ANEKS I
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Puregon 150 j.m./0,18 ml roztwór do wstrzykiwań Puregon 300 j.m./0,36 ml roztwór do wstrzykiwań Puregon 600 j.m./0,72 ml roztwór do wstrzykiwań Puregon 900 j.m./1,08 ml roztwór do wstrzykiwań
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Puregon 150 j.m./0,18 ml roztwór do wstrzykiwań
1 wkład zawiera dawkę 150 j.m. rekombinowanego hormonu folikulotropowego (ang. FSH, follicle- stimulating hormone) w 0,18 ml wodnego roztworu. Roztwór do wstrzykiwań zawiera jako substancję czynną folikulotropinę beta, o stężeniu 833 j.m./ml wodnego roztworu produkowaną metodą inżynieriigenetycznej z komórek jajnika chomika chińskiego (ang. CHO, Chinese hamster ovary). Odpowiada to 83,3 mikrogramów białka / ml (swoista bioaktywność in vivo odpowiadająca około 10 000 j.m. FSH / mg białka).
Puregon 300 j.m./0,36 ml roztwór do wstrzykiwań
1 wkład zawiera dawkę 300 j.m. rekombinowanego hormonu folikulotropowego (FSH) w 0,36 mlwodnego roztworu. Roztwór do wstrzykiwań zawiera jako substancję czynną folikulotropinę beta,o stężeniu 833 j.m./ml wodnego roztworu produkowaną metodą inżynierii genetycznej z komórek jajnika chomika chińskiego (CHO). Odpowiada to 83,3 mikrogramów białka / ml (swoista bioaktywność in vivo odpowiadająca około 10 000 j.m. FSH / mg białka).
Puregon 600 j.m./0,72 ml roztwór do wstrzykiwań
1 wkład zawiera dawkę 600 j.m. rekombinowanego hormonu folikulotropowego (FSH) w 0,72 mlwodnego roztworu. Roztwór do wstrzykiwańzawiera jako substancję czynną folikulotropinę beta, o stężeniu 833 j.m./ml wodnego roztworu produkowaną metodą inżynierii genetycznej z komórek jajnika chomika chińskiego (CHO). Odpowiada to 83,3 mikrogramów białka / ml (swoista bioaktywność in vivo odpowiadająca około 10 000 j.m. FSH / mg białka).
Puregon 900 j.m./1,08 ml roztwór do wstrzykiwań
1 wkład zawiera dawkę 900 j.m. rekombinowanego hormonu folikulotropowego (FSH) w 1,08 mlwodnego roztworu. Roztwór do wstrzykiwań zawierajako substancję czynną folikulotropinę beta,o stężeniu 833 j.m./ml wodnego roztworu produkowaną metodą inżynierii genetycznej z komórek jajnika chomika chińskiego (CHO). Odpowiada to 83,3 mikrogramów białka / ml (swoistabioaktywność in vivo odpowiadająca około 10 000 j.m. FSH / mg białka).
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
Ten produkt leczniczy zawiera 10 mg alkoholu benzylowego na ml.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Roztwór do wstrzykiwań (do wstrzykiwań).
Klarowny i bezbarwny roztwór.
Wkłady przystosowane do stosowania w połączeniu z penem.
2
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
U dorosłych kobiet:
Puregon jest wskazany do stosowania w leczeniu niepłodności kobiet w następujących sytuacjach
klinicznych:
Brak owulacji (w tym zespół policystycznych jajników, ang. Polycystic Ovarian Syndrome PCOS) u kobiet, u których nie było pozytywnej reakcji na leczenie cytrynianem klomifenu. Kontrolowana hiperstymulacja jajników celem uzyskania rozwoju mnogich pęcherzyków w programach wspomaganego rozrodu [np. Zapłodnienie w warunkach in vitro/transfer zarodka (ang. In Vitro Fertilisation/Embryo Transfer IVF/ET), transfer gamety do jajowodu (ang. Gamete Intra-Fallopian Transfer GIFT) oraz wewnątrzcytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika do komórki jajowej (ang. Intracytoplasmic Sperm Injection ICSI)].
U dorosłych mężczyzn:
Zaburzenia spermatogenezy w wyniku hipogonadyzmu hipogonadotropowego.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie produktem Puregon powinno b rozpoczynane pod nadzorem lekarza, mającego doświadczenie wleczeniu zaburzeń płodności.
Pierwsze wstrzyknięcie produktu Puregon powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.
Dawkowanie
Dawkowanie u kobiet
Istnieją znaczne między- i wewnątrzosobnicze różnice w reakcji jajników na egzogenne gonadotropiny. To sprawia, że opracowanie jednolitego schematu dawkowania jest niemożliwe. W związku z tym dawkę należy dostosować indywidualnie, w zależności oduzyskanej reakcjijajników. Wymaga to oceny ultrasonograficznej rozwoju pęcherzyków jajnikowych. Pomocne może być również jednoczesne oznaczanie stężenia estradiolu w surowicy krwi.
Należy pamiętać używając pen, że jest on precyzyjnym przyrządem podającym dokładnie taką dawkę, jaka jest nastawiona. Stwierdzono, że średnio o 18% więcej FSH jest podawane przy użyciu pena niż standardowej strzykawki. Może to mieć szczególne znaczenie przy zamianie pena na standardową strzykawkę w trakcie jednego cyklu. Szczególnie zamieniając strzykawkę na pen konieczne może być niewielkie dostosowanie dawek, aby zapobiec podaniu zbyt dużej dawki całkowitej. W oparciu o wyniki porównawczych badań klinicznych uważa się, że należy stosować mniejsze całkowite dawki produktu Puregon w czasie krótszego okresu leczenia, niż te stosowane zazwyczaj w przypadku FSH z moczu, nie tylko w celu uzyskania optymalnego rozwoju pęcherzyków, ale także w celu zmniejszenia ryzyka niepożądanej hiperstymulacji jajników (patrz punkt 5.1). Doświadczenie kliniczne w stosowaniu produktu Puregon uzyskano stosując produkt wtrzech cyklachterapeutycznych w obu wskazaniach. Ogólne doświadczenie z IVF wskazuje, że skuteczność leczenia nie zmienia się podczas pierwszych czterech cykli stosowania leku, po czym zaczyna stopniowo się zmniejszać.
Brak owulacji
Zalecany jest sekwencyjny schemat terapeutyczny, rozpoczynający się od stosowania dziennie 50 j.m. produktu Puregon. Dawkę początkową utrzymuje się przez przynajmniej siedem dni. Jeżeli nie ma reakcji ze strony jajników, dawkę dobową zwiększa się stopniowo domomentu, w którym wzrost pęcherzyków i (lub) stężenie estradiolu w osoczu będą świadczyły o odpowiedniej odpowiedzi farmakodynamicznej. Dobowy wzrost stężenia estradiolu o 40- 100% uważany jest za optymalny. Dobową dawkę utrzymuje się do osiągnięcia warunków przedowulacyjnych. Warunki przedowulacyjne osiągane wtedy, kiedy można
ultrasonograficznie potwierdzić obecność pęcherzyka dominującego o średnicy co najmniej18 mmi (lub) gdy stężenie estradiolu w osoczu utrzymuje się w granicach 300-
900 pikogramów/ml (1000-3000 pmol/l). Do osiągnięcia takiego stanu wystarcza zazwyczaj
3
7 do 14 dni leczenia. Następnie przerywa się podawanie produktu Puregon i można wywołaćowulację poprzez podanie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG).
Jeżeli liczba reagujących pęcherzyków jest za duża lub stężenie estradiolu wzrasta zbyt szybko,tzn. stężenie estradiolu rośnie ponad dwukrotnie w ciągu dwóch lub trzech kolejnych dni,należy zmniejszyć dobową dawkę produktu.
Pęcherzyki o średnicy powyżej 14 mm mogą ulec zapłodnieniu. Istnienie wielu pęcherzyków, których średnicaprzekracza 14 mm, wiąże się z ryzykiem ciąży mnogiej. W takim przypadkunależy odstąpić od podawania hCG, aby uniknąć wystąpienia ciąży mnogiej.
Kontrolowana hiperstymulacja jajników w medycznych programach wspomaganego rozrodu
Stosuje się różne protokoły stymulacji. Zalecaną dawką początkową jest dawka 100-225 j.m., stosowana przez przynajmniej pierwsze cztery dni. Następnie dawkę należy dostosować indywidualnie, w zależności od reakcji jajników. W badaniach klinicznych wykazano, że wystarczającą dawką podtrzymującą jest dawka 75-375 j.m. stosowana przez 6-12 dni, chociaż konieczne może okazać się przedłużenie okresu leczenia.
