CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Tramadol Krka, 100 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiuTramadol Krka, 150 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiuTramadol Krka, 200 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg tramadolu chlorowodorku.Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 150 mg tramadolu chlorowodorku.Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 200 mg tramadolu chlorowodorku.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
100 mg 150 mg 200 mg
tabletki o przedłużonym tabletki o przedłużonym tabletki o przedłużonym uwalnianiu uwalnianiu uwalnianiu
Laktoza: 2,38 mg 2,37 mg 2,34 mg
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt. 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka o przedłużonym uwalnianiu
Tramadol Krka, 100 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu:
Białe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z wytłoczonym napisem T1” po jednejstronie tabletki. Średnica tabletki: około 10 mm.
Tramadol Krka, 150 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu:
Jasno pomarańczowo-różowe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z wytłoczonymnapisem „T2 po jednej stronie tabletki. Średnica tabletki: około 10 mm.
Tramadol Krka, 200 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu:
Różowawe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z wytłoczonym napisem T3 po jednejstronie tabletki. Średnica tabletki: około 10 mm.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Ból o umiarkowanym i dużym nasileniu.
Produkt leczniczy Tramadol Krka jest wskazany do leczenia dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszych.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
1
Dawkę należy dostosować do nasilenia bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta na ból. Należypodawać najmniejszą dawkę skutecznie uśmierzającą ból. Poza wyjątkowymi sytuacjami klinicznyminie należy stosować dawki większej niż 400 mg substancji czynnej na dobę.Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, produkt leczniczy Tramadol Krka należy stosować w następującysposób:
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
Zwykle stosowaną dawką początkową jest 50 100 mg tramadolu chlorowodorku dwa razy na dobę,rano i wieczorem. W przypadku, gdy konieczne jest zastosowanie dawki początkowej niższej niż 100mg, należy zastosować inny produkt leczniczy zawierający tramadolu chlorowodorek. Jeżeli działanieprzeciwbólowe jest niewystarczające, dawkę można zwiększać stopniowo do 150 lub 200 mgtramadolu chlorowodorku dwa razy na dobę (patrz punkt 5.1).
Dzieci:
Tramadol Krka nie jest odpowiedni do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku:
Dostosowanie dawki nie jest zwykle konieczne u pacjentów w wieku do 75 lat bez klinicznych oznakniewydolności nerek lub wątroby. U osób starszych, w wieku powyżej 75 lat, eliminacja tramadoluchlorowodorku z organizmu może być opóźniona. Dlatego u tych pacjentów należy wydłużyć odstępmiędzy kolejnymi dawkami w zależności od potrzeb pacjenta.
Pacjenci z niewydolnością nerek i (lub) dializowani oraz pacjenci z niewydolnością wątroby:U pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby eliminacja tramadolu jest przedłużona. W takichprzypadkach należy wnikliwie rozważyć wydłużenie odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami, wzależności od potrzeb pacjenta. W stanach ciężkiej niewydolności nerek i (lub) ciężkiej niewydolnościwątroby stosowanie produktu leczniczego Tramadol Krka, tabletki o przedłużonym uwalnianiu nie jestzalecane.
Sposób podawania
Podanie doustne.
Tabletki należy przyjmować w całości, nie należy ich dzielić ani rozgryzać; popijać wystarczającą ilością płynu, stosować niezależnie od posiłków.
Czas trwania leczenia
Nie należy stosować tramadolu dłużej, niż jest to bezwzględnie konieczne. W przypadku koniecznościdługotrwałego leczenia przeciwbólowego tramadolem, ze względu na rodzaj i ciężkość schorzenia,należy uważnie i regularnie kontrolować stan pacjenta (przerywając na pewien czas podawanieproduktu leczniczego, jeśli to konieczne) w celu ustalenia czy i w jakiej dawce leczenie powinno byćkontynuowane.
4.3 Przeciwwskazania
Produkt leczniczy Tramadol Krka jest przeciwskazany:
- w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1,
- w razie ostrego zatrucia alkoholem, lekami nasennymi, lekami przeciwbólowymi, opioidami lub
innymi psychotropowymi produktami leczniczymi,
- u pacjentów, którzy zażywają lub w ciągu 14 dni poprzedzających leczenie zażywali inhibitory
MAO (patrz punkt 4.5),
- u pacjentów z padaczką nie poddającą się leczeniu,- w leczeniu uzależnienia od opioidów.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
2
Tramadol należy stosować z wyjątkową ostrożnością w przypadkach uzależnienia od opioidów, pourazie głowy, we wstrząsie, w zaburzeniach świadomości niejasnego pochodzenia, w przypadkuzaburzeń oddechowych lub zaburzeń czynności ośrodka oddechowego oraz w razie podwyższonegociśnienia wewnątrzczaszkowego.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania tramadolu u pacjentów ze zwiększoną wrażliwością na leki opioidowe.
U pacjentów leczonych tramadolem w zalecanych dawkach opisywano przypadki występowaniadrgawek. Ryzyko to może być większe, jeśli dawka dobowa leku przekracza zalecaną maksymalnądawkę dobową (400 mg). Ponadto tramadol może zwiększać ryzyko wystąpienia drgawek u pacjentówprzyjmujących równocześnie inne produkty lecznicze obniżające próg drgawkowy (patrz punkt 4.5).Pacjenci z padaczką oraz osoby podatne na występowanie drgawek powinny być leczone tramadolemtylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.
Należy zachować ostrożność u pacjentów z zahamowaną czynnością ośrodka oddechowego,jednocześnie stosujących leki hamujące czynność OUN (patrz punkt 4.5), lub w przypadku stosowaniadawek większych niż zalecane (patrz punkt 4.9), ponieważ w takich przypadkach nie możnawykluczyć możliwości zahamowania oddychania.
Może rozwinąć się tolerancja, uzależnienie psychiczne i fizyczne, zwłaszcza po długotrwałymstosowaniu. U pacjentów z tendencją do nadużywania leków lub występowania uzależnień od leków,leczenie tramadolem powinno być krótkotrwałe i pod ścisłym nadzorem lekarza.
Tramadolu nie należy stosować w terapii substytucyjnej u pacjentów uzależnionych od opioidów,gdyż mimo, że jest on agonistą receptorów opioidowych, może nie znosić objawów odstawiennychmorfiny.
Jednoczesne stosowanie tramadolu i leków uspokajających, takich jak benzodiazepiny możepowodować uspokojenie, depresję oddechową, śpiączkę i zgon. Ze względu na te zagrożenia,jednoczesne przepisywanie tych leków uspokajających powinno ograniczać się tylko do pacjentów, uktórych alternatywne sposoby leczenia niewystarczające. Jeśli zostanie podjęta decyzja oprzepisaniu tramadolu jednocześnie z lekami uspokajającymi, należy stosować najmniejszą skutecznądawkę przez możliwie najkrótszy czas.
Należy uważnie obserwować pacjentów, czy nie występują u nich objawy podmiotowe iprzedmiotowe depresji oddechowej oraz uspokojenia. Z tego względu zdecydowanie zaleca siępoinformować pacjentów i ich opiekunów o tych objawach (patrz punkt 4.5).
Kiedy u pacjenta nie jest już konieczne dalsze leczenie tramadolem, może być wskazane stopniowezmniejszanie dawki w celu uniknięcia objawów odstawiennych.
Metabolizm z udziałem CYP2D6
Tramadol jest metabolizowany z udziałem enzymu wątrobowego CYP2D6. Jeśli u pacjenta występujeniedobór lub całkowity brak tego enzymu, może nie być uzyskane odpowiednie działanieprzeciwbólowe. Szacuje się, że niedobór ten może występować nawet u 7% populacji pochodzeniakaukaskiego. Jeżeli jednak pacjent ma wyjątkowo szybki metabolizm, występuje ryzyko rozwojuobjawów niepożądanych związanych z toksycznością opioidów, nawet po zastosowaniu zwyklezalecanych dawek.
Ogólne objawy toksyczności opioidów obejmują: splątanie, senność, płytki oddech, zwężenie źrenic,nudności, wymioty, zaparcie i brak apetytu. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić objawy depresjikrążeniowo-oddechowej, która może zagrażać życiu i bardzo rzadko zakończyć się zgonem. Poniżejpodsumowano szacunkową częstość występowania osób z wyjątkowo szybkim metabolizmem wróżnych populacjach:
Populacja Częstość występowania, % Afrykańska (etiopska) 29%
3
Afroamerykańska 3,4% to 6,5%Azjatycka 1,2% to 2%Kaukaska 3,6% to 6,5%Grecka 6,0%Węgierska 1,9%Północnoeuropejska 1% to 2%
Stosowanie po zabiegach chirurgicznych u dzieci
W opublikowanej literaturze pojawiły się doniesienia, że tramadol podawany po zabiegachchirurgicznych u dzieci (po usunięciu migdałków gardłowych i (lub) migdałka podniebiennego wleczeniu obturacyjnego bezdechu sennego), wykazywał rzadkie, ale zagrażające życiu działanianiepożądane. Należy zachować najwyższą ostrożność podczas podawania tramadolu dzieciom w celuuśmierzenia bólu po zabiegu chirurgicznym; należy jednocześnie uważnie obserwować, czy niewystępują objawy toksyczności opioidów, w tym depresja oddechowa.
Dzieci z zaburzeniami oddychania
Nie zaleca się stosowania tramadolu u dzieci, u których czynność oddechowa może być osłabiona, wtym u dzieci z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, ciężkimi chorobami serca lub układuoddechowego, zakażeniami górnych dróg oddechowych lub płuc, wielokrotnymi urazami lub porozległych zabiegach chirurgicznych. Czynniki te mogą powodować nasilenie objawów toksycznościopioidów.
Ten produkt leczniczy zawiera laktozę. Pacjenci z rzadką dziedziczną nietolerancją galaktozy,niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować tegoproduktu leczniczego.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Tramadolu nie należy podawać jednocześnie z inhibitorami MAO (patrz punkt 4.3).
U pacjentów leczonych inhibitorami MAO w okresie 14 dni przed zastosowaniem opioidu petydyny,obserwowano zagrażające życiu zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego, ośrodkaoddechowego i krążenia. Nie można wykluczyć takich samych reakcji po zastosowaniu produktuleczniczego Tramadol Krka.
Tramadol może spowodować nasilenie objawów niepożądanych ze strony ośrodkowego układunerwowego w razie jego jednoczesnego stosowania z innymi lekami działającymi hamująco naośrodkowy układ nerwowy, w tym z alkoholem (patrz punkt 4.8).
Wyniki badań farmakokinetycznych wykazały jak dotąd, że w przypadku jednoczesnego lubwcześniejszego podania cymetydyny (inhibitora enzymatycznego) mało prawdopodobne istotneklinicznie interakcje leków. W przypadku jednoczesnego lub wcześniejszego podania karbamazepiny(induktor enzymatyczny) działanie przeciwbólowe może ulec osłabieniu, a czas działania tramadoluskróceniu.
Jednoczesne stosowanie leków uspokajających, takich jak benzodiazepiny, lub podobnych leków, zopioidami zwiększa ryzyko uspokojenia, depresji oddechowej, śpiączki i zgonu z powodu nasilonegodepresyjnego działania na ośrodkowy układ nerwowy. Dawka i czas trwania jednoczesnegostosowania powinny być ograniczone (patrz punkt 4.4).
Tramadol może wywoływać napady drgawek oraz zwiększać ryzyko wywołania drgawek przezstosowanie z selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitoramiwychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), trójpierścieniowymi lekami
4
przeciwdepresyjnymi, lekami przeciwpsychotycznymi i innymi lekami obniżającymi próg drgawkowy (takimi jak bupropion, mirtazapina, tetrahydrokanabinol).
Jednoczesne stosowanie terapeutyczne tramadolu i leków serotoninergicznych, takich jak selektywneinhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny inoradrenaliny (SNRI), inhibitory MAO (patrz punkt 4.3), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjneoraz mirtazapina, może spowodować serotoninową toksyczność. Rozpoznanie zespołuserotoninowego jest prawdopodobne, jeżeli zaobserwowano u pacjenta jeden z poniższych zespołówobjawów:
- spontaniczny klonus
- indukowany lub oczny klonus, z pobudzeniem lub obfitym poceniem się- drżenie i wzmożenie odruchów
- wzmożone napięcie mięśniowe i temperatura ciała >38°C oraz indukowany lub oczny klonus.
