CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Biofibrat, 200 mg, kapsułki twarde
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda kapsułka twarda zawiera 200 mg fenofibratu mikronizowanego (Fenofibratum).
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: laktoza jednowodna 50 mg. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Kapsułka twarda
Fioletowe kapsułki żelatynowe, twarde
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1. Wskazania do stosowania
Biofibrat jest wskazany do stosowania jako dodatek do diety oraz innych terapii niefarmakologicznych(np. ćwiczenia fizyczne, utrata masy ciała) w następujących przypadkach: Leczenie ciężkiej hipertrójglicerydemii z niskim stężeniem cholesterolu o wysokiej gęstości (HDL) lub bez.
Mieszana hiperlipidemia, jeżeli stosowanie statyn jest przeciwwskazane lub nie są one
tolerowane.
Mieszana hiperlipidemia u pacjentów należących do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, jako dodatek do leczenia statynami, jeżeli stężenie trójglicerydów oraz cholesterolu o wysokiej gęstości (HDL) nie w wystarczającym stopniu kontrolowane.
4.2. Dawkowanie i sposób podawania
Należy kontrolować stężenie lipidów w surowicy, aby sprawdzić skuteczność leczenia.Jeśli oczekiwany wynik nie zostanie osiągnięty po kilku (np. trzech) miesiącach leczenia, powinnozostać zastosowane dodatkowe lub inne leczenie.
Dawkowanie
Dorośli
Zalecana dawka to 1 kapsułka 200 mg raz na dobę.
Jeśli jest to konieczne, dawkę można zwiększyć do 1 kapsułki 267 mg raz na dobę lub 2 kapsułek 200 mg raz na dobę.
Specjalne populacje
Pacjenci w podeszłym wieku (≥ 65 lat)
Nie jest konieczne dostosowywanie dawki. Zaleca się stosowanie standardowej dawki z wyjątkiemosób z zaburzoną czynnością nerek, z szacunkowym współczynnikiem przesączania kłębuszkowego
1
(ang. estimated glomerular filtration rate (eGFR)) <60 ml/min/1,73 m2 (patrz Pacjenci z zaburzeniamiczynności nerek).
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Fenofibratu nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, u których eGFR wynosi <30 ml/min/1,73 m2.
Jeśli eGFR wynosi od 30 do 59 ml/min/1,73 m2 dawka fenofibratu nie powinna przekraczać 100 mgstandardowego fenofibratu lub 67 mg mikronizowanego fenofibratu podanego jeden raz na dobę.Jeśli w trakcie leczenia eGFR będzie się stale zmniejszał i spadnie do <30 ml/min/1,73 m2 należyzaprzestać leczenia fenofibratem.
Pacjenci z niewydolnością wątroby
U pacjentów z niewydolnością wątroby Biofibrat nie jest zalecany ze względu na brak danych klinicznych dotyczących tej grupy.
Dzieci i młodzież
Bezpieczeństwo i skuteczność fenofibratu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat nie zostało ustalone.Brak dostępnych danych. Dlatego nie zaleca się stosowania fenofibratu u chorych poniżej 18 lat.
Sposób podawania
Produkt należy przyjmować podczas posiłku, ponieważ wchłanianie leku na czczo jest gorsze. Kapsułki należy połykać w całości i popijać wodą.
4.3. Przeciwwskazania
Niewydolność wątroby (w tym żółciowa marskość wątroby oraz niewyjaśnione przedłużające się zaburzenia funkcji wątroby).
Znana choroba pęcherzyka żółciowego.
Ciężka niewydolność nerek (eGFR <30 ml/min/1,73 m2). Przewlekłe lub ostre zapalenie trzustki z wyjątkiem ostrego zapalenia trzustki spowodowanego ciężką hipertrójglicerydemią.
Uczulenie na światło lub reakcje fototoksyczne podczas stosowania fibratów lub ketoprofenu. Nadwrażliwość na fenofibrat lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Pacjenci poniżej 18 lat.
4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Wtórne przyczyny hiperlipidemii
Wtórne przyczyny hiperlipidemii, takie jak: niekontrolowana cukrzyca typu 2, niedoczynnośćtarczycy, zespół nerczycowy, dysproteinemia, choroby wątroby z zastojem żółci, leczeniefarmakologiczne, alkoholizm, powinny być odpowiednio leczone przed rozpoczęciem terapiifenofibratem.
U pacjentek z hiperlipidemią przyjmujących estrogeny lub środki antykoncepcyjne zawierająceestrogeny należy sprawdzić, czy hiperlipidemia jest pierwotna czy wtórna (możliwe zwiększeniestężenia lipidów spowodowane estrogenami podawanymi doustnie).
Czynność wątroby
Jak w przypadku innych środków zmniejszających stężenie lipidów możliwe jest zwiększenieaktywności aminotransferaz u niektórych pacjentów. W większości przypadków jest ono niewielkie,przemijające i bezobjawowe. Przez pierwsze 12 miesięcy podawania leku zaleca się monitorowanieaktywności aminotransferaz co 3 miesiące, następnie okresowo. Należy zwrócić uwagę na pacjentów,u których aktywność aminotransferaz zwiększyła się, i odstawić lek, jeżeli aktywność AspAT (SGOT)i AlAT (SGPT) zwiększy się powyżej 3-krotności górnego limitu wartości uznanych za prawidłowe.
2
Jeśli pojawią się symptomy wskazujące na zapalenie wątroby (np. żółtaczka lub świąd) i rozpoznaniezostanie potwierdzone przez testy laboratoryjne, leczenie fenofibratem należy przerwać.
Zapalenie trzustki
Zgłaszano przypadki zapalenia trzustki u pacjentów przyjmujących fenofibrat (patrz punkty 4.3 i 4.8).Wystąpienie zapalenia trzustki może być wynikiem braku skutecznego leczenia u pacjentów z ciężkąhipertrójglicerydemią, bezpośredniego wpływu leku lub może być spowodowane wtórnie przeztworzenie się kamieni w drogach żółciowych lub złogów zatykających przewód żółciowy wspólny.
Mięśnie
Po podaniu fibratów i innych leków zmniejszających stężenie lipidów donoszono o działaniutoksycznym na mięśnie, w tym o rzadkich przypadkach rabdomiolizy z uszkodzeniem nerek lub bezich uszkodzenia.
Częstość wystąpienia tych zaburzeń zwiększa się u pacjentów z hipoalbuminemią i współistniejącąniewydolnością nerek.
U pacjentów, u których istnieją czynniki predestynujące do miopatii i (lub) rozpadu mięśniprążkowanych, w tym: wiek powyżej 70 lat, osobnicza lub rodzinna skłonność do chorób mięśni,zaburzenia czynności nerek, niedoczynność tarczycy i alkoholizm, możliwość wystąpienia rozpadumięśni prążkowanych jest większa. Należy bardzo dokładnie ocenić stosunek ryzyka i korzyścileczenia u tych pacjentów przed rozpoczęciem leczenia.
Działanie toksyczne na mięśnie należy podejrzewać u pacjentów odczuwających rozsiane bólemięśniowe, u których występuje zapalenie, kurcze, osłabienie mięśni i (lub) znaczne zwiększenieaktywności kinazy kreatynowej (aktywność CK przekraczająca wartość 5-krotności górnej granicynormy). W takim przypadku należy przerwać leczenie fenofibratem.
Ryzyko działania toksycznego na mięśnie może się zwiększyć, jeśli lek jest stosowany z innymfibratem lub inhibitorem reduktazy HMG-CoA, zwłaszcza jeśli poprzednio występowały chorobymięśni. Dlatego leczenie skojarzone fenofibratem i inhibitorem reduktazy HMG-CoA lub innymfibratem należy stosować wyłącznie u pacjentów z ciężką mieszaną dyslipidemią i dużym ryzykiemchoroby sercowo-naczyniowej, u których nie występowały wcześniej choroby mięśni i u tychpacjentów należy monitorować działanie toksyczne na mięśnie.
Czynność nerek
Biofibrat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności nerek (patrz punkt 4.3).
Biofibrat należy stosować z ostrożnością u pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością nerek. Dawkę należy dostosować u pacjentów z eGFR od 30 do 59 ml/min/1,73 m2 (patrz punkt 4.2).
U pacjentów przyjmujących fenofibrat w monoterapii lub w skojarzeniu ze statynami zgłaszanoprzemijające zwiększenie stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Zwiększenia stężenia kreatyniny wsurowicy pozostawały na ogół stabilne w miarę upływu czasu, bez oznak ciągłego zwiększaniastężenia kreatyniny w surowicy podczas długoterminowej terapii i wykazywały tendencję do powrotudo wartości początkowych po przerwaniu leczenia.
W trakcie badań klinicznych u 10% pacjentów wystąpiło zwiększenie stężenia kreatyniny wporównaniu z wartościami początkowymi o ponad 30 μmol/l podczas skojarzonego podawaniafenofibratu i symwastatyny w porównaniu z 4,4% w przypadku monoterapii statyną. U 0,3%pacjentów leczonych skojarzeniem fenofibratu z symwastatyną wystąpiło klinicznie istotnezwiększenie stężenia kreatyniny do wartości >200 μmol/l.
Leczenie należy przerwać, jeśli stężenie kreatyniny wzrośnie do poziomu 50% powyżej górnej granicynormy. Zaleca się oznaczanie stężenia kreatyniny przez pierwsze 3 miesiące po rozpoczęciu leczenia,a następnie okresowo.
3
Substancje pomocnicze
Produkt zawiera laktozę i dlatego nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującądziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłanianiaglukozy-galaktozy.
4.5. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Doustne leki przeciwzakrzepowe
Fenofibrat nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych i może zwiększyć ryzykokrwawień.
Należy zmniejszyć dawkę doustnych leków przeciwzakrzepowych mniej więcej o jedną trzecią napoczątku leczenia i następnie stopniowo dostosować dawkę. Jeśli to potrzebne, należy monitorowaćwskaźnik INR (ang. International Normalised Ratio).
Cyklosporyna
Zgłoszono wystąpienie kilku ciężkich przypadków odwracalnej niewydolności nerek w razierównoczesnego podawania fenofibratu i cyklosporyny. Czynność nerek u tych pacjentów musi byćściśle monitorowana, a leczenie fenofibratem należy przerwać, gdy wystąpi znacząca zmianawyników badań laboratoryjnych.
Inhibitory reduktazy HMG-CoA i inne fibraty
Ryzyko ciężkiego toksycznego działania na mięśnie wzrasta, jeśli fenofibrat jest stosowanyw skojarzeniu z inhibitorami reduktazy HMG-CoA lub innymi fibratami. Tego rodzaju leczenie należystosować ostrożnie a pacjent powinien być monitorowany w kierunku objawów toksycznościmięśniowej (patrz punkt 4.4).
Glitazony
Zgłoszono wystąpienie kilku przypadków odwracalnego, paradoksalnego zmniejszenia stężenia frakcjiHDL cholesterolu podczas równoczesnego przyjmowania fenofibratu i glitazonów. Z tego powoduzaleca się kontrolę stężenia cholesterolu HDL, gdy leki te są stosowane łącznie, i zaprzestanie leczeniajednym z nich, gdy stężenie cholesterolu HDL jest zbyt małe.
Enzymy cytochromu P - 450
Z badań in vitro na ludzkich mikrosomach wątroby wynika, że fenofibrat i kwas fenofibrynowy nie sąinhibitorami izoform CYP3A4, CYP2D6, CYP2E1 lub CYP1A2 cytochromu (CYP) P - 450.W stężeniu terapeutycznym są słabymi inhibitorami CYP2C19 i CYP2A6 i słabymi doumiarkowanych inhibitorami CYP2C9.
Pacjenci leczeni fenofibratem i lekami metabolizowanymi przez CYP2C19, CYP2A6 i zwłaszczaCYP2C9 z wąskim wskaźnikiem terapeutycznym powinni być uważnie monitorowani. Jeśli jest tokonieczne, należy dostosować dawkę leku.
4.6. Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania fenofibratu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego.
Działanie embriotoksyczne wystąpiło po dawkach równoważnych z dawką toksyczną dla matki (patrzpunkt 5.3). Potencjalne ryzyko stosowania u ludzi jest nieznane.Dlatego też u kobiet w ciąży Biofibrat należy stosować wyłącznie po dokładnej ocenie korzyścii ryzyka.
Karmienie piersią
Brak danych o przenikaniu fenofibratu do mleka matki. Wpływ na noworodka lub niemowlę nie możebyć wykluczony. W związku z tym nie należy stosować fenofibratu u kobiet karmiących piersią.
4
Płodność
Obserwowano u zwierząt odwracalny wpływ na płodność (patrz punkt 5.3). Brak danych klinicznychdotyczących wpływu na płodność w trakcie stosowania produktu Biofibrat.
4.7. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Biofibrat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdówi obsługiwania maszyn.
4.8. Działania niepożądane
Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych przy stosowaniu fenofibratu należą zaburzenia trawienne, żołądkowe lub jelitowe.
Następujące działania niepożądane obserwowano w trakcie badań klinicznych kontrolowanychplacebo (n=2344) z częstością przedstawioną poniżej:
Klasyfikacja
układów i narządów
MedDRA
Częste
≥1/100 do <1/10
Niezbyt częste
≥1/1000 do <1/100
Rzadkie
≥1/10 000 do <1/1 000
Zaburzenia krwi Zmniejszenie stężeniai układu chłonnego hemoglobiny, zmniejszenie liczby
białych krwinek Zaburzenia układu Nadwrażliwość immunologicznego
Zaburzenia układu Bóle głowy nerwowego
Zaburzenia Chorobanaczyniowe zakrzepowo-zatorowa (zatorowość płucna,
zakrzepica żył głębokich)٭ Zaburzenia żołądka Objawy przedmiotowe Zapalenie trzustki*
i jelit i podmiotowe ze strony
żołądka i jelit (bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka
i wzdęcia z oddawaniem wiatrów)
Zaburzenia wątroby Zwiększenie aktywności Kamica żółciowa (patrz Zapalenie wątrobyi dróg żółciowych aminotransferaz punkt 4.4) (patrz punkt 4.4)
Zaburzenia skóry Nadwrażliwość skóry Łysienie;i tkanki podskórnej (np. wysypka, świąd, Nadwrażliwość na pokrzywka) światło
Zaburzenia Zaburzenia mięśni (np.mięśniowo mialgie, zapalenie mięśni,szkieletowe i tkanki skurcze i osłabienie mięśni)łącznej
Zaburzenia układu Zaburzenia potencji rozrodczego i piersi
Badania Zwiększenie stężenia Zwiększenie stężenia Zwiększenie stężeniadiagnostyczne homocysteiny we kreatyniny we krwi mocznika we krwi krwi**
٭ W randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniu FIELD, przeprowadzonym z udziałem 9795 pacjentów z cukrzycą typu 2, zaobserwowano znamienne statystycznie zwiększenie liczby
5
przypadków zapalenia trzustki u pacjentów przyjmujących fenofibrat w porównaniu z pacjentamiotrzymującymi placebo (od 0,8% do 0,5%; p = 0,031). W tym samym badaniu odnotowano znamiennystatystycznie wzrost występowania zatorowości płucnej (od 0,7% w grupie otrzymującej placebo do1,1% w grupie otrzymującej fenofibrat; p = 0,022) i nieznamienne statystycznie zwiększenie częstościwystępowania zakrzepicy żył głębokich (placebo: 1,0% [48/4900 pacjentów], fenofibrat: 1,4%[67/4895 pacjentów]; p = 0,074).
**W badaniu FIELD średnie zwiększenie stężenia homocysteiny we krwi u pacjentów leczonychfenofibratem wynosiło 6,5 μmol/l i było przemijające po przerwaniu leczenia fenofibratem.Zwiększenie ryzyka wystąpienia zdarzeń zakrzepowo-zatorowych może być związane zezwiększeniem stężenia homocysteiny. Znaczenie kliniczne tego zjawiska nie jest wyjaśnione.
Oprócz działań niepożądanych zgłaszanych w trakcie badań klinicznych dodatkowo zgłaszanospontanicznie po wprowadzeniu fenofibratu do obrotu następujące działania niepożądane. Nie możnabyło określić precyzyjnie częstości ich występowania i zakwalifikowano je do grupy „częstośćnieznana”:
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:
Śródmiąższowa choroba płuc.
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej:
Rabdomioliza.
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:
Żółtaczka, powikłania kamicy żółciowej (np. zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie drógżółciowych, kolka żółciowa). Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
Ciężkie reakcje skórne (np. rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna nekroliza naskórka ).
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:
Zmęczenie.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: [email protected]
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9. Przedawkowanie
Zgłaszano bardzo rzadkie przypadki przedawkowania fenofibratu. W większości nie występowały objawy przedawkowania.
Brak swoistej odtrutki. Jeśli podejrzewa się przedawkowanie, należy je leczyć objawowo i jeśli tokonieczne, zastosować leczenie podtrzymujące. Fenofibrat nie może być usunięty na drodzehemodializy.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1. Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki hipolipemizujące, leki obniżające stężenie cholesterolu i trójglicerydów, fibraty. Kod ATC: C10 AB 05
6
Fenofibrat jest pochodną kwasu fibrynowego, którego działanie modyfikujące gospodarkę lipidowąu ludzi odbywa się poprzez aktywację receptorów jądrowych typu α (PPARα, ang. PeroxisomeProliferator Activated Receptor type α).
Poprzez aktywację PPARα, fenofibrat zwiększa lipolizę i eliminację aterogennych cząstek bogatychw trójglicerydy z surowicy wskutek zwiększenia aktywności lipazy lipoproteinowej i zmniejszeniawytwarzania apolipoproteiny CIII. Aktywacja PPARα zwiększa również syntezę apolipoprotein AIi AII.
Wpływ fenofibratu na lipoproteiny prowadzi do zmniejszenia frakcji o bardzo małej i małej gęstości(VLDL i LDL) zawierających apolipoproteinę B i zwiększenia frakcji lipoprotein o dużej gęstości(HDL) zawierającej apolipoproteiny AI i AII.
Dodatkowo, poprzez zmianę syntezy i katabolizmu frakcji VLDL, fenofibrat nasila usuwanie frakcjiLDL i zmniejsza stężenie małych, gęstych cząsteczek LDL, które jest zwiększone w aterogennejdyslipidemii i stanowi czynnik ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.
Badania kliniczne z fenofibratem wykazały zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego od 20do 25%, trójglicerydów od 40 do 55% i zwiększenie frakcji HDL cholesterolu od 10 do 30%.
U pacjentów z hipercholesterolemią, u których stężenie LDL-cholesterolu zmniejsza się o 20 do 35%,ogólny wpływ na cholesterol poprawia stosunek cholesterolu całkowitego do cholesterolu HDL,stosunek LDL-cholesterolu do HDL-cholesterolu, jak również stosunek apolipoprotein ApoB doApoAI, które są wskaźnikami ryzyka miażdżycy.
Z powodu istotnego wpływu na stężenie LDL-cholesterolu, jak również trójglicerydów, leczeniefenofibratem powinno być korzystne u pacjentów z hipercholesterolemią (z hipertrójglicerydemią lubbez niej), w tym wtórną hiperlipoproteinemią występującą u pacjentów chorych na cukrzycę typu 2.
Wykazano, że fibraty mogą łagodzić epizody choroby niedokrwiennej serca, jednakże nie wykazano,że obniżają one niezależną od przyczyny śmiertelność przy stosowaniu w pierwotnej i wtórnejprofilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.
Badanie nad lipidami „Działanie na rzecz kontroli ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjentówz Cukrzycą” (ACCORD; ang. Action to Control Cardiovascular Risk in Diabetes) było badaniemrandomizowanym, kontrolowanym z wykorzystaniem placebo, przeprowadzonym u 5518 pacjentówz cukrzycą typu 2, którzy byli leczeni fenofibratem jako dodatkiem do symwastatyny. Leczeniefenofibratem z symwastatyną w porównaniu z leczeniem symwastatyną w monoterapii nie skutkowałożadnymi znaczącymi różnicami w złożonym, głównym punkcie końcowym: niezakończony zgonemzawał mięśnia sercowego, niezakończony zgonem udar lub zgon związany z układem
sercowo-naczyniowym (wskaźnik ryzyka 0,92, 95% CI 0,79-1,08, p = 0,32; całkowite obniżenieryzyka: 0,74%). W uprzednio określonej podgrupie pacjentów z dyslipidemią składającej sięz pacjentów, którzy w punkcie początkowym znajdują się w najniższym tercylu stężenia cholesteroluHDL (≤34 mg/dl lub 0,88 mmol/l) oraz w najwyższym tercylu stężenia trójglicerydów (≥204 mg/dllub 2,3 mmol/l), leczenie fenofibratem w skojarzeniu z symwastatyną wykazało względne obniżenieo 31% dla złożonego, głównego punktu końcowego, w porównaniu do monoterapii symwastatyną(wskaźnik ryzyka 0,69, 95% CI 0,49-0,97, p = 0,03; całkowite obniżenie ryzyka: 4,95%). Inna analizauprzednio określonej podgrupy wykazała, że istnieje statystycznie istotna zależność leczenia od płci(p = 0,01), wskazując na możliwą korzyść z łączonego leczenia u mężczyzn (p = 0,037), jednakpotencjalnie wyższe ryzyko wystąpienia głównego punktu końcowego u kobiet otrzymujących łączoneleczenie, w porównaniu do monoterapii symwastatyną (p = 0,069). Nie obserwowano tego efektuw opisywanej wcześniej grupie pacjentów z dyslipidemią, jednakże nie wykazano również w sposóbbezpośredni korzyści ze stosowania fenofibratu z symwastatyną u kobiet z dyslipidemią. Dodatkowo,w tej podgrupie pacjentów nie można wykluczyć działania szkodliwego.
7
W badaniu DAIS (ang. Diabetes Atherosclerosis Intervention Study) wykazano, że fenofibratu pacjentów z cukrzycą typu 2 i hiperlipoproteinemią znacznie spowalnia oceniany angiograficzniepostęp miażdżycy naczyń wieńcowych. DAIS było badaniem podwójnie zaślepionym,randomizowanym, kontrolowanym placebo, w którym brało udział 418 pacjentów z cukrzycą typu 2i hiperlipoproteinemią (średnie stężenie cholesterolu całkowitego wynosiło 5,57 mmol/l,trójglicerydów 2,54 mmol/l, cholesterolu LDL 3,37 mmol/l, cholesterolu HDL 1,03 mmol/l).Leczenie fenofibratem przez średnio 38 miesięcy spowodowało znaczące spowolnienie postępumiażdżycy naczyń wieńcowych, ocenione ilościowo na 40% na podstawie angiografii wieńcowej.
Pozanaczyniowe złogi cholesterolu (żółtaki ścięgniste i guzkowe) mogą zostać wyraźnie zmniejszonelub całkowicie wyeliminowane pod wpływem leczenia fenofibratem.
U pacjentów ze zwiększonym stężeniem fibrynogenu i u pacjentów ze zwiększonym stężeniem Lp(a)leczonych fenofibratem zaobserwowano istotne zmniejszenie tych parametrów. Inne parametry stanuzapalnego, takie jak stężenie białka CRP, również się zmniejszają podczas terapii fenofibratem.
Działanie fenofibratu zwiększające wydzielanie kwasu moczowego prowadzi do zmniejszenia stężeniakwasu moczowego mniej więcej o 25%, co może stanowić dodatkową korzyść u pacjentówz dyslipidemią i hiperurykemią.
Działanie przeciwagregacyjne fenofibratu na płytki krwi obserwowano zarówno w badaniachze zwierzętami jak również w badaniach klinicznych, w których wykazano zmniejszenie agregacjipłytek wywoływanej przez ADP, kwas arachidonowy i adrenalinę.
5.2. Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Maksymalne stężenie w osoczu (Cmax) zostaje osiągnięte po upływie 4 do 5 godzin po doustnym przyjęciu leku.
Stężenie w osoczu jest stałe podczas długotrwałego przyjmowania leku. Wchłanianie fenofibratu zwiększa się podczas przyjmowania leku z pokarmem.
Dystrybucja
Kwas fenofibrynowy wiąże się silnie z albuminami osocza (w ponad 99%).
Metabolizm i wydalanie
Po przyjęciu doustnym fenofibrat jest szybko hydrolizowany przez esterazę do czynnego metabolitu kwasu fenofibrynowego.
W osoczu nie stwierdza się niezmienionego fenofibratu. Fenofibrat nie jest substratem dla CYP3A4. Nie występuje wątrobowy metabolizm mikrosomalny.
Fenofibrat jest wydalany głównie z moczem, przede wszystkim w postaci kwasu fenofibrynowegoi jego glukuronidowych pochodnych. Jest całkowicie eliminowany w ciągu 6 dni.
U pacjentów w podeszłym wieku klirens osoczowy kwasu fenofibrynowego jest niezmieniony.
Badania kinetyczne wykazały brak kumulacji leku po podaniu jednorazowym jak również po podaniu wielokrotnym.
Hemodializa nie powoduje usunięcia kwasu fenofibrynowego z organizmu. Okres półtrwania kwasu fenofibrynowego w osoczu wynosi około 20 godzin.
5.3. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
W badaniach toksyczności przewlekłej nie wykazano toksyczności specyficznej związanej z fenofibratem.
W trwającym trzy miesiące badaniu nieklinicznym podawano doustnie szczurom kwas fenofibrynowy,aktywny metabolit fenofibratu. Obserwowano toksyczne działanie na mięśnie szkieletowe (głównie na
8
bogate we włókna mięśniowe typu I, których metabolizm charakteryzuje się wolnym utlenianiem)oraz zmiany degeneracyjne mięśnia sercowego, niedokrwistość i zmniejszenie masy ciała.Nie obserwowano toksycznego działania na mięśnie szkieletowe przy dawkach do 30 mg/kg (dawkaokoło 17 razy większa od dawki maksymalnej zalecanej dla ludzi). Nie odnotowano działaniatoksycznego na mięsień sercowy przy dawce około 3 razy większej od dawki maksymalnej zalecanejdla ludzi. Odwracalne owrzodzenia i nadżerki w przewodzie pokarmowym wystąpiły u psówleczonych przez 3 miesiące. W trakcie badania nie odnotowano zmian w przewodzie pokarmowymprzy dawce około 5 razy większej od dawki maksymalnej zalecanej dla ludzi.
Wyniki badania mutagenności fenofibratu są negatywne.
U myszy i szczurów nowotwór wątroby wystąpił po dużej dawce i był spowodowany proliferacjąperoksysomów. Ta zmiana występowała u małych gryzoni i nie była obserwowana u innych gatunkówzwierząt. Nie ma to wpływu na stosowanie fenofibratu w dawkach terapeutycznych u ludzi.
Badania na myszach, szczurach i królikach nie wykazały żadnego działania teratogennego. Działanieembriotoksyczne wystąpiło po dawce równoważnej z toksyczną dla matki. Przedłużenie okresu ciążyjak również trudności podczas porodu obserwowano po podaniu dużych dawek. Obserwowanoodwracalną hypospermię i wakuolizację jąder i niedojrzałość jajników przy podawaniu dawekwielokrotnych w badaniach toksyczności kwasu fenofibrynowego u młodych psów. Jednakże nieobserwowano wpływu na płodność w nieklinicznych badaniach toksyczności przeprowadzonych zfenofibratem.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1. Wykaz substancji pomocniczych
Wypełnienie kapsułki
Laktoza jednowodnaSkrobia żelowana Sodu laurylosiarczanKrospowidon Magnezu stearynian Krzemionka koloidalna bezwodna
Składniki otoczki kapsułki
Żelatyna
Żelaza tlenek czarny (E 172)Tytanu dwutlenek (E 171)Erytrozyna (E 127) Indygotyna (E 132)
6.2. Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3. Okres ważności
3 lata
6.4. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.
6.5. Rodzaj i zawartość opakowania
9
Blistry z folii PVC/Aluminium zawierające po 10 sztuk, w tekturowym pudełku. Opakowanie zawiera 10, 30, 50 lub 60 kapsułek twardych.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego
do stosowania
Bez specjalnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Biofarm Sp. z o.o.ul. Wałbrzyska 1360-198 Poznań
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr 16313
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 23 grudnia 2009 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 03.07.2015
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
10