CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Solifenacin Stada, 5 mg, tabletki powlekaneSolifenacin Stada, 10 mg, tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Solifenacin Stada, 5 mg:
Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg solifenacyny bursztynianu, co odpowiada 3,8 mg solifenacyny.
Solifenacin Stada, 10 mg:
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg solifenacyny bursztynianu, co odpowiada 7,5 mg solifenacyny.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu
Każda tabletka powlekana produktu leczniczego Solifenacin Stada, 5 mg zawiera 107,5 mg laktozy jednowodnej.
Każda tabletka powlekana produktu leczniczego Solifenacin Stada, 10 mg zawiera 102,5 mg laktozy jednowodnej.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana.
Każda tabletka o mocy 5 mg to okrągła dwuwypukła tabletka powlekana średnicy 8 mm koloru jasnożółtego.
Każda tabletka o mocy 10 mg to okrągła dwuwypukła tabletka powlekana średnicy 8 mm koloru jasnoróżowego.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Produkt leczniczy Solifenacin Stada wskazany jest u osób dorosłych w leczeniu objawowymnietrzymania moczu w wyniku naglącego parcia i (lub) zwiększonej częstotliwości oddawania moczuoraz zwiększonego parcia na mocz, jak w przypadku pacjentów z zespołem pęcherza nadreaktywnego.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku
Zalecana dawka wynosi 5 mg solifenacyny bursztynianu raz na dobę. W razie potrzeby dawkęmożna zwiększyć do 10 mg solifenacyny bursztynianu raz na dobę.
Zaburzenia czynności nerek
U osób z niewydolnością nerek o nasileniu łagodnym do umiarkowanego (klirens kreatyniny > 30ml/min) nie jest konieczna modyfikacja dawki leku. Należy zachować ostrożność w przypadkuleczenia pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny 30 ml/min) i nie przekraczaćdawki 5 mg raz na dobę (patrz punkt 5.2).
Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby nie jest konieczna modyfikacjadawkowania. Należy zachować ostrożność w przypadku leczenia pacjentów z umiarkowanąniewydolnością wątroby (punktacja w skali Childa-Pugha 7 do 9) i nie przekraczać dawki 5 mg raz nadobę (patrz punkt 5.2).
Silne inhibitory cytochromu P450 3A4
Maksymalna dawka produktu leczniczego Solifenacin Stada powinna być ograniczona do 5 mgw przypadku jednoczesnego stosowania ketokonazolu lub terapeutycznych dawek innych silnychinhibitorów cytochromu CYP3A4, np. rytonawiru, nelfinawiru, itrakonazolu (patrz punkt 4.5).
Dzieci i młodzież
Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności solifenacyny u dziecii młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Dlatego produktu leczniczego Solifenacin Stada nie należystosować u dzieci i młodzieży.
Sposób podawania
Solifenacin Stada należy przyjmować doustnie, połykać w całości i popijać. Produkt leczniczy można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
4.3 Przeciwwskazania
Solifenacyna jest przeciwwskazana u pacjentów z zatrzymaniem moczu, ciężkimi schorzeniami przewodu pokarmowego (w tym toksycznym rozdęciem okrężnicy), miastenią, jaskrą z wąskim kątem przesączania oraz u pacjentów obciążonych ryzykiem wystąpienia tych schorzeń. Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Pacjenci poddawani hemodializom (patrz punkt 5.2).
Pacjenci z ciężką niewydolnością wątroby (patrz punkt 5.2).
Pacjenci z ciężką niewydolnością nerek lub umiarkowaną niewydolnością wątroby w trakcie
leczenia silnym inhibitorem cytochromu CYP3A4, np. ketokonazolem (patrz punkt 4.5).
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Przed rozpoczęciem leczenia produktem leczniczym Solifenacin Stada należy wykluczyć inneprzyczyny częstego oddawania moczu (niewydolność serca lub chorobę nerek). W przypadkuzakażenia układu moczowego należy wdrożyć odpowiednią antybiotykoterapię.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego Solifenacin Stada: u pacjentów z klinicznie istotnym zwężeniem ujścia pęcherza moczowego, zagrażającym zatrzymaniem moczu;
u pacjentów z zaburzeniami drożności przewodu pokarmowego;
u pacjentów, u których występuje ryzyko spowolnienia perystaltyki;
u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny 30 ml/min; patrz punkty 4.2 i 5.2), przy czym dawki produktu leczniczego u tych pacjentów nie powinny przekraczać 5 mg; u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością wątroby (punktacja w skali Childa-Pugha 7 do 9; patrz punkty 4.2 i 5.2), przy czym dawki produktu leczniczego u tych pacjentów nie powinny przekraczać 5 mg;
u pacjentów jednocześnie stosujących silne inhibitory cytochromu CYP3A4, np. ketokonazol (patrz
punkty 4.2 i 4.5);
u pacjentów z przepukliną rozworu przełykowego, refluksem żołądkowo-przełykowym i (lub) jednocześnie przyjmujących produkty lecznicze (takie jak bisfosfoniany), które mogą powodować lub zaostrzać zapalenie przełyku;
u pacjentów z neuropatią autonomicznego układu nerwowego.
U pacjentów z czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniej występujący zespół długiego odstępu QT
i hipokaliemia stwierdzano przypadki wydłużenia odstępu QT i zaburzenia rytmu serca typu torsadede pointes.
Nie ustalono dotychczas bezpieczeństwa i skuteczności leczenia u pacjentów z neurogenną przyczynąnadreaktywności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.
Tego produktu leczniczego nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedzicznąnietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
U niektórych pacjentów leczonych solifenacyny bursztynianem opisywano obrzęk naczynioruchowyz obturacją dróg oddechowych. W przypadku wystąpienia obrzęku naczynioruchowego należyodstawić solifenacyny bursztynian i podjąć odpowiednie leczenie i (lub) działania.
U niektórych pacjentów leczonych solifenacyny bursztynianem opisywano reakcje anafilaktyczne.U pacjentów, u których wystąpią reakcje anafilaktyczne należy odstawić solifenacyny bursztyniani podjąć odpowiednie leczenie i (lub) działania.
Maksymalny efekt stosowania produktu leczniczego Solifenacin Stada można ustalić najwcześniej po 4 tygodniach jego stosowania.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Interakcje farmakologiczne
Jednoczesne leczenie innymi produktami leczniczymi o właściwościach antycholinergicznych możespowodować silniejszy skutek terapeutyczny i bardziej nasilone działania niepożądane. Przedrozpoczęciem terapii innym lekiem antycholinergicznym należy zachować odstęp około jednegotygodnia po odstawieniu produktu leczniczego Solifenacin Stada. Działanie terapeutycznesolifenacyny może być ograniczone w przypadku jednoczesnego stosowania agonistów receptorówcholinergicznych.
Solifenacyna może ograniczać działanie produktów leczniczych, które pobudzają perystaltykę przewodu pokarmowego, takich jak metoklopramid i cisapryd.
Interakcje farmakokinetyczne
Badania in vitro wykazały, że w stężeniach terapeutycznych solifenacyna nie hamuje cytochromówCYP1A1/2, 2C9, 2C19, 2D6 ani 3A4 pochodzących z mikrosomów komórek ludzkiej wątroby.Dlatego zmiana klirensu produktów leczniczych metabolizowanych przez enzymy z tej grupy podwpływem solifenacyny jest mało prawdopodobna.
Wpływ innych produktów leczniczych na farmakokinetykę solifenacyny
Solifenacyna metabolizowana jest przez cytochrom CYP3A4. Jednoczesne podawanie ketokonazolu(200 mg na dobę), silnego inhibitora cytochromu CYP3A4, powodowało dwukrotny wzrost wartościAUC solifenacyny, natomiast ketokonazol w dawce 400 mg na dobę powodował trzykrotny wzrost tejwartości. Maksymalna dawka produktu leczniczego Solifenacin Stada powinna być ograniczona do5 mg w przypadku jednoczesnego stosowania ketokonazolu lub terapeutycznych dawek innychsilnych inhibitorów cytochromu CYP3A4, np. rytonawiru, nelfinawiru, itrakonazolu (patrz punkt 4.2).
Jednoczesne leczenie solifenacyną i silnym inhibitorem cytochromu CYP3A4 jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub umiarkowaną niewydolnością wątroby.
Nie badano wpływu indukcji enzymów na farmakokinetykę solifenacyny i jej metabolitów aniwpływu substratów cytochromu CYP3A4 o wyższym powinowactwie na ekspozycję na solifenacynę.Ponieważ solifenacyna metabolizowana jest przez cytochrom CYP3A4, możliwe interakcjefarmakokinetyczne z innymi substratami cytochromu CYP3A4 o wyższym powinowactwie (np.werapamilem, diltiazemem) i produktami leczniczymi indukującymi cytochrom CYP3A4 (np.ryfampicyną, fenytoiną, karbamazepiną).
Wpływ solifenacyny na farmakokinetykę innych produktów leczniczych
Doustne leki antykoncepcyjne
Nie wykazano interakcji farmakokinetycznych solifenacyny ze złożonymi doustnymi preparatami antykoncepcyjnymi (etynyloestradiol + lewonorgestrel).
Warfaryna
Przyjmowanie solifenacyny nie powodowało zmian farmakokinetyki R-warfaryny ani S-warfaryny,ani ich wpływu na czas protrombinowy.
Digoksyna
Nie wykazano wpływu przyjmowania solifenacyny na farmakokinetykę digoksyny.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Nie dostępne dane kliniczne dotyczące kobiet, które zaszły w ciążę w okresie przyjmowaniasolifenacyny. Badania na zwierzętach nie wskazują na bezpośredni szkodliwy wpływ tego produktuleczniczego na płodność, rozwój zarodka/płodu czy poród (patrz punkt 5.3). Potencjalne zagrożeniedla ludzi nie jest znane. Przepisując produkt leczniczy kobietom w ciąży należy zachować ostrożność.
Karmienie piersią
Nie dostępne żadne dane dotyczące wydzielania solifenacyny do mleka kobiecego. U myszystwierdzono, że solifenacyna i/lub jej metabolity przenikają do mleka matek karmiących iniekorzystnie, w sposób zależny od dawki, wpływają na rozwój mysich noworodków (patrz punkt
5.3). Dlatego należy unikać stosowania solifenacyny w okresie karmienia piersią.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Ponieważ solifenacyna, podobnie jak inne leki antycholinergiczne, może powodować nieostrewidzenie oraz, niezbyt często, senność i uczucie zmęczenia (patrz punkt 4.8), może ona miećnegatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
4.8 Działania niepożądane
A. Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Ze względu na swoje działanie farmakologiczne solifenacyna może powodować działania niepożądaneo charakterze cholinolitycznym, (zwykle) o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym. Częstośćwystępowania działań niepożądanych o charakterze cholinolitycznym jest zależna od dawki.Najczęściej zgłaszaną reakcją niepożądaną podczas leczenia solifenacyną była suchość w jamie ustnej.Występowała ona u 11% pacjentów przyjmujących dawkę 5 mg raz dziennie, u 22% pacjentówprzyjmujących dawkę 10 mg raz dziennie i u 4% pacjentów przyjmujących placebo. Suchość w jamieustnej zwykle charakteryzowała się nasileniem łagodnym i tylko w nielicznych przypadkachprowadziła do przerywania leczenia. Ogólnie poziom przestrzegania zasad przyjmowania tegoproduktu leczniczego był bardzo wysoki (około 99%), przy czym około 90% pacjentów leczonychsolifenacyną ukończyło pełen 12-tygodniowy okres leczenia w ramach badania.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
Częstość Bardzo Często Niezbyt Rzadko Bardzo Częstość Klasyfikacja często ≥ 1/100 do < często ≥ 1/10 000 do rzadko nieznanaMedDRA ≥ 1/10 1/10 1/1 000 do < 1/1 000 < 1/10,000 (częstość niedotycząca < 1/100 może byćukładów określona nanarządowych podstawie dostępnych
danych) Zakażenia i Zakażenie zarażenia układu pasożytnicze moczowego,
Zapalenie pęcherza moczowego
Zaburzenia Reakcja układu anafilaktyczna immunologiczn *
ego
Zaburzenia Zmniejszony metabolizmu i apetyt*, odżywiania Hiperkaliemia
* Zaburzenia Omamy*, Majaczenie*
psychiczne Stan
splątania* Zaburzenia Senność Zawroty układu Zaburzenia głowy,* nerwowego smaku Ból głowy*
Zaburzenia oka Niewyraźne Suchość oczu Jaskra*
widzenie
Zaburzenia Częstoskurcz serca komorowy
(torsades de pointes)*, Wydłużenie odstępu QT w elektrokardiog ramie*, Migotanie przedsionków
*, Kołatanie serca*, Tachykardia*
Zaburzenia Suchość nosa Dysfonia* układu oddechowego,
klatki piersiowej i śródpiersia
Zaburzenia Suchość w Zaparcia, Choroba Upośledzenie Niedrożność żołądka i jelit jamie ustnej Nudności, refluksowa drożności jelit*,
Niestrawność, przełyku, jelita grubego, Dyskomfort w Bóle brzucha, Suchość w Kamienie obrębie jamy
gardle, kałowe, brzusznej*
Wymioty*
Zaburzenia Zaburzenia wątroby i dróg czynności żółciowych wątroby*,
Nieprawidłow e wyniki testów czynnościwątroby*
Zaburzenia Suchość skóry Świąd*, Rumień Złuszczająceskóry i tkanki Wysypka* wielopostacio zapaleniepodskórnej wy*, skóry* Pokrzywka*,
Obrzęk naczynioruchowy*
Zaburzenia
mięśniowo-
szkieletowe i
tkanki łącznej
Zaburzenia Trudności w
nerek i dróg oddawaniu
moczowych moczu
Zaburzenia Zmęczenie,
ogólne i stany w Obrzęk
miejscu obwodowy
podania
* obserwowane po wprowadzeniu leku do obrotu
Zatrzymanie
moczu
Osłabienie
mięśni*
Zaburzenia
czynności
nerek*
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa
Tel: + 48 22 49 21 301 Fax: + 48 22 49 21 309 e-mail: [email protected]
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Objawy
Przedawkowanie solifenacyny bursztynianu może potencjalnie spowodować ciężkie działaniacholinolityczne. Najwyższa dawka solifenacyny bursztynianu przypadkowo podana jednemupacjentowi wyniosła 280 mg w okresie 5 godzin. Spowodowała ona zmiany stanu psychicznegopacjenta nie wymagające hospitalizacji.
Leczenie
W przypadku przedawkowania solifenacyny bursztynianu należy podać pacjentowi węgielaktywowany. Przydatne jest płukanie żołądka, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzone w ciągu1 godziny, ale nie należy wywoływać wymiotów.
Jak w przypadku innych leków antycholinergicznych, objawy można leczyć następująco: Ciężkie skutki działania cholinolitycznego na ośrodkowy układ nerwowy, takie jak omamy lub wyraźne pobudzenie, należy leczyć fizostygminą lub karbacholem.
Drgawki lub wyraźne pobudzenie należy leczyć benzodiazepinami. Niewydolność oddechową należy leczyć sztuczną wentylacją.
Tachykardię należy leczyć betablokerami.
W przypadku zatrzymania moczu należy wykonać cewnikowanie pęcherza moczowego. Rozszerzenie źrenic należy leczyć kroplami do oczu z pilokarpiną i/lub należy umieścić pacjenta w ciemnym pomieszczeniu.
Jak w przypadku innych produktów leczniczych przeciwmuskarynowych, w przypadku przedawkowania szczególną uwagę należy poświęcić pacjentom z rozpoznanym ryzykiem wydłużeniaodstępu QT (tj. pacjentom z hipokaliemią, bradykardią i pacjentom, którzy jednocześnie przyjmująprodukty lecznicze o znanym działaniu wydłużającym odstęp QT) i niektórymi schorzeniami serca (tj.niedokrwieniem mięśnia sercowego, zaburzeniami rytmu serca, zastoinową niewydolnością serca).
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki urologiczne; leki stosowane w przypadku częstego oddawania
moczu i nietrzymania moczuKod ATC: G04BD08.
Mechanizm działania
Solifenacyna jest kompetycyjnym swoistym antagonistą receptora cholinergicznego.
Pęcherz moczowy jest unerwiony przez parasympatyczne nerwy cholinergiczne. Acetylocholinapowoduje skurcz mięśni gładkich wypieracza za pośrednictwem receptorów muskarynowych, główniepodtypu M3. Badania farmakologiczne in vitro i in vivo wykazały, że solifenacyna jestkompetycyjnym inhibitorem podtypu M3 receptorów muskarynowych. Ponadto wykazano, żesolifenacyna jest swoistym antagonistą receptorów muskarynowych, charakteryzując się jednocześnieniskim powinowactwem lub brakiem powinowactwa do różnych innych badanych receptorówi kanałów jonowych.
Działanie farmakodynamiczne
Leczenie solifenacyną w dawkach 5 mg i 10 mg na dobę badano w szeregu randomizowanychkontrolowanych badań klinicznych prowadzonych metodą podwójnie ślepej próby, z udziałemmężczyzn i kobiet z nadreaktywnym pęcherzem moczowym.
Jak widać w poniższej tabeli, solifenacyna zarówno w dawce 5 mg jak i 10 mg powodowałastatystycznie znamienną poprawę zarówno pierwszorzędowych jak i drugorzędowych punktówkońcowych w porównaniu z placebo. Skuteczność działania produktu leczniczego obserwowanow ciągu jednego tygodnia od rozpoczęcia leczenia, a ulegała ona stabilizacji w okresie 12 tygodni.Długoterminowe badanie prowadzone metodą próby otwartej wykazało, że skuteczność leczeniautrzymywała się przez co najmniej 12 miesięcy.
U około 50% pacjentów cierpiących na nietrzymanie moczu przed leczeniem po 12 tygodniachleczenia epizody nietrzymania moczu nie występowały, a ponadto 35% pacjentów osiągnęło częstośćmikcji poniżej 8 dziennie. Leczenie objawów pęcherza nadreaktywnego wywarło także korzystnywpływ na szereg parametrów oceny jakości życia, takich jak postrzeganie ogólnego stanu zdrowia,wpływ nietrzymania moczu, ograniczenia pełnionych ról, ograniczenia towarzyskie, emocje, nasilenieobjawów, miary nasilenia objawów oraz jakości snu i witalności.
Wyniki (dane łączne) czterech kontrolowanych badań fazy III oceniających leczenie trwające 12
tygodni
Placebo Solifenacyna Solifenacyna Tolterodyna
5 mg na dobę 10 mg na 2 mg dwa razy
dobę na dobę Liczba mikcji na dobę
Średnia wartość wyjściowa 11,9 12,1 11,9 12,1Średnie obniżenie względem wartości 1,4 2,3 2,7 1,9wyjściowej
% zmiany względem wartości (12%) (19%) (23%) (16%) wyjściowej
n 1 138 552 1 158 250Wartość p* < 0,001 < 0,001 0,004Liczba epizodów naglącego parcia na mocz na dobę
Średnia wartość wyjściowa 6,3 5,9 6,2 5,4Średnie obniżenie względem wartości 2,0 2,9 3,4 2,1wyjściowej
% zmiany względem wartości (32%) (49%) (55%) (39%) wyjściowej
n 1 124 548 1 151 250 Wartość p* < 0,001 < 0,001 0,031
Liczba epizodów nietrzymania moczu na dobę
Średnia wartość wyjściowa 2,9 2,6 2,9 2,3Średnie obniżenie względem wartości 1,1 1,5 1,8 1,1wyjściowej
% zmiany względem wartości (38%) (58%) (62%) (48%) wyjściowej
n 781 314 778 157Wartość p* < 0,001 < 0,001 0,009Liczba epizodów nykturii na dobę
Średnia wartość wyjściowa 1,8 2,0 1,8 1,9Średnie obniżenie względem wartości 0,4 0,6 0,6 0,5wyjściowej
% zmiany względem wartości (22%) (30%) (33%) (26%) wyjściowej
n 1 005 494 1 035 232Wartość p* 0,025 < 0,001 0,199Objętość pojedynczej mikcji
Średnia wartość wyjściowa 166 ml 146 ml 163 ml 147 mlŚredni wzrost względem wartości 9 ml 32 ml 43 ml 24 mlwyjściowej
% zmiany względem wartości (5%) (21%) (26%) (16%) wyjściowej
n 1 135 552 1 156 250Wartość p* < 0,001 < 0,001 < 0,001Liczba podpasek (wkładek) na dobę
Średnia wartość wyjściowa 3,0 2,8 2,7 2,7Średnie obniżenie względem wartości 0,8 1,3 1,3 1,0wyjściowej
% zmiany względem wartości (27%) (46%) (48%) (37%) wyjściowej
n 238 236 242 250 Wartość p* < 0,001 < 0,001 0,010
Uwaga: W 4 kluczowych badaniach stosowano solifenacynę w postaci tabletek powlekanych o mocy10 mg i placebo. W dwóch spośród tych 4 badań stosowano także solifenacynę w postaci tabletekpowlekanych o mocy 5 mg, a jedno z badań obejmowało także tolterodynę w dawce 2 mg dwa razy nadobę.
Nie wszystkie parametry i grupy lecznicze oceniano w każdym poszczególnym badaniu. Dlategopodane liczby pacjentów mogą się różnić w zależności od parametru i grupy leczniczej.* Wartość p dla porównania parami z placebo
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po przyjęciu tabletek produktu leczniczego Solifenacin Stada solifenacyna osiąga maksymalnestężenia w osoczu (Cmax) po 3 do 8 godzin. Czas tmax jest niezależny od dawki leku. Wartości Cmax ipola pod krzywą (AUC) rosną proporcjonalnie do dawki w przedziale od 5 do 40 mg. Biodostępnośćbezwzględna wynosi około 90%. Spożycie posiłku nie wpływa na wartości Cmax i AUC dlasolifenacyny.
Dystrybucja
Pozorna objętość dystrybucji solifenacyny po podaniu dożylnym wynosi około 600 l. Solifenacyna jest w dużej mierze (w około 98%) związana z białkami osocza, głównie z kwaśną α1-glikoproteiną.
Metabolizm
Solifenacyna jest w znacznym stopniu metabolizowana przez wątrobę, głównie przez cytochromP450 3A4 (CYP3A4). Jednocześnie istnieją alternatywne szlaki metaboliczne, które mogą sięprzyczyniać do metabolizmu solifenacyny. Klirens ogólnoustrojowy solifenacyny wynosi około9,5 l/h, a końcowy okres półtrwania solifenacyny wynosi około 45-68 godzin. Po doustnym podaniu
produktu leczniczego, oprócz solifenacyny w osoczu zidentyfikowano jeden metabolit aktywnyfarmakologicznie (4R-hydroksysolifenacyna) i 3 metabolity nieaktywne (N-glukuronid, N-tleneki 4R- hydroksy-N-tlenek solifenacyny).
Eliminacja
Po podaniu pojedynczej dawki 10 mg solifenacyny znakowanej węglem 14C około 70%radioaktywności wykryto w moczu, a 23% radioaktywności - w kale, w ciągu 26 dni. Za około 11%radioaktywności moczu odpowiada niezmieniona substancja czynna; za 18% - N-tlenek, za 9% -4R-hydroksy- N-tlenek, a za 8% - 4R-hydroksysolifenacyna (aktywny metabolit).
Liniowość/nieliniowość
W zakresie dawek terapeutycznych farmakokinetyka produktu leczniczego ma charakter liniowy.
Szczególne grupy pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest konieczna modyfikacja dawkowania produktu leczniczego w zależności od wieku pacjenta.Badania przeprowadzone w grupie osób w podeszłym wieku wykazały, że ekspozycja na solifenacynępo podaniu solifenacyny bursztynianu (5 mg i 10 mg raz na dobę), wyrażona w postaci AUC,u zdrowych osób w podeszłym wieku (65 - 80 lat) i u zdrowych osób młodych (poniżej 55 roku życia)była podobna. Średnia szybkość absorpcji wyrażona w postaci tmax była nieco niższa u pacjentóww podeszłym wieku, a końcowy okres półtrwania w tej grupie pacjentów był o około 20% dłuższy.Te niewielkie różnice uznano za nieistotne klinicznie.
Nie ustalono parametrów farmakokinetycznych solifenacyny u dzieci i młodzieży.
Płeć
Płeć pacjenta nie ma wpływu na farmakokinetykę solifenacyny.
Rasa
Rasa pacjenta nie ma wpływu na farmakokinetykę solifenacyny.
Zaburzenia czynności nerek
Wartości AUC i Cmax solifenacyny u pacjentów z łagodną i umiarkowaną niewydolnością nerek nieróżniły się znamiennie od wartości stwierdzanych u zdrowych ochotników. U pacjentów z ciężkąniewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min) ekspozycja na solifenacynę była znamienniewiększa niż w grupie kontrolnej, przy czym wartość Cmax rosła o koło 30%, AUC - o ponad 100% a t½o ponad 60%. Zaobserwowano statystycznie znamienną zależność między klirensem kreatyniny, aklirensem solifenacyny.
Nie badano farmakokinetyki produktu leczniczego u pacjentów poddawanych hemodializom.
Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z umiarkowaną niewydolnością wątroby (punktacja w skali Childa-Pugha 7 - 9),wartość Cmax nie uległa zmianie, wartość AUC wzrosła o 60%, a wartość t½ podwoiła się. Nie badanofarmakokinetyki solifenacyny u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Dane przedkliniczne uzyskane na podstawie konwencjonalnych badań farmakologicznychdotyczących bezpieczeństwa stosowania, toksyczności dawek wielokrotnych, płodności, rozwojuzarodka i płodu, genotoksyczności i potencjału rakotwórczego nie ujawniły szczególnego ryzyka dlaludzi. W badaniu dotyczącym rozwoju w okresie prenatalnym i postnatalnym, przeprowadzonym namyszach, leczenie solifenacyną prowadzone u samicy w okresie laktacji powodowało zależne oddawki obniżenie odsetka przeżywających osesków, obniżenie masy ciała młodych i wolniejszy rozwójfizyczny, na poziomie istotnym klinicznie. Zależną od dawki zwiększoną umieralność bezpoprzedzających objawów klinicznych obserwowano u młodych myszy leczonych od 10. lub 21. dniapo urodzeniu, po podaniu dawek wywierających działanie farmakologiczne, przy czym w obu grupachumieralność była wyższa niż u osobników dorosłych. U młodych myszy leczonych od 10. dnia po
urodzeniu ekspozycja w osoczu była wyższa niż u myszy dorosłych. Poczynając od dnia 21.systemowa ekspozycja na produkt leczniczy była porównywalna do ekspozycji stwierdzanej u myszydorosłych. Znaczenie kliniczne podwyższonej umieralności młodych myszy nie jest znane.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych Rdzeń tabletki: Laktoza jednowodnaSkrobia kukurydzianaHypromeloza Magnezu stearynian
Otoczka tabletki:Solifenacin Stada, 5 mg:
Hypromeloza
Tytanu dwutlenek (E171)Makrogol 8000
Talk
Żelaza tlenek żółty (E172)
Solifenacin Stada, 10 mg:
Hypromeloza
Tytanu dwutlenek (E171)Makrogol 8000
Talk
Żelaza tlenek czerwony (E172)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
2 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Produkt leczniczy nie wymaga szczególnych warunków dotyczących temperatury przechowywania. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Opakowanie:
Tabletki pakowane alternatywnie w blistry z folii PVC/Aluminium, PVC/PVDC/Aluminium lub OPA/Aluminium/PVC/Aluminium.
Blistry pakowane do tekturowych pudełek.
Dostępne następujące wielkości opakowań:
10, 20, 30, 40, 50, 60, 80, 90, 100, 105, 120, 150, 180 i 200 tabletek
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
STADA Arzneimittel AGStadastrasse 2-1861118 Bad VilbelNiemcy
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Solifenacin Stada, 5 mg, tabletki powlekane:
Solifenacin Stada, 10 mg, tabletki powlekane:
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu:
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO