CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
SALAZOPYRIN EN, 500 mg, tabletki dojelitowe
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
1 tabletka dojelitowa zawiera 500 mg sulfasalazyny (Sulfasalazinum).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka dojelitowa.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Reumatoidalne zapalenie stawów, oporne na leczenie z zastosowaniem niesteroidowych lekówprzeciwzapalnych.
Choroby zapalne jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna).
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Reumatoidalne zapalenie stawów
Dorośli i osoby w podeszłym wieku
Dawkowanie należy dostosować indywidualnie. Zalecane dawkowanie wynosi od 1 do 3 gramów na dobę.Najczęściej stosowaną dawką są 2 tabletki dojelitowe dwa razy na dobę. Zaleca się rozpoczynać leczenie odmniejszych dawek i stopniowo je zwiększać zgodnie ze schematem przedstawionym w tabeli poniżej.
Dzień 1 - 4 Dzień 5 - 8 Dzień 9 i następneRano 1 tabletka dojelitowa 1 tabletka dojelitowa 2 tabletki dojelitoweWieczorem 2 tabletki dojelitowe 2 tabletki dojelitowe 2 tabletki dojelitowe
Jeśli reakcja pacjenta na leczenie jest niezadowalająca przez okres 2 do 3 miesięcy, dobową dawkęsulfasalazyny można zwiększyć maksymalnie do 3 g. U pacjentów, u których wystąpiły działanianiepożądane można czasowo zmniejszyć dawkę.
Choroby zapalne jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna)
Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od stanu klinicznego, tolerancji leku przezpacjenta i reakcji pacjenta na leczenie.
Zaleca się, aby u pacjentów, którzy nigdy wcześniej nie byli leczeni sulfasalazyną, zwiększać dawkęstopniowo przez kilka tygodni. Dawka dobowa powinna być rozłożona równomiernie na dawki podzielone.
Ostra postać choroby
Dorośli i osoby w podeszłym wieku
Ciężkie zaostrzenia choroby: 2 do 4 tabletek 3 do 4 razy na dobę (3 g do 8 g na dobę).Łagodne i umiarkowane rzuty: 2 tabletki 3 do 4 razy na dobę.
1
Dzieci
40-60 mg/kg mc./dobę w 3 do 6 dawkach podzielonych.
Leczenie podtrzymujące
Dorośli i osoby w podeszłym wieku
Zalecana dawka podtrzymująca w leczeniu pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz zchorobą Crohna w stadium remisji to 2 tabletki 2 do 3 razy na dobę. Leczenie tą dawką nie powinno byćprzerywane i należy je kontynuować długotrwale, jeśli nie wystąpią działania niepożądane. W raziezaostrzenia choroby dawkę zwiększa się do ilości 2 do 4 tabletek podawanych 3 do 4 razy na dobę.
Dzieci
20-30 mg/kg mc./dobę w 3 do 6 dawkach podzielonych.
Sposób podawania:
Tabletki należy przyjmować podczas posiłków połykając w całości, nie wolno ich kruszyć ani łamać.Należy przyjmować odpowiednią ilość płynów podczas stosowania sulfasalazyny (patrz punkt 4.4).
4.3 Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na sulfonamidy lub salicylany, ich pochodne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
- Porfiria ostra przerywana, porfiria mieszana. - Niedrożność dróg moczowych lub jelit.
- Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Sulfasalazyny nie należy stosować:
- u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby,
- nieprawidłowym składem krwi, chyba że potencjalne korzyści przeważają nad ryzykiem.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu u pacjentów:- z ciężką alergią i astmą oskrzelową,
- z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, ponieważ może ona powodować u tych pacjentówniedokrwistość hemolityczną.
Zgłaszano przypadki ciężkich zakażeń związanych z supresją szpiku kostnego, w tym przypadki posocznicy izapalenia płuc. Należy uważnie obserwować pacjentów, u których w czasie leczenia sulfasalazyną wystąpiłozakażenie. Należy przerwać stosowanie sulfasalazyny, jeśli u pacjenta rozwinie się ciężkie zakażenie. Należywnikliwie rozważyć konieczność zastosowania sulfasalazyny u pacjentów z nawracającymi lub przewlekłymizakażeniami w wywiadzie, lub u których występują inne choroby mogące zwiększać podatność na zakażenia.
W razie stosowania dawki 70 mg/kg mc./na dobę, stężenie leku we krwi może osiągać poziom uważany zapróg toksyczności (50 μg/ml).
W przypadku pacjentów z łagodną nadwrażliwością należy rozważyć odczulanie. W przypadku ciężkichreakcji nadwrażliwości należy przerwać stosowanie produktu.
Ciężkie reakcje nadwrażliwości mogą obejmować narządy wewnętrzne i być przyczyną zaburzeń takich jaknp. zapalenie wątroby, zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego, zespół mononukleozopodobny (np.mononukleoza rzekoma), zaburzenia hematologiczne (w tym histiocytoza hemofagocytarna) i/lub zapaleniepłuc, również spowodowane naciekami eozynofilowymi.
U pacjentów przyjmujących różne produkty lecznicze zawierające sulfasalazynę odnotowano ciężkie,zagrażające życiu reakcje nadwrażliwości układowej, takie jak osutka polekowa z eozynofilią i objawamiogólnymi (ang. drug rash with eosinophilia and systemic symptoms; DRESS). Należy mieć na uwadze, żewczesne objawy nadwrażliwości, takie jak gorączka lub limfadenopatia mogą się pojawić, nawet jeśli
2
wysypka nie jest obecna. Jeśli występują takie objawy przedmiotowe lub podmiotowe, należy niezwłoczniezdiagnozować stan pacjenta. Należy przerwać podawanie sulfasalazyny, jeśli nie można ustalić innej etiologiidla wymienionych objawów przedmiotowych i podmiotowych.
Istnieją doniesienia o występujących bardzo rzadko ciężkich reakcjach skórnych (w niektórych przypadkachprowadzących do zgonu) podczas stosowania sulfasalazyny, takich jak złuszczające zapalenie skóry, zespółStevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka). Największe ryzyko wystąpienia tychdziałań niepożądanych istnieje na wczesnym etapie leczenia, w większości przypadków występują onew pierwszym miesiącu leczenia.
Pacjentów należy poinformować o objawach przedmiotowych i podmiotowych. Jeśli wystąpią przedmiotowelub podmiotowe objawy złuszczającego zapalenia skóry, zespołu Stevensa-Johnsona lub martwicy toksycznemartwicze oddzielanie się naskórka (np. wysypka skórna, zmiany śluzówkowe lub jakiekolwiek inne objawynadwrażliwości) należy przerwać leczenie produktem Salazopyrin EN.
Najlepsze wyniki w leczeniu zespołu Stevensa-Johnsona i toksycznego martwiczego oddzielania się naskórkaosiąga się, gdy rozpozna się te choroby jak najwcześniej i natychmiast odstawi lek. Wczesne odstawienieproduktu daje lepsze rokowania
Jeśli u pacjenta wystąpi zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka podczasstosowania leku Salazopyrin EN, nie wolno już nigdy ponownie podejmować leczenia pacjenta tymproduktem.
Wystąpienie objawów klinicznych, takich jak: ból gardła, gorączka, bladość, plamica lub żółtaczka podczasleczenia sulfasalazyną może wskazywać na zahamowanie czynności szpiku, hemolizę oraz hepatotoksyczność. Leczenie sulfasalazyną należy przerwać w czasie oczekiwania na wyniki badań krwi.
Zaburzenia krwi (np. makrocytoza i pancytopenia), które mogą być przypisywane niedoborom kwasufoliowego można wyrównać podawaniem kwasu foliowego (leukoworyna).
Należy przyjmować odpowiednią ilość płynów podczas stosowania sulfasalazyny, ponieważ może onaspowodować wytrącanie się kryształów w moczu i tworzenie się kamieni nerkowych.
Po otwarciu pojemnika zawierającego produkt Salazopyrin EN czasami wyczuwalny jest intensywny zapach,który jest związany z procesem wytwarzania produktu i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie pacjenta.Zapach wynika z procesu powlekania tabletek dojelitowych rozpuszczalnikiem. Rozpuszczalnik odparowujepodczas procesu wytwarzania, pozostawiając śladowe ilości w gotowym produkcie, co można wykryć zapomocą węchu.
Uwaga! Aby zminimalizować nieprzyjemny zapach, tabletki mogą być pozostawione na świeżym powietrzu,by rozpuszczalniki ulotniły się z tabletek.
Badania kontrolne w czasie leczenia:
Należy kontrolować obraz krwi, w tym rozmaz krwinek białych oraz badania czynnościowe wątroby przedrozpoczęciem leczenia, a następnie co 2 tygodnie w czasie pierwszych 3 miesięcy leczenia.Przez okres kolejnych 3 miesięcy należy przeprowadzać badania kontrolne co 4 tygodnie. Następnie, obrazkrwi, w tym rozmaz krwinek białych oraz badania czynnościowe wątroby, należy kontrolować co 3 miesiąceoraz w sytuacjach, gdy jest to wskazane ze względów klinicznych.
Ocenę czynności nerek (w tym analizę moczu) należy przeprowadzać u wszystkich pacjentów na początkuleczenia, jak również co najmniej raz w miesiącu przez pierwsze 3 miesiące leczenia.
Następnie kontrola powinna być przeprowadzona, gdy jest to wskazane ze względów klinicznych.
Pacjentów należy poddać ścisłej obserwacji pod kątem reakcji skórnych.
3
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Istnieją doniesienia o zmniejszonym wchłanianiu digoksyny podczas jednoczesnego stosowaniasulfasalazyny. Może wystąpić niedobór kwasu foliowego, ponieważ sulfasalazyna hamuje jego wchłanianie.Ryfampicyna zmniejsza stężenie w osoczu sulfapirydyny - jednego z metabolitów sulfasalazyny. Jest toprawdopodobnie związane z silnym działaniem ryfampicyny indukującym enzymy wątrobowe. Znaczeniekliniczne nie jest do końca poznane.
Istnieją doniesienia o supresji szpiku kostnego i leukopenii związanej z jednoczesnym podaniem doustnymsulfasalazyny i merkaptopuryny, lub azatiopryny. Badania in vitro wykazują, że sulfasalazyna hamujemetylotransferazę tiopuryny, która bierze udział w metabolizowaniu merkaptopuryny.
Jest wiele doniesień wskazujących na to, że u pacjentów wystawionych na działanie sulfasalazyny lub jejmetabolitów— mesalaminy lub mesalazyny można uzyskiwać fałszywie większe, niż są w rzeczywistości,stężenia normetanefryny w moczu oznaczane metodą chromatografii cieczowej.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Płodność
Produkt leczniczy powoduje zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników, co może mieć wpływ na płodność.Działanie to jest zwykle odwracalne po zakończeniu leczenia.
Ciąża
Badania nad reprodukcją szczurów i królików nie wskazują na ryzyko wystąpienia uszkodzenia płodu.Sulfasalazyna przenika przez barierę łożyskową w ilości, która może powodować takie samo stężenie leku wosoczu płodu jak i matki, co może wiązać się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych u płodu.
Sulfasalazyna podawana doustnie hamuje wchłanianie i metabolizm kwasu foliowego, co może spowodowaćjego niedobory (patrz punkt 4.4). Odnotowano przypadki wad rozwojowych cewy nerwowej u niemowląt,których matki przyjmowały sulfasalazynę w czasie ciąży, jednak nie ustalono bezpośredniego związkumiędzy ekspozycją na sulfasalazynę a wystąpieniem tych wad.
Ponieważ ryzyko związane ze stosowaniem leku w okresie ciąży nie może być wykluczone, sulfasalazynamoże być stosowana przez kobiety w ciąży, jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności.
