CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Terbinafine Aurobindo, 250 mg, tabletki
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda tabletka zawiera 250 mg terbinafiny (w postaci 281,250 mg terbinafiny chlorowodorku).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka
Tabletki barwy białej do prawie białej, owalne, niepowlekane, dwuwypukłe o skośnych krawędziach,z wytłoczoną literą D na jednej stronie i cyfrą 74 na drugiej.
Tabletki mogą być dzielone na połowy.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Leczenie zakażeń grzybiczych skóry spowodowanych przez dermatofity wrażliwe na terbinafinę, takich jak grzybica tułowia (Tinea corporis), grzybica pachwin (Tinea cruris) oraz grzybica stóp (Tinea pedis), gdy leczenie doustne jest wskazane ze względu na umiejscowienie, ciężkość lubrozległość zakażenia.
Leczenie grzybicy paznokci powodowanej przez dermatofity wrażliwe na terbinafinę
Należy uwzględnić oficjalne wytyczne w sprawie właściwego stosowania i przepisywania leków
przeciwgrzybicznych.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dorośli:
250 mg raz na dobę, jednak czas trwania leczenia będzie się różnić, zależnie od wskazań i ciężkości
zakażenia.
Grzybica skóry:
Czas trwania leczenia:
Zwykle czas trwania leczenia jest następujący:
- Grzybica stóp (Tinea pedis) (typ międzypalcowy, podeszwowy/mokasynowy): 2 do 6 tygodni.- Grzybica tułowia (Tinea corporis): 2 do 4 tygodni.
- Grzybica pachwin (Tinea cruris): 2 do 4 tygodni.
Grzybica paznokci:
Leczenie trwa zazwyczaj od 6 tygodni do 3 miesięcy. W przypadku grzybicy paznokci dłonizazwyczaj wystarczające jest 6-tygodniowe leczenie. W przypadku grzybicy paznokci stóp,
wystarczające jest zazwyczaj 12-tygodniowe leczenie, chociaż u niektórych pacjentów wolny wzrost paznokci może wymagać dłuższego leczenia (6 miesięcy lub dłużej). Całkowity zanik objawów podmiotowych i przedmiotowych zakażenia może nastąpić dopiero po wielu miesiącach odzakończenia leczenia. Odpowiada to czasowi potrzebnemu, aby mogły odrosnąć w pełni zdrowepaznokcie.
Dzieci i młodzież (poniżej 18 lat):
Istnieje ograniczone doświadczenie z doustnym podawaniem terbinafiny u dzieci i młodzieży, dlatego jej stosowanie nie jest zalecane.
Dodatkowe informacje dotyczące szczególnych populacji pacjentów
Osoby w wieku podeszłym:
Brak danych wskazujących na to, aby u pacjentów w podeszłym wieku było konieczne innedawkowanie lub występowały u nich inne działania niepożądane niż u pacjentów młodszych.W przypadku przepisywania terbinafiny w postaci tabletek pacjentom w tej grupie wiekowej, należy wziąć pod uwagę występujące wcześniej zaburzenia czynności wątroby lub nerek (patrz punkt 4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).
Zaburzenia czynności nerek:
Stosowanie terbinafiny w tabletkach nie zostało odpowiednio przebadane u pacjentów z zaburzeniamiczynności nerek i dlatego nie zaleca się jej stosowania w tej grupie pacjentów (patrz punkt 4.4Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania i 5.2 Właściwościfarmakokinetyczne).
Zaburzenia czynności wątroby:
Terbinafina w tabletkach nie jest zalecana u pacjentów z przewlekłą lub czynną chorobą wątroby (patrz punkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).
Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą z jedzeniem lub bez.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1. Ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min). Ciężkie zaburzenia czynności wątroby.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Czynność wątroby
Nie zaleca się stosowania terbinafiny w postaci tabletek u pacjentów z przewlekłą lub czynną chorobąwątroby. Przed przepisaniem terbinafiny w postaci tabletek, należy przeprowadzić badania czynnościwątroby. Działanie toksyczne na wątrobę może wystąpić u pacjentów z istniejącą uprzednio chorobąwątroby, jak również u pacjentów, u których ona nie występowała, dlatego też zalecane jest okresowe(po 4-6 tygodniach po zakończeniu leczenia) monitorowanie badań czynności wątroby. W przypadkuzwiększenia aktywności enzymów wątrobowych, należy natychmiast przerwać stosowanie terbinafiny. U pacjentów leczonych terbinafiną w tabletkach , bardzo rzadko zgłaszano ciężką niewydolność wątroby (niekiedy zakończoną zgonem lub wymagającą przeszczepu wątroby). W większości przypadków ciężkiej niewydolności wątroby występowały inne ciężkie zaburzenia ogólnoustrojowe, a związek przyczynowo-skutkowy ze stosowaniem terbinafiny w postaci tabletek nie został ustalony (patrz punkt 4.8 Działania niepożądane).
Pacjentów, którym przepisano terbinafinę w tabletkach, należy ostrzec, aby natychmiast zgłaszali, jeśliwystąpią jakiekolwiek następujące objawy przedmiotowe i podmiotowe: utrzymujące się nudności
niewyjaśnionego pochodzenia, zmniejszenie apetytu, zmęczenie, wymioty, bóle w górnej częścibrzucha lub żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu lub jasne zabarwienie stolca. Pacjenci z takimiobjawami powinni przerwać doustne stosowanie terbinafiny, a czynność wątroby pacjenta powinna być niezwłocznie skontrolowana.
Wpływ na zaburzenia skóry
U pacjentów stosujących terbinafinę w postaci tabletek, bardzo rzadko zgłaszano ciężkie reakcje skórne (jak zespół Stevensa-Johnsona, martwicę toksyczno-rozpływną naskórka). W przypadkuwystąpienia postępującej wysypki skórnej, należy przerwać stosowanie terbinafiny w postaci tabletek.
Wpływ na układ krwiotwórczy
U pacjentów leczonych terbinafiną w postaci tabletek, bardzo rzadko zgłaszano przypadki zaburzeń krwi (neutropenii, agranulocytozy, trombocytopenii, pantocytopenii). W przypadku wystąpieniajakiejkolwiek nieprawidłowości w składzie krwi pacjentów leczonych terbinafiną w postaci tabletek, należy ocenić przyczynę tej nieprawidłowości i rozważyć zmianę leczenia, w tym przerwanie stosowania terbinafiny w postaci tabletek.
Czynność nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 50 ml/min lub stężenie kreatyniny w surowicy powyżej 300 μmol/l), z uwagi na brak wystarczających danych dotyczących stosowania terbinafiny w postaci tabletek nie zaleca się stosowania tego produktu leczniczego (patrz punkt 5.2 Właściwości farmakokinetyczne).
Terbinafinę należy ostrożnie stosować u pacjentów z uprzednio istniejącą łuszczycą lub toczniem rumieniowatym, ponieważ odnotowano bardzo rzadkie przypadki tocznia rumieniowatego.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Wpływ innych produktów leczniczych na terbinafinę
Klirens osoczowy terbinafiny może być zwiększany przez leki, które pobudzają metabolizm (jakryfampicyna) i zmniejszany przez leki, które hamują cytochrom P450 (jak cymetydyna). Jeżelizachodzi konieczność jednoczesnego stosowania terbinafiny z tymi lekami, konieczne może byćdostosowanie dawki terbinafiny.
Następujące produkty lecznicze mogą nasilać działanie terbinafiny lub zwiększać jej stężenie w osoczu krwi:
Cymetydyna zmniejszała klirens terbinafiny o 33%.
Flukonazol powodował zwiększenie wartości Cmax i AUC terbinafiny odpowiednio o 52% i 69%, w wyniku zahamowania aktywności enzymów zarówno CYP2C9 jak i CYP3A4. Podobne zwiększenie wartości Cmax i AUC może wystąpić po podaniu terbinafiny jednocześnie z innymilekami hamującymi zarówno CYP2C9 jak i CYP3A4, takimi jak: ketokonazol i amiodaron.
Następujące produkty lecznicze mogą osłabiać działanie terbinafiny lub zmniejszać jej stężenie w osoczu krwi:
Ryfampicyna zwiększała klirens terbinafiny o 100%.
Wpływ terbinafiny na inne produkty lecznicze
Wyniki uzyskane w badaniach in vitro oraz w badaniach na zdrowych ochotnikach świadczą,że terbinafina może nieznacznie zmniejszyć lub zwiększyć klirens większości lekówmetabolizowanych przez układ cytochromu P 450 (np. terfenadyny, triazolamu lub doustnych środków antykoncepcyjnych) z wyjątkiem leków metabolizowanych przez CYP2D6 (patrz poniżej).
Terbinafina nie wpływa na klirens antypiryny ani digoksyny.
U pacjentek przyjmujących terbinafinę jednocześnie z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi zgłaszano przypadki zaburzeń miesiączkowania, takie jak: krwawienia międzymiesiączkowe i nieregularne cykle miesiączkowe, jednakże częstość występowania tych zaburzeń pozostaje w granicach częstości ich występowania u pacjentek przyjmujących jedynie doustne środkiantykoncepcyjne.
Terbinafina może nasilać działanie lub zwiększać stężenie w osoczu następujących produktów leczniczych:
Kofeina
Terbinafina zmniejszała klirens dożylnie podawanej kofeiny o 19%.
Leki metabolizowane głównie z udziałem CYP2D6
Badania in vitro i in vivo wykazały, że terbinafina hamuje metabolizm przebiegający z udziałem CYP2D6. Wyniki tych badań mogą mieć znaczenie kliniczne w przypadku jednoczesnego stosowania leków, które metabolizowane głównie przez ten enzym, takich jak niektóre leki z następujących grup leków: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki blokujące receptory beta-adrenergiczne, leki selektywnie blokujące wychwyt zwrotny serotoniny (SSRI), leki przeciwarytmiczne (w tym grupy 1A, 1B i 1C) oraz inhibitory monoaminooksydazy (MAO) typu B, szczególnie jeśli charakteryzują się wąskim indeksem terapeutycznym (patrz punkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).
Terbinafina zmniejszała klirens dezypraminy o 82%.
Terbinafina może zmniejszać działanie lub stężenie w osoczu następujących produktów leczniczych:
Terbinafina zwiększała klirens cyklosporyny o 15%.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Badania toksycznego działania na płód i badania płodności przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały działań niepożądanych. Ze względu na to, że doświadczenie kliniczne dotyczące kobiet w ciąży jest bardzo ograniczone, nie należy stosować terbinafiny w tabletkach w okresie ciąży, chybaże stan kliniczny kobiety wymaga leczenia terbinafiną w postaci doustnej i potencjalne korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.
Karmienie piersią
Terbinafina przenika do mleka kobiecego; matki karmiące piersią nie powinny stosować terbinafiny
podczas karmienia piersią.
Płodność
Badania toksycznego działania na płód i badania płodności przeprowadzone na zwierzętach niewykazały działań niepożądanych.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie przeprowadzono badań nad wpływem terbinafiny w postaci tabletek na zdolność prowadzeniapojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci, u których wystąpią zawroty głowy powinni unikaćprowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Następujące działania niepożądane obserwowano w badaniach klinicznych lub po wprowadzeniu
produktu do obrotu.