Zaprzestanie stosowania leków serotoninergicznych zazwyczaj przynosi szybką poprawę. Leczeniezależy od rodzaju i nasilenia objawów.
Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania tramadolu z pochodnymi kumaryny(np. warfaryną) ze względu na doniesienia o zwiększeniu wskaźnika INR z dużymi krwawieniami iwybroczynami u niektórych pacjentów.
Inne substancje czynne o znanym działaniu hamującym CYP3A4, takie jak ketokonazol ierytromycyna, mogą hamować metabolizm tramadolu (jego N-demetylację), a także prawdopodobniejego aktywnego O-demetylowanego metabolitu. Znaczenie kliniczne tych interakcji nie było dotądbadane (patrz punkt 4.8).
W ograniczonej liczbie badań opisano zwiększone zapotrzebowanie na tramadol u pacjentów z bólempooperacyjnym, u których przed lub po zabiegu operacyjnym zastosowano, jako lekprzeciwwymiotny, antagonistę receptorów serotoninowych 5-HT3 - ondansetron.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
W badaniach na zwierzętach obserwowano wpływ tramadolu stosowanego w bardzo dużych dawkachna rozwój narządów, kostnienie i śmiertelność noworodków. Tramadol przenika przez barierę łożyska.Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tramadolu u kobiet w ciąży. Ztego powodu tramadolu nie należy stosować u kobiet w ciąży.
Tramadol podawany w okresie przed- i okołoporodowym nie zaburza czynności skurczowej macicy.U noworodków może wywoływać zmiany częstości oddechów, które jednak zazwyczaj nie mająznaczenia klinicznego. Długotrwałe stosowanie tramadolu w czasie ciąży może prowadzić dowystąpienia objawów odstawiennych u noworodka.
Karmienie piersią
U kobiet karmiących piersią około 0,1% dawki tramadolu przyjętej przez matkę przenika do mleka. Wokresie bezpośrednio po porodzie, przyjęte przez matkę doustne dawki dobowe wynoszące do 400 mg,odpowiadają średniej ilości tramadolu przyjętej przez karmionego piersią noworodka, co jest równe3% dawki skorygowanej względem masy ciała matki. Z tego względu tramadolu nie należy stosowaćw okresie karmienia piersią albo przerwać karmienie piersią podczas leczenia tramadolem. Wprzypadku podania pojedynczej dawki tramadolu przerywanie karmienia piersią nie jest na ogółkonieczne.
Płodność
Wyniki badań przeprowadzonych po wprowadzeniu produktu do obrotu nie wskazywały na to, bytramadol wpływał na płodność. Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu tramadolu na płodność.
5
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nawet w zalecanych dawkach tramadol może powodować objawy takie jak senność, zawroty głowy itym samym zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Dotyczy to szczególnieprzypadków jednoczesnego stosowania z alkoholem lub innymi substancjami psychotropowymi. Lekten może zaburzać funkcje poznawcze i wpływać na zdolność bezpiecznego prowadzenia pojazdu.
4.8 Działania niepożądane
Częstość występowania działań niepożądanych zdefiniowano poniżej: - Bardzo często ( 1/10)
- Często ( 1/100 do < 1/10)
- Niezbyt często ( 1/1 000 do < 1/100)- Rzadko ( 1/10 000 do < 1/1 000)
- Bardzo rzadko (< 1/10 000)
- Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi, zgłaszanymi przez ponad 10% pacjentów były nudności izawroty głowy.
Bardzo
często
Często Niezbyt często Rzadko Nieznana
Zaburzenia układu
immunologicznego
Zaburzenia
metabolizmu i
odżywiania
Zaburzenia
psychiczne
reakcje
alergiczne (np.
duszność,
skurcz oskrzeli,
świszczący
oddech, obrzęk
naczynioworuc
howy) i
anafilaksja
zaburzenia
apetytu
omamy, stany
splątania,
zaburzenia snu,
majaczenie,
niepokój i
koszmary
senne;
mogą wystąpić
różnego rodzaju
zaburzenia
psychiczne,
zmienne pod
względem
nasilenia i
objawów
(zależnie od
osobowości
pacjenta i czasu
trwania
hipoglikemia
6
leczenia);
należą do nichzaburzenianastroju (zazwyczajpodniecenie,niekiedy dysforia), zmiany aktywności(zazwyczajzmniejszenie,niekiedy zwiększenie)oraz zmiany wzdolności odczuwania irozpoznawania(np. podejmowaniadecyzji, zaburzeniapostrzegania);produkt leczniczy możewywołać uzależnienie;mogą wystąpićobjawy reakcjiodstawiennych,podobne do obserwowanychpo odstawieniuopioidów, jak:pobudzenie, niepokój, nerwowość,bezsenność,hiperkinezja,drżenia i objawy żołądkowo- jelitowe; do innych, bardzo rzadkoopisywanychobjawów odstawiennychtramadolu należą: napadypaniki, silnyniepokój, omamy, parestezje, szumy uszne i
7
Zaburzenia układu
nerwowego
zawroty
głowy
ból głowy,
senność
nietypowe
zaburzenia
ośrodkowego
układu
nerwowego
(np. stan
splątania,
urojenia,
depersonalizacj
a, derealizacja,
paranoja).
zaburzenia
mowy,
parestezje,
drżenie,
drgawki typu
padaczkowego,
mimowolne
skurcze mięśni,
zaburzenia
koordynacji,
omdlenia.
drgawki występują głównie po zastosowaniu dużych dawek tramadolu lub jednocześnie z produktami leczniczymi mogącymi obniżyć próg drgawkowy (patrz punkty
4.4 i 4.5). Zaburzenia oka mioza
(zwężenie źrenic), nadmierne rozszerzenie źrenic (mydriasis), niewyraźne widzenie
Zaburzenia serca zaburzenia bradykardia
czynnościukładu sercowo- naczyniowego(kołatanieserca, tachykardia);tego rodzaju
8
Zaburzenia
naczyniowe
działania
niepożądane
mogą wystąpić
zwłaszcza
podczas
dożylnego
podawania oraz
u pacjentów po
wysiłku
fizycznym.
zaburzenia
czynności
układu krążenia
(niedociśnienie
ortostatyczne
lub zapaść
sercowo-
naczyniowa);
tego rodzaju
działania
niepożądane
mogą wystąpić
zwłaszcza
podczas
dożylnego
podawania oraz
u pacjentów po
wysiłku
fizycznym.
Zaburzenia układu
oddechowego,
klatki piersiowej i
śródpiersia
zahamowanie
oddychania,
duszność;
w razie
zastosowania
dawek znacząco
większych niż
zalecane i
jednoczesnego
zastosowania
innych
substancji
hamujących
ośrodkowy
układ nerwowy
(patrz punkt
4.5), może
wystąpić
zahamowanie
oddychania;
opisywano
nasilenie astmy
oskrzelowej,
jakkolwiek nie
został ustalony
związek
9
przyczynowymiędzy tymifaktami.
Zaburzenia żołądka
i jelit
nudności zaparcia,
suchość w
jamie ustnej,
wymioty
odruchy
wymiotne,
dolegliwości ze
strony żołądka i
jelit (uczucie
ucisku w
żołądku,
wzdęcie),
biegunka
Zaburzenia
wątroby i dróg
żółciowych
w pojedynczych
przypadkach
zaobserwowano
wzrost
aktywności
enzymów
wątrobowych w
związku z
czasowym
zastosowaniem
tramadolu.
Zaburzenia skóry i
tkanki podskórnej
nadmierna
potliwość
odczyny skórne
(np. świąd,
wysypka,
pokrzywka).
Zaburzenia
mięśniowo-
szkieletowe i
tkanki łącznej
Zaburzenia nerek i
dróg moczowych
osłabienie
mięśni
szkieletowych
zaburzenia
oddawania
moczu (dyzuria
i zatrzymanie
moczu).
Zaburzenia ogólne
i stany w miejscu
podania
Badania
diagnostyczne
zmęczenie
zwiększenie
ciśnienia krwi
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail:
[email protected]
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
10
4.9. Przedawkowanie
Objawy
W zasadzie objawy przedawkowania tramadolu podobne do występujących po innych ośrodkowodziałających lekach przeciwbólowych (opioidach). Należą do nich szczególnie: zwężenie źrenic,wymioty, zapaść sercowo-naczyniowa, zaburzenia świadomości prowadzące nawet do śpiączki,drgawki, zahamowanie oddychania do zatrzymania oddechu.
Leczenie
Należy zastosować ogólnie przyjęte metody ratownicze. Należy zapewnić drożność drógoddechowych (aby zapobiec aspiracji treści żołądkowej) oraz w zależności od objawów,podtrzymywać oddychanie i układ krążenia. Odtrutką w przypadku zahamowania oddychania jestnalokson. W badaniach na zwierzętach nie wykazano wpływu naloksonu na występowanie drgawek.W przypadku ich wystąpienia należy podać dożylnie diazepam.
W razie zatrucia postaciami farmaceutycznymi stosowanymi doustnie poleca się ich usunięcie zżołądka i jelit za pomocą węgla aktywnego lub poprzez płukanie żołądka, lecz jedynie w ciągu 2godzin od przyjęcia tramadolu przez pacjenta. Stosowanie ww. sposobów po upływie 2 godzin możebyć uzasadnione w przypadku zatrucia wyjątkowo dużymi dawkami lub postaciami o przedłużonymuwalnianiu.
Tramadol jedynie w niewielkim stopniu jest eliminowany z krwi poprzez hemodializę lubhemofiltrację. Dlatego też metody te, jako nieskuteczne, nie mogą być używane jako jedyny sposóbleczenia w przypadkach ostrych zatruć produktem leczniczym Tramadol Krka.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwbólowe, inne opioidy; kod ATC: N02AX02.
Mechanizm działania
Tramadol należy do opioidowych leków przeciwbólowych o działaniu ośrodkowym. Jest czystym,nieselektywnym agonistą receptorów opioidowych μ, δ i κ, ze szczególnym powinowactwem doreceptora μ. Inne mechanizmy składające się na jego działanie przeciwbólowe, to hamowanieneuronalnego wychwytu zwrotnego noradrenaliny oraz nasilenie uwalniania serotoniny.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Tramadol działa przeciwkaszlowo. W przeciwieństwie do morfiny tramadol stosowany w zalecanymzakresie dawek nie hamuje czynności układu oddechowego. Ma on również mniejszy wpływ namotorykę przewodu pokarmowego. Wpływ tramadolu na układ krążenia jest zazwyczaj niewielki. Siładziałania tramadolu jest określana na l/10 (jedną dziesiątą) do 1/6 (jednej szóstej) siły działaniamorfiny.
Dzieci i młodzież
Efekty podania dojelitowego i pozajelitowego tramadolu zbadano w trakcie badań klinicznychobejmujących ponad 2000 pacjentów w przedziale wiekowym od noworodków do 17 lat. Wskazaniado leczenia bólu w tych badaniach obejmowały ból pooperacyjny (głównie brzuszny), ból pochirurgicznej ekstrakcji zęba oraz ból w wyniku złamania, oparzenia i urazów, jak również innychstanach bólowych, które mogą wymagać leczenia przeciwbólowego przez co najmniej 7 dni.Przy pojedynczych dawkach do 2 mg/kg mc. lub dawkach wielokrotnych do 8 mg/kg mc. na dobę(maksymalnie 400 mg na dobę) skuteczność tramadolu okazała się lepsza od placebo i lepsza lubrówna w odniesieniu do paracetamolu, nalbufiny, petydyny lub małych dawek morfiny.Przeprowadzone badania potwierdziły skuteczność tramadolu. Profil bezpieczeństwa tramadolu byłpodobny u dorosłych pacjentów oraz dzieci powyżej 1 roku życia (patrz punkt 4.2).
11
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po podaniu doustnym wchłania się więcej niż 90% dawki tramadolu chlorowodorku. Średniabezwzględna biodostępność wynosi w przybliżeniu 70%, niezależnie od jednocześnie przyjętegoposiłku. Różnica pomiędzy wchłoniętym a dostępnym, niezmetabolizowanym tramadolem jestprawdopodobnie spowodowana małym efektem pierwszego przejścia. Efekt pierwszego przejścia popodaniu doustnym wynosi maksymalnie 30%.
