CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Mensinorm, 75 j.m., proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwańMensinorm, 150 j.m. proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Każda fiolka liofilizowanego produktu leczniczego Mensinorm zawiera 75 j.m. ludzkiego hormonufolikulotropowego (ang. follicle stimulating hormone, FSH) i 75 j.m. ludzkiego hormonuluteinizującego (ang. luteinising hormone, LH).
W celu zwiększenia całkowitej aktywności LH dodano ludzką gonadotropinę kosmówkową (ang. human chorionic gonadotrophin, hCG), hormon naturalnie obecny w moczu kobiet w ciąży.
Każda fiolka liofilizowanego produktu leczniczego Mensinorm zawiera 150 j.m. ludzkiego hormonufolikulotropowego (FSH) i 150 j.m. ludzkiego hormonu luteinizującego (LH).W celu zwiększenia całkowitej aktywności LH dodano ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG) hormon naturalnie obecny w moczu kobiet w ciąży.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.
Proszek: biały lub prawie biały liofilizowany proszekRozpuszczalnik: przezroczysty i bezbarwny roztwór
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Indukcja owulacji: do indukowania owulacji u kobiet z brakiem owulacji lub niemiesiączkujących, u których nie było pozytywnej reakcji na leczenie cytrynianem klomifenu.
Kontrolowana hiperstymulacja jajników (ang. controlled ovarian hyperstimulation, COH) wramach technik wspomaganego rozrodu (ang. assisted reproductive technologies, ART): indukowanierozwoju mnogich pęcherzyków jajnikowych u kobiet w ramach technik wspomaganego rozrodu,takich jak zapłodnienie pozaustrojowe (ang. in vitro fertilisation, IVF).
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Leczenie produktem leczniczym Mensinorm powinno być rozpoczynane pod nadzorem lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń płodności.
Istnieją duże między- i wewnątrzosobnicze różnice w reakcji jajników na egzogenne gonadotropiny. To sprawia, że ustalenie jednolitego schematu dawkowania jest niemożliwe. Dawkę należy zatem
1
dostosowywać indywidualnie w zależności od reakcji jajników. Wymaga to zastosowania ultrasonografii i może także obejmować monitorowanie stężeń estradiolu.
Kobiety z brakiem owulacji:
Celem leczenia produktem leczniczym Mensinorm jest uzyskanie rozwoju pojedynczego pęcherzykaGraafa, z którego, po podaniu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, zostanie uwolniona komórkajajowa.
Produkt leczniczy Mensinorm można podawać w codziennych wstrzyknięciach. U pacjentek miesiączkujących leczenie powinno rozpocząć się w ciągu pierwszych 7 dni cyklu menstruacyjnego.
Według najczęściej stosowanego schematu podawanie rozpoczyna się od dawki 75 do 150 j.m. FSHna dobę. Następnie, jeśli jest to konieczne dla uzyskania właściwej, ale nie nadmiernej odpowiedzi,dawkę zwiększa się o 37,5 j.m. (do 75 j.m.) co 7 lub (najlepiej) co 14 dni.
Maksymalna dawka dobowa Mensinorm nie powinna na ogół przekraczać 225 j.m.
Leczenie należy dostosowywać do indywidualnej reakcji pacjentki ocenianej na podstawie pomiaruwielkości pęcherzyka jajnikowego za pomocą badania USG i (lub) oznaczenia stężeń estrogenów.
Dobową dawkę utrzymuje się do osiągnięcia warunków przedowulacyjnych. Zwykle do osiągnięcia tego stanu wystarcza od 7 do 14 dni leczenia.
Następnie przerywa się podawanie produktu leczniczego Mensinorm i można wywołać owulacjępoprzez podanie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej.
Jeżeli liczba reagujących pęcherzyków jajnikowych jest za duża lub stężenie estradiolu wzrasta zbytszybko, tzn. stężenie estradiolu rośnie ponad dwukrotnie w ciągu dwóch lub trzech kolejnych dni,należy zmniejszyć dobową dawkę produktu leczniczego Mensinorm. Ponieważ pęcherzyki o średnicypowyżej 14 mm mogą uwolnić komórki jajowe, istnienie wielu przedowulacyjnych pęcherzyków,których średnica przekracza 14 mm, wiąże się z ryzykiem ciąży mnogiej. W takim przypadku należyodstąpić od podawania hCG i zapobiegać ciąży, aby nie dopuścić do wystąpienia ciąży mnogiej.Pacjentka powinna zastosować mechaniczną metodę antykoncepcji lub powstrzymać się ododbywania stosunków płciowych do czasu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego (patrzpunkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania). Nowy cykl leczenianależy rozpocząć od dawki początkowej mniejszej niż zastosowana w poprzednim cyklu.
Jeśli u pacjentki nie stwierdza się odpowiedniej odpowiedzi po 4 tygodniach leczenia, ten cyklleczenia należy przerwać, a nowy cykl leczenia należy rozpocząć od dawki początkowej większej niżzastosowana w przerwanym cyklu.
Po uzyskaniu optymalnej odpowiedzi należy podać w pojedynczym wstrzyknięciu od 5 000 j.m. do10 000 j.m. hCG w ciągu 24 do 48 godzin po ostatnim wstrzyknięciu produktu leczniczegoMensinorm.
Pacjentce zaleca się odbycie stosunku płciowego w dniu wstrzyknięcia hCG oraz w następnym dniupo wstrzyknięciu hCG.
Alternatywnie może zostać przeprowadzona inseminacja domaciczna.
Kobiety poddawane stymulacji jajników w celu uzyskania rozwoju wielu pęcherzyków jajnikowych w ramach technik wspomaganego rozrodu:
Hamowanie czynności przysadki w celu zahamowania wzrostu poziomu endogennego LH i kontrolipodstawowego poziomu LH jest obecnie zwykle uzyskiwane przez podanie agonisty lub antagonistyhormonu uwalniającego gonadotropinę (ang. Gonadotropin Releasing Hormone, GnRH).
Według najczęściej stosowanego protokołu podawanie produktu leczniczego Mensinorm rozpoczynasię około dwa tygodnie po rozpoczęciu leczenia agonistą, a następnie podawanie obu produktówleczniczych jest kontynuowane do osiągnięcia odpowiedniego stopnia dojrzałości pęcherzyków. Naprzykład po dwóch tygodniach hamowania czynności przysadki za pomocą leczenia agonistą, produkt
2
leczniczy Mensinorm podawany jest w dawce 150 j.m. do 225 j.m. przez pierwsze siedem dni. Następnie dawka jest dostosowywana w zależności od reakcji jajników pacjentki na leczenie.
Postępowanie alternatywne w przypadku kontrolowanej hiperstymulacji jajników obejmuje podawanieod 150 do 225 j.m. produktu leczniczego Mensinorm na dobę, począwszy od 2. lub 3. dnia cyklumenstruacyjnego. Leczenie jest prowadzone do czasu uzyskania odpowiedniego stopnia dojrzałościpęcherzyków jajnikowych (ocenianego za pomocą oznaczania stężenia estrogenów w surowicy i (lub)badania USG) przy zastosowaniu dawki dostosowanej do odpowiedzi pacjentki (zwykle nie wyższejniż 450 j.m. na dobę). Odpowiedni stopień dojrzałości pęcherzyków jajnikowych uzyskuje się średniookoło dziesiątego dnia leczenia (w ciągu 5 do 20 dni).
Po uzyskaniu optymalnej odpowiedzi podaje się w pojedynczym wstrzyknięciu od 5 000 j.m. do10 000 j.m. hCG w ciągu 24 do 48 godzin po ostatnim wstrzyknięciu produktu leczniczegoMensinorm w celu wzbudzenia uformowania dojrzałego pęcherzyka.
Uwolnienie komórki jajowej następuje 34–35 godzin później.
Dzieci i młodzież
Produkt nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.
Sposób podawania
Produkt leczniczy Mensinorm jest przeznaczony do podawania podskórnego i domięśniowego.
Bezpośrednio przed użyciem proszek należy rekonstytuować za pomocą dostarczonego rozpuszczalnika.
Aby uniknąć bolesnych wstrzyknięć i zminimalizować wyciek z miejsca wstrzyknięcia, produktleczniczy Mensinorm należy podawać podskórnie powoli. Miejsca wstrzyknięć podskórnych należyzmieniać, aby uniknąć lipoatrofii. Niewykorzystany roztwór należy wyrzucić.
Wstrzyknięcia podskórne mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjentki pod warunkiem, żebędą dokładnie przestrzegać instrukcji i zaleceń lekarza.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na menotropinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (wymienioną w
punkcie 6.1).
Powiększenie jajników lub torbiele jajników niespowodowane zespołem policystycznych jajników. Krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie.
Rak jajnika, macicy lub piersi.
Guzy podwzgórza lub przysadki mózgowej.
Produkt leczniczy Mensinorm jest przeciwwskazany, jeśli odpowiednia odpowiedź na leczenie nie może być osiągnięta z powodu:
pierwotnej niewydolności jajników,
wad rozwojowych narządów płciowych uniemożliwiających prawidłowy przebieg ciąży, włókniaków macicy uniemożliwiających prawidłowy przebieg ciąży.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Mogą wystąpić reakcje anafilaktyczne, szczególnie w przypadku pacjentek o znanej nadwrażliwościna gonadotropiny. Pierwsze wstrzyknięcie produktu leczniczego Mensinorm powinno być dokonanepod bezpośrednią kontrolą lekarza w warunkach umożliwiających ewentualną resuscytacjękrążeniowo-oddechową.
3
Pierwsze wstrzyknięcie produktu leczniczego Mensinorm powinno być dokonane pod bezpośrednią kontrolą lekarza.
Samodzielne wstrzyknięcia produktu leczniczego Mensinorm może być wykonywane tylko przezpacjentki z silną motywacją i odpowiednio przeszkolone. Przed wykonaniem samodzielnegowstrzyknięcia pacjentka musi być poinstruowana o sposobie wykonywania wstrzyknięć podskórnych,tj. o możliwym miejscu wstrzyknięcia i sposobie przygotowania roztworu do wstrzyknięcia.
Przed rozpoczęciem leczenia należy dokonać właściwej oceny niepłodności pary i wykluczyć możliweprzeciwwskazania do zajścia w ciążę. W szczególności należy przeprowadzić badania w kierunkuniedoczynności tarczycy, niedoboru hormonów kory nadnerczy, hiperprolaktynemii, guzów przysadkii podwzgórza oraz zastosować odpowiednie, swoiste leczenie.
Zespół hiperstymulacji jajników (ang. Ovarian Hyperstimulation Syndrome, OHSS)Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić badanie USG w celu określenia stadium rozwojupęcherzyków jajnikowych i oznaczyć stężenia estradiolu. Parametry te należy regularnie kontrolowaćpodczas leczenia. Ma to szczególne znaczenie na początku stymulacji (patrz niżej).
Poza rozwojem dużej liczby pęcherzyków jajnikowych stężenie estradiolu we krwi może wzrosnąć wbardzo szybkim tempie, tzn. ponad dwukrotnie w ciągu dwóch lub trzech kolejnych dni, i osiągnąćnadmiernie wysokie wartości. Rozpoznanie hiperstymulacji jajników można potwierdzić za pomocąbadania USG. W przypadku wystąpienia niepożądanej hiperstymulacji jajników (tj. niewystępującej wramach kontrolowanej hiperstymulacji jajników w programach technik wspomaganego rozrodu)należy przerwać podawanie produktu leczniczego Mensinorm. W takim wypadku należy unikaćzajścia w ciążę oraz nie podawać hCG, ponieważ może to spowodować, oprócz wielokrotnej owulacji,zespół hiperstymulacji jajników (OHSS). Kliniczne objawy podmiotowe i przedmiotowe łagodnegozespołu hiperstymulacji jajników to ból brzucha, nudności, biegunka i łagodne do umiarkowanegopowiększenie jajników i torbieli jajników. W rzadkich przypadkach dochodzi do wystąpieniaciężkiego zespołu hiperstymulacji jajników, który może zagrażać życiu. Stan ten charakteryzuje siędużymi torbielami jajników (bliskimi pęknięcia), wodobrzuszem, częstym wysiękiem opłucnowym izwiększeniem masy ciała. W rzadkich przypadkach przebieg OHSS może być powikłany żylną lubtętniczą chorobą zakrzepowo-zatorową (patrz punkt 4.8 Działania niepożądane).
Ciąże mnogie
U pacjentek poddawanych procedurom ART ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej jest związane główniez liczbą przeniesionych zarodków. U pacjentek poddawanych leczeniu mającemu na celu wzbudzenieowulacji występowanie ciąż i porodów mnogich jest większe niż w przypadku zapłodnienianaturalnego. Większość ciąż mnogich to ciąże bliźniacze. W celu zminimalizowania ryzyka ciążymnogiej zaleca się dokładne monitorowanie odpowiedzi jajników.
Utrata ciąży
Częstość poronień spontanicznych u pacjentek leczonych FSH jest wyższa niż w populacji ogólnej, ale porównywalna z częstością występowania poronień u kobiet z innymi zaburzeniami płodności.
Ciąża pozamaciczna
Ponieważ u niepłodnych kobiet poddawanych zabiegom wspomaganego rozrodu, szczególnie IVF,często występują nieprawidłowości jajowodów, częstość występowania ciąż pozamacicznych możebyć wyższa. Dlatego ważne jest wczesne ultrasonograficzne potwierdzenie, że ciąża jestumiejscowiona prawidłowo (wewnątrzmacicznie).
Nowotwory układu rozrodczego
Istnieją doniesienia o nowotworach jajników oraz układu rozrodczego, zarówno łagodnych, jak izłośliwych, u kobiet poddawanych wielokrotnie leczeniu niepłodności. Nie ustalono jeszcze, czyleczenie gonadotropinami zwiększa ryzyko podstawowe wystąpienia tych nowotworów u niepłodnychkobiet.
4
Wrodzone wady rozwojowe
Częstość występowania wrodzonych wad rozwojowych po zastosowaniu ART może być niecowiększa niż w przypadku zapłodnień spontanicznych. Uważa się, że jest to spowodowane różnicami wcechach rodzicielskich (np. wiekiem matki, parametrami nasienia) i ciążami mnogimi.
Zdarzenia zakrzepowo-zatorowe
U kobiet z ogólnie znanymi czynnikami ryzyka zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, ujawnionymi wwywiadzie lub wywiadzie rodzinnym, otyłością olbrzymią (współczynnik BMI >30 kg/m2) lubtrombofilią, ryzyko wystąpienia żylnych lub tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych w trakcielub po zakończeniu leczenia gonadotropinami może być większe. U kobiet tych należy ocenićstosunek korzyści do ryzyka podania gonadotropin (patrz punkt 4.8 Działania niepożądane).
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji produktu leczniczego Mensinorm z innymiproduktami leczniczymi u ludzi. Chociaż brak jest doświadczenia klinicznego, należy spodziewać się,że jednoczesne stosowanie produktu leczniczego Mensinorm 75 j.m. lub Mensinorm 150 j.m. icytrynianu klomifenu może nasilać reakcję jajników. Jeśli do desensytyzacji przysadkizgowejstosuje się agonistę GnRH, w celu uzyskania odpowiedniej reakcji jajników może być koniecznezastosowanie większej dawki produktu leczniczego Mensinorm 75–150 j.m.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Produktu leczniczego Mensinorm nie należy stosować w okresie ciąży.Nie ma doniesień o ryzyku działań teratogennych wskutek kontrolowanej stymulacji jajnikówgonadotropinami uzyskanymi z moczu. Do tej pory nie zgromadzono innych stosownych danychepidemiologicznych.
Badania na zwierzętach nie wskazują działania teratogennego.
Karmienie piersią
Produktu leczniczego Mensinorm nie należy stosować w okresie karmienia piersią.Podczas karmienia piersią wydzielanie prolaktyny może spowodować osłabienie odpowiedzi nastymulację jajników.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu produktu leczniczego na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Jednak jest mało prawdopodobne, że produkt leczniczy Mensinorm ma wpływ na zdolność pacjentek do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszanymi w badaniach klinicznych zdarzeniami niepożądanymi podczas leczeniaproduktem leczniczym Mensinorm (zależnie od dawki) na ogół łagodna hiperstymulacja jajników(ang. ovarian hyperstimulation, OHSS) z niewielkim powiększeniem jajników oraz dyskomfort lubból brzucha. Wystąpił tylko jeden przypadek ciężkiej OHSS.
Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi podczas leczenia produktem leczniczymMensinorm były ból głowy i wzdęcie brzucha, a także nudności, zmęczenie, zawroty głowy i ból wmiejscu wstrzyknięcia.
W poniższej tabeli przedstawiono główne działania niepożądane (>1%) występujące u kobiet leczonych produktem leczniczym Mensinorm w badaniach klinicznych według klasyfikacji układów i
5
narządów oraz częstości występowania. W obrębie każdej grupy częstości działania niepożądane przedstawione od najcięższych do najlżejszych.
W obrębie każdej grupy układów i narządów działania niepożądane pogrupowane według częstościwystępowania, od najczęstszych do najrzadszych, za pomocą następujących konwencji:
Bardzo często (1/10); często (od 1/100 do 1/10); niezbyt często (od 1/1 000 do 1/100); rzadko (od1/10 000 do 1/1 000); Bardzo rzadko (od 1/10 000), nieznana (częstość nie może być określona napodstawie dostępnych danych).
Układ* Częstość Działanie niepożądane produktu
leczniczego
Zaburzenia układu nerwowego Bardzo często Ból głowy
Często Zawroty głowy
Zaburzenia żołądka i jelit Bardzo często Wzdęcie brzucha
Często Ból lub dyskomfort brzucha, nudności
Zaburzenia mięśniowo-
szkieletowe i tkanki łącznej
Często Ból pleców, uczucie ciężkości
Zaburzenia układu rozrodczego i
piersi
Często Zespół hiperstymulacji jajników, ból w
miednicy, tkliwość piersi
Zaburzenia ogólne i stany w
miejscu podania
Często Ból w miejscu wstrzyknięcia, reakcja w
miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, złe
samopoczucie, pragnienie
Zaburzenia naczyniowe Często Uderzenia gorąca
*W celu opisania działania niepożądanego zastosowano najbardziej odpowiedni termin systemuMedDRA. Należy brać także pod uwagę synonimy lub podobne stany niewymienione powyżej.
Jak wynika z opublikowanych badań, następujące działania niepożądane obserwowano u pacjentek leczonych ludzkimi gonadotropinami menopauzalnymi.
*Ciężka hiperstymulacja jajników (OHSS) z zaznaczonym powiększeniem jajników i tworzeniemtorbieli, ostry ból brzucha, wodobrzusze, wysięk opłucnowy, hipowolemia, wstrząs i zaburzeniazakrzepowo-zatorowe (patrz również punkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczącestosowania).
*Skręt jajnika w przebiegu ciężkich przypadków OHSS
*Zgłaszano przypadki pęknięcia torbieli jajnika z krwotokiem do otrzewnej i pęknięcia torbieli zeskutkiem śmiertelnym.
*Podczas stosowania produktów leczniczych zawierających gonadotropiny obserwowano reakcjealergiczne, także uogólnione (patrz również punkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożnościdotyczące stosowania).
Spodziewane działania niepożądane związane z podawaniem gonadotropin to reakcje w miejscu wstrzyknięcia takie jak ból, zaczerwienienie, zasinienie, opuchlizna i (lub) podrażnienie.
Spodziewana częstość takich działań w przypadku podania domięśniowego jest wyższa niż wprzypadku podania podskórnego.
6
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa,
tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309,
strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Brak dostępnych danych dotyczących ostrej toksyczności menotropiny u ludzi, ale badania nazwierzętach wykazały, że ostra toksyczność produktów gonadotropiny uzyskanych z moczu jestbardzo niska. Zbyt wysokie dawki menotropiny mogą prowadzić do hiperstymulacji jajników (patrzpunkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: gonadotropiny. Kod ATC: G03GA02
Substancją czynną produktu leczniczego Mensinorm jest wysoce oczyszczona ludzka gonadotropina menopauzalna.
FSH w produkcie leczniczym Mensinorm jest uzyskiwane z moczu kobiet w okresiepostmenopauzalnym; LH jest uzyskiwane zarówno z moczu kobiet w okresie postmenopauzalnym, jaki moczu kobiet w ciąży. Produkt leczniczy jest standaryzowany w celu uzyskania współczynnikaaktywności FSH/LH zbliżonego do 1.
Składnik FSH menotropiny pobudza wzrost i rozwój pęcherzyków jajnikowych, zwiększając ichliczbę. FSH zwiększa wytwarzanie estradiolu w komórkach ziarnistych na drodze aromatyzacjiandrogenów pochodzących z komórek tekalnych pod wpływem LH.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Biologiczna skuteczność menotropiny wynika głównie z zawartego w niej FSH. Farmakokinetykamenotropiny po podaniu domięśniowym lub podskórnym wykazuje dużą zmienność osobniczą. Daneuzyskane z badań przeprowadzonych z zastosowaniem menotropiny wskazują, że po jednymwstrzyknięciu 300 j.m. maksymalne stężenie FSH w surowicy jest osiągane po około 19 godzinach wprzypadku wstrzyknięcia domięśniowego i po 22 godzinach w przypadku wstrzyknięcia podskórnego.Po podaniu domięśniowym szczytowe stężenia FSH wyniosły 6,5 ± 2,1 j.m./l z wartością AUC0-twynoszącą 438,0 ± 124,0 j.m. × h/l. Po podaniu podskórnym wartość Cmax wyniosła 7,5 ± 2,8 j.m./l zwartością AUC0-t wynoszącą 485,0 ± 93,5 j.m. × h/l.
Wynikowe wartości AUC i stężenia Cmax dla LH w grupie otrzymującej podania podskórne byłyznacząco niższe niż w grupie otrzymującej podania domięśniowe. Ten wynik może być skutkiemwykrytych bardzo niskich stężeń (blisko lub poniżej granic wykrywalności) oraz dużej zmiennościmiędzy- i wewnątrzosobniczej.
7
Następnie stężenia w surowicy zmniejszają się z okresem półtrwania wynoszącym około 45 godzin po podaniu domięśniowym i 40 godzin po podaniu podskórnym. Po podaniu menotropina wydalana jest głównie przez nerki.
Nie badano farmakokinetyki produktu leczniczego u pacjentek z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Nie przeprowadzono żadnych przedklinicznych badań produktu leczniczego Mensinorm.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Proszek: laktoza jednowodnaRozpuszczalnik: Sodu chlorek
Woda do wstrzykiwań
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie mieszać produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi, ponieważ nie wykonano badańdotyczących zgodności.
6.3 Okres ważności
2 lata.
Zaleca się użycie produktu leczniczego bezpośrednio po sporządzeniu roztworu.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Przechowywać fiolkę i ampułko-strzykawkę z rozpuszczalnikiem w tekturowym pudełku w celu ochrony przed światłem.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
1 zestaw zawiera: fiolkę z proszkiem (szkło typu I) zamkniętą korkiem z gumy bromobutylowej iodrywanym wieczkiem (aluminium i kolorowy plastik: 75 j.m. jasnozielony, 150 j.m. ciemnozielony) + 1 ml rozpuszczalnika w ampułko-strzykawce (szkło typu I) z zatyczką (izopren ibromobutyl) oraz korkiem (chlorobutyl z silikonem) + 1 igła do rekonstytucji i wstrzyknięciadomięśniowego oraz 1 igła do wstrzyknięcia podskórnego. Te cztery elementy pakowane w blistry(PVC); Opakowania zawierają 1, 5 i 10 zestawów.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego
do stosowania
Roztwór należy przygotować bezpośrednio przed wstrzyknięciem.
Każda fiolka jest przeznaczona wyłącznie do jednorazowego użycia. Rekonstytucję produktuleczniczego należy przeprowadzać w warunkach aseptycznych.
Do rekonstytucji produktu leczniczego Mensinorm można używać wyłącznie rozpuszczalnika dostarczonego w opakowaniu.
8
Do przygotowania roztworu zapewnić czyste miejsce; przed przystąpieniem do rekonstytucji roztworunależy umyć ręce.
Na czystej powierzchni przygotować następujące elementy:- dwa gaziki bawełniane nasączone alkoholem (nie dołączone do opakowania),- jedną fiolkę z proszkiem Mensinorm,
- jedną ampułko-strzykawkę z rozpuszczalnikiem,
- jedną igłę do przygotowania wstrzyknięcia i do wstrzyknięcia domięśniowego,- cienką igłę do wstrzyknięcia podskórnego.
Rekonstytucja roztworu do wstrzykiwań
Przygotowanie roztworu do wstrzykiwań:
Zdjąć zatyczkę ampułko-strzykawki; założyć (długą) igłę do rekonstytucji roztworu na ampułko- strzykawkę.
1. Zdjąć aluminiowy kapsel z fiolki zawierającej proszek Mensinorm i zdezynfekować gumową część zatyczki wieczka gazikiem zwilżonym alkoholem.
2. Za pomocą strzykawki powoli wstrzyknąć rozpuszczalnik do fiolki z proszkiem przez gumowy korek.
3. Delikatnie obracać fiolkę w dłoniach, proszek rozpuści się całkowicie, uważając, aby
nie tworzyć piany.
4. Po rozpuszczeniu proszku (co zwykle następuje od razu) powoli wciągnąć roztwór do
strzykawki.
W przypadku rekonstytucji większej liczby fiolek produktu leczniczego Mensinorm niż 1 należypobrać zrekonstytuowaną zawartość pierwszej fiolki do strzykawki, a następnie, po powtórzeniuczynności 1–4, powoli wstrzyknąć do drugiej fiolki.
W przypadku zastosowania wielu fiolek proszku ilość menotropiny zawarta w 1 ml zrekonstytuowanego roztworu będzie następująca:
Mensinorm 75 j.m. proszek i
rozpuszczalnik do sporządzania
roztworu do wstrzykiwań
Liczba Całkowita ilość
zastosowanych menotropiny w 1 ml
fiolek roztworu
1 75 j.m.
Mensinorm 150 j.m. proszek i
rozpuszczalnik do sporządzania
roztworu do wstrzykiwań
Liczba Całkowita ilość
zastosowanych menotropiny w 1 ml
fiolek roztworu
1 150 j.m.
2 150 j.m.
3 225 j.m.
4 300 j.m.
5 375 j.m.
6 450 j.m.
2 300 j.m.
3 450 j.m.
Roztwór musi powinien być klarowny i bezbarwny.
Utylizacja wszystkich użytych narzędzi:
Każdy niezużyty produkt i wszystkie odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami (pozakończeniu wstrzyknięcia wszystkie igły i puste strzykawki należy wyrzucić do odpowiedniegopojemnika).
9
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
IBSA Farmaceutici Italia srlVia Martiri di Cefalonia, 226900 Lodi Włochy
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
22406, 22407
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO
OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 27.04.2015 Data ostatniego przedłużenia pozwolenia:
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
10