CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Trileptal 150 mg tabletki powlekaneTrileptal 300 mg tabletki powlekaneTrileptal 600 mg tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Trileptal 150 mg tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 150 mg okskarbazepiny.
Trileptal 300 mg tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 300 mg okskarbazepiny.
Trileptal 600 mg tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 600 mg okskarbazepiny.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana
Trileptal 150 mg tabletki powlekane
Jasnoszarozielone, owalne, lekko obustronnie wypukłe tabletki, z linią podziału po obydwu stronach,z wytłoczonym napisem T/D po jednej stronie i C/G po drugiej stronie.
Trileptal 300 mg tabletki powlekane
Żółte, owalne, lekko obustronnie wypukłe tabletki, z linią podziału po obydwu stronach, z wytłoczonym napisem TE/TE po jednej stronie i CG/CG po drugiej stronie.
Trileptal 600 mg tabletki powlekane
Jasnoróżowe, owalne, lekko obustronnie wypukłe tabletki, z linią podziału po obydwu stronach,z wytłoczonym napisem TF/TF po jednej stronie i CG/CG po drugiej stronie.
Linia podziału na tabletce ułatwia tylko rozkruszenie w celu ułatwienia połknięcia, a nie podział narówne dawki.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Trileptal jest wskazany w leczeniu napadów padaczkowych częściowych z wtórnie uogólnionyminapadami toniczno-klonicznymi lub bez wtórnie uogólnionych napadów toniczno-klonicznych.Trileptal może być stosowany w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym u dorosłych i dzieci w wieku6 lat i starszych.
1
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Stosowanie produktu leczniczego Trileptal w monoterapii i leczeniu skojarzonym należy rozpoczynać odskutecznej klinicznie dawki, podawanej w dwóch dawkach podzielonych. Dawkę można zwiększaćw zależności od reakcji pacjenta na leczenie. W przypadku, gdy Trileptal ma zastąpić inne lekiprzeciwpadaczkowe, ich dawkę należy stopniowo zmniejszać od momentu rozpoczęcia leczeniaproduktem leczniczym Trileptal. W leczeniu skojarzonym może być konieczne zmniejszenie dawkiinnego jednocześnie stosowanego przeciwpadaczkowego produktu (produktów) leczniczego i (lub)wolniejsze zwiększanie dawki produktu leczniczego Trileptal, gdyż zwiększa się całkowite obciążeniepacjenta przeciwpadaczkowymi produktami leczniczymi (patrz punkt 4.5).
Terapeutyczne monitorowanie leku
Efekt terapeutyczny okskarbazepiny jest wywierany głównie przez aktywny metabolit 10-monohydroksypochodną (MHD) okskarbazepiny (patrz punkt 5).
Monitorowanie stężenia okskarbazepiny lub MHD w osoczu nie jest zalecane rutynowo. Jednak możeono być uzasadnione w sytuacjach, gdy spodziewana jest zmiana w klirensie MHD (patrz punkt 4.4).W takich sytuacjach można dostosować dawkę produktu leczniczego Trileptal (w oparciu o stężeniew osoczu mierzone 2-4 godziny po przyjęciu dawki), w celu utrzymania maksymalnego stężenia MHDw osoczu na poziomie <35 mg/l.
Dorośli
Monoterapia
Zalecana dawka początkowa
Leczenie produktem leczniczym Trileptal należy rozpocząć od dawki 600 mg na dobę (8 do10 mg/kg mc./dobę) w dwóch podzielonych dawkach.
Dawka podtrzymująca
Jeśli istnieją wskazania kliniczne, dawkę można zwiększać w odstępach około tygodniowych,maksymalnie o 600 mg/dobę, rozpoczynając od dawki początkowej, aż do osiągnięcia pożądanejodpowiedzi klinicznej. Efekty terapeutyczne uzyskuje się po podaniu dawek mieszczących sięw zakresie od 600 mg/dobę do 2400 mg/dobę.
Kontrolowane badania z zastosowaniem monoterapii u pacjentów nieprzyjmujących w czasie badaniainnych leków przeciwpadaczkowych wykazały, że dawka 1200 mg/dobę była skuteczna; jednaku pacjentów z padaczką bardziej oporną na leczenie, przechodzących z terapii innymi lekamiprzeciwpadaczkowymi na monoterapię produktem leczniczym Trileptal, skuteczne okazało się podaniedawki 2400 mg/dobę.
Maksymalna zalecana dawka
W kontrolowanych warunkach szpitalnych, dawkę zwiększano do 2400 mg/dobę w ciągu 48 godzin.
Leczenie skojarzone
Zalecana dawka początkowa
Początkowo produkt leczniczy Trileptal należy podawać w dawce 600 mg na dobę (8 do10 mg/kg mc./dobę) w dwóch podzielonych dawkach.
Dawka podtrzymująca
Jeśli istnieją wskazania kliniczne, dawkę można zwiększać w około tygodniowych odstępach,maksymalnie o 600 mg/dobę, rozpoczynając od dawki początkowej, aż do osiągnięcia pożądanejodpowiedzi klinicznej. Efekty terapeutyczne uzyskuje się po podaniu dawek mieszczących się w zakresieod 600 mg/dobę do 2400 mg/dobę.
Maksymalna zalecana dawka
Dobowe dawki z zakresu 600-2400 mg/dobę również okazały się skuteczne w kontrolowanym badaniu klinicznym z leczeniem skojarzonym, jednak większość pacjentów nie tolerowała dawki 2400 mg/dobę
2
bez zmniejszenia dawek innych leków przeciwpadaczkowych przyjmowanych jednocześnie z produktemleczniczym Trileptal, głównie z powodu działań niepożądanych na OUN. Dawki dobowe powyżej2400 mg/dobę nie były przedmiotem systematycznych badań klinicznych.
Pacjenci w podeszłym wieku (65 lat i powyżej)
Brak specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku, ponieważ dawkiterapeutyczne dostosowywane indywidualnie. Zmiana dawkowania jest zalecana u pacjentóww podeszłym wieku z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min) (patrzponiżej informacje na temat dawkowania w niewydolności nerek).
U pacjentów z ryzykiem wystąpienia hiponatremii jest wymagane ścisłe monitorowanie stężenia sodu (patrz punkt 4.4).
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniamiczynności wątroby. Brak danych na temat stosowania produktu leczniczego Trileptal u pacjentówz ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, dlatego należy zachować ostrożność podając lek pacjentomz ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 5.2).
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min), leczenie produktemleczniczym Trileptal należy rozpoczynać od połowy zazwyczaj stosowanej dawki początkowej(300 mg/dobę). Dawkę można zwiększać w odstępach co najmniej tygodniowych do uzyskaniapożądanej odpowiedzi klinicznej (patrz punkt 5.2).
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek mogą wymagać bardziej wnikliwej obserwacji podczas zwiększania dawki.
Dzieci i młodzież
Zalecana dawka początkowa
W monoterapii i leczeniu skojarzonym dawka początkowa produktu leczniczego Trileptal powinna wynosić 8 do 10 mg/kg mc. na dobę, podana w dwóch podzielonych dawkach.
Dawka podtrzymująca
Badania w leczeniu skojarzonym wykazały, że dawka podtrzymująca 30-46 mg /kg mc./dobę, osiąganaw ciągu dwóch tygodni, jest skuteczna i dobrze tolerowana przez dzieci. Efekty terapeutycznewystępowały po średniej dawce podtrzymującej około 30 mg/kg mc. na dobę.
Maksymalna zalecana dawka
Jeśli istnieją wskazania kliniczne, dawkę można zwiększać w odstępach około tygodniowychmaksymalnie o 10 mg/kg mc. na dobę zaczynając od dawki początkowej, aż do osiągnięcia dawkimaksymalnej 46 mg/kg mc. na dobę, aby uzyskać żądaną odpowiedź kliniczną (patrz punkt 5.2).
Trileptal jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku 6 lat i starszych. Bezpieczeństwo i skutecznośćbyły oceniane w kontrolowanych badaniach klinicznych obejmujących ok. 230 dzieci w wieku poniżej6 lat (dolna granica wieku 1 miesiąc). Trileptal nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 6 lat, ponieważjego bezpieczeństwo i skuteczność w tej grupie pacjentów nie zostały wystarczająco udokumentowane.
Wszystkie podane powyżej zalecenia dotyczące dawkowania produktu (u dorosłych, pacjentóww podeszłym wieku i dzieci) zostały określone na podstawie dawek stosowanych w badaniachklinicznych. Jednakże, jeśli to konieczne, można rozważyć zastosowanie mniejszej dawki początkowej.
Sposób podawania
Podanie doustne.
Tabletki rowkowane i mogą być dzielone na dwie części, aby ułatwić pacjentowi połykanie. Jednakżetabletka nie dzieli się na równe dawki. Dla dzieci, które nie potrafią połykać tabletek lub gdy nie można
3
uzyskać przepisanej dawki stosując tabletki, jest dostępny produkt leczniczy Trileptal w postaci zawiesiny doustnej.
Produkt leczniczy Trileptal można przyjmować w czasie posiłków lub niezależnie od nich.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, na eslikarbazepinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Nadwrażliwość
Po wprowadzeniu leku do obrotu raportowano reakcje nadwrażliwości klasy I (natychmiastowe), w tymwysypkę, świąd, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy oraz przypadki anafilaksji. Donoszonoo przypadkach anafilaksji i obrzęku naczynioruchowym w obrębie krtani, głośni, warg i powiek pozastosowaniu u pacjentów pierwszej lub kolejnych dawek produktu leczniczego Trileptal. Jeśli takiereakcje wystąpiły u pacjenta po leczeniu produktem leczniczym Trileptal, należy przerwać stosowanieleku i rozpocząć alternatywne leczenie.
Pacjenci, u których wystąpiły reakcje nadwrażliwości na karbamazepinę, powinni zostać poinformowani,że u około 25-30% z nich mogą pojawić się reakcje nadwrażliwości (np. ciężkie reakcje skórne) naprodukt leczniczy Trileptal (patrz punkt 4.8).
Reakcje nadwrażliwości, w tym wielonarządowe reakcje nadwrażliwości, mogą wystąpić takżeu pacjentów, u których nie obserwowano nadwrażliwości na karbamazepinę. Takie reakcje mogądotyczyć skóry, wątroby, krwi i układu limfatycznego bądź innych narządów, każdego indywidualnie lubwystępować jako reakcje układowe (patrz punkt 4.8). Jeśli wystąpią objawy przedmiotowe i podmiotowecharakterystyczne dla reakcji nadwrażliwości, stosowanie produktu leczniczego Trileptal powinno byćnatychmiast przerwane.
Odczyny skórne
Bardzo rzadko donoszono o występowaniu poważnych odczynów skórnych, w tym zespołu Stevensa-Johnsona, toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka (zespołu Lyella) oraz rumieniawielopostaciowego w związku z zastosowaniem produktu leczniczego Trileptal. Pacjenci, u którychwystąpią poważne odczyny skórne, mogą wymagać hospitalizacji, ponieważ stany te mogą zagrażaćżyciu, a nawet, w bardzo rzadkich przypadkach, prowadzić do zgonu. Przypadki tych zdarzeń związanez zastosowaniem produktu leczniczego Trileptal występowały zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Średniczas od rozpoczęcia leczenia do wystąpienia tych objawów wynosił 19 dni. Donoszono o kilkupojedynczych przypadkach nawrotu poważnych reakcji skórnych po ponownym podaniu produktuleczniczego Trileptal. Pacjenci, u których wystąpi reakcja skórna po zastosowaniu produktu Trileptal,powinni zostać szybko poddani kontroli lekarskiej, a leczenie produktem leczniczym Trileptal należynatychmiast przerwać, chyba że wysypka wyraźnie nie ma związku z lekiem. W razie przerwanialeczenia, należy rozważyć zastąpienie produktu leczniczego Trileptal innym lekiem przeciwpadaczkowym, aby uniknąć napadów padaczkowych po odstawieniu leku. Produktu leczniczegoTrileptal nie należy ponownie podawać pacjentom, którzy przerwali leczenie z powodu reakcjinadwrażliwości (patrz punkt 4.3).
Allel HLA-B*1502 u osób pochodzenia chińskiego z populacji Han, pochodzenia tajskiego i z innych
populacji azjatyckich
Wykazano, że u osób pochodzenia chińskiego z populacji Han i u osób pochodzenia tajskiego leczonychkarbamazepiną, obecność allelu HLA-B*1502 jest ściśle związana z ryzykiem wystąpienia ciężkichreakcji skórnych, znanych jako zespół Stevensa-Johnsona (ang. Steven-Johnson Syndrome, SJS)/toksyczna nekroliza naskórka (ang. Toxic Epidermal Necrolysis, TEN). Budowa chemicznaokskarbazepiny jest podobna do budowy karbamazepiny, stąd możliwe jest, że u pacjentów z allelemHLA-B*1502 istnieje ryzyko rozwinięcia się SJS/TEN także w czasie leczenia okskarbazepiną. Sugerująto także niektóre dane uzyskane dla okskarbazepiny. Allel HLA-B*1502 występuje u około 10% osóbpochodzenia chińskiego z populacji Han oraz u osób pochodzenia tajskiego. Jeśli to możliwe, osoby z
4
wymienionej grupy powinny zostać objęte badaniem na obecność allelu HLA-B*1502 przedrozpoczęciem leczenia karbamazepiną lub pochodną chemicznie substancją czynną. Jeżeli u pacjentówo wymienionym pochodzeniu badania wykażą obecność allelu HLA-B*1502, leczenie okskarbazepinąmożna rozważyć, gdy korzyści z leczenia przeważają nad ryzykiem.
Można rozważyć przeprowadzenie badań genetycznych w innych azjatyckich populacjach, gdyż allelHLA-B*1502 jest u nich rozpowszechniony (np. występuje u ponad 15% mieszkańców Filipin i Malezji).Rozpowszechnienie allelu HLA-B*1502 w innych badanych populacjach, np. u osób pochodzeniaeuropejskiego, afrykańskiego i hiszpańskiego oraz u osób pochodzących z Japonii i Korei (<1%) nie jestznaczące.
Częstości występowania allelu odpowiadają odsetkowi chromosomów z danym allelem w konkretnejpopulacji. Ponieważ u każdej osoby występują dwie kopie każdego chromosomu, a nawet jedna kopiaallelu HLA-B*1502 wystarczy, by zwiększyć ryzyko SJS, odsetek pacjentów mogących podlegać temuryzyku jest blisko dwa razy większy niż częstość występowania allelu.
Allel HLA-A*3101 u osób pochodzących z Europy i z Japonii
Istnieją dane sugerujące związek między obecnością allelu HLA-A*3101 a zwiększonym ryzykiemwywołania przez karbamazepinę niepożądanych reakcji skórnych, m.in. z zespołu Stevensa-Johnsona(SJS, ang. Steven-Johnson Syndrome), toksycznej nekrolizy naskórka (TEN, ang. toxic epidermalnecrolysis), osutki polekowej z eozynofilią (DRESS, ang. drug rash with eosinophilia) oraz mniejciężkiej ostrej uogólnionej osutki krostkowej (AGEP, ang. acute generalized exanthematous pustulosis)i wysypki grudkowo-plamistej u osób pochodzenia europejskiego i japońskiego.
Częstość występowania allelu HLA-A*3101 znacząco się różni pomiędzy różnymi grupami etnicznymi.Allel HLA-A*3101 występuje u 2 do 5% osób pochodzenia europejskiego i u około 10% osóbpochodzenia japońskiego.
U osób pochodzenia europejskiego leczonych karbamazepiną obecność allelu HLA-A*3101 możezwiększać ryzyko tych reakcji skórnych (głównie lżejszych) z 5% w ogólnej populacji do 26%, podczasgdy brak tego allelu może zmniejszyć powyższe ryzyko z 5 do 3,8%.
Allel HLA-A*3101 u osób o innym pochodzeniu
Szacuje się, że częstość występowania tego allelu wynosi mniej niż 5% u większości Australijczyków,Azjatów, mieszkańców Afryki i Ameryki Północnej, z pewnymi wyjątkami, gdzie wynosi ona 5 do 12%.Szacuje się, że częstość powyżej 15% występuje w pewnych grupach etnicznych z Ameryki Południowej(w Argentynie i Brazylii), Ameryki Północnej (amerykańskie plemiona Nawahów i Siuksów oraz SonoraSeri w Meksyku) i Południowych Indii (Tamil Nadu), natomiast częstość występowania od 10% do 15%notuje się w innych rdzennych grupach etnicznych z tych regionów.
Częstości występowania allelu odpowiadają odsetkowi chromosomów z danym allelem w konkretnejpopulacji. Ponieważ u każdej osoby występują dwie kopie każdego chromosomu, a nawet jedna kopiaallelu HLA-A*3101 wystarczy, by zwiększyć ryzyko SJS, odsetek pacjentów mogących podlegać temuryzyku jest blisko dwa razy większy niż częstość występowania allelu.
Brak wystarczających danych, które pozwoliłyby zalecić przeprowadzanie rutynowych badańprzesiewowych na obecność allelu HLA-A*3101 przed rozpoczęciem leczenia karbamazepiną lubsubstancją czynną o podobnej budowie chemicznej.
Jeżeli wiadomo, że u pacjenta pochodzenia europejskiego lub japońskiego występuje allel HLA-A*3101,leczenie karbamazepiną lub substancją o podobnej budowie chemicznej można rozważyć, gdy korzyściz leczenia przeważają nad ryzykiem.
Ograniczenia przesiewowych badań genetycznych
Wyniki przesiewowych badań genetycznych nie powinny nigdy zastępować czujności kliniczneji właściwego prowadzenia pacjenta. U wielu pacjentów rasy żółtej z dodatnim wynikiem na obecnośćHLA-B*1502 leczonych produktem leczniczym Trileptal nie dojdzie do rozwoju SJS/TEN, podczas gdyzespoły te mogą rozwinąć się u pacjentów z ujemnym wynikiem na obecność HLA-B*1502 należącychdo dowolnej grupy etnicznej. To samo dotyczy obecności allelu HLA-A*3101 w odniesieniu do ryzyka
5
wystąpienia SJS, TEN, DRESS, AGEP ani wysypki grudkowo-plamistej. Nie badano roli innychczynników takich jak dawka leku przeciwpadaczkowego, stosowanie się do zaleceń terapeutycznych,jednoczesne przyjmowanie innych leków, choroby współistniejące oraz stopień dokładności kontrolidermatologicznej, które mogą mieć udział w rozwoju tych ciężkich reakcji skórnych i ich powikłań.
Informacja dla fachowego personelu medycznego
W wypadku wykonywania badań na obecność allelu HLA-B*1502, zaleca się stosowanie„genotypowania HLA-B*1502” na poziomie wysokiej rozdzielczości. Badanie daje wynik dodatni, jeślidojdzie do wykrycia jednego lub dwóch alleli HLA-B*1502, a wynik ujemny jeśli nie dojdzie dowykrycia żadnego allelu HLA-B*1502. Podobnie, w wypadku wykonywania badań na obecność alleluHLA-A*3101, zaleca się stosowanie „genotypowania HLA-A*3101” na poziomie wysokiejrozdzielczości. Badanie daje wynik dodatni, jeśli dojdzie do wykrycia jednego lub dwóch alleli HLA-A*3101, a wynik ujemny jeśli nie dojdzie do wykrycia żadnego allelu HLA-A*3101.
Ryzyko nasilenia napadów padaczkowych
Po zastosowaniu produktu leczniczego Trileptal zgłaszano ryzyko nasilenia napadów padaczkowych.Ryzyko nasilenia napadów jest widoczne szczególnie u dzieci, może jednak wystąpić także u dorosłych.W razie nasilenia się napadów padaczkowych produkt leczniczy Trileptal należy odstawić
Hiponatremia
U maksymalnie 2,7% pacjentów leczonych produktem leczniczym Trileptal stężenie sodu w surowicywynosiło poniżej 125 mmol/l, było zazwyczaj bezobjawowe i nie wymagało zmiany leczenia. Badaniakliniczne wykazały, że stężenie sodu w surowicy powróciło do normy po zmniejszeniu dawki,przerwaniu leczenia lub po wdrożeniu leczenia zachowawczego (np. ograniczonego przyjmowaniapłynów). U pacjentów ze współistniejącymi chorobami nerek przebiegającymi z małym stężeniem sodu(np. z zespołem przypominającym zespół niewłaściwego wydzielania wazopresyny) oraz u chorychleczonych jednocześnie produktami zmniejszającymi stężenie sodu (np. lekami moczopędnymi,desmopresyną), jak również lekami z grupy NLPZ (np. indometacyną), przed rozpoczęciem leczenianależy oznaczyć stężenie sodu w surowicy. Następnie czynność należy powtórzyć po około2 tygodniach, a potem w odstępach miesięcznych, przez trzy pierwsze miesiące leczenia, lub w raziepotrzeby. Wspomniane powyżej czynniki ryzyka odnoszą się szczególnie do osób w podeszłym wieku.U pacjentów leczonych produktem leczniczym Trileptal w momencie wprowadzania leczenia lekamiobniżającymi poziom sodu należy również oznaczyć stężenie sodu w surowicy. W razie wystąpieniaobjawów świadczących o niedoborze sodu we krwi podczas stosowania produktu leczniczego Trileptal(patrz punkt 4.8) należy rozważyć oznaczenie stężenia sodu. U innych pacjentów ocena stężenia sodu wsurowicy może być częścią rutynowych badań laboratoryjnych.