Działania niepożądane (tabela 1) zostały uszeregowane według układów i narządów oraz częstościwystępowania, zgodnie z następującą konwencją: bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do <1/10);niezbyt często (≥1/1,000 do <1/100); rzadko (≥1/10000 do <1/1000); bardzo rzadko (<1/10000); nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Bardzo rzadko: Neutropenia, agranulocytoza, małopłytkowość,
pancytopenia Nieznana: Niedokrwistość Zaburzenia układu immunologicznego
Bardzo rzadko: Reakcje rzekomoanafilaktyczne, obrzęk
naczynioruchowy, toczeń rumieniowaty skórny i toczeń rumieniowaty układowy
Nieznana: Reakcje anafilaktyczne, reakcja podobna
do choroby posurowiczej Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Bardzo często: Zmniejszenie apetytu Zaburzenia psychiczne
Nieznana: Lęk, depresja* Zaburzenia układu nerwowego
Często: Ból głowyNiezbyt często: Zmniejszone odczuwanie bodźców smakowych (hipogeuzja)**, utrata smaku (ageuzja)**
Bardzo rzadko: Zawroty głowy, parestezja i hipoestezjaNieznana: Utrata węchu (anosmia).Zaburzenia ucha i błędnika
Nieznana: Niedosłuch, zaburzenia słuchu, szum w uszach Zaburzenia naczyniowe
Nieznana: Zapalenie naczyń Zaburzenia żołądka i jelit
Bardzo często: Wzdęcie brzucha, niestrawność, nudności, bóle
brzucha, biegunka Nieznana: Zapalenie trzustki Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Rzadko: Niewydolność wątroby, zwiększenie aktywności
enzymów wątrobowych
Nieznana: Zapalenie wątroby, żółtaczka, cholestaza. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Bardzo często: Wysypka, pokrzywkaBardzo rzadko: Rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa- Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna
naskórka, ostra uogólniona osutka krostkowa, wykwity skórne łuszczycopodobne lub zaostrzenie łuszczycy, łysienie
Nieznana: Nadwrażliwość na światło słoneczne,
wielopostaciowa wysypka spowodowana kontaktem ze światłem
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
Bardzo często: Bóle stawów i bóle mięśniNieznana: RabdomiolizaZaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Bardzo rzadko: ZmęczenieNieznana: Objawy grypopodobne, gorączkaBadania diagnostyczne
Nieznana: Zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej we krwi, zmniejszenie masy ciała***.
* Niepokój i objawy depresyjne wtórne do zaburzenia smaku.
** Zaburzenia smaku (zmniejszone odczuwanie bodźców smakowych), w tym brak smaku (aguezja), które obserwowano u około 0,6% pacjentów leczonych terbinafiną. Zaburzenie zwykle ustępujew ciągu kilku tygodni po odstawieniu leku. Zgłaszano pojedyncze przypadki trwałych zaburzeńsmaku.
*** Zmniejszenie masy ciała wtórne do zmniejszenia odczuwania bodźców smakowych.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departament MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: + 48 22 49 21 301, Faks: + 48 22 49 21 309, e-mail:
[email protected]
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Opisano kilka przypadków przedawkowania (do 5 g). Objawy przedawkowania obejmują: bóle głowy,nudności, bóle w nadbrzuszu i zawroty głowy. Zalecane leczenie polega na eliminacji terbinafiny,przede wszystkim przez zastosowanie węgla aktywowanego oraz jeśli to konieczne, na objawowym leczeniu podtrzymującym.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki przeciwgrzybiczne dla stosowania ogólnoustrojowego.
Kod ATC: D01B A02
Terbinafina jest alliloaminą o szerokim zakresie działania przeciwgrzybicznego. W małym stężeniu terbinafina działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie oraz określone grzyby dimorficzne.Na drożdżaki, zależnie od gatunku, działa grzybobójczo lub hamuje ich wzrost.
Sposób działania:
Terbinafina zakłóca biosyntezę steroli grzybów we wczesnym stadium. Prowadzi to do braku ergosterolu oraz do wewnątrzkomórkowej kumulacji skwalenu, powodując tym samym śmierć komórek grzyba. Terbinafina hamuje aktywność epoksydazy skwalenu w błonie komórkowej grzyba.
Enzym epoksydaza skwalenu nie jest powiązany z układem cytochromu P450. Terbinafina nie wpływa na metabolizm hormonów ani innych leków.
W przypadku stosowania doustnego, lek koncentruje się w skórze, paznokciach i włosach w stężeniuwykazującym działanie grzybobójcze i jest tam obecny od 15 do 20 dni po zakończenia leczenia.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Po podaniu pojedynczej dawki 250 mg średnie stężenie terbinafiny w osoczu wynosi 0.97µg/ml w ciągu 2 godzin po podaniu. Okres połowicznego wchłaniania wynosi 0.8 godziny a okres półtrwania w fazie dystrybucji wynosi 4,6 godziny. Terbinafina silnie wiąże się z białkami osocza (99%). Szybkorozprasza się w skórze właściwej i koncentruje w lipofilnej warstwie rogowej naskórka.
Terbinafina zbiera się również w łoju skórnym, tak więc występuje w dużym stężeniu w mieszkach włosowych oraz włosach i skórze skłonnej do przetłuszczania. Nie ma dowodów na to, że terbinafina przenika do płytki paznokcia w ciągu pierwszych tygodni leczenia.
Terbinafina jest szybko metabolizowana przez 7 izoenzymów CYP, głównie przez CYP2C9, CYP1A2, CYP3A4, CYP2C8 oraz CYP2C19.
W wyniku biotransformacji powstają metabolity niewykazujące działania grzybobójczego, które wydalane w przeważającym stopniu z moczem. Okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi17 godzin. Brak dowodów na to, że lek kumuluje się w osoczu.
Nie zaobserwowano żadnych zmian właściwości farmakokinetycznych związanych z wiekiem pacjenta, jednak wskaźnik wydalania może być zredukowany u pacjentów z zaburzeniami czynnościnerek lub wątroby, powodując zwiększenie stężenia terbinafiny we krwi.
Biodostępność wynosi około 80%, na co jedynie nieznacznie wpływa pokarm i dlatego dostosowanie dawki nie jest konieczne.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
W badaniach długoterminowych (do roku) na szczurach i psach nie zaobserwowano działaniatoksycznego u żadnego z gatunków w przypadku podawania dawki 100 mg/kg mc. na dobę. W przypadku dużych dawek doustnych wątrobę i najprawdopodobniej również nerki, można uznać za organy narażone na negatywne działanie leku.
W przypadku dwuletniego badania na myszach, dotyczącego wpływu doustnie podawanego leku, niestwierdzono objawów nowotworowych lub innych nieprawidłowych objawów związanychz leczeniem dawką 130 mg/kg mc. na dobę (w przypadku samców) i 156 mg/kg mc. na dobę (w przypadku samic). W trakcie dwuletniego badania rakotwórczości przeprowadzonego na szczurach, zaobserwowano zwiększoną zachorowalność na nowotwór wątroby w przypadku podawania samcom dawki 69 mg/kg mc. na dobę. Zmiany, które mogą być łączone ze złożonym rozrostem specyficzne dla gatunku, ponieważ nie zostały zaobserwowane w badaniu rakotwórczości przeprowadzonym na myszach, psach i małpach.
W trakcie badań, w których podawano duże dawki leku małpom, zaobserwowano refrakcyjne nieregularności w siatkówce w przypadku podawania dużych dawek (nietoksyczne stężenie50 mg/kg mc.). Te nieregularności były powiązane z obecnością metabolitu terbinafiny w tkanceocznej i zanikały po odstawieniu leku. Nie zostały powiązane ze zmianami histologicznymi.
Po przeprowadzeniu standardowego zestawu testów na genotoksyczność przeprowadzanych metodą in vitro lub in vivo, nie stwierdzono potencjalnego ryzyka działania mutagennego lub klastogennego.
W badaniach przeprowadzanych na szczurach i królikach nie stwierdzono żadnych objawów niepożądanych, mających wpływ na płodność lub inne czynniki reprodukcji.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Celuloza mikrokrystalicznaKarboksymetyloskrobia sodowa (Typ A) Krzemionka koloidalna bezwodna Hypromeloza Magnezu stearynian
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
3 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed światłem.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Opakowanie typu blister z PVC/PVDC/Aluminium, w tekturowym pudełku.
Wielkości opakowań:
6, 7, 8, 10, 12, 14, 20, 28, 30, 42, 50, 56, 60, 84, 90, 98, 100, 250 i 500 tabletek.
Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego
do stosowania
Wszelkie resztki niewykorzystanego produktu lub jego odpady należy usunąć w sposób zgodny
z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Aurobindo Pharma (Malta) LimitedVault 14, Level 2, Valletta WaterfrontFloriana FRN 1913
Malta
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
19803
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO
OBROTU / DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 01 marca 2012
Data ostatniego przedłużenia pozwolenia:
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO