CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
PURETHAL pojedyncze alergoidy pyłków roślin 20 000 AUM/ml, zawiesina do wstrzykiwań
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
1 ml zawiesiny zawiera: Alergoid pyłku brzozy (Betula verrucosa) 20 000 AUM
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Zawiesina do wstrzykiwań
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
PURETHAL stosowany jest do immunoterapii swoistej (leczenia odczulającego) alergii IgE-zależnej pochodzenia wziewnego, z objawami alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek, astmyoskrzelowej o podłożu alergicznym.
Rozpoznanie powinno być oparte o szczegółowy wywiad potwierdzający wystąpienie u pacjenta reakcji nadwrażliwości na pyłek brzozy.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Produkt leczniczy PURETHAL można stosować przed sezonem pylenia lub przez cały rok.
Leczenie rozpoczyna się zwykle od dawki 0,05 ml (pierwsze wstrzyknięcie), a następnie zwiększa się dawki stopniowo w odstępach tygodniowych do osiągnięcia dawki maksymalnej wynoszącej 0,5 ml(lub mniejszej, indywidualnie ustalonej dla pacjenta). Leczenie początkowe jest zakończone po podaniu największej tolerowanej dawki.
Immunoterapia skrócona może być zakończona po wykonaniu 8 wstrzyknięć w odstępach tygodniowych,
w ciągu 7 tygodni.
Alternatywny schemat leczenia początkowego dla dorosłych pacjentów
U pacjentów dorosłych, leczenie początkowe produktem leczniczym PURETHAL brzoza można przeprowadzić według przyspieszonego schematu (leczenie przyspieszone) tzn. 3 wstrzyknięcia w odstępach tygodniowych (0,1 ml; 0,3 ml; 0,5 ml produktu leczniczego), do osiągnięcia maksymalnejdawki. Po zakończeniu tego leczenia początkowego można kontynuować leczenie podtrzymujące.
Immunoterapia podtrzymująca przedsezonowa lub całoroczna
Po zakończeniu leczenia początkowego, zaleca się wstrzyknięcia co 14 dni. Jeżeli pacjent dobrze toleruje leczenie, po trzecim wstrzyknięciu w cyklu 14-dniowym można odstęp pomiędzy kolejnymi wstrzyknięciami wydłużyć do 4 tygodni.
Po rozpoczęciu nowej fiolki nie ma konieczności zmniejszenia dawki.
Podane powyżej zalecenia do stosowania należy uważać wyłącznie za wskazówkę i przykład leczenia z zastosowaniem produktu leczniczego PURETHAL. Lekarz prowadzący może ustalić inne dawkowanie na podstawie oceny stopnia uczulenia pacjenta.
Każda decyzja o zwiększeniu dawki musi być oparta na ocenie reakcji po ostatniej podanej dawce. Możnakontynuować leczenie zwiększoną dawką, jeżeli nie wystąpiły działania niepożądane i nie nasiliła się reakcja alergiczna po podaniu ostatniej dawki.
Odnośnie stosowania wyciągów alergenowych z pyłków roślin w okresie pylenia roślin patrz punkt 4.4.
Dzieci i młodzież
U dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat zaleca się stosowanie takiej samej dawki, jak u pacjentów dorosłych.
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania PURETHAL u dzieci w wieku poniżej 5 lat.
Dawkowanie w przypadku nie zachowania zalecanego odstępu czasu między kolejnymi iniekcjami
Jeżeli w trakcie leczenia początkowego zalecany tygodniowy odstęp zostanie przekroczony o: 2 tygodnie (od ostatniego wstrzyknięcia upłynęły 3 tygodnie), nie należy zwiększać dawki, lecz powtórzyć ostatnią podaną dawkę,
3 tygodnie (od ostatniego wstrzyknięcia upłynęły 4 tygodnie), należy zmniejszyć dawkę o 0,1 ml, 4 tygodnie (od ostatniego wstrzyknięcia upłynęło 5 tygodni), należy zmniejszyć dawkę o 0,3 ml, więcej niż 4 tygodnie (od ostatniego wstrzyknięcia upłynęło więcej niż 5 tygodni) - leczenie należy rozpocząć od najmniejszych dawek.
Jeżeli w trakcie leczenia podtrzymującego przedsezonowego lub całorocznego zalecany 4 tygodniowy odstęp zostanie przekroczony o:
2 tygodnie (od ostatniego wstrzyknięcia upłynęło 6 tygodni), leczenie może być kontynuowane, 3 tygodnie (od ostatniego wstrzyknięcia upłynęło 7 tygodni), należy zmniejszyć dawkę do 0,4 ml, a następnie po tygodniu zwiększyć do dawki podtrzymującej,
4 - 5 tygodni (od ostatniego wstrzyknięcia upłynęło 8 - 9 tygodni), należy zmniejszyć dawkę do 0,2 lub 0,3 ml, a następnie zwiększać kolejne dawki o 0,1 ml w odstępach tygodniowych aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej,
więcej niż 6 tygodni (od ostatniego wstrzyknięcia upłynęło więcej niż 10 tygodni) - leczenie należy rozpocząć od najmniejszych dawek.
Zalecany schemat dawkowania
Immunoterapia skrócona
Immunoterapię skróconą przeprowadza się wykonując 8 wstrzyknięć w okresie 7 tygodni (jedna fiolka
PURETHAL).
Nr tygodnia Nr wstrzyknięcia Dawka w ml Data Uwagi0 początek
leczenia) 1 0,05 1 2 0,12 3 0,2
3 4 0,34 5 0,45 6 0,56 7 0,57 8 0,5
Leczenie początkowe i podtrzymujące przedsezonowe i całoroczne
Leczenie początkowe składa się z 8 wstrzyknięć z jednej fiolki. Leczenie podtrzymujące powinno byćrozpoczęte i kontynuowane produktem leczniczym PURETHAL z nowej fiolki.
Nr tygodnia Nr wstrzyknięcia Dawka w ml Data Uwagi0 (początek
leczenia) 1 0,05 1 2 0,12 3 0,23 4 0,34 5 0,45 6 0,57 7 0,59 8 0,511 9 0,5
Leczenie podtrzymujące całoroczne może być prowadzone po 11. tygodniu leczenia. Wstrzyknięć dokonuje się w odstępach miesięcznych.
Przyspieszone leczenie początkowe produktem leczniczym PURETHAL u dorosłych
Nr tygodnia Nr wstrzyknięcia Dawka w ml Data Uwagi 0 (początek
leczenia) 1 0,1 1 2 0,3
2 3 0,5
Dostosowanie dawki do intensywności reakcji u pacjenta.
Łagodna reakcja miejscowa
odczyn w miejscu wstrzyknięcia nie przekraczający średnicy 5 cm: należy kontynuować leczenie według schematu
odczyn miejscowy o średnicy między 5 cm - 12 cm:
powtórzyć ostatnio wstrzykniętą dawkę. Nie zwiększać dawki.
Nasilona reakcja miejscowa
Obrzęk w miejscu wstrzyknięcia o średnicy przekraczającej 12 cm: Należy zmniejszyć dawkę o 0,1 - 0,3 ml.
Reakcje uogólnione ożnym nasileniu (od łagodnych do intensywnych)
Należy zmniejszyć dawkę o 0,1 - 0,3 ml.
Nasilone reakcje uogólnione lub wstrząs anafilaktyczny:
Należy ponownie opracować schemat leczenia.
Sposób podawania
Podawać podskórnie.
Przed wykonaniem wstrzyknięcia należy:
uzyskać od pacjenta informację dotyczącą reakcji jego organizmu na poprzednie wstrzyknięcia
tego produktu leczniczego,
sprawdzić i ewentualnie dostosować dawkę,
pacjentów pobudzonych lub z niestabilnym układem nerwowym wegetatywnym ułożyć w pozycji leżącej na czas szczepienia.
Przed użyciem należy wstrząsnąć fiolką do uzyskania jednolitej zawiesiny.
Do wstrzyknięć (wyłącznie podskórnych) należy używać znajdujących się w opakowaniu jednorazowych strzykawek.
