CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Psotriol, (50 mikrogramów + 0,5 mg)/g, maść
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Jeden gram maści zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu (w postaci kalcypotriolu jednowodnego) i 0,5 mg betametazonu (w postaci betametazonu dipropionianu).
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: Butylohydroksytoluen (E 321) 50 mikrogramów/g maści.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Maść.
Maść o barwie prawie białej do żółtej.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Leczenie miejscowe stabilnej łuszczycy pospolitej (zwykłej) poddającej się leczeniu miejscowemu u dorosłych.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Psotriol maść należy stosować raz na dobę na zmienione chorobowo miejsce na skórze. Zalecanyokres leczenia wynosi 4 tygodnie. Znane doświadczenia z wielokrotnym stosowaniem produktuleczniczego Psotriol do 52 tygodni. Jeżeli po 4 tygodniach zachodzi konieczność kontynuowania lubponownego rozpoczęcia leczenia, leczenie powinno być kontynuowane po badaniu lekarskim i podregularnym nadzorem lekarza. Podczas stosowania produktów leczniczych zawierającychkalcypotriol, maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 15 g. Powierzchnia skóry leczonejproduktami leczniczymi zawierającymi kalcypotriol nie powinna przekraczać 30% powierzchni ciała(patrz punkt 4.4).
Populacje szczególne
Zaburzenia czynności nerek i wątroby
Nie badano bezpieczeństwa oraz skuteczność stosowania maści Psotriol u pacjentów z ciężkąniewydolnością nerek lub u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Dzieci i młodzież
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania maści Psotriol u dzieci w wieku poniżej 18 lat.Aktualne dostępne dane dotyczące stosowania u dzieci w wieku od 12 do 17 lat przedstawiono wpunkcie 4.8 i 5.1, ale nie zawierają one zaleceń dotyczących dawkowania.
Sposob podawania
Maść Psotriol należy nakładać na dotknięty chorobą obszar skóry. W celu uzyskania optymalnegodziałania, bezpośrednio po nałożeniu maści Psotriol nie zaleca się brania prysznica czy kąpieli.
4.3 Przeciwwskazania
1
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na ktorąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Psotriol jest przeciwwskazany u pacjentów z erytrodermią łuszczycową, łuszczycą złuszczającą iłuszczycą krostkową.
Ze względu na zawartość kalcypotriolu, Psotriol jest przeciwwskazany u pacjentów ze znanymi zaburzeniami metabolizmu wapnia ( patrz punkt 4.4).
Ze względu na zawartość kortykosteroidu, produkt leczniczy Psotriol jest przeciwwskazany wnastępujących stanach: zmiany skórne w przebiegu infekcji wirusowej (np. opryszczka lub ospawietrzna), grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry, zarażenie pasożytnicze, zmiany skórne wprzebiegu gruźlicy, okołowargowe zapalenie skóry, atrofia skóry, rozstępy zanikowe, łamliwość żyłskórnych, rybia łuska, trądzik pospolity, trądzik różowaty, owrzodzenia i rany ( patrz punkt 4.4).
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Wpływ na układ endokrynny
Maść Psotriol zawiera silnie działający steroid z grupy III, w związku z czym należy unikać jejjednoczesnego stosowania z innymi steroidami. Podczas miejscowego leczenia kortykosteroidami, zewzględu na wchłanianie ogólnoustrojowe, mogą również wystąpić działania niepożądane występującepodczas leczenia kortykosteroidami o działaniu ogólnoustrojowym, jak zahamowanie czynności korynadnerczy lub wpływ na wyrównanie metaboliczne cukrzycy. Należy unikać stosowania produktu podopatrunkami okluzyjnymi, ponieważ zwiększa to ogólnoustrojowe wchłanianie kortykosteroidów.Należy unikać stosowania produktu na duże powierzchnie uszkodzonej skóry, błony śluzowe lub fałdyskórne, ponieważ zwiększa to ogólnoustrojowe wchłanianie kortykosteroidów (patrz punkt 4.8).W badaniu z udziałem pacjentów zarówno z rozległą łuszczycą owłosionej skóry głowy jak i tułowia,zastosowanie dużych dawek produktu zawierającego kalcypotriol i betametazonu dipropionian wpostaci żelu (stosowanych na skórze owłosionej głowy) w skojarzeniu z dużymi dawkami produktuzawierającego kalcypotriol i betametazonu dipropionian w postaci maści (stosowanymi na skórzetułowia), po 4 tygodniach leczenia u 5 z 32 pacjentów stwierdzono graniczne zmniejszenieodpowiedzi kortyzolu na hormon adrenokortykotropowy (ACTH) (patrz punkt 5.1).
