ANEKS I
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Diacomit 250 mg kapsułki, twarde
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda kapsułka zawiera 250 mg styrypentolu.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
W każdej kapsułce znajduje się 0,16 mg sodu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Kapsułka, twarda
Różowa kapsułka, wielkość 2
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Produkt Diacomit jest wskazany do stosowania w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem wterapii wspomagającej u pacjentów cierpiących na ciężką miokloniczną padaczkę niemowląt (Severemyoclonic epilepsy of infancy [SMEI], Zespół Draveta-) z uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi opornymi na leczenie klobazamem i walproinianem.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Diacomit powinien być podawany wyłącznie pod nadzorem lekarza pediatry lub neurologadziecięcego dysponującego doświadczeniem w zakresie diagnostyki oraz leczenia padaczki uniemowląt i dzieci.
Dawkowanie
Populacja pediatryczna
Dawkę styrypentolu oblicza się w miligramach na kilogram masy ciała.
Dawkę dobową można podawać w 2 lub 3 dawkach podzielonych.
Leczenie skojarzone z użyciem styrypentolu powinno być podejmowane stopniowo, poprzezzwiększanie dawki, aż do osiągnięcia zalecanej dawki 50 mg/kg m.c./dobę podawanej w połączeniu zklobazamem i walproinianem.
Dawka styrypentolu powinna być zwiększana stopniowo, począwszy od 20 mg/kg m.c./dobę w 1-szym tygodniu, a następnie 30 mg/kg m.c./dobę przez kolejny 1 tydzień. Dalsze zwiększanie dawkizależy od wieku:
- dzieci w wieku do 6 lat powinny otrzymywać w trzecim tygodniu dodatkowe 20 mg/kg m.c./dobę, osiągając zalecaną dawkę 50 mg/kg m.c./dobę w ciągu trzech tygodni; - dzieci w wieku od 6 do 12 lat powinny otrzymywać dodatkowe 10 mg/kg m.c./dobę w każdym tygodniu, aby osiągnąć zalecaną dawkę 50 mg/kg m.c./dobę w ciągu czterech tygodni; - dzieci i młodzież w wieku 12 lat lub więcej powinny otrzymywać dodatkowe 5 mg/kg m.c./dobę w każdym tygodniu, aż do osiągnięcia optymalnej dawki określonej na podstawie badania klinicznego.
2
Zalecana dawka wynosząca 50 mg/kg m.c./dobę została ustalona na podstawie dostępnych wynikówbadań klinicznych i była to jedyna dawka produktu Diatomit, jaką oceniano w badaniach głównych(patrz punkt 5.1).
Styrypentol należy zawsze przyjmować podczas posiłku, ponieważ szybko rozkłada się w środowiskukwaśnym (np. po kontakcie z sokiem żołądkowy w pustym żołądku).
Nie należy zażywać styrypentolu z mlekiem lub produktami nabiałowymi (jogurtem, seremtwarogowym itp.), napojami gazowanymi, sokami owocowymi ani żywnością lub napojamizawierającymi kofeinę bądź teofilinę.
Dzieci w wieku poniżej 3 lat
Kluczowe badanie kliniczne styrypentolu obejmowało dzieci w wieku 3 lat i starsze chorujące naSMEI. Decyzję o stosowaniu styrypentolu u dzieci ze SMEI w wieku poniżej 3 lat należy podejmowaćindywidualnie, uwzględniając możliwe korzyści kliniczne i zagrożenia. W tej młodszej grupiewiekowej leczenie wspomagające styrypentolu należy rozpocząć jedynie wtedy, kiedy rozpoznanieSMEI zostało potwierdzone klinicznie (patrz punkt 5.1). Istnieją jedynie ograniczone dane na tematstosowania styrypentolu u dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy. W ich przypadku styrypentol możebyć podawany wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.
Pacjenci w wieku ≥18 lat
Nie zgromadzono wystarczająco licznych danych z długotrwałych obserwacji dorosłych pacjentów,aby potwierdzić utrzymanie się efektu w tej populacji. Leczenie należy kontynuować tak długo, jakdługo przynosi ono korzyść.
Modyfikacja dawkowania innych leków przeciwpadaczkowych stosowanych w skojarzeniu zestyrypentolem
Brak wyczerpujących danych farmakologicznych dotyczących interakcji lekowych. Tym niemniej napodstawie doświadczenia klinicznego zaleca się następujące modyfikacje dawek i schematówdawkowania innych leków przeciwpadaczkowych stosowanych w skojarzeniu ze styrypentolem.
- Klobazam
W kluczowych badaniach po rozpoczęciu leczenia styrypentolem klobazam podawano w dawce0,5 mg/kg mc. na dobę, zwykle w dwóch dawkach podzielonych. W przypadku klinicznych objawówdziałań niepożądanych lub przedawkowania klobazamu (senność, niedociśnienie tętnicze i drażliwośću młodszych dzieci) dawkę dobową zmniejszano o 25% tygodniowo. U dzieci z zespołem Dravetotrzymujących styrypentol w leczeniu skojarzonym opisywano około od 2- do 3-krotne zwiększeniestężenia klobazamu i 5-krotne zwiększenie stężenia norklobazamu w osoczu.
- Walproinian
Uważa się, że możliwość wystąpienia interakcji metabolicznych styrypentolu z walproinianem jestznikoma. Dlatego po włączeniu leczenia styrypentolem modyfikacja dawkowania walproinianu niepowinna być konieczna (nie dotyczy sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa). W kluczowych badaniach,w których wystąpiły reakcje niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, takie jak utrata łaknienia,zmniejszenie masy ciała, dobową dawkę walproinianu zmniejszano o około 30% tygodniowo.
Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych
W razie wystąpienia zaburzeń morfologii krwi lub nieprawidłowych wyników badań czynnościwątroby, decyzję o kontynuowaniu leczenia lub modyfikacji dawki styrypentolu w skojarzeniu zdostosowanymi dawkami klobazamu i walproinianu należy podjąć indywidualnie, uwzględniającmożliwe korzyści kliniczne i zagrożenia (patrz punkt 4.4).
Wpływ postaci leku
Postać leku w saszetce ma nieco wyższą wartość Cmax niż kapsułki, dlatego postacie te nie równoważne biologicznie. Jeśli wymagana jest zmiana postaci, zaleca się przeprowadzenie tego podnadzorem klinicznym, na wypadek wystąpienia problemów z tolerancją (patrz rozdział 5.2).
3
Zaburzenie czynności nerek i wątroby
Nie zaleca się stosowania styrypentolu u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby i (lub) nerek(patrz punkt 4.4).
Sposób podawania
Podanie doustne
Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.Kapsułek nie należy żuć.
Interakcje styrypentolu z żywnością opisano w punkcie 4.5.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną wpunkcie 6.1.
Występowanie w przeszłości psychoz przyjmujących postać stanów majaczeniowych.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Karbamazepina, fenytoina i fenobarbital
Podczas leczenia zespołu Draveta nie należy stosować styrypentolu w skojarzeniu z tymisubstancjami. Jeżeli podczas leczenia styrypentolem wystąpią działania niepożądane, należyzmniejszyć dobową dawkę klobazamu i (lub) walproinianu (patrz punkt 4.2).
Tempo wzrostu dziecka
Z uwagi na częstość działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (jadłowstręt, utratałaknienia, nudności, wymioty) podczas leczenia styrypentolem w skojarzeniu z walproinianem należystarannie obserwować tempo wzrostu dziecka.
Morfologia krwi
Podawanie styrypentolu, klobazamu i walproinianu może powodować neutropenię. Przedrozpoczęciem leczenia styrypentolem należy wykonać badanie morfologii krwi. Badanie należypowtarzać co 6 miesięcy, jeśli nie ma innych wskazania klinicznych.
Badanie czynności wątroby
Przed rozpoczęciem leczenia styrypentolem należy wykonać badanie czynności wątroby. Należy jepowtarzać co 6 miesięcy, jeśli nie istnieją inne wskazania kliniczne.
Zaburzenie czynności wątroby lub nerek
Ze względu na brak swoistych danych klinicznych dotyczących pacjentów z zaburzeniami czynnościwątroby lub nerek, nie zaleca się stosowania styrypentolu u pacjentów z zaburzeniem czynnościwątroby i (lub) nerek (patrz. punkt 4.2).
Substancje mające wpływ na działanie enzymów CYP
Styrypentol, inhibitor enzymów CYP2C19, CYP3A4 i CYP2D6, może znacznie zwiększać osoczowestężenia substancji metabolizowanych przez te enzymy oraz zwiększać ryzyko działań niepożądanych(patrz punkt 4.5). Badania in vitro sugerują, że metabolizm I fazy styrypentolu jest katalizowany przezCYP1A2, CYP2C19 i CYP3A4, niewykluczone, że również i inne enzymy. Zaleca się ostrożnośćpodczas łączenia styrypentolu z innymi substancjami, które zwiększają lub zmniejszają aktywnośćjednego lub większej liczby tych enzymów.
Dzieci i młodzież
4
Ponieważ w kluczowych badaniach klinicznych nie uczestniczyły dzieci w wieku poniżej 3 lat, podczas leczenia styrypentolem zaleca się dokładną obserwację stanu dzieci w wieku od 6 miesięcy do3 lat.
4.5 Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji
Potencjalne interakcje produktów leczniczych wpływające na styrypentol
Nie ustalono jednoznacznie wpływu innych przeciwpadaczkowych produktów leczniczych nafarmakokinetykę styrypentolu.
Nie wiadomo, jaki jest wpływ makrolidów oraz azolowych leków przeciwgrzybiczych, które sąinhibitorami CYP3A4 i jego substratów, na metabolizm styrypentolu. Nie jest znany także wpływstyrypentolu na ich metabolizm.
Badania in vitro sugerują, że metabolizm I fazy styrypentolu jest katalizowany przez CYP1A2,CYP2C19 i CYP3A4, niewykluczone, że również i inne enzymy. Zaleca się ostrożność podczasłączenia styrypentolu z innymi substancjami, które zwiększają lub zmniejszają aktywność jednego lubwiększej liczby tych enzymów.
Wpływ styrypentolu na enzymy układu cytochromu P450
Wiele tego rodzaju interakcji częściowo potwierdzono w badaniach in vitro oraz badaniachklinicznych. Jednoczesne zastosowanie styrypentolu, walproinianu i klobazamu prowadzi dozwiększenia stężeń leków w stanie stacjonarnym w podobnym stopniu u osób dorosłych i dzieci.
W stężeniach terapeutycznych styrypentol w znacznym stopniu hamuje aktywność kilku izoenzymówCYP450, np. CYP2C19, CYP2D6 oraz CYP3A4. Dlatego można oczekiwać występowaniafarmakokinetycznych interakcji o podłożu metabolicznym z innymi lekami. Interakcje te mogąpowodować zwiększenie stężeń substancji aktywnych w ustroju, co może zwiększać ich efektfarmakologiczny oraz nasilać działania niepożądane.
Należy zachować ostrożność, jeżeli wskazania kliniczne przemawiają za jednoczesnym stosowaniemstyrypentolu z substancjami metabolizowanymi przez CYP2C19 (np. cytalopram, omeprazol) lubCYP3A4 (np. inhibitory proteazy HIV, leki przeciwhistaminowe, takie jak astemizol, chlorfeniramina,blokery kanałów wapniowych, statyny, doustne środki antykoncepcyjne, kodeina) z uwagi nazwiększone ryzyko działań niepożądanych (leki przeciwpadaczkowe, patrz dalsza część tego punktu).Zaleca się monitorowanie stężeń leków w osoczu lub obserwację w kierunku działań niepożądanych.Może być konieczna modyfikacja dawkowania.
Należy unikać jednoczesnego podawania z substratami układu enzymatycznego CYP3A4 o wąskimindeksie terapeutycznym z uwagi na znaczne zwiększenie ryzyka ciężkich działań niepożądanych.
Dostępne są jedynie ograniczone dane na temat hamowania układu CYP1A2, zatem nie możnawykluczyć interakcji z teofiliną i kofeiną z uwagi na to, że zahamowanie metabolizmu wątrobowegoteofiliny i kofeiny może prowadzić do zwiększenia ich stężenia w osoczu i objawów toksycznych. Niezaleca się jednoczesnego stosowania tych związków ze styrypentolem. Dotyczy to nie tylkoproduktów leczniczych, ale również znacznej ilości artykułów spożywczych i produktówprzeznaczonych dla dzieci. Pacjenci nie powinni pić napojów typu cola, zawierających znaczne ilościkofeiny, ani czekolady, zawierającej śladowe ilości teofiliny (patrz punkt 4.2).
Wykazano, że styrypentol w stężeniach występujących w osoczu w warunkach klinicznych hamuje invitro aktywność CYP2D6. W związku z tym mogą występować metaboliczne interakcje produktówmetabolizowanych przez ten izoenzym, np. beta-adrenolityków (propranolol, karwedilol, tymolol),leków przeciwdepresyjnych (fluoksetyna, paroksetyna, sertralina, imipramina, klomipramina), lekówprzeciwpsychotycznych (haloperydol) lub przeciwbólowych (kodeina, dekstrometorfan, tramadol) zestyrypentolem. Konieczna może być modyfikacja dawki w przypadku substancji o indywidualniedobieranym schemacie dawkowania, metabolizowanych przez izoenzym CYP2D6.
5
Możliwość interakcji styrypentolu z innymi produktami leczniczymi
Ze względu na brak dostępnych danych klinicznych należy zachować ostrożność w razie wystąpieniaistotnych klinicznie interakcji ze styrypentolem:
Niezalecane skojarzenia leków (należy ich unikać, chyba że bezwzględnie konieczne)
- Alkaloidy sporyszu żytniego (ergotamina, dihydroergotamina)Zatrucie alkaloidami sporyszu zagrażające martwicą kończyn (hamowanie eliminacji wątrobowejalkaloidów sporyszu żytniego).
- Cyzapryd, halofantryna, pimozyd, chinidyna, beprydyl
Zwiększenie ryzyka arytmii serca, szczególnie typu torsades de pointes lub wave burst.
- Leki immunosupresyjne (takrolimus, cyklosporyna, syrolimus)
Zwiększenie stężenia leków immunosupresyjnych we krwi (zaburzenie metabolizmu wątrobowego).
- Statyny (atorwastatyna, symwastatyna itp.)
Zwiększenie ryzyka zależnych od dawki działań niepożądanych, np. rabdomiolizy (zaburzeniemetabolizmu wątrobowego produktów leczniczych zmniejszających stężenie cholesterolu).
Skojarzenia leków wymagające stosowania środków ostrożności
- Midazolam, triazolam, alprazolam
Może wystąpić zaburzenie metabolizmu wątrobowego prowadzące do zwiększenia stężeniabenzodiazepin w osoczu i nadmiernej sedacji.
- Chlorpromazyna
Styrypentol wzmaga ośrodkowe działanie hamujące chlorpromazyny.
- Działanie na inne leki przeciwpadaczkowe
Zahamowanie aktywności izoenzymów CYP2C19 i CYP3A4 układu enzymatycznego CYP450 możewywoływać interakcje farmakokinetyczne (hamowanie metabolizmu wątrobowego) z fenobarbitalem,prymidonem, fenytoiną, karbamazepiną, klobazamem (patrz punkt 4.2), walproinianem (patrzpunkt 4.2), diazepamem (nasilenie działania miorelaksacyjnego), etosuksymidem i tiagabiną. Wrezultacie może dojść do zwiększenia osoczowego stężenia wymienionych lekówprzeciwdrgawkowych i ryzyka ich przedawkowania. Zaleca się monitorowanie stężeń osoczowych i,w razie konieczności, modyfikację dawkowania innych leków przeciwdrgawkowych stosowanychjednocześnie ze styrypentolem.
- Topiramat
W przeprowadzonym we Francji programie humanitarnego zastosowania leku u 41% z230 pacjentów leczonych styrypentolem w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem dodanotopiramat. Na podstawie obserwacji klinicznych tej grupy pacjentów nie stwierdzono koniecznościzmiany dawki i schematu dawkowania topiramatu u pacjentów otrzymujących styrypentol.Uważa się, że nie występuje kompetycyjne hamowanie układu enzymatycznego CYP2C19, ponieważten efekt prawdopodobnie zachodzi w stężeniach osoczowych od 5- do 15-krotnie większych niżstężenia występujące podczas stosowania zwykle zalecanych dawek i schematów dawkowaniatopiramatu.
- Lewetyracetam
Ponieważ lewetyracetam nie podlega metabolizmowi wątrobowemu w znacznym stopniu, nie należyspodziewać się metabolicznych interakcji farmakokinetycznych styrypentolu z lewetyracetamem.
6
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Ryzyko związane z padaczką i przeciwpadaczkowymi produktami leczniczymi
Wykazano, że częstość wad rozwojowych u dzieci kobiet cierpiących na padaczkę jest od 2- do 3-krotnie większa w porównaniu z populacją ogólną (o wskaźniku około 3%). Wprawdzie inne czynniki(np. sama padaczka) mogą odgrywać rolę, jednak uznane dowody wskazują, że zwiększenie częstościjest spowodowane przez leczenie. W obrębie leczonej populacji odnotowano zwiększenie częstościwad rozwojowych w przypadku terapii wielolekowej.
Tym niemniej nie powinno się przerywać skutecznego leczenia przeciwpadaczkowego u kobiet wciąży, ponieważ zaostrzenie objawów choroby jest niekorzystne zarówno dla matki, jak i dla płodu.
Ryzyko związane ze stosowaniem styrypentolu
Nie ma danych dotyczących ekspozycji ogólnoustrojowej w okresie ciąży. Badania na zwierzętachotrzymujących dawki nietoksyczne dla samic nie wykazują bezpośredniego ani pośredniegoszkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy(patrz punkt 5.3). Uwzględniając wskazania terapeutyczne nie należy oczekiwać, że styrypentol będziestosowany u kobiet w ciąży lub kobiet w wieku rozrodczym. Decyzję o stosowaniu styrypentolu ukobiet w ciąży należy podejmować indywidualnie, uwzględniając ewentualne korzyści kliniczne izagrożenia. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży. Zalecasię stosowanie skutecznych metod antykoncepcyjnych.
Karmienie piersią
Nie przeprowadzono u ludzi badań dotyczących wydzielania do mleka karmiących matek, jednakuwzględniając przenikanie styrypentolu z osocza do mleka u kóz, nie zaleca się karmienia piersią wtrakcie leczenia. Jeżeli leczenie styrypentolem jest kontynuowane w okresie karmienia piersią, należyprowadzić ścisłą obserwację niemowlęcia karmionego piersią pod kątem działań niepożądanych.
Płodność
Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu na płodność (patrz punkt 5.3). Nie ma danych
klinicznych, ryzyko dla ludzi jest nieznane..
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie prowadzono badań oceniających zdolności do prowadzenia pojazdów i używania maszyn. Uniektórych pacjentów mogą jednak wystąpić zawroty głowy i ataksja, co może zaburzać zdolnośćprowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych, pacjenci nie powinnipodejmować tych czynności podczas leczenia styrypentolem.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Najczęstsze działania niepożądane podczas stosowania produktu styrypentol to jadłowstręt,zmniejszenie masy ciała, bezsenność, senność, ataksja, hipotonia i dystonia.
Tabela działań niepożądanych
Działania niepożądane grupuje się jako występujące: bardzo często (≥ 1/10), często (≥ 1/100 do< 1/10), niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100), rzadko (≥ 1/10000 do < 1/1/1000), bardzo rzadko(< 1/10000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). W obrębiekażdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane wymienione zgodnie zezmniejszającym się nasileniem.
7
Układ
narządów
(zgodnie z
terminologią
MedDRA)
Zaburzenia
krwi i układu
chłonnego
Zaburzenia
metabolizmu
i odżywiania
Zaburzenia
psychiczne
Bardzo często Często Niezbyt często Rzadko
Neutropenia Małopłytkowość*
Jadłowstręt, utrata
łaknienia,
zmniejszenie masy
ciała
Bezsenność Agresywność,
drażliwość, zaburzenia
behawioralne,
zachowania
buntownicze,
nadpobudliwość,
zaburzenia snu
Zaburzenia
układu
nerwowego
Zaburzenia
oka
Zaburzenia
żołądka i jelit
Zaburzenia
skóry i tkanki
podskórnej
Zaburzenia
ogólne i
reakcje w
miejscu
podania leku
Badania
diagnostyczne
Senność, ataksja,
hipotonia, dystonia
Hiperkinezy
Nudności, wymioty
Zwiększenie
aktywności γGT )
Podwójne
widzenie
Nadwrażliwość
na światło,
wysypka,
alergia skórna,
pokrzywka
Zmęczenie
Nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych
*Dane dotyczące małopłytkowości pochodzą z badań klinicznych oraz zgłoszeń uzyskanych powprowadzeniu produktu na rynek.
Opis wybranych działań niepożądanych
Wiele spośród wymienionych działań niepożądanych jest następstwem zwiększenia w osoczu stężeniainnych leków przeciwdrgawkowych (patrz punkt 4.4 i 4.5) i może ustąpić po zmniejszeniu dawki tychproduktów leczniczych.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać
8
wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszaniawymienionego w załączniku V*.
4.9 Przedawkowanie
Nie ma danych klinicznych dotyczących przedawkowania. Stosuje się leczenie wspomagające(objawowe na oddziale intensywnej opieki medycznej).
