CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Tramadol+Paracetamol Genoptim, 37,5 mg + 325 mg, tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Jedna tabletka powlekana zawiera 37,5 mg tramadolu chlorowodorku i 325 mg paracetamolu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana. Tabletka powlekana, podłużna, obustronnie wypukła, w kolorze jasnożółtym.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Produkt leczniczy Tramadol+Paracetamol Genoptim jest wskazany do objawowego leczenia bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Tramadol+Paracetamol Genoptim należy stosować u pacjentów cierpiących na ból umiarkowanym idużym nasileniu, który nie ustępuje po podaniu leków przeciwbólowych o działaniu obwodowym iwymaga skojarzonego zastosowania chlorowodorku tramadolu i paracetamolu (zob. punkt 5.1).
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dorośli i młodzież (od 12 roku życia):
Produkt leczniczy Tramadol+Paracetamol Genoptim należy stosować wyłącznie u pacjentówcierpiących na ból o umiarkowanym i dużym nasileniu, u których leczenie skojarzone tramadolem iparacetamolem jest uznane za odpowiednie.
Dawkę należy dostosować do nasilenia bólu i indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie. Należypodawać najmniejszą dawkę skutecznie uśmierzającą ból.
Zalecana dawka początkowa wynosi dwie tabletki powlekane produktu leczniczegoTramadol+Paracetamol Genoptim. W razie potrzeby można podać dodatkowe dawki, ale nie należyprzekraczać 8 tabletek powlekanych (co odpowiada 300 mg tramadolu i 2600 mg paracetamolu) nadobę.
Odstęp między dawkami nie powinien być krótszy niż 6 godzin.
W żadnym wypadku produktu leczniczego Tramadol+Paracetamol Genoptim nie należy stosować dłużej niż jest to bezwzględnie konieczne (zob. punkt 4.4).
Jeżeli, ze względu na charakter i ciężkość schorzenia, wymagane jest powtórne lub przedłużoneleczenie produktem leczniczym Tramadol+Paracetamol Genoptim, należy regularne kontrolować stanpacjenta (o ile możliwe, należy przerywać leczenie) w celu oceny, czy leczenie należy kontynuować.
Dzieci:
Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania produktu leczniczego Tramadol+ParacetamolGenoptim u dzieci w wieku poniżej 12 roku życia. Dlatego leczenie tej populacji pacjentów nie jestzalecane.
1
Pacjenci w podeszłym wieku:
Dostosowanie dawki nie jest zwykle konieczne u pacjentów w wieku do 75 lat bez klinicznych oznakniewydolności nerek lub wątroby. U pacjentów w wieku powyżej 75 lat eliminacja produktu zorganizmu może być opóźniona. Dlatego u tych pacjentów należy wydłużyć odstęp czasowypomiędzy kolejnymi dawkami w zależności od potrzeb pacjenta.
Pacjenci z niewydolnością nerek,dializowani lub z niewydolnością wątroby:
Nie stosować tego produktu u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby (patrz punkt 4.3.). Niezaleca się stosowania produktu Tramadol + Paracetamol Genoptim u pacjentów z ciężkąniewydolnością nerek. U pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby eliminacja tramadolu jestopóźniona. W takich przypadkach należy wnikliwie rozważyć wydłużenie odstępów czasowychpomiędzy kolejnymi dawkami, w zależności od potrzeb pacjenta.
Sposób podawania
Podanie doustne.
Tabletki powlekane należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynów. Tabletek nie wolno łamać ani żuć.
4.3 Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na tramadol, paracetamol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną
w punkcie 6.1.
- Ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, ośrodkowo działającymi lekami przeciwbólowymi,
opioidami lub lekami psychotropowymi.
- Jednoczesne leczenie inhibitorami MAO lub w ciągu dwóch tygodni od zakończenia leczenia (zob.
punkt 4.5).
- Ciężka niewydolność wątroby.
- Padaczka niepoddająca się leczeniu (zob. punkt 4.4)
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Ostrzeżenia:
- U osób dorosłych i młodzieży od 12 roku życia nie należy przekraczać maksymalnej dziennej dawki wynoszącej 8 tabletek powlekanych produktu leczniczego Tramadol+Paracetamol Genoptim. W celu zapobieżenia przedawkowaniu, pacjentów należy informować, aby nie przekraczali zalecanej dawki i nie przyjmowali innych leków zawierających paracetamol (w tym leków dostępnych bez recepty) lub chlorowodorek tramadolu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
- W przypadku ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny <10 ml/min) produkt leczniczy
Tramadol+Paracetamol Genoptim nie jest zalecany.
- Produktu leczniczego Tramadol+Paracetamol Genoptim nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolności wątroby (zob. punkt 4.3). Ryzyko przedawkowania paracetamolu jest większe u pacjentów z alkoholową chorobą wątroby bez marskości. W przypadku umiarkowanej niewydolności wątroby należy starannie rozważyć, stosownie do potrzeb pacjenta, wydłużenie odstępu między dawkami.
- Produkt leczniczy Tramadol+Paracetamol Genoptim nie jest zalecany w przypadku ciężkiej
niewydolności oddechowej.
- Tramadol nie jest odpowiedni do leczenia zastępczego u pacjentów uzależnionych od opioidów. Mimo, tramadol jest agonistą opioidowym, nie łagodzi objawów wynikających z odstawienia morfiny.
- U pacjentów leczonych tramadolem, którzy podatni na wystąpienie drgawek lub przyjmują inne
2
leki obniżające próg drgawkowy, w szczególności niektórymi inhibitorami wychwytu zwrotnegoserotoniny, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, lekami przeciwpsychotycznymi,ośrodkowo działającymi lekami przeciwbólowymi lub miejscowo podawanymi lekamiznieczulającymi zgłaszano występowanie opisywano przypadki drgawek (patrz punkt 4.5). O ilenie jest to absolutnie konieczne, pacjenci z padaczką kontrolowaną farmakologicznie lub osobypodatne na występowanie drgawek nie powinny być leczone produktem leczniczymTramadol+Paracetamol Genoptim. Drgawki obserwowano u pacjentów otrzymujących tramadol wzalecanych dawkach. Ryzyko może wzrosnąć, jeżeli dawki tramadolu przekraczają najwyższązalecaną dawkę.
- Jednoczesne stosowanie leków opioidowych o działaniu agonistyczno-antagonistycznym
(nalbufiny, buprenorfiny, pentazocyny) nie jest zalecane (zob. punkt 4.5).
Środki ostrożności:
- Produkt leczniczy Tramadol+Paracetamol Genoptim należy stosować ostrożnie u pacjentów uzależnionych od opioidów, pacjentów po urazach głowy, pacjentów ze skłonnością do drgawek, pacjentów z zaburzeniami dróg żółciowych, pacjentów we wstrząsie, pacjentów z zaburzeniami świadomości o niewyjaśnionej etiologii, pacjentów ze schorzeniami mającymi wpływ na ośrodek oddechowy lub czynności oddechowe oraz u osób ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym.
- U niektórych pacjentów przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby. Tolerancja oraz zależność fizyczna i (lub) psychiczna od leku może pojawić się nawet podczas stosowania dawek terapeutycznych. Należy regularnie monitorować kliniczną konieczność stosowania leczenia przeciwbólowego (patrz punkt 4.2). U pacjentów uzależnionych od opioidów i u pacjentów nadużywających leki lub uzależnionych od nich w wywiadzie, leczenie powinno być krótkotrwałe i pod kontrolą lekarza. Objawy reakcji odstawiennych, podobne do objawów po odstawieniu opiatów, mogą pojawić się nawet po stosowaniu dawek leczniczych oraz w razie leczenia krótkotrwałego (patrz punkt 4.8). Reakcji odstawiennych można uniknąć poprzez
stosowanie coraz mniejszych dawek podczas kończenia terapii, zwłaszcza po stosowaniu lekuprzez długi czas. W rzadkich przypadkach obserwowano przypadki uzależnienia i nadużywania(zob. punkt 4.8)
- W jednym badaniu zaobserwowano, że stosowanie tramadolu z enfluranem i tlenkiem azotu w trakcie ogólnego znieczulenia nasiliło wspomnienia śródoperacyjne. Do czasu uzyskania dalszych informacji należy unikać stosowania tramadolu podczas płytkiego znieczulenia.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Leki przeciwwskazane do jednoczesnego stosowania:
Nieselektywne inhibitory MAO
Ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego: biegunka, tachykardia, poty, drżenia, splątanie, a nawetśpiączka.
Selektywne inhibitory MAO-A
Na podstawie ekstrapolacji stosowania nieselektywnych inhibitorów MAO. Ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego: biegunka, tachykardia, poty, drżenia, splątanie, a nawet śpiączka.
Selektywne inhibitory MAO-B
Objawy ośrodkowego pobudzenia podobne do objawów zespołu serotoninowego: biegunka, tachykardia, poty, drżenia, splątanie, a nawet śpiączka.
W przypadku leczenia inhibitorami MAO należy przerwać leczenie; konieczna jest dwutygodniowaprzerwa przed rozpoczęciem leczenia tramadolem.
3
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z następującymi środkami:
Alkohol
Alkohol zwiększa działanie uspokajające opioidowych leków przeciwbólowych. Ze względu na osłabienie koncentracji uwagi może się zwiększyć zagrożenie związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.
Należy unikać spożywania napojów alkoholowych i stosowania produktów leczniczych zawierających alkohol.
Karbamazepina i inne leki indukujące enzymy
Ryzyko obniżenia skuteczności i czasu trwania działania ze względu na obniżone stężenie tramadolu w osoczu.
Opioidowe leki o działaniu agonistyczno-antagonistycznym (buprenorfina, nalbufina, pentazocyna)Osłabienie działania przeciwbólowego poprzez kompetycyjne blokowanie receptorów oraz ryzykowystąpienia zespołu odstawienia.
Należy rozważyć jednoczesne stosowanie z następującymi lekami:
Tramadol może wywoływać napady drgawek oraz zwiększać ryzyko wywołania drgawek przezstosowanie selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitorów wychwytuzwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, lekówprzeciwpsychotycznych i innych leków obniżających próg drgawkowy (takch jak bupropion,mirtazapina, tetrahydrokanabinol)
Terapeutyczne zastosowanie jednocześnie tramadolu i leków serotoninergicznych, takich jakinhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny inoradrenaliny (SNRI), inhibitory MAO (patrz punkt 4.3), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjneoraz mirtazapina, może spowodować serotoninową toksyczność. Rozpoznanie zespołuserotoninowego jest prawdopodobne, jeżeli zaobserwowano u pacjenta jeden z poniższych zespołówobjawów:
. spontaniczny klonus
. indukowany lub oczny klonus, z pobudzeniem lub obfitym poceniem się. drżenie i wzmożenie odruchów
. wzmożone napięcie mięśniowe i temperatura ciała >38°C oraz indukowany lub oczny klonus.
Zaprzestanie stosowania leków serotoninergicznych zazwyczaj przynosi szybką poprawę. Leczeniezależy od rodzaju i nasilenia objawów
Inne pochodne opioidowe (w tym leki przeciwkaszlowe i stosowane w leczeniu uzależnień),
barbiturany i benzodiazepiny.
Zwiększone ryzyko zahamowania ośrodka oddechowego, co może prowadzić do zgonu w przypadku przedawkowania.
Inne leki działające depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, jak np. inne pochodne opioidów (w tym leki przeciwkaszlowe i stosowane w leczeniu uzależnień), barbiturany, benzodiazepiny, inne leki uspokajające, leki nasenne, uspokajające leki przeciwdepresyjne, uspokajające leki przeciwhistaminowe, neuroleptyki, leki przeciwnadciśnieniowe o działaniu ośrodkowym, talidomid i baklofen.
Stosowanie tych leków może spowodować nasilenie depresji ośrodkowego układu nerwowego. Zewzględu na koncentrację uwagi może zwiększyć się zagrożenie związane z prowadzeniempojazdów i obsługą maszyn.
Ponieważ zaobserwowano wzrost wskaźnika INR, zaleca się okresowe monitorowanie czasu protrombiny w przypadku podawania produktu leczniczego Tramadol+Paracetamol Genoptim równocześnie z lekami o działaniu podobnym do warfaryny.
4
Inne leki hamujące CYP3A4, jak np. ketokonazol i erytromycyna, mogą hamować metabolizm tramadolu (N-demetylacja) i prawdopodobnie metabolizm czynnego Odemetylowanego metabolitu. Kliniczne znaczenie tej interakcji nie było badane.
Metoklopramid i domperydon mogą przyspieszyć wchłanianie paracetamolu. Cholestyramina możeograniczyć wchłanianie leku.
W niektórych badaniach zaobserwowano, że podanie antagonisty receptora 5-HT3 o działaniuprzeciwwymiotnym, ondansetronu, w okresie przed-i po-operacyjnym było związane zezwiększeniem zapotrzebowania na tramadol u pacjentów z bólem pooperacyjnym.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża:
Produkt leczniczy Tramadol+Paracetamol Genoptim jest preparatem złożonym, którego jedną zsubstancji czynnych stanowi tramadol; nie należy go stosować w trakcie ciąży.
Informacje dotyczące paracetamolu:
W badaniach epidemiologicznych dotyczących stosowania paracetamolu u kobiet ciężarnych nie wykazano żadnego szkodliwego działania paracetamolu stosowanego w dawkach terapeutycznych.
Informacje dotyczące tramadolu:
Ze względu na niewystarczające dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania tramadolu w ciąży niezaleca się jego stosowania u kobiet ciężarnych. Tramadol stosowany w okresie przedporodowym i wczasie porodu nie ma wpływu na kurczliwość mięśnia macicy. U noworodków może spowodowaćzmiany częstości oddechów, które nie klinicznie istotne. Długotrwałe stosowanie w trakcie ciążymoże prowadzić do przyzwyczajenia i wystąpienia u noworodka objawów odstawiennych.
Karmienie piersią:
Ponieważ produkt leczniczy Tramadol+Paracetamol Genoptim jest preparatem złożonym, któregojedną z substancji czynnych stanowi tramadol, nie należy go stosować w trakcie karmienia piersią.Informacje dotyczące paracetamolu:
Paracetamol przenika do mleka kobiecego, ale w ilościach nieistotnych klinicznie. Według dostępnychdanych opublikowanych w piśmiennictwie karmienie piersią nie jest przeciwwskazane u kobietprzyjmujących jednoskładnikowe produkty lecznicze zawierające sam paracetamol.
Informacje dotyczące tramadolu:
Około 0,1% dawki tramadolu przyjętej przez matkę jest wydzielane w mleku kobiecym. Oznacza to,że w okresie bezpośrednio po porodzie, po doustnym zażyciu przez matkę dawki do 400 mg w ciągudoby, średnia dawka tramadolu przyjęta przez karmione piersią niemowlęta, wynosi 3% dawkiprzeliczonej na masę ciała matki. Z tego powodu tramadolu nie należy stosować w okresie karmieniapiersią. Alternatywą
jest przerwanie karmienia piersią podczas leczenia tramadolem. Przerwanie karmienia piersią nie jestzwykle koniecznie po przyjęciu jednej dawki tramadolu.
Płodność
Wyniki badań prowadzonych po wprowadzeniu produktu do obrotu nie wskazują na to, by tramadolwywierał wpływ na płodność.
Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu tramadolu na płodność. Nie przeprowadzono badańdotyczących wpływu połączenia tramadolu i paracetamolu na płodność.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
5
Tramadol może spowodować senność lub zawroty głowy, które mogą ulec nasileniu po spożyciualkoholu lub innych leków działających depresyjnie na OUN. Jeśli pacjent zaobserwuje niepokojąceobjawy, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane w badaniach klinicznych dotyczących stosowaniapreparatu złożonego zawierającego paracetamol/tramadol obejmowały nudności, zawroty głowy orazsenność; obserwowano je u ponad 10% pacjentów.
W celu określenia częstości występowania działań niepożądanych stosowane następujące definicje: Bardzo często (≥ 1/10) Często (≥1/100 do <1/10)
Niezbyt często (≥1/1000 do <1/100) Rzadko (≥1/10 000 do <1/1000) Bardzo rzadko (<1/10 000)
Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane wymienionezgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.
Zaburzenia psychiczne:
Często: splątanie, zmienność nastrojów (zaburzenia lękowe, nerwowość, podniecenie), zaburzenia snuNiezbyt często: depresja, halucynacje, koszmary senne,
Rzadko: uzależnienie od leku, majaczenie
Zaburzenia układu nerwowego:
Bardzo często: zawroty głowy, senność Często: bóle głowy, drżenia
Niezbyt często: mimowolne skurcze mięśni, zaburzenia czucia, amnezja Rzadko: ataksja, drgawki, omdlenia, zaburzenia mowy
Zaburzenia ucha i błędnika:
Niezbyt często: szumy uszne.
Zaburzenia oka:
Rzadko: zamglone widzenie, zwężenie źrenic (mioza), rozszerzenie źrenic (mydriaza)
Zaburzenia serca:
Niezbyt często: kołatania serca, tachykardia, arytmia
Zaburzenia naczyniowe:
Niezbyt często: nadciśnienie tętnicze, uderzenia gorąca.
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej śródpiersia:
Niezbyt często: duszność
Zaburzenia żołądka i jelit:
Bardzo często: nudności
Często: wymioty, zaparcia, suchość w jamie ustnej, biegunka, bóle brzucha, dyspepsja, wzdęciaNiezbyt często: zaburzenia połykania, smoliste stolce
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:
Niezbyt często: zwiększenie aktywności transaminaz wątrobowych
6
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
Często: potliwość, świąd
Niezbyt często: reakcje skórne (np. wysypka, pokrzywka)
Zaburzenia nerek i dróg moczowych:
Niezbyt często: albuminuria, zaburzenia w oddawaniu moczu (bolesne oddawanie moczu i zaleganie moczu)
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:
Niezbyt często: dreszcze, bóle w klatce piersiowej.
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:
Nieznana: hipoglikemia.
Obserwacje po wprowadzeniu leku do obrotu
Bardzo rzadko: nadużywanie
Mimo w czasie badań klinicznych nie obserwowano niżej wymienionych działań niepożądanych,związanych ze stosowaniem tramadolu lub paracetamolu, to nie można wykluczyć ich wystąpienia:
Tramadol
- Niedociśnienie ortostatyczne, bradykardia, omdlenie (zapaść).
- W czasie nadzoru po wprowadzeniu tramadolu do obrotu zaobserwowano rzadkie przypadki
zmiany działania warfaryny, w tym wydłużenie czasu protrombinowego.
- Rzadkie przypadki: reakcje alergiczne z objawami ze strony układu oddechowego (np.duszność, skurcz oskrzeli, świszczący oddech, obrzęk naczynioruchowy) i reakcja anafilaktyczna.
- Rzadkie przypadki: zmiany apetytu, osłabienie narządu ruchu oraz zahamowani oddychania.- Po podaniu tramadolu mogą wystąpić psychiczne działania niepożądane, charakteryzujące się osobniczą zmiennością co do intensywności i charakteru (zależnie od osobowości i czasu trwania leczenia). Mogą one obejmować: zmiany nastroju (zwykle euforia, sporadycznie dysforia związana z niepokojem), zmiany aktywności (zwykle zmniejszenie, sporadycznie zwiększenie) i zmiany zdolności poznawczych i odbioru wrażeń (np. zaburzenia procesu podejmowania decyzji, zaburzenia percepcji).
- Zaobserwowano nasilenie astmy, ale nie ustalono związku przyczynowego z lekiem.- Mogą wystąpić objawy zespołu odstawienia podobne do objawów zespołu po odstawieniu opiatów: pobudzenie, zaburzenia lękowe, nerwowość, bezsenność, pobudzenie, nadmierna ruchliwość, drżenia i objawy ze strony przewodu pokarmowego. Następujące objawy obserwowano bardzo rzadko po nagłym odstawieniu chlorowodorku tramadolu: ataki paniki, poważne zaburzenia lękowe, halucynacje, zaburzenia czucia, szumy uszne i nietypowe objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
Paracetamol
- Działania niepożądane paracetamolu występują rzadko, ale może wystąpić nadwrażliwość, w tym wysypka skórna. Zgłaszano zmiany parametrów krwinkowych, w tym trombocytopenię i agranulocytozę, ale niekoniecznie były one związane przyczynowo ze stosowaniem paracetamolu.
- W kilku raportach sugerowano możliwość wystąpienia hipoprotrombinemii w przypadku stosowania paracetamolu razem z lekami z grupy warfaryny. W innych badaniach nie wykazano zmian czasu protrombinowego.
- Zgłaszano bardzo rzadkie przypadki ciężkich reakcji skórnych.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać
7
wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309, e-mail:
[email protected].
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Produkt leczniczy Tramadol+Paracetamol Genoptim jest preparatem złożonym z dwóch substancjiczynnych. W przypadku przedawkowania objawy mogą obejmować objawy przedmiotowe ipodmiotowe przedawkowania tramadolu lub paracetamolu albo obu substancji czynnych.
Objawy przedawkowania tramadolu:
W przypadku zatrucia tramadolem można oczekiwać wystąpienia objawów podobnych do objawówtypowych dla ośrodkowo działających leków przeciwbólowych (opioidów). Obejmują one wszczególności zwężenie źrenic, wymioty, zapaść sercowo-naczyniową, zaburzenia świadomości w tymśpiączkę, drgawki i zahamowanie ośrodka oddechowego, mogące prowadzić do zatrzymania oddechu.
Objawy przedawkowania paracetamolu:
Przedawkowanie jest szczególnie niebezpieczne u dzieci. Objawami w ciągu pierwszych 24 godzinjest bladość, nudności, wymioty, brak łaknienia i bóle brzucha. Uszkodzenie wątroby może wystąpićod 12 do 48 godzin po spożyciu. Mogą wystąpić zaburzenia metabolizmu glukozy i kwasicametaboliczna. W przypadku poważnego zatrucia niewydolność wątroby może prowadzić doencefalopatii, śpiączki i zgonu. Może wystąpić ostra niewydolność nerek z martwicą kanalików, nawetw przypadku braku ciężkiego uszkodzenia wątroby. Obserwowano także zaburzenia rytmu serca izapalenie trzustki.
U osób dorosłych dawki paracetamolu od 7,5 g do 10 g lub więcej mogą spowodować uszkodzeniewątroby. Uważa się, że nadmierne ilości toksycznego metabolitu wchodzą w nieodwracalne wiązaniez tkanką wątroby (inaczej niż w przypadku spożycia terapeutycznej dawki paracetamolu, która ulegaprawidłowej detoksyfikacji przez glutation).
Postępowanie ratunkowe:
- natychmiastowe przetransportowanie do wyspecjalizowanej placówki;- podtrzymanie czynności układu oddechowego i krążenia;
- przed rozpoczęciem leczenia należy możliwie jak najszybciej po przedawkowaniu pobrać próbkę krwi w celu oceny stężenia paracetamolu i tramadolu w osoczu oraz wykonania prób wątrobowych;
- próby wątrobowe należy wykonać na początku (po przedawkowaniu) i powtarzać oznaczenie co 24 godziny. Zwykle obserwowany jest wzrost aktywności enzymów wątrobowych (ASAT, ALAT), który powraca do prawidłowych wartości po jednym lub dwóch tygodniach;
- należy opróżnić żołądek, indukując wymioty podrażnieniem (o ile pacjent jest przytomny) lub
płucząc żołądek;
- należy wdrożyć środki podtrzymujące czynności życiowe, np. udrożnienie dróg oddechowych i podtrzymanie czynności układu sercowo-naczyniowego; do odwrócenia depresji oddechowej należy zastosować nalokson; drgawki należy kontrolować diazepamem.
- Tramadol jest w niewielkim stopniu usuwany z krwi metodą hemodializy lub hemofiltracji. Dlatego w ramach detoksyfikacji nie zaleca się leczenia ostrego zatrucia produktem leczniczym Tramadol+Paracetamol Genoptim za pomocą hemodializy lub hemofiltracji.
8
Konieczne jest natychmiastowe leczenie przedawkowania paracetamolu. Nawet w przypadku brakuistotnych wczesnych objawów pacjentów należy niezwłocznie kierować do szpitala w celuzapewnienia natychmiastowej pomocy medycznej. Jeżeli osoba dorosła lub nastoletnia spożyła conajmniej 7,5 g paracetamolu lub jeżeli dziecko spożyło >150 mg/kg paracetamolu w ciągu minionych4 godzin, należy przeprowadzić płukanie żołądka. Stężenie paracetamolu w krwi należy ocenić 4godziny po przedawkowaniu, aby przewidzieć ryzyko uszkodzenia troby (na podstawienomogramu przedawkowania paracetamolu). Konieczne może być podanie doustne metioniny lubdożylne N-acetylocysteiny (NAC), które mogą korzystnie wpłynąć w okresie 48 godzin odprzedawkowania. Dożylne podanie NAC jest bardziej korzystne, o ile rozpoczęto je w ciągu 8 godzinod wystąpienia przedawkowania. Niemniej jednak NAC należy nadal podać, jeżeli odprzedawkowania upłynęło ponad 8 godzin i należy je kontynuować przez cały czas leczenia. LeczenieNAC należy rozpocząć niezwłocznie w przypadku podejrzenia poważnego przedawkowania. Musząbyć dostępne ogólne środki podtrzymujące czynności życiowe.
Niezależnie od ilości spożytego paracetamolu odtrutkę na paracetamol, NAC, należy podać możliwiejak najszybciej, drogą doustną lub dożylną, o ile to możliwe w ciągu 8 godzin od przedawkowania.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Inne opioidy; tramadol, preparaty złożone, kod ATC: N02AX52
Leki przeciwbólowe
Tramadol jest opioidowym lekiem przeciwbólowym działającym na ośrodkowy układ nerwowy.Tramadol jest czystym, nieselektywnym agonistą receptorów opioidowych µ, δ i κ, z wyższympowinowactwem do receptorów µ. Inne mechanizmy jego działania przeciwbólowego obejmująhamowanie wychwytu neuronalnego noradrenaliny i zwiększenie uwalniania serotoniny. Tramadoldziała także przeciwkaszlowo. W przeciwieństwie do morfiny, tramadol w szerokim zakresie dawekprzeciwbólowych nie hamuje czynności układu oddechowego. Nie zaburza także motoryki przewodupokarmowego. Działanie na układ sercowo-naczyniowy jest zwykle niewielkie. Uważa się, że siładziałania tramadolu wynosi od 1/10 do 1/6 siły morfiny.
Dokładny mechanizm właściwości przeciwbólowych paracetamolu nie jest znany i może obejmowaćdziałanie ośrodkowe i obwodowe.
Produkt leczniczy Tramadol+Paracetamol Genoptim jest określony jako lek przeciwbólowy II stopnia przez WHO i powinien być stosowany zgodnie ze wskazaniami lekarza.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Tramadol jest stosowany jako postać racemiczna, a postacie [-] i [+] tramadolu i jego metabolit M1 wykrywane w krwi. Mimo że tramadol jest szybko wchłaniany po podaniu, jego wchłanianie jestwolniejsze (a okres półtrwania dłuższy) niż paracetamolu.
Po jednorazowym doustnym podaniu jednej tabletki powlekanej produktu leczniczego zawierającegotramadol i paracetamol (37,5 mg + 325 mg) maksymalne stężenie leku w osoczu wynosi odpowiednio64,3/55,5 ng/ml [(+)-tramadol/(-)-tramadol] i 4,2 µg/ml (paracetamol) i jest osiągane po 1,8 h [(+)-tramadol/(-)-tramadol] i 0,9 h (paracetamol). Średnie czasy półtrwania w okresie eliminacji t1/2wynoszą 5,1/4,7 h [(+)-tramadol/(-)tramadol] i 2,5 h (paracetamol).
Podczas badań farmakokinetycznych przeprowadzanych na zdrowych ochotnikach, którzyotrzymywali doustnie produkt leczniczego zawierającego tramadol i paracetamol w dawkach
9
jednorazowych i wielokrotnych, nie zaobserwowano żadnych znacznych zmian parametrówkinetycznych żadnego ze składników czynnych preparatu w porównaniu z parametrami składnikówczynnych po podaniu każdego z nich osobno.
Wchłanianie:
Tramadol w postaci racemicznej jest wchłaniany szybko i prawie całkowicie po podaniu doustnym.Średnia bezwzględna biodostępność jednorazowej dawki 100 mg wynosi około 75%. Podczaspodawania długotrwałego biodostępność zwiększa się do około 90%.
Po podaniu doustnym produktu leczniczego zawierającego tramadol i paracetamol, paracetamol jestwchłaniany szybko i prawie całkowicie, głównie w jelicie cienkim. Maksymalne stężenieparacetamolu w osoczu jest osiągane po 1 godzinie i czas ten nie zmienia się podczas jednoczesnegostosowania z tramadolem.
Podanie doustne produktu leczniczego zawierającego tramadol i paracetamol z posiłkiem nie wpływaistotnie na stężenie leku w osoczu ani na zakres wchłaniania tramadolu czy paracetamolu, dlategoprodukt leczniczy Tramadol+Paracetamol Genoptim można przyjmować niezależnie od posiłków.
Dystrybucja:
Tramadol charakteryzuje się wysokim powinowactwem do tkanek (Vd,β = 203 ± 40 l). Z białkamiosocza wiąże się w około 20%.
Wydaje się, że paracetamol ulega rozległej dystrybucji w większości tkanek organizmu, z wyjątkiemtkanki tłuszczowej. Jego pozorna objętość dystrybucji wynosi około 0,9 l/kg. Niewielka ilość (~20%)paracetamolu wiąże się z białkami osocza.
Metabolizm:
Tramadol jest rozlegle metabolizowany po podaniu doustnym. Około 30% dawki jest wydalane w postaci niezmienionej w moczu, natomiast 60% dawki jest wydalane w postaci metabolitów.
Tramadol jest metabolizowany w wyniku O-demetylacji (katalizowanej przez enzym CYP2D6) dometabolitu M1 oraz w wyniku N-demetylacji (katalizowanej przez CYP3A) do metabolitu M2. M1jest dalej metabolizowany w wyniku N-demetylacji i sprzęgania z kwasem glukuronowym. Czaspółtrwania w okresie eliminacji w osoczu dla M1 wynosi 7 godzin. Metabolit M1 charakteryzuje siędziałaniem przeciwbólowym większym niż substancja macierzysta. Stężenie M1 w osoczu jest kilkarazy niższe niż tramadolu i nie jest prawdopodobne, aby działanie kliniczne uległo zmianie w wynikupodania powtarzanych dawek.
Paracetamol jest metabolizowany głównie w wątrobie w dwóch głównych szlakach metabolicznych:sprzęgania z kwasem glukuronowym i sprzęgania z kwasem siarkowym. Ta ostatnia droga możezostać szybko wysycona w przypadku podawania dawek wyższych od terapeutycznych. Niewielkaczęść (mniej niż 4%) jest metabolizowana przez cytochrom P450 do czynnego związku pośredniego(N-acetylobenzochinoimina), który w normalnych warunkach stosowania jest szybko inaktywowanyprzez zredukowany glutation i wydalany z moczem po koniugacji z cysteiną lub kwasemmerkapturowym. Niemniej jednak w przypadku poważnego przedawkowania ilość tego toksycznegometabolitu wzrasta.
Eliminacja:
Tramadol i jego metabolity wydalane głównie przez nerki. Czas półtrwania paracetamolu w okresieeliminacji wynosi około 2 do 3 godzin u osób dorosłych, natomiast jest krótszy u dzieci i niecodłuższy u noworodków i pacjentów z marskością wątroby. Paracetamol jest wydalany głównie wpostaci pochodnych sprzężonych z kwasem glukuronowym i siarkowym, w sposób zależny od dawki.Mniej niż 9% paracetamolu jest wydalane w postaci niezmienionej w moczu. W przypadkuniewydolności nerek okres półtrwania obu związków jest wydłużony.
10
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Nie przeprowadzono odrębnych badań przedklinicznych dla preparatu złożonego (tramadol i paracetamol) w celu oceny jego rakotwórczego i mutagennego wpływu lub wpływu na płodność.
U potomstwa szczurów otrzymujących doustnie preparat złożony z tramadolu i paracetamolu nie zaobserwowano działania teratogennego, które można było przypisać temu lekowi.
Wykazano, że preparat złożony Tramadol/Paracetamol działa toksycznie na zarodek i płód u szczura,jeżeli ciężarne samice otrzymywały dawkę toksyczną (50/434 mg/kg preparatu tramadol/paracetamol),czyli 8,3 razy większą niż maksymalna dawka terapeutyczna dla człowieka. Po zastosowaniu takiejdawki nie zaobserwowano działania teratogennego. Działanie toksyczne na zarodek i płód objawiałosię zmniejszeniem masy ciała płodów i zwiększeniem liczby dodatkowych żeber. Niższe dawki,będące mniej toksyczne dla ciężarnych samic (10/87 i 25/217 mg/kg preparatu złożonegotramadol/paracetamol) nie działały toksycznie na zarodek ani na płód.
W wynikach standardowych badań mutagenności nie stwierdzono żadnego potencjalnego ryzykawystąpienia działania genotoksycznego tramadolu u człowieka.
W badaniach rakotwórczości nie stwierdzono potencjalnego ryzyka stosowania tramadolu uczłowieka.
W badaniach na zwierzętach dotyczących stosowania wysokich dawek tramadolu stwierdzono wpływna rozwój narządów, kostnienie i śmiertelność noworodków związane z działaniem toksycznym umatek. Nie stwierdzono wpływu na płodność ani na rozwój potomstwa. Tramadol przenika przezłożysko. Nie stwierdzono wpływu na płodność po doustnym podaniu tramadolu w dawkach do 50mg/kg u samców szczurów i do 75 mg/kg u samic szczurów.
W rozszerzonych badaniach nie stwierdzono widocznego ryzyka działania genotoksycznego paracetamolu w dawkach terapeutycznych (czyli nietoksycznych).
W wieloletnich badaniach na szczurach i myszach nie stwierdzono oznak widocznego działaniatumorogennego, jeżeli paracetamol był podawany w dawkach nietoksycznych dla wątroby.
W badaniach na zwierzętach i wszechstronnych badaniach dotyczących stosowania u ludzi niestwierdzono działania toksycznego na rozród.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Rdzeń tabletki:
Skrobia żelowana Skrobia kukurydziana
Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A)Celuloza mikrokrystalicznaMagnezu stearynian
Otoczka:
Opadry yellow 03K82345: hypromeloza 6 cPs, tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna, żelaza tlenek żółty (E 172)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
11
6.3 Okres ważności
3 lata.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100.
Blistry z folii PVC/PVDC/Aluminium w tekturowym pudełku
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY
Synoptis Pharma Sp. z o.o.ul. Krakowiaków 6502-255 Warszawa
8. NUMER(Y) POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: 19947
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
/ DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 30 marzec 2012 Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 13 kwietnia 2017
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
14.05.2018
12