CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Preato, 25 mg, tabletkiPreato, 50 mg, tabletkiPreato, 75 mg, tabletkiPreato, 100 mg, tabletkiPreato, 150 mg, tabletkiPreato, 200 mg, tabletkiPreato, 225 mg, tabletkiPreato, 300 mg, tabletki
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Preato,25 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 25 mg pregabaliny.
Preato, 50 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 50 mg pregabaliny.
Preato, 75 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 75 mg pregabaliny.
Preato, 100 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 100 mg pregabaliny.
Preato, 150 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 150 mg pregabaliny.
Preato, 200 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 200 mg pregabaliny.
Preato, 225 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 225 mg pregabaliny.
Preato, 300 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 300 mg pregabaliny.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletki
Preato, 25 mg, tabletki
Białe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki z wytłoczonym napisem “I“ z jednej strony, o średnicy 5 mm
Preato, 50 mg, tabletki
Białe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki z wytłoczonym napisem M1 z jednej strony, o średnicy 7 mm
Preato, 75 mg, tabletki
Białe, okragłe, obustronnie wypukłe tabletki z wytłoczonym napisem I1“ z jednej strony, o średnicy 8 mm
Preato,100 mg, tabletki
Białe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki z wytłoczonym napisem M2 z jednej strony, o średnicy 9 mm
Preato, 150 mg, tabletki
Białe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki z wytłoczonym napisem I2“ z jednej strony, o średnicy 10 mm
Preato, 200 mg, tabletki
Białe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki z wytłoczonym napisem M3 z jednej strony, o średnicy 12 mm
Preato, 225 mg, tabletki
Białe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki z wytłoczonym napisem M7 z jednej strony, o średnicy 12 mm
Preato, 300 mg, tabletki
Białe, podłużne, obustronnie wypukłe tabletki z wytłoczonym napisem "I3" z jednej strony, o średnicy dłuższej 20 mm i średnicy krótszej 8 mm
Tabletkę można podzielić na równe dawki.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Ból neuropatyczny
Produkt leczniczy Preato jest wskazany w leczeniu bólu neuropatycznego pochodzenia obwodowego i ośrodkowego u osób dorosłych.
Padaczka
Produkt leczniczy Preato jest wskazany u osób dorosłych w leczeniu skojarzonym napadów częściowych, które lub nie wtórnie uogólnione.
Uogólnione zaburzenia lękowe
Produkt leczniczy Preato jest wskazany w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych (Generalised AnxietyDisorder GAD) u osób dorosłych.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dawka wynosi od 150 mg do 600 mg na dobę, podawana w dwóch lub trzech dawkach podzielonych.
Ból neuropatyczny
Leczenie pregabaliną można rozpocząć od dawki 150 mg na dobę, podawanej w dwóch lub trzech dawkachpodzielonych. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta i tolerancji leczenia, po3-7 dniach dawkę można zwiększyć do 300 mg na dobę, a następnie w zależności od potrzeby, po kolejnych7 dniach do maksymalnej dawki 600 mg na dobę.
Padaczka
Leczenie pregabaliną można rozpocząć od dawki 150 mg na dobę, podawanej w dwóch lub trzech dawkachpodzielonych. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta i tolerancji leczenia, dawkę można zwiększyć po1 tygodniu leczenia do 300 mg na dobę. Dawkę maksymalną 600 mg na dobę można wprowadzić po kolejnymtygodniu.
Uogólnione zaburzenia lękowe
Dawka wynosi od 150 do 600 mg na dobę podawana w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. Należy regularnie oceniać konieczność dalszego leczenia.
Leczenie pregabaliną można rozpocząć od dawki 150 mg na dobę. W zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta oraz tolerancji, dawkę po 1 tygodniu leczenia można zwiększyć do 300 mg na dobę. Po upływie
kolejnego tygodnia dawkę można zwiększyć do 450 mg na dobę. Po upływie jeszcze jednego tygodnia można wprowadzić dawkę maksymalną 600 mg na dobę.
Przerwanie leczenia pregabaliną
Zgodnie z obecną praktyką kliniczną w razie konieczności przerwania leczenia pregabaliną należy dokonywać tego stopniowo przez okres co najmniej 1 tygodnia niezależnie od wskazania (patrz punkty 4.4 i 4.8).
Zaburzenia czynności nerek
Pregabalina jest usuwana z krążenia ogólnego głównie przez wydalanie nerkowe w postaci niezmienionej.Ze względu na fakt, że klirens pregabaliny jest wprost proporcjonalny do klirensu kreatyniny (patrz punkt 5.2),redukcja dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek powinna być przeprowadzona indywidualnie,zgodnie z klirensem kreatyniny (CLcr), jak pokazano w Tabeli 1, przy użyciu następującego wzoru:
Pregabalina jest skutecznie usuwana z osocza w trakcie hemodializy (50% leku w ciągu 4 godzin). U pacjentówdializowanych dobowa dawka pregabaliny powinna być dostosowana do czynności nerek. Oprócz dawkidobowej, pacjent powinien otrzymywać dodatkową dawkę bezpośrednio po każdym czterogodzinnym zabieguhemodializy (patrz Tabela 1).
Tabela 1. Dostosowanie dawki pregabaliny w zależności od czynności nerek
Klirens kreatyniny
(CLcr) (ml/min)
Całkowita dawka dobowa pregabaliny * Schemat dawkowania
Dawka początkowa
(mg/dobę)
Dawka maksymalna
(mg/dobę)
60 150 600 BID lub TID
30 - 60 75 300 BID lub TID
15 -30 25 50 150 Raz na dobę lub BID
< 15 25 75 Raz na dobę
Dodatkowa dawka pregabaliny podawana po zabiegu hemodializy (mg)
25 100 Pojedyncza dawka+
TID = 3 razy na dobę BID = 2 razy na dobę
*Całkowita dawka dobowa (mg/dobę) powinna być podzielona według schematu dawkowania + Dawka uzupełniająca podawana jednorazowo
Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby nie jest wymagana modyfikacja dawki (patrz punkt 5.2).
Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Preato u dzieci w wiekuponiżej 12 lat i młodzieży (12–17 lat). Dostępne obecnie dane przedstawionow punktach 4.8, 5.1 i 5.2, nie można jednak sformułować żadnych zaleceń dotyczących dawkowania.
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku może być konieczne zmniejszenie dawki pregabaliny, ze względu nazmniejszoną czynność nerek (patrz punkt 5.2).
Sposób podawania
Produkt leczniczy Preato może być przyjmowany podczas posiłku lub niezależnie od niego.Produkt leczniczy Preato jest przeznaczony wyłącznie do przyjmowania doustnego.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancji pomocniczych wymienionych w punkcie 6.1.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Pacjenci z cukrzycą
Zgodnie z aktualną praktyką kliniczną pacjenci z cukrzycą, którzy przybierają na wadze podczas leczenia pregabaliną, mogą wymagać dostosowania dawek hipoglikemizujących produktów leczniczych.
Reakcje nadwrażliwości
Po wprowadzeniu leku do obrotu odnotowano występowanie reakcji nadwrażliwości, w tym przypadkówobrzęku naczynioruchowego. Pregabalinę należy odstawić natychmiast po wystąpieniu objawów obrzękunaczynioruchowego, takich jak obrzęk twarzy, obrzęk ust lub obrzęk w obrębie górnych dróg oddechowych.
Zawroty głowy, senność, utrata przytomności, splątanie i zaburzenia psychiczne
Leczenie pregabaliną było związane z występowaniem zawrotów głowy i senności, które mogą zwiększaćryzyko wystąpienia przypadkowego zranienia (upadku) u osób w podeszłym wieku. Po wprowadzeniu lekudo obrotu zgłaszano również przypadki utraty przytomności, splątania i zaburzeń psychicznych. Dlatego należyzalecić pacjentom zachowanie ostrożności do chwili ustalenia, jakie potencjalne działania wywiera na nichstosowany produkt leczniczy.
Objawy związane z narządem wzroku
W kontrolowanych badaniach większy odsetek osób, u których wystąpiło niewyraźne widzenie, stwierdzonowśród pacjentów leczonych pregabaliną niż wśród pacjentów otrzymujących placebo. Objaw ten ustąpiłw większości przypadków w miarę kontynuacji leczenia. W badaniach klinicznych, w których wykonywanobadania okulistyczne, częstość występowania zmniejszenia ostrości widzenia i zmian w polu widzenia byławiększa u pacjentów leczonych pregabaliną niż u pacjentów otrzymujących placebo; z kolei częstośćwystępowania zmian w badaniach dna oka była większa u pacjentów otrzymujących placebo (patrz punkt 5.1).
Po wprowadzeniu leku do obrotu donoszono również o występowaniu działań niepożądanych ze strony narząduwzroku, w tym o utracie wzroku, niewyraźnym widzeniu lub innych zmianach ostrości widzenia, z którychwiele było przemijających. Przerwanie stosowania pregabaliny może doprowadzić do ustąpienia tych objawówlub ich zmniejszenia.
Niewydolność nerek
Zgłaszano przypadki niewydolności nerek, ale niekiedy to działanie niepożądane ustępowało po przerwaniu stosowania pregabaliny.
Odstawienie jednocześnie stosowanych leków przeciwpadaczkowych
Brak wystarczających danych odnośnie odstawienia jednocześnie stosowanych leków przeciwpadaczkowychi zastosowania monoterapii pregabaliną po opanowaniu napadów przy użyciu pregabaliny, wprowadzonej jakoleczenie wspomagające.
Objawy odstawienia
U niektórych pacjentów obserwowano objawy odstawienia po przerwaniu krótko- i długotrwałego leczeniapregabaliną. Wystąpiły następujące zdarzenia: bezsenność, ból owy, nudności, lęk, biegunka, objawygrypopodobne, nerwowość, depresja, ból, drgawki, nadmierrne pocenie się i zawroty głowy, sugerująceuzależnienie fizyczne. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować pacjenta o możliwości wystąpieniatych stanów.
Podczas stosowania pregabaliny lub krótko po zaprzestaniu leczenia mogą wystąpić drgawki, w tym stanpadaczkowy oraz napady padaczkowe typu grand mal.
Odnośnie przerwania długotrwałego leczenia pregabaliną, dane wskazują, że częstość występowania i nasilenie objawów odstawienia mogą być zależne od dawki.
Zastoinowa niewydolność serca
Po wprowadzeniu pregabaliny do obrotu opisywano przypadki zastoinowej niewydolności serca u niektórychpacjentów otrzymujących pregabalinę. Reakcje te obserwowano głównie u pacjentów w podeszłym wiekuz zaburzeniami ze strony układu sercowo-naczyniowego, podczas terapii pregabaliną wskazaną w bóluneuropatycznym. Pregabalinę należy ostrożnie stosować u takich pacjentów. Przerwanie stosowania pregabalinymoże spowodować wycofanie się objawów.
Leczenie ośrodkowego bólu neuropatycznego wywołanego urazem rdzenia kręgowego
W leczeniu ośrodkowego bólu neuropatycznego wywołanego urazem rdzenia kręgowego stwierdzonozwiększoną ogólną częstość występowania działań niepożądanych oraz działań niepożądanych ze stronyośrodkowego układu nerwowego, zwłaszcza senności. Powodem może być działanie addytywne innych,jednocześnie stosowanych produktów leczniczych (np. leków przeciwspastycznych) niezbędnych w leczeniutego stanu. Fakt ten należy brać pod uwagę w przypadku zapisywania pregabaliny takim pacjentom.