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki przeciwpadaczkowe, inne leki przeciwpadaczkowe, kod ATC:N03AX17
Mechanizm działania
W badaniach na zwierzętach styrypentol przerywał napady indukowane wstrząsem elektrycznym,pentetrazolem i bikukuliną. W badaniach na mózgach gryzoni stwierdzono, że styrypentol zwiększałstężenia kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), głównego hamującego neuroprzekaźnika wmózgach ssaków. U podłoża tego zjawiska może leżeć hamowanie wychwytu synaptycznego GABA i(lub) hamowanie aminotransferazy GABA. Wykazano, że styrypentol nasila transmisję w receptorachGABAA w hipokampach niedojrzałych szczurów i zwiększa średni czas otwarcia (jednak nieczęstotliwość) kanałów chlorkowych receptorów GABAA w mechanizmie zbliżonym do działaniabarbituranów. W wyniku interakcji farmakokinetycznych styrypentol nasila działanie innych lekówprzeciwdrgawkowych, np. karbamazepiny, walproinianu sodu, fenytoiny, fenobarbitalu i wielubenzodiazepin. Drugi efekt styrypentolu jest głównie wywołany hamowaniem aktywnościmetabolicznej kilku izoenzymów, szczególnie CYP450 3A4 i 2C19, uczestniczących w metabolizmiewątrobowym innych leków przeciwpadaczkowych.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Kluczowe badanie kliniczne produktu styrypentol obejmowało dzieci w wieku 3 lat i starsze cierpiącena SMEI.
Do przeprowadzonego we Francji programu humanitarnego zastosowania leku zakwalifikowanodzieci w wieku ponad 6 miesięcy, ponieważ w tej grupie wiekowej można (w pewnych przypadkach)postawić jednoznaczne rozpoznanie zespołu Dravet. Decyzję o stosowaniu produktu Diacomit u dzieciw wieku poniżej 3 lat cierpiących na SMEI należy podejmować indywidualnie, uwzględniającewentualne korzyści kliniczne i zagrożenia (patrz punkt 4.2).
41 dzieci z rozpoznaniem SMEI uczestniczyło w badaniu prowadzonym metodą rosnącejintensywności leczenia (add-on) z randomizacją i grupą kontrolną otrzymującą placebo. Pozakończeniu jednomiesięcznego okresu początkowego przez dwa miesiące prowadzono badaniemetodą podwójnie ślepej próby, podczas którego leczenie walproinianem i klobazamem poszerzono oplacebo (n=20) lub styrypentol (n=21). Następnie podawano styrypentol bez maskowania danych.Odpowiedź na leczenie zdefiniowano jako zmniejszenie o ponad 50% częstości napadów klonicznych(lub toniczno-klonicznych) w 2. miesiącu leczenia prowadzonego metodą podwójnie ślepej próby zporównaniu z okresem początkowym. U 15 pacjentów (71%) stwierdzono odpowiedź na leczeniestyrypentolem (u 9 pacjentów nie wystąpiły napady kloniczne ani toniczno-kloniczne), a tylko ujednego pacjenta (5%) wystąpiła odpowiedź na placebo (żaden z uczestników grupy placebo nie byłwolny od napadów). 95% przedział ufności wynosił 52,1 90,7 w grupie leczonej styrypentolem i 0 14,6 w grupie placebo (95% przedział ufności dla podanej różnicy wyniósł 42,2 – 85,7). Zmianaodsetkowa w porównaniu do wartości początkowych była większa w grupie leczonej styrypentolem(-69%) niż w grupie otrzymującej placebo (+7%); p<0,0001. Działania niepożądane o umiarkowanymnasileniu wystąpiły u 21 pacjentów leczonych styrypentolem (senność, utrata łaknienia) oraz u
9
8 pacjentów otrzymujących placebo; po zmniejszeniu dawki równocześnie stosowanego lekuustąpienie działań niepożądanych stwierdzono u 12 z 21 pacjentów (Chiron et al, Lancet, 2000).
Brak danych z badań klinicznych świadczących o bezpieczeństwie klinicznym styrypentolupodawanego w dawkach dobowych przekraczających 50 mg/kg/dobę.Brak danych klinicznych świadczących o bezpieczeństwie klinicznym styrypentolu stosowanego wmonoterapii u chorych z zespołem Draveta.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
W badaniach obejmujących dorosłych zdrowych ochotników i dorosłych pacjentów opisywanonastępujące właściwości farmakokinetyczne styrypentolu.
Wchłanianie
Styrypentol jest szybko wchłaniany, a okres do osiągnięcia maksymalnego stężenia w osoczu wynosiokoło 1,5 godz. Nie jest znana bezwzględna dostępność biologiczna styrypentolu, ponieważ do badańnie udostępniono produktów dożylnych. Lek jest dobrze wchłaniany po podaniu doustnym większość dawki podanej doustnie jest wydalana z moczem.
Porównano względną dostępność biologiczną leku w kapsułkach i w proszku do zawiesiny doustnej wsaszetkach po podaniu pojedynczej dawki doustnej 1 000 mg zdrowym ochotnikom płci męskiej. Obiepostacie leku okazały się równoważne biologicznie pod względem AUC, lecz nie pod względem Cmax.Wartość Cmax dla saszetek była nieco wyższa (23%) niż dla kapsułek, i nie spełniała kryteriówbiorównoważności. Wartość Tmax była podobna dla obu postaci leku. Zaleca się, aby zmianę postacidawkowanego leku z kapsułek styrypentolu na proszek do zawiesiny doustnej w saszetkachprzeprowadzać pod nadzorem klinicznym.
Dystrybucja
Styrypentol wiąże się w znacznym (ok. 99%) stopniu z białkami osocza.
Eliminacja
Zwiększeniu dawki towarzyszy nieproporcjonalnie duży wzrost ekspozycji układowej na styrypentol.Duże dawki powodują znaczne zmniejszenie klirensu osoczowego z około 40 l/kg mc./dobę popodaniu dawki 600 mg/dobę do około 8 l/kg mc./dobę po podaniu dawki 2 400 mg. Klirens ulegazmniejszeniu po podaniu powtarzanych dawek styrypentolu, prawdopodobnie na skutek hamowaniaizoenzymów cytochromu P450 odpowiedzialnych za metabolizm leku. Okres półtrwania w fazieeliminacji wynosi około 4,5-13 godzin i ulega wydłużeniu wraz ze zwiększeniem dawki.
Metabolizm
Styrypentol podlega intensywnym przemianom metabolicznym. W moczu zidentyfikowano13 różnych metabolitów. Wprawdzie jak dotąd nie zidentyfikowano poszczególnych enzymów, jednakmetabolizm przebiega głównie na drodze demetylacji i glukuronidacji.
W oparciu o badania in vitro uważa się, że główne izoenzymy wątrobowe układu cytochromu P450 biorące udział w fazie I metabolizmu to CYP1A2, CYP2C19 i CYP3A4.
Wydalanie
Styrypentol jest wydalany głównie przez nerki.
Po podaniu doustnym większość (73%) metabolitów styrypentolu wykrywa się w moczu, a pozostałailość (13 24%) jest wydalana z kałem w postaci niezmienionej.
Badanie farmakokinetyczne u dzieci i młodzieży
10
Przeprowadzono badanie farmakokinetyczne w grupie 35 dzieci z zespołem Dravet, leczonychstyrypentolem oraz dwiema innymi substancjami (walproinianem i klobazamem), którychfarmakokinetyka ze styrypentolem nie była znana. Mediana wieku to 7,3 lat (przedział wiekowy: od 1do 17,6 roku życia), a mediana dawki dobowej styrypentolu wynosiła 45,4 mg/kg/dobę (przedział: od27,1 do 89,3 mg/kg/dobę) podawanego w dwóch lub trzech podzielonych dawkach.
Dane najlepiej pasowały do modelu jednokompartmentowego z procesami absorpcji i eliminacji.Oszacowanie populacyjne dla stałej współczynnika absorpcji Ka wyniosło 2,08 h-1 (standardoweodchylenie wyniku losowego = 122%). Klirens i objętość dystrybucji zostały powiązane z masą ciaławg modelu allometrycznego z wykładnikami odpowiednio 0,433 i 1: kiedy masa ciała wzrastała od 10do 60 kg, pozorny klirens w jamie ustnej wzrastał od 2,60 do 5,65 L/h, a pozorna objętość dystrybucjiwzrastała od 32,0 do 191,8 L. W rezultacie, okres połowicznej eliminacji wzrastał z 8,5 h (dla 10 kg)do 23,5 h (dla 60 kg).
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
W badaniach toksyczności na zwierzętach (szczurach, małpach i myszach) nie stwierdzonojednoznacznych objawów toksyczności oprócz powiększenia wątroby na skutek przerostu komórekwątrobowych po podaniu dużych dawek styrypentolu zarówno u gryzoni, jak u innych zwierząt.Uważa się, że obserwowane objawy wyrazem reakcji adaptacyjnej wątroby w odpowiedzi naznaczne obciążenie metaboliczne.
W badaniach na szczurach i królikach nie wykazano działania teratogennego styrypentolu. W jednymbadaniu na myszach wykazano małą częstość występowania rozszczepu podniebienia po podaniudawek toksycznych dla ciężarnych samic (800 mg/kg mc./dobę). Tej obserwacji nie potwierdzono winnych podobnych badaniach na myszach. Wymienione badania na myszach i królikach odbyły sięprzed wprowadzeniem zasad Dobrej Praktyki Laboratoryjnej. W badaniach płodności i rozrodczościoraz rozwoju płodowego i po urodzeniu na szczurach nie stwierdzono zaburzeń poza nieznacznymzmniejszeniem przeżywalności młodych karmionych przez matki wykazujące działania toksyczne popodaniu styrypentolu w dawce 800 mg/kg mc./dobę (patrz punkt 4.6).
W badaniach genotoksyczności nie wykryto działania mutagennego ani klastogennego.
Rezultaty badań rakotwórczości na szczurach były negatywne. U myszy wystąpiło jedynie nieznacznezwiększenie częstości występowania gruczolaków i raków wątroby po leczeniu dawkami 200 lub600 mg/kg mc./dobę przez 78 tygodni (tego efektu nie stwierdzono w grupie zwierząt otrzymującychdawkę 60 mg/kg mc./dobę). Uważa się, że stwierdzone zjawisko nie wiąże się z zagrożeniem dla ludziwobec braku działania genotoksycznego styrypentolu oraz ze względu na szczególną wrażliwość natworzenie się nowotworów wątroby po indukcji enzymów wątrobowych u myszy.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Rdzeń kapsułki
Powidon (K29/32)
Karboksymetylo skrobia sodowa (typ A)Magnezu stearynian
Otoczka kapsułki
Żelatyna
Tytanu dwutlenek (E171)Erytrozyna (E127) Indygotyna (E132)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
11
6.3 Okres ważności
3 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Butelka polipropylenowa z zabezpieczonym zamknięciem i nakrętką polietylenową.Butelki zawierające 30, 60 lub 90 kapsułek w opakowaniach tekturowych.Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Brak szczególnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NADOPUSZCZENIE DO OBROTU
Biocodex, 7 Avenue Gallieni, 94250 Gentilly, Francja
8. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/06/367/001-3
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU/ DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia: 4 stycznia 2007 r.Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 8 stycznia 2014 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTUCHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Szczegółowa informacja o tym produkcie jest dostępna na stronie internetowej Europejskiej AgencjiLeków http://www.ema.europa.eu
12
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Diacomit 500 mg kapsułki, twarde
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda kapsułka zawiera 500 mg styrypentolu.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
W każdej kapsułce znajduje się 0,32 mg sodu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Kapsułka, twarda
Biała kapsułka, wielkość 0
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Produkt Diacomit jest wskazany do stosowania w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem wterapii wspomagającej u pacjentów cierpiących na ciężką miokloniczną padaczkę niemowląt (Severemyoclonic epilepsy of infancy [SMEI], zespół Draveta) z uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi opornymi na leczenie klobazamem i walproinianem.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Diacomit powinien być podawany wyłącznie pod nadzorem lekarza pediatry lub neurologadziecięcego dysponującego doświadczeniem w zakresie diagnostyki oraz leczenia padaczki uniemowląt i dzieci.
Dawkowanie
Populacja pediatryczna
Dawkę styrypentolu oblicza się w miligramach na kilogram masy ciała.
Dawkę dobową można podawać w 2 lub 3 dawkach podzielonych.
Leczenie skojarzone z użyciem styrypentolu powinno być podejmowane stopniowo, poprzezzwiększanie dawki, aż do osiągnięcia zalecanej dawki 50 mg/kg m.c./dobę podawanej w połączeniu zklobazamem i walproinianem.
Dawka styrypentolu powinna być zwiększana stopniowo, począwszy od 20 mg/kg m.c./dobę w 1-szym tygodniu, a następnie 30 mg/kg m.c./dobę przez kolejny 1 tydzień. Dalsze zwiększanie dawkizależy od wieku:
- dzieci w wieku do 6 lat powinny otrzymywać w trzecim tygodniu dodatkowe 20 mg/kg m.c./dobę, osiągając zalecaną dawkę 50 mg/kg m.c./dobę w ciągu trzech tygodni; - dzieci w wieku od 6 do 12 lat powinny otrzymywać dodatkowe 10 mg/kg m.c./dobę w każdym tygodniu, aby osiągnąć zalecaną dawkę 50 mg/kg m.c./dobę w ciągu czterech tygodni; - dzieci i młodzież w wieku 12 lat lub więcej powinny otrzymywać dodatkowe 5 mg/kg m.c./dobę w każdym tygodniu, aż do osiągnięcia optymalnej dawki określonej na podstawie badania klinicznego.
13
Zalecana dawka wynosząca 50 mg/kg m.c./dobę została ustalona na podstawie dostępnych wynikówbadań klinicznych i była to jedyna dawka produktu Diatomit, jaką oceniano w badaniach głównych(patrz punkt 5.1).
Styrypentol należy zawsze przyjmować podczas posiłku, ponieważ szybko rozkłada się w środowiskukwaśnym (np. po kontaccie sokiem żołądkowy w pustym żołądku).
Nie należy zażywać styrypentolu z mlekiem lub produktami nabiałowymi (jogurtem, seremtwarogowym itp.), napojami gazowanymi, sokami owocowymi ani żywnością lub napojamizawierającymi kofeinę bądź teofilinę.
Dzieci w wieku poniżej 3 lat
Kluczowe badanie kliniczne styrypentolu obejmowało dzieci w wieku 3 lat i starsze chorujące naSMEI. Decyzję o stosowaniu styrypentolu u dzieci ze SMEI w wieku poniżej 3 lat należy podejmowaćindywidualnie, uwzględniając możliwe korzyści kliniczne i zagrożenia. W tej młodszej grupiewiekowej leczenie wspomagające styrypentolu należy rozpocząć jedynie wtedy, kiedy rozpoznanieSMEI zostało potwierdzone klinicznie (patrz punkt 5.1). Istnieją jedynie ograniczone dane na tematstosowania styrypentolu u dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy. W ich przypadku styrypentol możebyć podawany wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.
Pacjenci w wieku ≥18 lat
Nie zgromadzono wystarczająco licznych danych z długotrwałych obserwacji dorosłych pacjentów,aby potwierdzić utrzymanie się efektu w tej populacji. Leczenie należy kontynuować tak długo, jakdługo przynosi ono korzyść.
Modyfikacja dawkowania innych leków przeciwpadaczkowych stosowanych w skojarzeniu zestyrypentolem
Brak wyczerpujących danych farmakologicznych dotyczących interakcji lekowych. Tym niemniej napodstawie doświadczenia klinicznego zaleca się następujące modyfikacje dawek i schematówdawkowania innych leków przeciwpadaczkowych stosowanych w skojarzeniu ze styrypentolem.
- Klobazam
W kluczowych badaniach po rozpoczęciu leczenia styrypentolem klobazam podawano w dawce0,5 mg/kg mc. na dobę, zwykle w dwóch dawkach podzielonych. W przypadku klinicznych objawówdziałań niepożądanych lub przedawkowania klobazamu (senność, niedociśnienie tętnicze i drażliwośću młodszych dzieci) dawkę dobową zmniejszano o 25% tygodniowo. U dzieci z zespołem Dravetotrzymujących styrypentol w leczeniu skojarzonym opisywano około od 2- do 3-krotne zwiększeniestężenia klobazamu i 5-krotne zwiększenie stężenia norklobazamu w osoczu.
- Walproinian
Uważa się, że możliwość wystąpienia interakcji metabolicznych styrypentolu z walproinianem jestznikoma. Dlatego po włączeniu leczenia styrypentolem modyfikacja dawkowania walproinianu niepowinna być konieczna (nie dotyczy sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa). W kluczowych badaniach,w których wystąpiły reakcje niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, takie jak utrata łaknienia,zmniejszenie masy ciała, dobową dawkę walproinianu zmniejszano o około 30% tygodniowo.
Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych
W razie wystąpienia zaburzeń morfologii krwi lub nieprawidłowych wyników badań czynnościwątroby, decyzję o kontynuowaniu leczenia lub modyfikacji dawki styrypentolu w skojarzeniu zdostosowanymi dawkami klobazamu i walproinianu należy podjąć indywidualnie, uwzględniającmożliwe korzyści kliniczne i zagrożenia (patrz punkt 4.4).
Wpływ postaci leku
Postać leku w saszetce ma nieco wyższą wartość Cmax niż kapsułki, dlatego postacie te nie równoważne biologicznie. Jeśli wymagana jest zmiana postaci, zaleca się przeprowadzenie tego podnadzorem klinicznym, na wypadek wystąpienia problemów z tolerancją (patrz rozdział 5.2).
14
Zaburzenie czynności nerek i wątroby
Nie zaleca się stosowania styrypentolu u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby i (lub) nerek(patrz punkt 4.4).
Sposób podawania
Podanie doustne
Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.Kapsułek nie należy żuwać.
Interakcje styrypentolu z żywnością opisano w punkcie 4.5.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną wpunkcie 6.1.
Występowanie w przeszłości psychoz przyjmujących postać stanów majaczeniowych.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Karbamazepina, fenytoina i fenobarbital
Podczas leczenia zespołu Draveta nie należy stosować styrypentolu w skojarzeniu z tymisubstancjami. Jeżeli podczas leczenia styrypentolem wystąpią działania niepożądane, należyzmniejszyć dobową dawkę klobazamu i (lub) walproinianu (patrz punkt 4.2).
Tempo wzrostu dziecka
Z uwagi na częstość działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (jadłowstręt, utratałaknienia, nudności, wymioty) podczas leczenia styrypentolem w skojarzeniu z walproinianem należystarannie obserwować tempo wzrostu dziecka.
Morfologia krwi
Podawanie styrypentolu, klobazamu i walproinianu może powodować neutropenię. Przedrozpoczęciem leczenia styrypentolem należy wykonać badanie morfologii krwi. Badanie należypowtarzać co 6 miesięcy, jeśli nie ma innych wskazań klinicznych.
Badanie czynności wątroby
Przed rozpoczęciem leczenia styrypentolem należy wykonać badanie czynności wątroby. Należy jepowtarzać co 6 miesięcy, jeśli nie istnieją inne wskazania kliniczne.
Zaburzenie czynności wątroby lub nerek
Ze względu na brak swoistych danych klinicznych dotyczących pacjentów z zaburzeniami czynnościwątroby lub nerek, nie zaleca się stosowania styrypentolu u pacjentów z zaburzeniem czynnościwątroby i (lub) nerek (patrz punkt 4.2).
Substancje mające wpływ na działanie enzymów CYP
Styrypentol, inhibitor enzymów CYP2C19, CYP3A4 i CYP2D6, może znacznie zwiększać osoczowestężenia substancji metabolizowanych przez te enzymy oraz zwiększać ryzyko działań niepożądanych(patrz punkt 4.5). Badania in vitro sugerują, że metabolizm I fazy styrypentolu jest katalizowany przezCYP1A2, CYP2C19 i CYP3A4, niewykluczone, że również i inne enzymy. Zaleca się ostrożnośćpodczas łączenia styrypentolu z innymi substancjami, które zwiększają lub zmniejszają aktywnośćjednego lub większej liczby tych enzymów.
Dzieci i młodzież
15
Ponieważ w kluczowych badaniach klinicznych nie uczestniczyły dzieci w wieku poniżej 3 lat, podczas leczenia styrypentolem zaleca się dokładną obserwację stanu dzieci w wieku od 6 miesięcy do3 lat.
4.5 Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji
Potencjalne interakcje produktów leczniczych wpływające na styrypentol
Nie ustalono jednoznacznie wpływu innych przeciwpadaczkowych produktów leczniczych nafarmakokinetykę styrypentolu.
Nie wiadomo, jaki jest wpływ makrolidów oraz azolowych leków przeciwgrzybiczych, które sąinhibitorami CYP3A4 i jego substratów, na metabolizm styrypentolu. Nie jest znany także wpływstyrypentolu na ich metabolizm.
Badania in vitro sugerują, że metabolizm I fazy styrypentolu jest katalizowany przez CYP1A2,CYP2C19 i CYP3A4, niewykluczone, że również i inne enzymy. Zaleca się ostrożność podczasłączenia styrypentolu z innymi substancjami, które zwiększają lub zmniejszają aktywność jednego lubwiększej liczby tych enzymów.
Wpływ styrypentolu na enzymy układu cytochromu P450
Wiele tego rodzaju interakcji częściowo potwierdzono w badaniach in vitro oraz badaniachklinicznych. Jednoczesne zastosowanie styrypentolu, walproinianu i klobazamu prowadzi dozwiększenia stężeń leków w stanie stacjonarnym w podobnym stopniu u osób dorosłych i dzieci.
