CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Jovesto, 5 mg, tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda tabletka zawiera 5 mg desloratadyny (Desloratadinum).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana
Jasnoniebieskie, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane o średnicy 6,50 ± 0,10 mm,z wytłoczeniem „5” po jednej stronie.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Produkt leczniczy Jovesto jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku co najmniej12 lat w celu łagodzenia objawów związanych z:
alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (patrz punkt 5.1), pokrzywką (patrz punkt 5.1).
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dorośli i młodzież (w wieku co najmniej 12 lat)
Zalecaną dawką produktu Jovesto jest jedna tabletka raz na dobę.
W leczeniu okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy występują rzadziej niż4 dni w tygodniu lub krócej niż przez 4 tygodnie) należy postępować zgodne z oceną przebieguchoroby u danego pacjenta w przeszłości, przerwać leczenie po ustąpieniu objawów i wznowić po ichponownym wystąpieniu.
W przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (objawy występują co najmniej przez4 dni w tygodniu i utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie) można pacjentowi zaproponować ciągłeleczenie w trakcie okresów ekspozycji na alergen.
Dzieci i młodzież
Doświadczenie z badań klinicznych dotyczących skuteczności desloratadyny u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat jest ograniczone (patrz punkty 4.8 i 5.1).
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu Jovesto u dzieci w wieku poniżej12 lat. Brak dostępnych danych.
Sposób stosowania
Podanie doustne.
Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.
1 DK/H/2039/001/IB/023
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, na loratadynę lub na którąkolwiek substancję pomocnicząwymienioną w punkcie 6.1.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Drgawki
Należy zachować ostrożność podczas stosowania desloratadyny u pacjentów, u których w wywiadziemedycznym lub rodzinnym występowały drgawki oraz szczególnie u małych dzieci, ze względu nawiększą podatność na występowanie nowych drgawek podczas leczenia desloratadyną. Fachowypersonel medyczny może rozważyć zakończenie leczenia desloratadyną u pacjentów, u którychpodczas leczenia wystąpią drgawki.
Desloratadynę należy stosować ostrożnie u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (patrz punkt 5.2).
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
W badaniach klinicznych z zastosowaniem desloratadyny w tabletkach nie obserwowano istotnych klinicznie interakcji z jednocześnie stosowaną erytromycyną lub ketokonazolem (patrz punkt 5.1).
Dzieci i młodzież
Badania interakcji przeprowadzono tylko u dorosłych.
W klinicznym badaniu farmakologicznym desloratadyna przyjmowana jednocześnie z alkoholem nienasilała jego działania upośledzającego sprawność psychoruchową (patrz punkt 5.1). Jednak w okresiepo wprowadzeniu desloratadyny do obrotu notowano przypadki nietolerancji alkoholu i przypadkizatrucia. Dlatego należy zachować ostrożność, jeśli pacjent spożywa alkohol w trakcie leczeniadesloratadyną.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Duża liczba danych (ponad 1000 kobiet w ciąży) wskazuje, że desloratadyna nie wywołuje wadwrodzonych ani nie działa toksycznie na płód i (lub) organizm noworodka.. W badaniach nazwierzętach dotyczących toksycznego wpływu na reprodukcję nie wykazano bezpośredniego lubpośredniego szkodliwego działania (patrz punkt 5.3). Dla zachowania ostrożności należy unikaćstosowania desloratadyny w okresie ciąży.
Karmienie piersią
Obecność desloratadyny wykryto w organizmie noworodków/niemowląt karmionych piersią przezmatki nią leczone. Nieznany jest wpływ desloratadyny na noworodki/niemowlęta. Po rozważeniukorzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki należy podjąć decyzję, czy naczas leczenia przerwać karmienie piersią lub czy przerwać/nie podejmować leczenia desloratadyną.
Płodność
Nie ma dostępnych danych dotyczących wpływu na płodność kobiet i mężczyzn.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Badania kliniczne wskazują, że desloratadyna nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ nazdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy poinformować pacjentów, żewiększość osób nie odczuwa senności, ale ze względu na indywidualną reakcję na wszystkie produktylecznicze, nie zaleca się podejmowania czynności wymagających skupienia, takich jak prowadzeniepojazdów lub obsługiwanie maszyn, do czasu poznania reakcji własnego organizmu na desloratadynę.
2 DK/H/2039/001/IB/023
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
W badaniach klinicznych z zastosowaniem desloratadyny w zalecanej dawce dobowej 5 mg, gdziezakres wskazań obejmował alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i przewlekłą pokrzywkęidiopatyczną, działania niepożądane występujące częściej niż po podaniu placebo notowano u 3%pacjentów. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi, które występowały częściej niż popodaniu placebo, były: uczucie zmęczenia (1,2%), suchość w jamie ustnej (0,8%) i bóle głowy (0,6%).
Dzieci i młodzież
W badaniu klinicznym z udziałem 578 pacjentów w wieku od 12 do 17 lat najczęściej występującymdziałaniem niepożądanym był ból głowy, który notowano u 5,9% pacjentów leczonych desloratadynąi u 6,9% pacjentów otrzymujących placebo.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
W poniższej tabeli przedstawiono częstość działań niepożądanych obserwowanych w trakcie badańklinicznych i występujących częściej niż po podaniu placebo oraz działań zgłaszanych w okresie powprowadzeniu desloratadyny do obrotu.
Częstości zdefiniowano, jako bardzo częste (≥1/10), częste (≥1/100 do <1/10), niezbyt częste(≥1/1000 do <1/100), rzadkie (≥1/10 000 do <1/1000), bardzo rzadkie (<1/10 000) i występującez nieznaną częstością (częstości nie można określić na podstawie dostępnych danych).
Działania niepożądaneKlasyfikacja układów i narządów Częstość desloratadyny
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania Częstość nieznana Zwiększony apetyt
Bardzo rzadko OmamyZaburzenia psychiczne Częstość nieznana Nietypowe zachowanie, zachowanie agresywne
Zaburzenia układu nerwowego Często Ból głowy
Bardzo rzadko Zawroty głowy, senność,
bezsenność, nadmierna aktywność psychoruchowa, napady drgawek
Bardzo rzadko Tachykardia, kołatanie Zaburzenia serca serca
Częstość nieznana Wydłużenie odstępu QT Zaburzenia żołądka i jelit Często Suchość błony śluzowej
jamy ustnej
Bardzo rzadko Ból brzucha, nudności,
wymioty, niestrawność, biegunka
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych Bardzo rzadko Zwiększenie aktywności
enzymów wątrobowych,zwiększenie stężenia bilirubiny, zapalenie wątroby
Częstość nieznana Żółtaczka
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Częstość nieznana Nadwrażliwość na światłoZaburzenia mięśniowo-szkieletowe Bardzo rzadko Ból mięśnii tkanki łącznej
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu Często Uczucie zmęczenia podania
Bardzo rzadko Reakcje nadwrażliwości
(tj. anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy,
3 DK/H/2039/001/IB/023
duszność, świąd, wysypka i pokrzywka)
Częstość nieznana Astenia
Badania diagnostyczne Częstość nieznana Zwiększona masa ciała
Dzieci i młodzież
Innymi działaniami niepożądanymi, które odnotowano w okresie po wprowadzeniu desloratadyny doobrotu u dzieci i młodzieży, były występujące z nieznaną częstością wydłużenie odstępu QT,zaburzenia rytmu serca, bradykardia, nietypowe zachowanie, zachowanie agresywne, zwiększonamasa ciała i zwiększony apetyt.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawatel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309, e-mail: [email protected] Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Jak obserwowano w okresie po wprowadzeniu desloratadyny do obrotu, profil działań niepożądanychzwiązanych z przedawkowaniem oraz notowany po zastosowaniu dawek leczniczych jest podobny,choć nasilenie tych działań może być większe.
Leczenie
W razie przedawkowania należy rozważyć zastosowanie standardowych metod usunięcia niewchłoniętej substancji czynnej z organizmu. Zaleca się leczenie objawowe i podtrzymujące.
Desloratadyna nie jest usuwana z organizmu metodą hemodializy. Nie wiadomo, czy jest ona usuwana w trakcie dializy otrzewnowej.
Objawy
W badaniu klinicznym z zastosowaniem dawek wielokrotnych (do 45 mg desloratadyny, co jest dawkądziewięciokrotnie większą niż dawka stosowana w praktyce klinicznej) nie obserwowano działańo znaczeniu klinicznym.
Dzieci i młodzież
Jak obserwowano w okresie po wprowadzeniu desloratadyny do obrotu, profil działań niepożądanychzwiązanych z przedawkowaniem oraz notowany po zastosowaniu dawek leczniczych jest podobny,choć nasilenie tych działań może być większe.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwhistaminowe - antagoniści receptora H1. Kod ATC: R06AX27
Mechanizm działania
Desloratadyna jest długo działającym antagonistą histaminy o wybiórczym działaniu na obwodowereceptory H1, bez właściwości uspokajających. Po podaniu doustnym desloratadyna wybiórczo blokujeobwodowe receptory histaminowe H1, gdyż nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego.
4 DK/H/2039/001/IB/023
W badaniach in vitro wykazano przeciwalergiczne właściwości desloratadyny. Obejmują onehamowanie uwalniania prozapalnych cytokin, takich jak IL-4, IL-6, IL-8 i IL-13 z komórek tucznychi bazofilów, a także hamowanie ekspresji selektyny P na powierzchni komórek śródbłonka. Znaczeniekliniczne tych obserwacji nie zostało jeszcze potwierdzone.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
W badaniu klinicznym z zastosowaniem dawek wielokrotnych, w którym desloratadynę w dawkachdobowych do 20 mg podawano przez 14 dni, nie obserwowano statystycznie ani klinicznie istotnychdziałań sercowo-naczyniowych. W klinicznym badaniu farmakologicznym, w którym desloratadynęstosowano w dawce dobowej 45 mg (9 razy większej niż dawka stosowana w praktyce klinicznej)przez 10 dni, nie stwierdzono wydłużenia odstępu QTc.
Nie obserwowano istotnych klinicznie zmian stężenia desloratadyny w osoczu w badaniach interakcji z zastosowaniem dawek wielokrotnych ketokonazolu i erytromycyny.
Desloratadyna nie przenika łatwo do ośrodkowego układu nerwowego. W kontrolowanych badaniachklinicznych nie stwierdzono, aby desloratadyna stosowana w zalecanej dawce 5 mg na dobępowodowała senność częściej niż placebo. W badaniach klinicznych desloratadyna w pojedynczejdawce dobowej 7,5 mg nie wpływała na sprawność psychoruchową. W badaniu u dorosłychz zastosowaniem desloratadyny w pojedynczej dawce 5 mg nie stwierdzono wpływu na standardowewskaźniki zdolności pilotowania samolotów, w tym na nasilenie subiektywnie odczuwanej sennościlub wykonywania zadań związanych z pilotowaniem.
W klinicznych badaniach farmakologicznych desloratadyna przyjmowana jednocześnie z alkoholemnie nasilała wywołanych przez alkohol zaburzeń sprawności psychoruchowej ani nie zwiększałasenności. Nie stwierdzono znaczących różnic w wynikach testów na sprawność psychoruchowąpacjentów otrzymujących desloratadynę lub placebo, bez względu na to, czy lek był przyjmowany bezalkoholu, czy z alkoholem.
U pacjentów z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa desloratadyna skutecznie łagodziła takieobjawy, jak kichanie, wyciek z nosa i świąd, a także świąd oczu, łzawienie i zaczerwienienie orazświąd podniebienia. Desloratadyna skutecznie łagodziła objawy przez 24 godziny.
Dzieci i młodzież
Skuteczności desloratadyny w tabletkach nie wykazano jednoznacznie w badaniach z udziałemmłodzieży w wieku od 12 do 17 lat.
Poza uznaną klasyfikacją alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, jako schorzenia sezonowegoi całorocznego, może ono również być określone na podstawie czasu trwania objawów, jakoalergiczne zapalenie błony śluzowej nosa okresowe i przewlekłe. Okresowe alergiczne zapaleniebłony śluzowej nosa definiuje się jako obecność objawów krócej niż przez 4 dni w tygodniu lub krócejniż przez 4 tygodnie, zaś w przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa objawywystępują przez co najmniej 4 dni w tygodniu i utrzymują się dłużej niż przez 4 tygodnie.
Desloratadyna skutecznie łagodziła objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa,co wykazał wynik w kwestionariuszu oceniającym jakość życia pacjentów z zapaleniem błonyśluzowej nosa i spojówek. Największą poprawę obserwowano w zakresie problemów naturypraktycznej i codziennej aktywności pacjenta ograniczanej przez objawy choroby.
W przeprowadzonym badaniu przewlekła pokrzywka idiopatyczna stanowiła model klinicznyzaburzeń o charakterze pokrzywki ze względu na podobne podstawy patofizjologiczne tych stanów,niezależnie od ich etiologii, a także ze względu na możliwość łatwiejszej kwalifikacji prospektywnejprzewlekle chorych pacjentów. Uwalnianie histaminy jest czynnikiem przyczynowym we wszystkichchorobach pokrzywkowych, dlatego można oczekiwać, że desloratadyna będzie skutecznie łagodziłaobjawy nie tylko przewlekłej pokrzywki idiopatycznej, ale także innych rodzajów pokrzywek, zgodniez wytycznymi klinicznymi.
5 DK/H/2039/001/IB/023
W dwóch sześciotygodniowych, kontrolowanych placebo badaniach u pacjentów z przewlekłąpokrzywką idiopatyczną desloratadyna skutecznie łagodziła świąd oraz zmniejszała wielkość i liczbęzmian pokrzywkowych, zanim podano drugą dawkę. W każdym z tych badań działanie desloratadynyutrzymywało się dłużej niż trwający 24 godziny odstęp między dawkami. Tak jak w innych badaniachleków przeciwhistaminowych stosowanych w przewlekłej pokrzywce idiopatycznej, z badańwykluczono niewielką grupę pacjentów, którzy nie reagują na leczenie przeciwhistaminowe.Złagodzenie świądu o ponad 50% obserwowano u 55% pacjentów leczonych desloratadynąw porównaniu z 19% pacjentów otrzymujących placebo. Desloratadyna zmniejszała także zaburzeniasnu i funkcjonowania w ciągu dnia, co oznaczono stosując czteropunktową skalę służącą ocenie tychzmiennych.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Stężenie desloratadyny w osoczu można oznaczyć w ciągu 30 minut od podania. Desloratadyna jestdobrze wchłaniana, a maksymalne stężenie osiąga po upływie około 3 godzin. Końcowy okrespółtrwania wynosi około 27 godzin. Stopień kumulacji desloratadyny odpowiadał jej okresowipółtrwania (około 27 godzin) i dawkowaniu raz na dobę. Biodostępność desloratadyny byłaproporcjonalna do dawki w zakresie od 5 mg do 20 mg.
W badaniu właściwości farmakokinetycznych, w którym profil demograficzny pacjentów byłporównywalny z profilem ogólnej populacji pacjentów z sezonowym alergicznym zapaleniem błonyśluzowej nosa, u 4% pacjentów stwierdzono większe stężenie desloratadyny. Odsetek ten może byćróżny w zależności od pochodzenia etnicznego. Maksymalne stężenie desloratadyny było około3-krotnie większe po około 7 godzinach, z końcowym okresem półtrwania wynoszącym około89 godzin. Profil bezpieczeństwa u tych osób nie różnił się od profilu w populacji ogólnej.
Dystrybucja
Desloratadyna wiąże się z białkami osocza w umiarkowanym stopniu (83% do 87%). Nie wykazanoklinicznie istotnej kumulacji leku po podawaniu od 5 mg do 20 mg desloratadyny raz na dobę przez14 dni.
Metabolizm
Nie zidentyfikowano dotychczas enzymu odpowiedzialnego za metabolizm desloratadyny, dlatego niemożna całkowicie wykluczyć niektórych interakcji z innymi produktami leczniczymi. Desloratadynanie hamuje aktywności CYP3A4 w warunkach in vivo, a badania in vitro wykazały, że produktleczniczy nie hamuje aktywności CYP2D6 i nie jest ani substratem, ani inhibitorem glikoproteiny P.
Eliminacja
W badaniu z zastosowaniem desloratadyny w pojedynczej dawce 7,5 mg nie stwierdzono wpływupokarmu (wysokokalorycznego śniadania z dużą zawartością tłuszczu) na rozmieszczeniedesloratadyny. W innym badaniu nie stwierdzono wpływu soku grejpfrutowego na rozmieszczeniedesloratadyny.
Zaburzenia czynności nerek
Farmakokinetykę desloratadyny u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i u osób zdrowychporównywano w jednym badaniu z zastosowaniem dawki pojedynczej oraz w jednym badaniuz podawaniem dawek wielokrotnych. W badaniu z dawką pojedynczą ekspozycja na desloratadynęu osób z lekką i ciężką przewlekłą niewydolnością nerek była odpowiednio około 2- i 2,5-krotniewiększa niż u osób zdrowych. W badaniu z zastosowaniem dawek wielokrotnych stan stacjonarnyuzyskano po dniu 11., a ekspozycja na desloratadyne u osób z lekką i ciężką przewlekłąniewydolnością nerek była większa w porównaniu z osobami zdrowymi odpowiednio około1,5- i 2,5-krotnie. W obu badaniach zmiany ekspozycji (AUC i Cmax) na desloratadynęi 3-hydroksydesloratadynę nie były istotne klinicznie.
6 DK/H/2039/001/IB/023
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Desloratadyna jest głównym czynnym metabolitem loratadyny. Badania niekliniczne przeprowadzonez zastosowaniem desloratadyny i loratadyny nie wykazały jakościowych ani ilościowych różnicw profilu toksyczności obu związków po zbliżonej ekspozycji na desloratadynę.
Dane niekliniczne wynikające z konwencjonalnych badań farmakologicznych dotyczącychbezpieczeństwa, badań toksyczności po podaniu wielokrotnym, genotoksyczności, rakotwórczościoraz toksycznego wpływu na reprodukcję i rozwój potomstwa nie ujawniają żadnego szczególnegozagrożenia dla człowieka. Brak działania rakotwórczego wykazano w badaniach z zastosowaniemdesloratadyny i loratadyny.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Rdzeń tabletki Skrobia kukurydzianaCeluloza mikrokrystalicznaHypromeloza
Krzemionka koloidalna bezwodna Uwodorniony olej roślinny
Otoczka tabletki Opadry Blue 03B50689
Hypromeloza
Tytanu dwutlenek (E171)Makrogol 400 Indygotyna (E132), lak
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
blistry z folii OPA/Aluminium/PVC/Aluminium: 3 latablistry z folii PVC/Aclar/Aluminium: 2 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Bez specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Tabletki pakowane w blistry z folii OPA/Aluminium/PVC/Aluminium lub PVC/Aclar/Aluminium,w tekturowym pudełku.
Opakowania zawierają:
. blistry niepodzielne na dawki pojedyncze: 10, 30, 50, 60 i 90 tabletek powlekanych
. blistry podzielne na pojedyncze dawki: 10x1, 30x1, 50x1, 60x1 i 90x1 tabletek powlekanych
Nie wszystkie rodzaje i wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
7 DK/H/2039/001/IB/023
Bez specjalnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE
DO OBROTU
Sandoz GmbH Biochemiestrasse 106250 Kundl, Austria
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr 20358
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 28.06.2012 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
27.09.2018 r.
8 DK/H/2039/001/IB/023