecego, a ze względu na niewystarczające dane na tematpotencjalnego wpływu na dziecko nie zaleca się leczenia felodypiną w okresie karmienia piersią.
Płodność
Brak danych dotyczących wpływu felodypiny na płodność u ludzi. W nieklinicznym badaniu dotyczącym rozrodu przeprowadzonym u szczurów (patrz punkt 5.3) obserwowano wpływ produktuna rozwój płodu, lecz nie stwierdzano wpływu na płodność w dawkach zbliżonych do terapeutycznych.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Felodypina wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeżeli u pacjenta przyjmującego felodypinę wystąpią bóle głowy, nudności,zawroty głowy lub zmęczenie, zdolność reagowania może być zaburzona. Zaleca się zachowanieostrożności, szczególnie na początku leczenia.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Felodypina może powodować zaczerwienienie twarzy, bóle głowy, kołatanie serca, zawroty głowy i zmęczenie. Większość z tych działań niepożądanych zależy od dawki i występuje na początku leczenia bądź po zwiększeniu dawki. Jeśli wystąpią takie działania niepożądane, są one zwykleprzemijające, a ich nasilenie zmniejsza się wraz z upływem czasu.
U pacjentów leczonych felodypiną mogą wystąpić zależne od dawki obrzęki w okolicach kostek.Działanie to jest związane z rozszerzeniem tętniczek przedwłośniczkowych i nie jest związanez uogólnionym zatrzymaniem płynów w organizmie.
U pacjentów ze znacznym zapaleniem dziąseł i (lub) zapaleniem przyzębia zgłaszano łagodne powiększenie dziąseł. Rozrostowi dziąseł można zapobiec lub cofnąć zmiany, dzięki stosowaniu właściwej higieny jamy ustnej.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
Działania niepożądane wymienione poniżej obserwowano podczas badań klinicznych oraz po wprowadzeniu produktu do obrotu.
Stosuje się następujące definicje częstości:Bardzo często: 1/10
Często: 1/100 do <1/10
Niezbyt często: 1/1000 do <1/100Rzadko: 1/10 000 do <1/1000
4
Bardzo rzadko: <1/10 000
Tabela 1: Działania niepożądane
Klasyfikacja układów Częstość występowania Działania niepożądanei narządów
Zaburzenia układu nerwowego Często Ból głowy Niezbyt często Zawroty głowy, parestezja
Zaburzenia serca Niezbyt często Częstoskurcz, kołatanie sercaZaburzenia naczyniowe Często Zaczerwienienie twarzy Niezbyt często Niedociśnienie tętnicze
Rzadko Omdlenie
Zaburzenia żołądka i jelit Niezbyt często Nudności, ból brzucha
Rzadko Wymioty
Bardzo rzadko Przerost dziąseł, zapalenie dziąseł
Zaburzenia wątroby i dróg Bardzo rzadko Zwiększenie aktywnościżółciowych enzymów wątrobowych Zaburzenia skóry i tkanki Niezbyt często Wysypka, świąd skóry podskórnej Rzadko Pokrzywka Bardzo rzadko Nadwrażliwość na światło,
leukocytoklastyczne zapalenie naczyń krwionośnych
Zaburzenia Rzadko Ból stawów, ból mięśnimięśniowo-szkieletowe i tkanki
łącznej
Zaburzenia nerek i dróg Bardzo rzadko Częstomocz moczowych
Zaburzenia układu rozrodczego Rzadko Impotencja, zaburzeniai piersi seksualneZaburzenia ogólne i stany Bardzo często Obrzęki obwodowew miejscu podania Niezbyt często Uczucie zmęczenia Bardzo rzadko Reakcje nadwrażliwości,
np. obrzęk naczynioruchowy, gorączka
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:
Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu RejestracjiProduktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów BiobójczychAl. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301, faks: +48 22 49 21 309,e-mail: [email protected]
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Objawy
Przedawkowanie może spowodować nadmierne rozszerzenie naczyń obwodowych ze znacznymniedociśnieniem tętniczym, a czasem bradykardią.
Postępowanie
Jeżeli jest to uzasadnione: należy podać węgiel aktywny; należy wykonać płukanie żołądka, ale tylko przed upływem 1 godziny od przyjęcia leku.
5
W przypadku ciężkiego niedociśnienia tętniczego należy wprowadzić leczenie objawowe.
Pacjenta należy ułożyć w pozycji na plecach z uniesionymi nogami. W przypadku towarzyszącej bradykardii należy podać dożylnie atropinę w dawce 0,5 do 1 mg. Jeśli nie jest to wystarczające, należy zwiększyć objętość osocza podając we wlewie np. glukozę, sól fizjologiczną lub dekstran. Jeśli powyższe postępowanie nie jest wystarczające, można zastosować leki sympatykomimetycznewykazujące dominujący wpływ na receptory alfa-1-adrenergiczne.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: antagoniści wapnia, pochodne dihydropirydyny;
kod ATC: C08C A02
Mechanizm działania
Felodypina jest antagonistą wapnia o wybiórczym działaniu naczyniowym, który obniża ciśnienietętnicze krwi poprzez zmniejszenie oporu naczyń obwodowych. Dzięki wysokiej selektywności w stosunku do mięśni gładkich w tętniczkach, felodypina w dawkach terapeutycznych nie ma bezpośredniego wpływu na kurczliwość serca i przewodnictwo elektryczne w obrębie mięśnia sercowego. Ze względu na brak wpływu felodypiny na mięśnie gładkie naczyń żylnych oraz ze względu na brak wpływu na mechanizmy kontroli adrenergicznej, nie wywołuje ona niedociśnienia ortostatycznego.
Felodypina wykazuje łagodne działanie natriuretyczne i (lub) diuretyczne, nie powoduje zatrzymaniapłynów w organizmie.
Działanie farmakodynamiczne
Felodypina jest skuteczna w leczeniu nadciśnienia tętniczego każdego stopnia. Może być stosowana w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z innym lekami przeciwnadciśnieniowymi, np. lekami blokującymi receptory ß-adrenergiczne, lekami moczopędnymi lub inhibitorami konwertazy angiotensyny, w celu uzyskania zwiększonego działania przeciwnadciśnieniowego. Felodypinazmniejsza zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie tętnicze i może być stosowana w przypadkach izolowanego nadciśnienia skurczowego.
Felodypina wykazuje działanie przeciwdusznicowe oraz przeciwniedokrwienne ze względu na wynikającą z jej stosowania poprawę równowagi między podażą a zapotrzebowaniem na tlen w mięśniu sercowym. W wyniku stosowania felodypiny opór naczyń wieńcowych ulega zmniejszeniu, a wieńcowy przepływ krwi oraz zaopatrzenie mięśnia sercowego w tlen zwiększają się ze względu na rozszerzenie zarówno tętnic nasierdziowych, jak i tętniczek. Zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwispowodowane przez felodypinę prowadzi do zmniejszenia obciążenia następczego lewej komory serca oraz zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen.
Felodypina poprawia tolerancję wysiłku i zmniejsza napady dusznicy bolesnej u pacjentów ze stabilną dusznicą bolesną wywoływaną wysiłkiem fizycznym. U pacjentów ze stabilną dusznicą bolesną felodypinę można stosować w monoterapii lub w skojarzeniu z lekami blokującymi receptoryß-adrenergiczne.
Działanie hemodynamiczne
Głównym działaniem hemodynamicznym felodypiny jest zmniejszenie całkowitego obwodowego oporu naczyniowego, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi. Te działania leku sązależne od dawki. Ogólnie, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi jest zauważalne po upływie dwóch
6
godzin od przyjęcia pierwszej dawki doustnej i utrzymuje się przez co najmniej 24 godziny,a stosunek stężenia minimalnego do maksymalnego jest zwykle znacznie większy niż 50%.
Stężenia felodypiny w osoczu są dodatnio skorelowane ze zmniejszeniem całkowitego oporuobwodowego oraz ciśnienia tętniczego krwi.
Wpływ na serce
Felodypina w dawkach terapeutycznych nie ma wpływu na kurczliwość mięśnia sercowego ani na
przewodnictwo przedsionkowo-komorowe lub czas trwania okresu refrakcji.
Z leczeniem przeciwnadciśnieniowym z zastosowaniem felodypiny wiąże się istotna regresjaistniejącego uprzednio przerostu lewej komory serca.
Wpływ na nerki
Felodypina ma działanie natriuretyczne i diuretyczne związane ze zmniejszeniem wchłaniania zwrotnego w kanalikach nerkowych sodu filtrowanego w kłębuszkach. Felodypina nie wpływa na dobowe wydalanie potasu. Nerkowy opór naczyniowy zmniejsza się pod wpływem felodypiny.Felodypina nie wpływa na wydalanie albumin z moczem.
U pacjentów po przeszczepie nerki leczonych cyklosporyną felodypina zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi oraz poprawia zarówno nerkowy przepływ krwi, jak i szybkość filtracji kłębuszkowej. Felodypina może również poprawiać czynność przeszczepionej nerki we wczesnym okresie po transplantacji.
Skuteczność kliniczna
W badaniu HOT (Hypertension Optimal Treatment), wpływ felodypiny na główne zdarzenia sercowo-naczyniowe (tj. ostra faza zawału mięśnia sercowego, udar mózgu oraz zgon z przyczyn krążeniowych) był badany w odniesieniu do docelowych wartości rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi 90 mmHg, 85 mmHg oraz 80 mmHg oraz osiągniętego ciśnienia tętniczego krwi,w przypadku zastosowania felodypiny jako terapii podstawowej.
Łącznie obserwacją objęto 18790 pacjentów z nadciśnieniem tętniczym (z rozkurczowym ciśnieniem tętniczym krwi w zakresie 100-115 mmHg), w wieku 50-80 lat; średni okres obserwacji wyniósł 3,8 roku (od 3,3 do 4,9). Felodypinę stosowano w monoterapii lub w skojarzeniu z β-adrenolitykiem i (lub) z inhibitorem konwertazy angiotensyny i (lub) z lekiem moczopędnym. Badanie wykazało korzyści polegające na obniżeniu ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego odpowiednio do 139 oraz 83 mmHg.
W badaniu STOP-2 (Swedish Trial in Old Patients with Hypertension-2), przeprowadzonym z udziałem 6614 pacjentów w wieku od 70 do 84 lat, antagoniści wapnia z grupy dihydropirydyny (felodypina i isradypina) wykazywały taki sam wpływ mający na celu zapobieganie zachorowalności i śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych, jak inne powszechnie stosowane grupy lekówprzeciwnadciśnieniowych, tj. inhibitory konwertazy angiotensyny, β-adrenolityki i leki moczopędne.
Dzieci i młodzież
Doświadczenie ze stosowaniem felodypiny w badaniach klinicznych u dzieci i młodzieży z nadciśnieniem tętniczym jest ograniczone. W randomizowanym, podwójnie zaślepionym, 3-tygodniowym badaniu klinicznym przeprowadzonym w grupach równoległych u dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym działanie przeciwnadciśnieniowe felodypiny stosowanej raz na dobę w dawkach 2,5 mg (n=33), 5 mg (n=33) oraz 10 mg (n=31) było porównywalne z placebo (n=35). Badanie nie wykazało skuteczności felodypiny w zmniejszaniuciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat (patrz punkt 4.2).
Nie badano długoterminowego wpływu felodypiny na wzrost, dojrzewanie i rozwój ogólny. Nie określono również długoterminowej skuteczności terapii przeciwnadciśnieniowej jako leczenia
7
w wieku dziecięcym mającego na celu zmniejszenie zachorowalności na choroby układu krążenia oraz śmiertelności w wieku dorosłym.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Felodypinę podaje się w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu i jest ona całkowicie wchłaniana w przewodzie pokarmowym. Ogólnoustrojowa biodostępność felodypiny wynosi około 15% i nie zależy od dawki leku w zakresie dawek terapeutycznych. Tabletki o przedłużonym uwalnianiu powodują wydłużenie fazy wchłaniania felodypiny. Powoduje to wyrównane stężenia felodypinyw osoczu w zakresie terapeutycznym przez 24 godziny. Po podaniu felodypiny w postaci tabletkio przedłużonym uwalnianiu maksymalne stężenie w osoczu (tmax) jest osiągane po 3 do 5 godzinach. Jeśli felodypina jest przyjmowana równocześnie z pokarmem o wysokiej zawartości tłuszczu, zwiększa się szybkość, ale nie stopień wchłaniania felodypiny.
Dystrybucja
Felodypina wiąże się z białkami osocza w około 99%. Wiązanie następuje głównie z frakcją albumin.Objętość dystrybucji w stanie stacjonarnym wynosi 10 l/kg.
Metabolizm
Felodypina jest w znacznym stopniu metabolizowana w wątrobie przez układ enzymatyczny cytochromu P450 C3A4 (CYP3A4), a wszystkie zidentyfikowane metabolity są nieaktywne. Felodypina jest lekiem o dużym klirensie ze średnim klirensem z krwi wynoszącym 1200 ml/min.Podczas długotrwałego leczenia nie dochodzi do istotnej kumulacji leku w organizmie.
U pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby występują większe przeciętne stężenia felodypiny w osoczu niż u pacjentów młodszych. Parametry farmakokinetyczne felodypiny nie zmieniają się u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek, w tym u pacjentówleczonych hemodializą.
Eliminacja
Okres łtrwania felodypiny w fazie eliminacji wynosi w przybliżeniu 25 godzin, a stan stacjonarny osiągany jest po 5 dniach. Nie występuje ryzyko kumulacji leku podczas długotrwałego leczenia.Około 70% podanej dawki leku jest wydalane w postaci metabolitów z moczem; pozostała część jest wydalana z kałem. Mniej niż 0,5% dawki wykrywa się w postaci niezmienionej w moczu.
Liniowość lub nieliniowość
Stężenia leku w osoczu są wprost proporcjonalne do dawki w terapeutycznym zakresie dawek od 2,5 do 10 mg.
Dzieci i młodzież
W badaniu farmakokinetycznym z zastosowaniem dawek pojedynczych (felodypina 5 mg, postać o przedłużonym uwalnianiu) przeprowadzonym u niewielkiej liczby dzieci i młodzieży w wiekuod 6 do 16 lat (n=12) nie stwierdzono wyraźnej zależności między wiekiem a AUC, Cmax i okresem łtrwania felodypiny.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Toksyczny wpływ na rozrodczość
W badaniu dotyczącym płodności oraz ogólnych zdolności rozrodczych u szczurów, którympodawano felodypinę, w grupach przyjmujących dawki średnie i duże zaobserwowano wydłużenie
8
porodu powodujące utrudniony poród i zwiększenie liczby zgonów płodów oraz zgonów we wczesnym okresie po urodzeniu. Te działania przypisywano hamującemu wpływowi felodypinystosowanej w dużych dawkach na kurczliwość macicy. Nie zaobserwowano zaburzeń płodności podczas podawania szczurom dawek leku mieszczących się w zakresie terapeutycznym.
Badania dotyczące wpływu na rozród, przeprowadzone na królikach wykazały zależne od dawki przemijające powiększenie gruczołów mlecznych u osobników rodzicielskich oraz zależne od dawki zaburzenia rozwoju palców u płodów. Nieprawidłowości u płodów występowały, gdy felodypinępodawano we wczesnym okresie rozwoju płodowego (przed 15. dniem ciąży). W badaniu dotyczącymwpływu na rozród, przeprowadzonym u małp zauważono nieprawidłowe ustawienie paliczka(ów) dalszego(ych).
W badaniach przedklinicznych nie stwierdzono występowania żadnych innych niepokojącychnieprawidłowości, a zaburzenia dotyczące rozrodu uważa się za związane z działaniem farmakologicznym felodypiny podawanej zwierzętom o prawidłowym ciśnieniu tętniczym. Znaczenie wyników tych badań dla pacjentów przyjmujących felodypinę nie jest znana. Jednakże, na podstawie informacji zgromadzonych w wewnętrznych bazach danych dotyczących bezpieczeństwa pacjentów wiadomo, że nie zgłaszano żadnych przypadków klinicznych zmian paliczków u płodów/noworodków narażonych na działanie felodypiny w życiu płodowym.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Rdzeń tabletki
HydroksypropylocelulozaHypromeloza 50 mPa·sHypromeloza 10000 mPa·sLaktoza bezwodna
Makrogologlicerolu hydroksystearynianCeluloza mikrokrystalicznaPropylu galusan Glinu sodu krzemian Sodu stearylofumaran
Otoczka tabletki
Wosk Carnauba
Żelaza tlenek czerwony (E172) Żelaza tlenek żółty (E172)Hypromeloza 6 mPa·sMakrogol 6000
Tytanu dwutlenek (E171)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu 5 mg (blister i butelka): 3 lata Tabletki o przedłużonym uwalnianiu 10 mg (blister i butelka): 3 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
9
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Butelka HDPE ze standardową nakrętką z polipropylenu Blister PVC/PVDC/aluminium
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu 5 mg Blister
14 tabletek (blister z oznaczonymi dniami tygodnia)20 tabletek (blister) 28 tabletek (blister) 30 tabletek (blister)
50 tabletek (opakowanie podzielone na pojedyncze dawki)90 tabletek (blister)
98 tabletek (blister z oznaczonymi dniami tygodnia)100 tabletek (blister)
Butelka plastikowa 30 tabletek (butelka) 100 tabletek (butelka)
500 tabletek (butelka dostosowana do odmierzania dawki)
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu 10 mg Blister
14 tabletek (blister z oznaczonymi dniami tygodnia)20 tabletek (blister) 28 tabletek (blister) 30 tabletek (blister)
50 tabletek (opakowanie podzielone na pojedyncze dawki)90 tabletek (blister)
98 tabletek (blister z oznaczonymi dniami tygodnia)100 tabletek (blister)
Butelka plastikowa 30 tabletek (butelka)
100 tabletek (butelka i butelka dostosowana do odmierzania dawki)500 tabletek (butelka dostosowana do odmierzania dawki)
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
AstraZeneca ABS-151 85 SodertaljeSzwecja
8. NUMER(Y) POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
10
5 mg: R/344810 mg: R/3449
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 17 lutego 1995 Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 10 maja 2010
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
19 sierpnia 2016
Szczegółowe informacje o tym produkcie są dostępne na stronie internetowej: www.urpl.gov.pl
11