Myśli i zachowania samobójcze
Odnotowano występowanie myśli i zachowań samobójczych u pacjentów przyjmujących lekiprzeciwpadaczkowe z różnych wskazań. Metaanaliza randomizowanych, kontrolowanych placebo badańoceniających leki przeciwpadaczkowe również wykazała niewielki wzrost ryzyka wystąpienia myśli i zachowańsamobójczych. Mechanizm leżący u podstaw tego zjawiska nie jest znany, dostępne dane nie wykluczająmożliwości wzrostu ryzyka pod wpływem pregabaliny.
Z tego względu należy obserwować pacjentów pod kątem oznak myśli i zachowań samobójczych, a takżerozważyć odpowiednie leczenie. Powinno się doradzać pacjentom (i ich opiekunom), aby zwracali się o pomocmedyczną, jeśli pojawią się oznaki myśli lub zachowań samobójczych.
Osłabienie czynności dolnego odcinka przewodu pokarmowego
Po wprowadzeniu produktu do obrotu zgłaszano przypadki działań niepożądanych związanych z osłabieniemczynności dolnego odcinka przewodu pokarmowego (np. niedrożność jelita, porażenna niedrożność jelit,zaparcia), kiedy stosowano pregabalinę z produktami, które mogą potencjalnie wywoływać zaparcie, takimi jakopioidowe leki przeciwbólowe. Jeśli pregabalina ma być stosowana jednocześnie z opioidami, należy rozważyćpodjęcie środków przeciwdziałających zaparciom (szczególnie u kobiet i pacjentów w podeszłym wieku).
Niewłaściwe stosowanie, nadużywanie oraz uzależnienie od leku
Zgłaszano przypadki niewłaściwego stosowania, nadużywania oraz uzależnienia od leku. Należy zachowaćostrożność w przypadku pacjentów, którzy w przeszłości nadużywali leków, oraz obserwować tych pacjentóww kierunku objawów niewłaściwego stosowania, nadużywania oraz uzależnienia od pregabaliny (zgłaszanoprzypadki rozwoju tolerancji na lek, zwiększania dawki, poszukiwania środka uzależniającego).
Encefalopatia
Zgłaszano przypadki encefalopatii, głównie u pacjentów z chorobami współistniejącymi, które mogą przyspieszyć wystąpienie encefalopatii.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Pregabalina jest wydalana z organizmu głównie w postaci niezmienionej w moczu, tak więc jejmetabolizm u ludzi nie ma istotnego znaczenia (< 2% dawki jest usuwane w moczu w postacimetabolitów), nie hamuje metabolizmu leków in vitro, nie wiąże się z białkami osocza i jestmało prawdopodobne, że wywołuje lub podlega interakcjom farmakokinetycznym.
Badania in vivo i analiza farmakokinetyczna populacji
Odpowiednio, w badaniach in vivo nie obserwowano istotnych klinicznie interakcjifarmakokinetycznych pomiędzy pregabaliną a fenytoiną, karbamazepiną, kwasemwalproinowym, lamotryginą, gabapentyną, lorazepamem, oksykodonem lub etanolem. Analizafarmakokinetyczna populacji wykazała, że doustne leki przeciwcukrzycowe, diuretyki, insulina,fenobarbital, tiagabina i topiramat nie miały istotnego klinicznie wpływu na klirens pregabaliny.
Doustne leki antykoncepcyjne, noretysteron i (lub) etynyloestradiol
Jednoczesne stosowanie pregabaliny i doustnych leków antykoncepcyjnych noretysteronui (lub) etynyloestradiolu nie wpływa na farmakokinetykę żadnego z leków w staniestacjonarnym.
Produkty lecznicze działające na ośrodkowy układ nerwowy
Pregabalina może nasilać działanie etanolu i lorazepamu. W kontrolowanych badaniachklinicznych wielokrotne podawanie doustnych dawek pregabaliny wraz z oksykodonem,lorazepamem lub etanolem nie wywierało istotnego klinicznie wpływu na oddychanie. Powprowadzeniu produktu do obrotu zgłaszano przypadki niewydolności oddechowej i śpiączki upacjentów, którzy przyjmowali pregabalinę wraz z innymi produktami leczniczymi działającymihamująco na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Pregabalina działa prawdopodobnieaddytywnie do oksykodonu, jeśli chodzi o zaburzenia funkcji poznawczych i motoryki dużej.
Interakcje u pacjentów w wieku podeszłym
Nie prowadzono specyficznych badań dotyczących farmakodynamicznych interakcjiu ochotników w wieku podeszłym. Interakcje z innymi lekami badano wyłącznie u osóbdorosłych.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Kobiety w wieku rozrodczym / antykoncepcja u mężczyzn i kobiet
Ponieważ potencjalne zagrożenia dla ludzi nie znane, kobiety w wieku rozrodczym musząstosować skuteczną metodę antykoncepcji.
Ciąża
Nie ma odpowiednich danych dotyczących stosowania pregabaliny u kobiet w ciąży.Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na rozród (patrz punkt 5.3). Potencjalneryzyko u ludzi nie jest znane.
Produktu leczniczego Preato nie należy stosować w okresie ciąży dopóki nie jest to konieczne(tzn. w przypadku gdy oczekiwane korzyści dla matki znacznie przewyższają ryzyko dla płodu).
Karmienie piersią
Pregabalina przenika do mleka ludzkiego (patrz punkt 5.2). Wpływ pregabaliny na organizmnoworodków/dzieci jest nieznany. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czyprzerwać podawanie pregabaliny, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dzieckai korzyści z leczenia dla matki.
Płodność
Brak danych z badań klinicznych na temat wpływu pregabaliny na płodność kobiet.W badaniu klinicznym oceniającym wpływ pregabaliny na ruchliwość plemników, zdrowymmężczyznom podawano pregabalinę w dawce 600 mg/dobę. Po 3 miesiącach przyjmowanialeku nie stwierdzono żadnego wpływu na ruchliwość plemników.