Wpływ na metabolizm wapnia
Ze względu na zawartość kalcypotriolu, po przekroczeniu maksymalnej dawki dobowej (15 g), możewystąpić hiperkalcemia. Po przerwaniu leczenia, stężenie wapnia we krwi powraca do wartościprawidłowych. Ryzyko hiperkalcemii jest minimalne, gdy przestrzegane zalecenia dotyczącestosowania kalcypotriolu. Należy unikać stosowania produktu leczniczego na powierzchni skórywiększej niż 30% powierzchni ciała (patrz punkt 4.2).
Miejscowe działania niepożądane
Psotriol zawiera silny kortykosteroid z grupy III, dlatego należy unikać jednoczesnego leczenia tejsamej powierzchni skóry z innymi steroidami. Skóra twarzy i narządów płciowych jest bardzowrażliwa na kortykosteroidy. Nie należy stosować tego produktu leczniczego na te miejsca. Pacjentanależy poinstruować, jak prawidłowo stosować produkt leczniczy w celu uniknięcia aplikacji produktuna twarz oraz przypadkowego dostania się produktu leczniczego do ust i oczu. Aby uniknąćprzypadkowego przeniesienia produktu leczniczego do tych miejsc, po każdej aplikacji należy myćręce.
Jednocześnie występujące zakażenia skóry
W przypadku wtórnego nadkażenia zmian skórnych, należy zastosować leczenieprzeciwdrobnoustrojowe. Jednakże, w razie nasilenia zakażenia, leczenie kortykosteroidami należyprzerwać (patrz punkt 4.3).
Przerwanie leczenia
W trakcie leczenia łuszczycy miejscowo stosowanymi kortykosteroidami, istnieje ryzyko wystąpieniauogólnionej łuszczycy krostkowej lub efektu „z odbicia” po zaprzestaniu terapii. Dlatego wskazanajest opieka lekarska w okresie następującym po zakończeniu terapii.
Długotrwałe stosowanie
2
Podczas długotrwałego stosowania zwiększa się ryzyko wystąpienia miejscowych i ogólnych działańniepożądanych kortykosteroidów. Należy przerwać leczenie w przypadku wystąpienia działańniepożądanych związanych z długotrwałym stosowaniem kortykosteroidów (patrz punkt 4.8).
Niezbadane przypadki stosowania
Brak doświadczeń ze stosowaniem produktu leczniczego Psotriol w leczeniu łuszczycy kropelkowatej.
Jednoczesne leczenie innymi produktami leczniczymi i ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe
Doświadczenia dotyczące stosowania tego produktu leczniczego na owłosionej skórze głowy ograniczone. Istnieją doniesienia o zastosowaniu produktu zawierającego kalcypotriol i betametazonudipropionian w postaci maści w leczeniu łuszczycy tułowia w skojarzeniu z produktem zawierającymkalcypotriol i betametazonu dipropionian w postaci żelu w leczeniu łuszczycy owłosionej skórygłowy. Jednakże doświadczenia dotyczące stosowania produktu leczniczego Psotriol w skojarzeniu zinnymi produktami przeciwłuszczycowymi do stosowania miejscowego podawanymi na to samomiejsce, innymi przeciwłuszczycowymi produktami leczniczymi o działaniu ogólnoustrojowym lub zfototerapią ograniczone.
W trakcie leczenia produktem leczniczym Psotriol lekarz powinien zalecić pacjentowi ograniczenielub też unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub sztuczne źródłapromieniowania słonecznego. Miejscowe stosowanie kalcypotriolu w połączeniu z promieniowaniemUV może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy lekarz i pacjent uznają, że korzyści przewyższająpotencjalne ryzyko (patrz punkt 5.3).
Zaburzenia widzenia
Zaburzenia widzenia mogą wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowaniakortykosteroidów. Jeśli u pacjenta wystąpią objawy, takie jak niewyraźne widzene lub inne zaburzeniawidzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, doktórych może należeć zaćma, jaskra lub inne rzadkie choroby takie jak centalna chorioretinopatiasurowicza (ang. Central serous chorioretinopathy - CSCR), które były zgłaszane po podaniuogólnoustrojowym oraz miejscowym kortykosteroidów.
Działania niepożądane związane z substancjami pomocniczymi
Psotriol maść zawiera jako substancję pomocniczą butylohydroksytoluen (E321), który możepowodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błonśluzowych.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z produktem Psotriol.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania produktu leczniczego Psotriol u kobiet w ciąży.Badania na zwierzętach z zastosowaniem glikokortykosteroidów wykazały ich toksyczne działanie narozrodczość (patrz punkt 5.3), jednakże badania epidemiologiczne (u mniej niż 300 ciąż zakończonychrozwiązaniem) nie wykazały wad wrodzonych u niemowląt urodzonych przez kobiety leczonekortykosteroidami w trakcie ciąży. Potencjalne ryzyko u ludzi nie jest pewne. Dlatego w okresie ciążyprodukt leczniczy Psotriol powinien być stosowany wyłącznie wtedy, gdy potencjalne korzyściprzewyższają potencjalne ryzyko.
Karmienie piersią
Betametazon przenika do mleka matki, jednak ryzyko niepożądanego działania na dziecko wprzypadku stosowania dawek leczniczych wydaje się mało prawdopodobne. Nie ma danychdotyczących przenikania kalcypotriolu do mleka matki. Należy zachować ostrożność w przypadkuprzepisywania produktu Psotriol kobietom karmiącym piersią. Pacjentkę należy pouczyć, że nie wolnostosować produktu Psotriol na piersi w okresie karmienia piersią.
3
Płodność
Badania polegające na podawaniu szczurom doustnych dawek kalcypotriolu lub betametazonu dipropionianu nie wykazały zaburzeń płodności u osobników płci żeńskiej i męskiej (patrz punkt 5.3).
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Produkt leczniczy Psotriol nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzeniapojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Ocena częstości występowania działań niepożądanych została przeprowadzona na podstawie analizyzbiorczej danych z badań klinicznych w tym badań dotyczących bezpieczeństwa po wprowadzeniuproduktu do obrotu oraz ze zgłoszeń spontanicznych. Najczęściej raportowanymi działaniaminiepożądanym obserwowanymi podczas leczenia różnego rodzaju rekacje skórne, takie jak świądoraz łuszczenie się skóry.
Raportowano występowanie łuszczycy krostkowej oraz hiperkalcemii.
Działania niepożądane wyszczególnione zgodnie z klasyfikacją układów i narządów MedDRA, aposzczególne działania niepożądane wymieniono rozpoczynając od najczęściej raportowanych. Wobrębie każdej grupy o tej samej częstości występowania działania niepożądane wymieniono kolejno,według zmniejszającej się ciężkości objawów.
Bardzo często (≥1/10) Często (≥1/100 do <1/10)
Niezbyt często (≥1/1000 do <1/100) Rzadko (≥1/10 000 do <1/1000) Bardzo rzadko (<1/10 000)
Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze
Niezbyt często ≥1/1000 do <1/100 Zakażenia skóry*,
Zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych
Rzadko ≥1/10 000 do <1/1000 Czyrak
Zaburzenia układu immunologicznego
Rzadko ≥1/10 000 do <1/1000 Nadwrażliwość
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Rzadko ≥1/10 000 do <1/1000 Hiperkalcemia Zaburzenia oka
Nieznana (częstość nie może być określona na Niewyraźne widzenie (patrz także punkt 4.4) podstawie dostępnych danych) Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Często ≥1/100 do <1/10 Złuszczanie się skóry, Świąd
Niezbyt często ≥1/1000 do <1/100 Atrofia skóry,
Zaostrzenie łuszczycy,Zapalenie skóry, Rumień, Wysypka**,
Plamica lub wybroczyny,Uczucie pieczenia skóry,Podrażnienie skóry
4
Rzadko ≥1/10 000 do <1/1000 Łuszczyca krostkowa,
Rozstępy skórne,
Reakcje nadwrażliwości na światła, Trądzik, Suchość skóry
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Niezbyt często ≥1/1000 do <1/100 Zmiany w pigmentacji skóry w miejscu
aplikacji,
Ból w miejscu aplikacji*** Rzadko ≥1/10 000 do <1/1000 Efekt z odbicia
* Raportowano infekcje skórne w tym bakteryjne, grzybicze i wirusowe.
** Raportowano rożnego typu wysypki takie jak: łuszcząca, grudkowa i krostkowa.***Uczucie pieczenia w miejscu aplikacji dotyczy także określenia ból w miejscu aplikacji.
Dzieci i młodzież
W niekontrolowanym, otwartym badaniu 33 dzieci w wieku 12 do 17 lat z łuszczycą pospolitą byłoleczonych produktem zawierającym kalcypotriol i betametazonu dipropionian w postaci maści przez 4tygodnie stosując maksymalnie 56 g produktu na tydzień. Nie zaobserwowano żadnych nowychdziałań niepożądanych ani dolegliwości związanych z ogólnoustrojowym działaniemkortykosteroidów. Wielkość badania nie pozwala na wyciągnięcie jednoznacznych wnioskówdotyczących profilu bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego Psotriol maść u dzieci imłodzieży.
Uważa się, że wymienione poniżej reakcje niepożądane związane z grupą farmakologiczną, odpowiednio kalcypotriolu i betametazonu:
Kalcypotriol
Działania niepożądane obejmują reakcje w miejscu stosowania, świąd, podrażnienie skóry, uczuciepieczenia oraz kłucia, suchość skóry, rumień, wysypkę, zapalenie skóry, wyprysk, nasilenie łuszczycy,nadwrażliwość na światło oraz reakcje nadwrażliwości, w tym bardzo rzadkie przypadki obrzękunaczynioruchowego i obrzęku twarzy.
Działania ogólnoustrojowe po zastosowaniu miejscowym mogą pojawiać się bardzo rzadko,powodując hiperkalcemię lub hiperkalciurię (patrz punkt 4.4).
Betametazon (w postaci betametazonu dipropionianu)
Po zastosowaniu miejscowym produktu leczniczego mogą wystąpić reakcje miejscowe, zwłaszczapodczas długotrwałego stosowania, obejmujące zaniki skóry, teleangiektazje, rozstępy, zapaleniemieszków włosowych, nadmierne owłosienie, zapalenie skóry wokół ust, alergiczne kontaktowezapalenie skóry, odbarwienia i prosaki koloidowe.
W trakcie leczenia łuszczycy kortykosteroidami do stosowania miejscowego istnieje ryzykowystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej.
Reakcje ogólnoustrojowe po miejscowym zastosowaniu kortykosteroidów występują u dorosłychrzadko, jednakże mogą mieć ciężki przebieg. Może wystąpić zahamowanie czynności kory nadnerczy,zaćma, zakażenia, odziaływanie na kontrolę metaboliczną cukrzycy i wzrost ciśnienia śródgałkowego,zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu. Reakcje ogólnoustrojowe występują częściej, jeżeli produktleczniczy stosuje się pod opatrunkiem okluzyjnym (folia, fałdy skóry), czy kiedy stosowany jest naduże powierzchnie skóry oraz długotrwale (patrz punkt 4.4).
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
5
02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301Faks: + 48 22 49 21 309e-mail:
[email protected]
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Stosowanie dawek większych niż zalecane może prowadzić do nadmiernego zwiększenia stężeniawapnia w osoczu, które po przerwaniu stosowania produktu leczniczego powraca do wartościprawidłowych. Do objawów hiperkalcemii należą: poliuria, zaparcia, osłabienie mięśni, splątanie iśpiączka.
Nadmierne, długotrwałe miejscowe stosowanie kortykosteroidów może hamować czynność osiprzysadka- nadnercza, co prowadzi do zwykle odwracalnej, wtórnej niewydolności nadnerczy. Wtakich przypadkach wskazane jest leczenie objawowe.
W razie przewlekłego zatrucia, leczenie kortykosteroidami należy odstawiać stopniowo.Zgłoszono, że u jednego z pacjentów z rozległą erytrodermią łuszczycową, u którego zastosowanomaść zawierającą kalcypotriol i betametazonu dipropionian w ilości 240 g na tydzień, (co odpowiadadobowej dawce wynoszącej w przybliżeniu 34 g) przez okres 5 miesięcy (maksymalna zalecanadawka 15 g na dobę), ze względu na niewłaściwe zastosowanie produktu podczas leczenia wystąpiłzespół Cushinga, a następnie po nagłym zaprzestaniu leczenia łuszczyca krostkowa.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwłuszczycowe. Inne leki przeciwłuszczycowe do stosowaniamiejscowego, kalcypotriol w produktach złożonych.
Kod ATC: D05AX52
Kalcypotriol jest analogiem witaminy D. Dane z badań in vitro wskazują, że kalcypotriol indukujerożnicowanie keratynocytów oraz hamuje ich proliferację. Jest to proponowana podstawa działaniakalcypotriolu w leczeniu łuszczycy. Betametazonu dipropionian, podobnie jak inne stosowanemiejscowo kortykosteroidy, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, zwężającenaczynia krwionośne oraz immunosupresyjne, jednakże nie leczy choroby podstawowej. Opatrunekokluzyjny może nasilać jego działanie ze względu na to, że powoduje zwiększenie przenikania lekuprzez warstwę rogową naskórka. W związku z tym następuje zwiększenie częstości występowaniadziałań niepożądanych. Mechanizm działania przeciwzapalnego steroidów stosowanych miejscowo,zasadniczo nie jest jasny.
W badaniach bezpieczeństwa przeprowadzono wielokrotne cykle leczenia w grupie 634 pacjentów złuszczycą, stosując produkt zawierający kalcypotriol i betametazonu dipropionian w postaci maści wrazie konieczności raz na dobę sam lub naprzemiennie z produktem zawierającym kalcypotriol wpostaci maści przez okres do 52 tygodni, w porównaniu z leczeniem produktem leczniczymzawierającym kalcypotriol w postaci maści przez okres 48 tygodni, po początkowym leczeniuproduktem zawierającym kalcypotriol i betametazonu dipropionianw postaci maści. Działanianiepożądane wystąpiły u 21,7% pacjentów w grupie leczonej produktem leczniczym zawierającymkalcypotriol i betametazonu dipropionian w postaci maści, u 29,6% leczonych produktemzawierającym kalcypotriol i betametazonu dipropionian w postaci maści naprzemiennie z produktemzawiarającym kalcypotriol w postaci maści oraz u 37,9% pacjentów leczonych produktemzawiarającym kalcypotriol w postaci maści. Działania niepożądane, które wystąpiły u więcej niż 2%pacjentów w grupie leczonej produktem zawierającym kalcypotriol i betametazonu dipropionianwpostaci maści to świąd (5,8%) i łuszczyca (5,3%). Zdarzenia niepożądane, prawdopodobnie związanez długotrwałym stosowaniem kortykosteroidow (np. atrofia skóry, zapalenie mieszków osowych,odbarwienie, czyrak i plamica) wystąpiły u 4,8% pacjentów stosujących produkt leczniczyzawierający kalcypotriol i betametazonu dipropionian w postaci maści, u 2,8% pacjentów stosującychprodukt zawierający kalcypotriol i betametazonu dipropionianw postaci maści naprzemiennie z 6
produktem zawiarającym kalcypotriol w postaci maści oraz u 2,9% pacjentów leczonych produktemzawiarającym kalcypotriol w postaci maści.
Odpowiedź nadnerczy na działanie ACTH określono poprzez pomiar stężenia kortyzolu w surowicykrwi u pacjentów z rozległą łuszczycą skóry głowy i tułowia, stosując łącznie do 106 g na tydzieńproduktów zawierających kalcypotriol i betametazonu dipropionian w postaci żelu oraz w postacimaści. Graniczne zmniejszenie odpowiedzi kortyzolu po 30 minutach po stymulacji ACTHzaobserwowano u 5 z 32 pacjentów (15,6%) po 4 tygodniach leczenia oraz u 2 z 11 pacjentów(18,2%), którzy kontynuowali leczenie do 8 tygodni. W 60 minucie po stymulacji ACTH wewszystkich przypadkach stężenie kortyzolu w surowicy było prawidłowe. Nie stwierdzono zmianmetabolizmu wapnia u tych pacjentów. W odniesieniu do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (ang. hypothalamus-pituitary-adrenal HPA), niniejsze badanie wykazujenieznacznie, że bardzo duże dawki żelu i maści zawierających kalcypotriol i betametazonudipropionian mogą mieć niewielki wpływ na czynność osi HPA.
Dzieci i młodzież
Odpowiedź nadnerczy na stymulację ACTH była mierzona w niekontrolowanym, 4-tygodniowymbadaniu przeprowadzonym z udziałem 33 dzieci w wieku 12-17 lat z łuszczycą skóry tułowia, którzystosowali produkt zawierający kalcypotriol i betametazonu dipropionian w postaci maści w dawce do56 g na tydzień. Nie zaobserwowano przypadków zahamowania czynności osi HPA). Niezaobserwowano hiperkalcemii, jednakże u jednego pacjenta stwierdzono prawdopodobnie zależne odleczenia zwiększenie stężenia wapnia w moczu.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Badania kliniczne znakowanej radioizotopem maści wykazały, że wchłanianie ogólnoustrojowekalcypotriolu i betametazonu z maści Psotriol wynosi mniej niż 1% dawki (2,5 g) gdy produktleczniczy aplikowany jest na zdrową skórę (625 cm2) na 12 godzin. Stosowanie produktu leczniczegona łuski łuszczycowe oraz pod opatrunkiem okluzyjnym, może zwiększać wchłanianiekortykosteroidów stosowanych miejscowo. Przez uszkodzoną skórę produkt leczniczy wchłania się wprzybliżeniu w 24%.
Po ekspozycji ogólnoustrojowej obie substancje czynne - kalcypotriol i betametazonu dipropionian - szybko i w znacznym stopniu metabolizowane, wiążą się z białkami w przybliżeniu w 64%. Okrespółtrwania w osoczu w fazie eliminacji po podaniu dożylnym wynosi od 5 do 6 godzin. Ze względu naodkładanie się w skórze, czas wydalania po podaniu na skórę liczy się w dniach. Betametazon jestmetabolizowany głównie w wątrobie, ale także w nerkach do glukuronidu i estrów siarczanowych.Kalcypotriol jest wydalany głównie z kałem (szczury i świnki), a betametazonu dipropionian zmoczem (szczury i myszy). W badaniach dotyczących dystrybucji w tkankach, przeprowadzonych naszczurach po zastosowaniu odpowiednio kalcypotriolu i betametazonu dipropionianu znakowanychradioizotopem, wykazano, że nerki i wątroba miały najwyższy poziom radioaktywności.
We wszystkich próbkach krwi pobranych od 34 pacjentów z zaawansowaną łuszczycą obejmującąskórę tułowia i owłosionej głowy, leczonych przez 4 lub 8 tygodni produktami zawierającymikalcypotriol i betametazonu dipropionian zarówno w postaci żelu jak i maści, stężenie kalcypotriolu ibetametazonu dipropionianu mieściło się poniżej dolnej granicy oznaczalności. U niektórychpacjentów oznaczono jeden metabolit kalcypotriolu i jeden metabolit betametazonu dipropionianu.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Badania na zwierzętach z zastosowaniem kortykosteroidów wykazały ich toksyczny wpływ na płód(rozszczep podniebienia, wady rozwojowe szkieletu). W badaniach dotyczących toksycznegodziałania na rozrodczość, długotrwałe doustne stosowanie kortykosteroidów u szczurów spowodowałoprzedłużenie trwania ciąży oraz przedłużenie porodu i trudności w trakcie porodu. Ponadto,zaobserwowano zmniejszenie przeżywalności potomstwa, zmniejszenie masy ciała oraz zwiększeniemasy ciała. Nie odnotowano zaburzeń płodności. Znaczenie wyników tych badań w odniesieniu doludzi jest nieznane.
7
W badaniu przeprowadzonym na myszach, dotyczącym działania rakotwórczego kalcypotriolu popodaniu na skórę oraz w badaniu dotyczącym działania rakotwórczego po podaniu doustnymkalcypotriolu przeprowadzonym na szczurach, nie wykazano szczególnego zagrożenia dla ludzi.
Badania na myszach, dotyczące działania fotorakotwórczego, wskazują, że kalcypotriol możezwiększać działanie promieniowania ultrafioletowego powodującego nowotwory skóry.
W badaniu na myszach dotyczącym działania rakotwórczego betametazonu diproporionianu popodaniu na skórę oraz w badaniu dotyczącym działania rakotwórczego betametazonu diproporionianupo doustnym podaniu przeprowadzonym na szczurach nie wykazano szczególnego ryzyka dla ludzi.Nie przeprowadzono badań nad działaniem fotorakotwórczym betametazonu dipropionianu.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Parafina ciekła
Polioksypropylenu eter stearylowy [zawiera butylohydroksytoluen (E 321)] Wazelina biała (zawiera all-rac-α-Tokoferol)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie mieszać produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi, ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności.
6.3 Okres ważności
3 lata
Po pierwszym otwarciu tuby: 1 rok
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25˚C.Nie przechowywać w lodówce.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Tuba aluminiowa pokryta od wewnątrz lakierem epoksydowym z zakrętką z PE, w tekturowym pudełku.
Wielkości tub: 15 g, 30 g, 35 g, 50 g, 60 g, 100 g, 100 g (2 x 50 g), 120 g oraz 120 g (2 x 60 g).
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
SUN-FARM Sp. z o.o.ul. Dolna 21
05-092 Łomianki
8
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
9