ANEKS I
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1
Niniejszy produkt leczniczy będzie dodatkowo monitorowany. Umożliwi to szybkiezidentyfikowanie nowych informacji o bezpieczeństwie. Osoby należące do fachowego personelumedycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane. Aby dowiedzieć się, jakzgłaszać działania niepożądane - patrz punkt 4.8.
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
ANORO ELLIPTA 55 mikrogramów/22 mikrogramy, proszek do inhalacji, podzielony
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda pojedyncza inhalacja zapewnia dostarczanie dawki (dawka opuszczająca ustnik) zawierającej65 mikrogramów umeklidyniowego bromku (co odpowiada 55 mikrogramom umeklidynium) oraz22 mikrogramy wilanterolu (w postaci trifenylooctanu). Odpowiada to dawce podzielonej zawierającej74,2 mikrograma umeklidyniowego bromku (co odpowiada 62,5 mikrogramom umeklidynium) oraz25 mikrogramów wilanterolu (w postaci trifenylooctanu).
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
Każda dostarczona dawka zawiera w przybliżeniu 25 mg laktozy (w postaci jednowodnej).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Proszek do inhalacji, podzielony (proszek do inhalacji).
Biały proszek w jasnoszarym inhalatorze (ELLIPTA) z czerwoną osłoną ustnika i licznikiem dawek.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
ANORO ELLIPTA jest wskazany do podtrzymującego leczenia rozszerzającego oskrzela w celułagodzenia objawów u dorosłych pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dorośli
Zalecaną dawką jest jedna inhalacja produktu leczniczego ANORO ELLIPTA55 mikrogramów/22 mikrogramy raz na dobę.
ANORO ELLIPTA należy stosować każdego dnia o tej samej porze, aby utrzymać rozszerzenieoskrzeli. Maksymalna dawka to jedna inhalacja ANORO ELLIPTA 55 mikrogramów/22 mikrogramyraz na dobę.
Szczególne grupy pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów w wieku powyżej 65 lat.
2
Zaburzenia czynności nerek
Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek.
Zaburzenia czynności wątroby
Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniamiczynności wątroby. Nie prowadzono badań dotyczących stosowania produktu ANORO ELLIPTAu pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i należy zachować ostrożność stosując go upacjentów z tej grupy.
Dzieci i młodzież
Stosowanie produktu ANORO ELLIPTA u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat) nie jestwłaściwe we wskazaniu POChP.
Sposób podawania
ANORO ELLIPTA przeznaczony jest wyłącznie do stosowania wziewnego.
Przedstawiona poniżej instrukcja stosowania inhalatora zawierającego 30 dawek (na 30 dnistosowania) ma również zastosowanie do inhalatora zawierającego 7 dawek (na 7 dni stosowania).
Inhalator ELLIPTA zawiera podzielone dawki i jest gotowy do użycia.
Inhalator jest dostarczany w opakowaniu zawierającym saszetkę ze środkiem pochłaniającym wilgoć,aby zmniejszyć wilgotność. Saszetkę zawierającą środek pochłaniający wilgoć należy wyrzucić i nienależy jej otwierać, jeść ani wdychać. Należy poinformować pacjenta, aby nie otwierał zasobnika,dopóki nie jest gotowy do inhalacji dawki.
Po wyjęciu inhalatora z opakowania (zasobnika z laminowanej folii), pokrywa inhalatora będziew położeniu "zamkniętym". Na etykiecie inhalatora w polu występującym po słowach „Wyrzucić po”należy wpisać datę wypadającą 6 tygodni po otwarciu opakowania. Po tym terminie inhalatora nienależy już stosować. Po pierwszym otwarciu zasobnik można wyrzuc.
Gdy pokrywa inhalatora jest otwierana i zamykana bez inhalacji leku, dawka zostanie utracona.Utracona dawka będzie bezpiecznie przechowana wewnątrz inhalatora, ale nie będzie już dostępnado inhalacji.
Nie jest możliwe przypadkowe zastosowanie większej ilości produktu leczniczego lub podwójnej dawki w jednej inhalacji.
Instrukcja stosowania:
a) Jak przygotować dawkę
Otworzyć pokrywę inhalatora wtedy, gdy pacjent jest gotowy do przyjęcia dawki. Nie należywstrząsać inhalatorem.
Należy przesunąć pokrywę w dół do usłyszenia „kliknięcia”. Produkt leczniczy jest gotowy do inhalacji.
Potwierdza to wskazanie licznika dawek zmniejszone o 1. Jeśli wskazanie licznika nie zmniejszyło siępo usłyszeniu kliknięcia oznacza to, że inhalator nie dostarczy dawki leku. Należy zwrócić się dofarmaceuty po poradę.
3
b) Jak zainhalować produkt leczniczy
Inhalator należy trzymać w pewnej odległości od ust i wykonać spokojny, głęboki wydech. Nie należy wykonywać wydechu do wnętrza inhalatora.
Włożyć ustnik inhalatora do ust i objąć go szczelnie wargami. Nie należy blokować palcami wlotu powietrza w czasie inhalacji dawki.
Należy wykonać jeden długi, spokojny i głęboki wdech. Wstrzymać oddech tak długo, jak to możliwe (na co najmniej 3-4 sekundy).
Wyjąć inhalator z ust.
Wykonać powoli spokojny wydech.
Pacjenci mogą nie wyczuć leku ani jego smaku, nawet jeśli prawidłowo stosują inhalator.
W celu oczyszczenia ustnika inhalatora należy użyć suchej chusteczki zanim zamknie się jegopokrywę.
c) Zamykanie inhalatora
Przesunąć pokrywę ku górze tak, aby zakryć ustnik.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (wymienioną w punkcie 6.1).
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Astma
Nie należy stosować umeklidynium z wilanterolem u pacjentów z astmą, ponieważ ich stosowanienie było badane w tej grupie pacjentów.
Paradoksalny skurcz oskrzeli
Po zastosowaniu umeklidynium z wilanterolem może wystąpić paradoksalny skurcz oskrzeli, którymoże zagrażać życiu. Jeśli wystąpi paradoksalny skurcz oskrzeli, należy natychmiast przerwaćstosowanie umeklidynium z wilanterolem i, w razie konieczności, zastosować inne leczenie.
Nie stosować do łagodzenia ostrych objawów
Umeklidynium z wilanterolem nie jest wskazany w leczeniu ostrych epizodów skurczu oskrzeli.
Nasilenie (pogorszenie kontroli) choroby
Zwiększenie ilości stosowanych krótko działających leków rozszerzających oskrzela w celułagodzenia objawów wskazuje na pogorszenie kontroli choroby. W razie nasilenia się POChPw trakcie stosowania umeklidynium z wilanterolem należy przeprowadzić ponowną ocenę stanupacjenta i zweryfikować sposób leczenia POChP.
Wpływ na układ sercowo-naczyniowy
Po podaniu antagonistów receptora muskarynowego i leków sympatykomimetycznych, w tymumeklidynium z wilanterolem, mogą wystąpić zaburzenia czynności układu sercowo-naczyniowego,takie jak zaburzenia rytmu serca, np. migotanie przedsionków i tachykardia. Pacjenci z niewyrównaną,ciężką chorobą układu sercowo-naczyniowego byli wyłączani z badań klinicznych. Dlatego należyzachować ostrożność podczas stosowania umeklidynium z wilanterolem u pacjentów z ciężkimichorobami układu sercowo-naczyniowego.
4
Działanie przeciwmuskarynowe
Ze względu na działanie przeciwmuskarynowe, należy zachować ostrożność podczas stosowaniaumeklidynium z wilanterolem u pacjentów z zatrzymaniem moczu lub jaskrą z wąskim kątemprzesączania.
Hipokaliemia
Stosowanie agonistów receptora beta2-adrenergicznego może spowodować u niektórych pacjentówznaczącą hipokaliemię, co potencjalnie może wywoływać działania niepożądane ze strony układusercowo-naczyniowego. Zmniejszenie stężenia potasu w surowicy jest zwykle przemijające i niewymaga uzupełniania.
W badaniach klinicznych z zastosowaniem z umeklidynium z wilanterolem w zalecanej dawceleczniczej nie obserwowano istotnych klinicznie skutków hipokaliemii. Należy zachować ostrożność,gdy umeklidynium z wilanterolem jest stosowany z innymi produktami leczniczymi, które także mogąpowodować hipokaliemię (patrz punkt 4.5).
Hiperglikemia
Stosowanie agonistów receptora beta2-adrenergicznego może u niektórych pacjentów wywoływaćprzemijającą hiperglikemię.
W badaniach klinicznych z zastosowaniem umeklidynium z wilanterolem w zalecanej dawceleczniczej nie obserwowano klinicznie istotnego wpływu na stężenie glukozy w osoczu.Po rozpoczęciu leczenia umeklidynium z wilanterolem u pacjentów z cukrzycą należy dokładniekontrolować stężenie glukozy w osoczu.
Choroby współistniejące
Umeklidynium z wilanterolem należy stosować ostrożnie u pacjentów z napadami drgawkowymi lubtyreotoksykozą, a także u pacjentów, szczególnie wrażliwych na działanie agonistów receptora beta2-adrenergicznego.
Substancje pomocnicze
Ten produkt leczniczy zawiera laktozę. Nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkowystępującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, całkowitym niedoborem laktazy lub zespołem złegowchłaniania glukozy-galaktozy.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Leki beta-adrenolityczne
Leki beta-adrenolityczne mogą osłabiać lub blokować działanie agonistów receptora beta2-adrenergicznego, takich jak wilanterol. Należy unikać stosowania zarówno leków niewybiórczo,jak i wybiórczo blokujących receptory beta-adrenergiczne, chyba że istnieją ważne powodyuzasadniające ich zastosowanie.
Interakcje metaboliczne oraz interakcje oparte o mechanizm transportu
Wilanterol jest substratem cytochromu P450 3A4 (CYP3A4). Jednoczesne stosowanie silnychinhibitorów CYP3A4 (np. ketokonazolu, klarytromycyny, itrakonazolu, rytonawiru, telitromycyny)może hamować jego metabolizm i zwiększać ogólnoustrojową ekspozycję na wilanterol. Jednoczesnestosowanie z ketokonazolem (400 mg) u zdrowych ochotników zwiększało średnie AUC(0-t) i Cmaxwilanterolu odpowiednio o 65% i 22%. Zwiększenie ekspozycji na wilanterol nie było związaneze zwiększeniem ogólnoustrojowego wpływu beta-mimetyku na częstość akcji serca, stężenie potasuwe krwi lub odstęp QT (skorygowany metodą Fridericia). Zaleca się zachowanie ostrożności podczasjednoczesnego stosowania umeklidynium z wilanterolem w skojarzeniu z ketokonazolem i innymi,znanymi silnymi inhibitorami CYP3A4, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia zwiększonejogólnoustrojowej ekspozycji na wilanterol, co może zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.Stosowanie werapamilu, który jest umiarkowanym inhibitorem CYP3A4, nie wpływało znacząco nafarmakokinetykę wilanterolu.
5
Umeklidynium jest substratem cytochromu P450 2D6 (CYP2D6). U zdrowych ochotników z małąaktywnością izoenzymu CYP2D6 (słabi metabolizerzy) oceniano farmakokinetykę umeklidyniumw stanie stacjonarnym. Nie obserwowano wpływu na AUC lub Cmax umeklidynium po zastosowaniu8-krotnie większej dawki. Po zastosowaniu 16-krotnie większej dawki obserwowano około 1,3-krotnezwiększenie AUC umeklidynium bez wpływu na Cmax umeklidynium. Na podstawie skali tych zmian,nie oczekuje się klinicznie znaczących interakcji, gdy umeklidynium z wilanterolem stosuje sięw skojarzeniu z inhibitorami CYP2D6 lub gdy stosuje się u pacjentów z genetycznym niedoboremaktywności CYP2D6 (słabi metabolizerzy).
Zarówno umeklidynium, jak i wilanterol substratami transportera glikoproteiny P (P-gp).U zdrowych ochotników oceniano wpływ werapamilu, który jest umiarkowanym inhibitorem P-gp(stosowanego w dawce 240 mg raz na dobę), na farmakokinetykę umeklidynium i wilanterolu w staniestacjonarnym. Nie zaobserwowano wpływu werapamilu na Cmax umeklidynium lub Cmax wilanterolu.Zaobserwowano około 1,4-krotne zwiększenie AUC umeklidynium bez wpływu na AUC wilanterolu.Na podstawie skali tych zmian, nie oczekuje się klinicznie znaczących interakcji, gdy umeklidynium zwilanterolem stosuje się w skojarzeniu z inhibitorami P-gp.
Inne produkty lecznicze przeciwmuskarynowe i sympatykomimetyczne
Jednoczesne stosowanie umeklidynium i wilanterolu z innymi długo działającymi antagonistamireceptora muskarynowego, długo działającymi agonistami receptora beta2-adrenergicznegolub produktami leczniczymi zawierającymi którąkolwiek z tych substancji nie było badane i nie jestzalecane, ponieważ mogą one nasilać działania niepożądane znanych, stosowanych wziewnieantagonistów receptora muskarynowego lub agonistów receptora beta2-adrenergicznego (patrz punkty
4.4 i 4.9).
Hipokaliemia
Jednoczesne stosowanie leków powodujących hipokaliemię, np. pochodnych metyloksantyny,steroidów lub leków moczopędnych nieoszczędzających potasu, może nasilać potencjalne działaniehipokaliemiczne agonistów receptora beta2-adrenergicznego. Dlatego należy zachować ostrożnośćpodczas ich jednoczesnego stosowania (patrz punkt 4.4).
Inne produkty lecznicze stosowane w POChP
Chociaż nie przeprowadzono oficjalnych badań interakcji lekowych in vivo, umeklidynium zwilanterolem był stosowany wziewnie jednocześnie z innymi produktami leczniczymi stosowanymi wPOChP, w tym z krótko działającymi sympatykomimetycznymi lekami rozszerzającymi oskrzela iwziewnymi glikokortykosteroidami bez klinicznych objawów interakcji.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Brak danych dotyczących stosowania umeklidynium z wilanterolem u kobiet w ciąży. Badaniana zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na rozrodczość przy ekspozycjach na wilanterol, które nie istotne klinicznie (patrz punkt 5.3).
Umeklidynium z wilanterolem należy stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy oczekiwana korzyśćdla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy umeklidynium lub wilanterol przenikają do mleka kobiecego. Jednak w mlekukobiecym wykrywani agoniści receptora beta2-adrenergicznego. Nie można wykluczyć ryzykadla noworodków oraz niemowląt. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czyprzerwać leczenie umeklidynium z wilanterolem biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dladziecka oraz korzyści z leczenia dla kobiety.
6
Płodność
Brak danych dotyczących wpływu umeklidynium z wilanterolem na płodność u ludzi. Badaniaprzeprowadzone na zwierzętach nie wykazały wpływu umeklidynium lub wilanterolu na płodność.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Umeklidynium z wilanterolem nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym umeklidynium z wilanterolem było zapalenienosogardła (9%).
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
Profil bezpieczeństwa produktu ANORO ELLIPTA oparty jest na danych doświadczalnych,dotyczących umeklidynium z wilanterolem i poszczególnych składników, pochodzących z programubadań klinicznych nad rozwojem produktu obejmujących 6855 pacjentów z POChP i zgłoszeńspontanicznych. Program badań klinicznych obejmował 2354 pacjentów otrzymującychumeklidynium z wilanterolem raz na dobę w badaniach klinicznych III fazy trwających 24 tygodnielub dłużej, z których 1296 pacjentów otrzymywało zalecaną dawkę 55/22 mikrogramów w badaniachtrwających 24 tygodnie, 832 pacjentów otrzymywało większą dawkę 113/22 mikrogramów wbadaniach trwających 24 tygodnie oraz 226 pacjentów otrzymywało dawkę 113/22 mikrogramów wbadaniu trwającym 12 miesięcy.
Częstości przypisane do działań niepożądanych, określone w poniższej tabeli, obejmują wstępneczęstości występowania obserwowane w połączonych pięciu badaniach 24-tygodniowych i badaniudotyczącym bezpieczeństwa stosowania trwającym 12 miesięcy.
Częstości występowania działań niepożądanych określone zgodnie z następującą konwencją:bardzo często (1/10), często (1/100 do 1/10), niezbyt często (1/1000 do 1/100), rzadko(1/10 000 do 1/1000), bardzo rzadko (1/10 000) i częstość nieznana (częstość nie może byćokreślona na podstawie dostępnych danych).
Klasyfikacja układów
i narządów
Zakażenia i zarażenia
pasożytnicze
Zaburzenia układu
immunologicznego
Działanie niepożądane Częstość
występowania
Zakażenie dróg moczowych Często
Zapalenie zatok Często
Zapalenie nosogardła Często
Zapalenie gardła Często
Zapalenie górnych dróg oddechowych Często
Reakcje nadwrażliwości, w tym:
Wysypka Niezbyt często
Anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy i
pokrzywka
Zaburzenia układu Ból głowy
nerwowego Drżenie
Zaburzenia smaku
Zawroty głowy
Zaburzenia oka Niewyraźne widzenie
Jaskra
Rzadko
Często
Niezbyt często
Niezbyt często
Nieznana
Rzadko
Rzadko
7
Klasyfikacja układów Działanie niepożądane Częstośći narządów występowania Zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego Rzadko
Zaburzenia serca Migotanie przedsionków Niezbyt często
Częstoskurcz nadkomorowy Niezbyt często Rytm idiowentrykularny Niezbyt często Tachykardia Niezbyt często Skurcze dodatkowe nadkomorowe Niezbyt często Kołatanie serca Niezbyt często
Zaburzenia układu Kaszel Częstooddechowego, klatki Ból jamy ustnej i gardła Częstopiersiowej i śródpiersia Dysfonia Niezbyt często Paradoksalny skurcz oskrzeli Rzadko
Zaburzenia żołądka i jelit Zaparcia Często Suchość w jamie ustnej Często
Zaburzenia skóry i tkanki Wysypka Niezbyt często podskórnej
Zaburzenia nerek i dróg Zatrzymanie moczu Rzadkomoczowych Dysuria (bolesne oddawanie moczu) Rzadko Przeszkoda podpęcherzowa Rzadko
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszaniawymienionego w załączniku V.
4.9 Przedawkowanie
Przedawkowanie umeklidynium z wilanterolem może wywoływać objawy przedmiotowe ipodmiotowe związane z działaniem poszczególnych składników, zgodne ze znanymi działaniaminiepożądanymi wziewnych antagonistów receptora muskarynowego (np. suchość w jamie ustnej,zaburzenia akomodacji i tachykardia) lub obserwowanych po przedawkowaniu innych agonistówreceptora beta2-adrenergicznego (np. zaburzenia rytmu serca, drżenie, ból głowy, kołatanie serca,nudności, hiperglikemia i hipokaliemia).
W razie przedawkowania, należy zastosować leczenie podtrzymujące z odpowiednią kontrolą stanu pacjenta, jeśli to konieczne.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki stosowane w chorobach obturacyjnych dróg oddechowych. Lekiadrenergiczne w skojarzeniu z lekami przeciwcholinergicznymi, w tym potrójne skojarzenia zkortykosteroidami. Kod ATC: R03AL03
Mechanizm działania
Umeklidynium z wilanterolem to skojarzenie wziewnego długo działającego antagonisty receptoramuskarynowego z wziewnym długo działającym agonistą receptora beta2-adrenergicznego. Poinhalacji przez usta obie substancje, działając miejscowo w drogach oddechowych, w odrębnychmechanizmach, powodują rozszerzenie oskrzeli.
8
Umeklidynium
Umeklidynium jest długo działającym antagonistą receptora muskarynowego (określanym równieżjako lek przeciwcholinergiczny). Jest pochodną chinuklidyny, z aktywnością wobec różnychpodtypów receptora muskarynowego. Mechanizm działania rozszerzającego oskrzela umeklidyniumpolega na kompetycyjnym hamowaniu wiązania acetylocholiny z receptorami muskarynowymi wmięśniach gładkich dróg oddechowych. Umeklidynium wykazuje in vitro powolną odwracalnośćwobec podtypu M3 ludzkiego receptora muskarynowego i długi okres działania w warunkach in vivo,gdy podawany był bezpośrednio do płuc w modelach przedklinicznych.
Wilanterol
Wilanterol jest wybiórczym, długo działającym agonistą receptora beta2-adrenergicznego.Farmakologiczne działania agonistów receptora beta2-adrenergicznego, w tym wilanterolu,przynajmniej w części polegają na stymulacji wewnątrzkomórkowej cyklazy adenylowej, enzymu,który katalizuje konwersję adenozyno-trójfosforanu (ATP) do cyklicznego
adenozyno-3',5'-monofosforanu (cyklicznego AMP). Zwiększone stężenie cyklicznego AMPpowoduje rozluźnienie mięśni gładkich oskrzeli i hamowanie uwalniania mediatorów wczesnej fazyreakcji alergicznej z komórek, zwłaszcza z komórek tucznych.
Działania farmakodynamiczne
W 6-miesięcznych badaniach III fazy umeklidynium z wilanterolem zapewniał klinicznie istotnąpoprawę czynności płuc w porównaniu do placebo (mierzoną na podstawie natężonej objętościwydechowej pierwszosekundowej [FEV1]) w okresie 24 godzin po podaniu raz na dobę, która byławidoczna po 15 minutach od podania pierwszej dawki (poprawa o 112 ml (p <0,001) w porównaniudo placebo). Średnia maksymalna poprawa FEV1 w okresie pierwszych 6 godzin po podaniu lekuw porównaniu do placebo wynosiła 224 ml (p <0,001*) w tygodniu 24. W całym okresie leczeniaproduktem ANORO ELLIPTA nie zaobserwowano oznak tachyfilaksji.
Elektrofizjologia serca
Wpływ umeklidynium z wilanterolem na odstęp QT oceniano w kontrolowanym za pomocą placeboi substancji czynnej (moksyfloksacyny) badaniu QT, w którym 103 zdrowym ochotnikom podawanoraz na dobę przez 10 dni podzielone dawki umeklidynium z wilanterolem
113 mikrogramów/22 mikrogramów lub 500 mikrogramów/100 mikrogramów (dawka podzielonaumeklidynium osiem razy większa od zalecanej oraz dawka wilanterolu cztery razy większa odzalecanej). Maksymalna średnia różnica dotycząca wydłużenia odstępu QT (skorygowanego metodąFridericia, QTcF) w porównaniu do placebo po wprowadzeniu korekty wartości początkowej wynosiła4,3 (90% CI = 2,2 do 6,4) milisekundy 10 minut po podaniu umeklidynium z wilanterolem w dawce113 mikrogramów/22 mikrogramy i 8,2 (90% CI = 6,2 do 10,2) milisekundy 30 minut po podaniuumeklidynium z wilanterolem w dawce 500 mikrogramów/100 mikrogramów. Dlategonie zaobserwowano klinicznie istotnego działania proarytmicznego związanego z wydłużeniemodstępu QT po zastosowaniu umeklidynium z wilanterolem w dawce
113 mikrogramów/22 mikrogramy.
Zaobserwowano również zależne od dawki zwiększenie częstości akcji serca. Maksymalna średniaróżnica w częstości akcji serca w porównaniu do placebo, po wprowadzeniu korekty wartościpoczątkowej, wynosiła 8,4 (90% CI = 7,0 do 9,8) uderzenia/minutę i 20,3 (90% CI = 18,9 do 21,7)uderzenia/minutę, 10 minut po podaniu umeklidynium z wilanterolem w dawkach odpowiednio113 mikrogramów/22 mikrogramy i 500 mikrogramów/100 mikrogramów.
Ponadto nie zaobserwowano klinicznie istotnego wpływu na rytm serca w 24-godzinnymmonitorowaniu EKG metodą Holtera u 53 pacjentów z POChP, którzy byli leczeni umeklidynium
W tym badaniu zastosowano procedurę krokową do analizy statystycznej i porównanie to znalazło się poporównaniu, w którym nie osiągnięto istotności statystycznej. A zatem nie można wnioskować na tematistotności statystycznej.
9
z wilanterolem w dawce 55 mikrogramów/22 mikrogramy raz na dobę w jednym badaniu trwającym 6miesięcy lub u kolejnych 55 pacjentów, którzy otrzymywali umeklidynium z wilanterolem w dawce113 mikrogramów/22 mikrogramy raz na dobę w innym 6-miesięcznym badaniu, a takżeu 226 pacjentów, którzy otrzymywali dawkę 113 mikrogramów/22 mikrogramy raz na dobę w badaniutrwającym 12 miesięcy.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Skuteczność kliniczną umeklidynium z wilanterolem podawanego raz na dobę oceniano w ośmiubadaniach klinicznych III fazy w grupie 6835 pacjentów dorosłych z klinicznym rozpoznaniemPOChP; 5618 pacjentów z pięciu badań 6-miesięcznych (dwa kontrolowane placebo i trzykontrolowane aktywnym komparatorem [tiotropium]), 655 pacjentów z dwóch 3-miesięcznych badańoceniających wydolność wysiłkową i czynność płuc i 562 pacjentów z badania wspierającegotrwającego 12 miesięcy.
Wpływ na czynność płuc
W kilku badaniach wykazano, że ANORO ELLIPTA powodował poprawę czynności płuc(zdefiniowaną na podstawie zmiany FEV1 (ang. trough FEV1) od wartości początkowej). W jednym 6-miesięcznym badaniu III fazy produkt leczniczy ANORO ELLIPTA powodował statystycznie istotnąpoprawę FEV1 (ang. trough FEV1) od wartości początkowej (pierwszorzędowy punkt końcowy)w tygodniu 24. w porównaniu z placebo i z każdym ze składników stosowanym w monoterapii.Ponadto produkt leczniczy ANORO ELLIPTA powodował klinicznie i statystycznie istotną poprawęFEV1 (ang. trough FEV1) w porównaniu do tiotropium w dwóch z trzech 6-miesięcznych badańz aktywnym komparatorem i liczbowo większą poprawę w porównaniu do tiotropium w trzecimbadaniu z aktywnym komparatorem (patrz tabela 1). Nie zaobserwowano osłabienia działaniarozszerzającego oskrzela w czasie.
Wpływ na objawy Duszność:
ANORO ELLIPTA powodował statystycznie istotne i klinicznie znaczące zmniejszenie nasileniaduszności, oceniane przez wzrost przejściowego indeksu duszności (ang. Transition Dyspnea Index(TDI)) w tygodniu 24. (kluczowy drugorzędowy punkt końcowy) w porównaniu do placebo (patrzTabela 1). Poprawa wskaźnika TDI w porównaniu z każdym ze składników w monoterapii oraz ztiotropium nie była istotna statystycznie (patrz Tabela 1).
Odsetek pacjentów, u których wystąpiła co najmniej minimalna, istotna klinicznie różnica(ang. minimum clinically important difference MCID), zdefiniowana jako zmiana przejściowegoindeksu duszności o 1 jednostkę w tygodniu 24., był większy po zastosowaniu produktu ANOROELLIPTA (58%) w porównaniu do placebo (41%) oraz z każdą substancją czynną produktu stosowanąw monoterapii (53% dla umeklidynium i 51% dla wilanterolu).
Jakość życia uwarunkowana stanem zdrowia:
Wykazano także, że ANORO ELLIPTA poprawiał jakość życia uwarunkowaną stanem zdrowia,ocenianą za pomocą kwestionariusza szpitala św. Jerzego (ang. St. George’s RespiratoryQuestionnaire (SGRQ)), na podstawie zmniejszenia łącznego wyniku SGRQ w tygodniu 24.w porównaniu do placebo i każdego ze składników leczenia w monoterapii (patrz Tabela 1).Wykazano, że ANORO ELLIPTA statystycznie istotnie zmniejszał łączny wynik SGRQ wporównaniu do tiotropium w jednym z trzech badań z aktywnym komparatorem (patrz Tabela 1).
Odsetek pacjentów, u których wystąpiła co najmniej minimalna, istotna klinicznie, różnica (MCID)mierzona za pomocą kwestionariusza SGRQ (zdefiniowana jako zmniejszenie o 4 jednostkiod wartości początkowej) w tygodniu 24., był większy po zastosowaniu ANORO ELLIPTA (49%)w porównaniu do placebo (34%) oraz do każdego ze składników leczenia w monoterapii(44% dla umeklidynium i 48% dla wilanterolu). W jednym z badań z aktywnym komparatoremwiększy odsetek pacjentów otrzymujących ANORO ELLIPTA (53%) osiągnął w tygodniu 24.znaczącą klinicznie poprawę ocenianą za pomocą kwestionariusza SGRQ w porównaniu do tiotropium
10
(46%). W innych dwóch badaniach z aktywnym komparatorem, odsetek pacjentów, u którychosiągnięto co najmniej MCID w grupie otrzymującej ANORO ELLIPTA i tiotropium był podobny49% i 54% dla ANORO ELLIPTA w dawce 55/22 mikrogramy oraz 52% i 55% dla tiotropium.
Stosowanie leków doraźnych
Produkt leczniczy ANORO ELLIPTA zmniejszał potrzebę stosowania leku doraźnego salbutamoluw ciągu tygodni od 1. do 24. w porównaniu do placebo i umeklidynium (patrz Tabela 1) i powodował,od początku badania, zwiększenie odsetka dni, w których nie było konieczne stosowanie lekudoraźnego (średnio 11,1%) w porównaniu ze zmniejszeniem, od początku badania, dla placebo(średnio 0,9%).
W trzech 6-miesięcznych badaniach kontrolowanych za pomocą aktywnego komparatora wykazano,że produkt leczniczy ANORO ELLIPTA zmniejszużycie leku doraźnego, którym był salbutamol, wporównaniu z tiotropium, ze statystycznie istotnym zmniejszeniem obserwowanym w dwóchbadaniach (patrz Tabela 1). Wykazano również, że produkt leczniczy ANORO ELLIPTA powodował,od początku badania, większe zwiększenie odsetka dni, w których nie było konieczne stosowanie lekudoraźnego we wszystkich trzech badaniach (średnio w zakresie 17,6% do 21,5%) w porównaniuz tiotropium (średnio w zakresie 11,7% do 13,4%).
11
Tabela 1. Czynność płuc, wpływ na objawy i jakość życia uwarunkowaną stanem zdrowia w tygodniu 24.
Leczenie
z zastosowaniem
ANORO ELLIPTA
55/22 μg
Różnica między metodami leczenia1 (95% przedziały ufności, wartość p)
Zmiana FEV1
Indeks Łączny wynik
(ang. trough FEV1) Stosowanie leku
TDI SGRQ
doraźnego3
ANORO ELLIPTA
(N = 413) w porównaniu
z placebo (N = 280)
167
(128; 207)
<0,001
1,2
(0,7; 1,7)
<0,001
-5,51
(-7,88; -3,13)
<0,001
-0,8
(-1,3; -0,3)
0,001*
ANORO ELLIPTA
(N = 413) w porównaniu
z umeklidynium 55 μg
(N = 418)
52
(17; 87)
0,004
0,3
(-0,2; 0,7)
0,244
-0,82
(-2,90; 1,27)
0,441
-0,6
(-1,0; -0,1)
0,014*
ANORO ELLIPTA
(N = 413) w porównaniu
z wilanterolem 22 μg
(N = 421)
95
(60; 130)
<0,001
0,4
(-0,1; 0,8)
0,117
-0,32
(-2,41; 1,78)
0,767
0,1
(-0,3; 0,5)
0,675
ANORO ELLIPTA
(N = 454) w porównaniu
z tiotropium 18 μg
(N = 451)
(Badanie ZEP117115)
112
(81; 144)
<0,001
n/e
-2,10
(-3,61; -0,59)
0,006
-0,5
(-0,7; -0,2)
<0,001
ANORO ELLIPTA
(N = 207) w porównaniu
z tiotropium 18 μg
(N = 203)
(Badanie DB2113360)
ANORO ELLIPTA
(N = 217) w porównaniu
z tiotropium 18 μg
(N = 215)
(Badanie DB2113374)
90
(39; 141)
<0,001
60
(10; 109)
0,018*
0,12
(-0,4; 0,5)
0,817
0,75
(-2,12; 3,63)
0,607
-0,17
(-2,85; 2,52)
0,904
-0,7
(-1,2; -0,1)
0,022
-0,6
(-1,2; 0,0)
0,069
N = liczba pacjentów w populacji zgodnej z zaplanowanym leczeniem (ang. Intent To Treat population)
μg = mikrogramy n/e = nie oceniane
1. Średnia wyznaczona metodą najmniejszych kwadratów
2. Połączone dane z badań: DB2113360 i DB2113374
3. Różnica w średniej liczbie inhalacji na dobę w tygodniach 1-24
W 24-tygodniowym badaniu klinicznym kontrolowanym placebo oraz w dwóch z trzech 24-tygodniowych badań kontrolowanych aktywnym komparatorem badano także zastosowanie większejdawki umeklidynium z wilanterolem (113/22 mikrogramów). Wyniki były podobne do tychuzyskanych, dla dawki produktu leczniczego ANORO ELLIPTA i dostarczyły dodatkowychdowodów potwierdzających skuteczność produktu leczniczego ANORO ELLIPTA.
Zaostrzenia POChP
W 24-tygodniowym, kontrolowanym placebo badaniu u pacjentów z objawowym POChP produktleczniczy ANORO ELLIPTA zmniejszał ryzyko umiarkowanego lub ciężkiego zaostrzenia POChP
W tym badaniu zastosowano procedurę krokową do analizy statystycznej i porównanie to znalazło się poporównaniu, w którym nie osiągnięto istotności statystycznej. A zatem nie można wnioskować na tematistotności statystycznej.
12
o 50% w porównaniu do placebo (na podstawie analizy czasu do wystąpienia pierwszego zaostrzenia;hazard względny (ang. Hazard Ratio (HR)) 0,5; 95% CI: 0,3; 0,8; p=0,004*); o 20% w porównaniu doumeklidynium (HR 0,8; 95% CI: 0,5; 1,3; p = 0,391); i o 30% w porównaniu do wilanterolu (HR 0,7;95% CI: 0,4; 1,1; p = 0,121). Na podstawie danych uzyskanych z trzech badań z aktywnymkomparatorem, u pacjentów z objawowym POChP, ryzyko umiarkowanego lub ciężkiego zaostrzeniaPOChP w porównaniu do tiotropium zmniejszyło się o 50% w jednym badaniu (HR 0,5; 95% CI: 0,3;1,0; p = 0,044). W dwóch innych badaniach ryzyko umiarkowanego lub ciężkiego zaostrzenia POChPzwiększyło się o 20% i 90% (odpowiednio HR 1,2; 95% CI: 0,5; 2,6; p = 0,709 i HR 1,9; 95% CI: 1,0;3,6; p = 0,062). Badania te nie były skonstruowane do oceny skutków leczenia zaostrzeń POChP ipacjenci, u których wystąpiło zaostrzenie byli wyłączani z badania.
Wspierające badania dotyczące skuteczności
W randomizowanym, podwójnie zaślepionym, 52-tygodniowym badaniu (CTT116855, IMPACT)10 355 dorosłych pacjentów z objawową POChP, u których wystąpiło 1 lub więcej zaostrzeń stopniaumiarkowanego lub ciężkiego w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zostało losowo przydzielonych (1:2:2)do grup otrzymujących leczenie odpowiednio umeklidynium z wilanterolem (UMEC/VI 55/22mikrogramy) lub flutykazonu furoinianem z umeklidynium i wilanterolem (FF/UMEC/VI 92/55/22mikrogramy lub flutykazonu furoinianem z wilanterolem (FF/VI 92/22 mikrogramy), podawane raz nadobę z pojedynczego inhalatora. Pierwszorzędowym punktem końcowym była roczna częstośćwystępowania podczas leczenia, umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń u pacjentów leczonychFF/UMEC/VI w porównaniu z FF/VI i UMEC/VI. Średnia roczna częstość występowania zaostrzeńwyniosła odpowiednio 0,91 i 1,07 i 1,21 odpowiednio dla FF/UMEC/VI, FF/VI i UMEC/VI.
Zaobserwowano statystycznie istotne zmniejszenie ryzyka umiarkowanego lub ciężkiego zaostrzeniao 14,8% (na podstawie analizy czasu do pierwszego zaostrzenia) dla FF/UMEC/VI w porównaniu doFF/VI (hazard względny 0,85; 95% CI: 0,80, 0,91; p <0,001) i odpowiednio zmniejszenie ryzykaumiarkowanego lub ciężkiego zaostrzenia o 16,0% (na podstawie analizy czasu do pierwszegozaostrzenia) w porównaniu do UMEC/VI (hazard względny 0,84; 95% CI: 0,78, 0,91; p <0,001).
Wydolność wysiłkowa i objętość płuc
Produkt leczniczy ANORO ELLIPTA 55/22 mikrogramy poprawiał w porównaniu do placebo czasdobrej tolerancji wysiłku ocenianego w wytrzymałościowym wahadłowym teście chodu (ang.endurance shuttle walk test (ESWT)), w jednym badaniu, ale w drugim już nie. Produkt leczniczyANORO ELLIPTA poprawiał w obu badaniach w porównaniu do placebo, wyniki pomiaru objętościpłuc u dorosłych pacjentów z POChP z hiperinflacją (czynnościowa pojemność zalegająca [FRC]>120%). W pierwszym badaniu wykazano, że stosowanie produktu ANORO ELLIPTA55/22 mikrogramy było związane ze statystycznie istotną i klinicznie znamienną poprawą (napodstawie minimalnej, istotnej klinicznie, różnicy (MCID) między 45 i 85 sekund) parametru czasuwysiłku (ang. exercise endurance time (EET)) w porównaniu z placebo, uzyskaną 3 godziny popodaniu leku w tygodniu 12. (69,4 sekundy [p = 0,003]). Poprawę EET w porównaniu z placebouzyskano w dniu 2. i utrzymywała się ona w tygodniu 6. i w tygodniu 12. W drugim badaniu, różnicaEET pomiędzy grupami leczenia po zastosowaniu produktu ANORO ELLIPTA 55/22 mikrogramyw porównaniu do placebo wynosiła 21,9 sekundy (p = 0,234) w tygodniu 12.
W pierwszym badaniu wykazano również, że produkt leczniczy ANORO ELLIPTA
55/22 mikrogramy statystycznie istotnie poprawiał, w porównaniu do placebo, parametry objętościpłuc w tygodniu 12. mierzone 3 godziny po podaniu leku, względem wartości początkowych(pojemność wdechowa odpowiednio: 237 ml i 316 ml, objętość zalegająca odpowiednio: -466 ml i -643 ml i czynnościowa pojemność zalegająca odpowiednio: -351 ml i -522 ml; we wszystkichprzypadkach p <0,001). W drugim badaniu wykazano, że produkt leczniczy ANORO ELLIPTA55/22 mikrogramy poprawiał, w porównaniu do placebo, parametry objętości płuc w tygodniu 12.mierzone 3 godziny po podaniu leku, względem wartości początkowych (pojemność wdechowaodpowiednio: 198 ml i 238 ml, objętość zalegająca odpowiednio: -295 ml i -351 ml i czynnościowa
13
pojemność resztkowa zalegająca odpowiednio: -238 ml do -302 ml; we wszystkich przypadkach p <0,001).
Dzieci i młodzież
Europejska Agencja Leków uchyliła obowiązek dołączania wyników badań produktu ANOROELLIPTA we wszystkich podgrupach populacji dzieci i młodzieży w POChP (stosowanie u dziecii młodzieży, patrz punkt 4.2).
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Podczas skojarzonego wziewnego podawania umeklidynium z wilanterolem farmakokinetykaposzczególnych składników była podobna do obserwowanej przy podawaniu każdej z substancjiczynnych oddzielnie. Tak więc dla celów farmakokinetycznych każdy ze składników może byćrozpatrywany oddzielnie.
Wchłanianie
Umeklidynium
Po wziewnym podaniu umeklidynium zdrowym ochotnikom, Cmax osiągane było w ciąguod 5 do 15 minut. Bezwzględna biodostępność wziewnego umeklidynium wynosiła średnio13% dawki, przy znikomym udziale leku wchłoniętego z przewodu pokarmowego. Po podaniuwielokrotnym wziewnego umeklidynium, stan stacjonarny był osiągany w ciągu 7 do 10 dniz 1,5 do 1,8-krotną kumulacją.
Wilanterol
Po wziewnym podaniu wilanterolu zdrowym ochotnikom, Cmax osiągane było w ciąguod 5 do 15 minut. Bezwzględna biodostępność wziewnego wilanterolu wynosiła 27%, przy znikomymudziale leku wchłoniętego z przewodu pokarmowego. Po podaniu wielokrotnym wziewnegowilanterolu, stan stacjonarny był osiągany w ciągu 6 dni z do 2,4-krotnią kumulacją.
Dystrybucja
Umeklidynium
Po podaniu dożylnym u zdrowych osób średnia objętość dystrybucji wynosiła 86 litrów. In vitro wiązanie z białkami osocza w ludzkim osoczu wynosiło średnio 89%.
Wilanterol
Po podaniu dożylnym zdrowym ochotnikom, średnia objętość dystrybucji w stanie stacjonarnymwynosiła 165 litrów. Wiązanie z białkami osocza in vitro w ludzkim osoczu wynosiło średnio 94%.
Biotransformacja
Umeklidynium
W badaniach in vitro wykazano, że umeklidynium jest metabolizowany głównie przez cytochromP450 2D6 (CYP2D6) i jest substratem transportera glikoproteiny P (P-gp). Głównymi szlakamimetabolicznymi dla umeklidynium jest oksydacja (hydroksylacja, O-dealkilacja), po której następujesprzęganie (glukuronidacja, itp.), w wyniku czego powstaje szereg metabolitów o zmniejszonejaktywności farmakologicznej lub których aktywność farmakologiczna nie została ustalona.Ogólnoustrojowa ekspozycja na metabolity jest mała.
W tym badaniu zastosowano procedurę krokową do analizy statystycznej i porównanie to znalazło się poporównaniu, w którym nie osiągnięto istotności statystycznej. A zatem nie można wnioskować na tematistotności statystycznej.
14
Wilanterol
W badaniach in vitro wykazano, że wilanterol jest metabolizowany głównie przez cytochromP450 3A4 (CYP3A4) i jest substratem transportera glikoproteiny P (P-gp). Głównym szlakiemmetabolicznym wilanterolu jest O-dealkilacja, w wyniku czego powstaje szereg metabolitów oznacznie zmniejszonej aktywności agonistycznej w stosunku do receptorów beta1- i beta2-adrenergicznych. Profile metaboliczne w osoczu po podaniu doustnym znakowanego radioaktywniewilanterolu w badaniach u ludzi były zgodne z nasilonym metabolizmem pierwszego przejścia.Ogólnoustrojowa ekspozycja na metabolity jest mała.
Wydalanie
Umeklidynium
Klirens osoczowy po podaniu dożylnym wynosił 151 litrów/godzinę. Po podaniu dożylnym,około 58% podanej dawki znakowanej radioaktywnie (lub 73% odzyskanej radioaktywności)było wydalane z kałem w ciągu 192 godzin po podaniu dawki. 22% podanej dawki znakowanejradioaktywnie było wydalane z moczem w ciągu 168 godzin (27% odzyskanej radioaktywności).Wydalanie pochodnych leku z kałem po podaniu dożylnym wskazywało na wydzielanie leku do żółci.Po podaniu doustnym u zdrowych mężczyzn stwierdzono, że pochodne radioaktywne wydalanegłównie z kałem (92% podanej dawki znakowanej radioaktywnie lub 99% odzyskanejradioaktywności) w okresie 168 godzin po podaniu dawki. Mniej niż 1% dawki podanej doustnie (1%odzyskanej radioaktywności) było wydalane z moczem, co sugeruje znikome wchłanianie po podaniudoustnym. Okres półtrwania umeklidynium w osoczu w fazie eliminacji po podawaniu wziewnymprzez 10 dni u zdrowych ochotników wynosił średnio 19 godzin, z czego 3% do 4% leku byłowydalane w postaci niezmienionej z moczem w stanie stacjonarnym.
Wilanterol
Klirens osoczowy wilanterolu po podaniu dożylnym wynosił 108 litrów/godzinę. Po doustnympodaniu dawki wilanterolu znakowanej radioaktywnie, analiza bilansu masy wykazała, że 70% dawkiznakowanej radioaktywnie wydalane jest z moczem i 30% z kałem. Główną drogą eliminacjiwilanterolu był metabolizm, a następnie wydalanie metabolitów w moczu i kale. Okres półtrwaniawilanterolu w osoczu w fazie eliminacji po podawaniu wziewnym przez 10 dni wynosił średnio11 godzin.
Charakterystyki szczególnych grup pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku
Populacyjna analiza farmakokinetyki wykazała, że u pacjentów z POChP w wieku 65 lat i starszych,farmakokinetyka umeklidynium i wilanterolu była podobna do tej u pacjentów z POChP w wiekuponiżej 65 lat.
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek nie wykazano zwiększenia ogólnoustrojowejekspozycji na umeklidynium ani na wilanterol (Cmax i AUC) po podaniu umeklidynium z wilanterolem(umeklidynium w dawce 2 razy większej od zalecanej oraz wilanterol w dawce zalecanej)i nie wykazano zmian w wiązaniu z białkami u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nereki u zdrowych ochotników.
Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby (klasa B w skali Child-Pugh) niewykazano zwiększenia ogólnoustrojowej ekspozycji na umeklidynium lub na wilanterol (Cmax i AUC)po podaniu umeklidynium z wilanterolem (umeklidynium w dawce 2 razy większej od zalecanejoraz wilanterolu w dawce zalecanej) i nie wykazano zmian w wiązaniu z białkami u pacjentówz umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby i u zdrowych ochotników. Nie ocenianostosowania umeklidynium z wilanterolem u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Inne szczególne grupy pacjentów
15
Populacyjna analiza farmakokinetyki wykazała, że nie ma konieczności dostosowania dawkiumeklidynium ani wilanterolu w zależności od wieku, rasy, płci, stosowania wziewnychkortykosteroidów lub masy ciała. W badaniu z udziałem pacjentów ze spowolnionym metabolizmemCYP2D6 nie wykazano klinicznie istotnego wpływu polimorfizmu genetycznego CYP2D6na ogólnoustrojową ekspozycję na umeklidynium.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
W nieklinicznych badaniach z zastosowaniem umeklidynium i wilanterolu, pojedynczoi w skojarzeniu, obserwowane działania farmakologiczne były charakterystyczne dla antagonistówreceptora muskarynowego, jak i agonistów receptora beta2-adrenergicznego i (lub) miejscowegodziałania drażniącego. Poniższe stwierdzenia odnoszą się do badań prowadzonych z zastosowaniemposzczególnych składników.
Genotoksyczność i rakotwórczość
Umeklidynium nie wykazał genotoksyczności w standardowym zestawie badań i nie wykazałdziałania rakotwórczego, na podstawie AUC, w badaniach obejmujących obserwację całego okresużycia myszy i szczurów narażonych na wziewne dawki odpowiednio 26 lub 22-krotnie większe,niż stosowany klinicznie u ludzi umeklidynium w dawce 55 mikrogramów.
W badaniach toksyczności genetycznej, wilanterol (jako alfa-fenylocynamonian) i kwastrifenylooctowy nie były genotoksyczne, co wskazuje, że trifenylooctan wilanterolu nie stanowigenotoksycznego zagrożenia dla ludzi. Zgodnie z działaniami obserwowanymi po zastosowaniuinnych agonistów receptora beta2-adrenergicznego, w badaniach dotyczących stosowania wziewnego,obejmujących obserwację całego okresu życia, wilanterol w postaci trifenylooctanu powodowałdziałania proliferacyjne w układzie rozrodczym samic szczura i myszy i w szczurzej przysadce. Nieobserwowano, na podstawie AUC, zwiększenia częstości występowania guzów u szczurów i myszy,narażonych na dawki odpowiednio 0,5- lub 13-krotnie większe niż stosowany klinicznie u ludziwilanterol w dawce 22 mikrogramów.
Toksyczny wpływ na reprodukc
Nie wykazano działania teratogennego umeklidynium u szczurów lub królików. W badaniu przed- i poporodowym podskórne podawanie szczurom umeklidynium w dawce
180 mikrogramów/kg mc./dobę (około 80-krotnie, na podstawie AUC, większe narażenieniż występujące po zastosowaniu umeklidynium w dawce 55 mikrogramów stosowanej klinicznieu ludzi) powodowało mniejszy przyrost masy ciała matki, zmniejszenie ilości spożywanego pokarmui nieznaczne zmniejszenie masy ciała potomstwa przed odstawieniem od piersi matek.
Wilanterol nie wykazywał działania teratogennego u szczurów. W badaniach u królików wilanterolpodawany wziewnie powodował działania podobne do tych obserwowanych po zastosowaniu innychagonistów receptora beta2-adrenergicznego (rozszczep podniebienia, otwarte powieki, łączeniesegmentów mostka płodowego i przygięcie/malrotacja kończyn) po 6-krotnie, na podstawie AUC,większym narażeniu niż występujące po zastosowaniu dawek stosowanych klinicznie u ludzi. Popodaniu podskórnym nie wykazano wpływu po 36-krotnie, na podstawie AUC, większym narażeniuniż występujące po zastosowaniu wilanterolu w dawce 22 mikrogramy stosowanej klinicznie u ludzi.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Laktoza jednowodnaMagnezu stearynian
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
16
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
2 lata.
Okres ważności po otwarciu zasobnika: 6 tygodni.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C. Jeśli produkt leczniczy jest przechowywanyw lodówce, należy pozostawić inhalator w temperaturze pokojowej co najmniej godzinę przedużyciem.
Inhalator należy przechowywać wewnątrz szczelnie zamkniętego opakowania w celu ochrony przedwilgocią i należy go wyjąć dopiero bezpośrednio przed pierwszym użyciem.
Na etykiecie inhalatora w wyznaczonym polu należy wpisać datę, kiedy należy go wyrzuc. Datę należy wpisać bezpośrednio po wyjęciu inhalatora z zasobnika.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Inhalator ELLIPTA składa się z jasnoszarego korpusu, czerwonej pokrywy ustnika oraz licznikadawek, dostarczany jest w zasobniku z laminowanej folii zawierającym saszetkę z żelemkrzemionkowym pochłaniającym wilgoć. Opakowanie jest zamknięte zdzieralną pokrywą foliową.
Inhalator ma wiele elementów, które wykonane z: polipropylenu, polietylenu o wysokiej gęstości,polioksymetylenu, polibutylenu tetraftalowego, styrenu akrylonitrylo-butadienowego, poliwęglanui stali nierdzewnej.
Inhalator zawiera dwa paski laminowanej folii aluminiowej z 7 lub 30 dawkami.
Opakowanie zawiera inhalator z 7 lub 30 dawkami. Opakowanie zbiorcze zawiera 3 inhalatory po 30 dawek.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE
NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
GlaxoSmithKline (Ireland) Limited12 Riverwalk
Citywest Business CampusDublin 24 Irlandia
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
17
EU/1/14/898/001EU/1/14/898/002EU/1/14/898/003
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 08 maja 2014 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 15 stycznia 2019
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
Szczegółowa informacja o tym produkcie jest dostępna na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków:
http://www.ema.europa.eu.
18
ANEKS II
A. WYTWÓRCY ODPOWIEDZIALNI ZA ZWOLNIENIE SERII
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE
ZAOPATRZENIA I STOSOWANIA
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE
DOPUSZCZENIA DO OBROTU
D. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO
I SKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
19
A. WYTWÓRCY ODPOWIEDZIALNI ZA ZWOLNIENIE SERII
Nazwa i adres wytwórców odpowiedzialnych za zwolnienie serii
Glaxo Operations UK Ltd. (trading as Glaxo Wellcome Operations) Priory Street
Ware, Hertfordshire SG12 0DJWielka Brytania
Glaxo Operations UK Ltd. (trading as Glaxo Wellcome Operations) Harmire Road, Barnard Castle,
County Durham DL12 8DT,Wielka Brytania
Glaxo Wellcome ProductionZone Industrielle No.2,23 Rue Lavoisier, 27000 Evreux, Francja
Wydrukowana ulotka dla pacjenta musi zawierać nazwę i adres wytwórcy odpowiedzialnego za zwolnienie danej serii produktu leczniczego.
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAOPATRZENIA I STOSOWANIA
Produkt leczniczy wydawany na receptę.
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOPUSZCZENIA DO OBROTU
Okresowy raport o bezpieczeństwie stosowania
Wymagania do przedłożenia okresowych raportów o bezpieczeństwie stosowania tego produktu określone w wykazie unijnych dat referencyjnych (wykaz. EURD), o którym mowa w art. 107c ust. 7dyrektywy 2001/83/WE i jego kolejnych aktualizacjach ogłaszanych na europejskiej stronieinternetowej dotyczącej leków.
D. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO I
SKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
Plan zarządzania ryzykiem (ang. Risk Management Plan, RMP)
Podmiot odpowiedzialny podejmie wymagane działania i interwencje z zakresu nadzoru nadbezpieczeństwem farmakoterapii wyszczególnione w RMP, przedstawionym w module 1.8.2dokumentacji do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, i wszelkich jego kolejnych aktualizacjach.
Uaktualniony RMP należy przedstawiać:
na żądanie Europejskiej Agencji Leków;
w razie zmiany systemu zarządzania ryzykiem, zwłaszcza w wyniku uzyskania nowych informacji, które mogą istotnie wpłynąć na stosunek ryzyka do korzyści, lub w wyniku uzyskania istotnych informacji, dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego lub odnoszących się do minimalizacji ryzyka.
20
Zobowiązania do wypełnienia po wprowadzeniu do obrotu
Podmiot odpowiedzialny wykona, zgodnie z określonym harmonogramem, następujące czynności:
Opis Termin Przedłożenie raportu końcowego z porejestracyjnego, kohortowego badania Do 3. obserwacyjnego dotyczącego bezpieczeństwa (PAS) w celu porównania kwartału bezpieczeństwa i ilościowego określenia częstości występowania wybranych 2024 r. incydentów sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych u pacjentów
z POChP podczas stosowania produktu leczniczego ANORO ELLIPTA w porównaniu z tiotropium (badanie 201038), zgodnie z protokołem uzgodnionym przez PRAC.
21
ANEKS III
OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ I ULOTKA DLA PACJENTA
22
A. OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ
23
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
PUDEŁKO TEKTUROWE (OPAKOWANIA POJEDYNCZE)
55 mikrogramów/22 mikrogramy
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
ANORO ELLIPTA 55 mikrogramów/22 mikrogramy, proszek do inhalacji, podzielony umeklidynium/wilanterol
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda dawka dostarczona zawiera 55 mikrogramów umeklidynium (co odpowiada 65 mikrogramom umeklidyniowego bromku) i 22 mikrogramy wilanterolu (w postaci trifenylooctanu).
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: laktoza i magnezu stearynian. Więcej informacji - patrz ulotka dołączona do opakowania.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Proszek do inhalacji, podzielony.1 inhalator zawierający 7 dawek1 inhalator zawierający 30 dawek
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Raz na dobę.
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
Okres ważności po pierwszym użyciu: 6 tygodni.
24
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGOPRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLIWŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
GlaxoSmithKline (Ireland) Limited, 12 Riverwalk, Citywest Business Campus, Dublin 24, IrlandiaGlaxoSmithKline (Ireland) Limited logo
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/14/898/001 1 inhalator zawierający 7 dawekEU/1/14/898/002 1 inhalator zawierający 30 dawek
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
anoro ellipta
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC:SN:NN:
25
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
ETYKIETA ZBIORCZA (Z BLUE BOX - OPAKOWANIE ZBIORCZE)
55 mikrogramów/22 mikrogramy
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
ANORO ELLIPTA 55 mikrogramów/22 mikrogramy, proszek do inhalacji, podzielony umeklidynium/wilanterol
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda dawka dostarczona zawiera 55 mikrogramów umeklidynium (co odpowiada 65 mikrogramom umeklidyniowego bromku) i 22 mikrogramy wilanterolu (w postaci trifenylooctanu).
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: laktoza i magnezu stearynian. Więcej informacji - patrz ulotka dołączona do opakowania.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Proszek do inhalacji, podzielony.
Opakowanie zbiorcze: 90 (3 opakowania po 30) dawek
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Raz na dobę
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
Okres ważności po pierwszym użyciu: 6 tygodni.
26
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGOPRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLIWŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
GlaxoSmithKline (Ireland) Limited, 12 Riverwalk, Citywest Business Campus, Dublin 24, IrlandiaGlaxoSmithKline (Ireland) Limited logo
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/14/898/003
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
anoro ellipta
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC:SN:NN:
27
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
POŚREDNIE PUDEŁKO TEKTUROWE (BEZ BLUE BOX- TYLKO OPAKOWANIE ZBIORCZE)
55 mikrogramów/22 mikrogramy
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
ANORO ELLIPTA 55 mikrogramów/22 mikrogramy, proszek do inhalacji, podzielony umeklidynium/wilanterol
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH
Każda dawka dostarczona zawiera 55 mikrogramów umeklidynium (co odpowiada 65 mikrogramom umeklidyniowego bromku) i 22 mikrogramy wilanterolu (w postaci trifenylooctanu).
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: laktoza i magnezu stearynian. Więcej informacji - patrz ulotka dołączona do opakowania.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Proszek do inhalacji, podzielony 1 inhalator z 30 dawkami.
Składnik opakowania zbiorczego, nie może być sprzedawany oddzielnie.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Raz na dobę
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. Podanie wziewne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
Okres ważności po pierwszym użyciu: 6 tygodni.
28
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGOPRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLIWŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
GlaxoSmithKline (Ireland) Limited, 12 Riverwalk, Citywest Business Campus, Dublin 24, IrlandiaGlaxoSmithKline (Ireland) Limited logo
12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/14/898/003
13. NUMER SERII
Numer serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
anoro ellipta
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
29
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH LUB OPAKOWANIACHFOLIOWYCH
ETYKIETA NA ZASOBNIK
55 mikrogramów/22 mikrogramy
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
ANORO ELLIPTA 55/22 g, proszek do inhalacji umeklidynium/wilanterol
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
GlaxoSmithKline (Ireland) Limited logo
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
Nie otwierać dopóki pacjent nie jest gotowy do przyjęcia dawki. Okres ważności po pierwszym użyciu: 6 tygodni.
7 dawek 30 dawek
30
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
ETYKIETA NA INHALATOR
55 mikrogramów/22 mikrogramy
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
ANORO ELLIPTA 55/22 µg, proszek do inhalacji umeklidynium/wilanterol Podanie wziewne
2. SPOSÓB PODANIA
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
Okres ważności po pierwszym użyciu: 6 tygodni. Wyrzucić po:
4. NUMER SERII
Lot
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY JEDNOSTEK
7 dawek 30 dawek
6. INNE
31
B. ULOTKA DLA PACJENTA
32
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
ANORO ELLIPTA 55 mikrogramów/22 mikrogramy proszek do inhalacji, podzielony
umeklidynium/wilanterol
Niniejszy produkt leczniczy będzie dodatkowo monitorowany. Umożliwi to szybkiezidentyfikowanie nowych informacji o bezpieczeństwie. Użytkownik leku też może w tym pomóc,zgłaszając wszelkie działania niepożądane, które wystąpiły po zastosowaniu leku. Aby dowiedzieć się,jak zgłaszać działania niepożądane patrz punkt 4.
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ponownie przeczytać.- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
1. Co to jest ANORO ELLIPTA i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku ANORO ELLIPTA
3. Jak stosować lek ANORO ELLIPTA
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek ANORO ELLIPTA
6. Zawartość opakowania i inne informacje Szczegółowa instrukcja stosowania
1. Co to jest ANORO ELLIPTA i w jakim celu się go stosuje
Co to jest ANORO ELLIPTA
ANORO ELLIPTA zawiera dwie substancje czynne: umeklidyniowy bromek i wilanterol, które należądo grupy leków rozszerzających oskrzela.
W jakim celu stosuje się ANORO ELLIPTA
ANORO ELLIPTA stosuje się w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) udorosłych. POChP jest chorobą przewlekłą charakteryzującą się trudnościami w oddychaniu, którepowoli nasilają się.
W POChP mięśnie wokół dróg oddechowych zaciskają się. Ten lek blokuje zaciskanie mięśni wokółdróg oddechowych, ułatwiając przepływ powietrza do płuc i z płuc. Jeśli jest stosowany regularnie,pomaga kontrolować trudności w oddychaniu i zmniejszać wpływ POChP na codzienne życie.
Nie należy stosować leku ANORO ELLIPTA do leczenia nagłego napadu dusznościi świszczącego oddechu.
Jeśli u pacjenta wystąpi taki napad, należy zastosować szybko działający, wziewny lekrozszerzający oskrzela (taki jak salbutamol). Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjentnie ma szybko działającego, wziewnego leku.
33
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku ANORO ELLIPTAKiedy nie stosować leku ANORO ELLIPTA
- jeśli pacjent ma uczulenie na umeklidynium, wilanterol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
Jeśli pacjent uważa, że powyższe odnosi się do niego, nie powinien stosować tego leku bez konsultacji z lekarzem.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy zwrócić się do lekarza, jeśli pacjent:- ma astmę (Nie stosować leku ANORO ELLIPTA do leczenia astmy)
- ma chorobę serca lub wysokie ciśnienie krwi
- ma chorobę oka zwaną jaskrą z wąskim kątem przesączania
- ma powiększoną prostatę, trudności w oddawaniu moczu lub bloka w pęcherzu moczowym
- choruje na padaczkę
- ma zaburzenia czynności tarczycy
- ma cukrzycę
- ma ciężką chorobę wątroby.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli pacjent uważa, że którykolwiek z powyższych stanów go dotyczy.
Nagłe trudności w oddychaniu
Jeśli u pacjenta wystąpi uczucie ucisku w klatce piersiowej, kaszel, świszczący oddech lub dusznośćbezpośrednio po inhalacji leku ANORO ELLIPTA:
Należy przerwać stosowanie tego leku i natychmiast szukać pomocy lekarskiej, ponieważu pacjenta mógł wystąpić ciężki stan określany jako paradoksalny skurcz oskrzeli.
Choroby oka podczas leczenia lekiem ANORO ELLIPTA
Jeśli podczas leczenia lekiem ANORO ELLIPTA u pacjenta wystąpi ból oka lub dyskomfort,przemijające pogorszenie ostrości widzenia (niewyraźne widzenie), widzenie kolorowych obwódekwokół obiektów (efekt halo) z towarzyszącym zaczerwienieniem oczu:
Należy przerwać stosowanie tego leku i natychmiast szukać pomocy lekarskiej, ponieważmogą to być objawy ostrego napadu jaskry z wąskim kątem przesączania.
Dzieci i młodzież
Nie podawać tego leku dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Lek ANORO ELLIPTA a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Należy skontaktować sięz lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent nie jest pewny co zawiera jego lek.
Niektóre leki mogą wpływać na działanie tego leku lub zwiększać ryzyko działań niepożądanych. Do leków tych należą:
- leki blokujące receptory beta-adrenergiczne (takie jak propranolol), stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi lub innych chorób serca
- ketokonazol lub itrakonazol, stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych
- klarytromycyna lub telitromycyna, stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych
34
- rytonawir stosowany w leczeniu zakażenia HIV
- leki zmniejszające stężenie potasu we krwi, takie jak niektóre leki moczopędne lub niektóre leki
stosowane w leczeniu astmy (takie jak metyloksantyny lub steroidy)
- inne długo działające leki podobne do tego leku, stosowane w leczeniu problemów z oddychaniem, np. tiotropium, indakaterol. Nie stosować leku ANORO ELLIPTA, jeśli pacjent już zażywa te leki.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z tych leków.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Nie stosować tego leku, jeślipacjentka jest w ciąży, chyba że tak zaleci lekarz.
Nie wiadomo czy składniki leku ANORO ELLIPTA mogą przenikać do mleka kobiecego. Jeślipacjentka karmi piersią, przed rozpoczęciem stosowania leku ANORO ELLIPTA musi poradzić sięlekarza prowadzącego. Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjentka karmi piersią, chyba że takzaleci lekarz.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Jest mało prawdopodobne, aby lek ANORO ELLIPTA wpływał na zdolność prowadzenia pojazdówi obsługiwania maszyn.
Lek ANORO ELLIPTA zawiera laktozę
Jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, należy powiedzieć o tym lekarzowi przed zastosowaniem tego leku.
3. Jak stosować lek ANORO ELLIPTA
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócićsię do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka to jedna inhalacja raz na dobę o tej samej porze każdego dnia. Działanie lekuutrzymuje się przez 24 godziny, dlatego pacjent potrzebuje tylko jednej inhalacji na dobę.Nie należy stosować więcej dawek niż zalecił lekarz.
Regularne stosowanie leku ANORO ELLIPTA
Jest bardzo ważne, aby stosować lek ANORO ELLIPTA codziennie, tak jak zalecił lekarz. To umożliwi ustąpienie objawów w ciągu dnia i w nocy.
Nie należy stosować leku ANORO ELLIPTA do leczenia nagłego napadu duszności lubświszczącego oddechu. Jeśli u pacjenta wystąpi taki napad, należy zastosować szybko działający,wziewny lek rozszerzający oskrzela (taki jak salbutamol).
Sposób użycia inhalatora
W celu uzyskania pełnej informacji, należy zapoznać się ze Szczegółową instrukcją stosowania w tej ulotce.
ANORO ELLIPTA jest lekiem do podawania wziewnego. Aby zastosować lek ANORO ELLIPTA, należy zainhalować go do płuc przez usta, używając inhalatora ELLIPTA.
Jeśli objawy nie ustępują
Jeśli objawy POChP (duszność, świszczący oddech, kaszel) nie ustępują lub nasilają się,
lub jeśli pacjent stosuje częściej niż zwykle szybko działający, wziewny lek rozszerzający oskrzela:
35
należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku ANORO ELLIPTA
Jeśli pacjent przypadkowo zastosował więcej dawek tego leku, należy natychmiast skontaktować sięz lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady, ponieważ pacjent może potrzebować pomocymedycznej. Jeśli to możliwe, należy pokazać lekarzowi inhalator, opakowanie lub ulotkę.Mogą wystąpić: szybsze niż zwykle bicie serca, drżenia, zaburzenia widzenia, suchość w jamie ustnejlub ból głowy.
Pominięcie zastosowania leku ANORO ELLIPTA
Nie inhalować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy zainhalowaćnastępną dawkę o zwykłej porze.
Jeśli u pacjenta wystąpi świszczący oddech lub duszność, należy zastosować szybko działający,wziewny lek rozszerzający oskrzela (taki jak salbutamol), a następnie zasięgnąć porady lekarza.
Przerwanie stosowania leku ANORO ELLIPTA
Ten lek należy przyjmować tak długo, jak zalecił lekarz. Lek będzie skuteczny dopóki pacjent gostosuje. Nie należy przerywać stosowania leku bez zalecenia lekarza, nawet gdy pacjent poczuje sięlepiej, ponieważ objawy mogą się nasilić.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócićsię do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
4 Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Reakcje alergiczne
Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z następujących objawów po przyjęciu leku ANORO ELLIPTA,należy przerwać stosowanie tego leku i natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 osób): wysypka skórna (pokrzywka) lub zaczerwienienie skóry
Rzadkie działania niepożądane (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 1000 osób): opuchnięcie, czasami w obrębie twarzy lub jamy ustnej (obrzęk naczynioruchowy) nasilenie świszczącego oddechu, kaszel lub trudności w oddychaniu
nagłe osłabienie lub oszołomienie (które może prowadzić do zapaści lub utraty przytomności).
Nagłe trudności w oddychaniu
Nagłe trudności w oddychaniu po zastosowaniu leku ANORO ELLIPTA występują rzadko. Jeśliu pacjenta wystąpi uczucie ucisku w klatce piersiowej, kaszel, świszczący oddech lub dusznośćbezpośrednio po zastosowaniu tego leku:
Należy przerwać stosowanie tego leku i natychmiast szukać pomocy lekarskiej, ponieważu pacjenta mógł wystąpić ciężki stan określany jako paradoksalny skurcz oskrzeli.
Częste działania niepożądane
Mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 osób:
bolesne i częste oddawanie moczu (mogą być objawami zakażenia układu moczowego) ból gardła i wydzielina z nosa
ból gardła
uczucie ucisku lub bólu w policzkach lub czole (mogą być objawami zapalenia zatok)
ból głowy kaszel
36
ból i podrażnienie tylnej części jamy ustnej i gardła zaparcia
suchość w jamie ustnej
zakażenie górnych dróg oddechowych.
Niezbyt częste działania niepożądaneMogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 osób: nieregularne bicie serca
szybsze niż zwykle bicie serca odczuwanie bicia serca (kołatanie serca) wysypka drżenie
zaburzenia smaku chrypka.
Rzadkie działania niepożądane
Mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 1000 osób:
niewyraźne widzenie
zwiększenie mierzonego ciśnienia w oku
zaburzenia widzenia lub ból oczu spowodowane wysokim ciśnieniem (możliwe objawy jaskry) trudności i ból przy oddawaniu moczu - mogą to być objawy niedrożności pęcherza moczowego lub zatrzymania moczu.
Działania niepożądane o nieznanej częstościCzęstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych: zawroty głowy.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądanemożna zgłaszać bezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienionego w
załączniku V.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek ANORO ELLIPTA
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku, zasobniku z folii iinhalatorze po EXP’. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Inhalator przechowywać w zasobniku z laminowanej folii w celu ochrony przed wilgocią i wyjąćbezpośrednio przed pierwszym użyciem.
Inhalator może być stosowany nie dłużej niż 6 tygodni, począwszy od dnia, w którym zasobnik zostałotwarty. Na etykiecie inhalatora w wyznaczonym polu należy wpisać datę, kiedy należy go wyrzuc.Datę należy wpisać bezpośrednio po wyjęciu inhalatora z zasobnika.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30ºC.
Jeśli lek przechowywany jest w lodówce, przed użyciem należy pozostawić inhalator w temperaturze pokojowej przez co najmniej godzinę.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
37
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek ANORO ELLIPTA
Substancjami czynnymi leku są: umeklidyniowy bromek i wilanterol.
Każda pojedyncza inhalacja zapewnia dostarczanie dawki (dawka opuszczająca ustnik) zawierającej55 mikrogramów umeklidynium (co odpowiada 65 mikrogramom umeklidyniowego bromku)i 22 mikrogramy wilanterolu (w postaci trifenylooctanu).
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna (patrz punkt 2ANORO ELLIPTA zawiera laktozę”) i magnezu stearynian.
Jak wygląda lek ANORO ELLIPTA i co zawiera opakowanie ANORO ELLIPTA jest proszkiem do inhalacji podzielonym.
Inhalator Ellipta z jasnoszarym, plastikowym korpusem, czerwoną pokrywą ustnika i licznikiemdawek, jest dostarczany w zasobniku z laminowanej folii. Opakowanie inhalatora jest zamkniętezdzieralną pokrywą foliową i zawiera saszetkę ze środkiem pochłaniającym wilgoć, aby zmniejszyćwilgotność w opakowaniu.
Substancje czynne występują w postaci białego proszku, w oddzielnych blistrach wewnątrz inhalatora.Każdy inhalator zawiera 7 lub 30 dawek. Dostępne jest także opakowanie zbiorcze zawierające 90(3 inhalatory po 30) dawek. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny:GlaxoSmithKline (Ireland) Limited12 Riverwalk
Citywest Business CampusDublin 24 Irlandia
Wytwórca:
Glaxo Operations UK Limited (trading as Glaxo Wellcome Operations)
Priory StreetWare HertfordshireSG12 0DJ Wielka Brytania
Glaxo Operations UK Limited (trading as Glaxo Wellcome Operations) Harmire Road, Barnard Castle,
County Durham DL12 8DT,Wielka Brytania
Glaxo Wellcome ProductionZone Industrielle No.2,23 Rue Lavoisier, 27000 Evreux, Francja
38
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
België/Belgique/Belgien
GlaxoSmithKline Pharmaceuticals s.a./n.v.
Tél/Tel: + 32 (0) 10 85 52 00
Lietuva
GlaxoSmithKline Lietuva UAB
Tel: + 370 5 264 90 00
България
ГлаксоСмитКлайн ЕООД
Teл.: + 359 2 953 10 34
Luxembourg/Luxemburg
GlaxoSmithKline Pharmaceuticals s.a./n.v.
Belgique/Belgien
Tél/Tel: + 32 (0) 10 85 52 00
Česká republika
GlaxoSmithKline, s.r.o.
Tel: + 420 222 001 111
Magyarország
GlaxoSmithKline Kft.
Tel.: + 36 1 225 5300
Danmark
GlaxoSmithKline Pharma A/S
Tlf: + 45 36 35 91 00
Malta
GlaxoSmithKline (Malta) Limited
Tel: + 356 21 238131
Deutschland
GlaxoSmithKline GmbH & Co. KG
Tel.: + 49 (0)89 36044 8701
Nederland
GlaxoSmithKline BV
Tel: + 31 (0)30 6938100
Eesti
GlaxoSmithKline Eesti
Tel: + 372 6676 900
Norge
GlaxoSmithKline AS
Tlf: + 47 22 70 20 00
Ελλάδα
GlaxoSmithKline A.E.B.E.
Τηλ: + 30 210 68 82 100
Österreich
GlaxoSmithKline Pharma GmbH
Tel: + 43 (0)1 97075 0
España
GlaxoSmithKline, S.A.
Tel: + 34 902 202 700
Polska
GSK Services Sp. z o.o.
Tel.: + 48 (0)22 576 9000
France
Laboratoire GlaxoSmithKline
Tél: + 33 (0)1 39 17 84 44
Portugal
GlaxoSmithKline Produtos Farmacêuticos, Lda.
Tel: + 351 21 412 95 00
Hrvatska
GlaxoSmithKline d.o.o.
Tel: + 385 1 6051 999
România
GlaxoSmithKline (GSK) S.R.L.
Tel: + 4021 3028 208
Ireland
GlaxoSmithKline (Ireland) Limited
Tel: + 353 (0)1 4955000
Slovenija
GlaxoSmithKline d.o.o.
Tel: + 386 (0)1 280 25 00
39
Ísland
Vistor hf.
Sími: + 354 535 7000
Italia
GlaxoSmithKline S.p.A.
Tel: + 39 (0)45 9218 111
Slovenská republika
GlaxoSmithKline Slovakia s. r. o.
Tel: + 421 (0)2 48 26 11 11
Suomi/Finland
GlaxoSmithKline Oy
Puh/Tel: + 358 (0)10 30 30 30
Κύπρος
GlaxoSmithKline (Cyprus) Ltd
Τηλ: + 357 22 397000
Sverige
GlaxoSmithKline AB
Tel: + 46 (0)8 638 93 00
Latvija
GlaxoSmithKline Latvia SIA
Tel: + 371 67312687
United Kingdom
GlaxoSmithKline UK Ltd
Tel: + 44 (0)800 221441
Data ostatniej aktualizacji ulotki:
Inne źródła informacji
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków
http://www.ema.europa.eu.
40
Szczegółowa instrukcja stosowania
Co to jest inhalator?
Przed pierwszym zastosowaniem leku ANORO ELLIPTA, nie ma potrzeby sprawdzania, czy inhalator działa poprawnie; zawiera on podzielone dawki i jest gotowy do użycia.
Zawartość pudełka tekturowego z inhalatorem leku ANORO ELLIPTA
Zdzieralna
pokrywa
foliowa
Pudełko
tekturowe
Inhalator
Saszetka ze
środkiem
pochłaniającym
wilgoć
Ta ulotka
Opakowanieinhalatora
Inhalator jest dostarczany w opakowaniu. Nie należy otwierać opakowania inhalatora, dopókipacjent nie jest gotowy do rozpoczęcia stosowania nowego inhalatora. Gdy pacjent jest gotowy doużycia inhalatora, należy otworzyć opakowanie inhalatora poprzez usunięcie zdzieralnej pokrywyfoliowej. Opakowanie inhalatora zawiera saszetkę ze środkiem pochłaniającym wilgoć, abyzmniejszyć wilgotność. Po otwarciu opakowania saszetkę ze środkiem pochłaniającym wilgoć należywyrzucić nie należy jej otwierać, jeść ani wdychać.
Saszetka ze środkiem
pochłaniającymwilgoć
Po wyjęciu inhalatora z opakowania, pokrywa inhalatora będzie w położeniu "zamkniętym". Nienależy jej otwierać, dopóki pacjent nie jest gotowy do inhalacji dawki leku. Na etykiecieinhalatora w polu występującym po słowach „Wyrzucić po” należy wpisać datę wypadającą 6 tygodni
41
po otwarciu opakowania. Po tym terminie inhalatora nie należy już stosować. Zasobnik po pierwszym otwarciu można wyrzucić.
Przedstawiona poniżej szczegółowa instrukcja stosowania inhalatora zawierającego 30 dawek (na 30 dni stosowania) dotyczy również inhalatora zawierającego 7 dawek (na 7 dni stosowania).
1) Należy przeczytać przed rozpoczęciem stosowania
Gdy pokrywa inhalatora Ellipta jest otwierana i zamykana bez inhalacji leku, dawka zostanie utracona.
Utracona dawka będzie bezpiecznie przechowana wewnątrz inhalatora, ale nie będzie już dostępna do inhalacji.
Nie jest możliwe przypadkowe zastosowanie większej ilości leku lub podwójnej dawki w jednej inhalacji.
Pokrywa
Każde otwarcie pokrywy
przygotowuje jedną dawkę
Licznik dawek
Pokazuje, ile dawek leku pozostało w
inhalatorze.
Przed pierwszym użyciem inhalatora
wskazuje on dokładnie 30 dawek.
Za każdym razem, kiedy pokrywa jest otwierana,
wskazanie licznika zmniejsza się o 1.
Gdy pozostanie mniej niż 10 dawek, połowa
licznika dawek widoczna jest w kolorze
czerwonym.
Po zastosowaniu ostatniej dawki połowa
licznika dawek widoczna jest w kolorze
czerwonym i licznik wskazuje cyfrę 0.
Inhalator jest teraz pusty.
Gdy pokrywa zostanie po tym otwarta, cały
licznik będzie widoczny w kolorze czerwonym.
leku.
2) Przygotowanie dawki
Otworzyć pokrywę inhalatora dopiero wtedy, gdy pacjent jest gotowy do inhalacji dawki.Nie wstrząsać inhalatorem.
Należy przesunąć pokrywę w dół, do usłyszenia „kliknięcia”.
42
Ustnik
Wlot powietrza
„Klik”
Lek jest gotowy do inhalacji.
Potwierdza to wskazanie licznika dawek zmniejszone o 1.
Jeśli wskazanie licznika dawek nie zmniejszyło się po usłyszeniu kliknięcia oznacza to, że inhalator nie dostarczy leku.
Należy zwrócić się do farmaceuty po poradę.
3) Wykonanie inhalacji leku
Inhalator należy trzymać w pewnej odległości od ust i wykonać spokojny, głęboki
wydech.
Nie wykonywać wydechu do wnętrza inhalatora.
Włożyć ustnik inhalatora do ust i objąć go szczelnie wargami. Nie blokować palcami wlotu powietrza.
Kształt ustnika jest takwyprofilowany, abypasował do ust.
Nie blokować palcami wlotu powietrza.
Należy wykonać jeden długi, spokojny i głęboki wdech. Wstrzymać oddech tak długo, jak to możliwe (co najmniej 3-4 sekundy).
Wyjąć inhalator z ust.
Wykonać powoli spokojny wydech.
Pacjenci mogą nie wyczuć leku ani jego smaku, nawet jeśli prawidłowo stosują inhalator.
W celu oczyszczenia ustnika inhalatora należy użyć suchej chusteczki zanim zamknie się jegopokrywę.
43
4) Zamykanie inhalatora
Przesunąć pokrywę ku górze tak, aby zakryć ustnik.
44