W badaniu wpływu na płodność u samic szczura wykazano niekorzystny wpływ na rozród.Badania wpływu na płodność u samców szczura wykazały niekorzystny wpływ na rozródi rozwój. Znaczenie kliniczne poczynionych obserwacji nie jest znane (patrz punkt 5.3).
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Produkt leczniczy Preato może wywierać niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolnośćprowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pregabalina może wywoływać zawroty głowyi senność, i z tego powodu może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lubobsługiwania maszyn. Pacjentom zaleca się, aby nie prowadzili pojazdów, nie obsługiwaliurządzeń mechanicznych ani nie wykonywali potencjalnie niebezpiecznych czynności do czasuustalenia, czy produkt leczniczy wpływa u nich na zdolność wykonywania tychże czynności.
4.8 Działania niepożądane
Program badań klinicznych z pregabaliną obejmował ponad 8900 pacjentów przyjmujących lek,ponad 5600 z nich brało udział w badaniach kontrolowanych placebo metodą podwójnie ślepejpróby. Do najczęściej odnotowywanych działań niepożądanych należały zawroty głowyi senność. Działania niepożądane były zwykle łagodnie lub umiarkowanie nasilone. Wewszystkich badaniach kontrolowanych odsetek przypadków odstawienia leku z powodu działańniepożądanych wyniósł 12% w grupie pacjentów otrzymujących pregabalinę i 5% w grupiepacjentów otrzymujących placebo. Do najczęstszych działań niepożądanych powodującychprzerwanie leczenia należały zawroty głowy i senność.
W tabeli 2, poniżej, przedstawiono wszystkie działania niepożądane, które wystąpiłyz częstością większą niż w grupie placebo i u więcej niż jednego pacjenta według klasyi częstości ich występowania [bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do <1/10), niezbyt często(≥1/1 000 do <1/100), rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000), bardzo rzadko (<1/10 000), częstośćnieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)]. Działanianiepożądane w każdej kategorii częstości występowania uporządkowano według malejącejciężkości tych działań.
Przedstawione poniżej działania niepożądane mogą mieć również związek z chorobąpodstawową i (lub) z jednoczesnym stosowaniem innych produktów leczniczych.
W leczeniu ośrodkowego bólu neuropatycznego wywołanego urazem rdzenia kręgowegostwierdzono zwiększoną ogólną częstość występowania działań niepożądanych oraz działańniepożądanych ze strony OUN, zwłaszcza senności (patrz punkt 4.4).
W poniższej tabeli pismem pochyłym przedstawiono dodatkowe reakcje pochodzące z danych zebranych po wprowadzeniu produktu do obrotu.
Tabela 2. Działania niepożądane pregabaliny
Klasyfikacja układów i nrządów Działania niepożądane Zakażenia i zarażenia pasożytnicze
Często Zapalenie jamy nosowo-gardłowej Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Niezbyt często NeutropeniaZaburzenia układu immunologicznego
Niezbyt często Nadwrażliwość
Rzadko Obrzęk naczyniowo-ruchowy, reakcje
alergiczne Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Często Zwiększenie apetytu
Niezbyt często Anoreksja, hipoglikemia Zaburzenia psychiczne
Często Nastrój euforyczny, splątanie, drażliwość,
dezorientacja, bezsenność, zmniejszone libido
Niezbyt często Omamy, napady paniki, niepokój ruchowy, pobudzenie, depresja, nastrój depresyjny, podwyższony nastrój, agresja, zmiany nastroju, depersonalizacja, trudności ze znalezieniem odpowiednich słów, niezwykłe sny, zwiększone libido, anorgazmia, apatia
Rzadko Brak zahamowańZaburzenia układu nerwowego
Bardzo często Zawroty głowy, senność, bóle głowy
Często Ataksja, zaburzenia koordynacji, drżenia,
zaburzenia mowy, amnezja, zaburzenia pamięci, trudności w skupieniu uwagi, parestezje, niedoczulica, uspokojenie, zaburzenia równowagi, letarg
Niezbyt często Omdlenie, stupor, drgawki kloniczne mięśni, utrata przytomności, nadreaktywność psychoruchowa, dyskineza, ułożeniowe zawroty głowy, drżenie zamiarowe, oczopląs, zaburzenia poznawcze, zaburzenia psychiczne, zaburzenia mowy, osłabienie odruchów, przeczulica, uczucie pieczenia, brak smaku, złe samopoczucie
Rzadko Drgawki, zmieniony węch, hipokineza,
dysgrafia
Zaburzenia oka
Często Nieostre widzenie, podwójne widzenie
Niezbyt często Utrata obwodowej części pola widzenia, zaburzenia widzenia, obrzęk oka,
zaburzenia pola widzenia, zmniejszenie ostrości widzenia, ból oka, niedowidzenie, wrażenie błysków, uczucie suchości w
oku, zwiększone wydzielanie łez,podrażnienie oka
Rzadko Utrata wzroku, zapalenie rogówki, wrażenie drgania obrazu widzianego, zmienione wrażenie głębi obrazu widzianego, rozszerzenie źrenic, zez, jaskrawe widzenie/olśnienie
Zaburzenia ucha i błędnika
Często Zawroty głowy
Niezbyt często Przeczulica słuchowa
Zaburzenia serca
Niezbyt często Tachykardia, blok przedsionkowo-
komorowy pierwszego stopnia, bradykardia zatokowa, zastoinowa
niewydolność serca
Rzadko Wydłużenie odstępu QT, tachykardia
zatokowa, arytmia zatokowa
Zaburzenia naczyniowe
Niezbyt często Niedociśnienie, nadciśnienie tętnicze, nagłe
uderzenia gorąca, zaczerwienienie, uczucie zimna w kończynach
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
Niezbyt często Duszność, krwawienie z nosa, kaszel, uczucie zatkanego nosa, zapalenie błony śluzowej
nosa, chrapanie, suchość śluzówki nosa
Rzadko Obrzęk płuc, uczucie ucisku w gardleZaburzenia żołądka i jelit
Często Wymioty, nudności, zaparcie, biegunka,
wzdęcia, uczucie rozdęcia brzucha, suchość błony śluzowej jamy ustnej
Niezbyt często Refluks żołądkowo-przełykowy, nadmierne
wydzielanie śliny, niedoczulica w okolicy ust
Rzadko Wodobrzusze, zapalenie trzustki, obrzęk
języka, zaburzenia połykania
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Często Zwiększona aktywność enzymów
wątrobowych*
Rzadko Żółtaczka
Bardzo rzadko Niewydolność wątroby, zapalenie wątroby
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Niezbyt często Wysypka grudkowa, pokrzywka, nadmierne
pocenie się, świąd
Rzadko Zespół Stevensa-Johnsona, zimne poty
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
Często Kurcze mięśni, bóle stawów, bóle pleców, bóle kończyn, kręcz szyi
Niezbyt często Obrzęk stawów, bóle mięśni, drganie
mięśniowe, bóle szyi, sztywność mięśni
Rzadko Rabdomioliza
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Niezbyt często Nietrzymanie moczu, dyzuria
Rzadko Niewydolność nerek, skąpomocz, retencja
moczu
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi
Często Zaburzenia erekcji
Niezbyt często Zaburzenia czynności seksualnych,
opóźnienie ejakulacji, bolesne miesiączkowanie, bóle piersi
Rzadko Brak miesiączki, wyciek z brodawki sutkowej, powiększenie piersi, ginekomastia
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Często Obrzęki obwodowe, obrzęki, zaburzenia
chodu, upadki, uczucie podobne do występującego po spożyciu alkoholu, zmienione samopoczucie, zmęczenie
Niezbyt często Uogólniony obrzęk tkanki podskórnej, obrzęk
twarzy, ucisk w klatce piersiowej, ból, gorączka, pragnienie, dreszcze, osłabienie
Badania diagnostyczne
Często Zwiększenie masy ciała
Niezbyt często Zwiększenie aktywności fosfokinazy
kreatynowej, zwiększenie stężenia glukozy we krwi, zmniejszenie liczby płytek krwi we krwi, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi, zmniejszenie stężenia potasu we krwi, zmniejszenie masy ciała
Rzadko Zmniejszenie liczby krwinek białych we krwi * Zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej (AlAT) i aminotransferazy asparaginianowej (AspAT).
U niektórych pacjentów obserwowano objawy odstawienia po przerwaniu krótko-i długotrwałego leczenia pregabaliną. Wystąpiły następujące objawy: bezsenność, bóle głowy,nudności, lęk, biegunka, zespół grypopodobny, drgawki, nerwowość, depresja, ból, nadmiernepocenie się i zawroty głowy, sugerujące uzależnienie fizyczne. Przed rozpoczęciem leczenianależy poinformować pacjenta o możliwości wystąpienia tych stanów.
Odnośnie przerwania długotrwałego leczenia pregabaliną, dane wskazują, że częstość występowania i nasilenie objawów odstawienia mogą być zależne od dawki.
Dzieci i młodzież
Profil bezpieczeństwa stosowania pregabaliny obserwowany w trzech badaniach pediatrycznychz udziałem pacjentów z napadami padaczkowymi częściowymi wtórnie uogólnionymi lub bezwtórnego uogólnienia (12-tygodniowe badanie skuteczności i bezpieczeństwa stosowaniau pacjentów z napadami częściowymi, n=295; badanie farmakokinetyki i tolerancji, n=65i trwająca rok kontynuacja badania, prowadzona metodą otwartej próby, mająca na celu ocenę
bezpieczeństwa, n=54) był podobny do występującego w badaniach u dorosłych pacjentówz padaczką. W 12-tygodniowym badaniu u pacjentów leczonych pregabaliną najczęściejwystępującymi zdarzeniami niepożądanymi były: senność, gorączka, zakażenie górnych drógoddechowych, zwiększenie łaknienia, zwiększenie masy ciała i zapalenie błony śluzowej nosai gardła (patrz punkty 4.2, 5.1 i 5.2).
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzykastosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznegopowinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwemDepartamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów LeczniczychUrzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail:
[email protected]
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Po wprowadzeniu produktu do obrotu do najczęściej obserwowanych działań niepożądanychwystępujących po przedawkowaniu pregabaliny należały: senność, splątanie, pobudzeniei niepokój. Zgłaszano także napady padaczkowe.
Rzadko zgłaszano przypadki śpiączki.
Leczenie przedawkowania pregabaliny powinno polegać na ogólnym leczeniu podtrzymującym i, w razie potrzeby, zastosowaniu hemodializy (patrz punkt 4.2, Tabela 1).
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwpadaczkowe, inne leki przeciwpadaczkowe, kodATC: N03AX16.
Aktywna substancja pregabalina to pochodna kwasu gamma-aminomasłowego (GABA)[kwas(S)-3- (aminometylo)-5-metyloheksanowy].
Mechanizm działania
Pregabalina wiąże się z pomocniczą podjednostką (białko α2-δ) otwieranego poprzez zmianę napięcia błonowego kanału wapniowego w ośrodkowym układzie nerwowym.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Ból neuropatyczny
W badaniach wykazano skuteczność leku w neuropatii cukrzycowej, neuralgii po przebytympółpaścu i urazie rdzenia kręgowego. Nie przeprowadzono badań na innych modelach bóluneuropatycznego.
Pregabalina była oceniana w 10 kontrolowanych badaniach klinicznych trwających do 13tygodni z zastosowaniem dawkowania dwa razy na dobę (BID) i do 8 tygodni z zastosowaniemdawkowania trzy razy na dobę (TID). Ogólnie profile bezpieczeństwa stosowania i skutecznościdla schematów dawkowania BID i TID były podobne.
W badaniach klinicznych trwających do 12 tygodni w bólu neuropatycznym pochodzeniaobwodowego i ośrodkowego, zmniejszenie nasilenia bólu obserwowano w ciągu pierwszegotygodnia i utrzymywało się przez cały okres leczenia.
W kontrolowanych badaniach klinicznych w obwodowym bólu neuropatycznym 35%pacjentów leczonych pregabaliną i 18% pacjentów przyjmujących placebo wykazało poprawęw wynikach skali bólu. Wśród pacjentów nieodczuwających senności poprawę takąobserwowano u 33% pacjentów przyjmujących pregabalinę i 18% pacjentów przyjmującychplacebo. Wśród pacjentów, którzy odczuwali senność, poprawę obserwowano u 48% pacjentówleczonych pregabaliną i u 16% przyjmujących placebo.
W kontrolowanym badaniu klinicznym w ośrodkowym bólu neuropatycznym u 22% pacjentówleczonych pregabaliną i u 7% pacjentów otrzymujących placebo stwierdzono poprawęw punktowej ocenie nasilenia bólu o 50%.
Epilepsja
Terapia skojarzona
Pregabalina była oceniana w 3 kontrolowanych badaniach klinicznych, trwających 12 tygodni,w których podawano lek według schematów dawkowania BID lub TID. Ogólnie, profilebezpieczeństwa stosowania i skuteczności dla schematów dawkowania BID i TID byłypodobne.
Zmniejszenie częstości napadów padaczkowych obserwowano przed końcem pierwszego tygodnia leczenia.
Dzieci i młodzież
Nie określono skuteczności ani bezpieczeństwa stosowania pregabaliny w terapii skojarzonej wleczeniu padaczki u dzieci w wieku poniżej 12 lat i młodzieży. Działania niepożądaneobserwowane w badaniu farmakokinetyki i tolerancji, obejmującym pacjentów z napadamipadaczkowymi częściowymi w wieku od 3 miesięcy do 16 lat (n=65) były podobne dowystępujących u dorosłych.
Wyniki 12-tygodniowego badania kontrolowanego placebo z udziałem 295 pacjentówpediatrycznych w wieku od 4 do 16 lat prowadzonego w celu oceny skuteczności ibezpieczeństwa stosowania pregabaliny jako terapii wspomagającej w leczeniu napadówczęściowych oraz trwającego 1 rok otwartego badania bezpieczeństwa obejmującego 54-osobową grupę dzieci i młodzieży z padaczką, w wieku od 3 miesięcy do 16 lat, wykazałyczęstsze występowanie działań niepożądanych, takich jak gorączka i zakażenia górnych drógoddechowych, niż w badaniach u dorosłych pacjentów z padaczką (patrz punkty 4.2, 4.8 i 5.2).
W trwającym 12 tygodni badaniu kontrolowanym placebo, pacjenci pediatryczni zostaliprzypisani do jednej z trzech grup: grupy otrzymującej pregabalinę w dawce 2,5 mg/kgmc./dobę (maksymalnie 150 mg/dobę), grupy otrzymującej pregabalinę w dawce 10 mg/kgmc./dobę (maksymalnie 600 mg/dobę) lub do grupy placebo. Odsetek pacjentów, u którychodnotowano co najmniej 50% zmniejszenie liczby napadów częściowych w porównaniu dowartości wyjściowych, wynosił 40,6% w grupie pacjentów leczonych pregabaliną w dawce 10mg/kg mc./dobę (p = 0,0068 versus placebo), 29,1% w grupie pacjentów leczonych pregabalinąw dawce 2,5 mg/kg mc./dobę (p = 0,2600 versus placebo) oraz 22,6% w grupie pacjentówotrzymujących placebo.
Monoterapia (pacjenci nowo zdiagnozowani)
Pregabalina była oceniana w 1 kontrolowanym badaniu klinicznym, trwającym 56 tygodni, wktórym lek podawano według schematu dawkowania BID. Nie wykazano równoważnościpregabaliny względem lamotryginy w odniesieniu do punktu końcowego zdefiniowanego jako6-miesięczny okres wolny od napadów drgawek. Pregabalina i lamotrygina były podobniebezpieczne i dobrze tolerowane.
Uogólnione zaburzenia lękowe
Pregabalina była oceniana w 6 kontrolowanych badaniach trwających 4–6 tygodni, w 8-tygodniowym badaniu z udziałem pacjentów w podeszłym wieku, a także w długookresowym,dotyczącym zapobiegania nawrotom objawów zaburzenia badaniu z 6-miesięczną faząprowadzoną metodą podwójnie ślepej próby.
Zmniejszenie nasilenia objawów GAD określane za pomocą skali oceny lęku Hamiltona(Hamilton Anxiety Rating Scale HAM-A) zaobserwowano w pierwszym tygodniu leczenia.
W kontrolowanych badaniach klinicznych (trwających 4–8 tygodni) poprawa o co najmniej50% całkowitej punktacji w skali HAM-A od momentu rozpoczęcia badania do chwiliosiągnięcia punktu końcowego obserwowana była u 52% pacjentów leczonych pregabaliną i u38% pacjentów otrzymujących placebo.
W kontrolowanych badaniach niewyraźne widzenie stwierdzono u większego odsetkapacjentów leczonych pregabaliną niż u pacjentów otrzymujących placebo. Objaw ten ustąpił wwiększości przypadków w miarę kontynuacji leczenia. W kontrolowanych badaniachklinicznych u ponad 3600 pacjentów przeprowadzono badania okulistyczne (obejmującebadania ostrości widzenia, formalne badania pola widzenia i badania dna oka po rozszerzeniuźrenicy). W tej grupie stwierdzono zmniejszenie ostrości widzenia u 6,5% pacjentów leczonychpregabaliną i u 4,8% pacjentów otrzymujących placebo. Zmiany pola widzenia wykryto u12,4% pacjentów leczonych pregabaliną i u 11,7% pacjentów otrzymujących placebo. Zmianyw badaniach dna oka stwierdzono u 1,7% pacjentów leczonych pregabaliną i u 2,1% pacjentówotrzymujących placebo.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Farmakokinetyka pregabaliny w stanie stacjonarnym jest podobna u zdrowych ochotników,pacjentów z padaczką otrzymujących leki przeciwpadaczkowe oraz pacjentów z bólemprzewlekłym.
Wchłanianie
Pregabalina jest szybko wchłaniana po podaniu na czczo i osiąga maksymalne stężenia wosoczu w ciągu 1 godziny po podaniu dawki pojedynczej i dawek wielokrotnych.Biodostępność pregabaliny po podaniu doustnym wynosi ≥90% i jest niezależna od dawki. Popodaniu dawek wielokrotnych stan stacjonarny zostaje osiągnięty po 24 do 48 godzinach.Szybkość wchłaniania pregabaliny jest zmniejszona, jeśli lek podawany jest wraz z pokarmem,co powoduje zmniejszenie Cmax o około 25- 30% i opóźnienie tmax o około 2,5 godziny.Jakkolwiek, podawanie pregabaliny wraz z pokarmem nie ma istotnego klinicznie wpływu nastopień wchłaniania pregabaliny.
Dystrybucja
W badaniach przedklinicznych pregabalina przenikała przez barierę krew-mózg u myszy,szczurów i małp. Pregabalina przenika przez łożysko u szczurów i jest obecna w mlekukarmiących szczurów. U ludzi pozorna objętość dystrybucji pregabaliny po podaniu doustnymwynosi około 0,56 l/kg. Pregabalina nie wiąże się z białkami osocza.
Metabolizm
W organizmie ludzkim pregabalina podlega metabolizmowi w nieistotnym stopniu. Po podaniudawki pregabaliny znaczonej radioaktywnie, około 98% radioaktywności wykrywano w moczuw postaci niezmienionej pregabaliny. N-metylowa pochodna pregabaliny, główny metabolitobecny w moczu, stanowiła 0,9% dawki. W badaniach przedklinicznych nie obserwowanoprzechodzenia form racemicznych pregabaliny z S-enancjomeru do R-enancjomeru.
Eliminacja
Pregabalina jest wydalana z krążenia ogólnego głównie przez nerki w postaci niezmienionej.Średni okres półtrwania w fazie eliminacji pregabaliny wynosi 6,3 godziny. Klirensy: osoczowyi nerkowy pregabaliny wprost proporcjonalne do klirensu kreatyniny (patrz punkt 5.2Zaburzenie czynności nerek).
Wymagane jest dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek lub u pacjentów hemodializowanych (patrz punkt 4.2 Tabela 1).
Liniowość lub nieliniowość
W zalecanym zakresie dawek dobowych farmakokinetyka pregabaliny jest liniowa.Międzyosobnicze różnice w farmakokinetyce leku małe (<20%). Farmakokinetyka popodaniu dawek wielokrotnych jest przewidywalna i można określić na podstawie danychuzyskanych po podaniu dawki jednorazowej. Dlatego nie ma potrzeby rutynowegomonitorowania stężenia pregabaliny w osoczu.
Płeć
Badania kliniczne wskazują, że płeć nie wpływa w sposób istotny klinicznie na stężenia pregabaliny w osoczu.
Zaburzenie czynności nerek
Klirens pregabaliny jest wprost proporcjonalny do klirensu kreatyniny. Dodatkowo, pregabalinajest skutecznie usuwana z osocza podczas zabiegu hemodializy (po 4 godzinnym zabieguhemodializy stężenie pregabaliny w osoczu zostaje zmniejszone o około 50%). Ze względu nato, że główną drogą eliminacji leku jest eliminacja przez nerki, u pacjentów z zaburzonączynnością nerek konieczne jest zmniejszenie dawki, po zabiegu hemodializy zaś należy podaćdawkę dodatkową (patrz punkt 4.2 Tabela 1).
Zaburzenie czynności wątroby
Nie przeprowadzono specjalnych badań dotyczących farmakokinetyki u osób z zaburzeniamiczynności wątroby. Ze względu na to, że pregabalina nie ulega istotnemu metabolizmowi i jestwydalana głównie w postaci niezmienionej w moczu, zaburzenia czynności wątroby niepowinny istotnie zmieniać stężenia pregabaliny w osoczu.
Dzieci i młodzież
Farmakokinetykę pregabaliny stosowanej w dawkach 2,5, 5, 10 i 15 mg/kg mc./dobę oceniano udzieci i młodzieży z padaczką (grupy wiekowe: od 1 do 23 miesięcy, od 2 do 6 lat, od 7 do 11lat, od 12 do 16 lat) w badaniu farmakokinetyki i tolerancji.
Czas do osiągnięcia maksymalnego stężenia pregabaliny w osoczu po podaniu doustnym naczczo u dzieci i młodzieży był na ogół podobny we wszystkich grupach wiekowych i wynosiłod 0,5 godziny do 2 godzin od podania dawki.
Wartości Cmax i AUC dla pregabaliny wzrastały liniowo wraz ze zwiększaną dawką w każdej grupie wiekowej. Wartość AUC była niższa o 30% u dzieci i młodzieży o masie ciała poniżej
30 kg, ponieważ u tych pacjentów klirens skorygowany względem masy ciała był o 43% większy niż u pacjentów, których masa ciała wynosiła ≥30 kg.
Czas półtrwania pregabaliny w końcowej fazie eliminacji wynosił średnio od około 3 do 4 godzin u dzieci w wieku do 6 lat i od 4 do 6 godzin u pacjentów w wieku 7 lat i starszych.
Analiza farmakokinetyczna populacji wykazała, że klirens kreatyniny był istotną współzmiennąwpływającą na klirens pregabaliny po podaniu doustnym, masa ciała była istotną współzmiennąwpływającą na pozorną objętość dystrybucji po podaniu doustnym, a zależności te byłypodobne u dzieci i młodzieży oraz u pacjentów dorosłych.
Nie ustalono farmakokinetyki pregabaliny u pacjentów w wieku poniżej 3 miesięcy (patrz punkty 4.2, 4.8 i 5.1).
Osoby w podeszłym wieku
Klirens pregabaliny zmniejsza się wraz z wiekiem. Zmniejszenie klirensu pregabaliny popodaniu doustnym jest zgodne ze zmniejszeniem klirensu kreatyniny, co jest typowe dla osóbstarszych. Może być zatem wymagane zmniejszenie dawki pregabaliny u pacjentów, u którychdoszło do związanego z wiekiem zaburzenia czynności nerek (patrz punkt 4.2 Tabela 1).
Kobiety karmiące piersią
Farmakokinetykę pregabaliny w dawce 150 mg podawanej co 12 godzin (300 mg na dobę)oceniano u 10 kobiet w okresie laktacji, będących co najmniej 12 tygodni po porodzie. Laktacjamiała niewielki (lub żaden) wpływ na farmakokinetykę pregabaliny. Pregabalina przenikała domleka matki, a jej średnie stężenie w stanie stacjonarnym wynosiło około 76% stężeniaw osoczu matki. Szacunkowa dawka przyjmowana przez dziecko z mlekiem matki (zakładającśrednie dzienne spożycie mleka 150 ml/kg mc./dobę) w przypadku kobiet otrzymującychpregabalinę w dawce 300 mg/dobę wynosiłaby 0,31 mg/kg mc./dobę, a przy maksymalnejdawce 600 mg/dobę 0,62 mg/kg mc./dobę. Te szacunkowe dawki stanowią około 7% łącznejdawki dobowej przyjętej przez matkę, w przeliczeniu na mg/kg mc.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
W konwencjonalnych farmakologicznych badaniach bezpieczeństwa prowadzonych nazwierzętach pregabalina była dobrze tolerowana w zakresie dawek stosowanych klinicznie.W badaniach toksyczności z zastosowaniem dawek wielokrotnych, przeprowadzonychu szczurów i małp obserwowano wpływ na ośrodkowy układ nerwowy w postaci zmniejszeniaaktywności, nadmiernej aktywności i ataksji. Po długotrwałej ekspozycji na pregabalinęw dawkach 5-krotnie lub więcej przekraczających średnią ekspozycję u ludzi po zastosowaniumaksymalnych dawek klinicznych, u starszych szczurów albinotycznych często obserwowanozwiększoną częstość występowania zaniku siatkówki.
Pregabalina nie była teratogenna u myszy, szczurów lub królików. Toksyczność względempłodów u szczurów i królików obserwowano jedynie po zastosowaniu dawek istotnie większychod tych stosowanych u ludzi. W badaniach dotyczących toksyczności prenatalneji pourodzeniowej pregabalina wywoływała zaburzenia rozwojowe u młodych szczurów przyekspozycji >2 razy większej od maksymalnej, zalecanej ekspozycji u człowieka.
Niekorzystny wpływ na płodność samców i samic szczura stwierdzano wyłącznie po ekspozycjiznacznie przekraczającej ekspozycję leczniczą. Niekorzystny wpływ na męskie narządyrozrodcze i parametry nasienia był przemijający, i objawiał się wyłącznie po ekspozycjiznacznie przekraczającej ekspozycję leczniczą lub był związany z samoistnymi procesamizwyrodnieniowymi w męskich narządach rozrodczych u szczurów. W związku z tym opisanedziałania uznano za bez znaczenia klinicznego bądź mające minimalne znaczenie kliniczne.W serii testów przeprowadzonych in vitro i in vivo pregabalina nie była genotoksyczna.
U szczurów i myszy przeprowadzono dwuletnie badania karcynogenności pregabaliny. Nieobserwowano występowania guzów u szczurów przy ekspozycji 24-krotnie przekraczającejśrednią ekspozycję u ludzi po zastosowaniu maksymalnej zalecanej dawki dobowej 600 mg.U myszy nie obserwowano zwiększenia częstości występowania guzów przy ekspozycjiporównywalnej do średniej ekspozycji u ludzi, zaś przy większych ekspozycjach obserwowanozwiększenie częstości występowania naczyniakomięsaka krwionośnego (haemangiosarcoma).Spośród niegenotoksycznych mechanizmów powstawania guzów u myszy wywołanych przezpregabalinę wymienia się zmiany dotyczące płytek krwi i związaną z nimi proliferację komórekśródbłonka. W obserwacji krótkoterminowej i ograniczonej długoterminowej obserwacjiklinicznej zmiany płytek krwi nie występowały u szczurów ani u ludzi. Nie ma dowodów, napodstawie których można by wnioskować o ryzyku u ludzi.
Rodzaje toksyczności nie różniły się jakościowo w grupie młodych szczurów i szczurówdorosłych, jakkolwiek młode szczury bardziej wrażliwe na działanie leku. Po zastosowaniudawek terapeutycznych obserwowano objawy kliniczne dotyczące OUN - nadreaktywnośći bruksizm, a także zmiany we wzrastaniu (przejściowe zahamowanie tempa zwiększenia masyciała). Wpływ na cykl rozrodczy obserwowano po dawkach 5-krotnie przekraczającychekspozycję u ludzi. U młodych szczurów 1-2 tygodnia po ekspozycji na dawkę ponaddwukrotnie przekraczającą ekspozycję u ludzi obserwowano osłabienie reakcji na dźwięk.Dziewięć tygodni po ekspozycji efekt ten nie był widoczny.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Celuloza mikrokrystalicznaMagnezu stearynian
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
3 lata.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Blistry z folii PA/Aluminium /PVC/Aluminium zawierające 14, 28, 56, 84 tabletek wtekturowym pudełku.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Bez specjalnych wymagań dotyczących usuwania.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
neuraxpharm Arzneimittel GmbHElisabeth-Selbert-Straße 2340764 Langenfeld
Niemcy
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
25293, 25294, 25295, 25296, 25297, 25298, 25299, 25300
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
19/04/2019
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
13.03.2020