W stężeniach terapeutycznych styrypentol w znacznym stopniu hamuje aktywność kilku izoenzymówCYP450, np. CYP2C19, CYP2D6 oraz CYP3A4. Dlatego można oczekiwać występowaniafarmakokinetycznych interakcji o podłożu metabolicznym z innymi lekami. Interakcje te mogąpowodować zwiększenie stężeń substancji aktywnych w ustroju, co może zwiększać ich efektfarmakologiczny oraz nasilać działania niepożądane.
Należy zachować ostrożność, jeżeli wskazania kliniczne przemawiają za jednoczesnym stosowaniemstyrypentolu z substancjami metabolizowanymi przez CYP2C19 (np. cytalopram, omeprazol) lubCYP3A4 (np. inhibitory proteazy HIV, leki przeciwhistaminowe, takie jak astemizol, chlorfeniramina,blokery kanałów wapniowych, statyny, doustne środki antykoncepcyjne, kodeina) z uwagi nazwiększone ryzyko działań niepożądanych (leki przeciwpadaczkowe, patrz dalsza część tego punktu).Zaleca się monitorowanie stężeń leków w osoczu lub obserwację w kierunku działań niepożądanych.Może być konieczna modyfikacja dawkowania.
Należy unikać jednoczesnego podawania z substratami układu enzymatycznego CYP3A4 o wąskimindeksie terapeutycznym z uwagi na znaczne zwiększenie ryzyka ciężkich działań niepożądanych.
Dostępne są jedynie ograniczone dane na temat hamowania układu CYP1A2, zatem nie możnawykluczyć interakcji z teofiliną i kofeiną z uwagi na to, że zahamowanie metabolizmu wątrobowegoteofiliny i kofeiny może prowadzić do zwiększenia ich stężenia w osoczu i objawów toksycznych. Niezaleca się jednoczesnego stosowania tych związków ze styrypentolem. Dotyczy to nie tylkoproduktów leczniczych, ale również znacznej ilości artykułów spożywczych i produktówprzeznaczonych dla dzieci. Pacjenci nie powinni pić napojów typu cola, zawierających znaczne ilościkofeiny, lub czekolady, zawierającej śladowe ilości teofiliny (patrz punkt. 4.2).
Wykazano, że styrypentol w stężeniach występujących w osoczu w warunkach klinicznych hamuje invitro aktywność CYP2D6. W związku z tym mogą występować metaboliczne interakcje produktówmetabolizowanych przez ten izoenzym, np. beta-adrenolityków (propranolol, karwedilol, tymolol),leków przeciwdepresyjnych (fluoksetyna, paroksetyna, sertralina, imipramina, klomipramina), lekówprzeciwpsychotycznych (haloperydol) lub przeciwbólowych (kodeina, dekstrometorfan, tramadol) zestyrypentolem. Konieczna może być modyfikacja dawki w przypadku substancji o indywidualniedobieranym schemacie dawkowania, metabolizowanych przez izoenzym CYP2D6.
16
Możliwość interakcji styrypentolu z innymi produktami leczniczymi
Ze względu na brak dostępnych danych klinicznych należy zachować ostrożność w razie wystąpieniaistotnych klinicznie interakcji ze styrypentolem:
Niezalecane skojarzenia leków (należy ich unikać, chyba że bezwzględnie konieczne)
- Alkaloidy sporyszu żytniego (ergotamina, dihydroergotamina)Zatrucie alkaloidami sporyszu zagrażające martwicą kończyn (hamowanie eliminacji wątrobowejalkaloidów sporyszu żytniego).
- Cyzapryd, halofantryna, pimozyd, chinidyna, beprydyl
Zwiększenie ryzyka arytmii serca, szczególnie typu torsades de pointes lub wave burst.
- Leki immunosupresyjne (takrolimus, cyklosporyna, syrolimus)
Zwiększenie stężenia leków immunosupresyjnych we krwi (zaburzenie metabolizmu wątrobowego).
- Statyny (atorwastatyna, symwastatyna itp.)
Zwiększenie ryzyka zależnych od dawki działań niepożądanych, np. rabdomiolizy (zaburzeniemetabolizmu wątrobowego produktów leczniczych zmniejszających stężenie cholesterolu).
Skojarzenia leków wymagające stosowania środków ostrożności
- Midazolam, triazolam, alprazolam
Może wystąpić zaburzenie metabolizmu wątrobowego prowadzące do zwiększenia stężeniabenzodiazepin w osoczu i nadmiernej sedacji.
- Chlorpromazyna
Styrypentol wzmaga ośrodkowe działanie hamujące chlorpromazyny.
- Działanie na inne leki przeciwpadaczkowe
Zahamowanie aktywności izoenzymów CYP2C19 i CYP3A4 układu enzymatycznego CYP450 możewywoływać interakcje farmakokinetyczne (hamowanie metabolizmu wątrobowego) z fenobarbitalem,prymidonem, fenytoiną, karbamazepiną, klobazamem (patrz punkt 4.2), walproinianem (patrzpunkt 4.2), diazepamem (nasilenie działania miorelaksacyjnego), etosuksymidem i tiagabiną. Wrezultacie może dojść do zwiększenia osoczowego stężenia wymienionych lekówprzeciwdrgawkowych i ryzyka ich przedawkowania. Zaleca się monitorowanie stężeń osoczowych i,w razie konieczności, modyfikację dawkowania innych leków przeciwdrgawkowych stosowanychjednocześnie ze styrypentolem.
- Topiramat
W przeprowadzonym we Francji programie humanitarnego zastosowania leku u 41% z230 pacjentów leczonych styrypentolem w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem dodanotopiramat. Na podstawie obserwacji klinicznych tej grupy pacjentów nie stwierdzono koniecznościzmiany dawki i schematu dawkowania topiramatu u pacjentów otrzymujących styrypentol.Uważa się, że nie występuje kompetycyjne hamowanie układu enzymatycznego CYP2C19, ponieważten efekt prawdopodobnie zachodzi w stężeniach osoczowych od 5- do 15-krotnie większych niżstężenia występujące podczas stosowania zwykle zalecanych dawek i schematów dawkowaniatopiramatu.
- Lewetyracetam
Ponieważ lewetyracetam nie podlega metabolizmowi wątrobowemu w znacznym stopniu, nie należyspodziewać się metabolicznych interakcji farmakokinetycznych styrypentolu z lewetyracetamem.
17
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Ryzyko związane z padaczką i przeciwpadaczkowymi produktami leczniczymi
Wykazano, że częstość wad rozwojowych u dzieci kobiet cierpiących na padaczkę jest od 2- do 3-krotnie większa w porównaniu z populacją ogólną (o wskaźniku około 3%). Wprawdzie inne czynniki(np. sama padaczka) mogą odgrywać rolę, jednak uznane dowody wskazują, że zwiększenie częstościjest spowodowane przez leczenie. W obrębie leczonej populacji odnotowano zwiększenie częstościwad rozwojowych w przypadku terapii wielolekowej.
Tym niemniej nie powinno się przerywać skutecznego leczenia przeciwpadaczkowego u kobiet wciąży, ponieważ zaostrzenie objawów choroby jest niekorzystne zarówno dla matki, jak i dla płodu.
Ryzyko związane ze stosowaniem styrypentolu
Nie ma danych dotyczących ekspozycji ogólnoustrojowej w okresie ciąży. Badania na zwierzętachotrzymujących dawki nietoksyczne dla samic nie wykazują bezpośredniego ani pośredniegoszkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy(patrz punkt 5.3). Uwzględniając wskazania terapeutyczne nie należy oczekiwać, że styrypentol będziestosowany u kobiet w ciąży lub kobiet w wieku rozrodczym. Decyzję o stosowaniu styrypentolu ukobiet w ciąży należy podejmować indywidualnie, uwzględniając ewentualne korzyści kliniczne izagrożenia. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży. Zalecasię stosowanie skutecznych metod antykoncepcyjnych.
Karmienie piersią
Nie przeprowadzono u ludzi badań dotyczących wydzielania do mleka karmiących matek, jednakuwzględniając przenikanie styrypentolu z osocza do mleka u kóz, nie zaleca się karmienia piersią wtrakcie leczenia. Jeżeli leczenie styrypentolem jest kontynuowane w okresie karmienia piersią, należyprowadzić ścisłą obserwację niemowlęcia karmionego piersią pod kątem działań niepożądanych.
Płodność
Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu na płodność (patrz punkt 5.3). Nie ma danychklinicznych, ryzyko dla ludzi jest nieznane.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie prowadzono badań oceniających zdolności do prowadzenia pojazdów i używania maszyn. Uniektórych pacjentów mogą jednak wystąpić zawroty głowy i ataksja, co może zaburzać zdolnośćprowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych, pacjenci nie powinnipodejmować tych czynności podczas leczenia styrypentolem.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Najczęstsze działania niepożądane podczas stosowania produktu styrypentol to jadłowstręt,zmniejszenie masy ciała, bezsenność, senność, ataksja, hipotonia i dystonia.
Tabela działań niepożądanych
Działania niepożądane grupuje się jako występujące: bardzo często (≥ 1/10), często (≥ 1/100 doto< 1/10), niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100), rzadko (≥ 1/10000 do < 1/1000), bardzo rzadko(< 1/10000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). W obrębiekażdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane wymienione zgodnie zezmniejszającym się nasileniem.
18
Układ
narządów
(zgodnie z
terminologią
MedDRA)
Zaburzenia
krwi i układu
chłonnego
Zaburzenia
metabolizmu i
odżywiania
Zaburzenia
psychiczne
Bardzo często Często Niezbyt często Rzadko
Neutropenia Małopłytkowość*
Jadłowstręt, utrata
łaknienia,
zmniejszenie
masy ciała
Bezsenność Agresywność,
drażliwość, zaburzenia
behawioralne,
zachowania
buntownicze,
nadpobudliwość,
zaburzenia snu
Zaburzenia
układu
nerwowego
Zaburzenia
oka
Zaburzenia
żołądka i jelit
Zaburzenia
skóry i tkanki
podskórnej
Zaburzenia
ogólne i
reakcje w
miejscu
podania leku
Badania
diagnostyczne
Senność, ataksja,
hipotonia,
dystonia
Hiperkinezy
Nudności, wymioty
Zwiększenie
aktywności γGT
Podwójne
widzenie
Nadwrażliwość
na światło,
wysypka, alergia
skórna,
pokrzywka
Zmęczenie
Nieprawidłowewyniki prób wątrobowych
*Dane dotyczące małopłytkowości pochodzą z badań klinicznych oraz zgłoszeń uzyskanych powprowadzeniu produktu na rynek.
Opis wybranych działań niepożądanych
Wiele spośród wymienionych działań niepożądanych jest następstwem zwiększenia w osoczu stężeniainnych leków przeciwdrgawkowych (patrz punkt 4.4 i 4.5) i może ustąpić po zmniejszeniu dawki tychproduktów leczniczych.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać
19
wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszaniawymienionego w załączniku V.
4.9 Przedawkowanie
Nie ma danych klinicznych dotyczących przedawkowania. Stosuje się leczenie wspomagające(objawowe na oddziale intensywnej opieki medycznej).
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki przeciwpadaczkowe, inne leki przeciwpadaczkowe, kod ATC:N03AX17
Mechanizm działania
W badaniach na zwierzętach styrypentol przerywał napady indukowane wstrząsem elektrycznym,pentetrazolem i bikukuliną. W badaniach na mózgach gryzoni stwierdzono, że styrypentol zwiększałstężenia kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), głównego hamującego neuroprzekaźnika wmózgach ssaków. U podłoża tego zjawiska może leżeć hamowanie wychwytu synaptycznego GABA i(lub) hamowanie aminotransferazy GABA. Wykazano, że styrypentol nasila transmisję w receptorachGABAA w hipokampach niedojrzałych szczurów i zwiększa średni czas otwarcia (jednak nieczęstotliwość) kanałów chlorkowych receptorów GABAA w mechanizmie zbliżonym do działaniabarbituranów. W wyniku interakcji farmakokinetycznych styrypentol nasila działanie innych lekówprzeciwdrgawkowych, np. karbamazepiny, walproinianu sodu, fenytoiny, fenobarbitalu i wielubenzodiazepin. Drugi efekt styrypentolu jest głównie wywołany hamowaniem aktywnościmetabolicznej kilku izoenzymów, szczególnie CYP450 3A4 i 2C19, uczestniczących w metabolizmiewątrobowym innych leków przeciwpadaczkowych.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Kluczowe badanie kliniczne produktu styrypentol obejmowało dzieci w wieku 3 lat i starsze cierpiącena SMEI.
Do przeprowadzonego we Francji programie humanitarnego zastosowania leku zakwalifikowanodzieci w wieku ponad 6 miesięcy, ponieważ w tej grupie wiekowej można (w pewnych przypadkach)postawić jednoznaczne rozpoznanie zespołu Dravet. Decyzję o stosowaniu produktu Diacomit u dzieciw wieku poniżej 3 lat cierpiących na SMEI należy podejmować indywidualnie, uwzględniającmożliwe korzyści kliniczne i zagrożenia (patrz punkt 4.2).
41 dzieci z rozpoznaniem SMEI uczestniczyło w badaniu prowadzonym metodą rosnącejintensywności leczenia (add-on) z randomizacją i grupą kontrolną otrzymującą placebo. Pozakończeniu jednomiesięcznego okresu początkowego przez dwa miesiące prowadzono badaniemetodą podwójnie ślepej próby, podczas którego leczenie walproinianem i klobazamem poszerzono oplacebo (n=20) lub styrypentol (n=21). Następnie podawano styrypentol bez maskowania danych.Odpowiedź na leczenie zdefiniowano jako zmniejszenie o ponad 50% częstości napadów klonicznych(lub toniczno-klonicznych) w 2. miesiącu leczenia prowadzonego metodą podwójnie ślepej próby zporównaniu z okresem początkowym. U 15 pacjentów (71%) stwierdzono odpowiedź na leczeniestyrypentolem (u 9 pacjentów nie wystąpiły napady kloniczne ani toniczno-kloniczne), a tylko ujednego pacjenta (5%) wystąpiła odpowiedź na placebo (żaden z uczestników grupy placebo nie byłwolny od napadów). 95% przedział ufności wynosił 52,1 90,7 w grupie leczonej styrypentolem i 0 14,6 w grupie placebo (95% przedział ufności dla podanej różnicy wyniósł 42,2 – 85,7). Zmianaodsetkowa w porównaniu do wartości początkowych była większa w grupie leczonej styrypentolem(-69%) niż w grupie otrzymującej placebo (+7%); p<0,0001. Działania niepożądane o umiarkowanymnasileniu wystąpiły u 21 pacjentów leczonych styrypentolem (senność, utrata łaknienia) oraz u
20
8 pacjentów otrzymujących placebo; po zmniejszeniu dawki równocześnie stosowanego lekuustąpienie działań niepożądanych stwierdzono u 12 z 21 pacjentów (Chiron et al, Lancet, 2000).
Brak danych z badań klinicznych świadczących o bezpieczeństwie klinicznym styrypentolupodawanego w dawkach dobowych przekraczających 50 mg/kg/dobę.Brak danych klinicznych świadczących o bezpieczeństwie klinicznym styrypentolu stosowanego wmonoterapii u chorych z zespołem Draveta.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
W badaniach obejmujących dorosłych zdrowych ochotników i dorosłych pacjentów opisywanonastępujące właściwości farmakokinetyczne styrypentolu.
Wchłanianie
Styrypentol jest szybko wchłaniany, a okres do osiągnięcia maksymalnego stężenia w osoczu wynosiokoło 1,5 godz. Nie jest znana bezwzględna dostępność biologiczna styrypentolu, ponieważ do badańnie udostępniono produktów dożylnych. Lek jest dobrze wchłaniany po podaniu doustnym większość dawki podanej doustnie jest wydalana z moczem.
Porównano względną dostępność biologiczną leku w kapsułkach i w proszku do zawiesiny doustnej wsaszetkach po podaniu pojedynczej dawki doustnej 1 000 mg zdrowym ochotnikom płci męskiej. Obiepostacie leku okazały się równoważne biologicznie pod względem AUC, lecz nie pod względem Cmax.Wartość Cmax dla saszetek była nieco wyższa (23%) niż dla kapsułek, i nie spełniała kryteriówbiorównoważności. Wartość Tmax była podobna dla obu postaci leku. Zaleca się, aby zmianę postacidawkowanego leku z kapsułek styrypentolu na proszek do zawiesiny doustnej w saszetkachprzeprowadzać pod nadzorem klinicznym.
Dystrybucja
Styrypentol wiąże się w znacznym (ok. 99%) stopniu z białkami osocza.
Eliminacja
Zwiększeniu dawki towarzyszy nieproporcjonalnie duży wzrost ekspozycji układowej na styrypentol.Duże dawki powodują znaczne zmniejszenie klirensu osoczowego z około 40 l/kg mc./dobę popodaniu dawki 600 mg/dobę do około 8 l/kg mc./dobę po podaniu dawki 2 400 mg. Klirens ulegazmniejszeniu po podaniu powtarzanych dawek styrypentolu, prawdopodobnie na skutek hamowaniaizoenzymów cytochromu P450 odpowiedzialnych za metabolizm leku. Okres półtrwania w fazieeliminacji wynosi około 4,5-13 godzin i ulega wydłużeniu wraz ze zwiększeniem dawki.
Metabolizm
Styrypentol podlega intensywnym przemianom metabolicznym. W moczu zidentyfikowano13 różnych metabolitów. Wprawdzie jak dotąd nie zidentyfikowano poszczególnych enzymów, jednakmetabolizm przebiega głównie na drodze demetylacji i glukuronidacji.
W oparciu o badania in vitro uważa się, że główne izoenzymy wątrobowe układu cytochromu P450 biorące udział w fazie I metabolizmu to CYP1A2, CYP2C19 i CYP3A4.
Wydalanie
Styrypentol jest wydalany głównie przez nerki.
Po podaniu doustnym większość (73%) metabolitów styrypentolu wykrywa się w moczu, a pozostałailość (13 24%) jest wydalana z kałem w postaci niezmienionej.
Badanie farmakokinetyczne u dzieci i młodzieży
21
Przeprowadzono badanie farmakokinetyczne w grupie 35 dzieci z zespołem Dravet, leczonychstyrypentolem oraz dwiema innymi substancjami (walproinianem i klobazamem), którychfarmakokinetyka ze styrypentolem nie była znana. Mediana wieku to 7,3 lat (przedział wiekowy: od 1do 17,6 roku życia), a mediana dawki dobowej styrypentolu wynosiła 45,4 mg/kg/dobę (przedział: od27,1 do 89,3 mg/kg/dobę) podawanego w dwóch lub trzech podzielonych dawkach.
Dane najlepiej pasowały do modelu jednokompartmentowego z procesami absorpcji i eliminacji.Oszacowanie populacyjne dla stałej współczynnika absorpcji Ka wyniosło 2,08 h-1 (standardoweodchylenie wyniku losowego = 122%). Klirens i objętość dystrybucji zostały powiązane z masą ciaławg modelu allometrycznego z wykładnikami odpowiednio 0,433 i 1: kiedy masa ciała wzrastała od 10do 60 kg, pozorny klirens w jamie ustnej wzrastał od 2,60 do 5,65 L/h, a pozorna objętość dystrybucjiwzrastała od 32,0 do 191,8 L. W rezultacie, okres połowicznej eliminacji wzrastał z 8,5 h (dla 10 kg)do 23,5 h (dla 60 kg).
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
W badaniach toksyczności na zwierzętach (szczurach, małpach i myszach) nie stwierdzonojednoznacznych objawów toksyczności oprócz powiększenia wątroby na skutek przerostu komórekwątrobowych po podaniu dużych dawek styrypentolu zarówno u gryzoni, jak u innych zwierząt.Uważa się, że obserwowane objawy wyrazem reakcji adaptacyjnej wątroby w odpowiedzi naznaczne obciążenie metaboliczne.
W badaniach na szczurach i królikach nie wykazano działania teratogennego styrypentolu. W jednymbadaniu na myszach wykazano małą częstość występowania rozszczepu podniebienia po podaniudawek toksycznych dla ciężarnych samic (800 mg/kg mc./dobę). Tej obserwacji nie potwierdzono winnych podobnych badaniach na myszach. Wymienione badania na myszach i królikach odbyły sięprzed wprowadzeniem zasad Dobrej Praktyki Laboratoryjnej. W badaniach płodności i rozrodczościoraz rozwoju płodowego i po urodzeniu na szczurach nie stwierdzono zaburzeń poza nieznacznymzmniejszeniem przeżywalności młodych karmionych przez matki wykazujące działania toksyczne popodaniu styrypentolu w dawce 800 mg/kg mc./dobę (patrz punkt 4.6).
W badaniach genotoksyczności nie wykryto działania mutagennego ani klastogennego.
