CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Alfabax, 10 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda tabletka zawiera 10 mg alfuzosyny chlorowodorku (Alfuzosini hydrochloridum).
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: laktoza
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka o przedłużonym uwalnianiu.
Tabletki barwy białej do białawej, okrągłe, niepowlekane, dwuwypukłe, z wygładzonymi krawędziami, z wytłoczonym napisem 'RY 10' na jednej stronie.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Leczenie czynnościowych objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ŁRGK) o nasileniuumiarkowanym do ciężkiego.
Leczenie wspomagające ostrego zatrzymania moczu związanego z łagodnym rozrostem gruczołukrokowego w połączeniu z założeniem cewnika.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dorośli
Łagodny rozrost gruczołu krokowego: zalecana dawka to jedna tabletka o przedłużonym uwalnianiu 10 mg na dobę.
Ostre zatrzymanie moczu: jedna tabletka 10 mg na dobę, po posiłku, stosowana od dnia założeniacewnika. Skuteczność w długotrwałym leczeniu ostrego zatrzymania moczu nie została ustalona.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zalecana dawka jest taka sama jak dla pacjentów dorosłych.
Badania farmakokinetyczne i bezpieczeństwa klinicznego nie wykazały konieczności dostosowaniadawki u pacjentów w podeszłym wieku.
Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek
W oparciu o dane dotyczące farmakokinetyki i kliniczne dane o bezpieczeństwie, pacjentów z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny 30 ml/min) można leczyć z zastosowaniem zwykłej dawki.
1
Alfuzosyny nie należy podawać pacjentom z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirenskreatyniny < 30 ml/min) ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tejgrupie pacjentów (patrz punkt 4.4).
Pacjenci z niewydolnością wątroby
Alfuzosyna w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu 10 mg jest przeciwwskazana u pacjentówz niewydolnością wątroby. Produkty zawierające małą dawkę alfuzosyny chlorowodorku możnastosować u pacjentów z niewydolnością wątroby o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, zgodnie zewskazaniami zawartymi w danych dotyczących odpowiednich produktów.
Dzieci i młodzież
Nie wykazano skuteczności alfuzosyny u dzieci w wieku od 2 do 16 lat (patrz punkt 5.1). Dlatego też nie zaleca się stosowania alfuzosyny u dzieci.
Sposób podawania
Podanie doustne.
Tabletkę należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu (np. szklanką wody). Tableteko przedłużonym uwalnianiu nie należy kruszyć, żuć ani dzielić (patrz punkt 4.4).Pierwszą dawkę należy przyjąć tuż przed snem. Tabletkę należy przyjmować każdego dniabezpośrednio po tym samym posiłku.
4.3 Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na alfuzosynę, inne chinazoliny (np. terazosynę, doksazosynę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.- Niedociśnienie ortostatyczne w wywiadzie.
- Niewydolność wątroby.
- Leczenie skojarzone z innymi alfa-l-adrenolitykami.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Alfuzosyny nie należy podawać pacjentom z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min), ponieważ nie ma danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie pacjentów.
Przed rozpoczęciem leczenia alfuzosyną pacjenta należy poddać badaniu w celu wykluczenia innych chorób, które mogą powodować objawy podobne do tych wywoływanych przez łagodny rozrost gruczołu krokowego.
Należy zachować ostrożność stosując produkt leczniczy Alfabax u pacjentów otrzymujących leczenie przeciwnadciśnieniowe lub azotany. U niektórych pacjentów w ciągu kilku godzin po podaniu leku może wystąpić niedociśnienie ortostatyczne przebiegające z objawami (zawroty głowy, uczucie zmęczenia, pocenie się) lub bezobjawowo. Działanie to ma charakter przemijający, występuje na początku leczenia i zazwyczaj nie wymaga przerwania leczenia. Pacjenta należy ostrzec o możliwości wystąpienia takich objawów. Jeżeli wystąpią, pacjent powinien się położyć i leżeć do czasu całkowitego ustąpienia objawów.
Po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano znaczny spadek ciśnienia krwi u pacjentów, u których już wcześniej występowały czynniki ryzyka (takie jak choroby serca i (lub) jednoczesne przyjmowanie leków obniżających ciśnienie).
Należy zachować ostrożność w przypadku podawania alfuzosyny pacjentom, u których
wystąpiło ciężkie niedociśnienie w odpowiedzi na inne leki alfa-l-adrenolityczne.
2
U pacjentów z chorobami serca należy kontynuować leczenie niewydolności wieńcowej biorąc pod uwagę fakt, jednoczesne podawanie azotanów i alfuzosyny może zwiększać ryzyko niedociśnienia tętniczego. Leczenie alfuzosyną należy przerwać w przypadku nawrotu dławicy piersiowej.
Podobnie jak wszystkie alfa-l-adrenolityki, alfuzosynę należy stosować ostrożnie u pacjentów z ostrą niewydolnością serca.
Alfuzosynę należy stosować ostrożnie u pacjentów przyjmujących leki hipotensyjne. U pacjentów z nadwrażliwością na inne leki alfa-l-adrenolityczne zaleca się stopniowe rozpoczynanie leczenia. Należy regularnie wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego, w szczególności na początku leczenia.
Przed podaniem oraz podczas stosowania alfuzosyny należy ocenić stan zdrowia pacjentów z wrodzonym wydłużeniem odstępu QTc, z nabytym wydłużeniem odstępu QTc w wywiadzie lub przyjmujących leki wydłużające odstęp QTc.
Obserwowano śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki (ang. intraoperative floppy iris syndrome, IFIS) (odmiana zespołu małej źrenicy) w przebiegu operacji zaćmy u niektórych pacjentów obecnie lub w przeszłości leczonych tamsulosyną. Odnotowano również pojedyncze przypadki związane ze stosowaniem alfa-l-adrenolityków i nie można wykluczyć możliwości występowania tego efektu w związku ze stosowaniem tej grupy leków. Ponieważ śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki może prowadzić do komplikacji podczas zabiegu usunięcia zaćmy, chirurg okulista przed przystąpieniem do operacji powinien ustalić, czy pacjent stosuje obecnie lub stosował alfa-l-adrenolityki.
Pacjentów należy poinformować, aby połykali tabletkę w całości. Nie należy przyjmować leku w inny sposób: kruszyć, miażdżyć lub żuć. Nieprawidłowe przyjmowanie leku może prowadzić do niewłaściwego uwalniania i wchłaniania substancji czynnej z ryzykiem przedwczesnego wystąpienia działań niepożądanych.
Produkt zawiera laktozę. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Niezalecane terapie skojarzone
- leki alfa-l-adrenolityczne (patrz punkt 4.3).
Terapie skojarzone, które należy rozważyć
- leki hipotensyjne (patrz punkt 4.4),
- produkty zawierające azotany (patrz punkt 4.4),
- silne inhibitory enzymu CYP3A4 (ketokonazol, itrakonazol, inhibitor proteazy (rytonawir), klarytromycyna, erytromycyna, telitromycyna i nefazodon) zwiększają stężenie alfuzosyny w osoczu oraz zwiększają ryzyko działań niepożądanych (patrz punkt 5.2).
Ketokonazol: podanie 200 mg ketokonazolu na dobę przez 7 dni spowodowało 2,1-krotny wzrostwartości Cmax oraz 2,5-krotny wzrost ekspozycji na pojedynczą dawkę alfuzosyny podawanąz jedzeniem (dieta wysokotłuszczowa). Inne parametry, w tym tmax oraz t1/2 nie uległy zmianie.
Wartości Cmax i AUC alfuzosyny, po podaniu pojedynczej dawki wraz z jedzeniem, ulegałyodpowiednio 2,3-krotnemu oraz 3,0-krotnemu wzrostowi po 8 dniach stosowania 400 mgketokonazolu na dobę (patrz punkt 5.2).
3
Zastosowanie znieczulenia ogólnego u pacjentów leczonych alfuzosyną może prowadzić dowystąpienia znaczącego niedociśnienia tętniczego. Zaleca się odstawienie leku na 24 godzinyprzed zabiegiem operacyjnym.
Inne rodzaje interakcji
U zdrowych ochotników nie zaobserwowano interakcji farmakodynamicznych anifarmakokinetycznych pomiędzy alfuzosyną a następującymi lekami: warfaryną, digoksyną,hydrochlorotiazydem i atenololem.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Nie dotyczy ze względu na wskazania do stosowania.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych, jak zawroty głowy, w tym pochodzeniabłędnikowego, osłabienie oraz astenia, w szczególności na początku leczenia. Należy to wziąć poduwagę podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszanym zdarzeniem zawroty głowy, które występują u około 5% leczonychpacjentów.
Działania niepożądane, których związek z leczeniem został uznany za prawdopodobny, zostaływymienione poniżej zgodnie z klasyfikacją narządową i całkowitą częstością występowania. Częstośćwystępowania została sklasyfikowana w następujący sposób:
bardzo często (≥ 1/10) często (> 1/100 do < 1/10)
niezbyt często (> 1/1 000 do 1/100) rzadko (> 1/10 000 do 1/1 000) bardzo rzadko ( 1/10 000)
częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Klasyfikacja
układów
i narządów
Zaburzenia układu
krwionośnego
i limfatycznego
Częstość
Często Niezbyt często Bardzo rzadko
Częstość
nieznana
neutropenia
Zaburzenia układu obrzęk immunologicznego naczyniowo-
nerwowy Zaburzenia układu omdlenie/zawroty zawroty głowy nerwowego głowy, ból głowy pochodzenia
błędnikowego, ospałość
Zaburzenia oka zaburzenia widzenia śródopera-
cyjny zespół wiotkiej tęczówki (patrz punkt
4
Zaburzenia serca tachykardia, kołatanie
serca, ból w klatce
piersiowej
dławica piersiowa
u pacjentów
z chorobami
tętnic
wieńcowych
(patrz punkt 4.4)
4.4)
migotanie
przedsionków
Zaburzenia
naczyniowe
Zaburzenia układu
oddechowego,
klatki piersiowej
i śródpiersia
Zaburzenia
żołądka i jelit
nudności, ból
brzucha,
niestrawność
niedociśnienie
ortostatyczne (patrz
punkt 4.4) (przede
wszystkim na
początku leczenia
z zastosowaniem zbyt
wysokiej dawki, lub
po wznowieniu
leczenia po krótkiej
przerwie), omdlenie
(przede wszystkim na
początku leczenia z
zastosowaniem zbyt
wysokiej dawki, lub
po wznowieniu
leczenia po krótkiej
przerwie)
zapalenie błony
śluzowej nosa
wymioty, biegunka,
suchość w ustach
Zaburzenia
wątroby i dróg
żółciowych
hepatotoksycz-
ność
uszkodzenie
komórek
wątroby,
cholestaza
wątrobowa
Zaburzenia skóry
i tkanki podskórnej
Zaburzenia nerek
i dróg moczowych
Zaburzenia układu
rozrodczego
i piersi
Zaburzenia ogólne
i stany w miejscu
podania
wysypka, świąd,
osutka, pokrzywka
nietrzymanie moczu
astenia obrzęk (patrz punkt
4.4), uogólnione złe
samopoczucie,
uderzenia gorąca
priapizm
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania
5
Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309, e-mail:
[email protected].
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
W razie przedawkowania, pacjent powinien być hospitalizowany, leżeć na wznak i otrzymaćstandardowe leczenie podtrzymujące stosowane w przypadku niedociśnienia. Właściwym antidotumjest lek obkurczający naczynia krwionośne, który działa bezpośrednio na mięśnie gładkiew naczyniach krwionośnych, taki jak noradrenalina.
Należy rozważyć płukanie żołądka i (lub) podawanie węgla leczniczego. Alfuzosyny nie daje sięłatwo usunąć z organizmu za pomocą dializy ze względu na silne wiązanie z białkami.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: antagoniści receptora alfa-adrenergicznego. Kod ATC: G04C A01 Alfuzosyna
Alfuzosyna, związek będący racematem, jest stosowaną doustnie pochodną chinazoliny, którawybiórczo blokuje postsynaptyczne receptory alfa-l-adrenergiczne. Badania in vitro wykazały, żesubstancja działa wybiórczo na receptory alfa-l-adrenergiczne w trójkącie pęcherza moczowego,cewce moczowej oraz gruczole krokowym. Objawy kliniczne łagodnego rozrostu gruczołu krokowego związane nie tyko z wielkością gruczołu krokowego, lecz również z sympatykomimetycznymiimpulsami nerwowymi, które w wyniku pobudzania postsynaptycznych receptorów alfa-adrenergicznych zwiększają napięcie mięśni gładkich dolnego odcinka układu moczowego. Leczeniealfuzosyną prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich, w wyniku czego następuje poprawaprzepływu moczu.
Klinicznym dowodem wybiórczego działania na układ moczowy jest skuteczność kliniczna orazkorzystny profil bezpieczeństwa u mężczyzn leczonych alfuzosyną, w tym pacjentów w podeszłymwieku oraz pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Alfuzosyna może umiarkowanie obniżać ciśnieniekrwi.
U mężczyzn alfuzosyna poprawia parametry oddawania moczu poprzez zmniejszenie napięcia cewkimoczowej oraz zmniejszenie oporu podczas wypływu moczu z pęcherza moczowego, co ułatwiaopróżnianie pęcherza moczowego.
U pacjentów leczonych alfuzosyną obserwowano mniejszą częstość ostrego zatrzymania moczu w porównaniu z pacjentami nieleczonymi.
W badaniach kontrolowanych placebo u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego alfuzosyna:
- znacząco zwiększała maksymalny przepływ moczu (Qmax) u pacjentów z Qmax < 15 ml/s średnio o 30%. Poprawa ta obserwowana była już od pierwszej dawki;- znacząco zmniejszała napięcie wypieracza i zwiększała objętość, wywołując silną potrzebę oddania moczu;
- znacząco zmniejszała objętość zalegającego moczu.
6
Skuteczność działania na natężenie maksymalnego przepływu moczu obserwowana jest przez okres do24 godzin po zażyciu leku.
Efekty urodynamiczne prowadzą do złagodzenia objawów ze strony dolnego odcinka układumoczowego, takich jak objawy związane z zaleganiem moczu (podrażnienie) oraz wydalaniem moczu(zatrzymanie), co zostało jednoznacznie wykazane.
U pacjentów leczonych alfuzosyną zaobserwowano niższą częstość występowania ostregozatrzymania moczu niż u pacjentów nieleczonych. Alfuzosyna w dawce 10 mg wykazywałazwiększenie prawdopodobieństwa mikcji u pacjentów z pierwszym epizodem ostrego zatrzymaniamoczu związanym z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. W podwójnie ślepym, kontrolowanymplacebo badaniu klinicznym z udziałem 357 pacjentów po usunięciu cewnika, mikcja wystąpiłau 61,9% pacjentów leczonych alfuzosyną oraz u 47,9% z grupy otrzymującej placebo (p = 0,012). Towzględne zwiększenie o 29% ilości pacjentów, którzy mieli mikcje jest klinicznie istotne, ponieważwiększy odsetek pacjentów może być wypisanych ze szpitala bez cewnika.
W grupie wysokiego ryzyka (ilość usuniętego moczu > 1000 ml) względne zwiększenie liczbypacjentów z mikcją w grupie stosującej alfuzosynę w porównaniu do grupy otrzymującej placebo byłonawet większe od klinicznie istotnej zmiany ogólnych danych.
Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania alfuzosyny u dzieci ani u młodzieży (patrz punkt 4.2).Skuteczność alfuzosyny chlorowodorku nie została wykazana w dwóch badaniach przeprowadzonychz udziałem 197 pacjentów z wieku od 2 do 16 lat, z podwyższonym ciśnieniem wycieku wypieracza(LPP, leak point pressure) (LPP≥40 cm H2O) pochodzenia neurologicznego. Pacjentom podawanochlorowodorek alfuzosyny w dawce 0,1 mg/kg mc./dobę lub 0,2 mg/kg mc./dobę stosując postacieodpowiednio dostosowane dla dzieci.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
W przedziale dawek terapeutycznych alfuzosyna wykazuje farmakokinetykę liniową. Profilkinetyczny stężenia leku w osoczu charakteryzuje się dużymi wahaniami międzyosobniczymi.Wchłanianie wzrasta, gdy lek jest podawany po posiłku.
Wchłanianie
Po podaniu pierwszej dawki (po posiłku) średnie maksymalne stężenie w osoczu wynosiło 7,72 ng/ml,AUCinf wynosiło 127 ng x godz./ml (po posiłku), a tmax 6,69 godziny (po posiłku). W staniestacjonarnym (po posiłku) średnia wartość AUC w przedziale dawkowania (AUCτ) wynosiła145 ng x godz./ml, średnie Cmax wynosiło 10,6 ng/ml, a Cmin 3,23 ng/ml.
Dystrybucja
Wiązanie z białkami osocza wynosi około 90%. Objętość dystrybucji alfuzosyny u zdrowychochotników wynosi 2,5 l/kg. Wykazano lepszą dystrybucję substancji w gruczole krokowym wporównaniu z osoczem.
Wydalanie
Okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi około 8 godzin. Alfuzosyna jest w dużym stopniumetabolizowana w wątrobie (różne szlaki), metabolity wydalane drogą nerkową i prawdopodobnierównież z żółcią, 75-91% dawki doustnej wydalane jest w kale, 35% w postaci niezmienionej,a pozostała część w postaci metabolitów, co wskazuje, że część wydalania odbywa się z udziałemżółci. Około 10% dawki wydalane jest z moczem w postaci niezmienionej. Żaden z metabolitów niejest czynny farmakologicznie.
Zaburzenia czynności nerek lub wątroby
Objętość dystrybucji i klirens rosną w przypadku zaburzenia czynności nerek, prawdopodobnie z powodu zmniejszonego wiązania z białkami. Okres półtrwania pozostaje jednak niezmieniony.
7
Powyższa zmiana w profilu farmakokinetycznym nie jest uznawana za klinicznie znaczącą. Dlategoteż nie powoduje konieczności dostosowania dawki u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek onasileniu łagodnym do umiarkowanego (patrz punkty 4.2 i 4.4).
U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby okres półtrwania wydłuża się. Maksymalne stężeniew osoczu ulega podwojeniu, a biodostępność wzrasta w porównaniu z wartościami u młodychzdrowych ochotników. Alfuzosyna w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu 10 mg jestprzeciwwskazana w niewydolności wątroby (patrz punkt 4.3).
Pacjenci w podeszłym wieku
W porównaniu do zdrowych ochotników w średnim wieku, maksymalne stężenie w osoczu (Cmax) orazdostępność biologiczna (AUC) nie wzrastają u pacjentów w podeszłym wieku. Okres półtrwania wfazie eliminacji (t l/2) pozostaje niezmieniony.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Dane przedkliniczne, uzyskane na podstawie konwencjonalnych badań genotoksyczności,potencjalnego działania rakotwórczego i toksycznego wpływu na reprodukcję u mężczyzn, nieujawniają występowania szczególnego zagrożenia dla człowieka. W zakresie stężeń klinicznychalfuzosyna wydłużała in vitro potencjalny okres działania oraz długość trwania odstępu QT.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Laktoza bezwodnaKrzemionka koloidalna bezwodnaPowidon Talk
Magnezu stearynianHypromeloza Hydroksypropyloceluloza
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres trwałości
2 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Blister PVC/Aluminium.
Wielkości opakowań: 10, 30 i 90 tabletek.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
8
6.6 Szczególne środki ostrożności dotyczące usuwania
Nie ma szczególnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Ranbaxy (Poland) Sp. z o. oul. Kubickiego 11 02-954 Warszawa
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
16162
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO
OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydanie pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 01.12.2009 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
29.04.2018 r.
9