Puregon można podawać samlub w połączeniu z analogiem GnRH, agonistą lub antagonistą, w celu zapobieżenia przedwczesnej luteinizacji. Podczas stosowania agonisty GnRH wymagane może być zastosowanie wyższej terapeutycznej dawki produktu Puregon w celu uzyskaniaodpowiedniej odpowiedzi pęcherzykowej.
Reakcję jajników monitoruje się badaniem ultrasonograficznym. Pomocne może być również jednoczesne oznaczanie stężeniaestradiolu w surowicy krwi. Gdy badanie ultrasonograficzne wykaże obecność co najmniej trzech pęcherzyków o średnicach 16-20 mmi istnieją oznakidobrej odpowiedzi estradiolowej (stężenie estradiolu w osoczu wynosi 300-400 pikogramów/ml (1000-1300 pmol/l) dla każdego pęcherzyka o średnicy powyżej 18 mm), wywołuje się ostatnią fazę dojrzewania pęcherzyków przez podanie hCG. Oocyt pobiera się 34-35 godzin później.
Dawkowanie u mężczyzn
Puregon podaje się w dawce 450 j.m./tydzień, zwykle podzielonej na trzy dawki po 150 j.m. równocześnie z hCG. Leczenie produktem Puregon równocześnie z hCG należy kontynuować przez co najmniej 3 do 4 miesięcy, aby można spodziewać się jakiejkolwiekpoprawy spermatogenezy.W celu oceny skuteczności, zaleca się badanie nasienia, po 4 do 6 miesiącach od rozpoczęcia leczenia. Jeżeli po tym czasie nie ma właściwej reakcji, to leczenie skojarzone można kontynuować; w aktualnych badaniach klinicznych wykazano, że aby uzyskać spermatogenezę leczenie może trwać do 18 miesięcya nawet dłużej.
Dzieci i młodzież
Stosowanie produktu leczniczego Puregon u dzieci i młodzieży nie jest zgodne z zatwierdzonymi
wskazaniami.
Sposób podawania
Puregon roztwór do wstrzykiwań we wkładach należy stosować w połączeniu z Puregon Pen(wstrzykiwacz) i podaw podskórnie. Należy zmieniać miejsce podawania, aby uniknąć lipoatrofii. Wstrzyknięcia produktu Puregon za pomocą pena mogą być wykonane przez pacjenta, pod warunkiem uzyskania odpowiednich instrukcji od lekarza.
4.3 Przeciwwskazania
Umężczyzn i u kobiet
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną
w punkcie 6.1.
Nowotwory jajnika, piersi, macicy, jąder, przysadki lub podwzgórza. Pierwotna niewydolność gonad.
Dodatkowo u kobiet
Krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie.
Torbiele jajników lub powiększenie jajników, nie związane z zespołem policystycznych
jajników (PCOS).
4
Wady rozwojowe narządów płciowych uniemożliwiające zajście w ciążę. Włókniakomięśniaki macicy uniemożliwiające zajście w ciążę.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Identyfikowalność
W celu poprawienia identyfikowalności biologicznych produktów leczniczych należy czytelnie zapisać nazwę i numer serii podawanego produktu.
Reakcje nadwrażliwości na antybiotyki
Puregon może zawierać ślady streptomycyny i (lub) neomycyny. Antybiotyki te mogą powodować reakcje uczuleniowe u osób wrażliwych.
Ocena niepłodności przed rozpoczęciem leczenia
Przed rozpoczęciem leczenia należy dokonać szczegółowej oceny rodzaju niepłodności udanej pary. U pacjentek szczególną uwagę należy zwrócić na niedoczynność tarczycy, niewydolność kory nadnerczy, hiperprolaktynemię oraz guzy przysadki lub podwzgórza i w razie konieczności, zastosować właściwe leczenie.
U kobiet
Zespółhiperstymulacji jajników (ang. Ovarian Hyperstimulation Syndrome, OHSS)
Zespół hiperstymulacji janików jest oddzielną jednostką chorobową inną niż niepowikłane powiększenie jajników. Do klinicznych przedmiotowych i podmiotowych objawów łagodnego i umiarkowanego zespołu hiperstymulacji jajników można zaliczyć ból brzucha, nudności, biegunkę, nieznaczne lub umiarkowane powiększenie jajników oraz torbiele jajników. W ciężkiej postaci zespół hiperstymulacji jajników może zagrażać życiu. Do klinicznych przedmiotowych i podmiotowych objawów ciężkiej postaci zespołu hiperstymulacji jajników zalicza się obecność dużych torbieli jajników, ostry ból brzucha, płyn wjamie otrzewnej, wysięk opłucnowy, płyn w jamie opłucnej, duszność, skąpomocz, nieprawidłowe parametrykrwi oraz zwiększenie masy ciała. W rzadkich przypadkach zespołowi hiperstymulacji jajników może towarzyszyć żylna lub tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa. Zgłaszano przypadki OHSS z przemijającymi nieprawidłowościamiparametrów czynności wątroby świadczącymi o zaburzeniach czynności wątroby i z obecnością lub bez zmian morfologicznych w bioptatach wątroby.
Zespół hiperstymulacji jajników może wystąpić w wyniku podania ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) i w związku z ciążą (wpływ endogennej hCG). Wczesna postać zespołu hiperstymulacji jajników występuje zazwyczaj w ciągu 10 dni po podaniu hCG i może mieć związekz nadmierną odpowiedzią jajników nastymulację gonadotropinami. Późna postać zespołu hiperstymulacji jajników występuje po upływie ponad 10 dni od podania hCG w następstwie zmian hormonalnych pojawiających się w ciąży. Ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników należy monitorować pacjentki co najmniej przez dwa tygodnie po podaniu hCG.
Kobiety, u których stwierdza się obecność czynników ryzyka wzmożonej odpowiedzi jajników, mogą być szczególnie podatne na wystąpienie OHSS w trakcie leczenia produktem Puregon lub po jego zakończeniu. W pierwszym cyklu stymulacji jajników u kobiet, u których tylko częściowo znane czynniki ryzyka, zaleca się ścisłą obserwację pod kątem występowania wczesnych przedmiotowych
i podmiotowych objawów OHSS.
W celu zmniejszenia ryzyka OHSS podczas stosowania techniki wspomaganego rozrodu (ang. ART, Assisted Reproduction Technology) należy postępować zgodnie z aktualną praktyką kliniczną. Przestrzeganie zalecanej dawki produktu leczniczego Puregon i schematu leczenia oraz dokładnemonitorowanie odpowiedzi jajników jest ważne, w celu zmniejszenia ryzyka OHSS. Aby monitorow ryzyko OHSS, zaleca się wykonywanie badań ultrasonograficznych rozwoju pęcherzykówjajnikowych przed rozpoczęciem leczenia oraz w regularnych odstępach wtrakcie leczenia; pomocne może być także jednoczesne oznaczanie stężenia estradiolu wsurowicy krwi.
5
W przypadku stosowania techniki wspomaganego rozrodu (ART) istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia OHSS wpostaci 18 lub więcej pęcherzyków o średnicy 11 mm lub większej.
W przypadku wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników należy wdrożyć i prowadzić odpowiednie standardowe postępowanie przewidziane w tego rodzaju zaburzeniach.
Ciąża mnoga
Przypadki ciąży mnogiej i porodówmnogich opisywano w przypadku wszystkich metod leczeniagonadotropinami, w tym stosowania produktu Puregon. Ciąża mnoga, zwłaszcza z dużą liczbą płodów, niesie większe ryzyko powikłań dla matki (powikłania w czasie ciąży i porodu) i płodów (niska masa urodzeniowa). U kobiet, u których występują cykle bezowulacyjne, monitorowanierozwoju pęcherzyków jajnikowych metodą ultrasonografii przezpochwowej podczas indukcji owulacji może pomóc ustalić, czy należy kontynuować czy przerwać cykl, żeby zmniejszyć ryzyko rozwoju ciąży mnogiej. Pomocne może być również jednoczesne oznaczanie stężenia estradiolu w surowicykrwi. Przed rozpoczęciem leczenia pacjentki powinny zostać poinformowane o możliwym ryzyku ciąży mnogiej.
U kobiet poddawanych technikom wspomaganego rozrodu (ART) ryzyko rozwoju ciążymnogiej jest związane ównie z liczbą przeniesionych zarodków. Odpowiednia modyfikacja dawki folikulotropiny(FSH) stosowanej w celu indukcji owulacji powinna zapobiec rozwojowi zbyt dużej liczby pęcherzyków jajnikowych.
Ciąża pozamaciczna
U kobiet bezpłodnych leczonych metodami wspomaganego rozrodu (ART) ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej jest zwiększone. Z tego względu ważne jest wczesne potwierdzenie w ultrasonografii, że ciąża rozwija się w jamie macicy.
Poronienia samoistne
U kobiet poddawanych technikom wspomaganego rozrodu występuje więcej przypadków utrat ciąż niż wpopulacji ogólnej.
Powikłania naczyniowe
Zgłaszano przypadki zdarzeń zakrzepowo-zatorowych (zarówno związane, jak i niezwiązane z OHSS) po leczeniu gonadotropinami, w tym także produktem Puregon. Zakrzep wewnątrznaczyniowy powstały w naczyniu żylnym lub tętniczym może spowodować ograniczenie dopływukrwi do ważnych narządów lub do kończyn. Ryzyko to może być dodatkowo zwiększone ukobiet, u których stwierdza się powszechnie znane czynniki ryzyka zdarzeńzakrzepowo-zatorowych, takie jak występowanie tego typu zdarzeń w przeszłości lub u członków rodziny, znaczna otyłość lub skłonnośćdo zakrzepicy, leczenie gonadotropinami, w tym także produktem Puregon. U tych kobiet należy ocenić potencjalne korzyści w stosunku do ryzyka związanego z leczeniem gonadotropinami, w tym także produktem Puregon. Należy jednak zwrócić uwagę, że sama ciąża również zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych.
Wrodzone wady rozwojowe
Po zastosowaniu technik wspomaganego rozrodu (ART) częstość występowania wrodzonych wad rozwojowych może być nieco wyższa niż po naturalnym zapłodnieniu. Ma to prawdopodobnie związek z innymi cechami rodziców (np. wiek matki, parametry nasienia) i ciążą mnogą.
Skręt jajnika
Po leczeniu gonadotropinami, w tym także produktem Puregon zgłaszano przypadki skrętu jajnika. Skręt jajnika może mieć związek z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak: zespół hiperstymulacji jajników, ciąża, przebyta operacja jamy brzusznej, przebyty skręt jajnika, występująca wcześniej lub obecnie torbiel jajnika lub jajniki policystyczne. Uszkodzenie jajnika, spowodowane zmniejszonym dopływem krwi, może zostać ograniczone, jeśli diagnozę postawi się wcześnie i natychmiast przeprowadzi się derotację.
6
Nowotwory jajnika i innych narządów układu rozrodczego
Istnieją doniesienia o występowaniu łagodnych i złośliwychnowotworów jajników i innych organów układu rozrodczego u kobiet poddawanych wielokrotnie leczeniu niepłodności. Nie udowodniono czypodawanie gonadotropin zwiększa ryzyko występowania tych nowotworów u bezpłodnych kobiet.
Inne choroby i zaburzenia
Przed rozpoczęciem leczenia produktem Puregon należy przeprowadzić ocenę pod kątem występowaniastanów chorobowych wykluczających ciążę.
U mężczyzn
Pierwotna niewydolność jąder
Podwyższone stężenie endogennego FSH u mężczyzn wskazuje na pierwotną niewydolność jąder.
U tych pacjentów leczenie Puregon/hCG nie jest skuteczne.
Alkohol benzylowy
Alkohol benzylowy może powodować reakcje rzekomoanafilaktyczne.
Duża ilość alkoholu benzylowego może powodować kwasicę metaboliczną. Należyzachować szczególne środki ostrożności podczas przepisywania produktu leczniczego Puregon kobietom w ciążylub karmiącym piersiąoraz u pacjentow z chorobami wątrobylub nerek.
Sód
Ten produkt leczniczy zawiera mniej niż1 mmol (23 mg) sodu na wstrzyknięcie, to znaczy lek uznaje się za wolny od sodu.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Równoczesne stosowanie produktu Puregon i cytrynianu klomifenu może wzmagać reakcję pęcherzyków. Po desensytyzacji przysadki wywołanej agonistą GnRH, w celu uzyskaniaodpowiedniej odpowiedzi pęcherzykowej konieczne może okazać się zastosowanie wyższej dawki produktu Puregon.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Płodność
Puregon stosowany jest w leczeniu kobiet, u których indukuje się jajeczkowanie lub stymuluje się (pod kontrolą) jajniki w ramach technik wspomaganego rozrodu. U mężczyzn Puregon stosowany jest
w leczeniu wadliwej spermatogenezy spowodowanej hipogonadyzmem hipogonadotropowym.
Dawkowanie i sposób podawania, patrz punkt 4.2.
Ciąża
Produktu Puregon nie należy stosować w okresie ciąży. Nie ma wystarczających danych wykluczających działanie teratogenne rekombinantu FSH w przypadku jego nieumyślnego podania w czasie ciąży, jakkolwiek dotychczas nie stwierdzono wpływu na występowanie wad wrodzonych. Nie stwierdzono także działania teratogennego w badaniach na zwierzętach.
Karmienie piersią
Brak jest wystarczających danych z badań klinicznych lub z badań na zwierzętach dotyczących przenikania folikulotropiny beta do mleka. Jest mało prawdopodobne, żeby folikulotropina beta przenikała do mleka ludzkiego ze względu na jej wysoką masę cząsteczkową. Jeżeli folikulotropina beta przenikałaby do mleka ludzkiego, ulegałaby degradacji w przewodzie żołądkowo-jelitowymdziecka. Folikulotropina beta może wpływać na produkcję mleka.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Puregon nie ma wpływu lub wywieranieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdówi obsługiwania maszyn.
7
4.8 Działania niepożądane
Podawanie produktu Puregon domięśniowo lub podskórnie może prowadzić do wystąpienia reakcjiw miejscu podania (3% wszystkich leczonych pacjentów). Większość tych reakcji miejscowych ma łagodne nasilenie i szybko przemija. Niezbyt często obserwowano występowanie uogólnionych reakcji nadwrażliwości (około 0,2% wszystkich pacjentów leczonych folikulotropiną beta).
Stosowanie u kobiet:
U około 4% kobiet leczonych folikulotropiną betaw badaniach klinicznych obserwowano objawyprzedmiotowe i podmiotowe związane zzespem hiperstymulacji jajników (OHSS) (patrz punkt 4.4). Działania niepożądane związane z występowaniem tego zespołu to ból w obrębie miednicyi (lub) zastój krwi, ból brzucha i (lub) wzdęcie, dolegliwości piersi oraz powiększenie jajników.
W badaniach klinicznych z udziałem kobiet leczonychfolikulotropiną beta raportowano działania niepożądane wymienione w poniższej tabeli według klasyfikacji układów i narządów; często (≥ 1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100).
Klasyfikacja układów Częstość występowania Działanie niepożądanei narządów
Zaburzenia układu nerwowego Często Ból głowyZaburzenia żołądka i jelit Często Wzdęcie
Ból brzucha
Niezbyt często Dyskomfort w jamie brzusznej
Zaparcie
Zaburzenia układu rozrodczego
Biegunka
Nudności
Często Zespół hiperstymulacji jajników
i piersi
(OHSS)
Ból w obrębie miednicy
Niezbyt często Dolegliwości ze strony piersi¹
Krwotok maciczny
Torbiel jajnika
Powiększenie jajników
Skręt jajnika
Powiększenie macicy
Krwotok z pochwy
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Często Reakcja w miejscu
wstrzyknięcia² Niezbyt często Uogólniona reakcja nadwrażliwości³
1. Dolegliwości ze strony piersi w tym: tkliwość, ból i (lub) obrzęk oraz ból sutka
2. Reakcje w miejscu wstrzyknięcia w tym: siniaki, ból, zaczerwienienie, opuchlizna i świąd 3. Uogólniona reakcja nadwrażliwości w tym: rumień, pokrzywka, wysypka i świąd
Dodatkowo raportowano ciąże pozamaciczne, poronienia i ciąże mnogie. Ma to prawdopodobniezwiązek z zastosowaniem technikwspomaganego rozrodu (ART) lub przyszłymi ciążami.
Tak jak w przypadku podawania innych gonadotropin, podczas stosowania folikulotropiny beta i hCG
rzadko obserwowano występowanie choroby zakrzepowo-zatorowej żył lub tętnic.
8
Stosowanie u mężczyzn:
W badaniach klinicznych z udziałem mężczyzn(lek zastosowano u 30 pacjentów) leczonych folikulotropiną beta raportowano działania niepożądane wymienione w poniższej tabeli według klasyfikacji układów i narządów; często (≥ 1/100 do < 1/10).
Klasyfikacja układów Częstość występowania¹ Działanie niepożądanei narządów
Zaburzenia układu nerwowego Często Ból głowy
Zaburzenia skóry i tkanki
Często Trądzik
podskórnej
Zaburzenia układu rozrodczego
Wysypka
Często Torbiel jądra
i piersi Ginekomastia
Zaburzenia ogólne i stany
Często Reakcja w miejscu
w miejscu podania
wstrzyknięcia2
1. Pojedynczo raportowane działania niepożądane wymienione jako często występujące, ponieważ ich częstość przekracza 1%.
2. Miejscowe reakcje w miejscu wstrzyknięcia obejmują zgrubienie i ból.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszania wymienionego w
załączniku V.
4.9 Przedawkowanie
Brak jest danych dotyczących ostrej toksyczności produktu Puregon u ludzi. W badaniach na zwierzętach wykazano, że ostra toksyczność produktuPuregon oraz produktów zawierającychgonadotropiny uzyskiwanych z moczu jest bardzo mała. Zbyt duża dawka FSH może doprowadzić do hiperstymulacji jajników (patrz punkt 4.4).
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: hormony płciowe i modulatory układu płciowego, gonadotropiny, kod
ATC: G03G A06.
Puregon zawiera rekombinowany hormon FSH. Hormon ten wytwarzany jest poprzez zastosowanie techniki rekombinacji DNA, z wykorzystaniem linii komórek jajnika chomika chińskiego, transfekowanych genami kodującymi podjednostki ludzkiego hormonu FSH. Pierwszorzędowa sekwencja aminokwasowa hormonu jest identyczna z naturalnym ludzkim hormonem FSH. Wiadomo natomiast, że istnieją niewielkie różnice w strukturze łańcucha węglowodanowego.
Mechanizm działania
FSH jest hormonem niezbędnym do prawidłowego wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, a także do wytwarzania steroidów płciowych. U kobiet odpowiednie stężenie FSH jest niezbędne do zapoczątkowania wzrostu pęcherzyków w jajniku. Od stężenia FSH zależy również liczba dojrzewających pęcherzyków i czas dojrzewania. Produkt Puregon można, zatem stosow w celu stymulacji rozwoju pęcherzyków oraz wytwarzania steroidów w wybranych przypadkach nieprawidłowej czynności gonad. Ponadto, produkt Puregon może być używany by pobudzić rozwój mnogich pęcherzyków jajnikowych w programach wspomaganego rozrodu [np. zapłodnienie w warunkach in vitro/transfer zarodka (IVF/ET), transfer gamety do jajowodu (GIFT) oraz wewnątrzcytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika do komórki jajowej (ICSI)]. Po leczeniu
produktem Puregon zazwyczaj podaje się hCG w celu zakończenia fazy dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, wznowienia podziału mejotycznego oraz pęknięcia pęcherzyka.
9
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
W badaniach klinicznych porównujących rekombinowaną FSH (folitropina beta) i FSH uzyskiwany z moczu w kontrolowanej stymulacji jajników u kobiet biorących udział w programie technik
wspomaganego rozrodu (ang. Assisted Reproduction Technology, ART) oraz indukcji owulacji (patrz tabela 1 i 2 poniżej), leczenie produktem Puregon wykazywało silniejsze działanie niż leczenie FSH uzyskiwanym z moczu pod względem mniejszej dawki całkowitej oraz krótszego okresu leczeniakoniecznego do wywołania dojrzewania pęcherzyków.
W kontrolowanej stymulacji jajników leczenie produktem Puregon prowadziło do uzyskania większejliczby oocytów przy mniejszej dawce całkowitej oraz krótszym okresie leczenia w porównaniu do FSH uzyskiwanego z moczu.
Tabela 1: Wyniki badania 37 608 (randomizowane badanie kliniczne porównawcze w grupach, porównujące bezpieczeństwo i skuteczność produktu Puregon z FSH uzyskiwanym z moczu w kontrolowanej stymulacji jajników).
Puregon u-FSH (n = 546) (n = 361)
Średnia liczba otrzymanych oocytów 10,84* 8,95 Średnia całkowita dawka (ilość ampułek
28,5* 31,8
75 j.m.)
Średni czas stymulacji FSH (dni) 10,7* 11,3* Różnice występujące pomiędzy dwoma grupami były statystycznie istotne (p< 0,05).
W indukcji owulacji leczenie produktem Puregon prowadziło do uzyskania niższej mediany całkowitej dawki i krótszej mediany czasu leczenia w porównaniu do FSH uzyskiwanego z moczu.
Tabela 2: Wyniki badania 37 609 (randomizowane badanie kliniczne porównawcze w grupach,
porównujące bezpieczeństwo i skuteczność produktu Puregon z FSH uzyskiwanym z moczu w
indukcji owulacji).
Puregon u-FSH
(n = 105) (n = 66)
Średnia liczba
pęcherzyków
12 mm 3,6* 2,6
15 mm 2,0 1,7
18 mm 1,1 0,9
Mediana całkowitej dawki (j.m.)ª 750* 1035
Mediana czasu leczenia (dni)ª 10,0* 13,0
* Różnice występujące pomiędzy dwoma grupami były statystycznie istotne (p< 0,05).ª Ograniczenie do kobiet z indukcją owulacji (Puregon, n= 76; u-FSH, n = 42).
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Po podaniu produktu Puregon drogą podskórną, maksymalne stężenie FSH uzyskuje się w ciągu około 12 godzin. Ze względu na przedłużone uwalnianie z miejsca podania oraz okres półtrwania wynoszący około 40 godzin (od 12 do 70 godzin), stężenie FSH pozostaje podwyższone przez 24-48 godzin. Ze względu na stosunkowo długi okres półtrwania, ponowne podanie tej samej dawki spowoduje osiągnięcie stężenia FSH około 1,5-2,5 razy większego niż po zastosowaniu dawki pojedynczej. Wzrost ten umożliwia osiągnięcie terapeutycznego stężenia FSH.
Całkowita biodostępność po podaniu podskórnym produktu Puregon wynosi około 77%.
Dystrybucja, metabolizm i eliminacja
Rekombinowany FSH jest pod względem biochemicznymbardzo podobny do FSH uzyskiwanego z
10
ludzkiego moczu i jest dystrybuowany, metabolizowany oraz wydalany w ten sam sposób.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Badania polegające na jednorazowym podawaniu produktu Puregon szczurom nie wykazały występowania istotnego działania toksycznego. W badaniach z zastosowaniem wielu dawek u szczurów (dwa tygodnie) i psów (13 tygodni) do dawki 100-krotnie wyższej niżmaksymalna dawkastosowana u ludzi, produkt Puregon nie wywołał istotnego działania toksycznego. Produkt Puregon charakteryzuje się brakiem potencjału mutagennego, co potwierdzono w teście Amesa oraz w prowadzonym w warunkach in vitro badaniu aberracji chromosomalnych w ludzkich limfocytach.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Puregon roztwór do wstrzykiwań, zawiera: Sacharozę Sodu cytrynian
L-metioninę
Polisorbat 20
Alkohol benzylowy
Wodę do wstrzykiwań.
Wartość pH może być dostosowana wodorotlenkiem sodu i (lub) kwasem solnym.
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie mieszać tego produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi, ponieważ nie wykonywano
badań dotyczących zgodności.
6.3 Okres ważności
3 lata.
Produkt możnaprzechowywać przez maksymalnie 28 dni od przekłucia igłą gumowej części wkładu.
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w lodówce (2°C 8°C). Nie zamrażać.
Przechowywać wkład w opakowaniu zewnętrznym.
Puregon, dla wygody pacjenta, jednorazowo można przechowywać w temperaturze poniżej 25°C
jednak nie dłużej niż 3 miesiące.
Warunki przechowywania produktu leczniczego po pierwszym otwarciu, patrz punkt 6.3.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Puregon 150 j.m./0,18 ml roztwór do wstrzykiwań
0,18 ml roztworu znajduje się w 1,5 ml wkładzie (szkło typ I) z szarym gumowym tłokiem w środkuzamkniętym gumowym korkiem z aluminiową karbowaną nakładką.Opakowanie z 1 wkładem i 3 igłami do stosowania zPuregon Pen. Wkład zawiera najmniej 225 j.m. aktywności FSH w0,270 ml wodnego roztworu, co odpowiada całkowitej dawce 150 j.m.
Puregon 300 j.m./0,36 ml roztwór do wstrzykiwań
0,36 ml roztworu znajduje się w 1,5 ml wkładzie (szkło typ I) z szarym gumowym tłokiem w środku zamkniętym gumowym korkiem z aluminiową karbowaną nakładką.
11
Opakowanie z 1 wkłademi 6 igłami do stosowania z Puregon Pen. Wkładzawiera najmniej 400 j.m. aktywności FSH w0,480 ml wodnego roztworu, co odpowiada całkowitej dawce 300 j.m.
Puregon 600 j.m./0,72 ml roztwór do wstrzykiwań
0,72 ml roztworu znajduje się w1,5 ml wkładzie (szkło typ I) z szarym gumowym tłokiem w środku zamkniętym gumowym korkiem z aluminiową karbowaną nakładką. Opakowanie z 1 wkładem i 6 igłami do stosowania zPuregon Pen. Wkład zawiera najmniej 700 j.m. aktywności FSH w0,840 ml wodnego roztworu, co odpowiada całkowitej dawce 600 j.m.
Puregon 900 j.m./1,08 ml roztwór do wstrzykiwań
1,08 ml roztworu znajduje się w1,5 ml wkładzie (szkło typ I) z szarym gumowym tłokiem w środku zamkniętym gumowym korkiem z aluminiową karbowaną nakładką.Opakowanie z 1 wkładem i 9 igłami do stosowania zPuregon Pen. Wkład zawiera najmniej 1025 j.m. aktywności FSH w1,230 ml wodnego roztworu, co odpowiada całkowitej dawce 900 j.m.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do
stosowania
Produktu nie należy stosować, gdy roztwór zawiera cząstki stałe lub nie jest klarowny.Puregon jest przeznaczony do stosowania z Puregon Pen. Należy dokładnie przestrzegać instrukcji obsługi.
Pęcherzyki powietrza należy usunąć z wkładu przed wykonaniem wstrzyknięcia (patrz instrukcjaobsługi pena).
Nie należy napełniać ponownie pustych wkładów.
Wkłady nie przystosowane do stosowania innych leków. Igłę należy wyrzucić po wykonaniu wstrzyknięcia.
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie
z lokalnymi przepisami.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADACY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
N.V. Organon
Kloosterstraat 6
5349 AB Oss
Holandia
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Puregon 150 j.m./0,18 ml roztwór do wstrzykiwań
EU/1/96/008/040
Puregon 300 j.m./0,36 ml roztwór do wstrzykiwań
EU/1/96/008/038
Puregon 600 j.m./0,72 ml roztwór do wstrzykiwań
EU/1/96/008/039
Puregon 900 j.m./1,08 ml roztwór do wstrzykiwań
EU/1/96/008/041
12
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 3 maja 1996 r.
Data ostatniego przedłużeniapozwolenia: 29 maja 2006 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
DD miesiąc RRRR
Szczegółowe informacje o tym produkcie leczniczym są dostępne na stronie internetowej Europejskiej
13
ANEKS II
A. WYTWÓRCA BIOLOGICZNEJ SUBSTANCJI CZYNNEJ ORAZ WYTWÓRCA ODPOWIEDZIALNY ZA ZWOLNIENIE SERII
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAOPATRZENIA
I STOSOWANIA
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOPUSZCZENIA
DO OBROTU
D. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO
I SKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
14
A. WYTWÓRCA BIOLOGICZNEJ SUBSTANCJI CZYNNEJ ORAZ WYTWÓRCA ODPOWIEDZIALNY ZA ZWOLNIENIE SERII
Nazwa i adres wytwórcy biologicznej substancji czynnej
MSD Biotech B.V.
Kloosterstraat 6, 5349 AB Oss
Vollenhovermeer 2 5347 JV Oss
Holandia
Nazwa i adres wytwórcy odpowiedzialnego za zwolnienie serii
N.V. Organon
Kloosterstraat 6
5349 AB Oss
Holandia
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAOPATRZENIA I STOSOWANIA
Produkt leczniczy wydawany na receptę do zastrzeżonego stosowania (patrz Aneks I: Charakterystyka
Produktu Leczniczego, punkt 4.2).
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOPUSZCZENIA DO OBROTU
Okresowe raporty o bezpieczeństwie stosowania (ang. Periodic safety update reports,
PSURs)
Wymagania do przedłożeniaokresowych raportów o bezpieczeństwie stosowaniatego produktuleczniczego określone w wykazie unijnych dat referencyjnych (wykaz EURD), o którym mowa w art. 107c ust. 7 dyrektywy 2001/83/WE i jego kolejnych aktualizacjach ogłaszanych na europejskiej stronie internetowej dotyczącej leków.
D. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO
I SKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
Plan zarządzania ryzykiem (ang. Risk Management Plan, RMP)
Podmiot odpowiedzialny podejmie wymagane działania i interwencje z zakresu nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii wyszczególnione w RMP, przedstawionym w module 1.8.2 dokumentacji do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, i wszelkich jego kolejnych aktualizacjach.
Uaktualniony RMP należy przedstawiać:
na żądanie Europejskiej Agencji Leków;
w razie zmiany systemu zarządzania ryzykiem, zwłaszcza wwyniku uzyskania nowych informacji, które mogąistotnie wpłynąć na stosunek ryzyka do korzyści, lub wwyniku uzyskania istotnych informacji, dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego lub odnoszących się do minimalizacji ryzyka.
15
ANEKS III
OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ I ULOTKA DLA PACJENTA
16
A. OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ
17
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
TEKST NA KARTONIE ZEWNĘTRZNYM, Puregon 150 j.m./0,18 ml 1 wkład
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Puregon 150 j.m./0,18 ml roztwór do wstrzykiwań
folitropina beta
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
225 j.m. aktywności rekombinowanego FSH/0,270 ml
Co odpowiada 150 j.m.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: sacharoza, sodu cytrynian, L-metionina, polisorbat 20 i alkohol benzylowy w wodzie do wstrzykiwań; wodorotlenek sodu i (lub) kwas solny do dostosowania pH.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Roztwór do wstrzykiwań
1 wkład
1 opakowanie z 3 igłami do pena
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Podanie podskórne (sc.)
Należy używać wyłącznie z Puregon Pen.
Należy zapoznać się z treściąulotki przed zastosowaniem leku.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
Lek można przechowywać przez maksymalnie 28 dni od przekłucia igłą gumowej części wkładu.
18
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Warunki przechowywania leku przez farmaceutę
Przechowywać w temperaturze 2°C 8°C (w lodówce). Nie zamrażać.
Warunki przechowywania leku przez pacjenta
Istnieją dwa sposoby przechowywania:
1. Przechowywać w temperaturze 2°C 8°C (w lodówce). Nie zamrażać. 2. Przechowywać w temperaturze 25°C lub poniżej, jednorazowo, jednak nie dłużej niż 3 miesiące.Przechowywać wkład w opakowaniu zewnętrznym.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
N.V. Organon
Kloosterstraat 6
5349 AB Oss
Holandia
12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/96/008/040
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE'A
Zaakceptowano uzasadnienie braku informacji systemem Braille’a.
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC
SN
NN
19
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
TEKST NA WKŁADZIE Puregon 150 j.m./0,18 ml
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
Puregon 150 j.m./0,18 ml do wstrzykiwań
folitropina beta
sc.
2. SPOSÓB PODAWANIA
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY
JEDNOSTEK
0,270 ml
6. INNE
Organon
20
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
TEKST NA KARTONIE ZEWNĘTRZNYM, Puregon 300 j.m./0,36 ml 1 wkład
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Puregon 300 j.m./0,36 ml roztwór do wstrzykiwań
folitropina beta
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
400 j.m. aktywności rekombinowanego FSH/0,480 ml
Co odpowiada 300 j.m.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: sacharoza, sodu cytrynian, L-metionina, polisorbat 20 i alkohol benzylowy w wodzie do wstrzykiwań; wodorotlenek sodui (lub) kwas solny do dostosowania pH.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Roztwór do wstrzykiwań
1 wkład
2 opakowania z 3 igłami do pena
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Podanie podskórne (sc.)
Należy używać wyłącznie z Puregon Pen.
Należy zapoznać się z treściąulotki przed zastosowaniem leku.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnymdla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
Lek możnaprzechowywać przez maksymalnie 28 dni od przekłucia igłą gumowej części wkładu.
21
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Warunki przechowywania leku przez farmaceutę
Przechowywać w temperaturze 2°C 8°C (w lodówce). Nie zamrażać.
Warunki przechowywania leku przez pacjenta
Istnieją dwa sposoby przechowywania:
1. Przechowywać w temperaturze 2°C 8°C (w lodówce). Nie zamrażać.
2. Przechowywać w temperaturze 25°C lub poniżej, jednorazowo, jednak nie dłużej niż 3 miesiące. Przechowywać wkład w opakowaniu zewnętrznym.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
N.V. Organon
Kloosterstraat 6
5349 AB Oss
Holandia
12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/96/008/038
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE'A
Zaakceptowano uzasadnienie braku informacji systemem Braille’a.
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC
SN
NN
22
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACH
BEZPOŚREDNICH
TEKST NA WKŁADZIE Puregon 300 j.m./0,36 ml
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
Puregon 300 j.m./0,36 ml do wstrzykiwań
folitropina beta
sc.
2. SPOSÓB PODAWANIA
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY
JEDNOSTEK
0,480 ml
6. INNE
Organon
23
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
TEKST NA KARTONIE ZEWNĘTRZNYM, Puregon 600 j.m./0,72 ml 1 wkład
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Puregon 600 j.m./0,72 ml roztwór do wstrzykiwań
folitropina beta
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
700 j.m. aktywności rekombinowanego FSH/0,840 ml
Co odpowiada 600 j.m.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: sacharoza, sodu cytrynian, L-metionina, polisorbat 20 i alkohol benzylowy w wodzie do wstrzykiwań; wodorotlenek sodu i (lub) kwas solny do dostosowania pH.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Roztwór do wstrzykiwań
1 wkład
2 opakowania z 3 igłami do pena
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Podanie podskórne (sc.)
Należy używać wyłącznie z Puregon Pen.
Należy zapoznać się z treściąulotki przed zastosowaniem leku.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
Lek można przechowywać przez maksymalnie 28 dni od przekłucia igłą gumowej części wkładu.
24
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Warunki przechowywania leku przez farmaceutę
Przechowywać w temperaturze 2°C 8°C (w lodówce). Nie zamrażać.
Warunki przechowywania leku przez pacjenta
Istnieją dwa sposoby przechowywania:
1. Przechowywać wtemperaturze 2°C 8°C (w lodówce). Nie zamrażać.
2. Przechowywać w temperaturze 25°C lub poniżej, jednorazowo, jednak nie dłużej niż 3 miesiące. Przechowywać wkład w opakowaniu zewnętrznym.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
N.V. Organon
Kloosterstraat 6
5349 AB Oss
Holandia
12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/96/008/039
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE'A
Zaakceptowano uzasadnienie braku informacji systemem Braille’a.
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC
SN
NN
25
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH
TEKST NA WKŁADZIE Puregon 600 j.m./0,72 ml
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
Puregon 600 j.m./0,72 ml do wstrzykiwań
folitropina beta
sc.
2. SPOSÓB PODAWANIA
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY
JEDNOSTEK
0,840 ml
6. INNE
Organon
26
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
TEKST NA KARTONIE ZEWNĘTRZNYM, Puregon 900 j.m./1,08 ml 1 wkład
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Puregon 900 j.m./1,08 ml roztwór do wstrzykiwań
folitropina beta
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
1025 j.m. aktywności rekombinowanego FSH/1,230 ml
Co odpowiada 900 j.m.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Substancje pomocnicze: sacharoza, sodu cytrynian, L-metionina, polisorbat 20 i alkohol benzylowy w
wodzie do wstrzykiwań; wodorotlenek sodu i (lub) kwas solny do dostosowania pH.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Roztwór do wstrzykiwań
1 wkład
3 opakowania z 3 igłami do pena
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Podanie podskórne (sc.)
Należy używać wyłącznie z Puregon Pen.
Należy zapoznać się z treściąulotki przed zastosowaniem leku.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnymdla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
Lek można przechowywać przez maksymalnie 28 dni od przekłucia igłą gumowej części wkładu.
27
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Warunki przechowywania leku przez farmaceutę
Przechowywać w temperaturze 2°C 8°C (w lodówce). Nie zamrażać.
Warunki przechowywania leku przez pacjenta
Istnieją dwasposoby przechowywania:
1. Przechowywać w temperaturze 2°C 8°C (w lodówce). Nie zamrażać. 2. Przechowywać w temperaturze 25°C lub poniżej, jednorazowo, jednak nie dłużej niż 3 miesiące. Przechowywać wkład w opakowaniu zewnętrznym.
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
N.V. Organon
Kloosterstraat 6
5349 AB Oss
Holandia
12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/96/008/041
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. OGÓLNA KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE'A
Zaakceptowano uzasadnienie braku informacji systemem Braille’a.
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC
SN
NN
28
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA MAŁYCH OPAKOWANIACH
BEZPOŚREDNICH
TEKST NA WKŁADZIE Puregon 900 j.m./1,08 ml
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO I DROGA PODANIA
Puregon 900 j.m./1,08 ml do wstrzykiwań
folitropina beta
sc.
2. SPOSÓB PODAWANIA
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA Z PODANIEM MASY, OBJĘTOŚCI LUB LICZBY
JEDNOSTEK
1,230 ml
6. INNE
Organon
29
B. ULOTKA DLA PACJENTA
30
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla ytkownika
Puregon 150 j.m./0,18 ml roztwór do wstrzykiwańPuregon 300 j.m./0,36 ml roztwór do wstrzykiwańPuregon 600 j.m./0,72 ml roztwór do wstrzykiwańPuregon 900 j.m./1,08 ml roztwór do wstrzykiwań folitropina beta
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należyzachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ponownie przeczytać. - W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Patrz punkt 4.
Spis trci ulotki
1. Co to jest Puregon i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem Puregon
3. Jak stosować Puregon
4. Możliwe działania niepożądane 5. Jak przechowywać lek Puregon
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Puregon i w jakim celu się go stosuje
Puregon roztwór do wstrzykiwań, zawiera folitropinę beta, hormon znany jako hormon
folikulotropowy (FSH).
FSH należy do grupy gonadotropin, które odgrywają istotną rolę w płodności ludzi oraz w procesachreprodukcji. W organizmie kobiety FSH jest konieczny do wzrostu i rozwoju pęcherzyków w jajnikach. Pęcherzyki zawierają komórki jajowe. U mężczyzn, FSH konieczny jest do produkcji nasienia.
Lek Puregon znajduje zastosowanie w leczeniu niepłodności, w poniższych sytuacjach:
U kobiet
U kobiet, u których nie zachodzi owulacja oraz u tych, u których nie zaobserwowano reakcji na leczenie cytrynianem klomifenu, Puregon można stosować w celu wywołania owulacji. U kobiet biorących udział w programach wspomaganego rozrodu, włączając zapłodnienie in vitro (ang. In Vitro Fertilisation - IVF) oraz inne metody, lek Puregon może być stosowanyw celu wywołania rozwoju licznych pęcherzyków.
U mężczyzn
U mężczyzn, niepłodnych z powodu obniżonego stężenia hormonów, Puregon może być stosowany do
stymulacji wytwarzania nasienia.
31
2. Informacje ważne przed zastosowaniem Puregon
Kiedy nie stosować leku Puregon
Jeśli:
pacjent ma uczulenie na folitropinę beta lub którykolwiek z pozostałych składników leku
Puregon (wymienionych w punkcie 6)
występuje guz jajnika, piersi, macicy, jąder lub mózgu (przysadka mózgowa lub podwzgórze) występują znaczne lub nieregularne krwawienia z pochwy, których przyczyna nie jest znana jajniki nie funkcjonują prawidłowo z powodu stanu zwanego pierwotną niewydolnością
jajników
występują torbiele jajników lub powiększenie jajników, nie w wyniku zespołu policystycznych
jajników (PCOS)
występują wady rozwojowe narządów płciowych, które uniemożliwiają prawidłową ciążę występują włókniakomięśniaki macicy uniemożliwiające zajście w ciążę
mężczyznajest bezpłodny z powodu stanu zwanego pierwotną niewydolnością jąder.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Puregon należy omówić to z lekarzem jeśli: występowaływ przeszłości reakcje uczuleniowe na niektóre antybiotyki (neomycynę i (lub) streptomycynę)
jeśli u pacjentki stwierdza się niekontrolowane zaburzenia czynności przysadki lub podwzgórza jeśli u pacjentki rozpoznano osłabienie czynności tarczycy (niedoczynność tarczycy) jeśli u pacjentki występu nieprawidłowe zmiany czynności gruczołów nadnerczowych (niedoczynność kory nadnerczy)
jeśli u pacjentki stwierdza się wysokie stężenie prolaktynywe krwi (hiperprolaktynemię) jeśli u pacjentki występują jakiekolwiek inne schorzenia (na przyad cukrzyca, choroby serca lub inne choroby przewlekłe).
U kobiet:
Zespół hiperstymulacji jajników(ang. Ovarian Hyperstimulation Syndrome, OHSS)Lekarz wykonuje w regularnych odstępach czasu badania kontrolujące efekty leczeniaw celu umożliwienia odpowiedniego dostosowania dawki leku Puregon na każdy dzień. Lekarz może zalecić regularne badania ultrasonograficzne jajników. Może również zalecić kontrolę stężeń hormonów we krwi. Ma to bardzo istotne znaczenie, ponieważ zbyt wysoka dawka FSH może prowadzić do wystąpienia rzadkich, ale ciężkich powikłań, w przebiegu których jajniki nadmiernie stymulowane, a pęcherzyki jajnikowe większe niż zazwyczaj. Ten poważny stan nazywany jest hiperstymulacją jajników (OHSS). W rzadkich przypadkach zespół hiperstymulacji jajnikówo ciężkim przebiegu może stanowić zagrożenie dla życia. W zespole tym dochodzi do szybkiego nagromadzenia się płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej. Mogą również powstać zakrzepy krwi. W przypadku wystąpieniapoważnego obrzęku brzucha, bólu brzucha, nudności, wymiotów, nagłego zwiększenia masy ciała związanego z zatrzymaniem płynów, biegunki, zmniejszenia wydzielania moczu lub problemów z oddychaniem należy natychmiast zwrócić się do lekarza (patrz również punkt 4 Możliwe działania niepożądane).
Regularne kontrolowanie odpowiedzi na leczenie FSH może zapobiec nadmiernej stymulacjijajników. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym w przypadku występowania silnego bólu brzucha, również wówczas, gdy nastąpi to kilka dni po wykonaniu ostatniego wstrzyknięcia.
Ciąża mnoga lub wady wrodzone
Po leczeniu gonadotropinami zwiększa się prawdopodobieństwo rozwoju ciąży mnogiej, nawet jeślido macicy przeniesiono tylko jeden zarodek. Ciąża mnoga niesie zwiększone ryzyko zagrożenia zdrowia dla matki, jak i jej dzieci, w okresie okołoporodowym. Ponadto, ciąża mnoga i specyficzne cechy pacjentów poddających się leczeniu niepłodności (np. wiek kobiety, parametry nasienia,
32
zaburzenia genetyczne u obojga rodziców) mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych
u dzieci.
Powikłana ciąża
Ryzyko rozwoju ciąży poza jamą macicy (czyli ciąży pozamacicznej) jest nieznacznie zwiększone.Dlatego lekarz powinien wykonać badania ultrasonograficzne, żeby wykluczyć ryzyko ciąży pozamacicznej.
U kobiet poddawanych leczeniu niepłodności może występować nieznacznie większe ryzyko
poronienia.
Zakrzepy krwi (zakrzepica)
Podawanie leku Puregon, tak jak sama ciąża, może zwiększać ryzyko powstania zakrzepów (zakrzepicy). Zakrzepica to formowanie się skrzepliny krwi w naczyniu krwionośnym.
Zakrzepy krwi mo prowadzić do wystąpienia poważnych chorób, takich jak: zatory w płucach (zatorowość płucna)
udar mózgu
zaw serca
zmiany w naczyniach krwionośnych (zakrzepowe zapalenie żył) zablokowanie przepływu krwi (zakrzepica żył głębokich), w wyniku którego może dojść do utraty kończyny górnej lub dolnej.
Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza, szczególnie: jeśli pacjentka wie, że występuje u niej zwiększone ryzyko zakrzepicy jeśli zakrzepica wystąpiła wprzeszłości u pacjentki lub u członków jej najbliższej rodziny jeśli u pacjentki występuje otyłość znacznego stopnia.
Skręt jajnika
Przypadki skrętu jajnika występowały po leczeniu gonadotropinami, w tym także lekiemPuregon.Skręt jajnika to stan, w którym dochodzi do skręceniaszypuły jajnika, co może doprowadzić do odcięcia dopływu krwi do jajnika.
Przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy powiadomić lekarza:
jeśli u pacjentki kiedykolwiek stwiedzono zespół hiperstymulacji janików (OHSS) jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży jeśli u pacjentki kiedykolwiek wykonywano operację w obrębie jamy brzusznej jeśli u pacjentki stwierdzono kiedykolwiek skręt jajnika
jeśli upacjentki obecnie lub w przeszłości stwierdzono torbiele jajnika lub jajników.
Guzy jajnika i innych narządów układu rozrodczego
Zgłaszano przypadki rozwoju guzów jajnika i innych narządów układu rozrodczego u kobietleczonych z powodu niepłodności. Nie wiadomo, czy leki stosowane w niepłodności powodują zwiększenie ryzyka rozwoju tych guzów u niepłodnych kobiet.
Inne schorzenia
Przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy również poinformować lekarza: jeśli lekarz uznał, że ciąża będzie stanowić zagrożenie dla pacjentki.
Umężczyzn:
Mężczyźni, u których stwierdza się zbyt wysoki poziom FSH we krwi
Podwyższone stężenie FSH we krwi świadczy o uszkodzeniu jąder. W takich przypadkach lek Puregon zazwyczaj nie jest skuteczny. W celu monitorowania leczenia, lekarz może zlecić wykonaniebadania próbki nasienia po czterech do sześciu miesiącach od rozpoczęcia podawania leku.
Dzieci i młodzież
Lek Puregon nie ma odpowiedniego zastosowania u dzieci i młodzieży.
33
Puregon a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Jeżeli lek Puregon jest stosowany w skojarzeniu z cytrynianem klomifenu, może dojść do nasilenia jego działania. Jeżeli został zastosowany agonista GnRH (stosowany w celu zapobiegania wczesnejowulacji), może być konieczne zastosowanie większych dawekleku Puregon.
Ciąża i karmienie piersią
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie zaleca się stosowania leku Puregon gdy pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży.
Puregon może wpływać na wytwarzanie pokarmu, ale jest mało prawdopodobne, by przenikał do mleka ludzkiego. W przypadku karmienia piersią należy skontaktować się z lekarzemprzed zastosowaniem leku Puregon.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Jest mało prawdopodobne, aby lek Puregon wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
Puregon zawiera alkohol benzylowy
Ten lek zawiera 10 mg alkoholu benzylowego na ml. Alkohol benzylowy może powodować reakcje alergiczne.
Pacjenci z chorobami wątroby lub nerek powinni skontaktować się z lekarzem lub farmaceutąprzed zastosowaniem leku, gdyż duża ilość alkoholu benzylowego może gromadzić się w ich organizmiei powodować działania niepożądane (tzw. kwasi metaboliczną).
Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skontaktować się z lekarzem lub farmaceutąprzed zastosowaniem leku, gdyż duża ilość alkoholu benzylowego może gromadzić się w ich organizmie i powodować działania niepożądane (tzw. kwasicę metaboliczną).
Puregon zawiera sód
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na wstrzyknięcie, to znaczy lek uznaje się za „wolny od
sodu”.
3. Jak stosować Puregon
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić s do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie u kobiet
Lekarz zdecyduje, jaką dawkę początkową leku należy zastosować. Dawka ta może zostać zmieniona w czasie dalszego leczenia. Dalsze szczegóły dotyczące schematu leczenia podano poniżej. Istnieją znaczne różnice pomiędzy kobietami w reakcji jajników na FSH, co sprawia, że ustalenie jednakowego schematu leczenia dla wszystkich pacjentek nie jest możliwe. Aby ustalić właściwą dawkę, lekarz będzie śledził wzrost pęcherzyków w badaniu ultrasonograficznym, a także mierzył stężenie estradiolu (żeńskiego hormonu płciowego) we krwi.
34
* Kobiety, u których nie dochodzi do owulacji
Dawka początkowa, ustalana jest przez lekarza prowadzącego. Dawkę stosuje się przezprzynajmniej siedem dni. Jeżeli nie ma reakcji jajników, dobowądawkę zwiększa się następnie stopniowo, wzrost pęcherzyków i (lub) stężenie estradiolu w osoczu wykażą odpowiednią reakcję. Następnie utrzymuje się dobową dawkę leku do momentu, w którym pojawi się pęcherzyk o odpowiednich wymiarach. Wystarcza do tego zwykle leczenie przez 7 do 14 dni. Następnie przerywa się stosowanie leku Puregon i można wywołać owulację poprzez podanie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG).
* Programy wspomaganego rozrodu, na przykład IVF
Dawkę początkową ustala lekarz. Daw stosuje się przynajmniej przez cztery dni. Po tym okresie dawkę można dobrać w zależności od reakcji jajników. Gdy występuje właściwa liczba pęcherzyków o odpowiednich wymiarach, indukuje się końcową fazę dojrzewania pęcherzykówpoprzez podanie hCG. Pobranie oocytu (jaja) wykonuje się 34-35 godzin później.
Dawkowanie u mężczyzn
Lek Puregon stosuje się zazwyczaj w dawce 450 j.m. na tydzień, przeważnie w trzech dawkach po150 j.m. w skojarzeniu z innym hormonem (hCG), przez co najmniej 3 do 4 miesięcy. Po tym czasie można oczekiwać poprawy wytwarzania nasienia. Jeżeli jednak po tym okresie poprawa produkcji nasienia nie wystąpi, leczenie można kontynuować przez co najmniej 18 miesięcy lub dłużej.
Jak wykonać wstrzyknięcie
Puregon roztwór do wstrzykiwwe wkładach należy stosować w połączeniu z Puregon Pen(wstrzykiwacz). Należy ściśle przestrzegać instrukcji obsługi pena. Nie należy używać wkładów, jeżeli roztwór zawiera cząstki stałe lub nie jest klarowny.
Przy użyciu pena, wstrzyknięcia pod skórę (np. w dolną część brzucha) mogą być wykonanesamodzielnie przez pacjentkę lub jej partnera. Lekarz poinstruuje jak i kiedy to wykonać. Przy samodzielnym podawaniu leku Puregon należy ściśle przestrzeg instrukcji, aby podać lek Puregon prawidłowo i zmniejsz dyskomfort.
Pierwsze podanie powinno być wykonywane pod nadzorem lekarza lub pielęgniarki.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Puregon
Należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.
Zbyt duża dawka leku Puregon może spowodować hiperstymulac jajników (OHSS). Może objawiać się to bólem brzucha. Jeśli pojawi się ból brzucha należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem. Patrz równieżpunkt 4 dotyczący możliwych działań niepożądanych.
Pominięcie zastosowania leku Puregon
Jeśli dawka leku zostałapominięta, nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnieniapominiętej dawki.
Należy skontaktować się z lekarzem.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniemtego leku, należy zwrócićsię do lekarza.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Ciężkie działania niepożądane u kobiet
Powikłaniem związanym ze stosowaniem FSH jest niepożądana hiperstymulacjajajników. Nadmiernastymulacja jajników może doprowadzić do wystąpienia zaburzeń nazywanych zespołem hiperstymulacji janików (OHSS), które mogą być ciężkim zagrożeniemzdrowia. Ryzyko
35
wystąpienia tych zaburzeń można zmniejszyć uważnie obserwując rozwój pęcherzyków jajnikowych w trakcie leczenia. Lekarz będzie wykonywał badania ultrasonograficzne jajników, żeby kontrolować liczbę dojrzałych pęcherzyków jajnikowych. Lekarz może także zalecić sprawdzenie stężeńhormonów we krwi. Pierwszymi objawami są: ból żołądka, nudności lub biegunka. W cięższych przypadkach może dojść do powiększenia jajników, nagromadzenia się płynu w brzuchu i (lub) klatce piersiowej (co może spowodować nagłe zwiększenie masy ciaław wyniku zatrzymania płynów) oraz powstania zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Patrz punkt 2 Ostrzeżenia i środki ostrożności.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym, jeżeli pacjentka zaobserwujeu siebie ból żołądka lub którykolwiek z objawów hiperstymulacji jajników, nawet wówczas, gdy objawy te wystąpiąkilka dni po wykonaniu ostatniego wstrzyknięcia.
U kobiet:
Często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób): - Ból głowy
- Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (takie jak siniaki, ból, zaczerwienienie, obrzęk oraz świąd) - Zespół hiperstymulacji jajników (OHSS)
- Ból w obrębie miednicy
- Ból brzucha i (lub) wzdęcia
Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):- Dolegliwości ze strony piersi (w tym tkliwość)
- Biegunka, zaparcia lub dyskomfort w jamie brzusznej - Powiększenie macicy
- Nudności
- Reakcje nadwrażliwości (takie jak wysypka, zaczerwienienie, pokrzywka oraz świąd)- Torbiele jajników oraz powiększenie jajników- Skręt jajnika
- Krwawienie z pochwy
Rzadko (mogą wystapić u nie więcej niż 1 na 1000 osób):
- Zakrzepy (mogą wystąpić również, gdy nie pojawi się niepożądana nadmierna stymulacja jajników, patrz ostrzeżenia i środki ostrożności w punkcie 2)
Zgłaszano również zagnieżdżenie zarodka poza jamą macicy (tzw. ciąża pozamaciczna), poronienia oraz ciąże mnogie. Uważa się, że te działania niepożądane nie mają związku ze stosowaniem lekuPuregon, ale następstwem wykorzystania technik wspomaganego rozrodu lub będącej ich wynikiem ciąży.
Umężczyzn:
Często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):- Trądzik
- Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (takie jak stwardnienie i ból) - Ból głowy
- Wysypka
- Powiększenia piersi- Torbiel jądra
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew tej ulotce, należypowiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienionego w
załączniku V.
Dzięki
zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
36
5. Jak przechowywać lek Puregon
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Warunki przechowywania przez farmaceu
Przechowywać w temperaturze 2°C 8°C (w lodówce). Nie zamrażać.
Warunki przechowywania leku przez pacjenta
Istnieją dwa sposoby przechowywania:
1. Przechowywać wtemperaturze 2°C 8°C (w lodówce). Nie zamrażać.
2. Przechowyw wtemperaturze 25ºC lub poniżej (temperatura pokojowa), jednorazowo, nie dłużej niż przez 3 miesiące.
Należy zapisać datę rozpoczęcia przechowywania leku poza lodówką.
Przechowywać wkład w opakowaniu zewnętrznym.
Lek można przechowywać przez maksymalnie 28 dni od przekłucia igłą gumowej części wkładu. Należy zapisać datę pierwszego użycia wkładu w miejscu zaznaczonym w instrukcji obsługi Puregon Pen.
Nie stosować leku Puregon po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie po „EXP” orazna pudełku po „Termin ważności (EXP)”. Termin ważności oznacza ostatni dzieńpodanego miesiąca.
Igłę należy wyrzucić natychmiast po wykonaniu wstrzyknięcia. Nie mieszać zawartości wkładu z innymi lekami. Nie należy napełniać ponownie pustych wkładów.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Puregon
Substancją czynnąleku jest folitropina beta, hormon znany także jako hormon folikulotropowy (FSH) o stężeniu 833 j.m./ml wodnego roztworu.
Pozostałe składniki to: sacharoza, sodu cytrynian, L-metionina, polisorbat 20 i alkohol benzylowy w wodzie do wstrzykiwań. Wartość pH może być dostosowana wodorotlenkiem
sodu i (lub) kwasem solnym.
Jak wygląda lek Puregon i co zawiera opakowanie
Puregon roztwór do wstrzykiwań (wstrzyknięcie) to klarowny i bezbarwny płyn. Dostępny jest w szklanych wkładach. Opakowanie zawiera 1 wkład.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
N.V. Organon
Kloosterstraat 6
5349 AB Oss
Holandia
37
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego leku należy zwrócić się do
miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
België/Belgique/Belgien
Organon Belgium
Lietuva
Organon Pharma B.V. Lithuania atstovybė
Tél/Tel: 0080066550123 (+32 2 2418100) Tel.: +370 52041693
България
Органон (И.А.) Б.В. -клон България
Тел.: +359 2 806 3030
Luxembourg/Luxemburg
Organon Belgium
Tél/Tel: 0080066550123 (+32 2 2418100)
Česká republika
Magyarország
Organon Czech Republic s.r.o. Organon Hungary Kft.
Tel: +420 233 010 300 Tel.: +36 1 766 1963
Danmark Malta
Organon Denmark ApS Organon Pharma B.V., Cyprus branch
Tlf: + 45 4484 6800 Tel: +356 2277 8116
Deutschland Nederland
Organon Healthcare GmbH N.V. Organon
Tel.: 0800 3384 726 (+49 (0) 89 2040022 10) Tel: 00800 66550123
[email protected] (+32 2 2418100)
Eesti Norge
Organon Pharma B.V. Estonian RO Organon Norway AS Tel: +372 66 61 300 Tlf: +47 24 14 56 60 [email protected] [email protected]
Ελλάδα
BIANEΞ Α.Ε
Τηλ: +30 210 80091 11
Österreich
Organon Austria GmbH
Tel: +43 (0) 1 263 28 65
España Polska
Organon Salud, S.L. Organon Polska Sp. z o.o.
Tel: +34 91 591 12 79 Tel.: +48 22 105 50 01
France Portugal
Organon France Organon Portugal, Sociedade Unipessoal Lda.
Tél: + 33 (0) 1 57 77 32 00 Tel: +351 218705500
Hrvatska România
Organon Pharma d.o.o. Organon Biosciences S.R.L.
Tel: +385 1 638 4530 Tel: +40 21 527 29 90[email protected] [email protected]
38
Ireland
Organon Pharma (Ireland) Limited
Slovenija
Organon Pharma B.V., Oss, podružnica Ljubljana
Tel: +353 (0)1 2998700 Tel: +386 1 300 10 80[email protected]
Ísland Slovenská republika
Vistor hf. Organon Slovakia s. r. o.
Sími: + 354 535 7000 Tel: +421 2 44 88 98 88
Italia Suomi/Finland Organon Italia S.r.l. Organon Finland Oy Tel: +39 06 3336407
Puh/Tel: +358 (0) 29 170 3520 [email protected]
Κύπρος
Sverige
Organon Pharma B.V., Cyprus branch Organon Sweden AB
Tel: +357 22866730 Tel: +46 8 502 597 00[email protected]
Latvija
Ārvalsts komersanta “Organon Pharma B.V.”
pārstāvniecība
United Kingdom (Northern Ireland)
Organon Pharma (Ireland) Limited
Tel: +353 (0)1 2998700
Tel: +371 66968876 [email protected]
Data ostatniej aktualizacji ulotki: miesiąc RRRR
Inne źródła informacji
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków
39