Rezultaty badań rakotwórczości na szczurach były negatywne. U myszy wystąpiło jedynie nieznacznezwiększenie częstości występowania gruczolaków i raków wątroby po leczeniu dawkami 200 lub600 mg/kg mc./dobę przez 78 tygodni (tego efektu nie stwierdzono w grupie zwierząt otrzymującychdawkę 60 mg/kg mc./dobę). Uważa się, że stwierdzone zjawisko nie wiąże się z zagrożeniem dla ludziwobec braku działania genotoksycznego styrypentolu oraz ze względu na szczególną wrażliwość natworzenie się nowotworów wątroby po indukcji enzymów wątrobowych u myszy.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Rdzeń kapsułki
Powidon (K29/32)
Karboksymetylo skrobia sodowa (typ A)Magnezu stearynian
Otoczka kapsułki
Żelatyna
Tytanu dwutlenek (E171)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
22
6.3 Okres ważności
3 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Butelka polipropylenowa z zabezpieczonym zamknięciem i nakrętką polietylenową.Butelki zawierające 30, 60 lub 90 kapsułek w opakowaniach tekturowych.Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Brak szczególnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NADOPUSZCZENIE DO OBROTU
Biocodex, 7 Avenue Gallieni, 94250 Gentilly, Francja
8. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/06/367/004-6
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU/ DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia: 4 stycznia 2007 r.Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 8 stycznia 2014 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTUCHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Szczegółowa informacja o tym produkcie jest dostępna na stronie internetowej Europejskiej AgencjiLeków http://www.ema.europa.eu
23
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Diacomit 250 mg proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w saszetce
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda saszetka zawiera 250 mg styrypentolu.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
w saszetce znajduje się 0.11 mg sodu.
Każda saszetka zawiera 2,5 mg aspartamu, 500 mg płynnej glukozy otrzymywanej przez suszenierozpryskowe oraz 2,4 mg sorbitolu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Proszek do sporządzania zawiesiny doustnejProszek krystaliczny o barwie bladoróżowej
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Produkt Diacomit jest wskazany do stosowania w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem wterapii wspomagającej u pacjentów cierpiących na ciężką miokloniczną padaczkę niemowląt (Severemyoclonic epilepsy of infancy [SMEI], zespół Draveta) z uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi opornymi na leczenie klobazamem i walproinianem.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Diacomit powinien być podawany wyłącznie pod nadzorem lekarza pediatry lub neurologadziecięcego dysponującego doświadczeniem w zakresie diagnostyki oraz leczenia padaczki uniemowląt i dzieci.
Dawkowanie
Populacja pediatryczna
Dawkę styrypentolu oblicza się w miligramach na kilogram masy ciała.
Dawkę dobową można podawać w 2 lub 3 dawkach podzielonych.
Leczenie skojarzone z użyciem styrypentolu powinno być podejmowane stopniowo, poprzezzwiększanie dawki, aż do osiągnięcia zalecanej dawki 50 mg/kg m.c./dobę podawanej w połączeniu zklobazamem i walproinianem.
Dawka styrypentolu powinna być zwiększana stopniowo, począwszy od 20 mg/kg m.c./dobę w 1-szym tygodniu, a następnie 30 mg/kg m.c./dobę przez kolejny 1 tydzień. Dalsze zwiększanie dawkizależy od wieku:
- dzieci w wieku do 6 lat powinny otrzymywać w trzecim tygodniu dodatkowe 20 mg/kg m.c./dobę, osiągając zalecaną dawkę 50 mg/kg m.c./dobę w ciągu trzech tygodni; - dzieci w wieku od 6 do 12 lat powinny otrzymywać dodatkowe 10 mg/kg m.c./dobę w każdym tygodniu, aby osiągnąć zalecaną dawkę 50 mg/kg m.c./dobę w ciągu czterech tygodni;
24
- dzieci i młodzież w wieku 12 lat lub więcej powinny otrzymywać dodatkowe 5 mg/kg m.c./dobę w każdym tygodniu, aż do osiągnięcia optymalnej dawki określonej na podstawie badania klinicznego.
Zalecana dawka wynosząca 50 mg/kg m.c./dobę została ustalona na podstawie dostępnych wynikówbadań klinicznych i była to jedyna dawka produktu Diatomit, jaką oceniano w badaniach głównych(patrz punkt 5.1).
Styrypentol należy zawsze przyjmować podczas posiłku, ponieważ szybko rozkłada się w środowiskukwaśnym (np. po kontaccie sokiem żołądkowy w pustym żołądku).
Nie należy zażywać styrypentolu z mlekiem lub produktami nabiałowymi (jogurtem, seremtwarogowym itp.), napojami gazowanymi, sokami owocowymi ani żywnością lub napojamizawierającymi kofeinę bądź teofilinę.
Dzieci w wieku poniżej 3 lat
Kluczowe badanie kliniczne styrypentolu obejmowało dzieci w wieku 3 lat i starsze chorujące naSMEI. Decyzję o stosowaniu styrypentolu u dzieci ze SMEI w wieku poniżej 3 lat należy podejmowaćindywidualnie, uwzględniając możliwe korzyści kliniczne i zagrożenia. W tej młodszej grupiewiekowej leczenie wspomagające produktem styrypenol należy rozpocząć jedynie wtedy, kiedyrozpoznanie SMEI zostało potwierdzone klinicznie (patrz punkt 5.1). Istnieją jedynie ograniczonedane na temat stosowania styrypentolu u dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy. W ich przypadkustyrypentol może być podawany wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.
Pacjenci w wieku ≥18 lat
Nie zgromadzono wystarczająco licznych danych z długotrwałych obserwacji dorosłych pacjentów,aby potwierdzić utrzymanie się efektu w tej populacji. Leczenie należy kontynuować tak długo, jakdługo przynosi ono korzyść.
Modyfikacja dawkowania innych leków przeciwpadaczkowych stosowanych w skojarzeniu ze
styrypentolem
Brak wyczerpujących danych farmakologicznych dotyczących interakcji lekowych. Tym niemniej napodstawie doświadczenia klinicznego zaleca się następujące modyfikacje dawek i schematówdawkowania innych leków przeciwpadaczkowych stosowanych w skojarzeniu ze styrypentolem.
- Klobazam
W kluczowych badaniach po rozpoczęciu leczenia styrypentolem klobazam podawano w dawce0,5 mg/kg mc. na dobę, zwykle w dwóch dawkach podzielonych. W przypadku klinicznych objawówdziałań niepożądanych lub przedawkowania klobazamu (senność, niedociśnienie tętnicze i drażliwośću młodszych dzieci) dawkę dobową zmniejszano o 25% tygodniowo. U dzieci z zespołem Dravetotrzymujących styrypentol w leczeniu skojarzonym opisywano około od 2- do 3-krotne zwiększeniestężenia klobazamu i 5-krotne zwiększenie stężenia norklobazamu w osoczu.
- Walproinian
Uważa się, że możliwość wystąpienia interakcji metabolicznych styrypentolu z walproinianem jestznikoma. Dlatego po włączeniu leczenia styrypentolem modyfikacja dawkowania walproinianu niepowinna być konieczna (nie dotyczy sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa). W kluczowych badaniach,w których wystąpiły reakcje niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, takie jak utrata łaknienia,zmniejszenie masy ciała, dobową dawkę walproinianu zmniejszano o około 30% tygodniowo.
Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych
W razie wystąpienia zaburzeń morfologii krwi lub nieprawidłowych wyników badań czynnościwątroby, decyzję o kontynuowaniu leczenia lub modyfikacji dawki styrypentolu w skojarzeniu zdostosowanymi dawkami klobazamu i walproinianu należy podjąć indywidualnie, uwzględniającmożliwe korzyści kliniczne i zagrożenia (patrz punkt 4.4).
25
Wpływ postaci leku
Postać leku w saszetce ma nieco wyższą wartość Cmax niż kapsułki, dlatego postacie te nie równoważne biologicznie. Jeśli wymagana jest zmiana postaci, zaleca się przeprowadzenie tego podnadzorem klinicznym, na wypadek wystąpienia problemów z tolerancją (patrz rozdział 5.2).
Zaburzenie czynności nerek i wątroby
Nie zaleca się stosowania styrypentolu u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby i (lub) nerek(patrz punkt 4.4).
Sposób podawania
Podanie doustne
Proszek należy przyjąć bezpośrednio po rozmieszaniu w szklance wody.Interakcje styrypentolu z żywnością opisano w punkcie 4.5.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną wpunkcie 6.1.
Występowanie w przeszłości psychoz przyjmujących postać stanów majaczeniowych.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Karbamazepina, fenytoina i fenobarbital
Podczas leczenia zespołu Draveta nie należy stosować styrypentolu w skojarzeniu z tymisubstancjami. Jeżeli podczas leczenia styrypentolem wystąpią działania niepożądane, należyzmniejszyć dobową dawkę klobazamu i (lub) walproinianu (patrz punkt 4.2).
Tempo wzrostu dziecka
Z uwagi na częstość działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (jadłowstręt, utratałaknienia, nudności, wymioty) podczas leczenia styrypentolem w skojarzeniu z walproinianem należystarannie obserwować tempo wzrostu dziecka.
Morfologia krwi
Podawanie styrypentolu, klobazamu i walproinianu może powodować neutropenię. Przedrozpoczęciem leczenia styrypentolem należy wykonać badanie morfologii krwi. Badanie należypowtarzać co 6 miesięcy, jeśli nie ma innych wskazań klinicznych.
Badanie czynności wątroby
Przed rozpoczęciem leczenia styrypentolem należy wykonać badanie czynności wątroby. Należy jepowtarzać co 6 miesięcy, jeśli nie istnieją inne wskazania kliniczne.
Zaburzenie czynności wątroby lub nerek
Ze względu na brak swoistych danych klinicznych dotyczących pacjentów z zaburzeniami czynnościwątroby lub nerek, nie zaleca się stosowania styrypentolu u pacjentów z zaburzeniem czynnościwątroby i (lub) nerek (patrz punkt 4.2).
Substancje mające wpływ na działanie enzymów CYP
Styrypentol, inhibitor enzymów CYP2C19, CYP3A4 i CYP2D6, może znacznie zwiększać osoczowestężenia substancji metabolizowanych przez te enzymy oraz zwiększać ryzyko działań niepożądanych(patrz punkt 4.5). Badania in vitro sugerują, że metabolizm I fazy styrypentolu jest katalizowany przezCYP1A2, CYP2C19 i CYP3A4, niewykluczone, że również i inne enzymy. Zaleca się ostrożność
26
podczas łączenia styrypentolu z innymi substancjami, które zwiększają lub zmniejszają aktywnośćjednego lub większej liczby tych enzymów.
Dzieci i młodzież
Ponieważ w kluczowych badaniach klinicznych nie uczestniczyły dzieci w wieku poniżej 3 lat, podczas leczenia styrypentolem zaleca się dokładną obserwację stanu dzieci w wieku od 6 miesięcy do3 lat.
Styrypentol proszek do sporządzania zawiesiny doustnej zawiera aspartam, stanowiący źródłofenyloalaniny. Brak dostępnych danych klinicznych i nie- klinicznych pozwalających na ocenieniestosowania aspartamu u dzieci poniżej 12 tygodnia życia. Dlatego nie można wykluczyć, że jest onszkodliwy dla osób mających fenyloketonurię. Lek zawiera glukozę, dlatego pacjenci z rzadkowystępującym zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy nie powinni przyjmować tegoproduktu. Ponieważ składnik smakowy zawiera niewielką ilość sorbitolu, pacjenci z dziedzicznąnietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego produktu.
4.5 Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji
Potencjalne interakcje produktów leczniczych wpływające na styrypentol
Nie ustalono jednoznacznie wpływu innych przeciwpadaczkowych produktów leczniczych nafarmakokinetykę styrypentolu.
Nie wiadomo, jaki jest wpływ makrolidów oraz przeciwgrzybiczych pochodnych azolowych, które inhibitorami CYP3A4 i jego substratów, na metabolizm styrypentolu. Nie jest znany także wpływstyrypentolu na ich metabolizm.
Badania in vitro sugerują, że metabolizm I fazy styrypentolu jest katalizowany przez CYP1A2,CYP2C19 i CYP3A4, niewykluczone, że również i inne enzymy. Zaleca się ostrożność podczasłączenia styrypentolu z innymi substancjami, które zwiększają lub zmniejszają aktywność jednego lubwiększej liczby tych enzymów.
Wpływ styrypentolu na enzymy układu cytochromu P450
Wiele tego rodzaju interakcji częściowo potwierdzono w badaniach in vitro oraz badaniachklinicznych. Jednoczesne zastosowanie styrypentolu, walproinianu i klobazamu prowadzi dozwiększenia stężeń leków w stanie stacjonarnym w podobnym stopniu u osób dorosłych i dzieci.
W stężeniach terapeutycznych styrypentol w znacznym stopniu hamuje aktywność kilku izoenzymówCYP450, np. CYP2C19, CYP2D6 oraz CYP3A4. Dlatego można oczekiwać występowaniafarmakokinetycznych interakcji o podłożu metabolicznym z innymi lekami. Interakcje te mogąpowodować zwiększenie stężeń substancji aktywnych w ustroju, co może zwiększać ich efektfarmakologiczny oraz nasilać działania niepożądane.
Należy zachować ostrożność, jeżeli wskazania kliniczne przemawiają za jednoczesnym stosowaniemstyrypentolu z substancjami metabolizowanymi przez CYP2C19 (np. cytalopram, omeprazol) lubCYP3A4 (np. inhibitory proteazy HIV, leki przeciwhistaminowe, astemizol, chlorfeniramina, blokerykanałów wapniowych, statyny, doustne środki antykoncepcyjne, kodeina) z uwagi na zwiększoneryzyko działań niepożądanych (leki przeciwpadaczkowe, patrz dalsza część tego punktu). Zaleca sięmonitorowanie stężeń leków w osoczu lub obserwację w kierunku działań niepożądanych. Może byćkonieczna modyfikacja dawkowania.
Należy unikać jednoczesnego podawania z substratami układu enzymatycznego CYP3A4 o wąskimindeksie terapeutycznym z uwagi na znaczne zwiększenie ryzyka ciężkich działań niepożądanych.
Dostępne są jedynie ograniczone dane na temat hamowania układu CYP1A2, zatem nie możnawykluczyć interakcji z teofiliną i kofeiną z uwagi na to, że zahamowanie metabolizmu wątrobowegoteofiliny i kofeiny może prowadzić do zwiększenia ich stężenia w osoczu i objawów toksycznych. Nie
27
zaleca się jednoczesnego stosowania tych związków ze styrypentolem. Dotyczy to nie tylkoproduktów leczniczych, ale również znacznej ilości artykułów spożywczych i produktówprzeznaczonych dla dzieci. Pacjenci nie powinni pić . napojów typu cola, zawierających znaczne ilościkofeiny, lub czekolady, zawierającej śladowe ilości teofiliny (patrz punkt 4.2).
Wykazano, że styrypentol w stężeniach występujących w osoczu w warunkach klinicznych hamuje invitro aktywność CYP2D6. W związku z tym mogą występować metaboliczne interakcje produktówmetabolizowanych przez ten izoenzym, np. beta-adrenolityków (propranolol, karwedilol, tymolol),leków przeciwdepresyjnych (fluoksetyna, paroksetyna, sertralina, imipramina, klomipramina), lekówprzeciwpsychotycznych (haloperydol) lub przeciwbólowych (kodeina, dekstrometorfan, tramadol) zestyrypentolem. Konieczna może być modyfikacja dawki w przypadku substancji o indywidualniedobieranym schemacie dawkowania, metabolizowanych przez izoenzym CYP2D6.
Możliwość interakcji styrypentolu z innymi produktami leczniczymi
Ze względu na brak dostępnych danych klinicznych należy zachować ostrożność w razie wystąpieniaistotnych klinicznie interakcji ze styrypentolem:
Niezalecane skojarzenia leków (należy ich unikać, chyba że bezwzględnie konieczne)
- Alkaloidy sporyszu żytniego (ergotamina, dihydroergotamina)Zatrucie alkaloidami sporyszu zagrażające martwicą kończyn (hamowanie eliminacji wątrobowejalkaloidów sporyszu żytniego).
- Cyzapryd, halofantryna, pimozyd, chinidyna, beprydyl
Zwiększenie ryzyka arytmii serca, szczególnie typu torsades de pointes lub wave burst.
- Leki immunosupresyjne (takrolimus, cyklosporyna, syrolimus)
Zwiększenie stężenia leków immunosupresyjnych we krwi (zaburzenie metabolizmu wątrobowego).
- Statyny (atorwastatyna, symwastatyna itp.)
Zwiększenie ryzyka zależnych od dawki działań niepożądanych, np. rabdomiolizy (zaburzeniemetabolizmu wątrobowego produktów leczniczych zmniejszających stężenie cholesterolu).
Skojarzenia leków wymagające stosowania środków ostrożności
- Midazolam, triazolam, alprazolam
Może wystąpić zaburzenie metabolizmu wątrobowego prowadzące do zwiększenia stężeniabenzodiazepin w osoczu i nadmiernej sedacji.
- Chlorpromazyna
Styrypentol wzmaga ośrodkowe działanie hamujące chlorpromazyny.
- Działanie na inne leki przeciwpadaczkowe
Zahamowanie aktywności izoenzymów CYP2C19 i CYP3A4 układu enzymatycznego CYP450 możewywoływać interakcje farmakokinetyczne (hamowanie metabolizmu wątrobowego) z fenobarbitalem,prymidonem, fenytoiną, karbamazepiną, klobazamem (patrz punkt 4.2), walproinianem (patrzpunkt 4.2), diazepamem (nasilenie działania miorelaksacyjnego), etosuksymidem i tiagabiną. Wrezultacie może dojść do zwiększenia osoczowego stężenia wymienionych lekówprzeciwdrgawkowych i ryzyka ich przedawkowania. Zaleca się monitorowanie stężeń osoczowych i,w razie konieczności, modyfikację dawkowania innych leków przeciwdrgawkowych stosowanychjednocześnie ze styrypentolem.
- Topiramat
W przeprowadzonym we Francji programie humanitarnego zastosowania leku u 41% z230 pacjentów leczonych styrypentolem w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem dodanotopiramat. Na podstawie obserwacji klinicznych tej grupy pacjentów nie stwierdzono koniecznościzmiany dawki i schematu dawkowania topiramatu u pacjentów otrzymujących styrypentol.Uważa się, że nie występuje kompetycyjne hamowanie układu enzymatycznego CYP2C19, ponieważten efekt prawdopodobnie zachodzi w stężeniach osoczowych od 5- do 15-krotnie większych niż
28
stężenia występujące podczas stosowania zwykle zalecanych dawek i schematów dawkowaniatopiramatu.
- Lewetyracetam
Ponieważ lewetyracetam nie podlega metabolizmowi wątrobowemu w znacznym stopniu, nie należyspodziewać się metabolicznych interakcji farmakokinetycznych styrypentolu z lewetyracetamem.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Ryzyko związane z padaczką i przeciwpadaczkowymi produktami leczniczymi
Wykazano, że częstość wad rozwojowych u dzieci kobiet cierpiących na padaczkę jest od 2- do 3-krotnie większa w porównaniu z populacją ogólną (o wskaźniku około 3%). Wprawdzie inne czynniki(np. sama padaczka) mogą odgrywać rolę, jednak uznane dowody wskazują, że zwiększenie częstościjest spowodowane przez leczenie. W obrębie leczonej populacji odnotowano zwiększenie częstościwad rozwojowych w przypadku terapii wielolekowej.
Tym niemniej nie powinno się przerywać skutecznego leczenia przeciwpadaczkowego u kobiet wciąży, ponieważ zaostrzenie objawów choroby jest niekorzystne zarówno dla matki, jak i dla płodu.
Ryzyko związane ze stosowaniem styrypentolu
Nie ma danych dotyczących ekspozycji ogólnoustrojowej w okresie ciąży. Badania na zwierzętachotrzymujących dawki nietoksyczne dla samic nie wykazują bezpośredniego ani pośredniegoszkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy(patrz punkt 5.3). Uwzględniając wskazania terapeutyczne nie należy oczekiwać, że styrypentol będziestosowany u kobiet w ciąży lub kobiet w wieku rozrodczym. Decyzję o stosowaniu styrypentolu ukobiet w ciąży należy podejmować indywidualnie, uwzględniając ewentualne korzyści kliniczne izagrożenia. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży. Zalecasię stosowanie skutecznych metod antykoncepcyjnych.
Karmienie piersią
Nie przeprowadzono u ludzi badań dotyczących wydzielania do mleka karmiących matek, jednakuwzględniając przenikanie styrypentolu z osocza do mleka u kóz, nie zaleca się karmienia piersią wtrakcie leczenia. Jeżeli leczenie styrypentolem jest kontynuowane w okresie karmienia piersią, należyprowadzić ścisłą obserwację niemowlęcia karmionego piersią pod kątem działań niepożądanych.
Płodność
Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu na płodność (patrz punkt 5.3). Nie ma danychklinicznych, ryzyko dla ludzi jest nieznane.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie prowadzono badań oceniających zdolności do prowadzenia pojazdów i używania maszyn. Uniektórych pacjentów mogą jednak wystąpić zawroty głowy i ataksja, co może zaburzać zdolnośćprowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych, pacjenci nie powinnipodejmować tych czynności podczas leczenia styrypentolem.
29
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Najczęstsze działania niepożądane podczas stosowania produktu styrypentol to jadłowstręt,zmniejszenie masy ciała, bezsenność, senność, ataksja, hipotonia i dystonia.
Tabela działań niepożądanych
Działania niepożądane grupuje się jako występujące: bardzo często (≥ 1/10), często (≥ 1/100 do< 1/10), niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100), rzadko (≥ 1/10000 do < 1/1000), bardzo rzadko(< 1/10000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). W obrębiekażdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane wymienione zgodnie zezmniejszającym się nasileniem.
Układ
narządów
(zgodnie z
terminologią
MedDRA)
Zaburzenia
krwi i układu
chłonnego
Zaburzenia
metabolizmu i
odżywiania
Zaburzenia
psychiczne
Bardzo często Często Niezbyt często Rzadko
Neutropenia Małopłytkowość*
Jadłowstręt, utrata
łaknienia,
zmniejszenie
masy ciała
Bezsenność Agresywność,
drażliwość, zaburzenia
behawioralne,
zachowania
buntownicze,
nadpobudliwość,
zaburzenia snu
Zaburzenia
układu
nerwowego
Zaburzenia
oka
Zaburzenia
żołądka i jelit
Zaburzenia
skóry i tkanki
podskórnej
Zaburzenia
ogólne i
reakcje w
miejscu
podania leku
Badania
diagnostyczne
Senność, ataksja,
hipotonia,
dystonia
Hiperkinezy
Nudności, wymioty
Zwiększenie
aktywności γGT
Podwójne
widzenie
Nadwrażliwość
na światło,
wysypka,
alergia skórna,
pokrzywka
Zmęczenie
Nieprawidłowewyniki prób wątrobowych
30
*Dane dotyczące małopłytkowości pochodzą z badań klinicznych oraz zgłoszeń uzyskanych powprowadzeniu produktu na rynek.
Opis wybranych działań niepożądanych
Wiele spośród wymienionych działań niepożądanych jest następstwem zwiększenia w osoczu stężeniainnych leków przeciwdrgawkowych (patrz punkt 4.4 i 4.5) i może ustąpić po zmniejszeniu dawki tychproduktów leczniczych.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszaniawymienionego w załączniku V.
4.9 Przedawkowanie
Nie ma danych klinicznych dotyczących przedawkowania. Stosuje się leczenie wspomagające(objawowe na oddziale intensywnej opieki medycznej).
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki przeciwpadaczkowe, inne leki przeciwpadaczkowe, kod ATC:N03AX17
Mechanizm działania
W badaniach na zwierzętach styrypentol przerywał napady indukowane wstrząsem elektrycznym,pentetrazolem i bikukuliną. W badaniach na mózgach gryzoni stwierdzono, że styrypentol zwiększałstężenia kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), głównego hamującego neuroprzekaźnika wmózgach ssaków. U podłoża tego zjawiska może leżeć hamowanie wychwytu synaptycznego GABA i(lub) hamowanie aminotransferazy GABA. Wykazano, że styrypentol nasila transmisję w receptorachGABAA w hipokampach niedojrzałych szczurów i zwiększa średni czas otwarcia (jednak nieczęstotliwość) kanałów chlorkowych receptorów GABAA w mechanizmie zbliżonym do działaniabarbituranów. W wyniku interakcji farmakokinetycznych styrypentol nasila działanie innych lekówprzeciwdrgawkowych, np. karbamazepiny, walproinianu sodu, fenytoiny, fenobarbitalu i wielubenzodiazepin. Drugi efekt styrypentolu jest głównie wywołany hamowaniem aktywnościmetabolicznej kilku izoenzymów, szczególnie CYP450 3A4 i 2C19, uczestniczących w metabolizmiewątrobowym innych leków przeciwpadaczkowych.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Kluczowe badanie kliniczne produktu styrypentol obejmowało dzieci w wieku 3 lat i starsze cierpiącena SMEI.
Do przeprowadzonego we Francji programie humanitarnego zastosowania leku zakwalifikowanodzieci w wieku ponad 6 miesięcy, ponieważ w tej grupie wiekowej można (w pewnych przypadkach)postawić jednoznaczne rozpoznanie zespołu Dravet. Decyzję o stosowaniu produktu Diacomit u dzieciw wieku poniżej 3 lat cierpiących na SMEI należy podejmować indywidualnie, uwzględniającewentualne korzyści kliniczne i zagrożenia (patrz punkt 4.2).
41 dzieci z rozpoznaniem SMEI uczestniczyło w badaniu prowadzonym metodą rosnącejintensywności leczenia (add-on) z randomizacją i grupą kontrolną otrzymującą placebo. Po
31
zakończeniu jednomiesięcznego okresu początkowego przez dwa miesiące prowadzono badaniemetodą podwójnie ślepej próby, podczas którego leczenie walproinianem i klobazamem poszerzono oplacebo (n=20) lub styrypentol (n=21). Następnie podawano styrypentol bez maskowania danych.Odpowiedź na leczenie zdefiniowano jako zmniejszenie o ponad 50% częstości napadów klonicznych(lub toniczno-klonicznych) w 2. miesiącu leczenia prowadzonego metodą podwójnie ślepej próby zporównaniu z okresem początkowym. U 15 pacjentów (71%) stwierdzono odpowiedź na leczeniestyrypentolem (u 9 pacjentów nie wystąpiły napady kloniczne ani toniczno-kloniczne), a tylko ujednego pacjenta (5%) wystąpiła odpowiedź na placebo (żaden z uczestników grupy placebo nie byłwolny od napadów). 95% przedział ufności wynosił 52,1 90,7 w grupie leczonej styrypentolem i 0 14,6 w grupie placebo (95% przedział ufności dla podanej różnicy wyniósł 42,2 – 85,7). Zmianaodsetkowa w porównaniu do wartości początkowych była większa w grupie leczonej styrypentolem(-69%) niż w grupie otrzymującej placebo (+7%); p<0,0001. Działania niepożądane o umiarkowanymnasileniu wystąpiły u 21 pacjentów leczonych styrypentolem (senność, utrata łaknienia) oraz u8 pacjentów otrzymujących placebo; po zmniejszeniu dawki równocześnie stosowanego lekuustąpienie działań niepożądanych stwierdzono u 12 z 21 pacjentów (Chiron et al, Lancet, 2000).
Brak danych z badań klinicznych świadczących o bezpieczeństwie klinicznym styrypentolupodawanego w dawkach dobowych przekraczających 50 mg/kg/dobę.Brak danych klinicznych świadczących o bezpieczeństwie klinicznym styrypentolu stosowanego wmonoterapii u chorych z zespołem Draveta.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
W badaniach obejmujących dorosłych zdrowych ochotników i dorosłych pacjentów opisywanonastępujące właściwości farmakokinetyczne styrypentolu.
Wchłanianie
Styrypentol jest szybko wchłaniany, a okres do osiągnięcia maksymalnego stężenia w osoczu wynosiokoło 1,5 godz. Nie jest znana bezwzględna dostępność biologiczna styrypentolu, ponieważ do badańnie udostępniono produktów dożylnych. Lek jest dobrze wchłaniany po podaniu doustnym większość dawki podanej doustnie jest wydalana z moczem.
Porównano względną dostępność biologiczną leku w kapsułkach i w proszku do zawiesiny doustnej wsaszetkach po podaniu pojedynczej dawki doustnej 1 000 mg zdrowym ochotnikom płci męskiej. Obiepostacie leku okazały się równoważne biologicznie pod względem AUC, lecz nie pod względem Cmax.Wartość Cmax dla saszetek była nieco wyższa (23%) niż dla kapsułek, i nie spełniała kryteriówbiorównoważności. Wartość Tmax była podobna dla obu postaci leku. Zaleca się, aby zmianę postacidawkowanego leku z kapsułek styrypentolu na proszek do zawiesiny doustnej w saszetkachprzeprowadzać pod nadzorem klinicznym.
Dystrybucja
Styrypentol wiąże się w znacznym (ok. 99%) stopniu z białkami osocza.
Eliminacja
Zwiększeniu dawki towarzyszy nieproporcjonalnie duży wzrost ekspozycji układowej na styrypentol.Duże dawki powodują znaczne zmniejszenie klirensu osoczowego z około 40 l/kg mc./dobę popodaniu dawki 600 mg/dobę do około 8 l/kg mc./dobę po podaniu dawki 2 400 mg. Klirens ulegazmniejszeniu po podaniu powtarzanych dawek styrypentolu, prawdopodobnie na skutek hamowaniaizoenzymów cytochromu P450 odpowiedzialnych za metabolizm leku. Okres półtrwania w fazieeliminacji wynosi około 4,5-13 godzin i ulega wydłużeniu wraz ze zwiększeniem dawki.
Metabolizm
32
Styrypentol podlega intensywnym przemianom metabolicznym. W moczu zidentyfikowano13 różnych metabolitów. Wprawdzie jak dotąd nie zidentyfikowano poszczególnych enzymów, jednakmetabolizm przebiega głównie na drodze demetylacji i glukuronidacji.
W oparciu o badania in vitro uważa się, że główne izoenzymy wątrobowe układu cytochromu P450 biorące udział w fazie I metabolizmu to CYP1A2, CYP2C19 i CYP3A4.
Wydalanie
Styrypentol jest wydalany głównie przez nerki.
Po podaniu doustnym większość (73%) metabolitów styrypentolu wykrywa się w moczu, a pozostałailość (13 24%) jest wydalana z kałem w postaci niezmienionej.
Badanie farmakokinetyczne u dzieci i młodzieży
Przeprowadzono badanie farmakokinetyczne w grupie 35 dzieci z zespołem Draveta, leczonychstyrypentolem oraz dwiema innymi substancjami (walproinianem i klobazamem), którychfarmakokinetyka ze styrypentolem nie była znana. Mediana wieku to 7,3 lat (przedział wiekowy: od 1do 17,6 roku życia), a mediana dawki dobowej styrypentolu wynosiła 45,4 mg/kg/dobę (przedział: od27,1 do 89,3 mg/kg/dobę) podawanego w dwóch lub trzech podzielonych dawkach.
Dane najlepiej pasowały do modelu jednokompartmentowego z procesami absorpcji i eliminacji.Oszacowanie populacyjne dla stałej współczynnika absorpcji Ka wyniosło 2,08 h-1 (standardoweodchylenie wyniku losowego = 122%). Klirens i objętość dystrybucji zostały powiązane z masą ciaławg modelu allometrycznego z wykładnikami odpowiednio 0,433 i 1: kiedy masa ciała wzrastała od 10do 60 kg, pozorny klirens w jamie ustnej wzrastał od 2,60 do 5,65 L/h, a pozorna objętość dystrybucjiwzrastała od 32,0 do 191,8 L. W rezultacie, okres połowicznej eliminacji wzrastał z 8,5 h (dla 10 kg)do 23,5 h (dla 60 kg).
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
W badaniach toksyczności na zwierzętach (szczurach, małpach i myszach) nie stwierdzonojednoznacznych objawów toksyczności oprócz powiększenia wątroby na skutek przerostu komórekwątrobowych po podaniu dużych dawek styrypentolu zarówno u gryzoni, jak u innych zwierząt.Uważa się, że obserwowane objawy wyrazem reakcji adaptacyjnej wątroby w odpowiedzi naznaczne obciążenie metaboliczne.
W badaniach na szczurach i królikach nie wykazano działania teratogennego styrypentolu. W jednymbadaniu na myszach wykazano małą częstość występowania rozszczepu podniebienia po podaniudawek toksycznych dla ciężarnych samic (800 mg/kg mc./dobę). Tej obserwacji nie potwierdzono winnych podobnych badaniach na myszach. Wymienione badania na myszach i królikach odbyły sięprzed wprowadzeniem zasad Dobrej Praktyki Laboratoryjnej. W badaniach płodności i rozrodczościoraz rozwoju płodowego i po urodzeniu na szczurach nie stwierdzono zaburzeń poza nieznacznymzmniejszeniem przeżywalności młodych karmionych przez matki wykazujące działania toksyczne popodaniu styrypentolu w dawce 800 mg/kg mc./dobę (patrz punkt 4.6).
W badaniach genotoksyczności nie wykryto działania mutagennego ani klastogennego.
Rezultaty badań rakotwórczości na szczurach były negatywne. U myszy wystąpiło jedynie nieznacznezwiększenie częstości występowania gruczolaków i raków wątroby po leczeniu dawkami 200 lub600 mg/kg mc./dobę przez 78 tygodni (tego efektu nie stwierdzono w grupie zwierząt otrzymującychdawkę 60 mg/kg mc./dobę). Uważa się, że stwierdzone zjawisko nie wiąże się z zagrożeniem dla ludziwobec braku działania genotoksycznego styrypentolu oraz ze względu na szczególną wrażliwość natworzenie się nowotworów wątroby po indukcji enzymów wątrobowych u myszy.
33
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Powidon (K29/32) Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A)Płynna glukoza (otrzymywana w procesie suszenia rozpryskowego)Erytrozyna (E127) Tytanu dwutlenek (E171) Aspartam (E951)
Substancja smakowa tutti frutti (zawiera sorbitol)Karmeloza sodowa Hydroksyetyloceluloza
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
3 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Saszetki są wykonane z kompozytowej warstwy papierowo-aluminiowo-polietylenowej.Pudełka po 30, 60 i 90 saszetek.
Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Brak szczególnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NADOPUSZCZENIE DO OBROTU
Biocodex, 7 Avenue Gallieni, 94250 Gentilly, Francja
8. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/06/367/007-9
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU/ DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia: 4 stycznia 2007 r.Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 8 stycznia 2014 r.
34
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTUCHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Szczegółowa informacja o tym produkcie jest dostępna na stronie internetowej Europejskiej AgencjiLeków http://www.ema.europa.eu
35
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Diacomit 500 mg proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w saszetce
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda saszetka zawiera 500 mg styrypentolu.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
w saszetce znajduje się 0,22 mg sodu.
Każda saszetka zawiera 5 mg aspartamu, 1000 mg płynnej glukozy otrzymywanej przez suszenierozpryskowe oraz 4,8 mg sorbitolu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Proszek do sporządzania zawiesiny doustnejProszek krystaliczny o barwie bladoróżowej
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Produkt Diacomit jest wskazany do stosowania w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem wterapii wspomagającej u pacjentów cierpiących na ciężką miokloniczną padaczkę niemowląt (Severemyoclonic epilepsy of infancy [SMEI], zespół Draveta) z uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi opornymi na leczenie klobazamem i walproinianem.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Diacomit powinien być podawany wyłącznie pod nadzorem lekarza pediatry lub neurologadziecięcego dysponującego doświadczeniem w zakresie diagnostyki oraz leczenia padaczki uniemowląt i dzieci.
Dawkowanie
Populacja pediatryczna
Dawkę styrypentolu oblicza się w miligramach na kilogram masy ciała.
Dawkę dobową można podawać w 2 lub 3 dawkach podzielonych.
Leczenie skojarzone przy użyciu stiripentolu powinno być rozpoczynane stopniowo, poprzezzwiększanie dawki do osiągnięcia zalecanego dozowania wynoszącego 50 mg/kg/dzień wpołączeniu z clobazamem i walproinianem.
Dawka stiripentolu powinna być zwiększana stopniowo, począwszy od 20mg/kg/dzień w 1-szymtygodniu, a następnie 30mg/kg/dzień przez kolejny 1 tydzień. Dalsze zwiększanie dawki jestuzależnione od wieku:
- dzieci w wieku do 6 lat powinny otrzymywać w trzecim tygodniu dodatkowe 20 mg/kg/dzień, abyosiągnąć zalecaną dawkę 50 mg/kg/dzień w czasie trzech tygodni;
- dzieci w wieku od 6 do 12 lat powinny otrzymywać dodatkowe 10 mg/kg/dzień w każdym tygodniu,aby osiągnąć zalecaną dawkę 50 mg/kg/dzień w czasie czterech tygodni;
36
- dzieci i młodzież w wieku wynoszącym 12 lat lub więcej powinny otrzymywać dodatkowe 5mg/kg/dzień w każdym tygodniu do osiągnięcia optymalnej dawki określonej na podstawie badaniaklinicznego.
Zalecana dawka wynosząca 50 mg/kg/dzień została określona na podstawie wynikówprzeprowadzonych badań klinicznych i stanowiła jedyną dawkę leku Diacomit przebadaną wbadaniach głównych (patrz punkt 5.1).
Styrypentol należy zawsze przyjmować podczas posiłku, ponieważ szybko rozkłada się w środowiskukwaśnym (np. po kontaccie sokiem żołądkowy w pustym żołądku).
Nie należy zażywać styrypentolu z mlekiem lub produktami nabiałowymi (jogurtem, seremtwarogowym itp.), napojami gazowanymi, sokami owocowymi ani żywnością lub napojamizawierającymi kofeinę bądź teofilinę.
Dzieci w wieku poniżej 3 lat
Kluczowe badanie kliniczne styrypentolu obejmowało dzieci w wieku 3 lat i starsze chorujące naSMEI. Decyzję o stosowaniu styrypentolu u dzieci ze SMEI w wieku poniżej 3 lat należy podejmowaćindywidualnie, uwzględniając możliwe korzyści kliniczne i zagrożenia. W tej młodszej grupiewiekowej leczenie wspomagające produktem Diacomit należy rozpocząć jedynie wtedy, kiedyrozpoznanie SMEI zostało potwierdzone klinicznie (patrz punkt 5.1). Istnieją jedynie ograniczonedane na temat stosowania styrypentolu u dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy. W ich przypadkustyrypentol może być podawany wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.
Pacjenci w wieku ≥18 lat
Nie zgromadzono wystarczająco licznych danych z długotrwałych obserwacji dorosłych pacjentów,aby potwierdzić utrzymanie się efektu w tej populacji. Leczenie należy kontynuować tak długo, jakdługo przynosi ono korzyść.
Modyfikacja dawkowania innych leków przeciwpadaczkowych stosowanych w skojarzeniu ze
styrypentolem
Brak wyczerpujących danych farmakologicznych dotyczących interakcji lekowych. Tym niemniej napodstawie doświadczenia klinicznego zaleca się następujące modyfikacje dawek i schematówdawkowania innych leków przeciwpadaczkowych stosowanych w skojarzeniu ze styrypentolem.
- Klobazam
W kluczowych badaniach po rozpoczęciu leczenia styrypentolem klobazam podawano w dawce0,5 mg/kg mc. na dobę, zwykle w dwóch dawkach podzielonych. W przypadku klinicznych objawówdziałań niepożądanych lub przedawkowania klobazamu (senność, niedociśnienie tętnicze i drażliwośću młodszych dzieci) dawkę dobową zmniejszano o 25% tygodniowo. U dzieci z zespołem Dravetotrzymujących styrypentol w leczeniu skojarzonym opisywano około od 2- do 3-krotne zwiększeniestężenia klobazamu i 5-krotne zwiększenie stężenia norklobazamu w osoczu.
- Walproinian
Uważa się, że możliwość wystąpienia interakcji metabolicznych styrypentolu z walproinianem jestznikoma. Dlatego po włączeniu leczenia styrypentolem modyfikacja dawkowania walproinianu niepowinna być konieczna (nie dotyczy sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa). W kluczowych badaniach,w których wystąpiły reakcje niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, takie jak utrata łaknienia,zmniejszenie masy ciała, dobową dawkę walproinianu zmniejszano o około 30% tygodniowo.
Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych
W razie wystąpienia zaburzeń morfologii krwi lub nieprawidłowych wyników badań czynnościwątroby, decyzję o kontynuowaniu leczenia lub modyfikacji dawki styrypentolu w skojarzeniu zdostosowanymi dawkami klobazamu i walproinianu należy podjąć indywidualnie, uwzględniającmożliwe korzyści kliniczne i zagrożenia (patrz punkt 4.4).
37
Wpływ postaci leku
Postać leku w saszetce ma nieco wyższą wartość Cmax niż kapsułki, dlatego postacie te nie równoważne biologicznie. Jeśli wymagana jest zmiana postaci, zaleca się przeprowadzenie tego podnadzorem klinicznym, na wypadek wystąpienia problemów z tolerancją (patrz rozdział 5.2).
Zaburzenie czynności nerek i wątroby
Nie zaleca się stosowania styrypentolu u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby i (lub) nerek(patrz punkt 4.4).
Sposób podawania
Podawanie doustne
Proszek należy przyjąć bezpośrednio po rozmieszaniu w szklance wody.Interakcje styrypentolu z żywnością opisano w punkcie 4.5.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną wpunkcie 6.1.
Występowanie w przeszłości psychoz przyjmujących postać stanów majaczeniowych.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Karbamazepina, fenytoina i fenobarbital
Podczas leczenia zespołu Dravet nie należy stosować styrypentolu w skojarzeniu z tymi substancjami.Jeżeli podczas leczenia styrypentolem wystąpią działania niepożądane, należy zmniejszyć dobowądawkę klobazamu i (lub) walproinianu (patrz punkt 4.2).
Tempo wzrostu dziecka
Z uwagi na częstość działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (jadłowstręt, utratałaknienia, nudności, wymioty) podczas leczenia styrypentolem w skojarzeniu z walproinianem należystarannie obserwować tempo wzrostu dziecka.
Morfologia krwi
Podawanie styrypentolu, klobazamu i walproinianu może powodować neutropenię. Przedrozpoczęciem leczenia styrypentolem należy wykonać badanie morfologii krwi. Badanie morfologiikrwi należy powtarzać co 6 miesięcy, jeśli nie ma innych wskazania klinicznych.
Badanie czynności wątroby
Przed rozpoczęciem leczenia styrypentolem należy wykonać badanie czynności wątroby. Należy jepowtarzać co 6 miesięcy, jeśli nie istnieją inne wskazania kliniczne.
Zaburzenie czynności wątroby lub nerek
Ze względu na brak swoistych danych klinicznych dotyczących pacjentów z zaburzeniami czynnościwątroby lub nerek, nie zaleca się stosowania styrypentolu u pacjentów z zaburzeniem czynnościwątroby i (lub) nerek (patrz punkt 4.2).
Substancje mające wpływ na działanie enzymów CYP
Styrypentol, inhibitor enzymów CYP2C19, CYP3A4 i CYP2D6, może znacznie zwiększać osoczowestężenia substancji metabolizowanych przez te enzymy oraz zwiększać ryzyko działań niepożądanych(patrz punkt 4.5). Badania in vitro sugerują, że metabolizm I fazy styrypentolu jest katalizowany przezCYP1A2, CYP2C19 i CYP3A4, niewykluczone, że również i inne enzymy. Zaleca się ostrożność
38
podczas łączenia styrypentolu z innymi substancjami, które zwiększają lub zmniejszają aktywnośćjednego lub większej liczby tych enzymów.
Pacjenci pediatryczni
Ponieważ w kluczowych badaniach klinicznych nie uczestniczyły dzieci w wieku poniżej 3 lat,podczas leczenia produktem Diacomit zaleca się dokładną obserwację stanu dzieci w wieku od6 miesięcy do 3 lat.
Diacomit proszek do sporządzania zawiesiny doustnej zawiera aspartam, stanowiący źródłofenyloalaniny. Brak dostępnych danych klinicznych i innych niż kliniczne pozwalających na ocenieniestosowania aspartamu u dzieci poniżez 12 tygodnia życia. Dlatego może być szkodliwy dla osóbcierpiących na fenyloketonurię. Ponieważ lek zawiera glukozę, pacjenci z rzadko występującymzespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy nie powinni przyjmować tego produktu. Ponieważskładnik smakowy zawiera niewielką ilość sorbitolu, pacjenci z dziedziczną nietolerancją fruktozy niepowinni przyjmować tego produktu.
4.5 Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji
Potencjalne interakcje produktów leczniczych wpływające na styrypentol
Nie ustalono jednoznacznie wpływu innych przeciwpadaczkowych produktów leczniczych nafarmakokinetykę styrypentolu.
Nie wiadomo, jaki jest wpływ makrolidów oraz produktów leczniczych przeciwgrzybiczychpochodnych azolowych, które inhibitorami CYP3A4 i jego substratów, na metabolizm styrypentolu.Nie jest znany także wpływ styrypentolu na ich metabolizm.
Badania in vitro sugerują, że metabolizm I fazy styrypentolu jest katalizowany przez CYP1A2,CYP2C19 i CYP3A4, niewykluczone, że również i inne enzymy. Zaleca się ostrożność podczasłączenia styrypentolu z innymi substancjami, które zwiększają lub zmniejszają aktywność jednego lubwiększej liczby tych enzymów.
Wpływ styrypentolu na enzymy układu cytochromu P450
Wiele tego rodzaju interakcji częściowo potwierdzono w badaniach in vitro oraz badaniachklinicznych. Jednoczesne zastosowanie styrypentolu, walproinianu i klobazamu prowadzi dozwiększenia stężeń leków w stanie stacjonarnym w podobnym stopniu u osób dorosłych i dzieci.
W stężeniach terapeutycznych styrypentol w znacznym stopniu hamuje aktywność kilku izoenzymówCYP450, np. CYP2C19, CYP2D6 oraz CYP3A4. Dlatego można oczekiwać występowaniafarmakokinetycznych interakcji o podłożu metabolicznym z innymi lekami. Interakcje te mogąpowodować zwiększenie stężeń substancji aktywnych w ustroju, co może zwiększać ich efektfarmakologiczny oraz nasilać działania niepożądane.
Należy zachować ostrożność, jeżeli wskazania kliniczne przemawiają za jednoczesnym stosowaniemstyrypentolu z substancjami metabolizowanymi przez CYP2C19 (np. cytalopram, omeprazol) lubCYP3A4 (np. inhibitory proteazy HIV, leki przeciwhistaminowe, astemizol, chlorfeniramina, blokerykanałów wapniowych, statyny, doustne środki antykoncepcyjne, kodeina) z uwagi na zwiększoneryzyko działań niepożądanych (leki przeciwpadaczkowe, patrz dalsza część tego punktu). Zaleca sięmonitorowanie stężeń leków w osoczu lub obserwację w kierunku działań niepożądanych. Może byćkonieczna modyfikacja dawkowania.
Należy unikać jednoczesnego podawania z substratami układu enzymatycznego CYP3A4 o wąskimindeksie terapeutycznym z uwagi na znaczne zwiększenie ryzyka ciężkich działań niepożądanych.
Dostępne są jedynie ograniczone dane na temat hamowania układu CYP1A2, zatem nie możnawykluczyć interakcji z teofiliną i kofeiną z uwagi na to, że zahamowanie metabolizmu wątrobowegoteofiliny i kofeiny może prowadzić do zwiększenia ich stężenia w osoczu i objawów toksycznych. Nie
39
zaleca się jednoczesnego stosowania tych związków ze styrypentolem. Dotyczy to nie tylkoproduktów leczniczych, ale również znacznej ilości artykułów spożywczych i produktówprzeznaczonych dla dzieci. Pacjenci nie powini pić . napojów typu cola, zawierających znaczne ilościkofeiny, lub czekolady, zawierającej śladowe ilości teofiliny (patrz punkt 4.2).
Wykazano, że styrypentol w stężeniach występujących w osoczu w warunkach klinicznych hamuje invitro aktywność CYP2D6. W związku z tym mogą występować metaboliczne interakcje produktówmetabolizowanych przez ten izoenzym, np. beta-adrenolityków (propranolol, karwedilol, tymolol),leków przeciwdepresyjnych (fluoksetyna, paroksetyna, sertralina, imipramina, klomipramina), lekówprzeciwpsychotycznych (haloperydol) lub przeciwbólowych (kodeina, dekstrometorfan, tramadol) zestyrypentolem. Konieczna może być modyfikacja dawki w przypadku substancji o indywidualniedobieranym schemacie dawkowania, metabolizowanych przez izoenzym CYP2D6.
Możliwość interakcji styrypentolu z innymi produktami leczniczymi
Ze względu na brak dostępnych danych klinicznych należy zachować ostrożność w razie wystąpieniaistotnych klinicznie interakcji ze styrypentolem:
Niezalecane skojarzenia leków (należy ich unikać, chyba że bezwzględnie konieczne)
- Alkaloidy sporyszu żytniego (ergotamina, dihydroergotamina)Zatrucie alkaloidami sporyszu zagrażające martwicą kończyn (hamowanie eliminacji wątrobowejalkaloidów sporyszu żytniego).
- Cyzapryd, halofantryna, pimozyd, chinidyna, beprydyl
Zwiększenie ryzyka arytmii serca, szczególnie typu torsades de pointes lub wave burst.
- Leki immunosupresyjne (takrolimus, cyklosporyna, syrolimus)
Zwiększenie stężenia leków immunosupresyjnych we krwi (zaburzenie metabolizmu wątrobowego).
- Statyny (atorwastatyna, symwastatyna itp.)
Zwiększenie ryzyka zależnych od dawki działań niepożądanych, np. rabdomiolizy (zaburzeniemetabolizmu wątrobowego produktów leczniczych zmniejszających stężenie cholesterolu).
Skojarzenia leków wymagające stosowania środków ostrożności
- Midazolam, triazolam, alprazolam
Może wystąpić zaburzenie metabolizmu wątrobowego prowadzące do zwiększenia stężeniabenzodiazepin w osoczu i nadmiernej sedacji.
- Chlorpromazyna
Styrypentol wzmaga ośrodkowe działanie hamujące chlorpromazyny.
- Działanie na inne leki przeciwpadaczkowe
Zahamowanie aktywności izoenzymów CYP2C19 i CYP3A4 układu enzymatycznego CYP450 możewywoływać interakcje farmakokinetyczne (hamowanie metabolizmu wątrobowego) z fenobarbitalem,prymidonem, fenytoiną, karbamazepiną, klobazamem (patrz punkt 4.2), walproinianem (patrzpunkt 4.2), diazepamem (nasilenie działania miorelaksacyjnego), etosuksymidem i tiagabiną. Wrezultacie może dojść do zwiększenia osoczowego stężenia wymienionych lekówprzeciwdrgawkowych i ryzyka ich przedawkowania. Zaleca się monitorowanie stężeń osoczowych i,w razie konieczności, modyfikację dawkowania innych leków przeciwdrgawkowych stosowanychjednocześnie ze styrypentolem.
- Topiramat
W przeprowadzonym we Francji programie humanitarnego zastosowania leku u 41% z230 pacjentów leczonych styrypentolem w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem dodanotopiramat. Na podstawie obserwacji klinicznych tej grupy pacjentów nie stwierdzono koniecznościzmiany dawki i schematu dawkowania topiramatu u pacjentów otrzymujących styrypentol.Uważa się, że nie występuje kompetycyjne hamowanie układu enzymatycznego CYP2C19, ponieważten efekt prawdopodobnie zachodzi w stężeniach osoczowych od 5- do 15-krotnie większych niż
40
stężenia występujące podczas stosowania zwykle zalecanych dawek i schematów dawkowaniatopiramatu.
- Lewetyracetam
Ponieważ lewetyracetam nie podlega metabolizmowi wątrobowemu w znacznym stopniu, nie należyspodziewać się metabolicznych interakcji farmakokinetycznych styrypentolu z lewetyracetamem.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Ryzyko związane z padaczką i przeciwpadaczkowymi produktami leczniczymi
Wykazano, że częstość wad rozwojowych u dzieci kobiet cierpiących na padaczkę jest od 2- do 3-krotnie większa w porównaniu z populacją ogólną (o wskaźniku około 3%). Wprawdzie inne czynniki(np. sama padaczka) mogą odgrywać rolę, jednak uznane dowody wskazują, że zwiększenie częstościjest spowodowane przez leczenie. W obrębie leczonej populacji odnotowano zwiększenie częstościwad rozwojowych w przypadku terapii wielolekowej.
Tym niemniej nie powinno się przerywać skutecznego leczenia przeciwpadaczkowego u kobiet wciąży, ponieważ zaostrzenie objawów choroby jest niekorzystne zarówno dla matki, jak i dla płodu.
Ryzyko związane ze stosowaniem Styrypentolu
Nie ma danych dotyczących ekspozycji ogólnoustrojowej w okresie ciąży. Badania na zwierzętachotrzymujących dawki nietoksyczne dla samic nie wykazują bezpośredniego ani pośredniegoszkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy(patrz punkt 5.3). Uwzględniając wskazania terapeutyczne nie należy oczekiwać, że styrypentol będziestosowany u kobiet w ciąży lub kobiet w wieku rozrodczym. Decyzję o stosowaniu styrypentolu ukobiet w ciąży należy podejmować indywidualnie, uwzględniając ewentualne korzyści kliniczne izagrożenia. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży. Zalecasię stosowanie skutecznych metod antykoncepcyjnych.
Karmienie piersią
Nie przeprowadzono u ludzi badań dotyczących wydzielania do mleka karmiących matek, jednakuwzględniając przenikanie styrypentolu z osocza do mleka u kóz, nie zaleca się karmienia piersią wtrakcie leczenia. Jeżeli leczenie styrypentolem jest kontynuowane w okresie karmienia piersią, należyprowadzić ścisłą obserwację niemowlęcia karmionego piersią pod kątem działań niepożądanych.
Płodność
Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu na płodność (patrz punkt 5.3). Nie ma danychklinicznych, ryzyko dla ludzi jest nieznane.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie prowadzono badań oceniających zdolności do prowadzenia pojazdów i używania maszyn. Uniektórych pacjentów mogą jednak wystąpić zawroty głowy i ataksja, co może zaburzać zdolnośćprowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych, pacjenci nie powinnipodejmować tych czynności podczas leczenia styrypentolem.
41
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie działań niepożądanych
Najczęstsze działania niepożądane podczas stosowania produktu styrypentol to jadłowstręt,zmniejszenie masy ciała, bezsenność, senność, ataksja, hipotonia i dystonia.
Tabela działań niepożądanych
Działania niepożądane grupuje się jako występujące: bardzo często (≥ 1/10), często (≥ 1/100 do< 1/10), niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100), rzadko (≥ 1/10000 do < 1/1000), bardzo rzadko(< 1/10000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). W obrębiekażdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane wymienione zgodnie zezmniejszającym się nasileniem.
Układ
narządów
(zgodnie z
terminologią
MedDRA)
Zaburzenia
krwi i układu
chłonnego
Zaburzenia
metabolizmu i
odżywiania
Zaburzenia
psychiczne
Bardzo często Często Niezbyt często Rzadko
Neutropenia Małopłytkowość*
Jadłowstręt,
utrata łaknienia,
zmniejszenie
masy ciała
Bezsenność Agresywność,
drażliwość, zaburzenia
behawioralne,
zachowania
buntownicze,
nadpobudliwość,
zaburzenia snu
Zaburzenia
układu
nerwowego
Zaburzenia
oka
Zaburzenia
żołądka i jelit
Zaburzenia
skóry i tkanki
podskórnej
Zaburzenia
ogólne i
reakcje w
miejscu
podania leku
Badania
diagnostyczne
Senność, ataksja,
hipotonia,
dystonia
Hiperkinezy
Nudności, wymioty
Zwiększenie aktywności
γGT
Podwójne
widzenie
Nadwrażliwość
na światło,
wysypka,
alergia skórna,
pokrzywka
Zmęczenie
Nieprawidłowewyniki prób wątrobowych
42
*Dane dotyczące małopłytkowości pochodzą z badań klinicznych oraz zgłoszeń uzyskanych powprowadzeniu produktu na rynek.
Opis wybranych działań niepożądanych
Wiele spośród wymienionych działań niepożądanych jest następstwem zwiększenia w osoczu stężeniainnych leków przeciwdrgawkowych (patrz punkt 4.4 i 4.5) i może ustąpić po zmniejszeniu dawki tychproduktów leczniczych.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszaniawymienionego w załączniku V.
4.9 Przedawkowanie
Nie ma danych klinicznych dotyczących przedawkowania. Stosuje się leczenie wspomagające(objawowe na oddziale intensywnej opieki medycznej).
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki przeciwpadaczkowe, inne leki przeciwpadaczkowe, kod ATC:N03AX17
Mechanizm działania
W badaniach na zwierzętach styrypentol przerywał napady indukowane wstrząsem elektrycznym,pentetrazolem i bikukuliną. W badaniach na mózgach gryzoni stwierdzono, że styrypentol zwiększałstężenia kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), głównego hamującego neuroprzekaźnika wmózgach ssaków. U podłoża tego zjawiska może leżeć hamowanie wychwytu synaptycznego GABA i(lub) hamowanie aminotransferazy GABA. Wykazano, że styrypentol nasila transmisję w receptorachGABAA w hipokampach niedojrzałych szczurów i zwiększa średni czas otwarcia (jednak nieczęstotliwość) kanałów chlorkowych receptorów GABAA w mechanizmie zbliżonym do działaniabarbituranów. W wyniku interakcji farmakokinetycznych styrypentol nasila działanie innych lekówprzeciwdrgawkowych, np. karbamazepiny, walproinianu sodu, fenytoiny, fenobarbitalu i wielubenzodiazepin. Drugi efekt styrypentolu jest głównie wywołany hamowaniem aktywnościmetabolicznej kilku izoenzymów, szczególnie CYP450 3A4 i 2C19, uczestniczących w metabolizmiewątrobowym innych leków przeciwpadaczkowych.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Kluczowe badanie kliniczne produktu styrypentol obejmowało dzieci w wieku 3 lat i starsze cierpiącena SMEI.
Do przeprowadzonego we Francji programie humanitarnego zastosowania leku zakwalifikowanodzieci w wieku ponad 6 miesięcy, ponieważ w tej grupie wiekowej można (w pewnych przypadkach)postawić jednoznaczne rozpoznanie zespołu Dravet. Decyzję o stosowaniu produktu Diacomit u dzieciw wieku poniżej 3 lat cierpiących na SMEI należy podejmować indywidualnie, uwzględniającewentualne korzyści kliniczne i zagrożenia (patrz punkt 4.2).
41 dzieci z rozpoznaniem SMEI uczestniczyło w badaniu prowadzonym metodą rosnącejintensywności leczenia (add-on) z randomizacją i grupą kontrolną otrzymującą placebo. Po
43
zakończeniu jednomiesięcznego okresu początkowego przez dwa miesiące prowadzono badaniemetodą podwójnie ślepej próby, podczas którego leczenie walproinianem i klobazamem poszerzono oplacebo (n=20) lub styrypentol (n=21). Następnie podawano styrypentol bez maskowania danych.Odpowiedź na leczenie zdefiniowano jako zmniejszenie o ponad 50% częstości napadów klonicznych(lub toniczno-klonicznych) w 2. miesiącu leczenia prowadzonego metodą podwójnie ślepej próby zporównaniu z okresem początkowym. U 15 pacjentów (71%) stwierdzono odpowiedź na leczeniestyrypentolem (u 9 pacjentów nie wystąpiły napady kloniczne ani toniczno-kloniczne), a tylko ujednego pacjenta (5%) wystąpiła odpowiedź na placebo (żaden z uczestników grupy placebo nie byłwolny od napadów). 95% przedział ufności wynosił 52,1 90,7 w grupie leczonej styrypentolem i 0 14,6 w grupie placebo (95% przedział ufności dla podanej różnicy wyniósł 42,2 – 85,7). Zmianaodsetkowa w porównaniu do wartości początkowych była większa w grupie leczonej styrypentolem(-69%) niż w grupie otrzymującej placebo (+7%); p<0,0001. Działania niepożądane o umiarkowanymnasileniu wystąpiły u 21 pacjentów leczonych styrypentolem (senność, utrata łaknienia) oraz u8 pacjentów otrzymujących placebo; po zmniejszeniu dawki równocześnie stosowanego lekuustąpienie działań niepożądanych stwierdzono u 12 z 21 pacjentów (Chiron et al, Lancet, 2000).
Brak danych z badań klinicznych świadczących o bezpieczeństwie klinicznym styrypentolupodawanego w dawkach dobowych przekraczających 50 mg/kg/dobę.Brak danych klinicznych świadczących o bezpieczeństwie klinicznym styrypentolu stosowanego wmonoterapii u chorych z zespołem Draveta.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
W badaniach obejmujących dorosłych zdrowych ochotników i dorosłych pacjentów opisywanonastępujące właściwości farmakokinetyczne styrypentolu.
Wchłanianie
Styrypentol jest szybko wchłaniany, a okres do osiągnięcia maksymalnego stężenia w osoczu wynosiokoło 1,5 godz. Nie jest znana bezwzględna dostępność biologiczna styrypentolu, ponieważ do badańnie udostępniono produktów dożylnych. Lek jest dobrze wchłaniany po podaniu doustnym większość dawki podanej doustnie jest wydalana z moczem.
Porównano względną dostępność biologiczną leku w kapsułkach i w proszku do zawiesiny doustnej wsaszetkach po podaniu pojedynczej dawki doustnej 1 000 mg zdrowym ochotnikom płci męskiej. Obiepostacie leku okazały się równoważne biologicznie pod względem AUC, lecz nie pod względem Cmax.Wartość Cmax dla saszetek była nieco wyższa (23%) niż dla kapsułek, i nie spełniała kryteriówbiorównoważności. Wartość Tmax była podobna dla obu postaci leku. Zaleca się, aby zmianę postacidawkowanego leku z kapsułek styrypentolu na proszek do zawiesiny doustnej w saszetkachprzeprowadzać pod nadzorem klinicznym.
Dystrybucja
Styrypentol wiąże się w znacznym (ok. 99%) stopniu z białkami osocza.
Eliminacja
Zwiększeniu dawki towarzyszy nieproporcjonalnie duży wzrost ekspozycji układowej na styrypentol.Duże dawki powodują znaczne zmniejszenie klirensu osoczowego z około 40 l/kg mc./dobę popodaniu dawki 600 mg/dobę do około 8 l/kg mc./dobę po podaniu dawki 2 400 mg. Klirens ulegazmniejszeniu po podaniu powtarzanych dawek styrypentolu, prawdopodobnie na skutek hamowaniaizoenzymów cytochromu P450 odpowiedzialnych za metabolizm leku. Okres półtrwania w fazieeliminacji wynosi około 4,5-13 godzin i ulega wydłużeniu wraz ze zwiększeniem dawki.
44
Metabolizm
Styrypentol podlega intensywnym przemianom metabolicznym. W moczu zidentyfikowano13 różnych metabolitów. Wprawdzie jak dotąd nie zidentyfikowano poszczególnych enzymów, jednakmetabolizm przebiega głównie na drodze demetylacji i glukuronidacji.
W oparciu o badania in vitro uważa się, że główne izoenzymy wątrobowe układu cytochromu P450 biorące udział w fazie I metabolizmu to CYP1A2, CYP2C19 i CYP3A4.
Wydalanie
Styrypentol jest wydalany głównie przez nerki.
Po podaniu doustnym większość (73%) metabolitów styrypentolu wykrywa się w moczu, a pozostałailość (13 24%) jest wydalana z kałem w postaci niezmienionej.
Badanie farmakokinetyczne u dzieci i młodzieży
Przeprowadzono badanie farmakokinetyczne w grupie 35 dzieci z zespołem Dravet, leczonychstyrypentolem oraz dwiema innymi substancjami (walproinianem i klobazamem), którychfarmakokinetyka ze styrypentolem nie była znana. Mediana wieku to 7,3 lat (przedział wiekowy: od 1do 17,6 roku życia), a mediana dawki dobowej styrypentolu wynosiła 45,4 mg/kg/dobę (przedział: od27,1 do 89,3 mg/kg/dobę) podawanego w dwóch lub trzech podzielonych dawkach.
Dane najlepiej pasowały do modelu jednokompartmentowego z procesami absorpcji i eliminacji.Oszacowanie populacyjne dla stałej współczynnika absorpcji Ka wyniosło 2,08 h-1 (standardoweodchylenie wyniku losowego = 122%). Klirens i objętość dystrybucji zostały powiązane z masą ciaławg modelu allometrycznego z wykładnikami odpowiednio 0,433 i 1: kiedy masa ciała wzrastała od 10do 60 kg, pozorny klirens w jamie ustnej wzrastał od 2,60 do 5,65 L/h, a pozorna objętość dystrybucjiwzrastała od 32,0 do 191,8 L. W rezultacie, okres połowicznej eliminacji wzrastał z 8,5 h (dla 10 kg)do 23,5 h (dla 60 kg).
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
W badaniach toksyczności na zwierzętach (szczurach, małpach i myszach) nie stwierdzonojednoznacznych objawów toksyczności oprócz powiększenia wątroby na skutek przerostu komórekwątrobowych po podaniu dużych dawek styrypentolu zarówno u gryzoni, jak u innych zwierząt.Uważa się, że obserwowane objawy wyrazem reakcji adaptacyjnej wątroby w odpowiedzi naznaczne obciążenie metaboliczne.
W badaniach na szczurach i królikach nie wykazano działania teratogennego styrypentolu. W jednymbadaniu na myszach wykazano małą częstość występowania rozszczepu podniebienia po podaniudawek toksycznych dla ciężarnych samic (800 mg/kg mc./dobę). Tej obserwacji nie potwierdzono winnych podobnych badaniach na myszach. Wymienione badania na myszach i królikach odbyły sięprzed wprowadzeniem zasad Dobrej Praktyki Laboratoryjnej. W badaniach płodności i rozrodczościoraz rozwoju płodowego i po urodzeniu na szczurach nie stwierdzono zaburzeń poza nieznacznymzmniejszeniem przeżywalności młodych karmionych przez matki wykazujące działania toksyczne popodaniu styrypentolu w dawce 800 mg/kg mc./dobę (patrz punkt 4.6).
W badaniach genotoksyczności nie wykryto działania mutagennego ani klastogennego.
Rezultaty badań rakotwórczości na szczurach były negatywne. U myszy wystąpiło jedynie nieznacznezwiększenie częstości występowania gruczolaków i raków wątroby po leczeniu dawkami 200 lub600 mg/kg mc./dobę przez 78 tygodni (tego efektu nie stwierdzono w grupie zwierząt otrzymującychdawkę 60 mg/kg mc./dobę). Uważa się, że stwierdzone zjawisko nie wiąże się z zagrożeniem dla ludziwobec braku działania genotoksycznego styrypentolu oraz ze względu na szczególną wrażliwość natworzenie się nowotworów wątroby po indukcji enzymów wątrobowych u myszy.
45
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Powidon (K29/32) Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A)Płynna glukoza (otrzymywana w procesie suszenia rozpryskowego)Erytrozyna (E127)
Tytanu dwutlenek (E171)Aspartam (E951)Substancja smakowa tutti frutti (zawiera sorbitol)Karmeloza sodowa Hydroksyetyloceluloza
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
3 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Saszetki są wykonane z kompozytowej warstwy papierowo-aluminiowo-polietylenowej.Pudełka po 30, 60 i 90 saszetek.
Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Brak szczególnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NADOPUSZCZENIE DO OBROTU
Biocodex, 7 Avenue Gallieni, 94250 Gentilly, Francja
8. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/06/367/010-12
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU / DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia: 4 stycznia 2007 r.Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 8 stycznia 2014 r.
46
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTUCHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Szczegółowa informacja o tym produkcie jest dostępna na stronie internetowej Europejskiej AgencjiLeków http://www.ema.europa.eu
47
ANEKS II
A. WYTWÓRCA ODPOWIEDZIALNY ZA ZWOLNIENIE SERII
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAOPATRZENIA I STOSOWANIA
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOPUSZCZENIA DO OBROTU
D. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO I SKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
48
A. WYTWÓRCA ODPOWIEDZIALNY ZA ZWOLNIENIE SERII
Nazwa i adres wytwórcy odpowiedzialnego za zwolnienie serii
BIOCODEX
1 avenue Blaise Pascal,60000 BeauvaisFRANCJA
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAOPATRZENIA I STOSOWANIA
Produkt leczniczy wydawany na podstawie zastrzeżonej recepty (Patrz Aneks I: CharakterystykaProduktu Leczniczego, punkt 4.2).
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOPUSZCZENIA DOOBROTU
Okresowy raport o bezpieczeństwie stosowania
Wymagania do przedłożenia okresowych raportów o bezpieczeństwie stosowania tego produktu określone w wykazie unijnych dat referencyjnych (wykaz EURD), o którym mowa w art. 107c ust. 7dyrektywy 2001/83/WE i jego kolejnych aktualizacjach ogłaszanych na europejskiej stronieinternetowej dotyczącej leków.
D. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO ISKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
Plan Zarządzania Ryzykiem (RMP)
Podmiot odpowiedzialny podejmie wymagane działania i interwencje z zakresu nadzoru nadbezpieczeństwem farmakoterapii wyszczególnione w RMP, przedstawionym w module 1.8.2dokumentacji do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, i wszelkich jego kolejnych aktualizacjach.Uaktualniony RMP należy przedstawiać:
na żądanie Europejskiej Agencji Leków;
w razie zmiany systemu zarządzania ryzykiem, zwłaszcza w wyniku uzyskania nowychinformacji, które mogą istotnie wpłynąć na stosunek ryzyka do korzyści, lub w wynikuuzyskania istotnych informacji, dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczegolub odnoszących się do minimalizacji ryzyka.
49
ANEKS III
OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ I ULOTKA DLA PACJENTA
50
A. OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ
51
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
ZEWNĘTRZNY KARTON
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Diacomit 250 mg kapsułki, twardestyrypentol
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ(YCH)
1 kapsułka zawiera 250 mg styrypentolu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Zawiera sód.
Dodatkowe informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
30 kapsułek, twardych60 kapsułek, twardych90 kapsułek, twardych
5. SPOSÓB I DROGA(I) PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie rozgryzać.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
52
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI DOTYCZY
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
BIOCODEX
7 avenue Gallieni94250 Gentilly Francja
Tel.: + 33 1 41 24 30 00
12. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/06/367/001 30 kapsułek, twardychEU/1/06/367/002 60 kapsułek, twardychEU/1/06/367/003 90 kapsułek, twardych
13. NUMER SERII
Lot
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA BRAJLEM
Diacomit 250 mg kapsułki twarde
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC: {numer} [kod produktu] SN: {numer} [numer seryjny]
NN: {numer} [krajowy numer refundacyjny lub inny krajowy numer identyfikujący produktleczniczy]
53
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
TEKST ETYKIETY NA BUTELCE
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Diacomit 250 mg kapsułki, twardestyrypentol
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ(YCH)
1 kapsułka zawiera 250 mg styrypentolu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Zawiera sód.
Dodatkowe informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
30 kapsułek, twardych60 kapsułek, twardych90 kapsułek, twardych
5. SPOSÓB I DROGA(I) PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie rozgryzać.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
54
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI DOTYCZY
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
BIOCODEX
7 avenue Gallieni94250 Gentilly Francja
Tel.: + 33 1 41 24 30 00
12. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/06/367/001 30 kapsułek, twardychEU/1/06/367/002 60 kapsułek, twardychEU/1/06/367/003 90 kapsułek, twardych
13. NUMER SERII
Lot
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA BRAJLEM
55
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
ZEWNĘTRZNY KARTON
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Diacomit 500 mg kapsułki, twardestyrypentol
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ(YCH)
1 kapsułka zawiera 500 mg styrypentolu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Zawiera sód.
Dodatkowe informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
30 kapsułek, twardych60 kapsułek, twardych90 kapsułek, twardych
5. SPOSÓB I DROGA(I) PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie rozgryzać.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
56
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI DOTYCZY
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
BIOCODEX
7 avenue Gallieni94250 Gentilly Francja
Tel.: + 33 1 41 24 30 00
12. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/06/367/004 30 kapsułek, twardychEU/1/06/367/005 60 kapsułek, twardychEU/1/06/367/006 90 kapsułek, twardych
13. NUMER SERII
Lot
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA BRAJLEM
Diacomit 500 mg kapsułki twarde
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC: {numer} [kod produktu] SN: {numer} [numer seryjny]
NN: {numer} [krajowy numer refundacyjny lub inny krajowy numer identyfikujący produktleczniczy]
57
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
TEKST ETYKIETY NA BUTELCE
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Diacomit 500 mg kapsułki, twardestyrypentol
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ(YCH)
1 kapsułka zawiera 500 mg styrypentolu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Zawiera sód.
Dodatkowe informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
30 kapsułek, twardych60 kapsułek, twardych90 kapsułek, twardych
5. SPOSÓB I DROGA(I) PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie rozgryzać.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
58
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI DOTYCZY
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
BIOCODEX
7 avenue Gallieni94250 Gentilly Francja
Tel.: + 33 1 41 24 30 00
12. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/06/367/004 30 kapsułek, twardychEU/1/06/367/005 60 kapsułek, twardychEU/1/06/367/006 90 kapsułek, twardych
13. NUMER SERII
Lot
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA BRAJLEM
59
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
ZEWNĘTRZNY KARTON
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Diacomit 250 mg proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w saszetcestyrypentol
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ(YCH)
1 saszetka zawiera 250 mg styrypentolu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Aspartam (E951) Sorbitol
Płynna glukoza (otrzymywana w procesie suszenia rozpryskowego)Sód
Dodatkowe informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w saszetce
30 saszetek60 saszetek90 saszetek
5. SPOSÓB I DROGA(I) PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
Proszek należy przyjąć podczas posiłku, bezpośrednio po rozmieszaniu w szklance wody.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
60
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI DOTYCZY
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
BIOCODEX
7 avenue Gallieni94250 Gentilly Francja
Tel.: + 33 1 41 24 30 00
12. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/06/367/007 30 saszetekEU/1/06/367/008 60 saszetekEU/1/06/367/009 90 saszetek
13. NUMER SERII
Lot
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA BRAJLEM
Diacomit 250 mg proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
17. NIEPOWTARALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC: {numer} [kod produktu] SN: {numer} [numer seryjny]
NN: {numer} [krajowy numer refundacyjny lub inny krajowy numer identyfikujący produktleczniczy]
61
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACHBEZPOŚREDNICH
TEKST ETYKIETY NA SASZETCE
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA(I) PODANIA
Diacomit 250 mg proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w saszetce styrypentol Podanie doustne.
2. SPOSÓB PODAWANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBYJEDNOSTEK
250 mg
6. INNE
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
62
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
ZEWNĘTRZNY KARTON
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Diacomit 500 mg proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w saszetcestyrypentol
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ(YCH)
1 saszetka zawiera 500 mg styrypentolu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Aspartam (E951) Sorbitol
Płynna glukoza (otrzymywana w procesie suszenia rozpryskowego)Sód
Dodatkowe informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w saszetce
30 saszetek60 saszetek90 saszetek
5. SPOSÓB I DROGA(I) PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
Proszek należy przyjąć podczas posiłku, bezpośrednio po rozmieszaniu w szklance wody.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
63
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI DOTYCZY
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
BIOCODEX
7 avenue Gallieni94250 Gentilly Francja
Tel.: + 33 1 41 24 30 00e-mail: webar@biocodex
12. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/06/367/010 30 saszetekEU/1/06/367/011 60 saszetekEU/1/06/367/012 90 saszetek
13. NUMER SERII
Lot
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA BRAJLEM
Diacomit 500 mg proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC: {numer} [kod produktu] SN: {numer} [numer seryjny]
NN: {numer} [krajowy numer refundacyjny lub inny krajowy numer identyfikujący produktleczniczy]
64
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACHBEZPOŚREDNICH
TEKST ETYKIETY NA SASZETCE
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA(I) PODANIA
Diacomit 500 mg proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w saszetce styrypentol Podanie doustne.
2. SPOSÓB PODAWANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBYJEDNOSTEK
500 mg
6. INNE
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
65
B. ULOTKA DLA PACJENTA
66
Ulotka dla pacjenta: informacja dla użytkownika
Diacomit 250 mg kapsułki, twardeDiacomit 500 mg kapsułki, twarde styrypentol
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku u dziecka,ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ponownie przeczytać.- Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty w razie jakichkolwiek wątpliwości.- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby takie same.
- Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Diacomit i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Diacomit
3. Jak stosować lek Diacomit
4. Możliwe działania niepożądane 5 Jak przechowywać lek Diacomit
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Diacomit i w jakim celu się go stosuje
Styrypentol, substancja czynna leku Diacomit, należy do grupy leków przeciwpadaczkowych.
Lek stosuje się w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem (innymi lekami przeciwpadaczkowymi)w terapii pewnej postaci padaczki występującej u dzieci, określanej jako ciężka mioklonicznapadaczka niemowląt (zespół Draveta). Lekarz pediatra przepisał ten lek, aby wspomóc leczeniepadaczki, którą rozpoznano u dziecka. Lek w połączeniu z klobazepamem i walproinianem należyzawsze przyjmować pod nadzorem lekarza.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem
Dziecko NIE może zażywać leku Diacomit
jeśli ma uczulenie na styrypentol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
(wymienionych w punkcie 6);
jeśli kiedykolwiek wystąpił u niego stan majaczeniowy (stan umysłu, w którym występuje
dezorientacja, pobudzenie, niepokój i omamy).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem podania dziecku leku Diacomit należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą jeśli dziecko cierpi na choroby nerek lub wątroby;
przed rozpoczęciem przyjmowania leku Diatomit należy wykonać u dziecka badanie czynności
wątroby, a następnie powtarzać je co 6 miesięcy;
przed rozpoczęciem przyjmowania leku Diacomit należy wykonać badanie morfologii krwi
dziecka, a następnie powtarzać je co 6 miesięcy;
ze względu na częste działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego występujące podczas przyjmowania leku Diacomit, klobazamu i walproinianu, takie jak jadłowstręt, utrata łaknienia czy wymioty, należy starannie obserwować tempo wzrostu dziecka.
67
Lek Diatomit a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie, jeśli dziecko ostatnio przyjmowało lub możeprzyjmować jakiekolwiek inne leki.
Należy powiedzieć lekarzowi, jeżeli dziecko przyjmuje którykolwiek z poniższych leków: leki zawierające:
- cyzapryd (stosowany w terapii nocnych objawów zgagi);- pimozyd (stosowany w terapii objawów zespołu Tourette’a, np. tików głosowych i powtarzanych, niekontrolowanych ruchów ciała);
- ergotaminę (stosowaną w leczeniu migreny);
- dihydroergotaminę (stosowaną w łagodzeniu objawów i dolegliwości związanych z pogorszeniem sprawności umysłowej spowodowanym procesem starzenia);- halofantrynę (lek przeciw malarii);
- chinidynę (stosowaną w terapii zaburzeń rytmu serca);- beprydyl (stosowany w terapii bólu w klatce piersiowej);- cyklosporynę, takrolimus, syrolimus (stosowane w zapobieganiu odrzucenia przeszczepu wątroby, nerek lub serca);
- statyny (symwastatyna i atorwastatyna stosowane w celu zmniejszenia ilości cholesterolu we krwi).
- leki przeciwpadaczkowe zawierające:
fenobarbital, prymidon, fenytoinę, karbamazepinę, diazepam;- leki zawierające:
midazolam lub triazolam (produkty zmniejszające lęk i bezsenność – podawane w skojarzeniu zlekiem Diacomit mogą wywoływać u dziecka znaczną senność);
chlorpromazynę (stosowaną w terapii chorób psychicznych, np. psychozy).- jeśli dziecko przyjmuje leki zawierające:
kofeinę (substancję zwiększającą koncentrację i uwagę) lub teofilinę (substancję stosowaną wleczeniu astmy). Należy unikać jednoczesnego ich stosowania z lekiem Diacomit z uwagi naryzyko zwiększenia stężenia wymienionych substancji we krwi, co prowadzi do zaburzeńżołądkowych, kołatania serca i bezsenności.
jeśli dziecko przyjmuje leki metabolizowane przez niektóre enzymy wątrobowe:
o cytalopram (stosowany w terapii epizodów depresyjnych);o omeprazol (stosowany przy wrzodach żołądka);o inhibitory proteazy HIV (stosowane w terapii HIV);o astemizol, chlorfeniramina (leki przeciwhistaminowe);o antagonistów kanałów wapniowych (stosowane w terapii dusznicy bolesnej i zaburzeń rytmu serca);
o doustne środki antykoncepcyjne;
o propranolol, karwedilol, tymolol (stosowane w leczeniu nadciśnienia);o fluoksetynę, paroksetyna, sertralina, imipramina, klomipramina (leki przeciwdepresyjne);
o haloperydol (leki przeciwpsychotyczne);
o kodeinę, dekstrometorfan, tramadol (stosowane w leczeniu bólu).
Stosowanie leku Diacomit z jedzeniem i piciem
NIE należy zażywać leku Diacomit z mlekiem ani z produktami nabiałowymi (jogurtem, seremkanapkowym itp.), sokiem owocowym, napojami gazowanymi ani żywnością lub napojamizawierającymi kofeinę bądź teofilinę (np. cola, czekolada, kawa, herbata oraz napoje energetyzujące).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli dziecko jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być być w ciąży lub planuje zajściew ciążę, poproś lekarza o poradę przez przyjęciem tego leku.
NIE należy przerywać skutecznego leczenia przeciwpadaczkowego w ciąży.
Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania tego leku.
68
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn Ten lek może wywoływać u dziecka senność.
Jeżeli dziecko będzie senne, nie powinno korzystać z narzędzi, maszyn ani jeździć lub kierowaćpojazdami. Należy skonsultować się z lekarzem.
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w kapsułce , to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
3. Jak stosować lek Diacomit
Dziecko powinno stosować kapsułki zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwościnależy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie
Dawka powinna zostać dostosowana przez lekarza w zależności od wieku, masy ciała i stanu zdrowiadziecka na ogół wynosi ona 50 mg na kg masy ciała na dobę.
Kiedy zażywać lek Diacomit
Dziecko powinno zażywać lek dwa lub trzy razy na dobę, w regularnych odstępach czasu, zgodnie zzaleceniami lekarza pediatry.na przykład rano w południe przed pójściem spać, aby jego działanieobjęło dzień i noc.
Dostosowanie dawki
Dawkę należy zwiększać stopniowo, przez kilka tygodni, podczas których dawka(i) innych lekówprzeciwpadaczkowych będzie(będą) równocześnie zmniejszana(e). Lekarz prowadzący poinformuje,jakie mają być nowe dawki innego(ych) leku(ów) przeciwpadaczkowego(ych).
Jeżeli działanie leku wydaje się za silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.Lekarz dobierze dawkę w zależności od stanu dziecka.
Jeżeli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, należy zasięgnąć porady lekarza pediatry, którymoże wówczas zmienić dawkę tego leku i innego leku przeciwpadaczkowego (innych lekówprzeciwpadaczkowych).
Istnieją niewielkie różnice między lekiem Diatomit w kapsułkach i w postaci proszku przeznaczonegodo sporządzania zawiesiny doustnej. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy u dziecka po zmianie zprzyjmowania kapsułek na stosowanie proszku do zawiesiny doustnej lub na odwrót, należypowiadomić o tym lekarza. Zmiana z kapsułek na preparat proszkowy powinna odbywać sięwyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.
Jeśli kilka minut po zażyciu leku wystąpią wymioty, należy przyjąć, że lek nie został wcalewchłonięty i podać nową dawkę.
Inaczej jest jednak, gdy wymioty występują ponad godzinę po podaniu leku, gdyż styrypentol bardzoszybko się wchłania.
W takiej sytuacji przyjmuje się, że znaczna część podanej dawki została przyswojona przez organizmz przewodu pokarmowego, nie ma więc potrzeby podawania nowej dawki ani modyfikowania dawkikolejnej.
Jak zażywać kapsułki Diacomit
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie rozgryzać. Dziecko powinno zażywać lekDiacomit z posiłkami, a NIE na pusty żołądek. Informacje o pokarmach i napojach, których należyunikać, przedstawiono powyżej, w punkcie „Stosowanie leku Diacomit z jedzeniem i piciem”.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku DiacomitJeżeli wiadomo lub podejrzewa się, że dziecko zażyło dawkę większą od zalecanej, należyskontaktować się z lekarzem pediatrą.
69
Pominięcie przyjęcia leku Diacomit
Ważne aby dziecko zażywało ten lek regularnie, każdego dnia o tej samej porze. Jeżeli dzieckozapomni przyjąć dawkę, opiekun powinien podać, gdy tylko sobie o tym przypomni, chyba żenadszedł czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji należy podać kolejną dawkę zgodnie znormalnym schematem leczenia. Dziecko nie powinno przyjąć dawki podwójnej w celu uzupełnieniapominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Diacomit
Dziecko nie powinno przerywać stosowania tego leku, jeśli nie zaleci tego lekarz. Nagłe przerwanieleczenia może wywołać napad padaczkowy.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zwrócić siędo lekarza pediatry lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób): utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała (szczególnie w przypadku leczenia skojarzonego z lekiem przeciwpadaczkowym walproinianem sodu);
bezsenność, nadmierna senność;
ataksja (niezdolność koordynowania ruchów), hipotonia (niedostateczna siła mięśniowa),
dystonia (niekontrolowane skurcze mięśni).
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób): zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, szczególnie w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami przeciwpadaczkowymi — karbamazepiną i walproinianem sodu; agresywność, drażliwość, pobudzenie, nadpobudliwość (stan nadmiernej pobudliwości); zaburzenia snu (nieprawidłowy sen);
hiperkineza (nadmiernie wyrażone ruchy); nudności, wymioty;
za mała liczba jednego z rodzajów białych krwinek.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 osób): podwójne widzenie (w przypadku jednoczesnego stosowania z lekiem przeciwpadaczkowym karbamazepiną);
wrażliwość na światło;
wysypka, alergia skórna, pokrzywka (różowawe swędzące zmiany skórne z obrzękiem); znużenie (zmęczenie).
Działania niepożądane występujące rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1 000 osób): zmniejszenie liczby płytek krwi;
nieprawidłowe wyniki badania funkcjonowania wątroby.
Aby wyeliminować wymienione objawy niepożądane, lekarz może zmienić dawkę leku Diacomit lubjednego z innych przepisanych dziecku leków.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszaćbezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienionego w załączniku V*. Dzięki zgłaszaniudziałań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwastosowania leku.
70
5. Jak przechowywać lek Diacomit
Lek ten należy przechowywać w miejscu i niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Dziecko nie powinno stosować leku Diacomit po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Diacomit 250 mg
Substancją czynną leku jest styrypentol. Każda kapsułka twarda zawiera 250 mg styrypentolu. Inne składniki kapsułki to: powidon K29/32, karboksymetyloskrobia sodowa typu A oraz magnezu stearynian.
Otoczka kapsułki zawiera żelatynę, tytanu dwutlenek (E171), erytrozynę (E127) i indygotynę
(E132).
Co zawiera lek Diacomit 500 mg
Substancją czynną leku jest styrypentol. Każda kapsułka twarda zawiera 500 mg styrypentolu. Inne składniki kapsułki to: powidon K29/32, karboksymetyloskrobia sodowa typu A oraz magnezu stearynian.
Otoczka kapsułki zawiera żelatynę i tytanu dwutlenek (E171).
Jak wygląda lek Diacomit 250 mg i co zawiera opakowanie Kapsułki twarde Diacomit 250 mg różowe.
Kapsułki twarde są dostarczane w plastikowych butelkach zawierających po 30, 60 lub 90 kapsułek.Butelki umieszczone w opakowaniach tekturowych. Nie wszystkie rodzaje opakowań musząznajdować się w obrocie.
Jak wygląda lek Diacomit 500 mg i co zawiera opakowanie Kapsułki twarde Diacomit 500 mg białe.
Kapsułki twarde są dostarczane w plastikowych butelkach zawierających po 30, 60 lub 90 kapsułek.Butelki umieszczone w opakowaniach tekturowych. Nie wszystkie rodzaje opakowań musząznajdować się w obrocie.
Diacomit jest również dostępny w saszetkach zawierających 250 lub 500 mg proszku do sporządzaniazawiesiny doustnej.
Podmiot odpowiedzialny
Biocodex
7 avenue Gallieni F-94250 Gentilly Francja
Tel.: + 33 1 41 24 30 00 – e-mail: [email protected]
Wytwórca Biocodex
1 avenue Blaise Pascal F-60000 Beauvais Francja
71
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotuodpowiedzialnego:
AT/BE/BG/CY/DK/EE/EL/ES/FR/HU/IE/IS/IT/LT/LU/LV/MT/NL/PL/PT/SI/UK Biocodex
7 avenue Gallieni F-94250 Gentilly
Франция/ Francie/ Frankrig/ Frankreich/ Γαλλία/ France/ Francia/ Prantsusmaa/ Ranska/Franciaország/ Frakklandi/France/ Prancūzija/ Francija/ Franza/ Frankrijk/ Frankrike/ Francja/ Franţa/Francúzsko
Tél/Tel/Teл/Τηλ/Sími: + 33 (0)1 41 24 30 00 e-mail: [email protected]
CZ
Desitin Pharma spol. s r.oOpletalova 25 11121 Prague 1 Czech Republic
Tel: +420-2-222 45 375e-mail: [email protected]
DE
Desitin Arzneimittel GmbHWeg beim Jäger 214 D-22335 Hamburg
Tel.: +49 (0)40 59101 525e-mail: [email protected]
NO Biocodex AB
C/O Biocodex ASIsafjordsgatan 36164 40 Kista Sweden
Phone: +46 8 615 2760
FI
Biocodex Oy Metsänneidonkuja 802130 Espoo Finland
Tel: +358 9 329 59100e-mail: [email protected]
RO
Desitin Pharma s.r.l Sevastopol street, no 13-17Diplomat Business Centre, office 102Sector 1, 010991 BucharestRomania
Tel: +4021-252-3481
SE
Biocodex ABIsafjordsgatan 36164 40 KistaSzwecja
72
Tel.: +46 8 615 2760
SK
Desitin Pharma s.r.o.Trojicné námestie 1382106 BratislavaSlovakia
Tel: +421-2-5556 38 10e-mail: [email protected]
Data ostatniej zmiany tekstu ulotki:
Szczegółowa informacja o tym leku jest dostępna na stronie internetowej Europejskiej Agencji Lekówhttp://www.ema.europa.eu. Można tam również znaleźć linki do stron internetowych o rzadkichchorobach i sposobach leczenia.
73
Ulotka dla pacjenta: informacja dla użytkownika
Diacomit 250 mg proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w saszetceDiacomit 500 mg proszek do sporządzania zawiesiny doustnej w saszetce styrypentol
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku u dziecka,ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ponownie przeczytać.- Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty w razie jakichkolwiek wątpliwości.- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby takie same.
- Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Diacomit i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Diacomit
3. Jak stosować lek Diacomit
4. Możliwe działania niepożądane 5 Jak przechowywać lek Diacomit
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Diacomit i w jakim celu się go stosuje
Styrypentol, substancja czynna leku Diacomit, należy do grupy leków przeciwpadaczkowych.
Lek stosuje się w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem (innymi lekami przeciwpadaczkowymi)w terapii pewnej postaci padaczki występującej u dzieci, określanej jako ciężka mioklonicznapadaczka niemowląt (zespół Dravet). Lekarz pediatra przepisał ten lek, aby wspomóc leczeniepadaczki, którą rozpoznano u dziecka. Lek w polączeniu z klobazamem i walproinianem należyzawsze przyjmować pod nadzorem lekarza..
2. Informacje ważne przed zastosowaniem
Dziecko NIE może zażywać leku Diacomit
jeśli ma uczulenie na styrypentol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
(wymienionych w punkcie 6;
jeśli kiedykolwiek wystąpił u niego stan majaczeniowy (stan umysłu, w którym występuje
dezorientacja, pobudzenie, niepokój i omamy).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed podaniem dziecku leku Diacomit należy porozmawiać z lekarzem pediatrą lub farmaceutą jeśli dziecko cierpi na choroby nerek lub wątroby.
przed rozpoczęciem przyjmowania leku Diatomit należy wykonać u dziecka badanie czynności
wątroby, a następnie powtarzać je co 6 miesięcy.
przed rozpoczęciem przyjmowania leku Diacomit należy wykonać badanie morfologii krwi
dziecka, a następnie powtarzać je co 6 miesięcy.
pe względu na częste działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego występujące podczas przyjmowania leku Diacomit, klobazamu i walproinianu, takie jak jadłowstręt, utrata łaknienia czy wymioty, należy starannie obserwować tempo wzrostu dziecka.
Jeśli dziecko ma problemy z niektórymi składnikami leku Diacomit (np. aspartam, glukoza, sorbitol). W takim przypadku należy przeczytać punkt „Diacomit zawiera aspartam, glukozę, sorbitol i sód”.
74
Lek Diatomit a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie, jeśli dziecko ostatnio przyjmowało lub możeprzyjmować jakiekolwiek inne leki.
Należy powiedzieć lekarzowi, jeżeli dziecko przyjmuje którykolwiek z poniższych leków: leki zawierające:
- cyzapryd (stosowany w terapii nocnych objawów zgagi);- pimozyd (stosowany w terapii objawów zespołu Tourette’a, np. tików głosowych i powtarzanych, niekontrolowanych ruchów ciała);
- ergotaminę (stosowaną w leczeniu migreny);
- dihydroergotaminę (stosowaną w łagodzeniu objawów i dolegliwości związanych z pogorszeniem sprawności umysłowej spowodowanym procesem starzenia);- halofantrynę (lek przeciw malarii);
- chinidynę (stosowaną w terapii zaburzeń rytmu serca);- beprydyl (stosowany w terapii bólu w klatce piersiowej);- cyklosporynę, takrolimus, syrolimus (stosowane w zapobieganiu odrzucenia przeszczepu wątroby, nerek lub serca);
- statyny (symwastatyna i atorwastatyna stosowane w celu zmniejszenia ilości cholesterolu we krwi).
- leki przeciwpadaczkowe zawierające:
fenobarbital, prymidon, fenytoinę, karbamazepinę, diazepam;- leki zawierające:
midazolam lub triazolam (produkty zmniejszające lęk i bezsenność – podawane w skojarzeniu zlekiem Diacomit mogą wywoływać u dziecka znaczną senność);
chlorpromazynę (stosowaną w terapii chorób psychicznych, np. psychozy).- Jeśli dziecko przyjmuje leki zawierające:
Kofeinę (substancję zwiększającą koncentrację i uwagę) lub teofilinę (substancję stosowaną wleczeniu astmy). Należy unikać jednoczesnego ich stosowania z lekiem Diacomit z uwagi naryzyko zwiększenia stężenia wymienionych substancji we krwi, co prowadzi do zaburzeńżołądkowych, kołatania serca i bezsenności.
jeśli dziecko przyjmuje leki metabolizowane przez niektóre enzymy wątrobowe:
- cytalopram (stosowany w terapii epizodów depresyjnych);- omeprazol (stosowany przy wrzodach żołądka);
- inhibitory proteazy HIV (stosowane w terapii HIV);- astemizol, chlorfeniramina (leki przeciwhistaminowe);- antagonistów kanałów wapniowych (stosowane w terapii dusznicy bolesnej i zaburzeń rytmu serca);
- doustne środki antykoncepcyjne;
- propranolol, karwedilol, tymolol (stosowane w leczeniu nadciśnienia);- fluoksetynę, paroksetyna, sertralina, imipramina, klomipramina (leki przeciwdepresyjne);- haloperydol (leki przeciwpsychotyczne);
- kodeinę, dekstrometorfan, tramadol (stosowane w leczeniu bólu).
Stosowanie leku Diacomit z jedzeniem i piciem
NIE należy zażywać leku Diacomit z mlekiem ani z produktami nabiałowymi (jogurtem, seremtwarogiem itp.), sokiem owocowym, napojami gazowanymi ani żywnością lub napojamizawierającymi kofeinę bądź teofilinę (np. cola, czekolada, kawa, herbata oraz napoje energetyzujące).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli dziecko jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być być w ciąży lub planuje zajściew ciążę, poproś lekarza o poradę przez przyjęciem tego leku.
NIE należy przerywać skutecznego leczenia przeciwpadaczkowego w ciąży.
Przed zażyciem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania tego leku.
75
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn Ten lek może wywoływać u dziecka senność.
Jeżeli dziecko będzie senne, nie powinno korzystać z narzędzi, maszyn ani jeździć lub kierowaćpojazdami. Należy skonsultować się z lekarzem.
Diacomit zawiera aspartam, glukozę, sorbitol i sód
Lek zawiera 2,5 mg aspartamu w każdej saszetce 250 mg i 5 mg aspartamu w każdej saszetce 5 mg.Aspartam jest źródłem fenyloalaniny, która może być szkodliwa dla chorujących na fenyloketonurię.Jest to rzadka choroba genetyczną, w której dochodzi do odkładania się fenyloalaniny, gdyż organizmnie może jej prawidłowo usuwać.
Glukoza może być szkodliwa dla zębów.
Jeżeli lekarz rozpoznał nietolerancję niektórych cukrów, przed rozpoczęciem zażywania tego lekunależy skontaktować się z lekarzem.
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w saszetce, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
3. Jak zażywać lek Diacomit
Dziecko powinno stosować kapsułki zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwościnależy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie
Dawka powinna zostać dostosowana przez lekarza w zależności od wieku, masy ciała i stanu zdrowiadziecka na ogół wynosi ona 50 mg na kg masy ciała na dobę.
Kiedy zażywać lek Diacomit
Dziecko powinno zażywać lek dwa lub trzy razy na dobę, w regularnych odstępach czasu, zgodnie zzaleceniami lekarza pediatry, na przykład: rano w południe przed pójściem spać, aby jegodziałanie objęło dzień i noc.
Dostosowanie dawki
Dawkę należy zwiększać stopniowo, przez kilka tygodni, podczas których dawka(i) innych lekówprzeciwpadaczkowych będzie(będą) równocześnie zmniejszana(e). Lekarz prowadzący poinformuje,jakie mają być nowe dawki innego(ych) leku(ów) przeciwpadaczkowego(ych).
Jeżeli działanie leku wydaje się za silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.Lekarz dobierze dawkę w zależności od stanu dziecka.
Jeżeli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, należy zasięgnąć porady lekarza pediatry, którymoże wówczas zmienić dawkę tego leku i innego leku przeciwpadaczkowego (innych lekówprzeciwpadaczkowych).
Istnieją niewielkie różnice między lekiem Diatomit w kapsułkach i w postaci proszku przeznaczonegodo sporządzania zawiesiny doustnej. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy u dziecka po zmianie zprzyjmowania kapsułek na stosowanie proszku do zawiesiny doustnej lub na odwrót, należypowiadomić o tym lekarza. Zmiana z kapsułek na preparat proszkowy powinna odbywać sięwyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.
Jeśli kilka minut po zażyciu leku wystąpią wymioty, należy przyjąć, że lek nie został wcalewchłonięty i podać nową dawkę.
Inaczej jest jednak, gdy wymioty występują ponad godzinę po podaniu leku, gdyż styrypentol bardzoszybko się wchłania.
W takiej sytuacji przyjmuje się, że znaczna część podanej dawki została przyswojona przez organizmz przewodu pokarmowego, nie ma więc potrzeby podawania nowej dawki ani modyfikowania dawkikolejnej.
76
Jak zażywać Diacomit proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
Proszek należy przyjąć podczas posiłku, bezpośrednio po rozmieszaniu w szklance wody. Dzieckopowinno zażywać lek Diacomit z posiłkami, a NIE na pusty żołądek.
Informacje o pokarmach i napojach, których należy unikać, przedstawiono powyżej, w punkcie „Stosowanie leku Diacomit z jedzeniem i piciem”.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku DiacomitJeżeli wiadomo lub podejrzewa się, że dziecko zażyło dawkę większą od zalecanej, należyskontaktować się z lekarzem.
Pominięcie przyjęcia leku Diacomit
Ważne aby dziecko zażywało ten lek regularnie, każdego dnia o tej samej porze. Jeżeli dzieckozapomni przyjąć dawkę, opiekun powinien podać, gdy tylko sobie o tym przypomni, chyba żenadszedł czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji należy podać kolejną dawkę zgodnie znormalnym schematem leczenia. Dziecko nie powinno przyjąć dawki podwójnej w celu uzupełnieniapominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Diacomit
Dziecko nie powinno przerywać stosowania tego leku, jeśli nie zaleci tego lekarz. Nagłe przerwanieleczenia może wywołać napad padaczkowy.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zwrócić siędo lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób): utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała (szczególnie w przypadku leczenia skojarzonego z lekiem przeciwpadaczkowym walproinianem sodu);
bezsenność, nadmierna senność;
ataksja (niezdolność koordynowania ruchów), hipotonia (niedostateczna siła mięśniowa),
dystonia (niekontrolowane skurcze mięśni).
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób): zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, szczególnie w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami przeciwpadaczkowymi — karbamazepiną i walproinianem sodu; agresywność, drażliwość, pobudzenie, nadpobudliwość (stan nadmiernej pobudliwości); zaburzenia snu (nieprawidłowy sen);
hiperkineza (nadmiernie wyrażone ruchy); nudności, wymioty;
za mała liczba jednego z rodzajów białych krwinek.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 osób): podwójne widzenie (w przypadku jednoczesnego stosowania z lekiem przeciwpadaczkowym karbamazepiną);
nadmierna wrażliwość na światło;
wysypka, alergia skórna, pokrzywka (różowawe swędzące zmiany skórne z obrzękiem); znużenie (zmęczenie).
Działania niepożądane występujące rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1 000 osób): zmniejszenie liczby płytek krwi;
Nieprawidłowe wyniki badania funkcjonowanie wątroby.
77
Aby wyeliminować wymienione objawy niepożądane, lekarz może zmienić dawkę leku Diacomit lubjednego z innych przepisanych dziecku leków.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszaćbezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienionego w załączniku V*. Dzięki zgłaszaniudziałań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwastosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Diacomit
Lek ten należy przechowywać w miejscu i niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Dziecko nie powinno stosować leku Diacomit po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Diacomit 250 mg
Substancją czynną leku jest styrypentol. Każda saszetka zawiera 250 mg styrypentolu. Inne składniki saszetki to powidon K29/32, glikolan sodowy skrobi typu A, płynna glukoza (otrzymywana w procesie suszenia rozpryskowego), erytrozyna (E127), tytanu dwutlenek (E171), aspartam (E951), substancja smakowa tutti frutti (zawiera sorbitol), sodu karmeloza i hydroksyetyloceluloza.
Co zawiera lek Diacomit 500 mg
Substancją czynną leku jest styrypentol. Każda saszetka zawiera 500 mg styrypentolu. Inne składniki saszetki to powidon K29/32, glikolan sodowy skrobi typu A, płynna glukoza (otrzymywana w procesie suszenia rozpryskowego), erytrozyna (E127), tytanu dwutlenek (E171), aspartam (E951), substancja smakowa tutti frutti (zawiera sorbitol), sodu karmeloza i hydroksyetyloceluloza.
Jak wygląda lek Diacomit 250 mg i co zawiera opakowanie Lek ma postać bladoróżowego proszku w saszetkach.
W opakowaniu tekturowym znajduje się 30, 60 lub 90 saszetek. Nie wszystkie rodzaje opakowańmuszą znajdować się w obrocie.
Jak wygląda lek Diacomit 500 mg i co zawiera opakowanie Lek ma postać bladoróżowego proszku w saszetkach.
W opakowaniu tekturowym znajduje się 30, 60 lub 90 saszetek. Nie wszystkie rodzaje opakowańmuszą znajdować się w obrocie.
Diacomit jest również dostępny w kapsułkach 250 lub 500 mg do stosowania doustnego.
Podmiot odpowiedzialny
Biocodex
7 avenue Gallieni F-94250 Gentilly Francja
Tel.: + 33 1 41 24 30 00 – e-mail: [email protected]
78
Wytwórca: Biocodex
1 avenue Blaise Pascal F-60000 Beauvais Francja
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotuodpowiedzialnego: AT/BE/BG/CY/DK/EE/EL/ES/FR/HU/IE/IS/IT/LT/LU/LV/MT/NL/PL/PT/SI/UK
Biocodex
7 avenue Gallieni F-94250 Gentilly
Франция/ Francie/ Frankrig/ Frankreich/ Γαλλία/ France/ Francia/ Prantsusmaa/ Ranska/Franciaország/ Frakklandi/France/ Prancūzija/ Francija/ Franza/ Frankrijk/ Frankrike/ Francja/ Franţa/FrancúzskoTél/Tel/Teл/Τηλ/Sími: + 33 (0)1 41 24 30 00
CZ
Desitin Pharma spol. s r.oOpletalova 25 11121 Prague 1 CzechRepublic
Tel: +420-2-222 45 375e-mail: [email protected]
DE
Desitin Arzneimittel GmbHWeg beim Jäger 214 D-22335 Hamburg
Tel.: +49 (0)40 59101 525e-mail: [email protected]
NO Biocodex AB
C/O Biocodex ASIsafjordsgatan 36164 40 Kista Sweden
Tel.: +46 8 615 2760
FI
Biocodex Oy Metsänneidonkuja 802130 Espoo Finland
Tel: +358 9 329 59100
RO
Desitin Pharma s.r.l
79
Sevastopol street, no 13-17Diplomat Business Centre, office 102Sector 1, 010991 BucharestRomania
Tel.: 004021-252-3481e-mail: [email protected]
SE
Biocodex ABIsafjordsgatan 36164 40 Kista Sweden
Phone: +46 8 615 2760
SK
Desitin Pharma s.r.o.Trojicné námestie 1382106 BratislavaSlovakia
Tel.: 00421-2-5556 38 10e-mail: [email protected]
Data ostatniej zmiany tekstu ulotki:
Szczegółowa informacja o tym leku jest dostępna na stronie internetowej Europejskiej Agencji Lekówhttp://www.ema.europa.eu. Można tam również znaleźć linki do stron internetowych o rzadkichchorobach i sposobach leczenia.
80