Karmienie piersią
Sulfasalazyna i sulfapirydyna przenikają w niewielkiej ilości do mleka matki. Nie powinno to stanowićzagrożenia dla zdrowego dziecka. U wcześniaków i u noworodków z żółtaczką fizjologiczną wskazana jestostrożność. Zgłaszano występowanie krwawych stolców lub biegunki u niemowląt karmionych piersią przezmatki leczone sulfasalazyną. W zgłoszonych przypadkach, krwawe stolce lub biegunka ustąpiły u niemowlątpo zakończeniu stosowania sulfasalazyny przez matkę.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie zaobserwowano wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Działania niepożądane występują u około 1/3 pacjentów leczonych sulfasalazyną. Zazwyczaj są to zaburzeniażołądka i jelit lub bóle głowy. Niektóre działania niepożądane działaniami zależnymi od dawki produktu.Około 75% działań niepożądanych występuje w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia leczenia.Ocena działań niepożądanych opiera się na następujących kryteriach częstości:Bardzo często: ≥1/10 Często: ≥1/100 do <1/10
Niezbyt często: ≥1/1000 do <1/100 Rzadko: ≥1/10 000 do <1/1000 Bardzo rzadko: <1/10 000
Częstość nieznana: nie może być oszacowana na podstawie dostępnych danych
4
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze
Częstość nieznana: aseptyczne zapalenie opon mózgowych, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Często: leukopenia
Niezbyt często: trombocytopenia
Częstość nieznana: agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna, niedokrwistość hemolityczna, makrocytoza,niedokrwistość megaloblastyczna, pancytopenia, mononukleoza rzekoma*
Zaburzenia układu immunologicznego
Częstość nieznana: wstrząs anafilaktyczny*, choroba posurowicza
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Często: utrata apetytu
Częstość nieznana: niedobór kwasu foliowego*
Zaburzenia psychiczne
Niezbyt często: depresja
Zaburzenia układu nerwowego
Często: zawroty głowy, ból głowy, zaburzenia smaku
Częstość nieznana: encefalopatia, neuropatia obwodowa, zaburzenia węchu
Zaburzenia ucha i błędnika
Często: szum w uszach
Zaburzenia serca
Częstość nieznana: zapalenie osierdzia, sinica, zapalenie mięśnia sercowego*
Zaburzenia naczyniowe
Częstość nieznana: bladość*
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
Często: kaszel
Niezbyt często: duszność
Częstość nieznana: włókniejące zapalenie pęcherzyków płucnych, śródmiąższowa choroba płuc*, naciekieozynofilowe, ból jamy ustnej i gardła*
Zaburzenia żołądka i jelit
Bardzo często: zaburzenia żołądkowe, nudności Często: bóle brzucha, biegunka*, wzdęcia, wymioty*
Częstość nieznana: zaostrzenie objawów w przebiegu wrzodziejącego zapalenia okrężnicy*, zapalenie trzustki
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Niezbyt często: żółtaczka*
Częstość nieznana: niewydolność wątroby*, piorunujące zapalenie wątroby*, zapalenie wątroby,cholestatyczne zapalenie wątroby*, cholestaza*
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Często: skaza krwotoczna*, świąd
Niezbyt często: łysienie, pokrzywka Rzadko: zmiany w obrębie paznokcia
Bardzo rzadko: ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry: zespół Stevensa-Johnsona, martwicatoksyczno-rozpływna naskórka (zespół Lyella)
Częstość nieznana: osutka polekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi*(ang. DRESS), obrzęknaczynioruchowy*, toksyczne, krostkowe zapalenie skóry, rumień, wysypka, złuszczające zapalenie skóry,liszaj płaski, nadwrażliwość na światło
5
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
Często: bóle stawów
Częstość nieznana: układowy toczeń rumieniowaty, zespół Sjögrena
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Często: proteinuria
Częstość nieznana: zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek, kryształy w moczu, krwiomocz,kamica nerkowa*
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi
Częstość nieznana: przemijająca oligospermia
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Często: gorączka
Niezbyt często: obrzęk twarzy
Częstość nieznana: żółte zabarwienie skóry i płynów ustrojowych*
Badania diagnostyczne:
Niezbyt często: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowychCzęstość nieznana: indukowanie autoprzeciwciał
* Działania niepożądane stwierdzone po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu. Patrz punkt 4.4.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktuleczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewanedziałania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań ProduktówLeczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309,e-mail: [email protected].
4.9 Przedawkowanie
U dorosłej osoby przyjęcie 25 g sulfasalazyny spowodowało objawy łagodnego zatrucia po wcześniejzastosowanym płukaniu żołądka.
Poniższe informacje dotyczą wszystkich sulfonamidów ogółem.
Toksyczność: Jednorazowe przyjęcie doustne dużych ilości spowodowało w rzadkich przypadkach ciężkie zatrucie. Przyjęcie dawki 43 g w ciągu 24 godzin spowodowało śmiertelne zatrucie u osoby dorosłej (z powodu sulfhemoglobinemii i methemoglobinemii). UWAGA! mogą występować objawy alergiczne. Ryzyko żółtaczki jąder podkorowych u noworodków.
Objawy: Nudności, wymioty, krystaluria, krwiomocz, skąpomocz i bezmocz. Hipoglikemia, w pojedynczychprzypadkach methemoglobinemia, sinica, objawy wątrobowe, sulfhemoglobinemia. Wpływ na ośrodkowyukład nerwowy. Reakcje nadwrażliwości, takie jak zmiany w morfologii krwi (mogąca prowadzić do zgonuagranulocytoza), pokrzywka, zapalenie wielonerwowe, objawy dotyczące mózgu.
Leczenie: W razie konieczności płukanie żołądka we wczesnym stadium, podanie węgla aktywowanego. Dożylne podanie dużej ilości płynów, aby zapewnić ciągłą, zwiększoną diurezę, alkalizacja dożylniepodanym wodorowęglanem sodu. Należy wziąć pod uwagę ryzyko skąpomoczu i bezmoczu. W przypadkubezmoczu należy zastosować dializę. U osób ze znaczną methemoglobinemią (sinicą) podać metylotioninę(błękit metylenowy) w dawce 1–2 mg/kg mc., w powolnym wlewie dożylnym. Poza tym stosuje się leczenie objawowe. W przypadkach ciężkiej sulfhemoglobinemii można zastosować wymienne przetoczenie krwi.
6
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwzapalne stosowane w chorobach przewodu pokarmowego,pochodne kwasu aminosalicylowego kod ATC: A07E C01
Sulfasalazyna wywiera działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne i przeciwbakteryjne. Stosuje się ją wcelu zahamowania stanów zapalnych, zwłaszcza błony śluzowej jelit, i w leczeniu czynnego reumatoidalnegozapalenia stawów.
Mechanizm działania w chorobach zapalnych jelit: za główne działanie sulfasalazyny uważa się działanieprzeciwzapalne powstającej miejscowo mesalazyny. Dodatkowo, wykryto działanie immunosupresyjne wwyniku zahamowania metabolizmu limfocytów i granulocytów, oraz zahamowania różnych układówenzymatycznych przez wszystkie trzy związki (sulfasalazyna, sulfapirydyna, mesalazyna). Znaczeniekliniczne może mieć również działanie bakteriostatyczne sulfapirydyny powstającej miejscowo w okrężnicy.Produkt wpływa zarówno na tlenową, jak i na beztlenową florę bakteryjną. Mechanizm działania w reumatoidalnym zapaleniu stawów: nieustalony.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Po podaniu doustnym lek częściowo wchłania się (w ok. 20% podanej dawki) w jelicie cienkim, a następniepodlega krążeniu jelitowo-wątrobowemu. Maksymalne stężenie w osoczu jest osiągane po 3–6 godzinach, a stopień związania z białkami wynosi ok. 99%. Stwierdza się znaczne różnice osobnicze wartości stężenia produktu w surowicy. Istnieje umiarkowana tendencja do kumulacji sulfasalazyny w organizmie. Po 24 godzinach od podania jednorazowej dawki stężenie produktu w surowicy jest nieistotne. Niewielki procent dawki jest wydalany z moczem.
Sulfasalazyna jest rozkładana przez bakterie w świetle okrężnicy na dwa główne metabolity: sulfapirydynę i mesalazynę (kwas 5-aminosalicylowy). Sulfapirydyna szybko się wchłania, jest częściowo metabolizowana wwątrobie do nieaktywnej acetylosulfapirydyny i jest wydalana przede wszystkim w postaci niezmienionej zmoczem. Nieacetylowana sulfapirydyna jest częściowo związana z białkami surowicy, a maksymalne stężeniew surowicy osiąga po 12 godzinach. Sulfapirydyna wykazuje pewną tendencję do kumulacji; przestaje się jąwykrywać w surowicy dopiero po upływie 3 dni od odstawienia produktu.
Stopień acetylacji sulfapirydyny jest determinowany genetycznie. Pacjenci z wolną acetylacją wykazująwiększe stężenie w surowicy wolnej sulfapirydyny, a w związku z tym stwierdza się u nich większą tendencjędo występowania działań niepożądanych. Mesalazyna (kwas 5-aminosalicylowy) jest wchłaniana wmniejszym stopniu, jej stężenie w surowicy wynosi ok. 1 µg/ml. 15% dawki jest wydalane z moczem.Większa część podanej dawki, 75%, pozostaje w świetle okrężnicy i ulega wydaleniu z kałem jako kwas5-aminosalicylowy.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Przeprowadzono dwuletnie badania kancerogenności na samcach i samicach szczurów F344/N i myszyB6C3F1. Sulfasalazynę podawano w dawkach 84 (496 mg/m2), 168 (991 mg/m2) i 337,5 (1991 mg/m2)mg/kg/dzień szczurom. Zaobserwowano statystycznie istotne zwiększenie częstości występowaniabrodawczaka z nabłonka przejściowego błony śluzowej pęcherza moczowego u samców szczurów. U samicszczurów u dwóch osobników (4%) otrzymujących dawkę 337,5 mg/kg zaobserwowano brodawczaka znabłonka przejściowego nerki. Zwiększenie częstości występowania nowotworów pęcherza moczowego inerki u szczurów było również związane ze zwiększeniem tworzenia kamieni nerkowych i rozrostem komórek nabłonka przejściowego. W przypadku badań na myszach, sulfasalazynę podawano w dawkach 675(2025 mg/m2), 1350 (4050 mg/m2) i 2700 (8100 mg/m2) mg/kg/dzień. Występowanie gruczolakawątrobowokomórkowego u samców i samic myszy było znacząco częstsze niż u zwierząt kontrolnych dlawszystkich badanych dawek.
Sulfasalazyna nie wykazuje mutagenności w teście odwróconej mutacji u bakterii (test Amesa) lub teście nakomórkach chłoniaka u myszy L51784 w genie HGPRT. Jednakże sulfasalazyna powodowałaniejednoznaczną odpowiedź mutagenną w teście na mikrojądrach u myszy i szpiku kostnym u szczurów oraz
7
obwodowych krwinkach czerwonych u myszy i w teście wymiany chromatyd siostrzanych, aberracji chromosomowej i testach mikrojądrowych w limfocytach uzyskanych od człowieka.
W badaniach reprodukcyjnych przeprowadzanych na szczurach w dawce 800 mg/kg/dzień (4800 mg/m2) obserwowano zaburzenia płodności samców szczurów. Opisano oligospermię i niepłodność u mężczyznleczonych sulfasalazyną. Zakończenie stosowania produktu leczniczego wydaje się odwracać to działanie.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Substancje pomocnicze: powidon, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, krzemu dwutlenek koloidalny.
Skład otoczki: octanoftalan celulozy, glikol propylenowy, wosk biały, wosk Carnauba, glicerolu
monostearynian samoemulgujący, makrogol 20 000, talk.
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
5 lat.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 30C.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Biały pojemnik HDPE zamknięty pomarańczową nakrętką PP zawierający 50 lub 100 tabletek w tekturowym pudełku.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Bez specjalnych wymagań dotyczących usuwania.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pfizer Europe MA EEIGBoulevard de la Plaine 171050 Bruxelles
Belgia
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr 8644
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 01.03.2001 Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 13.12.2013
8
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
31.05.2018
9