ANEKS I
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
FIRMAGON 80 mg proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
1 fiolka zawiera 80 mg degareliksu (w postaci octanu). Po rozpuszczeniu, 1 ml roztworu zawiera 20 mgdegareliksu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Proszek: proszek w kolorze od białego do złamanej bieli.Rozpuszczalnik: przezroczysty, bezbarwny roztwór.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
FIRMAGON jest antagonistą hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH) wskazanym w leczeniudorosłych pacjentów płci męskiej z zaawansowanym hormonozależnym rakiem gruczołu krokowego.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dawka początkowa Dawka podtrzymująca podawanie raz w miesiącu
240 mg podawane jako dwa następujące
po sobie wstrzyknięcia podskórne po
120 mg każde
80 mg podawane jako jedno wstrzyknięcie podskórne
Pierwszą dawkę podtrzymującą należy podać miesiąc po podaniu dawki początkowej.
Działanie terapeutyczne degareliksu należy monitorować za pomocą parametrów klinicznych i stężeń antygenu gruczołu krokowego (PSA) w surowicy krwi. Badania kliniczne wykazały, że supresja testosteronu (T) występuje natychmiast po podaniu dawki początkowej. U 96% pacjentów stężenie testosteronu w surowicy krwi odpowiadające poziomowi kastracji (T 0,5 ng/ml) wystąpiło po trzech dniach, a u 100% pacjentów - po miesiącu. Długotrwałe leczenie dawką podtrzymującą, trwające do 1 roku, wskazuje, że u97% pacjentów występuje trwała supresja testosteronu (T 0,5 ng/ml).
Jeśli reakcja kliniczna pacjenta wydaje się nie być optymalna, należy potwierdzić, że stężenia testosteronu w surowicy krwi pozostają na wystarczająco niskim poziomie.
Degareliks nie wywołuje gwałtownego zwiększenia stężenia testosteronu, więc nie ma konieczności podawania antyandrogenu w celu ochrony przed nagłym zwiększeniem stężenia testosteronu na początkuleczenia.
Szczególne grupy pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u osób w podeszłym wieku ani u pacjentów z lekkimi lubumiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek (patrz punkt 5.2). Pacjenci z ciężkimi
2
zaburzeniami czynności wątroby lub nerek nie uczestniczyli w badaniach kliniczynych i dlatego w tej grupiepacjentów należy zachować ostrożność (patrz punkt 4.4).
Dzieci i młodzież
Nie ma odpowiedniego stosowania produktu FIRMAGON u dzieci i młodzieży w leczeniu dorosłychmężczyzn z zaawansowanym hormonozależnym rakiem gruczołu krokowego.
Sposób podawania
Produkt FIRMAGON przed podaniem należy rozpuścić. W celu zapoznania się z instrukcją dotyczącąrozpuszczania i podawania, patrz punkt 6.6.
FIRMAGON przeznaczony jest WYŁĄCZNIE do podawania podskórnego. Nie podawać dożylnie. Podanie domięśniowe nie jest zalecane, ponieważ nie było ono przedmiotem badań.
FIRMAGON podaje się w postaci wstrzyknięcia podskórnego w okolicy brzucha. Miejsce wstrzyknięcia należy okresowo zmieniać. Wstrzyknięcia należy dokonywać w miejscach, które nie będą narażone na uciskanie, tzn. z dala od miejsca przylegania paska i z dala od żeber.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie
6.6.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Wpływ na odstęp QT (QTc)
Długotrwały brak androgenów może spowodować wydłużenie odstępu QT. W badaniu potwierdzającym, porównującym FIRMAGON z leuproreliną, przeprowadzano okresowe (co miesiąc) badania elektrokardiograficzne (EKG); w obu grupach stwierdzono odstęp QT (QTc) większy niż 450 milisekund u około 20% pacjentów, a większy niż 500 milisekund u 1% pacjentów leczonych degareliksem i u 2% pacjentów leczonych leuproreliną (patrz punkt 5.1).
Produktu FIRMAGON nie badano u pacjentów, u których w wywiadzie stwierdzono skorygowany odstęp QT powyżej 450 milisekund, u których stwierdzono w wywiadzie lub występujące aktualnie czynniki ryzyka dotyczące częstoskurczu typu torsades de pointes, ani u pacjentów otrzymujących równocześnie produkty lecznicze, które mogą wydłużać odstęp QT. Dlatego też u tych pacjentów konieczne jest gruntowneoszacowanie stosunku korzyści do ryzyka dla produku FIRMAGON (patrz punkt 4.5 i 4.8). Szczegółowe badanie dotyczące odstępu QT wykazało, że degareliks nie miał istotnego wpływu na odstęp QT (QTc) (patrz punkt 4.8).
Zaburzenia czynności wątroby
Pacjenci ze stwierdzonymi lub podejrzewanymi zaburzeniami czynności wątroby nie byli zakwalifikowani do długoterminowych badań klinicznych degareliksu. Obserwowano lekkie, przemijające zwiększenieaktywności AlAT i AspAT, bez jednoczesnego zwiększenia stężenia bilirubiny i bez objawów klinicznych.U pacjentów ze stwierdzonymi lub podejrzewanymi zaburzeniami czynności wątroby zaleca siękontrolowanie czynności wątroby w trakcie leczenia. Farmakokinetykę degareliksu badano po dożylnympodaniu pojedynczej dawki u pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby(patrz punkt 5.2).
Zaburzenia czynności nerek
Degareliksu nie badano u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek i dlatego należy zachowaćostrożność.
Nadwrażliwość
Degareliksu nie badano u pacjentów, u których w wywiadzie stwierdzono występowanie ciężkiej nieleczonej astmy, reakcji anafilaktycznych, ciężkiej pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego.
Zmiany gęstości kości
3
W piśmiennictwie medycznym istnieją doniesienia o zmniejszeniu gęstości kości u mężczyzn, którzyprzebyli zabieg usunięcia jąder i u mężczyzn, którzy byli leczeni agonistą GnRH. Można przewidywać, że długie okresy supresji testosteronu u mężczyzn będą miały wpływ na gęstość kości. Gęstości kości nie mierzono podczas leczenia degareliksem.
Tolerancja glukozy
U mężczyzn, którzy przebyli zabieg usunięcia jąder lub którzy byli leczeni agonistą GnRH stwierdzano zmniejszenie tolerancji glukozy. U pacjentów z cukrzycą, u których stosowana jest blokada androgenowa,może być konieczne częstsze kontrolowanie stężenia glukozy, ze względu na możliwość rozwoju lub nasilenia się cukrzycy. Nie badano wpływu degareliksu na stężenia insuliny i glukozy.
Choroby sercowo-naczyniowe
W literaturze medycznej istnieją doniesienia o chorobach sercowo-naczyniowych, takich jak udar niedokrwienny i zawał mięśnia sercowego, u pacjentów leczonych blokadą androgenową. Dlatego należy brać pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.
Ponieważ w wyniku blokady androgenowej może następować wydłużenie odstępu QTc, podczas leczeniadegareliksem należy ostrożnie dobierać produkty lecznicze do jednoczesnego stosowania, np. wydłużające odstęp QTc lub mogące wywoływać częstoskurcz typu torsades de pointes, takie jak leki antyarytmiczne z grupy IA (np. chinidyna, dizopiramid) lub z grupy III (np. amiodaron, sotalol, dofetylid, ibutylid), metadon, moksyfloksacyna, leki przeciwpsychotyczne (patrz punkt 4.4).
Degareliks nie jest substratem układu enzymatycznego CYP450 u ludzi i nie stwierdzono, aby w jakimkolwiek stopniu pobudzał lub hamował izoenzymy CYP1A2, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP2E1 lub CYP3A4/5 w badaniach in vitro. Dlatego istotne klinicznie interakcjefarmakokinetyczne z innymi lekami, zachodzące w procesach metabolicznych związanych z tymi izoenzymami, mało prawdopodobne.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża i karmienie piersią
Nie ma odpowiedniego wskazania do stosowania produktu FIRMAGON u kobiet.
Płodność
FIRMAGON może hamować płodność u mężczyzn tak długo, jak długo występuje supresja testosteronu.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
FIRMAGON nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak uczucie zmęczenia i zawroty głowy częstymi działaniami niepożądanymi, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi podczas leczenia degareliksem w badaniu potwierdzającym III fazy (N=409) były działania niepożądane wynikające z oczekiwanych, fizjologicznych skutków supresji testosteronu, takie jak uderzenia gorąca i zwiększenie masy ciała (stwierdzoneodpowiednio u 25% i 7% pacjentów leczonych przez 1 rok) lub reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Kilkagodzin po podaniu obserwowano występowanie przemijających dreszczy, gorączki lub objawówgrypopodobnych (odpowiednio u 3%, 2% i 1% pacjentów).
4
Reakcjami niepożądanymi w miejscu wstrzyknięcia były głównie ból i rumień, stwierdzane odpowiednio u 28% i 17% pacjentów, rzadziej obrzęk (6%), stwardnienie (4%) i guzek (3%). Reakcje te występowały głównie po podaniu dawki początkowej, natomiast w trakcie leczenia podtrzymującego dawką 80 mg na100 wstrzyknięć wystąpiły: 3 przypadki bólu i < 1 przypadek rumienia, obrzęku, guzka i stwardnienia. Najczęściej reakcje były przemijające, miały nasilenie lekkie lub umiarkowane i tylko w kilku przypadkach doprowadziły do przerwania leczenia (< 1%). Ciężkie działania niepożądane w miejscu wstrzyknięcia, takie jak zakażenie w miejscu wstrzyknięcia, ropień w miejscu wstrzyknięcia lub martwica w miejscu wstrzyknięcia, które wymagałyby leczenia chirurgicznego i (lub) drenażu, zgłaszane były bardzo rzadko.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
Częstość wymienionych poniżej działań niepożądanych określona jest zgodnie z następującą konwencją: bardzo często (≥ 1/10); często (≥ 1/100 do < 1/10); niezbyt często (≥ 1/1 000 do < 1/100), rzadko (≥ 1/10 000do < 1/1 000) i bardzo rzadko (< 1/10 000). W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.
Tabela 1. Częstość działań niepożądanych stwierdzanych u 1259 pacjentów leczonych przez łączną liczbę1781 pacjento-lat (badania II i III fazy) oraz w ramach monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu.
Klasyfikacja
Bardzo
układów i narządów Często Niezbyt często Rzadko
często
MedDRA
Zaburzenia krwi i Niedokrwistość* Gorączkaukładu chłonnego neutropenicznaZaburzenia układu Nadwrażliwość Reakcjeimmunologicznego anafilaktyczneZaburzenia Zwiększenie Hiperglikemia lub cukrzyca,metabolizmu i masy ciała* zwiększenie stężeniaodżywiania cholesterolu, zmniejszenie masy ciała, zmniejszenie
apetytu, zmiany stężenia wapnia we krwi
Zaburzenia Bezsenność Depresja, zmniejszenie popędupsychiczne płciowego*
Zaburzenia układu Zawroty głowy, Zaburzenia umysłowe,nerwowego ból głowy niedoczulicaZaburzenia oka Niewyraźne widzenieZaburzenia serca Zaburzenia rytmu serca (w tym Zawał mięśnia migotanie przedsionków), sercowego,
kołatanie serca, niewydolność wydłużenie odstępu QT* (patrz serca
punkt 4.4 i 4.5) Zaburzenia Uderzenia Nadciśnienie, reakcjenaczyniowe gorąca * wazowagalne (w tym niedociśnienie)
Zaburzenia układu Dusznośćoddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
Zaburzenia żołądka i Biegunka, Zaparcie, wymioty, bóljelit nudności brzucha, dolegliwości brzuszne, suchość w ustach
Zaburzenia wątroby Zwiększenie Zwiększenie stężeniai dróg żółciowych aktywności bilirubiny, zwiększenie aminotransferaz aktywności fosfatazy
wątrobowych alkalicznej
5
Zaburzenia skóry i
tkanki podskórnej
Nadmierne
pocenie (w tym
pocenie nocne)*,
wysypka
Zaburzenia
Ból mięśniowo-
kostny i uczucie
rozbicia
mięśniowo-
szkieletowe i tkanki
łącznej
Zaburzenia nerek i
dróg moczowych
Zaburzenia układu Ginekomastia*,
rozrodczego i piersi zanik jąder*,
zaburzenia
wzwodu*
Zaburzenia ogólne i Reakcje w Dreszcze,
stany w miejscu miejscu gorączka, uczucie
podania podania zmęczenia*,
objawy
grypopodobne
* Znane fizjologiczne następstwa supresji testosteronu
Pokrzywka, guzki skórne,
łysienie, świąd skóry, rumień
Osteoporoza lub osteopenia,
ból stawów, osłabienie mięśni,
skurcze mięśniowe, obrzęk lub
sztywność stawów
Częstomocz, parcie na mocz,
bolesne lub trudne oddawanie
moczu, nadmierna diureza w
nocy, zaburzenie czynności
nerek, nietrzymanie moczu
Ból jąder, ból piersi, ból w
obrębie miednicy, podrażnienie
narządów płciowych, brak
wytrysku
Złe samopoczucie, obrzęki
obwodowe
Opis wybranych działań niepożądanych
Zmiany w wynikach badań laboratoryjnych
Zmiany wartości wyników badań parametrów laboratoryjnych, stwierdzane podczas leczenia przez rok w badaniu potwierdzającym III fazy (N=409), były tego samego rzędu po zastosowaniu degareliksu i agonisty GnRH (leuprorelina) użytego jako lek porównawczy. Wyraźnie nieprawidłowe (> 3*GGN) aktywności aminotransferaz wątrobowych (AlAT, AspAT i GGT) obserwowano po leczeniu obu produktami leczniczymi u 2-6% pacjentów mających prawidłowe wartości przed leczeniem. Wyraźne zmniejszenie wartości parametrów hematologicznych, hematokrytu (≤ 0,37) i hemoglobiny (≤ 115 g/l) obserwowano po leczeniu obu produktami leczniczymi odpowiednio u 40% i 13-15% pacjentów mających prawidłowe wartości przed leczeniem. Nie wiadomo w jakim stopniu to zmniejszenie wartości parametrów hematologicznych spowodowane było przez raka gruczołu krokowego jako chorobę podstawową, a w jakim stopniu stanowiło konsekwencję blokady androgenowej. Wyraźnie nieprawidłowe wartości stężeń potasu (≥ 5,8 mmol/l), kreatyniny (≥ 177 μmol/l) i BUN (≥ 10,7 mmol/l), u pacjentów mających prawidłowewartości przed leczeniem, obserwowano odpowiednio u 6%, 2% i 15% pacjentów leczonych degareliksem i u 3%, 2% i 14 % pacjentów leczonych leuproreliną.
Zmiany w EKG
Zmiany w EKG stwierdzane podczas leczenia przez rok w badaniu potwierdzającym III fazy (N=409) były tego samego rzędu po zastosowaniu degareliksu i agonisty GnRH (leuprorelina) użytego jako lek porównawczy. U trzech (< 1%) z 409 pacjentów w grupie leczonej degareliksem i czterech (2%) z 201 pacjentów w grupie leczonej leuproreliną w dawce 7,5 mg stwierdzono QTcF 500 milisekund. Medianazmiany QTcF od poziomu początkowego do końca badania wynosiła 12,0 milisekund dla degareliksu i16,7 milisekund dla leuproreliny.
Brak istotnego wpływu degareliksu na repolaryzację serca (QTcF), częstość rytmu serca, przewodnictwoAV, depolaryzację serca, morfologie załamka T lub U został potwierdzony w szczegółowym badaniuzdrowych ochotników (N=80) otrzymujących dożylną infuzję degareliksu przez 60 minut, u których średnieCmax wynosiło 222 ng/ml i było około 3-4 razy większe niż Cmax uzyskiwane podczas leczenia raka gruczołu krokowego.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania
6
produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkiepodejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszania wymienionego w
załączniku V*
.
4.9 Przedawkowanie
Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego ostrego przedawkowania degareliksu. W przypadku przedawkowania pacjenta należy obserwować i w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczeniepodtrzymujące czynności życiowe.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki stosowane w terapii hormonalnej, inni antagoniści hormonów i leki o podobnej strukturze, kod ATC: L02BX02
Mechanizm działania
Degareliks jest wybiórczym antagonistą hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH), kompetycyjnie i odwracalnie wiążącym się z receptorami GnRH przysadki mózgowej, tym samym zmniejszając szybko uwalnianie gonadotropin, hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH), zmniejszając przez to wydzielanie testosteronu (T) przez jądra. Rak gruczołu krokowego jest wrażliwy na androgeny i reaguje na leczenie, które eliminuje źródło androgenów. W przeciwieństwie do agonistów GnRH, antagoniści GnRH nie powodują gwałtownego zwiększenia stężenia LH z występującym następniegwałtownym zwiększeniem stężenia testosteronu (pobudzeniem guza) i możliwym zaostrzeniem objawówpo rozpoczęciu leczenia.
Pojedyncza dawka 240 mg degareliksu, po której stosowana jest co miesiąc dawka podtrzymująca 80 mg,szybko doprowadza do zmniejszenia stężenia LH, FSH, a następnie testosteronu. Stężenie dihydrotestosteronu (DHT) w surowicy zmniejsza się w podobny sposób jak stężenie testosteronu.
Degareliks jest skuteczny w uzyskiwaniu i utrzymywaniu supresji testosteronu znacznie poniżej poziomu kastracyjnego wynoszącego 0,5 ng/ml. Miesięczna dawka podtrzymująca wynosząca 80 mg zapewniałatrwałą supresję testosteronu u 97% pacjentów przez co najmniej rok. Podczas leczenia degareliksem nieobserwowano gwałtownych zwiększeń stężenia testosteronu po ponownym wstrzyknięciu. Mediana stężeń testosteronu po roku leczenia wynosiła 0,087 ng/ml (przedział międzykwartylowy 0,06-0,15) N=167.
Wyniki badania potwierdzającego III fazy
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania degareliksu były oceniane w otwartym, wieloośrodkowym, randomizowanym, badaniu klinicznym z kontrolą aktywną, z grupami równoległymi. Badano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania degareliksu w dwóch różnych schematach dawkowania: podawanie raz w miesiącu, z dawką początkową 240 mg (40 mg/ml) i następującymi po niej co miesiąc, podawanymi podskórnie dawkami 160 mg (40 mg/ml) lub 80 mg (20 mg/ml), w porównaniu z podawaną raz w miesiącu domięśniowo leuproreliną w dawce 7,5 mg, u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, u których konieczne było zastosowanie blokady androgenowej. Ogółem do jednej z trzech grup objętych leczeniem przydzielono losowo 620 pacjentów, z czego 504 (81%) pacjentów ukończyło badanie. W grupie leczonej degareliksem w schemacie 240/80 mg badanie przerwało 14 (20%) pacjentów, w porównaniu do 32 (16%) pacjentów w grupie leczonej leuproreliną.
Wśród 610 leczonych pacjentów
31% miało zlokalizowaną postać raka gruczołu krokowego 29% miało lokalnie zaawansowaną postać raka gruczołu krokowego 20% miało raka gruczołu krokowego z przerzutami 7% miało nieznaną sytuację dotyczącą przerzutów
13% było wcześniej leczonych chirurgicznie lub radioterapią i miało rosnące stężenie PSA.
7
Dane demograficzne na początku badania były podobne w każdej z grup. Mediana wieku wynosiła 74 lata (zakres od 47 do 98 lat). Zasadniczym celem było wykazanie, że degareliks jest skuteczny w uzyskiwaniu iutrzymywaniu supresji testosteronu na poziomie poniżej 0,5 ng/ml w ciągu 12 miesięcy leczenia.Wybrano najmniejszą skuteczną podtrzymującą dawkę degareliksu wynoszącą 80 mg.
Uzyskanie stężenia testosteronu (T) w surowicy 0,5 ng/ml
FIRMAGON jest skuteczny w uzyskiwaniu szybkiej supresji testosteronu, patrz Tabela 2.
Tabela 2. Odsetek pacjentów uzyskujących T ≤ 0,5 ng/ml po rozpoczęciu leczenia.
Czas Degareliks 240/80 mg Leuprorelina 7,5 mg
Dzień 1. 52% 0%
Dzień 3. 96% 0%
Dzień 7. 99% 1%
Dzień 14. 100% 18%
Dzień 28. 100% 100%
Unikanie gwałtownego zwiększenia stężenia testosteronu
Gwałtowne zwiększenie stężenia definiowano jako zwiększenie stężenia testosteronu o 15% w stosunku do wartości początkowej w ciągu pierwszych 2 tygodni.
U żadnego z pacjentów leczonych degareliksem nie wystąpił gwałtowny wzrost stężenia testosteronu; w 3. dniu stężenie testosteronu ulegało zmniejszeniu średnio o 94%. U większości pacjentów leczonych leuproreliną wystąpiło gwałtowne zwiększenie stężenia testosteronu; w 3. dniu stężenie testosteronuzwiększało się średnio o 65%. Ta różnica była statystycznie istotna (p < 0,001).
Wykres 1. Procentowa zmiana stężenia testosteronu w stosunku do wartości początkowej w badanychgrupach do 28. dnia leczenia (mediana z przedziałami międzykwartylowymi).
Pierwszorzędowym punktem końcowym w badaniu była ocena stopnia supresji testosteronu po roku leczeniadegareliksem lub leuproreliną. W poczatkowej fazie leczenia nie wykazano klinicznej korzyści leczeniadegareliksem w porównaniu do leczenia leuproreliną z antyandrogenem.
8
Odwracalność stężeń testosteronu
W badaniu obejmującym pacjentów ze zwiększającym się stężeniem PSA po leczeniu miejscowym (głównieradykalnej prostatektomii i radioterapii) podawano przez siedem miesięcy FIRMAGON, po czym następował siedmiomiesięczny okres monitorowania. Mediana czasu do powrotu stężenia testosteronu (>0,5 ng/ml, powyżej poziomu kastracyjnego) po zaprzestaniu leczenia wynosiła 112 dni, (licząc od początku okresu monitorowania, czyli od 28. dnia po ostatnim wstrzyknięciu). Mediana czasu do powrotu stężenia testosteronu do >1,5 ng/ml (powyżej dolnej granicy wartości prawidłowych) wynosiła 168 dni.
Wynik długoterminowy
Pomyślną reakcję na leczenie w badaniu definiowano jako uzyskanie stężenia testosteronu odpowiadającegopoziomowi kastracji w 28. dniu i utrzymanie na tym poziomie do 364. dnia bez wystąpienia pojedynczego stężenia testosteronu powyżej 0,5 ng/ml.
Tabela 3. Skumulowane prawdopodobieństwo stężenia testosteronu 0,5 ng/ml od dnia 28. do dnia 364.
Degareliks 240/80 mg Leuprorelina 7,5 mg
N=207 N=201
Liczba reakcji 202 194
Procentowy wskaźnik reakcji 97,2% 96,4% (przedziały ufności)* (93,5; 98,8%) (92,5; 98,2%)
* Szacunki według metody Kaplana-Meiera w obrębie grup
Uzyskanie zmniejszenia stężenia antygenu gruczołu krokowego (PSA)
W programie badania klinicznego wielkość guza nie była mierzona wprost, ale pośrednio stwierdzonokorzystną reakcję guza na degareliks, na co wskazuje zmniejszenie o 95% mediany stężenia PSA po12 miesiącach.
Wartość początkowa mediany stężenia PSA w badaniu wynosiła: w grupie leczonej degareliksem w schemacie 240/80 mg - 19,8 ng/ml (przedział międzykwartylowy: P25 9,4 ng/ml, P75 46,4 ng/ml)
w grupie leczonej leuproreliną w dawce 7,5 mg - 17,4 ng/ml (przedział międzykwartylowy:
P25 8,4 ng/ml, P75 56,5 ng/ml)
9
Wykres 2. Procentowa zmiana stężenia PSA w badanych grupach od poziomu początkowego do 56. dnialeczenia (mediana z przedziałami międzykwartylowymi).
Ta różnica była statystycznie istotna (p < 0,001) dla założonej a priori analizy w dniu 14. i dniu 28.
Stężenia antygenu gruczołu krokowego (PSA) ulegały zmniejszeniu o 64% po dwóch tygodniach podawania degareliksu, o 85% po miesiącu, o 95% po trzech miesiącach i pozostawało zmniejszone (o około 97%) wciągu całego roku leczenia.
Od 56. do 364. dnia nie było istotnych różnic pomiędzy degareliksem i lekiem porównawczym, dotyczącychprocentowej zmiany stężenia w stosunku do wartości początkowych.
Wpływ na wielkość gruczołu krokowego
U pacjentów, u których konieczne było leczenie hormonalne przed radioterapią i u pacjentówkwalifikujących się do kastracji farmakologicznej leczenie degareliksem przez 3 miesiące (schematdawkowania 240/80 mg) prowadziło do zmniejszenia o 37% wielkości gruczołu krokowego mierzonejultrasonograficznym badaniem przezodbytniczym (TRUS). Zmniejszenie wielkości gruczołu krokowegobyło podobne do uzyskiwanego leczeniem gosereliną w połączeniu z antyandrogenem.
Wpływ na odstęp QT/QTc
W badaniu potwierdzającym, porównującym FIRMAGON z leuproreliną, przeprowadzano okresowe badania elektrokardiograficzne. W obu grupach u około 20% pacjentów stwierdzono odstęp QT/QTc większy niż 450 milisekund. Mediana zmiany od wartości początkowych do końca badania wynosiła12,0 milisekund w przypadku produktu FIRMAGON i 16,7 milisekund w przypadku leuproreliny.
Przeciwciała przeciw degareliksowi
Rozwój przeciwciał przeciwko degareliksowi stwierdzono u 10% pacjentów po leczeniu produktem FIRMAGON przez jeden rok i u 29% pacjentów po leczeniu produktem FIRMAGON przez okres do 5,5 lat. Nie ma przesłanek wskazujących na to, że przeciwciała powstające po leczeniu trwającym przez okres do 5,5lat wpływają na skuteczność lub bezpieczeństwo leczenia produktem FIRMAGON.
Dzieci i młodzież
Europejska Agencja Leków uchyliła obowiązek przedstawiania wyników badań produktu leczniczegoFIRMAGON w odniesieniu do wszystkich podgrup populacji pediatrycznej (informacje o stosowaniu u dzieci i młodzieży, patrz punkt 4.2).
10
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po podskórnym podaniu 240 mg degareliksu o stężeniu 40 mg/ml pacjentom z rakiem gruczołu krokowegow kluczowym badaniu CS21, AUC0-28 wynosiło 635 (602-668) dzień*ng/ml, Cmax wynosiło
66,0 (61,0-71,0) ng/ml i występowało przy tmax wynoszącym 40 (37-42) godziny. Średnie najniższych wartości wynosiły około 11-12 ng/ml po dawce początkowej i 11-16 ng/ml po dawce podtrzymującej 80 mgo stężeniu 20 mg/ml. Cmax stężenie degareliksu w surowicy zmniejsza się w sposób dwufazowy ze średnim końcowym okresem półtrwania (t½) wynoszącym 29 dni dla dawki podtrzymującej. Długi okres półtrwania po podaniu podskórnym jest konsekwencją bardzo powolnego uwalniania degareliksu z dawki zmagazynowanej w miejscu(ach) wstrzyknięcia. Stężenie substancji czynnej w roztworze do wstrzykiwań ma wpływ na właściwości farmakokinetyczne produktu leczniczego. A zatem Cmax i biodostępność mają tendencję do zmniejszania się wraz ze zwiększającym się stężeniem dawki, podczas gdy okres półtrwania jest zwiększony. Z tego powodu nie należy stosować innych stężeń dawki niż zalecane.
Dystrybucja
Objętość dystrybucji u zdrowych dorosłych mężczyzn wynosi około 1 l/kg. Wiązanie z białkami osoczaszacowane jest na około 90%.
Metabolizm
Degareliks podlega procesowi zwykłej degradacji białkowej podczas przejścia przez układ wątrobowo- żółciowy i jest wydalany głównie w postaci fragmentów peptydów z kałem. Po podaniu podskórnym nie wykryto w próbkach osocza żadnych istotnych metabolitów. Badania in vitro wykazały, że degareliks niejest substratem układu enzymatycznego CYP450.
Eliminacja
U zdrowych mężczyzn około 20-30% pojedynczej, podanej dożylnie dawki wydalane jest z moczem, co wskazuje, że 70-80% jest wydalane przez układ wątrobowo-żółciowy. Klirens degareliksu, podawanego dożylnie w pojedynczych dawkach (0,864-49,4 μg/kg mc.) zdrowym dorosłym mężczyznom, wynosił 35-50 ml/h/kg.
Szczególne grupy pacjentów
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Nie przeprowadzano badań farmakokinetycznych u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Tylko około 20-30% podanej dawki degareliksu jest wydalane przez nerki w postaci niezmienionej. Analiza populacyjna danych farmakokinetycznych z badania potwierdzającego III fazy wykazała, że klirens degareliksu u pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek jest zmniejszony o około 23% i dlatego u pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek nie zaleca się modyfikacjidawki. Dane dotyczące pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek niewystarczające i dlategonależy zachować ostrożność w tej grupie pacjentów.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Przeprowadzono badanie farmakokinetyki degareliksu u pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby. Nie stwierdzono oznak zwiększonego narażenia pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby w porównaniu z osobami zdrowymi. Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniamiczynności wątroby nie byli badani i dlatego należy zachować ostrożność w tej grupie pacjentów.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Badania na zwierzętach dotyczące wpływu na reprodukcję wykazały, że degareliks wywołuje niepłodność usamców. Jest to spowodowane działaniem farmakologicznym i działanie to jest odwracalne.
Badania dotyczące toksycznego wpływu na reprodukcję u samic wykazały spodziewany wpływ degareliksu,wynikający z jego właściwości farmakologicznych. Powodował on zależne od dawki wydłużenie czasu dokrycia i zajścia w ciążę, zmniejszoną liczbę ciałek żółtych oraz zwiększoną liczbę zarodków utraconych
11
przed implantacją i po, poronień, wcześnie obumarłych płodów, przedwczesnych porodów, a takżewydłużenie czasu trwania porodu.
Badania przedkliniczne dotyczące bezpieczeństwa stosowania, toksyczności po podaniu wielokrotnym,genotoksyczności i potencjalnego działania rakotwórczego, nie ujawniają występowania szczególnychzagrożeń dla człowieka. Badania in vitro i in vivo nie ujawniły oznak wydłużenia odcinka QT.
W badaniach dotyczących ostrej, podostrej i przewlekłej toksyczności u szczurów i małp nie stwierdzono występowania toksyczności narządowej po podskórnym podaniu degareliksu. Związane z lekiem miejscowepodrażnienie było odnotowywane u zwierząt, gdy degareliks podawany był podskórnie w dużych dawkach.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Proszek
Mannitol (E421)
Rozpuszczalnik
Woda do wstrzykiwań
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności, produktu leczniczego nie wolno mieszać z innymilekami.
6.3 Okres ważności
3 lata.
Po rozpuszczeniu
Wykazano, że chemiczna i fizyczna stabilność w trakcie używania wynosi 2 godziny w temperaturze 25°C. Z mikrobiologicznego punktu widzenia produkt należy użyć natychmiast, jeśli sposób rozpuszczania nie zapobiega ryzyku zanieczyszczenia bakteryjnego. Jeśli produkt nie jest użyty natychmiast, to odpowiedzialność za czas i warunki przechowywania w trakcie używania spoczywa na użytkowniku.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
W celu zapoznania się z warunkami przechowywania produktu leczniczego po rozpuszczeniu, patrz punkt
6.3.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Fiolka ze szkła typu I z korkiem z gumy bromobutylowej i aluminiowym kapslem, zawierająca 80 mg proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Ampułkostrzykawka ze szkła typu I z tłoczkiem z elastomeru, osłoną końcówki i poprzecznymoznakowaniem 4 ml, zawierająca 4,2 ml rozpuszczalnika
Trzon tłoczka Nasadka na fiolkę
Igła iniekcyjna (25G 0,5 × 25 mm)
Wielkości opakowań
FIRMAGON jest dostępny w 2 wielkościach opakowań:
Opakowanie z 1 zestawem zawierające 1 fiolkę z proszkiem, 1 ampułkostrzykawkę z rozpuszczalnikiem, 1 trzon tłoczka, 1 nasadkę na fiolkę i 1 igłę.
12
Opakowanie z 3 zestawami zawierające 3 fiolki z proszkiem, 3 ampułkostrzykawki z rozpuszczalnikiem, 3 trzony tłoczka, 3 nasadki na fiolkę i 3 igły).
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować sie w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania
Należy ściśle przestrzegać instrukcji dotyczącej rozpuszczania.
Podawanie innych stężeń nie jest zalecane, ponieważ stężenie ma wpływ na tworzenie się postaci żelu o przedłużonym uwalnianiu. Otrzymany roztwór powinien być klarownym płynem bez nierozpuszczonychcząstek.
UWAGA:
NIE NALEŻY POTRZĄSAĆ FIOLKAMI
Opakowanie zawiera jedną fiolkę z proszkiem i jedną ampułkostrzykawkę z rozpuszczalnikiem, z których należy przygotować roztwór do wstrzyknięcia podskórnego.
1. Usunąć osłonę z opakowania nasadki na fiolkę. Zamocować nasadkę na fiolce z proszkiem poprzez wciśnięcie nasadki w dół do momentu, gdy kolec nasadki przebije gumowy korek i nasadka zatrzaśnie się na miejscu.
2. Przygotować ampułkostrzykawkę poprzez przytwierdzenie trzonu tłoczka.
3. Zdjąć osłonkę z końcówki ampułkostrzykawki. Przyłączyć strzykawkę do fiolki z proszkiem poprzez wkręcenie jej w nasadkę. Wstrzyknąć całość rozpuszczalnika do fiolki z proszkiem.
4. Nie odłączając strzykawki od fiolki, delikatnie obracać, płyn stanie się klarowny bez zawartości nierozpuszczonego proszku i cząstek. Jeśli proszek przywiera do ścianki fiolki nad powierzchnią płynu, można nieco przechylić fiolkę. Unikać potrząsania, aby nie dopuścić do tworzenia się piany.
Pierścień małych pęcherzyków powietrza napowierzchni płynu jest dopuszczalny. Procedurarozpuszczania zajmuje zwykle kilka minut, ale w niektórych przypadkach może zająć do 15 minut.
13
5. Obrócić fiolkę do góry dnem i pobrać roztwór do wysokości linii oznaczonej na strzykawce do wstrzykiwań.
Zawsze należy się upewnić, że pobiera się dokładną objętość i pozbywa się pęcherzykówpowietrza.
6. Odłączyć strzykawkę od nasadki fiolki i zamocować na strzykawce igłę do głębokiego
wstrzyknięcia podskórnego.
7. Wykonać głębokie wstrzyknięcie podskórne. Aby to zrobić, należy uchwycić skórę brzucha, unieść tkankę podskórną i wkłuć igłę głęboko pod kątem nie mniejszym niż 45 stopni.
Wstrzyknąć powoli 4 ml produktu FIRMAGON80 mg, natychmiast po rozpuszczeniu.
8. Nie należy dokonywać wstrzyknięć w miejscach, które będą narażone na uciskanie, np. w
okolicy miejsca przylegania paska lub w pobliżu żeber.
Nie wstrzykiwać bezpośrednio do żyły. Pociągnąć lekko tłok strzykawki, aby sprawdzić,czy nie aspiruje się krwi. Jeśli w strzykawce pojawia się krew, produktu leczniczego nie należy już używać. Należy przerwać procedurę i wyrzucić strzykawkę z igłą (należy przygotować dla pacjenta nową dawkę).
Brak szczególnych wymagań dotyczących usuwania.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Ferring Pharmaceuticals A/S Kay Fiskers Plads 11DK-2300 Copenhagen S Dania
Tel: +45 88 33 88 34
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/08/504/001EU/1/08/504/003
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 17 /02/2009Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 19/09/2013
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
{DD/MM/RRRR}
14
Szczegółowe informacje o tym produkcie leczniczym dostępne na stronie internetowej EuropejskiejAgencji Leków http://www.ema.europa.eu/.
15
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
FIRMAGON 120 mg proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
1 fiolka zawiera 120 mg degareliksu (w postaci octanu). Po rozpuszczeniu, 1 ml roztworu zawiera 40 mg degareliksu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Proszek: proszek w kolorze od białego do złamanej bieliRozpuszczalnik: przezroczysty, bezbarwny roztwór
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
FIRMAGON jest antagonistą hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH) wskazanym w leczeniudorosłych pacjentów płci męskiej z zaawansowanym hormonozależnym rakiem gruczołu krokowego.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dawka początkowa Dawka podtrzymująca podawanie raz w miesiącu
240 mg podawane jako dwa następujące
po sobie wstrzyknięcia podskórne po
120 mg każde
80 mg podawane jako jedno wstrzyknięcie podskórne
Pierwszą dawkę podtrzymującą należy podać miesiąc po podaniu dawki początkowej.
Działanie terapeutyczne degareliksu należy monitorować za pomocą parametrów klinicznych i stężeń antygenu gruczołu krokowego (PSA) w surowicy krwi. Badania kliniczne wykazały, że supresja testosteronu (T) występuje natychmiast po podaniu dawki początkowej. U 96% pacjentów stężenie testosteronu w surowicy krwi odpowiadające poziomowi kastracji (T 0,5 ng/ml) wystąpiło po trzech dniach, a u 100% pacjentów - po miesiącu. Długotrwałe leczenie dawką podtrzymującą, trwające do 1 roku, wskazuje, że u97% pacjentów występuje trwała supresja testosteronu (T 0,5 ng/ml).
Jeśli reakcja kliniczna pacjenta wydaje się nie być optymalna, należy potwierdzić, że stężenia testosteronu w surowicy krwi pozostają na wystarczająco niskim poziomie.
Degareliks nie wywołuje gwałtownego zwiększenia stężenia testosteronu, więc nie ma koniecznościpodawania antyandrogenu w celu ochrony przed nagłym zwiększeniem stężenia testosteronu na początkuleczenia.
Szczególne grupy pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u osób w podeszłym wieku ani u pacjentów z lekkimi lubumiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek (patrz punkt 5.2). Pacjenci z ciężkimi
16
zaburzeniami czynności wątroby lub nerek nie uczestniczyli w badaniach kliniczynych i dlatego w tej grupiepacjentów należy zachować ostrożność (patrz punkt 4.4).
Dzieci i młodzież
Nie ma odpowiedniego stosowania produktu FIRMAGON u dzieci i młodzieży w leczeniu dorosłychmężczyzn z zaawansowanym hormonozależnym rakiem gruczołu krokowego.
Sposób podawania
Produkt FIRMAGON przed podaniem należy rozpuścić. W celu zapoznania się z instrukcją dotyczącą rozpuszczania i podawania, patrz punkt 6.6.
FIRMAGON przeznaczony jest WYŁĄCZNIE do podawania podskórnego. Nie podawać dożylnie. Podanie domięśniowe nie jest zalecane, ponieważ nie było ono przedmiotem badań.
FIRMAGON podaje się w postaci wstrzyknięcia podskórnego w okolicy brzucha. Miejsce wstrzyknięcia należy okresowo zmieniać. Wstrzyknięcia należy dokonywać w miejscach, które nie będą narażone na uciskanie, tzn. z dala od miejsca przylegania paska i z dala od żeber.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie
6.6.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Wpływ na odstęp QT (QTc)
Długotrwały brak androgenów może spowodować wydłużenie odstępu QT. W badaniu potwierdzającym,porównującym FIRMAGON z leuproreliną, przeprowadzano okresowe (co miesiąc) badaniaelektrokardiograficzne (EKG); w obu grupach stwierdzono odstęp QT (QTc) większy niż 450 milisekund u około 20% pacjentów, a większy niż 500 milisekund u 1% pacjentów leczonych degareliksem i u 2% pacjentów leczonych leuproreliną (patrz punkt 5.1).
Produktu FIRMAGON nie badano u pacjentów, u których w wywiadzie stwierdzono skorygowany odstęp QT powyżej 450 milisekund, u których stwierdzono w wywiadzie lub występujące aktualnie czynniki ryzyka dotyczące częstoskurczu typu torsades de pointes, ani u pacjentów otrzymujących równocześnie produkty lecznicze, które mogą wydłużać odstęp QT. Dlatego też u tych pacjentów konieczne jest gruntowneoszacowanie stosunku korzyści do ryzyka dla produku FIRMAGON (patrz punkt 4.5 i 4.8). Szczegółowe badanie dotyczące odstępu QT wykazało, że degareliks nie miał istotnego wpływu na odstęp QT (QTc) (patrz punkt 4.8).
Zaburzenia czynności wątroby
Pacjenci ze stwierdzonymi lub podejrzewanymi zaburzeniami czynności wątroby nie byli zakwalifikowani do długoterminowych badań klinicznych degareliksu. Obserwowano lekkie, przemijające zwiększenieaktywności AlAT i AspAT, bez jednoczesnego zwiększenia stężenia bilirubiny i bez objawów klinicznych. U pacjentów ze stwierdzonymi lub podejrzewanymi zaburzeniami czynności wątroby zaleca się kontrolowanie czynności wątroby w trakcie leczenia. Farmakokinetykę degareliksu badano po dożylnym podaniu pojedynczej dawki u pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 5.2).
Zaburzenia czynności nerek
Degareliksu nie badano u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek i dlatego należy zachowaćostrożność.
Nadwrażliwość
Degareliksu nie badano u pacjentów, u których w wywiadzie stwierdzono występowanie ciężkiej nieleczonej astmy, reakcji anafilaktycznych, ciężkiej pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego.
Zmiany gęstości kości
17
W piśmiennictwie medycznym istnieją doniesienia o zmniejszeniu gęstości kości u mężczyzn, którzyprzebyli zabieg usunięcia jąder i u mężczyzn, którzy byli leczeni agonistą GnRH. Można przewidywać, że długie okresy supresji testosteronu u mężczyzn będą miały wpływ na gęstość kości. Gęstości kości nie mierzono podczas leczenia degareliksem.
Tolerancja glukozy
U mężczyzn, którzy przebyli zabieg usunięcia jąder lub którzy byli leczeni agonistą GnRH stwierdzano zmniejszenie tolerancji glukozy. U pacjentów z cukrzycą, u których stosowana jest blokada androgenowa,może być konieczne częstsze kontrolowanie stężenia glukozy, ze względu na możliwość rozwoju lub nasilenia się cukrzycy. Nie badano wpływu degareliksu na stężenia insuliny i glukozy.
Choroby sercowo-naczyniowe
W literaturze medycznej istnieją doniesienia o chorobach sercowo-naczyniowych, takich jak udar niedokrwienny i zawał mięśnia sercowego, u pacjentów leczonych blokadą androgenową. Dlatego należy brać pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.
Ponieważ w wyniku blokady androgenowej może następować wydłużenie odstępu QTc, podczas leczenia degareliksem należy ostrożnie dobierać produkty lecznicze do jednoczesnego stosowania, np. wydłużające odstęp QTc lub mogące wywoływać częstoskurcz typu torsades de pointes, takie jak leki antyarytmiczne z grupy IA (np. chinidyna, dizopiramid) lub grupy III (np. amiodaron, sotalol, dofetylid, ibutylid), metadon, moksyfloksacyna, leki przeciwpsychotyczne (patrz punkt 4.4).
Degareliks nie jest substratem układu enzymatycznego CYP450 u ludzi i nie stwierdzono, aby w jakimkolwiek stopniu pobudzał lub hamował izoenzymy CYP1A2, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP2E1 lub CYP3A4/5 w badaniach in vitro. Dlatego istotne klinicznie interakcje farmakokinetyczne z innymi lekami, zachodzące w procesach metabolicznych związanych z tymiizoenzymami, mało prawdopodobne.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża i karmienie piersią
Nie ma odpowiedniego wskazania do stosowania produktu FIRMAGON u kobiet.
Płodność
FIRMAGON może hamować płodność u mężczyzn tak długo, jak długo występuje supresja testosteronu.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
FIRMAGON nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów iobsługiwania maszyn. Jednak uczucie zmęczenia i zawroty głowy częstymi działaniami niepożądanymi,które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi podczas leczenia degareliksem w badaniupotwierdzającym III fazy (N=409) były działania niepożądane wynikające z oczekiwanych, fizjologicznychskutków supresji testosteronu, takie jak uderzenia gorąca i zwiększenie masy ciała (stwierdzoneodpowiednio u 25% i 7% pacjentów leczonych przez 1 rok) lub reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Kilkagodzin po podaniu obserwowano występowanie przemijających dreszczy, gorączki lub objawówgrypopodobnych (odpowiednio u 3%, 2% i 1% pacjentów).
18
Reakcjami niepożądanymi w miejscu wstrzyknięcia były głównie ból i rumień, stwierdzane odpowiednio u 28% i 17% pacjentów, rzadziej obrzęk (6%), stwardnienie (4%) i guzek (3%).Reakcje te występowały głównie po podaniu dawki początkowej, natomiast w trakcie leczenia podtrzymującego dawką 80 mg na100 wstrzyknięć wystąpiły: 3 przypadki bólu i < 1 przypadek rumienia, obrzęku, guzka i stwardnienia. Najczęściej reakcje były przemijające, miały nasilenie lekkie lub umiarkowane i tylko w kilku przypadkach doprowadziły do przerwania leczenia (< 1%). Ciężkie działania niepożądane w miejscu wstrzyknięcia, takie jak zakażenie w miejscu wstrzyknięcia, ropień w miejscu wstrzyknięcia lub martwica w miejscu wstrzyknięcia, które wymagałyby leczenia chirurgicznego i (lub) drenażu, zgłaszane były bardzo rzadko.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
Częstość wymienionych poniżej działań niepożądanych określona jest zgodnie z następującą konwencją: bardzo często (≥ 1/10); często (≥ 1/100 do < 1/10); niezbyt często (≥ 1/1 000 do < 1/100), rzadko (≥ 1/10 000do < 1/1 000) i bardzo rzadko (< 1/10 000). W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.
Tabela 1. Częstość działań niepożądanych stwierdzanych u 1259 pacjentów leczonych przez łączną liczbę1781 pacjento-lat (badania II i III fazy) oraz w ramach monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu.
Klasyfikacja
Bardzo
układów i narządów Często Niezbyt często Rzadko
często
MedDRA
Zaburzenia krwi i Niedokrwistość* Gorączkaukładu chłonnego neutropenicznaZaburzenia układu Nadwrażliwość Reakcjeimmunologicznego anafilaktyczneZaburzenia Zwiększenie Hiperglikemia lub cukrzyca,metabolizmu i masy ciała* zwiększenie stężeniaodżywiania cholesterolu, zmniejszenie masy ciała, zmniejszenie
apetytu, zmiany stężenia wapnia we krwi
Zaburzenia Bezsenność Depresja, zmniejszenie popędupsychiczne płciowego*
Zaburzenia układu Zawroty głowy, Zaburzenia umysłowe,nerwowego ból głowy niedoczulicaZaburzenia oka Niewyraźne widzenieZaburzenia serca Zaburzenia rytmu serca (w tym Zawał mięśnia migotanie przedsionków), sercowego,
kołatanie serca, niewydolność wydłużenie odstępu QT* (patrz serca
punkt 4.4 i 4.5) Zaburzenia Uderzenia Nadciśnienie, reakcjenaczyniowe gorąca * wazowagalne (w tym niedociśnienie)
Zaburzenia układu Dusznośćoddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
Zaburzenia żołądka i Biegunka, Zaparcie, wymioty, bóljelit nudności brzucha, dolegliwości brzuszne, suchość w ustach
Zaburzenia wątroby Zwiększenie Zwiększenie stężeniai dróg żółciowych aktywności bilirubiny, zwiększenie aminotransferaz aktywności fosfatazy
wątrobowych alkalicznej
19
Zaburzenia skóry i
tkanki podskórnej
Nadmierne
pocenie (w tym
pocenie nocne)*,
wysypka
Zaburzenia
Ból mięśniowo-
kostny i uczucie
rozbicia
mięśniowo-
szkieletowe i tkanki
łącznej
Zaburzenia nerek i
dróg moczowych
Zaburzenia układu Ginekomastia*,
rozrodczego i piersi zanik jąder*,
zaburzenia
wzwodu*
Zaburzenia ogólne i Reakcje w Dreszcze,
stany w miejscu miejscu gorączka, uczucie
podania podania zmęczenia*,
objawy
grypopodobne
* Znane fizjologiczne następstwa supresji testosteronu
Pokrzywka, guzki skórne,
łysienie, świąd skóry, rumień
Osteoporoza lub osteopenia,
ból stawów, osłabienie mięśni,
skurcze mięśniowe, obrzęk lub
sztywność stawów
Częstomocz, parcie na mocz,
bolesne lub trudne oddawanie
moczu, nadmierna diureza w
nocy, zaburzenie czynności
nerek, nietrzymanie moczu
Ból jąder, ból piersi, ból w
obrębie miednicy, podrażnienie
narządów płciowych, brak
wytrysku
Złe samopoczucie, obrzęki
obwodowe
Opis wybranych działań niepożądanych
Zmiany w wynikach badań laboratoryjnych
Zmiany wartości wyników badań parametrów laboratoryjnych, stwierdzane podczas leczenia przez rok w badaniu potwierdzającym III fazy (N=409), były tego samego rzędu po zastosowaniu degareliksu i agonisty GnRH (leuprorelina) użytego jako lek porównawczy. Wyraźnie nieprawidłowe (> 3*GGN) aktywności aminotransferaz wątrobowych (AlAT, AspAT i GGT) obserwowano po leczeniu obu produktami leczniczymi u 2-6% pacjentów mających prawidłowe wartości przed leczeniem. Wyraźne zmniejszenie wartości parametrów hematologicznych, hematokrytu (≤ 0,37) i hemoglobiny (≤ 115 g/l) obserwowano po leczeniu obu produktami leczniczymi odpowiednio u 40% i 13-15% pacjentów mających prawidłowe wartości przed leczeniem. Nie wiadomo w jakim stopniu to zmniejszenie wartości parametrów hematologicznych spowodowane było przez raka gruczołu krokowego jako chorobę podstawową, a w jakim stopniu stanowiło konsekwencję blokady androgenowej. Wyraźnie nieprawidłowe wartości stężeń potasu (≥ 5,8 mmol/l), kreatyniny (≥ 177 μmol/l) i BUN (≥ 10,7 mmol/l), u pacjentów mających prawidłowe wartości przed leczeniem, obserwowano odpowiednio u 6%, 2% i 15% pacjentów leczonych degareliksem iu 3%, 2% i 14 % pacjentów leczonych leuproreliną.
Zmiany w EKG
Zmiany w EKG stwierdzane podczas leczenia przez rok w badaniu potwierdzającym III fazy (N=409) były tego samego rzędu po zastosowaniu degareliksu i agonisty GnRH (leuprorelina) użytego jako lek porównawczy. U trzech (< 1%) z 409 pacjentów w grupie leczonej degareliksem i czterech (2%) z 201 pacjentów w grupie leczonej leuproreliną w dawce 7,5 mg stwierdzono QTcF 500 milisekund. Medianazmiany QTcF od poziomu początkowego do końca badania wynosiła 12,0 milisekund dla degareliksu i16,7 milisekund dla leuproreliny.
Brak istotnego wpływu degareliksu na repolaryzację serca (QTcF), częstość rytmu serca, przewodnictwoAV, depolaryzację serca, morfologie załamka T lub U został potwierdzony w szczegółowym badaniuzdrowych ochotników (N=80) otrzymujących dożylną infuzję degareliksu przez 60 minut, u których średnieCmax wynosiło 222 ng/ml i było około 3-4 razy większe niż Cmax uzyskiwane podczas leczenia raka gruczołu krokowego.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania
20
produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkiepodejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszania wymienionego w
załączniku V*
.
4.9 Przedawkowanie
Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego ostrego przedawkowania degareliksu. W przypadku przedawkowania pacjenta należy obserwować i w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczeniepodtrzymujące czynności życiowe.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki stosowane w terapii hormonalnej, inni antagoniści hormonów i leki opodobnej strukturze, , kod ATC: L02BX02
Mechanizm działania
Degareliks jest wybiórczym antagonistą hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH), kompetycyjnie i odwracalnie wiążącym się z receptorami GnRH przysadki mózgowej, tym samym zmniejszając szybko uwalnianie gonadotropin, hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH), zmniejszając przez to wydzielanie testosteronu (T) przez jądra. Rak gruczołu krokowego jest wrażliwy na androgeny i reaguje na leczenie, które eliminuje źródło androgenów. W przeciwieństwie do agonistów GnRH, antagoniści GnRH nie powodują gwałtownego zwiększenia stężenia LH z występującym następnie gwałtownym zwiększeniem stężenia testosteronu (pobudzeniem guza) i możliwym zaostrzeniem objawówpo rozpoczęciu leczenia.
Pojedyncza dawka 240 mg degareliksu, po której stosowana jest co miesiąc dawka podtrzymująca 80 mg, szybko doprowadza do zmniejszenia stężenia LH, FSH, a następnie testosteronu. Stężenie dihydrotestosteronu (DHT) w surowicy zmniejsza się w podobny sposób jak stężenie testosteronu.
Degareliks jest skuteczny w uzyskiwaniu i utrzymywaniu supresji testosteronu znacznie poniżej poziomu kastracyjnego wynoszącego 0,5 ng/ml. Miesięczna dawka podtrzymująca wynosząca 80 mg zapewniałatrwałą supresję testosteronu u 97% pacjentów przez co najmniej rok. Podczas leczenia degareliksem nieobserwowano gwałtownych zwiększeń stężenia testosteronu po ponownym wstrzyknięciu. Mediana stężeńtestosteronu po roku leczenia wynosiła 0,087 ng/ml (przedział międzykwartylowy 0,06-0,15) N=167.
Wyniki badania potwierdzającego III fazy
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania degareliksu były oceniane w otwartym, wieloośrodkowym, randomizowanym, badaniu klinicznym z kontrolą aktywną, z grupami równoległymi. Badano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania degareliksu w dwóch różnych schematach dawkowania: podawanie raz w miesiącu, z dawką początkową 240 mg (40 mg/ml) i następującymi po niej co miesiąc, podawanymi podskórnie dawkami 160 mg (40 mg/ml) lub 80 mg (20 mg/ml), w porównaniu z podawaną raz w miesiącu domięśniowo leuproreliną w dawce 7,5 mg, u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, u których konieczne było zastosowanie blokady androgenowej. Ogółem do jednej z trzech grup objętych leczeniem przydzielono losowo 620 pacjentów, z czego 504 (81%) pacjentów ukończyło badanie. W grupie leczonej degareliksem w schemacie 240/80 mg badanie przerwało 14 (20%) pacjentów, w porównaniu do 32 (16%) pacjentów w grupie leczonej leuproreliną.
Wśród 610 leczonych pacjentów
31% miało zlokalizowaną postać raka gruczołu krokowego 29% miało lokalnie zaawansowaną postać raka gruczołu krokowego 20% miało raka gruczołu krokowego z przerzutami 7% miało nieznaną sytuację dotyczącą przerzutów
13% było wcześniej leczonych chirurgicznie lub radioterapią i miało rosnące stężenie PSA.
21
Dane demograficzne na początku badania były podobne w każdej z grup. Mediana wieku wynosiła 74 lata (zakres od 47 do 98 lat). Zasadniczym celem było wykazanie, że degareliks jest skuteczny w uzyskiwaniu iutrzymywaniu supresji testosteronu na poziomie poniżej 0,5 ng/ml w ciągu 12 miesięcy leczenia. Wybrano najmniejszą skuteczną podtrzymującą dawkę degareliksu wynoszącą 80 mg.
Uzyskanie stężenia testosteronu (T) w surowicy 0,5 ng/ml
FIRMAGON jest skuteczny w uzyskiwaniu szybkiej supresji testosteronu, patrz Tabela 2.
Tabela 2. Odsetek pacjentów uzyskujących T ≤ 0,5 ng/ml po rozpoczęciu leczenia.
Czas Degareliks 240/80 mg Leuprorelina 7,5 mg
Dzień 1. 52% 0%
Dzień 3. 96% 0%
Dzień 7. 99% 1%
Dzień 14. 100% 18%
Dzień 28. 100% 100%
Unikanie gwałtownego zwiększenia stężenia testosteronu
Gwałtowne zwiększenie stężenia definiowano jako zwiększenie stężenia testosteronu o 15% w stosunku do wartości początkowej w ciągu pierwszych 2 tygodni.
U żadnego z pacjentów leczonych degareliksem nie wystąpił gwałtowny wzrost stężenia testosteronu; w 3.dniu stężenie testosteronu ulegało zmniejszeniu średnio o 94%. U większości pacjentów leczonychleuproreliną wystąpiło gwałtowne zwiększenie stężenia testosteronu; w 3. dniu stężenie testosteronu zwiększało się średnio o 65%. Ta różnica była statystycznie istotna (p < 0,001).
Wykres 1. Procentowa zmiana stężenia testosteronu w stosunku do wartości początkowej w badanych grupach do 28. dnia leczenia (mediana z przedziałami międzykwartylowymi).
Pierwszorzędowym punktem końcowym w badaniu była ocena stopnia supresji testosteronu po roku leczeniadegareliksem lub leuproreliną. W poczatkowej fazie leczenia nie wykazano klinicznej korzyści leczeniadegareliksem w porównaniu do leczenia leuproreliną z antyandrogenem.
22
Odwracalność stężeń testosteronu
W badaniu obejmującym pacjentów ze zwiększającym się stężeniem PSA po leczeniu miejscowym (głównieradykalnej prostatektomii i radioterapii) podawano przez siedem miesięcy FIRMAGON, po czym następował siedmiomiesięczny okres monitorowania. Mediana czasu do powrotu stężenia testosteronu (>0,5 ng/ml, powyżej poziomu kastracyjnego) po zaprzestaniu leczenia wynosiła 112 dni, (licząc od początku okresu monitorowania, czyli od 28. dnia po ostatnim wstrzyknięciu).Mediana czasu do powrotu stężenia testosteronu do >1,5 ng/ml (powyżej dolnej granicy wartości prawidłowych) wynosiła 168 dni.
Wynik długoterminowy
Pomyślną reakcję na leczenie w badaniu definiowano jako uzyskanie stężenia testosteronu odpowiadającegopoziomowi kastracji w 28. dniu i utrzymanie na tym poziomie do 364. dnia, bez wystąpienia pojedynczego stężenia testosteronu powyżej 0,5 ng/ml.
Tabela 3. Skumulowane prawdopodobieństwo stężenia testosteronu 0,5 ng/ml od dnia 28. do dnia 364.
Degareliks 240/80 mg Leuprorelina 7,5 mg
N=207 N=201
Liczba reakcji 202 194
Procentowy wskaźnik reakcji 97,2% 96,4% (przedziały ufności)* (93,5; 98,8%) (92,5; 98,2%)
* Szacunki według metody Kaplana-Meiera w obrębie grup
Uzyskanie zmniejszenia stężenia antygenu gruczołu krokowego (PSA)
W programie badania klinicznego wielkość guza nie była mierzona wprost, ale pośrednio stwierdzonokorzystną reakcję guza na degareliks, na co wskazuje zmniejszenie o 95% mediany stężenia PSA po12 miesiącach.
Wartość początkowa mediany stężenia PSA w badaniu wynosiła: w grupie leczonej degareliksem w schemacie 240/80 mg - 19,8 ng/ml (przedział międzykwartylowy: P25 9,4 ng/ml, P75 46,4 ng/ml)
w grupie leczonej leuproreliną w dawce 7,5 mg - 17,4 ng/ml (przedział międzykwartylowy:
P25 8,4 ng/ml, P75 56,5 ng/ml)
23
Wykres 2. Procentowa zmiana stężenia PSA w badanych grupach od poziomu początkowego do 56. dnialeczenia (mediana z przedziałami międzykwartylowymi).
Ta różnica była statystycznie istotna (p < 0,001) dla założonej a priori analizy w dniu 14. i dniu 28.
Stężenia antygenu gruczołu krokowego (PSA) ulegały zmniejszeniu o 64% po dwóch tygodniach podawaniadegareliksu, o 85% po miesiącu, o 95% po trzech miesiącach i pozostawało zmniejszone (o około 97%) wciągu całego roku leczenia.
Od 56. do 364. dnia nie było istotnych różnic pomiędzy degareliksem i lekiem porównawczym, dotyczącychprocentowej zmiany stężenia w stosunku do wartości początkowych.
Wpływ na wielkość gruczołu krokowego
U pacjentów, u których konieczne było leczenie hormonalne przed radioterapią i u pacjentówkwalifikujących się do kastracji farmakologicznej leczenie degareliksem przez 3 miesiące (schematdawkowania 240/80 mg) prowadziło do zmniejszenia o 37% wielkości gruczołu krokowego mierzonejultrasonograficznym badaniem przezodbytniczym (TRUS). Zmniejszenie wielkości gruczołu krokowegobyło podobne do uzyskiwanego leczeniem gosereliną w połączeniu z antyandrogenem.
Wpływ na odstęp QT/QTc
W badaniu potwierdzającym, porównującym FIRMAGON z leuproreliną, przeprowadzano okresowe badania elektrokardiograficzne. W obu grupach u około 20% pacjentów stwierdzono odstęp QT/QTc większy niż 450 milisekund. Mediana zmiany od wartości początkowych do końca badania wynosiła12,0 milisekund w przypadku produktu FIRMAGON i 16,7 milisekund w przypadku leuproreliny.
Przeciwciała przeciw degareliksowi
Rozwój przeciwciał przeciwko degareliksowi stwierdzono u 10% pacjentów po leczeniu produktem FIRMAGON przez jeden rok i u 29% pacjentów po leczeniu produktem FIRMAGON przez okres do 5,5 lat. Nie ma przesłanek wskazujących na to, że przeciwciała powstające po leczeniu trwającym przez okres do 5,5lat wpływają na skuteczność lub bezpieczeństwo leczenia produktem FIRMAGON.
Dzieci i młodzież
Europejska Agencja Leków uchyliła obowiązek przedstawiania wyników badań produktu leczniczegoFIRMAGON w odniesieniu do wszystkich podgrup populacji pediatrycznej (informacje o stosowaniu udzieci i młodzieży, patrz punkt 4.2).
24
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po podskórnym podaniu 240 mg degareliksu o stężeniu 40 mg/ml pacjentom z rakiem gruczołu krokowegow kluczowym badaniu CS21, AUC0-28 wynosiło 635 (602-668) dzień*ng/ml, Cmax wynosiło
66,0 (61,0-71,0) ng/ml i występowało przy tmax wynoszącym 40 (37-42) godziny. Średnie najniższych wartości wynosiły około 11-12 ng/ml po dawce początkowej i 11-16 ng/ml po dawce podtrzymującej 80 mgo stężeniu 20 mg/ml. Cmax stężenie degareliksu w surowicy zmniejsza się w sposób dwufazowy ze średnim końcowym okresem półtrwania (t½) wynoszącym 29 dni dla dawki podtrzymującej. Długi okres półtrwania po podaniu podskórnym jest konsekwencją bardzo powolnego uwalniania degareliksu z dawki zmagazynowanej w miejscu(ach) wstrzyknięcia. Stężenie substancji czynnej w roztworze do wstrzykiwań ma wpływ na właściwości farmakokinetyczne produktu leczniczego. A zatem Cmax i biodostępność mają tendencję do zmniejszania się wraz ze zwiększającym się stężeniem dawki, podczas gdy okres półtrwania jest zwiększony. Z tego powodu nie należy stosować innych stężeń dawki niż zalecane.
Dystrybucja
Objętość dystrybucji u zdrowych dorosłych mężczyzn wynosi około 1 l/kg. Wiązanie z białkami osoczaszacowane jest na około 90%.
Metabolizm
Degareliks podlega procesowi zwykłej degradacji białkowej podczas przejścia przez układ wątrobowo- żółciowy i jest wydalany głównie w postaci fragmentów peptydów z kałem. Po podaniu podskórnym nie wykryto w próbkach osocza żadnych istotnych metabolitów. Badania in vitro wykazały, że degareliks niejest substratem układu enzymatycznego CYP450.
Eliminacja
U zdrowych mężczyzn około 20-30% pojedynczej, podanej dożylnie dawki wydalane jest z moczem, co wskazuje, że 70-80% jest wydalane przez układ wątrobowo-żółciowy. Klirens degareliksu, podawanego dożylnie w pojedynczych dawkach (0,864-49,4 μg/kg mc.) zdrowym dorosłym mężczyznom, wynosił35-50 ml/h/kg.
Szczególne grupy pacjentów
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Nie przeprowadzano badań farmakokinetycznych u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Tylko około 20-30% podanej dawki degareliksu jest wydalane przez nerki w postaci niezmienionej. Analiza populacyjna danych farmakokinetycznych z badania potwierdzającego III fazy wykazała, że klirens degareliksu u pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek jest zmniejszony o około 23% i dlatego u pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek nie zaleca się modyfikacji dawki. Dane dotyczące pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek niewystarczające i dlategonależy zachować ostrożność w tej grupie pacjentów.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Przeprowadzono badanie farmakokinetyki degareliksu u pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymizaburzeniami czynności wątroby. Nie stwierdzono oznak zwiększonego narażenia pacjentów z zaburzeniamiczynności wątroby w porównaniu z osobami zdrowymi. Nie ma konieczności modyfikacji dawki upacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniamiczynności wątroby nie byli badani i dlatego należy zachować ostrożność w tej grupie pacjentów.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Badania na zwierzętach dotyczące wpływu na reprodukcję wykazały, że degareliks wywołuje niepłodność usamców. Jest to spowodowane działaniem farmakologicznym i działanie to jest odwracalne.
Badania dotyczące toksycznego wpływu na reprodukcję u samic wykazały spodziewany wpływ degareliksu,wynikający z jego właściwości farmakologicznych. Powodował on zależne od dawki wydłużenie czasu dokrycia i zajścia w ciążę, zmniejszoną liczbę ciałek żółtych oraz zwiększoną liczbę zarodków utraconych
25
przed implantacją i po, poronień, wcześnie obumarłych płodów, przedwczesnych porodów, a takżewydłużenie czasu trwania porodu.
Badania przedkliniczne dotyczące bezpieczeństwa stosowania, toksyczności po podaniu wielokrotnym,genotoksyczności i potencjalnego działania rakotwórczego, nie ujawniają występowania szczególnychzagrożeń dla człowieka. Badania in vitro i in vivo nie ujawniły oznak wydłużenia odcinka QT.
W badaniach dotyczących ostrej, podostrej i przewlekłej toksyczności u szczurów i małp nie stwierdzono występowania toksyczności narządowej po podskórnym podaniu degareliksu. Związane z lekiem miejscowepodrażnienie było odnotowywane u zwierząt, gdy degareliks podawany był podskórnie w dużych dawkach.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Proszek
Mannitol (E421)
Rozpuszczalnik
Woda do wstrzykiwań
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności, produktu leczniczego nie wolno mieszać z innymilekami.
6.3 Okres ważności
3 lata.
Po rozpuszczeniu
Wykazano, że chemiczna i fizyczna stabilność w trakcie używania wynosi 2 godziny w temperaturze 25°C. Z mikrobiologicznego punktu widzenia produkt należy użyć natychmiast, jeśli sposób rozpuszczania nie zapobiega ryzyku zanieczyszczenia bakteryjnego. Jeśli produkt nie jest użyty natychmiast, to odpowiedzialność za czas i warunki przechowywania w trakcie używania spoczywa na użytkowniku.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
W celu zapoznania się z warunkami przechowywania produktu leczniczego po rozpuszczeniu, patrz punkt
6.3.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Fiolki ze szkła typu I z korkiem z gumy bromobutylowej i aluminiowym kapslem, zawierające 120 mg proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Ampułkostrzykawki ze szkła typu I z tłoczkiem z elastomeru, osłoną końcówki i poprzecznymoznakowaniem 3 ml, zawierające 3 ml rozpuszczalnika
Trzony tłoczka Nasadki na fiolke
Igły iniekcyjne (25G 0,5 × 25 mm)
Wielkość opakowania
Opakowanie z 2 zestawami zawierające 2 fiolki z proszkiem, 2 ampułkostrzykawki z rozpuszczalnikiem,2 trzony tłoczka, 2 nasadki na fiolkę i 2 igły.
26
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania
Należy ściśle przestrzegać instrukcji dotyczącej rozpuszczania.
Podawanie innych stężeń nie jest zalecane, ponieważ stężenie ma wpływ na tworzenie się postaci żelu o przedłużonym uwalnianiu. Otrzymany roztwór powinien być klarownym płynem bez nierozpuszczonychcząstek.
UWAGA:
NIE NALEŻY POTRZĄSAĆ FIOLKAMI
Opakowanie zawiera dwie fiolki z proszkiem i dwie ampułkostrzykawki z rozpuszczalnikiem, z którychnależy przygotować roztwór do wstrzyknięcia podskórnego. W związku z tym, opisaną poniżej procedurę należy przeprowadzić dwukrotnie.
1. Usunąć osłonę z opakowania nasadki na fiolkę. Zamocować nasadkę na fiolce z proszkiem poprzez wciśnięcie nasadki w dół do momentu, gdy kolec nasadki przebije gumowy korek i nasadka zatrzaśnie się na miejscu.
2. Przygotować ampułkostrzykawkę poprzez przytwierdzenie trzonu tłoczka.
3. Zdjąć osłonkę z końcówki ampułkostrzykawki. Przyłączyć strzykawkę do fiolki z proszkiem poprzez wkręcenie jej w nasadkę. Wstrzyknąć całość rozpuszczalnika do fiolki z proszkiem.
4. Nie odłączając strzykawki od fiolki, delikatnie obracać, płyn stanie się klarowny bez zawartości nierozpuszczonego proszku i cząstek. Jeśli proszek przywiera do ścianki fiolki nad powierzchnią płynu, można nieco przechylić fiolkę. Unikać potrząsania, aby nie dopuścić do tworzenia się piany.
Pierścień małych pęcherzyków powietrza napowierzchni płynu jest dopuszczalny. Procedurarozpuszczania zajmuje zwykle kilka minut, ale w niektórych przypadkach może zająć do 15 minut.
5. Obrócić fiolkę do góry dnem i pobrać roztwór do wysokości linii oznaczonej na strzykawce do wstrzykiwań.
Zawsze należy się upewnić, że pobiera się dokładną objętość i pozbywa się pęcherzykówpowietrza.
6. Odłączyć strzykawkę od nasadki fiolki i zamocować na strzykawce igłę do głębokiego
wstrzyknięcia podskórnego.
27
7. Wykonać głębokie wstrzyknięcie podskórne. Aby to zrobić, należy uchwycić skórę brzucha, unieść tkankę podskórną i wkłuć igłę głęboko pod kątem nie mniejszym niż 45 stopni.
Wstrzyknąć powoli 3 ml produktu FIRMAGON120 mg, natychmiast po rozpuszczeniu.
8. Nie należy dokonywać wstrzyknięć w miejscach, które będą narażone na uciskanie, np. w
okolicy miejsca przylegania paska lub w pobliżu żeber.
Nie wstrzykiwać bezpośrednio do żyły. Pociągnąć lekko tłok strzykawki, aby sprawdzić,czy nie aspiruje się krwi. Jeśli w strzykawce pojawia się krew, produktu leczniczego nie należy już używać. Należy przerwać procedurę i wyrzucić strzykawkę z igłą (należy przygotować dla pacjenta nową dawkę).
9. Powtórzyć procedurę rozpuszczania z drugą dawką. Wybrać inne miejsce wstrzyknięcia i
wstrzyknąć 3 ml.
Brak szczególnych wymagań dotyczących usuwania.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Ferring Pharmaceuticals A/S Kay Fiskers Plads 11DK-2300 Copenhagen S Dania
Tel: +45 88 33 88 34
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/08/504/002
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 17/02/2009Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 19/09/2013
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
{DD/MM/RRRR}
Szczegółowe informacje o tym produkcie leczniczym dostępne na stronie internetowej EuropejskiejAgencji Leków http://www.ema.europa.eu/.
28
ANEKS II
A. WYTWÓRCA ODPOWIEDZIALNY ZA ZWOLNIENIE SERII
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAOPATRZENIA I STOSOWANIA
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOPUSZCZENIA DO OBROTU
D. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO I SKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
29
A. WYTWÓRCA ODPOWIEDZIALNY ZA ZWOLNIENIE SERII
Nazwa i adres wytwórcy odpowiedzialnego za zwolnienie serii
Ferring GmbH Wittland 11 D-24109 KielNiemcy
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAOPATRZENIA I STOSOWANIA
Produkt leczniczy wydawany na receptę.
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOPUSZCZENIA DO OBROTU
Okresowy raport o bezpieczeństwie stosowania
Podmiot odpowiedzialny przedłoży okresowe raporty o bezpieczeństwie stosowania tych produktów zgodniez wymogami określonymi w wykazie unijnych dat referencyjnych, o którym mowa w art. 107c ust. 7dyrektywy 2001/83/WE i który jest ogłaszany na europejskiej stronie internetowej dotyczącej leków.
D. WARUNKI I OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO I SKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
Plan zarządzania ryzykiem (ang. Risk Management Plan, RMP) Podmiot odpowiedzialny podejmie wymagane działania i interwencje z zakresu nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii wyszczególnione w RMP, przedstawionym w module 1.8.2 dokumentacji do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, i wszelkich jego kolejnych aktualizacjach
Uaktualniony RMP należy przedstawiać:
na żądanie Europejskiej Agencji Leków;
w razie zmiany systemu zarządzania ryzykiem, zwłaszcza w wyniku uzyskania nowych informacji, które mogą istotnie wpłynąć na stosunek ryzyka do korzyści, lub w wyniku uzyskania istotnych informacji, dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego lub odnoszących się do minimalizacji ryzyka.
Jeśli daty przedłożenia PSUR i aktualizacji RMP zbliżone, raporty należy złożyć w tym samym czasie.
Dodatkowe działania w celu minimalizacji ryzyka
Podmiot odpowiedzialny uzgodni szczegóły programu edukacyjnego z właściwymi organami krajowymi imusi wdrożyć taki program w poszczególnych krajach, aby zagwarantować, że wszyscy lekarze, przedrozpoczęciem przepisywania produktu leczniczego, otrzymali pakiet informacyjny dla pracowników służbyzdrowia zawierający:
materiały edukacyjne
Charakterystykę Produktu Leczniczego (ChPL) oraz ulotkę dla pacjenta i oznakowanie
opakowania
Kluczowe elementy, które należy włączyć do materiałów edukacyjnych
Dawkowanie
Instrukcja podawania
Informacje dotyczące tworzenia się postaci żelu o przedłużonym uwalnianiu i możliwych reakcji w
miejscu wstrzyknięcia
Informacje dotyczące zidentyfikowanych i potencjalnych zagrożeń
30
ANEKS III
OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ I ULOTKA DLA PACJENTA
31
A. OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ
32
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO TEKTUROWE produktu FIRMAGON 80 mg proszek i rozpuszczalnik do sporządzaniaroztworu do wstrzykiwań
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
FIRMAGON 80 mg proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwańDegareliks
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
1 fiolka zawiera 80 mg degareliksu (w postaci octanu). Po rozpuszczeniu 1 ml roztworu zawiera 20 mg degareliksu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Mannitol (E421), woda do wstrzykiwań
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Opakowanie z 1 zestawem zawierające1 fiolka z 80 mg degareliksu (proszek) 1 ampułkostrzykawka z 4,2 ml rozpuszczalnika 1 trzon tłoczka
1 nasadka na fiolkę
1 igła do wstrzykiwań
Opakowanie z 3 zestawami zawierające3 fiolki z 80 mg degareliksu (proszek)3 ampułkostrzykawki z 4,2 ml rozpuszczalnika3 trzony tłoczka
3 nasadki na fiolkę
3 igły do wstrzykiwań
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. Wyłącznie podanie podskórne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
33
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP):
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Ferring Pharmaceuticals A/SKay Fiskers Plads 11 DK-2300 Copenhagen S Dania
+45 88 33 88 34
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/08/504/001 opakowanie z 1 zestawemEU/1/08/504/003 opakowanie z 3 zestawami
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot):
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
Produkt leczniczy wydawany na receptę.
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Zaakceptowano uzasadnienie braku informacji systemem Braille’a.
34
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACHBEZPOŚREDNICH
FIOLKA produktu FIRMAGON 80 mg proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
FIRMAGON 80 mg proszek do wstrzykiwańDegareliks
Wyłącznie podanie podskórne
2. SPOSÓB PODAWANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP:
4. NUMER SERII
Lot:
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY JEDNOSTEK
80 mg
6. INNE
35
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACHBEZPOŚREDNICH
AMPUŁKOSTRZYKAWKA ROZPUSZCZALNIKA 4,2 ml wody do wstrzykiwań
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
Rozpuszczalnik do produktu FIRMAGON
Woda do wstrzykiwań
2. SPOSÓB PODAWANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP:
4. NUMER SERII
Lot:
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY JEDNOSTEK
4,2 ml
6. INNE
36
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO TEKTUROWE produktu FIRMAGON 120 mg proszek i rozpuszczalnik do sporządzaniaroztworu do wstrzykiwań
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
FIRMAGON 120 mg proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwańDegareliks
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
1 fiolka zawiera 120 mg degareliksu (w postaci octanu). Po rozpuszczeniu 1 ml roztworu zawiera 40 mgdegareliksu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Mannitol (E421), woda do wstrzykiwań
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Opakowanie z 2 zestawami zawierające 2 fiolki z 120 mg degareliksu (proszek) 2 ampułkostrzykawki z 3 ml rozpuszczalnika2 trzony tłoczka
2 nasadki na fiolki
2 igły do wstrzykiwań
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Wyłącznie podanie podskórne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP):
37
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Ferring Pharmaceuticals A/SKay Fiskers Plads 11 DK-2300 Copenhagen S Dania
+45 88 33 88 34
12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/08/504/002
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot):
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
Produkt leczniczy wydawany na receptę.
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Zaakceptowano uzasadnienie braku informacji systemem Braille’a.
38
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACHBEZPOŚREDNICH
FIOLKA produktu FIRMAGON 120 mg proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
FIRMAGON 120 mg proszek do wstrzykiwańDegareliks
Wyłącznie podanie podskórne.
2. SPOSÓB PODAWANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP:
4. NUMER SERII
Lot:
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY JEDNOSTEK
120 mg
6. INNE
39
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACHBEZPOŚREDNICH
AMPUŁKOSTRZYKAWKA ROZPUSZCZALNIKA 3 ml wody do wstrzykiwań
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
Rozpuszczalnik do produktu FIRMAGON
Woda do wstrzykiwań
2. SPOSÓB PODAWANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP:
4. NUMER SERII
Lot:
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY JEDNOSTEK
3 ml
6. INNE
40
B. ULOTKA DLA PACJENTA
41
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
FIRMAGON, 80 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Degareliks
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ponownie przeczytać. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
1. Co to jest FIRMAGON i w jakim celu się go stosuje 2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku FIRMAGON 3. Jak stosować FIRMAGON
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać FIRMAGON
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest FIRMAGON i w jakim celu się go stosuje
FIRMAGON zawiera degareliks.
Degareliks jest syntetycznym blokerem hormonu, stosowanym w leczeniu raka gruczołu krokowego u dorosłych mężczyzn. Degareliks działa podobnie jak naturalny hormon (hormon uwalniający gonadotropiny, GnRH) i bezpośrednio blokuje jego działanie. Działając w ten sposób degareliks natychmiastzmniejsza stężenie męskiego hormonu, testosteronu, który pobudza rozwój raka gruczołu krokowego.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku FIRMAGON
Kiedy nie stosować leku FIRMAGON
Jeśli pacjent ma uczulenie na degareliks lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
Ostrzeżenia i środki ostrożności Należy poinformować lekarza:
jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek zaburzenia sercowo-naczyniowe lub zaburzenia rytmu serca (arytmia) lub stosuje on leki do leczenia zaburzeń rytmu serca; ryzyko zaburzeń rytmu serca może być zwiększone podczas stosowania leku FIRMAGON,
jeśli u pacjenta występuje cukrzyca; może dojść do wystąpienia lub nasilenia cukrzycy; jeśli pacjent choruje na cukrzycę, to może być konieczne częstsze oznaczanie stężenia glukozy we krwi, jeśli u pacjenta występują choroby wątroby; może zachodzić potrzeba kontrolowania czynności wątroby,
jeśli u pacjenta występują choroby nerek; stosowanie leku FIRMAGON nie było badane u pacjentów z ciężkimi chorobami nerek,
jeśli u pacjenta występuje osteoporoza lub jakikolwiek stan wpływający na wytrzymałość kości; zmniejszone stężenie testosteronu może powodować zmniejszenie zawartości wapnia w kościach (ścieńczenie kości),
jeśli u pacjenta występuje ciężka nadwrażliwość; stosowanie leku FIRMAGON nie było badane u pacjentów z ciężkimi reakcjami nadwrażliwości.
Dzieci i młodzież
Tego leku nie należy podawać dzieciom i młodzieży.
42
FIRMAGON a inne leki
FIRMAGON może kolidować z niektórymi lekami stosowanymi do leczenia zaburzeń rytmu serca (np. chinidyna, dizopiramid, amiodaron i sotalol) lub innymi lekami, które mogą wpływać na rytm serca [np.metadon (stosowany do zmniejszania bólu i jako element detoksykacji narkotykowej), moksyfloksacyna (antybiotyk), leki przeciwpsychotyczne].
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach,które pacjent planuje przyjmować, również tych, które wydawane bez recepty.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Uczucie zmęczenia i zawroty głowy częstymi działaniami niepożądanymi, które mogą zaburzać zdolnośćprowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Te działania mogą być spowodowane leczeniem lub mogąwynikać z choroby podstawowej.
3. Jak stosować FIRMAGON
Ten lek jest zazwyczaj wstrzykiwny przez pielęgniarkę lub lekarza.
Zalecana dawka początkowa, to dwa następujące po sobie wstrzyknięcia po 120 mg. Następnie, raz w miesiącu podaje się wstrzyknięcia po 80 mg. Wstrzyknięty płyn przyjmuje postać żelu, z którego degareliks uwalniany jest przez okres jednego miesiąca.
FIRMAGON można wstrzykiwać WYŁĄCZNIE pod skórę (podskórnie). Leku FIRMAGON NIE NALEŻY podawać do naczyń krwionośnych (dożylnie). Należy zachować środki ostrożności, aby uniknąć przypadkowego wstrzyknięcia do żyły. Miejsca wstrzyknięcia w okolice brzucha będą prawdopodobniezmieniane.
Pominięcie zastosowania leku FIRMAGON
Jeśli pacjent uważa, że comiesięczna dawka leku FIRMAGON została pominięta, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się dolekarza.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo ciężkie reakcje alergiczne na ten lek rzadkie. Należy natychmiast zgłosić się po poradę medyczną,jeśli wystąpi wysypka, swędzenie, spłycenie oddechu lub trudność z oddychaniem; mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej.
Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 pacjentów)
Uderzenia gorąca, ból i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia. Działania niepożądane w miejscuwstrzyknięcia występują najczęściej po podaniu dawki początkowej i niezbyt często po podaniu dawki podtrzymującej.
Często (mogą dotyczyć od 1 do 10 na 100 pacjentów)
obrzęk, guzek i stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia
dreszcze, gorączka lub objawy grypopodobne po wstrzyknięciu problemy z zasypianiem, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, ból głowy zwiększona masa ciała, nudności, biegunka, zwiększone stężenie niektórych enzymów wątrobowych nadmierne pocenie się (w tym pocenie nocne), wysypka niedokrwistość
ból mięśniowo-kostny i uczucie rozbicia
43
zmniejszona wielkość jąder, obrzęk piersi, impotencja
Niezbyt często (mogą dotyczyć od 1 do 10 na 1 000 pacjentów)
zanik popędu seksualnego, ból jąder, ból w obrębie miednicy, brak wytrysku, podrażnienie narządów płciowych, ból piersi
depresja, zaburzenia umysłowe
zaczerwienienie skóry, łysienie, guzki skórne, drętwienie skóry reakcje alergiczne, pokrzywka, świąd
zmniejszony apetyt, zaparcie, wymioty, suchość w ustach, ból brzucha i dolegliwości brzuszne, zwiększone stężenie cukru we krwi lub cukrzyca, zwiększone stężenie cholesterolu, zmiany stężenia wapnia we krwi, zmniejszona masa ciała
wysokie ciśnienie krwi, zmiany rytmu serca, zmiany w EKG (wydłużenie odstępu QT), uczucie nieprawidłowego bicia serca, duszność, obrzęki obwodowe
osłabienie mięśni, skurcze mięśniowe, obrzęk lub sztywność stawów, osteoporoza lub osteopenia, ból w stawie
częste oddawanie moczu, parcie na mocz (nagła potrzeba oddania moczu), trudne lub bolesne oddawanie moczu, oddawanie moczu w nocy, zaburzenie czynności nerek, nietrzymanie moczu niewyraźne widzenie
przykre doznania podczas wstrzykiwania, w tym zmniejszone ciśnienie krwi i zwolniony rytm serca (reakcja wazowagalna)
złe samopoczucie
Rzadko (mogą dotyczyć od 1 do 10 na 10 000 pacjentów)
gorączka neutropeniczna (bardzo mała liczba białych krwinek w połączenuiu z z gorączką), udar niedokrwienny serca, niewydolność serca
Bardzo rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 000 pacjentów)
zakażenie, ropień i martwica w miejscu wstrzyknięcia
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione wulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do„krajowego systemu zgłaszania” wymienionego w
załączniku V*
. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych
można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać FIRMAGON
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na fiolkach, ampułkostrzykawkach i opakowaniu zewnętrznym po: Termin ważności (EXP). Termin ważności oznacza ostatni dzień podanegomiesiąca.
Ten lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.
Po rozpuszczeniu
Ten lek jest stabilny przez 2 godziny w temperaturze 25oC.
Z uwagi na ryzyko zanieczyszczenia bakteryjnego, ten lek należy użyć natychmiast. Jeśli lek nie jest użyty natychmiast, to odpowiedzialność za używanie tego leku spoczywa na użytkowniku.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
44
Co zawiera lek FIRMAGON
Substancją czynną leku jest degareliks. 1 fiolka zawiera 80 mg degareliksu (w postaci octanu). Po rozpuszczeniu 1 ml otrzymanego roztworu zawiera 20 mg degareliksu. Pozostały składnik proszku to: mannitol (E 421).
Rozpuszczalnikiem jest woda do wstrzykiwań.
Jak wygląda lek FIRMAGON i co zawiera opakowanie
FIRMAGON to proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Proszek jest biały lub wkolorze złamanej bieli. Rozpuszczalnik jest przezroczystym bezbarwnym płynem.
FIRMAGON jest dostępny w 2 wielkościach opakowań.
Opakowanie z 1 zestawem zawierające:
1 fiolkę z proszkiem zawierającym 80 mg degareliksu i 1 ampułkostrzykawkę z 4,2 ml rozpuszczalnika. 1 trzon tłoczka, 1 nasadkę na fiolkę i 1 igłę do wstrzykiwań.
Opakowanie z 3 zestawami zawierające:
3 fiolki z proszkiem zawierającym 80 mg degareliksu i 3 ampułkostrzykawki z 4,2 ml rozpuszczalnika. 3 trzony tłoczka, 3 nasadki na fiolkę i 3 igły do wstrzykiwań.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny Ferring Pharmaceuticals A/SKay Fiskers Plads 11 DK-2300 Copenhagen S Dania
Tel. +45 8833 8834
Wytwórca Ferring GmbH Wittland 11 D-24109 KielNiemcy
W celu uzyskania bardziej szczegółowyh informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
België/Belgique/Belgien
nv Ferring sa
Tel/Tél: +32-53 72 92 00
Lietuva
UAB PharmaSwiss
Tel.: +370 5 2790762
България
Аквaxим АД
Тел.: +359 2 807 5022
Luxembourg/Luxemburg
nv Ferring sa,
Belgique/Belgien
Tél: +32-53 72 92 00
Česká republika
Ferring Pharmaceuticals CZ s.r.o.
Tel: +420 241 041 111
Magyarország
Ferring Magyarország Gyógyszerkereskedelmi Kft.
Tel.: +36 1 236 3800
45
Danmark
Ferring Lægemidler A/S
Tlf: +45 88 16 88 17
Malta
E.J. Busuttil Ltd.
Tel: +356 21447184
Deutschland
Ferring Arzneimittel GmbH
Tel: + 49-(0)431-5852 0
Nederland
Ferring BV
Tel: +31-235680300
Eesti
PharmaSwiss Eesti
Tel.: +372 682 7400
Norge
Ferring Legemidler AS
Tlf: +47 22 02 08 80
Ελλάδα
Ferring Ελλάς MEΠΕ
Τηλ: +30 210 68 43 449
Österreich
Ferring Arzneimittel GesmbH
Tel: +43 1 60 808 0
España
Ferring, S.A.U.
Tel: +34 91 799 47 80
Polska
Ferring Pharmaceuticals Poland Sp. z.o.o.
Tel: +48 22 246 06 80
France
Ferring S.A.S.
Tél : +33 1 49 08 91 23
Portugal
Ferring Portuguesa Produtos Farmacêuticos,
Sociedade Unipessoal, Lda.
Tel: +351 21 940 5190
Hrvatska
PharmaSwiss d.o.o.
Tel: +385(1)6311-833
România
Ferring Pharmaceuticals SA
Reprezentanţa în România
Tel: +40 356 113 270
Ireland
Ferring Ireland Ltd.
Tel: + 353 (0)1 4637355
Slovenija
SALUS, Veletrgovina, d.o.o.
Tel: +386 1 5899 179
Ísland
Vistor hf.
Sími: +354 535 70 00
Slovenská republika
FERRING Slovakia s.r.o.
Tel: +421 2 54 416 010
Italia
Ferring S.p.A.
Tel: +39 02 640 00 11
Suomi/Finland
Ferring Lääkkeet Oy
Puh/Tel: + 358-207 401440
Κύπρος
A. Potamitis Medicare Ltd
Τηλ: +357 22583333
Sverige
Ferring Läkemedel AB
Tel: +46 40 691 69 00
46
Latvija
PharmaSwiss SIA Latvia
Tālr.: +371 6 750 2185
United Kingdom
Ferring Pharmaceuticals Ltd
Tel: +44 844 931 0050
Data ostatniej aktualizacji ulotki: {MM/YYYY}.
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków http://www.ema.europa.eu/.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego:
Instrukcja właściwego użycia
UWAGA:
NIE NALEŻY POTRZĄSAĆ FIOLKAMI
Opakowanie zawiera jedną fiolkę z proszkiem i jedną ampułkostrzykawkę z rozpuszczalnikiem, z których należy przygotować roztwór do wstrzyknięcia podskórnego.
1. Usunąć osłonę z opakowania nasadki na fiolkę. Zamocować nasadkę na fiolce z proszkiem poprzez wciśnięcie nasadki w dół do momentu, gdy kolec nasadki przebije gumowy korek i nasadka zatrzaśnie się na miejscu.
2. Przygotować ampułkostrzykawkę poprzez przytwierdzenie trzonu tłoczka.
3. Zdjąć osłonkę z końcówki ampułkostrzykawki. Przyłączyć strzykawkę do fiolki z proszkiem poprzez wkręcenie jej w nasadkę. Wstrzyknąć całość rozpuszczalnika do fiolki z proszkiem.
4. Nie odłączając strzykawki od fiolki, delikatnie obracać, płyn stanie się klarowny bez zawartości nierozpuszczonego proszku i cząstek. Jeśli proszek przywiera do ścianki fiolki nad powierzchnią płynu, można nieco przechylić fiolkę. Unikać potrząsania, aby nie dopuścić do tworzenia się piany.
Pierścień małych pęcherzyków powietrza napowierzchni płynu jest dopuszczalny. Procedurarozpuszczania zajmuje zwykle kilka minut, ale wniektórych przypadkach może zająć do 15 minut.
47
5. Obrócić fiolkę do góry dnem i pobrać roztwór do wysokości linii oznaczonej na strzykawce do wstrzykiwań.
Zawsze należy się upewnić, że pobiera się dokładną objętość i pozbywa się pęcherzykówpowietrza.
6. Odłączyć strzykawkę od nasadki fiolki i zamocować na strzykawce igłę do głębokiego
wstrzyknięcia podskórnego.
7. Wykonać głębokie wstrzyknięcie podskórne. Aby to zrobić, należy uchwycić skórę brzucha, unieść tkankę podskórną i wkłuć igłę głęboko pod kątem nie mniejszym niż 45 stopni.
Wstrzyknąć powoli 4 ml produktu FIRMAGON80 mg, natychmiast po rozpuszczeniu.*
8. Nie należy dokonywać wstrzyknięć w miejscach, które będą narażone na uciskanie, np. w
okolicy miejsca przylegania paska lub w pobliżu żeber.
Nie wstrzykiwać bezpośrednio do żyły. Pociągnąć lekko tłok strzykawki, aby sprawdzić,czy nie aspiruje się krwi. Jeśli w strzykawce pojawia się krew, produktu leczniczego nienależy już używać. Należy przerwać procedurę i wyrzucić strzykawkę z igłą (należyprzygotować dla pacjenta nową dawkę).
* Wykazano, że chemiczna i fizyczna stabilność w trakcie używania wynosi 2 godziny w temperaturze 25°C. Z mikrobiologicznego punktu widzenia produkt należy użyć natychmiast, jeśli sposób rozpuszczania nie zapobiega ryzyku zanieczyszczenia bakteryjnego. Jeśli produkt nie jest użyty natychmiast, to odpowiedzialność za czas i warunki przechowywania w trakcie używania spoczywa na użytkowniku.
48
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
FIRMAGON 120 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Degareliks
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ponownie przeczytać. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
1. Co to jest FIRMAGON i w jakim celu się go stosuje 2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku FIRMAGON 3. Jak stosować FIRMAGON
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać FIRMAGON
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest FIRMAGON i w jakim celu się go stosuje
FIRMAGON zawiera degareliks.
Degareliks jest syntetycznym blokerem hormonu, stosowanym w leczeniu raka gruczołu krokowego u dorosłych mężczyzn. Degareliks działa podobnie jak naturalny hormon (hormon uwalniający gonadotropiny, GnRH) i bezpośrednio blokuje jego działanie. Działając w ten sposób degareliks natychmiastzmniejsza stężenie męskiego hormonu, testosteronu, który pobudza rozwój raka gruczołu krokowego.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku FIRMAGON
Kiedy nie stosować leku FIRMAGON
Jeśli pacjent ma uczulenie na degareliks lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
Ostrzeżenia i środki ostrożności Należy poinformować lekarza:
jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek zaburzenia sercowo-naczyniowe lub zaburzenia rytmu serca (arytmia) lub stosuje on leki do leczenia zaburzeń rytmu serca; ryzyko zaburzeń rytmu serca może być zwiększone podczas stosowania leku FIRMAGON,
jeśli u pacjenta występuje cukrzyca; może dojść do wystąpienia lub nasilenia cukrzycy; jeśli pacjent choruje na cukrzycę, to może być konieczne częstsze oznaczanie stężenia glukozy we krwi, jeśli u pacjenta występują choroby wątroby; może zachodzić potrzeba kontrolowania czynności wątroby,
jeśli u pacjenta występują choroby nerek; stosowanie leku FIRMAGON nie było badane u pacjentów z ciężkimi chorobami nerek,
jeśli u pacjenta występuje osteoporoza lub jakikolwiek stan wpływający na wytrzymałość kości; zmniejszone stężenie testosteronu może powodować zmniejszenie zawartości wapnia w kościach (ścieńczenie kości),
jeśli u pacjenta występuje ciężka nadwrażliwość; stosowanie leku FIRMAGON nie było badane u pacjentów z ciężkimi reakcjami nadwrażliwości.
Dzieci i młodzież
Tego leku nie należy podawać dzieciom i młodzieży.
49
FIRMAGON a inne leki
FIRMAGON może kolidować z niektórymi lekami stosowanymi do leczenia zaburzeń rytmu serca (np.chinidyna, dizopiramid, amiodaron i sotalol) lub innymi lekami, które mogą wpływać na rytm serca [np.metadon (stosowany do zmniejszania bólu i jako element detoksykacji narkotykowej), moksyfloksacyna (antybiotyk), leki przeciwpsychotyczne].