Dystrybucja
Po zastosowaniu tramadolu chlorowodorku w dawce 100 mg w postaci tabletek o przedłużonymuwalnianiu maksymalne stężenie w surowicy Cmax=141 ± 40 ng/ml jest osiągane po 4,9 godziny. Pozastosowaniu tramadolu chlorowodorku w dawce 200 mg w postaci tabletek o przedłużonymuwalnianiu Cmax=260 ± 62 ng/ml jest osiągane po upływie 4,8 godziny.
Tramadol ma duże powinowactwo do tkanek (Vd,β = 203 ± 40 l). Wiąże się z białkami osocza wokoło 20%.
Tramadol przenika przez barierę krew-mózg oraz przez łożysko. Bardzo małe ilości substancji i jejpochodnej O-demetylowej znajdują się w mleku kobiecym (odpowiednio 0,1% oraz 0,02%zastosowanej dawki).
Metabolizm
U ludzi tramadol jest metabolizowany głównie w wyniku N- i O-demetylacji oraz sprzęganiaproduktów O-demetylacji z kwasem glukuronowym. Jedynie O-demetylotramadol jest czynnyfarmakologicznie. Stwierdza się ilościowe istotne różnice osobnicze co do stężenia innychmetabolitów. Jak dotąd wykryto w moczu jedenaście różnych metabolitów. Doświadczenia nazwierzętach wykazały, że O-demetylotramadol jest od 2 do 4 razy silniejszy od substancjimacierzystej. Jego okres półtrwania t1/2β (6 zdrowych ochotników) wynosi 7,9 godzin (od 5,4 do 9,6godzin) i jest zbliżony do okresu półtrwania tramadolu.
Na stężenie w surowicy tramadolu lub jego aktywnego metabolitu może mieć wpływ zahamowaniejednego lub obu typów izoenzymów CYP3A4 i CYP2D6, biorących udział w metabolizmietramadolu.
Eliminacja
Tramadol i jego metabolity prawie całkowicie wydalane przez nerki. Po podaniu znakowanegotramadolu stwierdzono wydalanie z moczem 90% przyjętej dawki. Okres półtrwania t1/2β, w fazieeliminacji wynosi około 6 godzin, niezależnie od sposobu podania. U pacjentów w wieku powyżej 75lat może on zostać przedłużony o współczynnik wynoszący około 1,4. U pacjentów z niewydolnościąnerek lub wątroby okres półtrwania ulega wydłużeniu. U pacjentów z marskością wątroby okrespółtrwania w fazie eliminacji wynosi 13,3 ± 4,9 godziny (dla tramadolu) oraz 18,5 ± 9,4 godziny (dlaO-demetylotramadolu), w skrajnych przypadkach - odpowiednio 22,3 i 36 godzin. U pacjentów zniewydolnością nerek (klirens kreatyniny <5 ml/min) okres półtrwania w fazie eliminacji dlatramadolu wynosił 11 ± 3,2 godziny oraz dla O-demetylotramadolu 16,9 ± 3 godziny, a w skrajnychprzypadkach odpowiednio 19,5 godziny i 43,2 godziny.
Liniowość lub nieliniowość
Farmakokinetyka tramadolu w zakresie dawek terapeutycznych przebiega liniowo.
Zależności farmakokinetyczno-farmakodynamiczne
Zależność pomiędzy stężeniem w osoczu a działaniem przeciwbólowym jest proporcjonalna do dawki,lecz charakteryzuje się zmiennością w pojedynczych przypadkach. Zazwyczaj po podaniu skutecznejdawki stężenie w osoczu wynosi 100-300 ng/ml.
12
Dzieci i młodzież
Farmakokinetyka tramadolu i O-demetylotramadolu po pojedynczym oraz wielokrotnym podaniudoustnym u pacjentów w wieku od 1 do 16 lat była zasadniczo podobna do uzyskanej wśród dorosłychprzy dawce dostosowanej do masy ciała, ale ze zwiększoną zmiennością osobniczą u dzieci w wieku 8lat i mniej.
Farmakokinetyka tramadolu i O-demetylotramadolu została zbadana, u dzieci poniżej 1 roku życia,lecz nie w pełni scharakteryzowana. Dane pochodzące z badań uwzględniających grupę wiekowąwskazują, że u noworodków tempo powstawania O-demetylotramadolu z udziałem CYP2D6 stalewzrasta i poziom aktywności CYP2D6 występujący u dorosłych, dzieci osiągają około 1 roku życia.Ponadto, niedojrzały układ glukuronidacji oraz niedojrzałe funkcje nerek mogą zmniejszać szybkośćeliminacji i powodować akumulację O-demetyltramadolu u dzieci w wieku poniżej 1 roku życia.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
W przypadku powtarzanego podawania szczurom i psom tramadolu doustnie i parenteralnie przez 6-26 tygodni oraz podawania psom doustnie przez 12 miesięcy, badania hematologiczne, biochemiczne ihistologiczne nie wykazały żadnych zmian mogących mieć związek z podawaniem tramadolu. Jedyniepo podaniu dawek znacznie przekraczających zakres terapeutyczny obserwowano objawy ze stronyukładu nerwowego: niepokój, ślinienie, drgawki i zmniejszony przyrost masy ciała. Szczury i psytolerowały dawki doustne odpowiednio 20 mg/kg mc. i 10 mg/kg mc., a psy także dawki doodbytnicze20 mg/kg mc. bez żadnych działań niepożądanych.
U szczurów tramadol w dawkach powyżej 50 mg/kg mc./dobę wywoływał działanie toksyczne usamic i zwiększał śmiertelność szczurzych noworodków. U potomstwa występowało opóźnienierozwoju objawiające się zaburzeniami kostnienia szkieletu oraz opóźnionym wykształceniem ujściapochwy i otwarciem oczu. Płodność samców pozostawała niezaburzona. Po podaniu większych dawek(powyżej 50 mg/kg mc./dobę) obserwowano zmniejszoną częstość ciąż. U królików działanietoksyczne u ciężarnych samic oraz anomalie kostnienia u potomstwa obserwowano po podaniu dawekwiększych niż 125 mg/kg mc.
W niektórych układach testowych in vitro uzyskiwano dowody na mutagenne działanie tramadolu.Badania in vivo nie wykazały takiego działania. Zgodnie z dotychczas zebraną wiedzą tramadol możebyć zaliczony do substancji niemutagennych.
Przeprowadzono także badania nad rakotwórczością tramadolu chlorowodorku u szczurów i myszy.Badania na szczurach wykazały brak jakiegokolwiek związku między podawaniem tramadolu aczęstością występowania nowotworów. W badaniach na myszach zaobserwowano u samcówzwiększoną zapadalność na gruczolaki z komórek wątrobowych (zależne od dawki, nieznamiennestatystycznie zwiększenie, począwszy od dawki 15 mg/kg mc.) oraz zwiększenie częstościwystępowania guzów płuc u samic we wszystkich grupach dawkowania (znamienne statystycznie, aleniezależne od dawki).
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Rdzeń tabletki
Hypromeloza
Celuloza mikrokrystalicznaKrzemionka koloidalna bezwodnaMagnezu stearynian
Otoczka
Hypromeloza
13
Laktoza jednowodna Tytanu dwutlenek (E 171) Makrogol 3000 Triacetyna
Żelaza tlenek, czerwony (E 172) tylko w tabletkach o przedłużonym uwalnianiu w dawce 150 mg i 200 mg
Żelaza tlenek, żółty (E 172) tylko w tabletkach o przedłużonym uwalnianiu w dawce 150 mg i 200 mg
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
2 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Blister z folii PVC/PVDC/papier/Aluminium, z zabezpieczeniem przed dostępem dzieci, zawierający10, 20, 28, 30, 50, 60, 90 lub 100 tabletek o przedłużonym uwalnianiu, w tekturowym pudełku.
Blister perforowany jednodawkowy z folii PVC/PVDC/papier/Aluminium, z zabezpieczeniem przeddostępem dzieci, zawierający 10x1, 20x1, 28x1, 30x1, 50x1, 60x1, 90x1 lub 100x1 tableteko przedłużonym uwalnianiu, w tekturowym pudełku.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Brak specjalnych wymagań dotyczących usuwania.
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Słowenia
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Tramadol Krka, 100 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Pozwolenie nr
Tramadol Krka, 150 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Pozwolenie nr
14
Tramadol Krka, 200 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Pozwolenie nr
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu:
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
15