Wszyscy pacjenci z pierwotną lub wtórną niewydolnością serca powinni być poddawani regularnympomiarom masy ciała w celu określenia stopnia retencji płynów. W przypadku zatrzymania płynów lubnasilenia się niewydolności serca, należy sprawdzić stężenie sodu w surowicy. Jeśli stwierdzi sięniedobór sodu we krwi u tych pacjentów, należy ograniczyć podaż wody. Ponieważ okskarbazepina możebardzo rzadko powodować zaburzenia przewodzenia w sercu, pacjenci ze współistniejącymizaburzeniami przewodzenia (np. blokiem przedsionkowo-komorowym, arytmią) wymagają dokładnegomonitorowania.
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy jest działaniem niepożądanym (o „nieznanej” częstości występowania, patrzpunkt 4.8) okskarbazepiny. Biorąc pod uwagę znaczenie hormonów tarczycy dla pourodzeniowegorozwoju dziecka zaleca się monitorowanie czynności tarczycy u dzieci i młodzieży podczas stosowaniaproduktu leczniczego Trileptal.
Czynność wątroby
Donoszono o bardzo rzadkich przypadkach zapalenia wątroby, z których większość zakończyła siępozytywnie. W razie podejrzenia zaburzeń czynności wątroby, należy ocenić jej czynność i rozważyćprzerwanie podawania produktu leczniczego Trileptal. Należy zachować ostrożność podczas leczeniapacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkty 4.2 i 5.2).
6
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min) należy zachowaćostrożność podczas leczenia produktem leczniczym Trileptal, zwłaszcza podczas ustalania dawkipoczątkowej i zwiększania dawki. Można rozważyć monitorowanie stężenia MHD w osoczu (patrzpunkty 4.2 i 5.2).
Odczyny hematologiczne
Po dopuszczeniu do obrotu bardzo rzadko donoszono o agranulocytozie, niedokrwistości aplastyczneji pancytopenii u pacjentów leczonych produktem leczniczym Trileptal (patrz punkt 4.8).W razie pojawienia się jakichkolwiek objawów znaczącego zahamowania czynności szpiku kostnego,należy rozważyć przerwanie leczenia.
Zachowania samobójcze
Donoszono o myślach i zachowaniach samobójczych, u pacjentów leczonych lekamiprzeciwpadaczkowymi w różnych wskazaniach. Metaanaliza randomizowanych kontrolowanych placebobadań prowadzonych z zastosowaniem leków przeciwpadaczkowych również wykazała niewielkiezwiększenie ryzyka wystąpienia myśli i zachowań samobójczych. Mechanizm leżący u podstaw tejzależności nie jest znany, a dostępne dane nie wykluczają możliwości zwiększenia ryzyka pod wpływemokskarbazepiny. Z tego względu należy uważnie obserwować pacjentów w kierunku oznak myślii zachowań samobójczych, a w razie potrzeby rozważyć zastosowanie odpowiedniego leczenia. Należydoradzić pacjentom (oraz ich opiekunom), aby skontaktowali się z lekarzem, jeśli pojawią się oznakimyśli i zachowań samobójczych.
Hormonalne środki antykoncepcyjne
Pacjentki w wieku rozrodczym powinny być poinformowane, że jednoczesne przyjmowanie produktuleczniczego Trileptal wraz z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi może zmniejszać ichskuteczność (patrz punkt 4.5). Zaleca się stosowanie innych, niehormonalnych metod antykoncepcjipodczas leczenia produktem leczniczym Trileptal.
Alkohol
Z powodu możliwości wystąpienia addycyjnego działania uspokajającego, pacjenci leczeni produktem leczniczym Trileptal powinni zachować ostrożność podczas jednoczesnego spożywania alkoholu.
Odstawienie leku
Podobnie jak w przypadku innych leków przeciwpadaczkowych, dawkę produktu leczniczego Trileptalnależy zmniejszać stopniowo, aby ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia napadów padaczkowycho nasilonej częstości.
Monitorowanie stężeń leku w osoczu
Chociaż związek pomiędzy stężeniem okskarbazepiny w osoczu a jej dawkowaniem, skutecznościąkliniczną i tolerancją leku nie jest wyraźny, to monitorowanie stężenia leku w osoczu może byćprzydatne do oceny stosowania się pacjenta do zaleceń terapii albo w sytuacjach, kiedy dochodzi dozmian w eliminacji metabolitu (MHD), takich jak:
zmiany w czynności nerek (patrz zaburzenia czynności nerek w punkcie 4.2) ciąża (patrz punkty 4.6 i 5)
jednoczesne stosowanie leków indukujących enzymy wątrobowe (patrz punkt 4.5).
4.5 Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji
Indukcja enzymatyczna
Okskarbazepina i jej farmakologicznie czynny metabolit (monohydroksypochodna, MHD) słabymiinduktorami in vitro i in vivo enzymów CYP 3A4 i CYP 3A5 cytochromu P450, odpowiedzialnychgłównie za metabolizm bardzo dużej liczby leków, np. produktów o działaniu immunosupresyjnym
7
(takich jak cyklosporyna, takrolimus), doustnych środków antykoncepcyjnych (patrz niżej) orazniektórych innych leków przeciwpadaczkowych (np. karbamazepiny), powodując zmniejszenie stężeniatych leków w osoczu (patrz tabela poniżej przedstawiająca podsumowanie wyników uzyskanych dlainnych leków przeciwpadaczkowych).
In vitro okskarbazepina i MHD słabymi induktorami UDP-glukuronylotransferaz (wpływ naposzczególne enzymy z tej grupy nie jest znany). Stąd in vivo okskarbazepina i MHD mogą wywieraćniewielki efekt indukujący metabolizm produktów leczniczych, które eliminowane głównie poprzezsprzęganie za pomocą UDP-glukuronylotransferaz. W przypadku rozpoczęcia leczenia produktemleczniczym Trileptal lub zmiany jego dawki, osiągnięcie nowego poziomu indukcji może trwać 2 do3 tygodni.
W przypadku przerwania leczenia produktem leczniczym Trileptal może zajść konieczność zmniejszeniadawki jednocześnie przyjmowanych leków, a decyzję o tym należy podjąć na podstawie monitorowaniastanu klinicznego pacjenta i (lub) stężeń w osoczu. Indukcja prawdopodobnie stopniowo zmniejszy sięw ciągu 2 do 3 tygodni po przerwaniu leczenia.
Hormonalne środki antykoncepcyjne: wykazano, że Trileptal wywiera wpływ na dwa składnikidoustnych środków antykoncepcyjnych etynyloestradiol (EE) i lewonorgestrel (LNG). Średnie wartościAUC dla EE i LNG ulegały zmniejszeniu odpowiednio o 48-52% i 32-52%. Z tego względu, stosowanieproduktu leczniczego Trileptal jednocześnie z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi możezmniejszać skuteczność tych środków (patrz punkt 4.4). Należy stosować inne skuteczne metodyzapobiegania ciąży.
Zahamowanie aktywności enzymów
Okskarbazepina i MHD hamują CYP 2C19. Dlatego w razie podawania dużych dawek produktuleczniczego Trileptal jednocześnie z lekami metabolizowanymi głównie przez CYP 2C19 (np. fenytoiną)mogą wystąpić interakcje. Stężenia fenytoiny w osoczu zwiększyły się maksymalnie o 40%, gdy Trileptalpodawano w dawkach większych niż 1200 mg/dobę (patrz tabela poniżej przedstawiająca podsumowaniewyników uzyskanych dla innych leków przeciwdrgawkowych). W takim przypadku, może zajść potrzebazmniejszenia dawki stosowanej jednocześnie fenytoiny (patrz punkt 4.2).
Leki przeciwpadaczkowe i indukujące enzymy
W badaniach klinicznych oceniano możliwość występowania interakcji między produktem leczniczymTrileptal i innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Wpływ tych interakcji na średnie wartości AUC i Cminprzedstawiono w poniższej tabeli.
Zestawienie interakcji leków przeciwpadaczkowych (LP) z produktem leczniczym Trileptal  LP Wpływ produktu Trileptal na Wpływ LP na stężenie LP stężenie MHD
Karbamazepina zmniejszenie o 0-22% zmniejszenie o 40% (zwiększenie stężenia epoksydowej
pochodnej karbamazepiny o 30%)
Klobazam nie oceniano brak wpływuFelbamat nie oceniano brak wpływuLamotrygina brak wpływu brak wpływuFenobarbital zwiększenie o 14-15% zmniejszenie o 30-31%Fenytoina zwiększenie o 0-40% zmniejszenie o 29-35%Kwas walproinowy brak wpływu zmniejszenie o 0-18%
8
Jeśli łączenie z okskarbazepiną podawano leki silnie indukujące izoenzymy cytochromu P450 i/lub UGT(tj. leki przeciwpadaczkowe: karbamazepinę, fenytoinę, fenobarbital lub półsyntetyczny antybiotykansamycynowy ryfampicynę) osoczowe stężenie MHD u dorosłych zmniejszało się (29-49%); podczaspodawania jednego z trzech w/w leków przeciwpadaczkowych w terapii skojarzonej z okskarbazepiną,klirens MHD u dzieci w wieku 4 do 12 lat, zwiększył się średnio o około 35% w porównaniu domonoterapii. Zastosowanie produktu leczniczego Trileptal jednocześnie z lamotryginą wiązało się zezwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych (nudności, senność, zawroty głowy i bólgłowy). Kiedy jednocześnie z produktem leczniczym Trileptal podaje się jeden lub kilka lekówprzeciwpadaczkowych, należy rozważyć indywidualne dostosowanie dawkowania i (lub) monitorowaniestężenia leku w osoczu, szczególnie u dzieci poddanych terapii skojarzonej z lamotryginą.Nie obserwowano autoindukcji w przypadku produktu leczniczego Trileptal.
Interakcje z innymi lekami
Cymetydyna, erytromycyna, wiloksazyna, warfaryna i dekstropropoksyfen nie miały wpływu na farmakokinetykę MHD.
Interakcja między okskarbazepiną a inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) jest teoretycznie możliwaze względu na podobieństwo budowy chemicznej okskarbazepiny do trójpierścieniowych lekówprzeciwdepresyjnych.
W badaniach klinicznych, do których włączono pacjentów leczonych trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, nie odnotowano żadnych istotnych klinicznie interakcji. Skojarzenie litu i okskarbazepiny może nasilać toksyczne działanie na układ nerwowy.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Kobiety w wieku rozrodczym i antykoncepcja
Produkt leczniczy Trileptal może powodować nieskuteczność doustnych środków antykoncepcyjnychzawierających etynyloestradiol (EE) i lewonorgestrel (LNG) (patrz punkty 4.4 i 4.5). Należy doradzićkobietom w wieku rozrodczym, by podczas leczenia produktem leczniczym Trileptal stosowały wysoceskuteczne metody antykoncepcji (najlepiej antykoncepcję niehormonalną; np. wkładki domaciczne).
Ciąża
Ogólne ryzyko związane z padaczką i przyjmowaniem leków przeciwpadaczkowych:W populacji osób leczonych odnotowano zwiększenie częstości występowania wad rozwojowychw przypadku stosowania terapii wieloma lekami, zwłaszcza w schematach wielolekowych zawierającychwalproinian.
Ponadto, nie należy przerywać skutecznej terapii przeciwpadaczkowej, ponieważ nasilenie choroby jest niekorzystne zarówno dla matki, jak i dla płodu.
Ryzyko związane z okskarbazepiną:
Istnieje umiarkowana liczba danych dotyczących kobiet w ciąży (300-1000 ciąż), przy tym danedotyczące związku okskarbazepiny z wadami wrodzonymi ograniczone. Nie notuje się zwiększeniacałkowitej częstości występowania wad wrodzonych po zastosowaniu produktu leczniczego Trileptalw porównaniu z ich częstością w populacji ogólnej (2-3%). Jednak dysponując taką liczbą danych niemożna całkowicie wykluczyć umiarkowanego ryzyka teratogennego.
Należy wziąć pod uwagę następujące informacje:
Jeśli pacjentka leczona produktem leczniczym Trileptal zajdzie w ciążę lub planuje zajść w ciążę należy ponownie dokładnie rozważyć konieczność leczenia okskarbazepiną. Należy stosować minimalne skuteczne dawki leku oraz monoterapię, jeśli tylko to możliwe, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach ciąży.
W czasie ciąży nie należy przerywać skutecznej terapii przeciwpadaczkowej okskarbazepiną,
ponieważ nasilenie choroby jest niekorzystne zarówno dla matki jak i dla płodu.
9
Monitorowanie i profilaktyka:
Niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą sprzyjać powstaniu niedoboru kwasu foliowego, co możeprowadzić do wystąpienia nieprawidłowości rozwoju płodu. Zarówno przed zajściem w ciążę, jaki w trakcie ciąży, zaleca się podawanie uzupełniających dawek kwasu foliowego. Ze względu nas to, żeskuteczność suplementacji kwasu foliowego nie została udowodniona, należy zaproponować kobietomwykonanie diagnostycznych badań prenatalnych, nawet tym pacjentkom, które przyjmują uzupełniającedawki kwasu foliowego.
Dane uzyskane od ograniczonej liczby kobiet wskazują, że stężenie aktywnego metabolituokskarbazepiny w osoczu, 10-monohydroksypochodnej (MHD), może zmniejszać się stopniowo przezcały okres trwania ciąży. Zaleca się dokładne monitorowanie odpowiedzi klinicznej u kobietotrzymujących leczenie produktem leczniczym Trileptal w czasie ciąży, aby upewnić się, że utrzymanajest właściwa kontrola napadów padaczkowych. Należy również rozważyć sprawdzanie zmian stężeńMHD w osoczu. Można również wziąć pod uwagę kontrolowanie stężeń MHD w osoczu po porodzie,gdy dawka leku była zwiększana w czasie ciąży.
Ryzyko dla noworodka:
Donoszono o występowaniu krwawienia u noworodków, wywołanego stosowaniem lekówprzeciwpadaczkowych indukujących enzymy wątrobowe. Aby temu zapobiec, należy podawać witaminęK1 kobiecie ciężarnej przez kilka ostatnich tygodni ciąży oraz noworodkowi.
Karmienie piersią
Okskarbazepina i jej aktywny metabolit (MHD) przenikają do mleka matki. Ustalono, że stosunekstężenia w mleku do stężenia w osoczu wynosi dla obu substancji 0,5. Działanie produktu leczniczegoTrileptal na niemowlę karmione mlekiem matki przyjmującej lek nie jest znane. Dlatego nie zaleca siękarmienia piersią podczas leczenia produktem leczniczym Trileptal.
Płodność
Brak danych dotyczących wpływu leku na płodność ludzi.
U szczurów nie obserwowano wpływu okskarbazepiny na płodność. Obserwowano wpływ MHD naparametry rozrodu samic szczura po podaniu dawek porównywalnych z dawkami stosowanymi u ludzi(patrz punkt 5.3).
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Podczas stosowania produktu leczniczego Trileptal zgłaszano występowanie takich działańniepożądanych, jak zawroty głowy, senność, ataksja, podwójne widzenie, nieostre widzenie, zaburzeniawidzenia, hiponatremia i zaburzenia świadomości (pełny wykaz działań niepożądanych, patrz punkt 4.8),zwłaszcza na początku leczenia lub w związku ze zmianą dawki (częściej w fazie zwiększania dawkileku). Z tego względu pacjenci powinni zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lubobsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych należą: senność, bóle głowy, zawroty głowy,podwójne widzenie, nudności, wymioty i uczucie zmęczenia, które występują u ponad 10% pacjentów.
Profil bezpieczeństwa opracowano na podstawie badań klinicznych, w których działania niepożądaneokreślono jako związane z działaniem produktu leczniczego Trileptal. Ponadto wzięto pod uwagęklinicznie istotne doniesienia dotyczące działań niepożądanych uzyskane w programach badawczychoraz doświadczenia zebrane po wprowadzeniu leku na rynek.
Działania niepożądane (Tabela 1) wymieniono zgodnie z klasyfikacją układów i narządów MedDRA. Wobrębie każdej kategorii układów narządowych działania niepożądane zostały wymienione według
10
częstości występowania, poczynając od najczęstszych. W obrębie każdej grupy o określonej częstościwystępowania objawy niepożądane wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.Dodatkowo, kategorie częstości zdefiniowano według następującej konwencji (zgodnie z klasyfikacjączęstości CIOMS III): bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do <1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do<1/100); rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000); bardzo rzadko (<1/10 000), nieznana (częstość nie może byćokreślona na podstawie dostępnych danych).
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Niezbyt często Leukopenia Bardzo rzadko Trombocytopenia
Częstość nieznana Hamowanie czynności szpiku kostnego, niedokrwistość
aplastyczna, agranulocytoza, pancytopenia, neutropenia Zaburzenia układu immunologicznego
Bardzo rzadko Nadwrażliwość#Częstość nieznana Reakcje anafilaktyczneZaburzenia endokrynologiczne
Często Wzrost wagiCzęstość nieznana Niedoczynność tarczycyZaburzenia metabolizmu i odżywiania
Często Hiponatremia
Częstość nieznana Zespół przypominający zespół nieprawidłowego wydzielania wazopresyny, przebiegający z takimi objawami
przedmiotowymi i podmiotowymi jak letarg, nudności,zawroty głowy, zmniejszenie osmolalności surowicy (krwi),wymioty, bóle głowy, stany splątania lub inne neurologiczneobjawy przedmiotowe i podmiotowe
Zaburzenia psychiczne
Często Pobudzenie (np. nerwowość), chwiejność afektu, stany
splątania, depresja, apatia Zaburzenia układu nerwowego
Bardzo często Senność, bóle głowy, nieukładowe zawroty głowyCzęsto Ataksja, drżenie, oczopląs, zaburzenia uwagi, amnezjaCzęstość nieznana Zaburzenia mowy (w tym dyzartria); częstsze podczas zwiększania dawki produktu leczniczego Trileptal
Zaburzenia oka
Bardzo często Podwójne widzenieCzęsto Nieostre widzenie, zaburzenia widzeniaZaburzenia ucha i błędnika
Często Układowe zawroty głowy Zaburzenia serca
Bardzo rzadko Blok przedsionkowo-komorowy, niemiarowość Zaburzenia naczyniowe
Częstość nieznana Nadciśnienie Zaburzenia żołądka i jelit
Bardzo często Wymioty, nudnościCzęsto Biegunka, ból brzucha, zaparcie.Bardzo rzadko Zapalenie trzustki i (lub) zwiększenie aktywności lipazy i (lub) amylazy
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Bardzo rzadko Zapalenie wątroby Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Często Wysypka, łysienie, trądzik
11
Niezbyt często Pokrzywka
Bardzo rzadko Zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (zespół Lyella), obrzęk naczynioruchowy, rumień wielopostaciowy (patrz punkt 4.4)
Częstość nieznana Osutka polekowa z eozynofilią i objawami układowymi (DRESS, ang. Drug Rash with Eosinophilia and Systemic
Symptoms)**, ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP, ang. Acute Generalized Exanthematous Pustulosis)**
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
Bardzo rzadko Toczeń rumieniowaty układowyCzęstość nieznana Zmniejszona gęstość mineralna kości, osteopenia, osteoporoza i złamania u pacjentów poddanych przewlekłemu leczeniu produktem leczniczym Trileptal. Mechanizm oddziaływania produktu leczniczego Trileptal na metabolizm kości nie został ustalony.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania Bardzo często Zmęczenie Często Osłabienie Badania diagnostyczne
Niezbyt często Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i fosfatazy
zasadowej we krwi
Częstość nieznana Zmniejszenie stężenia T4 (o niejasnym znaczeniu klinicznym) Urazy, zatrucia i powikłania po zabiegach Częstość nieznana Upadki
Opis wybranych działań niepożądanych
# Nadwrażliwość (w tym nadwrażliwość wielonarządowa) przejawiająca się wysypką, gorączką. Może todotyczyć innych narządów czy układów, takich jak krew czy układ limfatyczny (np. eozynofilia,trombocytopenia, leukopenia, powiększenie węzłów chłonnych, powiększenie śledziony), wątroba (np.zapalenie wątroby, nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby), mięśnie i stawy (np. obrzękstawów, ból mięśni, ból stawów), układ nerwowy (np. encefalopatia wątrobowa), nerki (np.niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, białkomocz), płuca (np. obrzęk płuc, astma, skurczoskrzeli, śródmiąższowa choroba płuc, duszność), obrzęk naczynioruchowy.
Podczas leczenia produktem leczniczym Trileptal u 2,7% pacjentów z częstością występowania „często”obserwowano stężenie sodu w surowicy poniżej 125 mmol/l, przebiegające zwykle bezobjawowo i niewymagające dostosowania dawki (patrz punkt 4.4).
Podczas leczenia produktem leczniczym Trileptal, w bardzo rzadkich przypadkach może dojść doklinicznie istotnej hiponatremii (stężenie sodu <125 mmol/l), której towarzyszą objawy przedmiotowei podmiotowe jak napady padaczkowe, encefalopatia, zaburzenia świadomości, splątanie (patrz także„Zaburzenia układu nerwowego”), zaburzenia widzenia (np. nieostre widzenie), niedoczynność tarczycy,wymioty, nudności. Zasadniczo występowała ona podczas pierwszych 3 miesięcy terapii, jednak znane przypadki pacjentów, u których stężenie sodu uległo po raz pierwszy zmniejszeniu poniżej wartości125 mmol/l po ponad 1 roku od rozpoczęcia terapii (patrz punkt 4.4).
** Działania niepożądane pochodzące ze zgłoszeń spontanicznych i przypadki opisane w piśmiennictwie(częstość nieznana)
Następujące działania niepożądane notowane w okresie po wprowadzeniu produktu leczniczego Trileptaldo obrotu pochodzą ze zgłoszeń spontanicznych i danych literaturowych. Ponieważ działania te zgłaszanedobrowolnie pochodzą od nieznanej liczebnie populacji i nie można wiarygodnie oszacować ichczęstości, częstość określono jako nieznaną.
12
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkiepodejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania NiepożądanychDziałań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznychi Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C,
02-222 Warszawa
tel.: + 48 22 49 21 301 faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: [email protected]
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Odnotowano pojedyncze przypadki przedawkowania. Maksymalną przyjętą dawką było około 48 000 mg.
Objawy
Zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej: hiponatremiaZaburzenia oka: podwójne widzenie, zwężenie źrenic, nieostre widzenieZaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, hiperkineza Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: uczucie zmęczenia
Badania diagnostyczne: zmniejszenie częstości oddechów, wydłużenie odstępu QTcZaburzenia układu nerwowego: senność, zawroty głowy, ataksja oraz oczopląs, drżenie, zaburzeniakoordynacji (nieprawidłowa koordynacja), drgawki, ból głowy, śpiączka, utrata przytomności, dyskinezaZaburzenia psychiczne: agresja, pobudzenie, stany splątania
Zaburzenia naczyniowe: niedociśnienie
Zaburzenia oddechowe, klatki piersiowej i śródpiersia: duszność
Postępowanie
Nie ma swoistego antidotum. W miarę potrzeby należy stosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Należy rozważyć usunięcie leku przez płukanie żołądka i (lub) podanie węgla aktywnego.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki przeciwpadaczkowe, kod ATC: N03A F02.
Działanie farmakodynamiczne
Działanie farmakologiczne okskarbazepiny wywierane jest głównie przez metabolit (MHD) (patrz punkt
5.2). Uważa się, że mechanizm działania okskarbazepiny i MHD oparty jest głównie na blokadziewrażliwych na napięcie kanałów sodowych, co prowadzi do stabilizacji nadmiernie pobudzonych błonkomórek nerwowych, zahamowania powtarzających się wyładowań neuronalnych oraz zmniejszeniarozprzestrzeniania się impulsów synaptycznych. Ponadto, do przeciwdrgawkowego działania leku możetakże przyczyniać się wzmożone przewodnictwo potasu oraz modulacja aktywowanych przez wysokienapięcie kanałów wapniowych. Nie odnotowano żadnych istotnych interakcji z neuroprzekaźnikamiw mózgu lub miejscami modulatorowymi receptorów.
Okskarbazepina i jej aktywny metabolit (MHD) mają silne i skuteczne działanie przeciwdrgawkoweu zwierząt. Związki te zapobiegały uogólnionym napadom toniczno-klonicznym i, w mniejszym stopniu,napadom klonicznym u gryzoni oraz eliminowały lub zmniejszały częstość nawracających napadów
13
częściowych u makaków z implantami z glinu. Nie obserwowano rozwoju tolerancji (czyli osłabieniadziałania przeciwdrgawkowego) w leczeniu napadów padaczkowych toniczno-klonicznych w przypadkucodziennego podawania okskarbazepiny lub MHD myszom i szczurom odpowiednio przez 5 dni lub4 tygodnie.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po podaniu doustnym produktu leczniczego Trileptal, okskarbazepina jest całkowicie wchłaniana i podlega intensywnej przemianie do farmakologicznie aktywnego metabolitu (MHD).
Po jednorazowym podaniu dawki 600 mg produktu leczniczego Trileptal na czczo zdrowym ochotnikom płci męskiej, średnia wartość Cmax wynosiła 34 mol/l dla MHD, z medianą tmax równą 4,5 godziny.
W badaniu rozkładu masy prowadzonym u ludzi wykazano, że zaledwie 2% całkowitej radioaktywnościosocza stanowiła okskarbazepina w postaci niezmienionej, około 70% - MHD, a pozostałość -drugorzędne wtórne metabolity, które ulegały szybkiej eliminacji.
Pokarm nie wpływa na szybkość i stopień wchłaniania okskarbazepiny, dlatego produkt leczniczy Trileptal można zażywać zarówno w trakcie, jak i między posiłkami.
Dystrybucja
Względna objętość dystrybucji MHD wynosi 49 litrów.
Około 40% MHD wiąże się z białkami surowicy, głównie albuminami. W zakresach terapeutycznychwiązanie to jest niezależne od stężenia w surowicy. Okskarbazepina i MHD nie wiążą się z grupąkwasową alfa-1-glikoproteiny.
Okskarbazepina i MHD przenikają przez barierę łożyska. W jednym przypadku stwierdzono, że stężenia MHD u matki i noworodka były podobne.
Metabolizm
Okskarbazepina jest szybko metabolizowana przez enzymy cytozolowe wątroby do związku MHD, któryjest głównie odpowiedzialny za działanie farmakologiczne produktu leczniczego Trileptal. MHD jestdalej metabolizowany przez sprzęganie z kwasem glukuronowym. Niewielkie ilości (4% dawki) sąutleniane do farmakologicznie nieaktywnego metabolitu (pochodna 10,11-dihydroksy, DHD).
Eliminacja
Okskarbazepina jest wydalana z organizmu głównie w postaci metabolitów, przeważnie przez nerki.Ponad 95% dawki wydala się z moczem, w tym mniej niż 1% jako niezmieniona okskarbazepina.Z kałem wydala się mniej niż 4% podanej dawki. Około 80% dawki wydalane jest z moczem albow postaci glukuronidów MHD (49%) lub jako niezmieniony MHD (27%), podczas gdy nieaktywnyzwiązek DHD to około 3%, a 13% dawki to okskarbazepina w postaci sprzężonej.
Okskarbazepina jest szybko eliminowana z osocza; jej okres półtrwania wynosi pomiędzy 1,3 a 2,3 h,podczas gdy okres półtrwania MHD w osoczu wynosi średnio 9,3 1,8 h.
Liniowość lub nieliniowość
U pacjentów otrzymujących produkt leczniczy Trileptal dwa razy na dobę MHD osiąga stężeniestacjonarne w osoczu w ciągu 2–3 dni. Po osiągnięciu stanu stacjonarnego, farmakokinetyka MHD macharakter liniowy, wykazując proporcjonalność w zakresie dawek od 300 do 2400 mg/dobę.
Szczególne populacje
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Przeprowadzono badania farmakokinetyki i metabolizmu okskarbazepiny oraz MHD u zdrowychochotników oraz pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, po podaniu jednorazowej doustnej dawki900 mg. Łagodne i umiarkowane zaburzenia czynności wątroby nie miały wpływu na farmakokinetykęokskarbazepiny i MHD. Nie badano wpływu produktu leczniczego Trileptal na pacjentów z ciężkimizaburzeniami czynności wątroby.
14
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Istnieje korelacja liniowa pomiędzy klirensem kreatyniny a klirensem nerkowym MHD. Gdy Trileptalpodawany jest w pojedynczej dawce 300 mg, u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (klirenskreatyniny < 30 ml/min) okres półtrwania w fazie eliminacji MHD ulega wydłużeniu o 60-90% (16 h do19 h) przy dwukrotnym zwiększeniu pola AUC w porównaniu do analogicznych wartości odnotowanychu pacjentów dorosłych z prawidłową czynnością nerek (10 godzin).
Dzieci
Farmakokinetyka produktu leczniczego Trileptal była oceniana w badaniach klinicznych u dzieciotrzymujących produkt leczniczy Trileptal w dawce od 10 do 60 mg/kg mc. na dobę. Klirens MHDobliczany w oparciu o masę ciała zmniejsza się w miarę upływu lat i zwiększania się masy ciała,zbliżając się do wartości obserwowanych u pacjentów dorosłych. Średni klirens obliczany w oparciuo masę ciała u dzieci w wieku od 4 do 12 lat jest średnio o 40% większy niż analogiczne wartościu pacjentów dorosłych. Na tej podstawie uważa się, że pole pod krzywą (AUC) dla MHD u tych dziecistanowi około 2/3 analogicznych wartości u pacjentów dorosłych leczonych podobną dawkąw przeliczeniu na kg masy ciała. Wraz ze zwiększaniem się masy ciała pacjenta, u dzieci w wieku 13 lati starszych klirens MHD w przeliczeniu na kg masy ciała powinien osiągnąć wartości obserwowaneu pacjentów dorosłych.
Pacjentki w ciąży
Dane uzyskane od ograniczonej liczby kobiet wskazują, że stężenie MHD w osoczu może się stopniowozmniejszać przez cały okres ciąży (patrz punkt 4.6).
Pacjenci w podeszłym wieku
Po podaniu jednorazowym (300 mg) oraz wielokrotnym (600 mg/dobę) produktu leczniczego Trileptalochotnikom w podeszłym wieku (60–82 lata) maksymalne stężenia w osoczu oraz wartości AUC dlaMHD były o 30–60% większe niż wartości uzyskane u młodszych ochotników (18–32 lata). Porównanieklirensu kreatyniny u ochotników młodszych i w podeszłym wieku wskazuje, że różnice między grupamiwynikały ze związanego z wiekiem zmniejszenia wartości klirensu kreatyniny. Nie ma szczególnychzaleceń dotyczących dawkowania, ponieważ dawki terapeutyczne dostosowywane do każdegopacjenta.
Płeć
Nie obserwowano różnic we właściwościach farmakokinetycznych związanych z płcią u dzieci, dorosłych i osób w podeszłym wieku.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Dane przedkliniczne uzyskane w farmakologicznych badaniach nad bezpieczeństwem stosowania orazgenotoksycznością okskarbazepiny i jej farmakologicznie czynnego metabolitu, monohydroksypochodnej(MHD) nie wskazują na istnienie szczególnego zagrożenia dla ludzi.
W badaniach toksyczności po podaniu wielokrotnym prowadzonych na szczurach zebrano dowody na nefrotoksyczne działanie leku, czego nie obserwowano w badaniach na psach i myszach.
Immunotoksyczność
Badania nad pobudzeniem układu odpornościowego myszy wykazały, MHD (a także w mniejszym stopniu okskarbazepina) mogą wywoływać opóźnioną reakcję nadwrażliwości.
Mutagenność
W jednym teście Amesa in vitro bez aktywacji metabolicznej okskarbazepina zwiększała częstośćwystępowania mutacji w jednym z pięciu szczepów bakterii. Okskarbazepina i MHD powodowałyzwiększenie liczby aberracji chromosomowych i (lub) poliploidii w teście na komórkach jajnika chomikachińskiego in vitro bez aktywacji metabolicznej. MHD dała ujemny wynik testu Amesa, nie stwierdzono
15
też aktywności mutagennej ani klastogennej okskarbazepiny lub MHD w teście na komórkach V79chomika chińskiego in vitro. Zarówno okskarbazepina, jak i MHD nie powodowały działańklastogennych ani aneugenicznych (tworzenie mikrojąder) w teście na szpiku kostnym szczura in vivo.
Toksyczny wpływ na reprodukcję
Okskarbazepina nie miała wpływu na płodność samic i samców szczura po podaniu dawek doustnych wwysokości do 150 mg/kg mc./dobę, dla których nie ma marginesu bezpieczeństwa. Po zastosowaniuMHD w dawkach porównywalnych do dawek stosowanych u ludzi, u samic obserwowano zakłóceniacyklu rujowego oraz zmniejszoną liczbę ciałek żółtych, implantacji i żywych zarodków (patrz punkt 4.6).Standardowe badania toksycznego wpływu na reprodukcję przeprowadzone na gryzoniach i królikachwykazały zwiększenie śmiertelności zarodków i płodów oraz (lub) opóźnienie przedurodzeniowego i(lub) pourodzeniowego rozwoju potomstwa po podaniu dawek toksycznych dla matki. Obserwowanozwiększenie liczby wad rozwojowych u płodów szczura w jednym z ośmiu badań dotyczącychtoksycznego działania leku na zarodek i płód, w których badano okskarbazepinę lub MHD w dawkachpowodujących również toksyczne działanie u matek (patrz punkt 4.6).
Rakotwórczość
W badaniach właściwości rakotwórczych leku obserwowano powstawanie nowotworów wątroby(szczury i myszy), nowotworów der i ziarniniaków narządów płciowych żeńskich u zwierząt (szczury)narażonych na działanie okskarbazepiny. Pojawienie się nowotworów wątroby było najprawdopodobniejskutkiem indukcji wątrobowych enzymów mikrosomalnych. Działanie to, choć nie może byćwykluczone, jest jednak słabe lub nie występuje u pacjentów leczonych produktem leczniczym Trileptal.Nowotwory jąder mogły mieć związek ze zwiększonymi stężeniami hormonu luteinizującego. Ponieważu człowieka nie występuje zwiększenie stężeń ww. hormonu po podaniu produktu leczniczego Trileptal,uważa się, że rozwój tego typu nowotworów u szczurów nie ma znaczenia klinicznego. W badaniurakotwórczości wykonanym na szczurach obserwowano zależne od dawki zwiększenie liczbyziarniniaków w układzie rozrodczym samic (w obrębie szyjki macicy i pochwy) po podaniu MHD.Działania te wystąpiły po uzyskaniu stężeń leku porównywalnych z przewidywanym stężeniem worganizmie człowieka. Mechanizm powstawania tych nowotworów nie został dotychczas w pełniwyjaśniony, ale może on mieć związek ze zwiększonym stężeniem estradiolu właściwym dla szczurów.Znaczenie kliniczne obserwowanych zmian jest niejasne.
6. SZCZEGÓŁOWE DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Rdzeń tabletki:
krzemionka koloidalna bezwodnaceluloza mikrokrystalicznahypromeloza krospowidon magnezu stearynian
Otoczka tabletki:
hypromeloza
talk
tytanu dwutlenek (E171)
Tylko otoczka tabletek 150 mg: makrogol 4000
żelaza tlenek żółty (E172)żelaza tlenek czerwony (E172)żelaza tlenek czarny (E172).
16
Tylko otoczka tabletek 300 mg: makrogol 8000
żelaza tlenek żółty (E172).
Tylko otoczka tabletek 600 mg: makrogol 4000
żelaza tlenek czerwony (E172)żelaza tlenek czarny (E172).
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
3 lata.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Pudełko tekturowe zawierające 50 tabletek powlekanych w blistrach Aluminium/PVC/PE/PVDC po 10 sztuk.
6.6 Szczególne środki ostrożności dotyczące usuwania
Bez specjalnych wymagań. Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE
DO OBROTU
Novartis Poland Sp. z o.o.ul. Marynarska 15 02-674 Warszawa
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
150 mg: Pozwolenie nr 8255300 mg: Pozwolenie nr 8256600 mg: Pozwolenie nr 8257
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I
DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 18 sierpnia 2000 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 12 lipca 2010 r.
17
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
18