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach,które pacjent planuje przyjmować, również tych, które wydawane bez recepty .
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Uczucie zmęczenia i zawroty głowy częstymi działaniami niepożądanymi, które mogą zaburzać zdolnośćprowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Te działania mogą być spowodowane leczeniem lub mogąwynikać z choroby podstawowej.
3. Jak stosować FIRMAGON
Ten lek jest zazwyczaj wstrzykiwny przez pielęgniarkę lub lekarza.
Zalecana dawka początkowa, to dwa następujące po sobie wstrzyknięcia po 120 mg. Następnie, raz w miesiącu podaje się wstrzyknięcia po 80 mg. Wstrzyknięty płyn przyjmuje postać żelu, z którego degareliksuwalniany jest przez okres jednego miesiąca.
FIRMAGON można wstrzykiwać WYŁĄCZNIE pod skórę (podskórnie). Leku FIRMAGON NIE NALEŻY podawać do naczyń krwionośnych (dożylnie). Należy zachować środki ostrożności, aby uniknąć przypadkowego wstrzyknięcia do żyły. Miejsca wstrzyknięcia w okolice brzucha będą prawdopodobnie zmieniane.
Pominięcie zastosowania leku FIRMAGON
Jeśli pacjent uważa, że comiesięczna dawka leku FIRMAGON została pominięta, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się dolekarza.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo ciężkie reakcje alergiczne na ten lek rzadkie. Należy natychmiast zgłosić się po poradę medyczną,jeśli wystąpi wysypka, swędzenie, spłycenie oddechu lub trudność z oddychaniem; mogą to być objawyciężkiej reakcji alergicznej.
Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 pacjentów)
Uderzenia gorąca, ból i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia. Działania niepożądane w miejscuwstrzyknięcia występują najczęściej po podaniu dawki początkowej i niezbyt często po podaniu dawki podtrzymującej.
Często (mogą dotyczyć od 1 do 10 na 100 pacjentów)
obrzęk, guzek i stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia
dreszcze, gorączka lub objawy grypopodobne po wstrzyknięciu problemy z zasypianiem, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, ból głowy zwiększona masa ciała, nudności, biegunka, zwiększone stężenie niektórych enzymów wątrobowych nadmierne pocenie się (w tym pocenie nocne), wysypka niedokrwistość
ból mięśniowo-kostny i uczucie rozbicia
50
zmniejszona wielkość jąder, obrzęk piersi, impotencja
Niezbyt często (mogą dotyczyć od 1 do 10 na 1 000 pacjentów)
zanik popędu seksualnego, ból jąder, ból w obrębie miednicy, brak wytrysku, podrażnienie narządów płciowych, ból piersi
depresja, zaburzenia umysłowe
zaczerwienienie skóry, łysienie, guzki skórne, drętwienie skóry reakcje alergiczne, pokrzywka, świąd
zmniejszony apetyt, zaparcie, wymioty, suchość w ustach, ból brzucha i dolegliwości brzuszne, zwiększone stężenie cukru we krwi lub cukrzyca, zwiększone stężenie cholesterolu, zmiany stężenia wapnia we krwi, zmniejszona masa ciała
wysokie ciśnienie krwi, zmiany rytmu serca, zmiany w EKG (wydłużenie odstępu QT), uczucie nieprawidłowego bicia serca, duszność, obrzęki obwodowe
osłabienie mięśni, skurcze mięśniowe, obrzęk lub sztywność stawów, osteoporoza lub osteopenia, ból w stawie
częste oddawanie moczu, parcie na mocz (nagła potrzeba oddania moczu), trudne lub bolesne oddawanie moczu, oddawanie moczu w nocy, zaburzenie czynności nerek, nietrzymanie moczu niewyraźne widzenie
przykre doznania podczas wstrzykiwania, w tym zmniejszone ciśnienie krwi i zwolniony rytm serca (reakcja wazowagalna)
złe samopoczucie
Rzadko (mogą dotyczyć od 1 do 10 na 10 000 pacjentów)
gorączka neutropeniczna (bardzo mała liczba białych krwinek w połączenuiu z z gorączką), udar niedokrwienny serca, niewydolność serca
Bardzo rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 000 pacjentów)
zakażenie, ropień i martwica w miejscu wstrzyknięcia
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione wulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do„krajowego systemu zgłaszania” wymienionego w
załączniku V*
. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych
można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać FIRMAGON
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na fiolkach, ampułkostrzykawkach i opakowaniu zewnętrznym po: Termin ważności (EXP). Termin ważności oznacza ostatni dzień podanegomiesiąca.
Ten lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.
Po rozpuszczeniu
Ten lek jest stabilny przez 2 godziny w temperaturze 25oC.
Z uwagi na ryzyko zanieczyszczenia bakteryjnego, ten lek należy użyć natychmiast. Jeśli lek nie jest użyty natychmiast, to odpowiedzialność za używanie tego leku spoczywa na użytkowniku.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
51
Co zawiera lek FIRMAGON
Substancją czynną leku jest degareliks. 1 fiolka zawiera 120 mg degareliksu (w postaci octanu). Po rozpuszczeniu 1 ml otrzymanego roztworu zawiera 40 mg degareliksu. Pozostały składnik proszku to: mannitol (E 421).
Rozpuszczalnikiem jest woda do wstrzykiwań.
Jak wygląda lek FIRMAGON i co zawiera opakowanie
FIRMAGON to proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Proszek jest biały lub w kolorze złamanej bieli. Rozpuszczalnik jest przezroczystym bezbarwnym płynem.
Opakowanie z 2 zestawami zawierające:
2 fiolki z proszkiem zawierającym 120 mg degareliksu i 2 ampułkostrzykawki z 3 ml rozpuszczalnika. 2 trzony tłoczka, 2 nasadki na fiolkę i 2 igły do wstrzykiwań.
Podmiot odpowiedzialny Ferring Pharmaceuticals A/SKay Fiskers Plads 11 DK-2300 Copenhagen S Dania
Tel. +45 8833 8834
Wytwórca Ferring GmbH Wittland 11 D-24109 KielNiemcy
W celu uzyskania bardziej szczegółowyh informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
België/Belgique/Belgien
nv Ferring sa
Tel/Tél: +32-53 72 92 00
Lietuva
UAB PharmaSwiss
Tel.: +370 5 2790762
България
Аквaxим АД
Тел.: +359 2 807 5022
Luxembourg/Luxemburg
nv Ferring sa,
Belgique/Belgien
Tél: +32-53 72 92 00
Česká republika
Ferring Pharmaceuticals CZ s.r.o.
Tel: +420 241 041 111
Magyarország
Ferring Magyarország Gyógyszerkereskedelmi Kft.
Tel.: +36 1 236 3800
Danmark
Ferring Lægemidler A/S
Tlf: +45 88 16 88 17
Malta
E.J. Busuttil Ltd.
Tel: +356 21447184
52
Deutschland
Ferring Arzneimittel GmbH
Tel: + 49-(0)431-5852 0
Nederland
Ferring BV
Tel: +31-235680300
Eesti
PharmaSwiss Eesti
Tel.: +372 682 7400
Norge
Ferring Legemidler AS
Tlf: +47 22 02 08 80
Ελλάδα
Ferring Ελλάς MEΠΕ
Τηλ: +30 210 68 43 449
Österreich
Ferring Arzneimittel GesmbH
Tel: +43 1 60 808 0
España
Ferring, S.A.U.
Tel: +34 91 799 47 80
Polska
Ferring Pharmaceuticals Poland Sp. z.o.o.
Tel: +48 22 246 06 80
France
Ferring S.A.S.
Tél : +33 1 49 08 91 23
Portugal
Ferring Portuguesa Produtos Farmacêuticos,
Sociedade Unipessoal, Lda.
Tel: +351 21 940 5190
Hrvatska
PharmaSwiss d.o.o.
Tel: +385(1)6311-833
România
Ferring Pharmaceuticals SA
Reprezentanţa în România
Tel: +40 356 113 270
Ireland
Ferring Ireland Ltd.
Tel: + 353 (0)1 4637355
Slovenija
SALUS, Veletrgovina, d.o.o.
Tel: +386 1 5899 179
Ísland
Vistor hf.
Sími: +354 535 70 00
Slovenská republika
FERRING Slovakia s.r.o.
Tel: +421 2 54 416 010
Italia
Ferring S.p.A.
Tel: +39 02 640 00 11
Suomi/Finland
Ferring Lääkkeet Oy
Puh/Tel: + 358-207 401440
Κύπρος
A. Potamitis Medicare Ltd
Τηλ: +357 22583333
Sverige
Ferring Läkemedel AB
Tel: +46 40 691 69 00
Latvija
PharmaSwiss SIA Latvia
Tālr.: +371 6 750 2185
United Kingdom
Ferring Pharmaceuticals Ltd
Tel: +44 844 931 0050
53
Data ostatniej aktualizacji ulotki: {MM/YYYY}.
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków http://www.ema.europa.eu/.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego:
Instrukcja właściwego użycia
UWAGA:
NIE NALEŻY POTRZĄSAĆ FIOLKAMI
Opakowanie zawiera dwie fiolki z proszkiem i dwie ampułkostrzykawki z rozpuszczalnikiem, z którychnależy przygotować roztwór do wstrzyknięcia podskórnego. W związku z tym, opisaną poniżej procedurę należy przeprowadzić dwukrotnie.
1. Usunąć osłonę z opakowania nasadki na fiolkę. Zamocować nasadkę na fiolce z proszkiem poprzez wciśnięcie nasadki w dół do momentu, gdy kolec nasadki przebije gumowy korek i nasadka zatrzaśnie się na miejscu.
2. Przygotować ampułkostrzykawkę poprzez przytwierdzenie trzonu tłoczka.
3. Zdjąć osłonkę z końcówki ampułkostrzykawki. Przyłączyć strzykawkę do fiolki z proszkiem poprzez wkręcenie jej w nasadkę. Wstrzyknąć całość rozpuszczalnika do fiolki z proszkiem.
4. Nie odłączając strzykawki od fiolki, delikatnie obracać, płyn stanie się klarowny bez zawartości nierozpuszczonego proszku i cząstek. Jeśli proszek przywiera do ścianki fiolki nad powierzchnią płynu, można nieco przechylić fiolkę. Unikać potrząsania, aby nie dopuścić do tworzenia się piany.
Pierścień małych pęcherzyków powietrza napowierzchni płynu jest dopuszczalny. Procedurarozpuszczania zajmuje zwykle kilka minut, ale w niektórych przypadkach może zająć do 15 minut.
5. Obrócić fiolkę do góry dnem i pobrać roztwór do wysokości linii oznaczonej na strzykawce do wstrzykiwań.
Zawsze należy się upewnić, że pobiera się dokładną objętość i pozbywa się pęcherzykówpowietrza.
54
6. Odłączyć strzykawkę od nasadki fiolki i zamocować na strzykawce igłę do głębokiego
wstrzyknięcia podskórnego.
7. Wykonać głębokie wstrzyknięcie podskórne. Aby to zrobić, należy uchwycić skórę brzucha, unieść tkankę podskórną i wkłuć igłę głęboko pod kątem nie mniejszym niż 45 stopni.
Wstrzyknąć powoli 3 ml produktu FIRMAGON120 mg, natychmiast po rozpuszczeniu.*
8. Nie należy dokonywać wstrzyknięć w miejscach, które będą narażone na uciskanie, np. w
okolicy miejsca przylegania paska lub w pobliżu żeber.
Nie wstrzykiwać bezpośrednio do żyły. Pociągnąć lekko tłok strzykawki, aby sprawdzić,czy nie aspiruje się krwi. Jeśli w strzykawce pojawia się krew, produktu leczniczego nie należy już używać. Należy przerwać procedurę i wyrzucić strzykawkę z igłą (należy przygotować dla pacjenta nową dawkę).
9. Powtórzyć procedurę rozpuszczania z drugą dawką. Wybrać inne miejsce wstrzyknięcia i
wstrzyknąć 3 ml.
* Wykazano, że chemiczna i fizyczna stabilność w trakcie używania wynosi 2 godziny w temperaturze 25°C. Z mikrobiologicznego punktu widzenia produkt należy użyć natychmiast, jeśli sposób rozpuszczania nie zapobiega ryzyku zanieczyszczenia bakteryjnego. Jeśli produkt nie jest użyty natychmiast, to odpowiedzialność za czas i warunki przechowywania w trakcie używania spoczywa na użytkowniku.
55
ANEKS IV
WNIOSKI NAUKOWE I PODSTAWY ZMIANY WARUNKÓW POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
56
Wnioski naukowe
Uwzględniając sprawozdanie oceniające PRAC w sprawie okresowych raportów o bezpieczeństwie (PSUR)dotyczących produktów leczniczych Firmagon, CHMP doszedł do następujących wniosków naukowych:
Zgłoszono łącznie dziewięć przypadków niewłaściwego schematu podawania degareliksu. W celu uniknięcianiewłaściwego schematu podawania leku należy skorygować punkt 4.2 Charakterystyki Produktu Leczniczego i odpowiedni punkt ulotki dla pacjenta, aby doprecyzować, że oba wstrzyknięcia po 120 mg muszą być podane jako dwa następujące po sobie wstrzyknięcia podskórne.
Dlatego, w świetle dostępnych danych dotyczących degareliksu, PRAC uznał, że zmiany w informacjio produkcie były uzasadnione.
CHMP zgadza się z wnioskami wynikającymi z opinii naukowej wydanej przez PRAC.
Podstawy zalecenia zmiany warunków pozwoleń na dopuszczenie do obrotu
Na podstawie wniosków naukowych dotyczących produktów leczniczych Firmagon CHMP uznał, żestosunek korzyści do ryzyka stosowania produktów leczniczych zawierających substancję czynną degareliksjest korzystny i należy wprowadzić proponowane zmiany w drukach informacyjnych.
CHMP zaleca zmianę warunków pozwoleń na dopuszczenie do obrotu.
57