Wstrzykiwać podskórnie na powierzchni mięśnia prostownika ręki w odległości około 4 cm od wyrostkałokciowego, pośrodku ramienia.
Po wkłuciu należy zawsze sprawdzić przez aspirację, czy igła nie jest w naczyniu krwionośnym. Nieprzekraczać dawki 0,5 ml.
Po podaniu tego produktu leczniczego:
pacjent powinien pozostawać pod opieką lekarską przez przynajmniej 30 minut po wstrzyknięciu, należy poinformować pacjenta o konieczności zgłoszenia się do lekarza w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów czy działań niepożądanych mogących pojawić się po podaniu tego produktu leczniczego.
Postępowanie specjalne
Jeżeli do immunoterapii swoistej stosowane są dważne produkty lecznicze wstrzykiwane u tego samego pacjenta tego samego dnia każdy w inną kę, zaleca się podanie każdego produktu z zachowaniem odstępu 15 minut między kolejnymi wstrzyknięciami.
Aby uniknąć skutku kumulacji zaleca się podanie każdego produktu leczniczego w innym dniu, z zachowaniem 2 - 3 dniowego odstępu między wstrzyknięciami.
Czas trwania immunoterapii
Pełny i trwały skutek leczenia uzyskuje się po 3 - 5 latach stosowania produktu leczniczego PURETHAL.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1. Obniżona odporność (np. wskutek przyjmowania leków immunosupresyjnych) Schorzenia autoimmunologiczne (np. choroba reumatyczna)
Ciężka astma oskrzelowa, szczególnie przy FEV1 (one-second forced expiratory volume - natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej) utrzymującym się stale na poziomie poniżej 70% wartości należnej lub astmy oskrzelowej glikokortykosteroidozależnej Niewydolność sercowo-naczyniowa, leczenie lekami β-adrenolitycznymi lub inhibitorami ACE (konwertazy angiotensyny)
Przeciwwskazania do stosowania adrenaliny (np. nadczynność tarczycy) Poważne zaburzenia psychiczne, utrudniony kontakt z pacjentem lub nie stosowanie się do zaleceń lekarza
Czynna gruźlica
Choroba nowotworowa
Dzieci w wieku poniżej 5 lat
Ciąża. Jeżeli leczenie zostało rozpoczęte przed zajściem w ciążę, może być kontynuowane w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Produkty lecznicze do odczulania powinny być stosowane wyłącznie przez lekarzy specjalistów alergologów posiadających doświadczenie w leczeniu odczulającym.
Podczas leczenia należy zapewnić bezpośrednią dostępność odpowiedniego zestawu reanimacyjno- resuscytacyjnego do leczenia wstrząsu anafilaktycznego.
W rzadkich przypadkach po wstrzyknięciu tego produktu leczniczego może dojść do nasilonejreakcji układowej (świszczący oddech, skrócenie oddechu, obrzęk naczynioruchowy Quinckego,pokrzywka uogólniona), a w przypadkach krańcowych może wystąpić wstrząs anafilaktyczny.Typowymi objawami ostrzegającymi są: uczucie piekącego bólu, świąd, uczucie gorąca na lub podzykiem, w gardle, na dłoniach i podeszwach stóp. Objawy te poprzedzają bezpośredniowystąpienie wstrząsu anafilaktycznego z sinicą szarą, spadkiem ciśnienia tętniczego krwi,tachykardią, zwężeniem światła oskrzeli i utratą przytomności.
Leczenie polega na zastosowaniu postępowania ratującego życie (patrz również punkt 4.8. Działanianiepożądane).
Jeżeli odczulanie prowadzone jest w okresie pylenia roślin, należy zastosować specjalne środki ostrożności:
- podczas sezonu pylenia, PURETHAL można podawać wyłącznie pacjentom, u których nie występują
objawy alergii;
- jeżeli podczas leczenia w sezonie pylenia u pacjenta stwierdzi się wystąpienie objawów alergii, należy kolejne wstrzyknięcie odłożyć do czasu ich ustąpienia lub przerwać leczenie. W tym czasie wydłuża się przerwa między wstrzyknięciami co należy uwzględnić podczas kontynuacji leczenia patrz punkt 4.2 Dawkowanie w przypadku nie zachowania zalecanego odstępu czasu między kolejnymi iniekcjami.
Nie rozpoczyna się odczulania w sezonie pylenia!
Pacjent powinien zostać uprzedzony o konieczności unikania wysiłku fizycznego (sport, ciężka praca fizyczna) przed i po każdym wstrzyknięciu tego produktu leczniczego.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Podczas odczulania nie należy stosować leczenia immunosupresyjnego. Równoczesne stosowanie lekówβ-adrenolitycznych i inhibitorów ACE może spowodować wystąpienie bardzo silnej reakcji nawet po małych dawkach tego produktu leczniczego.
Dodatkowa ekspozycja na alergeny (egzogenne lub jatrogenne) może obniżyć próg tolerancji (odnośnie stosowania podczas okresu pylenia patrz punkt 4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).
Jeżeli u pacjenta stosowane jest jednocześnie objawowe leczenie przeciwalergiczne (z zastosowaniem leków przeciwhistaminowych, inhibitorów degranulacji mastocytów czy kortykosteroidów), może dojść do zmiany jego reakcji i podatności na uprzednio dobrze tolerowane dawki tego produktu leczniczego. Ponadto w tym przypadku może być zmieniona wrażliwość skóry i przeprowadzane w tym okresie testyskórne mogą dać fałszywe, niemiarodajne wyniki.
Przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe szczepienia ochronne można wykonać nie wcześniej niż po upływie 7 dni od ostatniej dawki PURETHAL (z wyjątkiem sytuacji ratowania życia). Następnewstrzyknięcie może być wykonane dopiero po całkowitym ustąpieniu reakcji na szczepienie ochronne, ale nigdy nie wcześniej niż 14 dni po szczepieniu.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Obecnie nie ma odpowiednio udokumentowanych danych dotyczących stosowania odczulania alergoidami u kobiet ciężarnych. Potencjalne ryzyko dla matki i płodu jest nieznane.
Podczas ciąży i w okresie karmienia piersią nie należy rozpoczynać leczenia produktem PURETHAL. Jeżeli leczenie takie zostało rozpoczęte przed zajściem w ciążę, może być kontynuowane w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
W bardzo rzadkich przypadkach może występować uczucie lekkiego zmęczenia. Należy wziąć poduwagę taką ewentualność w przypadku prowadzenia pojazdu lub obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Po wstrzyknięciu PURETHAL pojedyncze alergoidy pyłków roślin, mogą wystąpić miejscowe reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Najczęściej zgłaszanymi reakcjami są: świąd, obrzęk, rumień i pokrzywka w miejscu podania. Ponadto po ponownym podaniu tego produktu leczniczego mogą pojawić sięspecyficzne reakcje alergiczne, takie jak kichanie, kaszel, katar, podrażnienie gardła, zapalenie spojówek. Jednocześnie z reakcjami w miejscu wstrzyknięcia mogą wystąpić reakcje ogólnoustrojowe.
Zgłaszano spontanicznie działania niepożądane, których częstości nie można określić na podstawie dostępnych danych. Zgłaszano: obrzęk naczynioruchowy, astmę, atopowe zapalenie skóry, gorączkę,przemijające (najczęściej) ziarniniaki, nudności, ból brzucha, zaburzenie koncentracji i astenię.
Działania niepożądane mogą się pojawić wkrótce po wstrzyknięciu, więc pacjent powinien być obserwowany przez 30 minut. Mogą również wystąpić opóźnione reakcje alergiczne nawet kilka godzinpo wstrzyknięciu.
W przypadku zastosowania leczenia według skróconego schematu mogą wystąpić nasilone działania niepożądane. W przeprowadzonych badaniach klinicznych te działania niepożądane miały łagodny przebieg.
W tym punkcie przedstawiono działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas leczenia produktem leczniczym PURETHAL pojedyncze alergoidy pyłków roślin.
Częstość występowania działań niepożądanych przedstawionych w poniższej tabeli została obliczona na podstawie dwóch badań klinicznych z udziałem 162 pacjentów leczonych produktem leczniczym PURETHAL brzoza.
Częstość występowania działań niepożądanych przedstawiono zgodnie z klasyfikacją MedDRA: bardzo często (1/10), często (1/100 do <1/10), niezbyt często (1/1 000 do <1/100), rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000). Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Klasyfikacja według Częstość występowania Działania niepożądaneukładów i narządów
Zaburzenia układu Niezbyt często Nadwrażliwość immunologicznego
Zaburzenia Niezbyt często Brak apetytu metabolizmu i odżywiania
Zaburzenia układu Często Zawroty głowy, ból głowy, senność nerwowego
Niezbyt często Zaburzenia koncentracji, zaburzenia smakuZaburzenia oka Często Alergiczny nieżyt nosa i spojówek, podrażnienie oczu, świąd, łzawienie
Niezbyt często Alergiczne zapalenie spojówekZaburzenia ucha i Niezbyt często Świąd ucha, obrzękbłędnika
Zaburzenia serca Niezbyt często Zaburzenia rytmu sercaZaburzenia naczyniowe Niezbyt często ZaczerwienienieZaburzenia układu Często Duszność, alergiczny nieżyt nosa, uczucieoddechowego, klatki zatkanego nosa, uczucie dyskomfortu w nosie,piersiowej i śródpiersia ból gardła, wyciek z nosa, kichanie, podrażnienie gardła.
Zaburzenia skóry i Bardzo często Świąd tkanki podskórnej
Często Pokrzywka
Zaburzenia mięśniowo-
szkieletowe i tkanki
łącznej
Zaburzenia ogólne i
stany w miejscu
podania
Niezbyt często Rumień, wysypka
Niezbyt często Ból kostno-mięśniowy, ból kończyn
Często
Rumień w miejscu podania, reakcje
nadwrażliwości w miejscu podania, świąd,
obrzęk w miejscu podania, miejscowe reakcje,
obrzęk
Niezbyt często
Osłabienie, ból w klatce piersiowej, ból w
miejscu podania, wysypka w miejscu podania,
bladość, nadwrażliwość na dotyk, zmęczenie
Po wstrzyknięciu, w rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja anafilaktyczna lub wstrząs anafilaktyczny. Typowymi objawami ostrzegawczymi są uczucie piekącego bólu, świąd, uczucie gorąca na lub pod językiem, w gardle, na dłoniach i podeszwach stóp. Objawy te poprzedzają bezpośredniowystąpienie wstrząsu anafilaktycznego z sinicą szarą, spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, tachykardią, zwężeniem światła oskrzeli i utratą przytomności.
Należy natychmiast podjąć odpowiednie leczenie zgodnie z obowiązującą procedurą lub jak opisano w tabeli: Postępowanie w przypadku wystąpienia działań niepożądanych.
Dzieci i młodzież
Nie zaobserwowano istotnych klinicznie żnic w profilu bezpieczeństwa między populacją dorosłych a dzieci. Częstość, rodzaj i ciężkość działań niepożądanych u dzieci, są takie same, jak u dorosłych. Badania wykazały, że swoista immunoterapia jest bezpieczna, dobrze tolerowana u dzieci i młodzieży.
Postępowanie w przypadku wystąpienia działań niepożądanych
Zdarzenia
niepożądane
Ciężkie reakcje
układowe,
wstrząs
anafilaktyczny
Reakcje
układowe o
żnym
nasileniu (od
łagodnych do
nasilonych)
Objawy Leczenie
Świszczący oddech,
skrócenie i spłycenie
oddechu, obrzęk
naczynioruchowy
Quinckego, pokrzywka
uogólniona.
Objawy ostrzegawcze:
Uczucie piekącego
bólu, świąd, uczucie
gorąca na lub pod
zykiem, w gardle, na
dłoniach i podeszwach
stóp. Objawy te
poprzedzają
bezpośrednio
wystąpienie wstrząsu
anafilaktycznego z
sinicą szarą, spadkiem
ciśnienia tętniczego
krwi, tachykardią,
obturacją oskrzeli oraz
utratą przytomności.
Pieczenie i (lub) świąd
okolic oczu, katar,
kichanie, uogólniona
pokrzywka, obrzęk
Quinckego, skrócenie
oddechu, napad astmy
oskrzelowej, obrzęk
krtani.
Należy zastosować postępowanie ratujące życie:
1. Należy niezwłocznie ale powoli wstrzykiwać dożylnie 1 - 5 ml
lub więcej roztworu adrenaliny rozcieńczonej 1:10 000 (w 0,9%
roztworze NaCl), lub jeżeli taki roztwór nie jest dostępny, 0,1 -
0,5 ml adrenaliny rozcieńczonej 1:1000. Dawka adrenaliny
powinna wynosić 0,1 - 0,5 mg, w zależności od stanu klinicznego
pacjenta.
2. Pacjenta ułożyć w pozycji leżącej z uniesionymi
kończynami dolnymi i głową odwróconą na bok (celem
zabezpieczenia przed zachłyśnięciem wymiocinami) i
kontrolować częstość pracy serca.
Ostrzeżenie: Możliwe wystąpienie arytmii serca
3. Założyć wenflon do żyły.
4. Podać dożylnie leki przeciwhistaminowe
5. Podać dożylnie wysoką dawkę (250 - 1000 mg)
glikokortykosteroidów.
6. W przypadkach o przedłużającym się przebiegu należy
uzupełniać płyny (500 ml roztworu infuzyjnego) ze wstępnym
wstrzyknięciem dekstranu, osocza ludzkiego lub roztworu soli
fizjologicznej z dodatkiem dopaminy (10 µg/kg m.c./min.) lub
adrenaliny (5 µg/kg m.c./min.).
7. Uwaga: U pacjentów leczonych lekami β-adrenolitycznymi i
(lub) inhibitorami ACE odwrócić kolejność postępowania
wg punktów 2 - 4.
8. W razie konieczności podawać co 10 - 15 minut po 0,3 - 0,5 ml
adrenaliny 1:1000 podskórnie lub domięśniowo.
9. W razie potrzeby zastosować dodatkowe postępowanie
resuscytacyjne: resuscytację krążeniowo-oddechową, tlen,
sztuczna wentylację, masaż serca, bronchodylatatory,
aminofilinę itp.
Należy w sposób nieprzerwany monitorować tno i ciśnienie
tnicze krwi!
W przypadku leczenia dzieci dawki adrenaliny, leków
przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów powinny być
zawsze zmniejszone i dostosowane do wieku i masy ciała.
1. Założyć wenflon do żyły.
2. Podać dożylnie środki przeciwhistaminowe.
3. Podać dożylnie glikokortykosteroidy (250 mg lub w razie
potrzeby większą dawkę Hydrocortisonu lub jego
odpowiednika w dawce maksymalnej 2 g/dobę).
4. W przypadku stanu spastycznego oskrzeli podać leki β2-
adrenomimetyczne w postaci aerozolu i (lub) powoli
wstrzykiwać dożylnie aminofilinę (250 - 500 mg).
5. W przypadkach o przedłużającym się przebiegu należy
uzupełniać płyny (500 ml roztworu infuzyjnego) ze wstępnym
wstrzyknięciem dekstranu, osocza ludzkiego lub roztworu soli
fizjologicznej z dodatkiem dopaminy (10 µg/kg mc./min.) lub
adrenaliny (5 µg/kg mc./min.).
6. W razie konieczności podawać co 10 - 15 minut 0,3 - 0,5 ml
adrenaliny o stężeniu 1mg/ml, podskórnie lub domięśniowo.
7. W razie potrzeby zastosować dodatkowe postępowanie resuscytacyjne: resuscytację krążeniowo-oddechową, tlen, sztuczne oddychanie, masaż serca, bronchodylatatory, aminofilinę itp.
Uwaga: U pacjentów leczonych lekami
β-adrenolitycznymi i (lub) inhibitorami ACE należy zmienićkolejność punktów 2-4 i zastosować je w kolejności: 3, 4, 2.
Nasilona
reakcja
miejscowa
Obrzęk w miejscu
wstrzyknięcia o
średnicy
przekraczającej 12 cm.
Monitorować częstość pracy serca i ciśnienie tętnicze krwi.
W przypadku leczenia dzieci dawki adrenaliny, leków
przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów powinny być
zawsze zmniejszone i dostosowane do wieku i masy ciała.
1. W celu uniknięcia lub zahamowania dalszego wchłaniania się
alergoidu należy założyć opaskę uciskową jak najbliżej od
miejsca wstrzyknięcia.
2. Wstrzyknąć podskórnie 0,3 - 0,5 ml adrenaliny 1:1000
nakłuwając okolicę wokół odczynu miejscowego. W razie
potrzeby ponownie wstrzyknąć podskórnie dalsze 0,3 - 0,5 ml
adrenaliny.
3. Zastosować miejscowo krem zawierający glikokortykosteroid.
4. W razie potrzeby wdrożyć doustne leczenie
przeciwhistaminowe.
Pacjent powinien pozostawać pod obserwacją. W razie potrzeby
ączyć doustne leczenie antyhistaminowe.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkiepodejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:
Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu RejestracjiProduktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów BiobójczychAl. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa, Tel.: + 48 22 49 21 301, Faks: + 48 22 49 21 309, e-mail: [email protected]
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Przedawkowanie może prowadzić do nasilonych reakcji (patrz punkt 4.8. Działania niepożądane). Pojawienie się reakcji miejscowej lub układowej po wstrzyknięciu PURETHAL wymaga modyfikacji dawki.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: ekstrakty alergenowe pyłków drzew; kod ATC: V01AA05
PURETHAL stosowany do immunoterapii swoistej (odczulania), zawiera zmodyfikowane chemicznie
aldehydem glutarowym wyciągi alergenów, adsorbowane na wodorotlenku glinu.
Mechanizm działania
Mechanizm działania obejmuje następujące aspekty immunologiczne:
- modulację funkcji limfocytów T (przesunięcie dominacji z Th2 na Th1),
- tworzenie przeciwciał swoistych IgG,
- obniżenie reaktywności komórek produkujących mediatory.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
W badaniu, w którym stosowano PURETHAL według schematu przyspieszonego, oceniano tylkobezpieczeństwo stosowania u osób dorosłych a nie skuteczność. Wszystkie badania skuteczności produktu leczniczego PURETHAL przeprowadzono, stosując leczenie według standardowego schematu dawkowania.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Modyfikowane alergeny pyłków roślin są powoli uwalniane z wodorotlenku glinu. Po wstrzyknięciu podskórnym alergoidy pyłków pozostają w miejscu wstrzyknięcia przez kilka dni.Ze względu ma powolne uwalnianie i możliwość kumulacji, minimalny odstęp między dwoma kolejnymi wstrzyknięciami produktu PURETHAL powinien wynosić 7 dni.
5.3. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Przedkliniczne dane oparte są na wynikach konwencjonalnych badań nad bezpieczeństwem farmakologicznym, wykonanych na zwierzętach winki morskie i myszy). Dawka 40 razy większa od maksymalnej dawki stosowanej u ludzi, nie wykazała toksycznego działania.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Glinu wodorotlenekSodu chlorek
Fenol
Woda do wstrzykiwań
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie mieszać produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi, ponieważ nie wykonano badańdotyczących zgodności.
6.3 Okres ważności
3 lata.
Po pierwszym otwarciu 6 miesięcy.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w lodówce (2ºC - 8°C).Nie zamraż.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
1 fiolka z zawiesiną po 3 ml i 8 strzykawek z igłą.
Fiolka ze szkła typu I z korkiem z gumy bromobutylowej i strzykawki z polipropylenu o pojemności 1 ml z igłą 26G1/2 w tekturowym pudełku.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do
stosowania
Wstrząsnąć fiolką przed każdorazowym użyciem. Stosować tylko strzykawki dołączone do opakowania.
Lekarz prowadzący leczenie zobowiązany jest wypełnić wolne rubryki, wpisując odpowiednie
informacje.
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
8. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE
DO OBROTU
HAL Allergy B.V.J.H. Oortweg 152333 CH LeidenP.O. Box 12042302 BE LeidenHolandia
9. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr 9753
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
/DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 31.12.2002
Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 22.08.2014 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO