ANEKS I
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 50 mg, tabletki powlekaneLacosamide Accord 100 mg, tabletki powlekaneLacosamide Accord 150 mg, tabletki powlekaneLacosamide Accord 200 mg, tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Lacosamide Accord 50 mg, tabletki powlekane
Jedna tabletka powlekana zawiera 50 mg lakozamidu.
Lacosamide Accord 100 mg, tabletki powlekane
Jedna tabletka powlekana zawiera 100 mg lakozamidu.
Lacosamide Accord 150 mg, tabletki powlekane
Jedna tabletka powlekana zawiera 150 mg lakozamidu.
Lacosamide Accord 200 mg, tabletki powlekane
Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg lakozamidu.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
50 mg: Każda tabletka powlekana zawiera 0,105 mg lecytyny (sojowej). 100 mg: Każda tabletka powlekana zawiera 0,210 mg lecytyny (sojowej). 150 mg: Każda tabletka powlekana zawiera 0,315 mg lecytyny (sojowej). 200 mg: Każda tabletka powlekana zawiera 0,420 mg lecytyny (sojowej).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana
Lacosamide Accord 50 mg, tabletki powlekane
Różowe, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 10,3 × 4,8 mm oznakowane literą „L” po jednej stronie oraz liczbą „50” po drugiej
Lacosamide Accord 100 mg, tabletki powlekane
Ciemnożółte, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 13,0 × 6,0 mm oznakowane literą „L”po jednej stronie oraz liczbą „100” po drugiej
Lacosamide Accord 150 mg, tabletki powlekane
Łososiowe, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 15,0 × 6,9 mm oznakowane literą „L”po jednej stronie oraz liczbą „150” po drugiej
Lacosamide Accord 200 mg, tabletki powlekane
2
Niebieskie, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 16,4 × 7,6 mm oznakowane literą „L” po jednej stronie oraz liczbą „200” po drugiej
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Lacosamide Accord jest wskazany w monoterapii oraz w terapii wspomagającej w leczeniu napadów częściowych i częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat zpadaczką.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Lakozamid musi być przyjmowany dwa razy na dobę (zwykle rano i wieczorem).
Lakozamid można przyjmować niezależnie od posiłku.
W razie pominięcia dawki należy zalecić pacjentowi natychmiastowe przyjęcie pominiętej dawki, anastępnie przyjęcie kolejnej dawki lakozamidu o zwykłej ustalonej porze. Jeżeli do pory przyjęciakolejnej dawki pozostało mniej niż 6 godzin, pacjentowi należy zalecić odczekanie i przyjęcie kolejnejdawki lakozamidu o zwykłej ustalonej porze. Nie należy przyjmować podwójnej dawki.
Młodzież i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg i dorośli
Poniższa tabela przedstawia zalecany schemat dawkowania u młodzieży i dzieci o masie ciała conajmniej 50 kg oraz dorosłych. Więcej informacji w poniższej tabeli.
Monoterapia Terapia wspomagająca Dawka początkowa 100 mg/dobę lub 200 mg/dobę 100 mg/dobę
Pojedyncza dawka nasycająca 200 mg 200 mg(jeżeli dotyczy)
Dostosowywanie (stopniowe 50 mg dwa razy na dobę 50 mg dwa razy na dobęzwiększanie dawki) (100 mg/dobę) w odstępach (100 mg/dobę) w odstępach tygodniowych tygodniowych
Maksymalna zalecana dawka do 600 mg/dobę do 400 mg/dobę
Monoterapia
Zalecana dawka początkowa to 50 mg dwa razy na dobę. Po jednym tygodniu należy ją zwiększyć dowstępnej dawki terapeutycznej wynoszącej 100 mg dwa razy na dobę.
Leczenie lakozamidem można również rozpocząć od dawki 100 mg dwa razy na dobę na podstawiedokonanej przez lekarza oceny wymaganego obniżenia liczby napadów padaczkowych w zestawieniuz potencjalnymi działaniami niepożądanymi.
W zależności od odpowiedzi na leczenie i jego tolerancji, dawkę podtrzymującą można dalej zwiększać o 50 mg dwa razy na dobę (100 mg/dobę) w odstępach tygodniowych do maksymalnej zalecanej dawki wynoszącej 300 mg dwa razy na dobę (600 mg/dobę).
W przypadku pacjentów, u których osiągnięto dawkę przekraczającą 400 mg/dobę i którzy wymagajązastosowania dodatkowego przeciwpadaczkowego produktu leczniczego, należy stosować się doopisanego poniżej dawkowania podczas terapii wspomagającej.
Terapia wspomagająca
Zalecana dawka początkowa to 50 mg dwa razy na dobę. Po jednym tygodniu należy ją zwiększyć dowstępnej dawki terapeutycznej wynoszącej 100 mg dwa razy na dobę.
W zależności od odpowiedzi na leczenie i jego tolerancji dawkę podtrzymującą można dalej zwiększać o 50 mg dwa razy na dobę (100 mg/dobę) w odstępach tygodniowych do maksymalnej
3
zalecanej dawki dobowej wynoszącej 400 mg (200 mg dwa razy na dobę).
Rozpoczęcie leczenia lakozamidem z użyciem dawki nasycającej
Leczenie lakozamidem można również rozpocząć od pojedynczej dawki nasycającej wynoszącej200 mg, a następnie, po około 12 godzinach, zastosować schemat leczenia podtrzymującegoobejmującego podawanie 100 mg dwa razy na dobę (200 mg/dobę). Późniejsze dostosowanie dawkipowinno być uzależnione od indywidualnej odpowiedzi na leczenie oraz jego tolerancji i prowadzone jak podano powyżej. Dawkę nasycającą można zastosować, jeśli lekarz stwierdzi, że uzasadnione jest szybkie uzyskanie stężenia lakozamidu w stanie stacjonarnym w osoczu oraz efektu terapeutycznego. Należy ją podawać pod kontrolą lekarza z uwzględnieniem możliwości częstszego występowania działań niepożądanych dotyczących ciężkich zaburzeń rytmu serca i ośrodkowego układu nerwowego(patrz punkt 4.8). Podawanie dawki nasycającej nie było oceniane w ostrych stanach chorobowych, takich jak stan padaczkowy.
Przerwanie stosowania
Zgodnie z obecną praktyką kliniczną, w razie konieczności przerwania leczenia zaleca się stopniowe odstawianie lakozamidu (np.: zmniejszając dawkę dobową o 200 mg/tydzień). U pacjentów, uktórych dojdzie do ciężkich zaburzeń rytmu serca, należy przeprowadzić ocenę stosunku korzyściklinicznych do ryzyka i w razie potrzeby przerwać podawanie lakozamidu.
Specjalne grupy pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Dostosowanie dawki nie jest wymagane u osób w podeszłym wieku. U osób starszych należy wziąćpod uwagę związane z wiekiem zmniejszenie klirensu nerkowego przy jednoczesnym zwiększeniuwartości AUC (patrz „Zaburzenia czynności nerek” poniżej oraz punkt 5.2).
Dane kliniczne dotyczące leczenia padaczki u osób w podeszłym wieku, w szczególności
z wykorzystaniem dawek przekraczających 400 mg na dobę, są ograniczone (patrz punkt 4.4, 4.8 i
5.1).
Zaburzenia czynności nerek
U dzieci i dorosłych z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (klirenskreatyniny >30 ml/min) dostosowanie dawki nie jest wymagane. U dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg oraz pacjentów dorosłych z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek, można rozważyć podanie dawki nasycającej 200 mg, jednak należy zachować ostrożność podczas późniejszego dostosowywania dawki (>200 mg/ dobę).
U dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg oraz pacjentów dorosłych z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny ≤30 ml/min) lub ze schyłkową niewydolnością nerek, zaleca się stosowanie maksymalnej dawki 250 mg/dobę; należy zachować ostrożność podczas ustalania dawki. Jeśli zalecana jest dawka nasycająca, po podaniu dawki inicjującej 100 mg przez pierwszy tydzień,należy kontynuować leczenie, podając 50 mg dwa razy na dobę. U dzieci o masie ciała poniżej 50 kg zciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny ≤30 ml/min) lub ze schyłkowąniewydolnością nerek, zaleca się zmniejszenie maksymalnej zalecanej dawki o 25%. U wszystkichpacjentów hemodializowanych zaleca się podawanie dodatkowo do 50% podzielonej dawki dobowejbezpośrednio po zakończeniu hemodializy.
Leczenie pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek powinno przebiegać z zachowaniemostrożności ze względu na niewielkie doświadczenie kliniczne i kumulację metabolitu (o nieznanymdziałaniu farmakologicznym).
Zaburzenia czynności wątroby
Maksymalna zalecana dawka u dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg oraz pacjentów dorosłych z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby to 300 mg/dobę. Ustalanie dawki u tych pacjentów powinno być prowadzone ostrożnie ze względu na możliwe współistnienie zaburzeń czynności nerek. U młodzieży i dorosłych o masie ciała co najmniej 50 kg można rozważyć podaniedawki nasycającej 200 mg, jednak należy zachować ostrożność podczas późniejszego ustalania dawki(>200 mg/ dobę). W oparciu o dane dotyczące dorosłych, u dzieci o masie ciała poniżej 50 kg z
4
łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby, zaleca się zmniejszenie maksymalnej dawki o 25%. Nie badano farmakokinetyki lakozamidu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 5.2). Dorosłym i dzieciom z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lakozamid można podawać wyłącznie, gdy spodziewane korzyści z leczenia przeważają nad ryzykiem.Konieczne może być dostosowanie dawki na podstawie uważnej obserwacji aktywności choroby i możliwych działań niepożądanych u pacjenta.
Dzieci i młodzież
Lekarz powinien przepisać najwłaściwszą postać farmaceutyczną i moc leku w zależności od masy ciała pacjenta i dawki.
Młodzież i dzieci o wadzemasie ciała co najmniej 50 kg Dawkowanie u młodzieży i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg jest takie samo, jak u pacjentów dorosłych (patrz powyżej).
Dzieci (w wieku od 4 lat) i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg
Dawka jest ustalana w zależności od masy ciała. Z tego powodu zaleca się rozpoczęcie leczenia odsyropu, a następnie zmianę na tabletki, w razie potrzeby.
Monoterapia
Zalecana dawka początkowa to 2 mg/kg mc./dobę. Po jednym tygodniu należy ją zwiększyć dowstępnej dawki terapeutycznej wynoszącej 4 mg/kg mc./dobę.
W zależności od odpowiedzi na leczenie i jego tolerancji, dawkę podtrzymującą można dalej zwiększać o 2 mg/kg mc./dobę w odstępach tygodniowych. Dawkę należy zwiększać stopniowo, aż do uzyskania optymalnej odpowiedzi. U dzieci o masie ciała poniżej 40 kg maksymalna zalecana dawkawynosi do 12 mg/kg mc./dobę. U dzieci o masie ciała od 40 do poniżej 50 kg, maksymalna zalecanadawka wynosi 10 mg/kg mc./dobę.
Poniższa tabela przedstawia zalecany schemat dawkowania w monoterapii u młodzieży i dzieci omasie ciała poniżej 50 kg
Dawka początkowa 2 mg/kg mc./dobę
Pojedyncza dawka nasycająca NiezalecanaDostosowywanie (stopniowe zwiększanie dawki) 2 mg/kg mc./dobę co tydzieńMaksymalna zalecana dawka u pacjentów <40 kg do 12 mg/kg mc./dobęMaksymalna zalecana dawka u pacjentów ≥40 kg do 10 mg/kg mc./dobędo <50 kg
Terapia wspomagająca
Zalecana dawka początkowa to 2 mg/dobę. Po jednym tygodniu należy ją zwiększyć do wstępnejdawki terapeutycznej wynoszącej 4 mg/kg mc./dobę.
W zależności od odpowiedzi na leczenie i jego tolerancji, dawkę podtrzymującą można dalej zwiększać o 2 mg/kg mc./dobę w odstępach tygodniowych. Dawkę należy zwiększać stopniowo do uzyskania optymalnej odpowiedzi. Ze względu na zwiększony w porównaniu do dorosłych klirens, u dzieci o masie ciała poniżej 20 kg maksymalna zalecana dawka wynosi do 12 mg/kg mc./dobę. U dzieci o masie ciała od 20 do poniżej 30 kg, maksymalna zalecana dawka wynosi 10 mg/kg mc./dobę, a u dzieci o masie ciała od 30 do poniżej 50 kg, maksymalna dawka wynosi 8 mg/kg mc./dobę, chociaż w badaniach otwartych (patrz punkt 4.8 i 5.2) niewielkiej grupie takich dzieci podawano dawkę do 12 mg/kg mc./dobę.
Poniższa tabela przedstawia zalecany schemat dawkowania w terapii wspomagającej u młodzieży idzieci o masie ciała poniżej 50 kg.
Dawka początkowa 2 mg/kg mc./dobę
Pojedyncza dawka nasycająca Niezalecana Dostosowywanie (stopniowe zwiększanie dawki) 2 mg/kg mc./dobę co tydzień
5
Maksymalna zalecana dawka u pacjentów <20 kg do 12 mg/kg mc./dobęMaksymalna zalecana dawka u pacjentów ≥20 kg do 10 mg/kg mc./dobędo <30 kg
Maksymalna zalecana dawka u pacjentów ≥30 kg do 8 mg/kg mc./dobędo <50 kg
Dawka nasycająca
Nie badano podawania dawki nasycającej u dzieci. Nie zaleca się stosowania dawki nasycającej u młodzieży i dzieci o masie ciała poniżej 50 kg.
Dzieci w wieku poniżej 4 lat
Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności lakozamidu u dzieci w wiekuponiżej 4 lat. Brak dostępnych danych.
Sposób podawania
Lakozamid, tabletki powlekane jest przeznaczony do stosowania doustnego. Lakozamid można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, lecytynę sojową lub na którąkolwiek substancję pomocnicząwymienioną w punkcie 6.1.
Rozpoznany blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Myśli i zachowania samobójcze
U pacjentów leczonych przeciwpadaczkowymi produktami leczniczymi w wielu wskazaniachopisywano przypadki myśli i zachowań samobójczych. Meta-analiza wyników randomizowanych,kontrolowanych placebo badań klinicznych z zastosowaniem przeciwpadaczkowych produktów leczniczych wykazała niewielkie zwiększenie ryzyka myśli i zachowań samobójczych. Mechanizm tego zjawiska nie jest znany, a dostępne dane nie wykluczają występowania zwiększonego ryzyka wprzypadku stosowania lakozamidu.
Dlatego należy obserwować pacjentów pod kątem oznak myśli i zachowań samobójczych i rozważyćodpowiednie leczenie. Należy poradzić pacjentom (i ich opiekunom), aby w razie wystąpienia oznakmyśli i zachowań samobójczych zgłaszali się po pomoc medyczną (patrz punkt 4.8).
Rytm serca i przewodzenie
W badaniach klinicznych z lakozamidem obserwowano zależne od dawki wydłużenie odstępu PR w elektrokardiogramie. Lakozamid powinien być stosowany z ostrożnością u pacjentów z chorobami podstawowymi sprzyjającymi występowaniu zaburzeń rytmu serca, na przykład pacjentów z rozpoznanymi zaburzeniami przewodzenia sercowego lub ciężkimi chorobami serca (np. niedokrwienie mięśnia sercowego/ zawał, niewydolność serca, strukturalna choroba serca lub zaburzenia funkcjonowania kanałów sodowych u pacjentów leczonych produktami leczniczymiwpływającymi na przewodzenie serca, w tym lekami przeciwarytmicznymi i przeciwpadaczkowymiproduktami leczniczymi blokującymi kanały sodowe (patrz punkt 4.5) jak również.U tych pacjentów należy rozważyć badanie EKG przed zwiększeniem dawki lakozamidu powyżej 400 mg/ dobę oraz po osiągnięciu stanu stacjonarnego.
W kontrolowanych placebo badaniach lakozamidu u pacjentów z padaczką nie opisywanoprzypadków migotania i trzepotania przedsionków, jednak obydwa działania zgłaszano w badaniach otwartych dotyczących padaczki oraz po wprowadzeniu produktu do obrotu.
6
Po wprowadzeniu produktu do obrotu opisywano przypadki bloku przedsionkowo-komorowego (P-K) (w tym przypadki bloku P-K II stopnia lub wyższego). U pacjentów z chorobami sprzyjającymiwystępowaniu zaburzeń rytmu serca opisywano przypadki tachyarytmii. W rzadkich przypadkach tezdarzenia prowadziły do asystolii, zatrzymania czynności serca i śmierci u pacjentów z chorobami podstawowymi sprzyjającymi występowaniu zaburzeń rytmu serca.
Należy poinformować pacjentów o objawach zaburzeń rytmu serca (np. spowolnionym, szybkim lubnieregularnym tętnie, kołataniu serca, skróconym oddechu, uczuciu oszołomienia, omdlenia) Jeśliwystąpią te objawy , należy poradzić pacjentom, aby natychmiast zgłaszali się po pomoc medyczną.
Zawroty głowy (pochodzenia ośrodkowego)
Stosowanie lakozamidu wiązało się z występowaniem zawrotów głowy, co może zwiększyć częstość przypadkowych urazów i upadków. Z tego względu należy zalecić pacjentom zachowanie ostrożności, dopóki nie poznają możliwych działań leku (patrz punkt 4.8).
Możliwość pogorszenia stanu klinicznego wyrażonego w zapisie elektroencefalograficznym wokreślonych pediatrycznych zespołach padaczkowych.
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności lakozamidu u dzieci z zespołamipadaczkowymi, w których współistnieją napady padaczkowe ogniskowe oraz uogólnione.Substancje pomocnicze
Produkt Lacosamide Accord zawiera lecytynę sojową, dlatego należy zachować ostrożność podczasstosowania go u pacjentów uczulonych na orzeszki arachidowe lub soję.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Lakozamid należy stosować ostrożnie u pacjentów leczonych produktami o znanym działaniuwydłużającym odstęp PR (w tym z przeciwpadaczkowymi produktami leczniczymi blokującymikanały sodowe ) i u pacjentów leczonych produktami leczniczymi przeciwarytmicznymi. Analizapodgrup w badaniach klinicznych nie wykazała jednak dalszego wydłużania odstępu PR welektrokardiogramach pacjentów, którym podawano jednocześnie karbamazepinę lub lamotryginę.
Dane z badań in vitro
Dostępne dane sugerują, że lakozamid na ogół wywołuje niewiele interakcji lekowych. Badania invitro wskazują, że lakozamid w stężeniach w osoczu obserwowanych w badaniach klinicznych nie indukuje aktywności enzymów CYP1A2, CYP2B6 oraz CYP2C9 ani nie hamuje CYP1A1, CYP1A2, CYP2A6, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2D6 oraz CYP2E1. Badanie in vitro wykazało, że glikoproteina P nie przenosi lakozamidu w jelicie. Dane z badań in vitro wskazują, że enzymy CYP2C9, CYP2C19 i CYP3A4 mogą katalizować powstawanie metabolitu O-desmetylowego.
Dane z badań in vivo
Lakozamid nie hamuje ani nie indukuje enzymu CYP2C19 ani CYP3A4 w stopniu istotnymklinicznie. Lakozamid nie wpłynął na AUC midazolamu (metabolizowanego przez CYP3A4, lakozamid podawany dwa razy na dobę po 200 mg), ale Cmax midazolamu uległo nieznacznemu zwiększeniu (30%). Lakozamid nie wpływał na farmakokinetykę omeprazolu (metabolizowanego przez CYP2C19 i CYP3A4, lakozamid podawany dwa razy na dobę po 300 mg).
Omeprazol (40 mg raz na dobę), inhibitor CYP2C19, nie zwiększał na poziomie istotnym klinicznieekspozycji układowej na lakozamid. Jest mało prawdopodobne, aby umiarkowane inhibitoryCYP2C19 wpływały w sposób istotny klinicznie na ekspozycję układową na lakozamid. Zaleca się zachowanie ostrożności w trakcie jednoczesnego leczenia silnymi inhibitorami CYP2C9 (np. flukonazol) i CYP3A4 (np. itrakonazol, ketokonazol, rytonawir, klarytromycyna), które mogą prowadzić do zwiększonego ogólnego narażenia na lakozamid. Interakcji tego typu nie wykazano w badaniach in vivo, jednak są one prawdopodobne na podstawie danych z badań in vitro.
7
Silne induktory enzymów, takie jak ryfampicyna lub dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) mogą umiarkowanie zmniejszać ekspozycję układową na lakozamid. Dlatego należy zachowaćostrożność podczas rozpoczynania lub kończenia leczenia tymi induktorami enzymów.
Przeciwpadaczkowe produkty lecznicze
W badaniach interakcji lakozamid nie wykazywał istotnego wpływu na stężenie karbamazepiny i kwasu walproinowego w osoczu. Karbamazepina i kwas walproinowy nie wykazywały istotnego wpływu na stężenie lakozamidu w osoczu. Analizy farmakokinetyczne w populacji w różnych grupach wiekowych wykazały, że jednoczesne stosowanie innych przeciwpadaczkowych produktów leczniczych, o których wiadomo, że indukują enzymy (karbamazepina, fenytoina, fenobarbital w różnych dawkach) zmniejsza ekspozycję systemową na lakozamid o 25% u dorosłych i o 17% u dzieci i młodzieży.
Doustne środki antykoncepcyjne
W badaniu interakcji nie zaobserwowano istotnych klinicznie oddziaływań między lakozamidem idoustnymi środkami antykoncepcyjnymi: etinylestradiolem i lewonorgestrelem. Stężenia progesteronunie zmieniały się podczas jednoczesnego podawania tych produktów leczniczych.
Pozostałe
Badania interakcji wykazały, że lakozamid nie wpływa na farmakokinetykę digoksyny. Nie zaobserwowano istotnych klinicznie interakcji między lakozamidem i metforminą. Jednoczesne podawanie lakozamidu z warfaryną nie powoduje istotnych klinicznie zmian farmakokinetyki ani farmakodynamiki warfaryny.
Choć brak danych farmakokinetycznych dotyczących interakcji lakozamidu z alkoholem, nie możnawykluczyć działania farmakodynamicznego.
Lakozamid wiąże się z białkami osocza w niewielkim stopniu, poniżej 15%. Dlatego uważa się, żemało prawdopodobne są znaczące klinicznie interakcje z innymi produktami leczniczymi, zachodzącew mechanizmie wypierania z miejsc wiązania z białkami osocza.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Ogólne zagrożenie związane z padaczką i stosowaniem leków przeciwpadaczkowych.W przypadku wszystkich przeciwpadaczkowych produktów leczniczych wykazano, że u dzieci kobietleczonych z powodu padaczki wady rozwojowe występują 2-3 razy częściej niż około 3%obserwowane w ogólnej populacji. Obserwowano zwiększenie częstości wad rozwojowych wprzypadku terapii wielolekowej, jednak nie ustalono, w jakim stopniu leczenie i (lub) choroba są odpowiedzialne za wystąpienie wad.
Ponadto nie wolno przerywać skutecznego leczenia przeciwpadaczkowego, gdyż zaostrzenie chorobyjest szkodliwe dla matki i płodu.
Zagrożenie związane ze stosowaniem lakozamidu
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania lakozamidu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego u szczurów i królików, ale obserwowano działanie toksyczne na zarodki tych zwierząt po zastosowaniu dawek toksycznych dla samic (patrz punkt 5.3). Zagrożenie dla człowieka nie jest znane.
Lakozamidu nie wolno stosować w okresie ciąży, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne (jeślikorzyść dla matki zdecydowanie nie przewyższa potencjalnego zagrożenia dla płodu). Jeżeli kobietazdecyduje się zajść w ciążę, należy ponownie dokładnie rozważyć dalsze stosowanie produktu leczniczego.
Karmienie piersią
8
Nie wiadomo, czy lakozamid przenika do mleka matki u ludzi. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków ani /dzieci. Badania na zwierzętach wykazały, że lakozamid przenika do mleka. Ze względów bezpieczeństwa należy przerwać karmienie piersią podczas leczenia lakozamidem.
Płodność
Nie zaobserwowano wpływu na płodność samic ani samców szczurów po podaniu dawek, po których ekspozycja na lakozamid (AUC, pole pod krzywą) była do około dwóch razy większa od ekspozycjina lakozamid (AUC, pole pod krzywą) u ludzi, uzyskiwanej po podaniu maksymalnej zalecanejdawki.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Lakozamid ma niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Leczenie lakozamidem wiązało się z występowaniem zawrotów głowy i niewyraźnym widzeniem.
W związku z tym należy poinformować pacjentów, aby nie prowadzili pojazdów ani nie obsługiwali potencjalnie niebezpiecznych urządzeń mechanicznych, dopóki nie przekonają się, jak lakozamidwpływa na ich zdolność do wykonywania takich czynności.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Według zbiorczej analizy danych z kontrolowanych placebo badań klinicznych dotyczących leczenia wspomagającego 1308 pacjentów z napadami częściowymi, 61,9% pacjentów z grupy przyjmującej lakozamid oraz 35,2% pacjentów z grupy przyjmującej placebo zgłosiło wystąpienie co najmniej 1 działania niepożądanego. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi (≥10%) podczas leczenia lakozamidem były: zawroty głowy (pochodzenia ośrodkowego), bóle głowy, nudności i podwójne widzenie. Nasilenie objawów było zwykle łagodne do umiarkowanego. Niektóre były zależne od dawki i można było je złagodzić zmniejszając dawkę. Częstość występowania i stopieńciężkości działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i przewodu pokarmowego zazwyczaj zmniejszały się z upływem czasu.
We wszystkich badaniach kontrolowanych placebo odsetek przerywania leczenia z powodu działańniepożądanych wynosił 12,2% u pacjentów otrzymujących lakozamid oraz 1,6% u pacjentówotrzymujących placebo. Najczęstszym działaniem niepożądanym prowadzącym do przerywanialeczenia lakozamidem były zawroty głowy (pochodzenia ośrodkowego).
Występowanie działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takich jak zawrotygłowy, może być częstsze po podaniu dawki nasycającej.
Na podstawie analizy danych z badania klinicznego mającego na celu wykazanie co najmniej równoważnej skuteczności (ang. non-inferiority) w przypadku monoterapii, w którym porównywano stosowanie lakozamidu i karbamazepiny o kontrolowanym uwalnianiu (ang. controlled release, CR),ustalono, że najczęstszymi działaniami niepożądanymi (≥10%) lakozamidu były ból głowy orazzawroty głowy. Częstość przypadków przerwania leczenia z powodu działań niepożądanych wyniosła10,6% u pacjentów otrzymujących lakozamid oraz 15,6% u pacjentów otrzymujących karbamazepinęCR.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
W poniższej tabeli przedstawiono częstości poszczególnych działań niepożądanych zgłaszanych wbadaniach klinicznych oraz dane z okresu po wprowadzeniu produktu do obrotu. Częstościzdefiniowano w następujący sposób: bardzo często (≥1/10), często (od ≥1/100 do <1/10), niezbytczęsto (od ≥1/1000 do <1/100), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnychdanych). W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądanewymieniono zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.
9
Klasyfikacja Bardzo często Często Niezbyt często Częstość nieznana układów narządowych
Zaburzenia krwi i Agranulocytoza(1) układu chłonnego
Zaburzenia układu Nadwrażliwość na Wysypka immunologicznego lek(1) polekowa z
eozynofilią i objawami narządowymi (zespół DRESS)(1,2)
Zaburzenia Depresja Agresja psychiczne Stany splątania Pobudzenie(1)
Bezsenność(1) Nastrój euforyczny(1)
Zaburzenia psychotyczne(1) Próby samobójcze(1) Myśli samobójcze Omamy(1)
Zaburzenia układu Zawroty głowy Zaburzenia Omdlenia (2) Drgawki(3)nerwowego (pochodzenia równowagi
ośrodkowego) Zaburzenia Zaburzenia
Ból głowy pamięci koordynacji ruchowej
ZaburzeniapoznawczeSenność Drżenie OczopląsHipestezjaDyzartriaZaburzeniauwagi Parestezja
Zaburzenia oka Podwójne Niewyraźne
widzenie widzenie Zaburzenia ucha i Zawroty głowy błędnika (pochodzenia
błędnikowego) Szumy uszne
Zaburzenia serca Blok przesionkowo- Tachyarytmia
komorowy(1, 2) komorowa(1) Bradykardia(1, 2) Migotanie przedsionków(1, 2) Trzepotanie przedsionków(1, 2)
Zaburzenia Nudności Wymioty żołądka i jelit Zaparcia
Wzdęcia Niestrawność Suchość w jamieustnej Biegunka
Zaburzenia Nieprawidłowewątroby i dróg wyniki badańżółciowych czynności wątroby (2)
10
Zaburzenia skóry i
tkanki podskórnej
Świąd
Wysypka(1)
Zwiększona
aktywność enzymów
wątrobowych
(>2x ULN)(1)
Obrzęk
naczynioruchowy(1)
Pokrzywka(1)
Zespół Stevensa-
Johnsona(1)
Martwica
toksyczno-
rozpływna
naskórka(1)
Zaburzenia
mięśniowo-
szkieletowe i
tkanki łącznej
Zaburzenia ogólne
i stany w miejscu
podania
Urazy, zatrucia i
powikłania po
zabiegach
Bolesne skurcze
mięśni
Zaburzenia
chodu
Osłabienie
Zmęczenie
Drażliwość
Uczucie
upojenia
alkoholowego
Upadki
Uszkodzenia
skóry
Stłuczenia
(1) Działania niepożądane zgłoszone po wprowadzeniu produktu do obrotu.(2) Patrz „Opis wybranych działań niepożądanych”.(3) Zgłaszane w badaniach otwartych.
Opis wybranych działań niepożądanych
Stosowanie lakozamidu wiąże się z zależnym od dawki wydłużeniem odstępu PR. Mogą wystąpić działania niepożądane związane z wydłużeniem odstępu PR (np. blok przedsionkowo-komorowy, omdlenia, bradykardia).
W badaniach klinicznych z udziałem pacjentów z padaczką (w terapii wspomagającej) niezbyt częstozgłaszano dla lakozamidu 200 mg, 400 mg, 600 mg i placebo występowanie działań niepożądanych wpostaci bloku P-K pierwszego stopnia, odpowiednio: 0,7%; 0%; 0,5 % oraz 0%. W badaniach tych niestwierdzano bloku drugiego ani wyższego stopnia. Jednakże po dopuszczeniu produktu leczniczego doobrotu, zgłaszano przypadki bloku P-K drugiego i trzeciego stopnia w związku z leczeniem lakozamidem. W badaniu dotyczącym monoterapii, w którym porównywano stosowanie lakozamidu i karbamazepiny CR, wydłużenie odstępu PR w obu grupach było porównywalne.
Omdlenia w zbiorczych danych z badań klinicznych dotyczących leczenia wspomagającego występowały niezbyt często, a ich częstość w grupie chorych na padaczkę leczonych lakozamidem (n = 944) (0,1%) i otrzymujących placebo (n = 364) (0,3%) była podobna. W badaniu dotyczącym monoterapii, w którym porównywano stosowanie lakozamidu i karbamazepiny CR, omdleniawystąpiły u 7/444 (1,6%) pacjentów leczonych lakozamidem oraz u 1/442 (0,2%) pacjentówotrzymujących karbamazepinę CR.
W krótkookresowych badaniach klinicznych nie zgłaszano przypadków migotania ani trzepotaniaprzedsionków, jednak obydwa działania opisywano w otwartych badaniach dotyczących padaczki oraz po wprowadzeniu produktu do obrotu.
Nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych
W kontrolowanych placebo badaniach lakozamidu u dorosłych pacjentów z częściowymi napadamipadaczkowymi przyjmujących 1 do 3 przeciwpadaczkowych produktów leczniczych jednocześnie, stwierdzano nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby. Zwiększenie stężenia ALT do ≥3x ULN
11
wystąpiło u 0,7% (7/935) pacjentów przyjmujących lakozamid i u 0% (0/356) pacjentów przyjmujących placebo.
Wielonarządowe reakcje nadwrażliwości
Zgłaszano wielonarządowe reakcje nadwrażliwości (tzw. wysypka polekowa z eozynofilią i objawaminarządowymi, zespół DRESS) u pacjentów leczonych niektórymi przeciwpadaczkowymi produktamileczniczymi. Niniejsze reakcje różnią się w zakresie objawów, jednak zazwyczaj występują gorączkaoraz wysypka i mogą być związane z udziałem różnych układów narządowych. W razie podejrzeniawielonarządowej reakcji nadwrażliwości, należy przerwać leczenie lakozamidem.
Dzieci i młodzież
Profil bezpieczeństwa stosowania lakozamidu w badaniach z grupą kontrolną otrzymującą placebo (patrz szczegółowe informacje na temat badania w punkcie 5.1) i otwartych (n=408) w terapii wspomagającej u dzieci w wieku od 4 lat był zgodny z profilem bezpieczeństwa ustalonym u dorosłych pacjentów, jednakże częstość występowania niektórych działań niepożądanych (senność, wymioty, drgawki) była większa. W populacji dzieci i młodzieży zgłaszano też dodatkowe działania niepożądane (zapalenie nosogardła, gorączka, zapalenie gardła, osłabienie apetytu, letarg i zmiany zachowania): zapalenie nosogardła (15,7%), wymioty (14,7%), senność (14,0%), zawroty głowy (13,5%), gorączka (13,0%), drgawki (7,8%), osłabienie apetytu (5,9%), zapalenie gardła (4.7%), letarg (2,7%) i zmiany zachowania (1,7%).
Co najmniej jedno działanie niepożądane wystąpiło u łącznie 67,8% pacjentów przydzielonych losowodo grupy przyjmującej lakozamid i 58,1% przydzielonych losowo do grupy placebo.Funkcjonowanie behawioralne, poznawcze i emocjonalne oceniane przy użyciu kwestionariuszaAchenbacha CBCL i kwestionariusza BRIEF na początku badań oraz w ich trakcie, okazały się naogół stabilne w trakcie trwania badania.
Pacjenci w podeszłym wieku
W badaniu dotyczącym monoterapii, w którym porównywano stosowanie lakozamidu i karbamazepiny CR, rodzaje działań niepożądanych związanych z leczeniem lakozamidemu pacjentów w podeszłym wieku (≥65. roku życia) wydawały się podobne do obserwowanychu pacjentów w wieku poniżej 65 lat. Jednak u pacjentów w podeszłym wieku, w porównaniuz młodszymi osobami dorosłymi, częściej (różnica ≥5%) występowały upadki, biegunka i drżenia.Najczęstszym działaniem niepożądanym, dotyczącym układu sercowo-naczyniowego u osóbw podeszłym wieku, w porównaniu z młodszymi pacjentami dorosłymi, był blok przedsionkowo-komorowy pierwszego stopnia. W grupie leczonej lakozamidem wystąpił on u 4,8% (3/62) pacjentóww podeszłym wieku i u 1,6% (6/382) młodszych osób dorosłych. Częstość przypadków przerwanialeczenia z powodu zdarzeń niepożądanych wyniosła 21,0% (13/62) u pacjentów w podeszłym wieku i 9,2% (35/382) u młodszych osób dorosłych w grupie leczonej lakozamidem. Różnice obserwowane pomiędzy pacjentami w podeszłym wieku a młodszymi osobami dorosłymi były podobne w grupie pacjentów przyjmujących lek porównawczy.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszania wymienionego w załączniku V.
4.9 Przedawkowanie
Objawy
Objawy obserwowane po przypadkowym lub zamierzonym przedawkowaniu lakozamidu związane głównie z OUN i układem pokarmowym.
12
Rodzaje działań niepożądanych występujące u pacjentów, którym podano dawki większe niż 400 mg do 800 mg, nie różniły się klinicznie od zdarzeń występujących u pacjentów po podaniu zalecanych dawek lakozamidu.
Obserwowane objawy po przyjęciu dawki większej niż 800 mg/dobę to: zawroty głowy, nudności, wymioty, napady padaczkowe (napady toniczno-kloniczne uogólnione, stan padaczkowy). Stwierdzano również: zaburzenia przewodzenia serca, wstrząs i śpiączkę. Zgłaszano przypadki śmiertelne po ostrym przedawkowaniu polegającym na jednorazowym przyjęciu kilku gramów lakozamidu.
Postępowanie
Nie istnieje swoiste antidotum w razie przedawkowania lakozamidu. Leczenie przedawkowanialakozamidu powinno obejmować ogólne środki podtrzymujące i w razie konieczności hemodializę(patrz punkt 5.2).
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwpadaczkowe, inne leki przeciwpadaczkowe, kod ATC:N03AX18
Mechanizm działania
Substancja czynna, lakozamid (R-2-acetamido-N-benzyl-3-metoksypropionamid) jest aminokwasem funkcjonalizowanym.
Dokładny mechanizm działania przeciwpadaczkowego lakozamidu nie został w pełni poznany.Badania elektrofizjologiczne in vitro wykazały, że lakozamid wybiórczo nasila powolną inaktywacjęnapięciowo-zależnych kanałów sodowych, co prowadzi do stabilizacji nadmiernie pobudliwychneuronalnych błon komórkowych.
Działania farmakodynamiczne
Lakozamid wykazuje działanie przeciwdrgawkowe w wielu zwierzęcych modelach napadów częściowych i pierwotnie uogólnionych oraz opóźnionego rozwoju procesu kindlingu. W eksperymentach nieklinicznych lakozamid w połączeniu z lewetyracetamem, karbamazepiną,fenytoiną, walproinianem sodu, lamotryginą, topiramatem czy gabapentyną wykazywałsynergistyczne lub addytywne działanie przeciwdrgawkowe.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Dorośli
Monoterapia
Skuteczność lakozamidu w monoterapii ustalono w badaniu porównawczym z karbamazepiną CRmającym na celu wykazanie co najmniej równoważnej skuteczności (ang. non-inferiority),prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby w grupach równoległych w grupie 886 pacjentóww wieku co najmniej 16 lat z nowo rozpoznaną lub niedawno zdiagnozowaną padaczką. U pacjentów musiały występować niesprowokowane napady padaczkowe częściowe lub częściowe wtórnie uogólnione. W ramach randomizacji, pacjentów przydzielono w stosunku 1:1 do grupy leczonej karbamazepiną CR lub lakozamidem w tabletkach. Dawka była uzależniona od odpowiedzi na leczenie i mieściła się w przedziale 400–1200 mg/dobę w przypadku karbamazepiny CR oraz 200– 600 mg/dobę w przypadku lakozamidu. Czas trwania leczenia wynosił maksymalnie 121 tygodni w zależności od odpowiedzi na leczenie.
Oszacowana z wykorzystaniem estymatora czasu przeżycia Kaplana-Meiera częstość przypadkówuwolnienia od napadów padaczkowych w okresie 6 miesięcy wyniosła 89,8% u pacjentów leczonychlakozamidem oraz 91,1% u pacjentów otrzymujących karbamazepinę CR. Skorygowana różnica
13
bezwzględna pomiędzy metodami leczenia wyniosła -1,3% (95% CI: -5,5; 2,8). Oszacowanaz wykorzystaniem estymatora Kaplana-Meiera częstość przypadków uwolnienia od napadówpadaczkowych w okresie 12 miesięcy wyniosła 77,8% u pacjentów leczonych lakozamidem oraz82,7% u pacjentów otrzymujących karbamazepinę CR.
Częstość przypadków uwolnienia od napadów padaczkowych w okresie 6 miesięcy u pacjentów w wieku co najmniej 65 lat (62 pacjentów w grupie leczonej lakozamidem oraz 57 w grupie otrzymującej karbamazepinę CR) była podobna w obu grupach terapeutycznych. Była przy tymzbliżona do obserwowanej w populacji ogólnej. W populacji osób w podeszłym wieku dawkapodtrzymująca lakozamidu wyniosła 200 mg/ dobę u 55 pacjentów (88,7%), 400 mg/ dobę u6 pacjentów (9,7%) a w przypadku 1 uczestnika (1,6%) dawkę zwiększono do ponad 400 mg/ dobę.
Zmiana leczenia na monoterapię
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania lakozamidu po zmianie leczenia na monoterapię oceniono w wieloośrodkowym, randomizowanym badaniu prowadzonym metodą podwójnie ślepej próbyz wykorzystaniem historycznej grupy kontrolnej. W tym badaniu u 425 pacjentów w wieku 16–70 lat z niekontrolowanymi napadami padaczkowymi częściowymi, którzy przyjmowali stałe dawki jednego lub dwóch dostępnych na rynku przeciwpadaczkowych produktów leczniczych, zmieniono leczenie na monoterapię lakozamidem, przydzielając w ramach randomizacji do grupy otrzymującej dawkę 400 mg lub 300 mg na dobę (w stosunku 3:1). W grupie leczonych pacjentów, u których ukończono stopniowe zwiększanie dawki i rozpoczęto odstawianie przeciwpadaczkowych produktów leczniczych (odpowiednio 284 i 99 pacjentów), monoterapię kontynuowano przez 57–105 dni (mediana 71 dni) odpowiednio u 71,5% oraz 70,7% pacjentów w docelowym okresie obserwacji wynoszącym 70 dni.
Terapia wspomagająca
Skuteczność działania lakozamidu w leczeniu uzupełniającym w zalecanych dawkach (200 mg/dobę, 400 mg/dobę) wykazano w 3 wieloośrodkowych, randomizowanych, kontrolowanych placebo badaniach klinicznych trwających 12 tygodni. Lakozamid 600 mg/dobę okazał się również skuteczny w kontrolowanych badaniach w leczeniu uzupełniającym, jednak skuteczność była podobna doobserwowanej po dawce 400 mg/dobę, a pacjenci gorzej tolerowali dawkę 600 mg/dobę z powodudziałań niepożądanych dotyczących OUN i przewodu pokarmowego. Dlatego nie zaleca sięstosowania dawki 600 mg/dobę. Maksymalną zalecaną dawką jest 400 mg/dobę. Wymienione badania z udziałem 1308 pacjentów, u których napady częściowe występowały średnio od 23 lat , miały na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa lakozamidu podawanego jednocześnie z 1-3 przeciwpadaczkowymi produktami leczniczymi u pacjentów z niekontrolowanymi napadami padaczkowymi częściowymi i częściowymi wtórnie uogólnionymi. Ogólny odsetek pacjentów z 50% zmniejszeniem częstości napadów wynosił, odpowiednio, 23%, 34% i 40% dla placebo, lakozamidu 200 mg/dobę i lakozamidu 400 mg/dobę.
Właściwości farmakokinetyczne i bezpieczeństwo stosowania pojedynczej, dożylnej dawkinasycającej lakozamidu określono w wieloośrodkowym badaniu otwartym, oceniającymbezpieczeństwo i tolerancję po szybkim włączeniu lakozamidu w pojedynczej dawce dożylnej (w tym200 mg), a następnie po podaniu doustnym dawki odpowiadającej dawce dożylnej dwa razy na dobę,w terapii wspomagającej u dorosłych pacjentów w wieku od 16 do 60 lat z napadami częściowymi.
Dzieci i młodzież
Napady częściowe mają taką samą manifestację kliniczną u dzieci w wieku od 4 lat, jak u osób dorosłych. Dane dotyczące skuteczności lakozamidu u dzieci w wieku co najmniej 4 lata ekstrapolowano na podstawie danych dotyczących młodzieży i dorosłych z napadami częściowymi, u których spodziewana była podobna odpowiedź, jeśli zastosowano dawkowanie odpowiednie dla dzieci(patrz punkt 4.2) i wykazano bezpieczeństwo stosowania (patrz punkt 4.8).
Skuteczność potwierdzoną na zasadach ekstrapolacji opisanych powyżej potwierdzono w podwójniezaślepionym badaniu z randomizacją i grupą kontrolną otrzymującą placebo. Badanie składało się z 8-tygodniowego okresu wstępnego, po którym następował 6-tygodniowy okres stopniowegozwiększania dawki. Kwalifikujący się pacjenci leczeni w stałym schemacie z zastosowaniem od 1 do
14
nie więcej niż 3 przeciwpadaczkowych produktów leczniczych, u których nadal wystąpiły co najmniej 2 częściowe napady drgawkowe w okresie 4 tygodni przed badaniem przesiewowym, a faza bez napadów drgawkowych trwała krócej niż 21 dni w okresie 8 tygodni przed włączeniem do okresu wstępnego badania, zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej placebo (n=172) lub grupyleczonej lakozamidem (n=171).
Podawanie leku rozpoczynano od dawki 2 mg/kg mc./dobę u uczestników o masie ciała poniżej 50 kg lub od dawki 100 mg/dobę u uczestników o masie ciała od 50 kg, w dwóch dawkach podzielonych. W okresie stopniowego zwiększania dawki, dawkę lakozamidu zwiększano w odstępach tygodniowych o1-2 mg/kg mc./dobę u uczestników o masie ciała poniżej 50 kg lub o 50-100 mg/dobę u uczestników omasie ciała od 50 kg do uzyskania docelowego zakresu dawek stosowanych w leczeniupodtrzymującym.
Aby zakwalifikować się do włączenia do 10-tygodniowego okresu leczenia podtrzymującego,uczestnicy musieli osiągnąć minimalną docelową dawkę dla ich kategorii wagowej w ostatnich3 dniach okresu zwiększania dawki. W okresie leczenia podtrzymującego badani musieli pozostać nastałej dawce lakozamidu lub byli wycofywani i włączani do zaślepionego okresu modyfikacji dawki.Odnotowano statystycznie istotną (p=0,0003) i klinicznie znaczącą redukcję częstości występowanianapadów częściowych w ciągu 28 dni od początku badania do okresu leczenia podtrzymującego wgrupie lakozamidu w porównaniu z grupą placebo. Redukcja w porównaniu z placebo w analiziekowariancji wyniosła 31,72% (95% CI: 16,342-44,277).
Ogólny odsetek pacjentów uzyskujących zmniejszenie częstości występowania napadów częściowych o co najmniej 50% w ciągu 28 dni od początku badania do okresu leczenia podtrzymującego wyniósł 52,9% w grupie lakozamidu i 33,3% w grupie placebo.
Ocena jakości życia określona przy użyciu pediatrycznego kwestionariusza oceny jakości życiawskazała, że pacjenci w obu grupach (lakozamidu i placebo) mieli podobną i stabilną jakość życiazwiązaną ze zdrowiem podczas całego okresu leczenia.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Lakozamid po podaniu doustnym jest szybko i całkowicie wchłaniany. Biodostępność lakozamidu po podaniu doustnym tabletek produktu Lacosamide Accord wynosi w przybliżeniu 100%. Po podaniudoustnym stężenie w osoczu niezmienionego lakozamidu szybko wzrasta i osiąga Cmax po 0,5 godzinie do 4 godzin. Pokarm nie wpływa na szybkość i stopień wchłaniania.
Dystrybucja
Objętość dystrybucji wynosi w przybliżeniu 0,6 l/kg. Lakozamid wiąże się z białkami osocza w stopniu mniejszym niż 15%.
Metabolizm
95% podanej dawki wydalane jest z moczem w formie lakozamidu oraz jako metabolity. Metabolizmlakozamidu nie został w pełni scharakteryzowany.
Głównymi związkami wydalanymi z moczem jest niezmieniony lakozamid (około 40% dawki) orazjego metabolit O-desmetylowy (mniej niż 30%).
Frakcja polarna, będąca prawdopodobnie pochodnymi seryny, stanowiła około 20% związków w moczu, jednak była wykrywana jedynie w nieznacznych ilościach (0–2%) w osoczu niektórychpacjentów. Niewielkie ilości innych metabolitów były również wykrywane w moczu (0,5–2%). Dane z badań in vitro wskazują, że enzymy CYP2C9, CYP2C19 i CYP3A4 mogą katalizować powstawanie metabolitu O-desmetylowego, ale w badaniach in vivo nie potwierdzono, który izoenzym ma dominujący udział. Nie obserwowano istotnych klinicznie różnic w ekspozycji na lakozamid po porównaniu jego farmakokinetyki u osób intensywnie metabolizujących (z aktywnym enzymem CYP2C19) oraz słabo metabolizujących (z nieaktywnym enzymem CYP2C19). Ponadto, badanie interakcji z omeprazolem (inhibitorem CYP 2C19) nie wykazało istotnych klinicznie zmian stężenia lakozamidu w osoczu, co wskazuje, że znaczenie tego szlaku metabolicznego jest niewielkie.
15
Stężenie metabolitu O-desmetylowego lakozamidu w osoczu stanowi w przybliżeniu 15% stężenialakozamidu w osoczu. Ten główny metabolit nie ma znanego działania farmakologicznego.
Eliminacja
Lakozamid jest wydalany z krążenia ogólnego przede wszystkim drogą nerkową orazbiotransformacji. Po doustnym i dożylnym podaniu znakowanego radioizotopem lakozamidu wykryto około 95% radioaktywności w moczu oraz poniżej 0,5% w kale. Okres półtrwania w fazie eliminacji lakozamidu wynosi w przybliżeniu 13 godzin. Farmakokinetyka jest proporcjonalna do dawki i niezmienna w czasie z małą zmiennością między- i wewnątrzosobniczą. Przy dawkowaniu dwa razy na dobę stan stacjonarny w osoczu jest uzyskiwany po 3 dniach. Stężenie w osoczu wzrasta przy współczynniku kumulacji wynoszącym około 2.
Stężenie w osoczu po podaniu pojedynczej dawki nasycającej 200 mg jest podobne do stężenia wstanie stacjonarnym osiąganego po zastosowaniu doustnym dawki 100 mg dwa razy na dobę.
Farmakokinetyka u specjalnych grup pacjentów
Płeć
Badania kliniczne wskazują, że płeć nie wywiera istotnego klinicznie wpływu na stężenie lakozamiduw osoczu.
Zaburzenia czynności nerek
Wartość AUC dla lakozamidu zwiększała się o około 30% u pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek oraz o 60% u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek ischyłkową niewydolnością nerek, którzy wymagali hemodializy, w porównaniu do zdrowychochotników. Wartość Cmax nie ulegała zmianie.
Lakozamid jest skutecznie usuwany z osocza przy zastosowaniu hemodializy. Po 4-godzinnej hemodializie wartość AUC lakozamidu zmniejsza się o około 50%. Z tego względu zaleca się podanie dodatkowej dawki leku po hemodializie (patrz punkt 4.2). U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami nerek kilkakrotnie wzrastała ekspozycja na metabolit O-desmetylowy. U pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie byli poddawani hemodializom, poziom tego metabolitu był podwyższony i stale wzrastał w 24-godzinnym okresie pobierania próbek. Nie wiadomo, czy większa ekspozycja na metabolit u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek może przyczyniać się do wystąpienia zdarzeń niepożądanych, jednak nie wykryto jego aktywności farmakologicznej.
Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby (klasa B wg Child-Pugh) obserwowano większe stężenia lakozamidu w osoczu (wzrost AUC o około 50% powyżej normy). Większa ekspozycja po części wynikała z zaburzeń czynności nerek u tych pacjentów. Oceniono, żespadek klirensu pozanerkowego u pacjentów w tym badaniu odpowiadał za około 20% wzrostuwartości AUC lakozamidu. Nie oceniano farmakokinetyki lakozamidu u pacjentów z ciężkimizaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 4.2).
Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
W badaniu z udziałem mężczyzn i kobiet w podeszłym wieku, w tym 4 pacjentów w wieku >75 lat,wartości AUC były wyższe niż u młodych mężczyzn o odpowiednio około 30 i 50%. Jest toczęściowo związane z mniejszą masą ciała. Porównanie tych wartości po znormalizowaniu masy ciaławykazało różnicę odpowiednio o 26 i 23%. Zaobserwowano także większą zmienność ekspozycji. Upacjentów w podeszłym wieku, biorących udział w tym badaniu, klirens nerkowy lakozamidu był tylko nieznacznie zmniejszony.
Ogólnie rzecz biorąc, uważa się, że nie trzeba zmniejszać dawki, chyba że jest to wskazane z powodupogorszenia czynności nerek (patrz punkt 4.2).
Dzieci i młodzież
Profil farmakokinetyczny lakozamidu u dzieci został określony w analizie farmakokinetycznej
16
populacji na podstawie skąpych danych dotyczących stężenia w osoczu uzyskanych z jednego badania z randomizacją i grupą kontrolną otrzymującą placebo oraz trzech otwartych badań z udziałem 414 dzieci z padaczką w wieku od 6 miesięcy od 17 lat. Zakres stosowanej dawki lakozamidu wynosił od 2 do 17,8 mg/kg mc./dobę podawane dwa razy na dobę, z maksymalną dawką 600 mg/dobę udzieci o masie ciała co najmniej 50 kg.
Typowy klirens osoczowy oszacowano na 1,04 l/h, 1,32 l/h i 1,86 l/h u dzieci i młodzieży o masieciała, odpowiednio, 20 kg, 30 kg i 50 kg. Dla porównania u pacjentów dorosłych (o masie ciała 70 kg)klirens osoczowy wynosił 1,92 l/h.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Stężenia lakozamidu w osoczu uzyskane w badaniach toksyczności były podobne lub jedynienieznacznie wyższe od stężeń stwierdzanych u pacjentów, co oznacza, że margines ekspozycji u ludzijest niewielki lub nie istnieje.
Badanie farmakologiczne bezpieczeństwa stosowania lakozamidu podawanego dożylnieznieczulonym psom wykazało przejściowe wydłużenie odstępu PR i czasu trwania zespołu QRS, atakże spadek ciśnienia tętniczego krwi, najprawdopodobniej na skutek hamowania czynności serca. Teprzejściowe zmiany rozpoczęły się, gdy zastosowano stężenia odpowiadające maksymalnej zalecanejdawce w warunkach klinicznych. Po podaniu dawek 15-60 mg/kg mc. znieczulonym psom i małpom Cynomolgus obserwowano zmniejszenie przewodzenia przedsionkowego i komorowego, blok i rozkojarzenie przedsionkowo-komorowe.
W badaniach toksyczności dawek wielokrotnych zaobserwowano niewielkie, odwracalne zmiany w wątrobie u szczurów, co wystąpiło po zastosowaniu dawek około 3 razy większych niż ekspozycja kliniczna. Zmiany te obejmowały zwiększenie masy narządu, przerost hepatocytów, zwiększeniestężeń enzymów wątrobowych w surowicy oraz podwyższenie poziomu cholesterolu całkowitego itriglicerydów. Poza przerostem hepatocytów nie zaobserwowano innych zmian histopatologicznych.
W badaniach oceniających toksyczny wpływ na rozród i rozwój osobniczy u gryzoni i królików nieobserwowano działania teratogennego, u szczurów natomiast odnotowano wzrost liczby martwychurodzeń i zgonów potomstwa w okresie okołoporodowym oraz nieznaczny spadek liczebności żywegomiotu i masy ciała potomstwa po dawkach toksycznych dla samicy, odpowiadających systemowympoziomom ekspozycji, które były podobne do spodziewanej ekspozycji klinicznej. Ponieważ niemożna było zbadać wyższej ekspozycji u zwierząt, w związku z toksycznością dla samic, dane niewystarczające, aby w pełni scharakteryzować potencjalną toksyczność dla zarodka i płodu orazdziałanie teratogenne lakozamidu.
Badania u szczurów wykazały, że lakozamid i (lub) jego metabolity z łatwością przenikały barieręłożyskową.
U młodych szczurów i psów stwierdzane rodzaje toksyczności nie różniły się od obserwowanych u zwierząt dorosłych. U młodych szczurów odnotowano zmniejszenie masy ciała po narażeniu układowym na poziomie podobnym do spodziewanego narażenia klinicznego. U młodych psów przejściowe i związane z dawką oznaki kliniczne z OUN zaczęły się pojawiać na poziomie narażenia układowego poniżej oczekiwanego narażenia klinicznego.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Lacosamide Accord 50 mg, tabletki powlekane
Rdzeń tabletki
celuloza mikrokrystaliczna hydroksypropyloceluloza L hydroksypropyloceluloza (niskopodstawiona)
17
krzemionka koloidalna bezwodnakrospowidon magnezu stearynian
Powłoka tabletki
alkohol poliwinylowyglikol polietylenowytalk
tytanu dwutlenek (E171)żelaza tlenek czerwony (E172)żelaza tlenek czarny (E172)indygotyna, lak (E132)lecytyna (sojowa)
Lacosamide Accord 100 mg, tabletki powlekane
Rdzeń tabletki
celuloza mikrokrystalicznahydroksypropyloceluloza Lhydroksypropyloceluloza (niskopodstawiona)krzemionka koloidalna bezwodnakrospowidon magnezu stearynian
Powłoka tabletki
alkohol poliwinylowyglikol polietylenowytalk
tytanu dwutlenek (E171)lecytyna (sojowa)
żelaza tlenek żółty (E172)
Lacosamide Accord 150 mg, tabletki powlekane
Rdzeń tabletki
celuloza mikrokrystalicznahydroksypropyloceluloza Lhydroksypropyloceluloza (niskopodstawiona)krzemionka koloidalna bezwodnakrospowidon magnezu stearynian
Powłoka tabletki
alkohol poliwinylowy
18
glikol polietylenowytalk
tytanu dwutlenek (E171)lecytyna (sojowa)
żelaza tlenek czerwony (E172)żelaza tlenek czarny (E172)żelaza tlenek żółty (E172)
Lacosamide Accord 200 mg, tabletki powlekane
Rdzeń tabletki
celuloza mikrokrystalicznahydroksypropyloceluloza Lhydroksypropyloceluloza (niskopodstawiona)krzemionka koloidalna bezwodnakrospowidon magnezu stearynian
Powłoka tabletki
alkohol poliwinylowyglikol polietylenowytalk
tytanu dwutlenek (E171)lecytyna (sojowa) indygotyna, lak (E132)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
2 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Lacosamide Accord, tabletki powlekane pakowane są w blistry PVC-PVDC/Aluminium. Opakowania po 14, 56, 60 lub 168 tabletek
Opakowania po 14 x 1 lub 56 x 1 tabletka w blistrach perforowany podzielnych na dawki pojedyncze
Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczegodo stosowania
Bez specjalnych wymagań dotyczących usuwania.
19
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Lacosamide Accord 50 mg, tabletki powlekaneEU/1/17/1230/001-004 EU/1/17/1230/017-018
Lacosamide Accord 100 mg, tabletki powlekaneEU/1/17/1230/005-008 EU/1/17/1230/019-020
Lacosamide Accord 150 mg, tabletki powlekaneEU/1/17/1230/009-012 EU/1/17/1230/021-022
Lacosamide Accord 200 mg, tabletki powlekaneEU/1/17/1230/013-016 EU/1/17/1230/023-024
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 18 września 2017 r
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
{MM/RRRR}
Szczegółowe informacje o tym produkcie leczniczym są dostępne na stronie internetowej EuropejskiejAgencji Leków http://www.ema.europa.eu.
20
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Zestaw do rozpoczynania leczenia (wyłącznie dla młodzieży i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg
oraz dla pacjentów dorosłych)
Lacosamide Accord 50 mg, tabletki powlekaneLacosamide Accord 100 mg, tabletki powlekaneLacosamide Accord 150 mg, tabletki powlekaneLacosamide Accord 200 mg, tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Lacosamide Accord 50 mg, tabletki powlekane
Jedna tabletka powlekana zawiera 50 mg lakozamidu.
Lacosamide Accord 100 mg, tabletki powlekane
Jedna tabletka powlekana zawiera 100 mg lakozamidu.
Lacosamide Accord 150 mg, tabletki powlekane
Jedna tabletka powlekana zawiera 150 mg lakozamidu.
Lacosamide Accord 200 mg, tabletki powlekane
Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg lakozamidu.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
50 mg: Każda tabletka powlekana zawiera 0,105 mg lecytyny (sojowej). 100 mg: Każda tabletka powlekana zawiera 0,210 mg lecytyny (sojowej). 150 mg: Każda tabletka powlekana zawiera 0,315 mg lecytyny (sojowej). 200 mg: Każda tabletka powlekana zawiera 0,420 mg lecytyny (sojowej).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana
Lacosamide Accord 50 mg, tabletki powlekane
Różowe, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 10,3 × 4,8 mm oznakowane literą „L” po jednej stronie oraz liczbą „50” po drugiej
Lacosamide Accord 100 mg, tabletki powlekane
Ciemnożółte, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 13,0 × 6,0 mm oznakowane literą „L”po jednej stronie oraz liczbą „100” po drugiej
Lacosamide Accord 150 mg, tabletki powlekane
Łososiowe, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 15,0 × 6,9 mm oznakowane literą „L”po jednej stronie oraz liczbą „150” po drugiej
21
Lacosamide Accord 200 mg, tabletki powlekane
Niebieskie, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 16,4 × 7,6 mm oznakowane literą „L” po jednej stronie oraz liczbą „200” po drugiej
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Lacosamide Accord jest wskazany w monoterapii oraz w terapii wspomagającej w leczeniu napadów częściowych i częściowych wtórnie uogólnionych u młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat o masie ciałaco najmniej 50 kg oraz u dorosłych z padaczką.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Lakozamid musi być przyjmowany dwa razy na dobę (zwykle rano i wieczorem).
Lakozamid można przyjmować niezależnie od posiłku.
W razie pominięcia dawki należy zalecić pacjentowi natychmiastowe przyjęcie pominiętej dawki, anastępnie przyjęcie kolejnej dawki lakozamidu o zwykłej ustalonej porze. Jeżeli do pory przyjęciakolejnej dawki pozostało mniej niż 6 godzin, pacjentowi należy zalecić odczekanie i przyjęcie kolejnejdawki lakozamidu o zwykłej ustalonej porze. Nie należy przyjmować podwójnej dawki.
Młodzież i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg oraz dorośli
Monoterapia
Zalecana dawka początkowa to 50 mg dwa razy na dobę. Po jednym tygodniu należy ją zwiększyć dowstępnej dawki terapeutycznej wynoszącej 100 mg dwa razy na dobę.
Leczenie lakozamidem można również rozpocząć od dawki 100 mg dwa razy na dobę na podstawiedokonanej przez lekarza oceny wymaganego obniżenia liczby napadów padaczkowych w zestawieniuz potencjalnymi działaniami niepożądanymi.
W zależności od odpowiedzi na leczenie i jego tolerancji, dawkę podtrzymującą można dalej zwiększać o 50 mg dwa razy na dobę (100 mg/dobę) w odstępach tygodniowych do maksymalnej zalecanej dawki wynoszącej 300 mg dwa razy na dobę (600 mg/dobę).
W przypadku pacjentów, u których osiągnięto dawkę przekraczającą 400 mg/dobę i którzy wymagajązastosowania dodatkowego przeciwpadaczkowego produktu leczniczego, należy stosować się doopisanego poniżej dawkowania podczas terapii wspomagającej.
Terapia wspomagająca
Zalecana dawka początkowa to 50 mg dwa razy na dobę. Po jednym tygodniu należy ją zwiększyć do wstępnej dawki terapeutycznej wynoszącej 100 mg dwa razy na dobę.
W zależności od odpowiedzi na leczenie i jego tolerancji dawkę podtrzymującą można dalejzwiększać o 50 mg dwa razy na dobę (100 mg/dobę) w odstępach tygodniowych do maksymalnejzalecanej dawki dobowej wynoszącej 400 mg (200 mg dwa razy na dobę).
Zestaw do rozpoczynania leczenia produktem Lacosamide Accord zawiera 4 różne opakowania (jednoopakowanie dla każdej dawki) po 14 tabletek, przeznaczone na pierwsze 2 do 4 tygodni leczenia.Opakowania są oznaczone: „Tydzień 1 (2, 3 lub 4)”.
Pierwszego dnia pacjent rozpoczyna leczenie produktem Lacosamide Accord od tabletek 50 mg dwarazy na dobę. W drugim tygodniu leczenia pacjent stosuje produkt Lacosamide Accord, tabletki100 mg dwa razy na dobę.
22
W zależności od odpowiedzi na leczenie i tolerancji produkt Lacosamide Accord tabletki 150 mgmoże być stosowany dwa razy na dobę w trzecim tygodniu, a tabletki 200 mg dwa razy na dobę wczwartym tygodniu.
Przerwanie stosowania
Zgodnie z obecną praktyką kliniczną, w razie konieczności przerwania leczenia zaleca się stopnioweodstawianie lakozamidu (np.: zmniejszając dawkę dobową o 200 mg/tydzień). U pacjentów, uktórych dojdzie do ciężkich zaburzeń rytmu serca, należy przeprowadzić ocenę stosunku korzyściklinicznych do ryzyka i w razie potrzeby przerwać podawanie lakozamidu.
Specjalne grupy pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Dostosowanie dawki nie jest wymagane u osób w podeszłym wieku. U osób starszych należy wziąćpod uwagę związane z wiekiem zmniejszenie klirensu nerkowego przy jednoczesnym zwiększeniuwartości AUC (patrz „Zaburzenia czynności nerek” poniżej oraz punkt 5.2).
Dane kliniczne dotyczące leczenia padaczki u osób w podeszłym wieku, w szczególności
z wykorzystaniem dawek przekraczających 400 mg na dobę są ograniczone (patrz punkt 4.4, 4.8 i 5.1).
Zaburzenia czynności nerek
U dzieci i dorosłych z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (klirenskreatyniny >30 ml/min) dostosowanie dawki nie jest wymagane. U dzieci o masie ciała co najmniej50 kg oraz pacjentów dorosłych z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny≤30 ml/min) lub ze schyłkową niewydolnością nerek zaleca się stosowanie dawki nie większej niż250 mg/dobę. U dzieci o masie ciała poniżej 50 kg z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirenskreatyniny ≤30 ml/min) lub ze schyłkową niewydolnością nerek, zaleca się zmniejszenie maksymalnejzalecanej dawki o 25%. U wszystkich pacjentów hemodializowanych zaleca się podawanie dodatkowodo 50% podzielonej dawki dobowej bezpośrednio po zakończeniu hemodializy.
Leczenie pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek powinno przebiegać z zachowaniemostrożności ze względu na niewielkie doświadczenie kliniczne i kumulację metabolitu (o nieznanymdziałaniu farmakologicznym). U wszystkich pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należyzachować ostrożność podczas ustalania dawki (patrz punkt 5.2).
Zaburzenia czynności wątroby
Maksymalna zalecana dawka u dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg oraz pacjentów dorosłych z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby to 300 mg/ dobę.
Ustalanie dawki u tych pacjentów powinno być prowadzone ostrożnie ze względu na możliwewspółistnienie zaburzeń czynności nerek. Nie badano farmakokinetyki lakozamidu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 5.2). W oparciu o dane dotyczące dorosłych, u dzieci o masie ciała poniżej 50 kg z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby, zaleca się zmniejszenie maksymalnej dawki o 25%. Dorosłym i dzieciom z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lakozamid można podawać wyłącznie gdy spodziewane korzyści z leczenia przeważają nad ewentualnym ryzykiem. Konieczne może być dostosowanie dawki na podstawie uważnej obserwacji aktywności choroby i możliwych działań niepożądanych u pacjenta.
Dzieci i młodzież
Lekarz powinien przepisać najwłaściwszą postać farmaceutyczną i moc leku w zależności od masy ciała pacjenta i dawki.
Młodzież i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg
Dawkowanie u młodzieży i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg jest takie samo, jak u pacjentów dorosłych (patrz powyżej).
Dzieci (w wieku od 4 lat) i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg
Ta postać nie jest właściwa dla tej kategorii pacjentów.
23
Dzieci w wieku poniżej 4 lat
Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności lakozamidu u dzieci w wiekuponiżej 4 lat. Brak dostępnych danych.
Sposób podawania
Lakozamid, tabletki powlekane jest przeznaczony do stosowania doustnego. Lakozamid można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, lecytynę sojową lub na którąkolwiek substancję pomocnicząwymienioną w punkcie 6.1.
Rozpoznany blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Myśli i zachowania samobójcze
U pacjentów leczonych przeciwpadaczkowymi produktami leczniczymi w wielu wskazaniachopisywano przypadki myśli i zachowań samobójczych. Meta-analiza wyników randomizowanych,kontrolowanych placebo badań klinicznych z zastosowaniem przeciwpadaczkowych produktów leczniczych wykazała niewielkie zwiększenie ryzyka myśli i zachowań samobójczych. Mechanizm tego zjawiska nie jest znany, a dostępne dane nie wykluczają występowania zwiększonego ryzyka wprzypadku stosowania lakozamidu.
Dlatego należy obserwować pacjentów pod kątem oznak myśli i zachowań samobójczych i rozważyćodpowiednie leczenie. Należy poradzić pacjentom (i ich opiekunom), aby w razie wystąpienia oznakmyśli i zachowań samobójczych zgłaszali się po pomoc medyczną (patrz punkt 4.8).
Rytm serca i przewodzenie
W badaniach klinicznych z lakozamidem obserwowano zależne od dawki wydłużenie odstępu PR w elektrokardiogramie. Lakozamid powinien być stosowany z ostrożnością u pacjentów z chorobamipodstawowymi sprzyjającymi występowaniu zaburzeń rytmu serca, na przykład pacjentów zrozpoznanymi zaburzeniami przewodzenia sercowego lub ciężkimi chorobami serca (np.niedokrwienie mięśnia sercowego/zawał, niewydolność serca, strukturalna choroba serca lub zaburzenia funkcjonowania kanałów sodowych lub u pacjentów leczonych produktami leczniczymi wpływającymi na przewodzenie serca, w tym lekami przeciwarytmicznymi i przeciwpadaczkowymi produktami leczniczymi blokującymi kanały sodowe (patrz punkt 4.5) , jak również u osób w podeszłym wieku .
U tych pacjentów należy rozważyć badanie EKG przed zwiększeniem dawki lakozamidu powyżej 400 mg/ dobę oraz po osiągnięciu stanu stacjonarnego.
W kontrolowanych placebo badaniach lakozamidu u pacjentów z padaczką nie opisywanoprzypadków migotania i trzepotania przedsionków, jednak obydwa działania zgłaszano w badaniach otwartych dotyczących padaczki oraz po wprowadzeniu produktu do obrotu .
Po wprowadzeniu produktu do obrotu opisywano przypadki bloku przedsionkowo-komorowego (P-K)(w tym przypadki bloku P-K II stopnia lub wyższego). U pacjentów z chorobami sprzyjającymiwystępowaniu zaburzeń rytmu serca opisywano przypadki tachyarytmii. W rzadkich przypadkach tezdarzenia prowadziły do asystolii, zatrzymania czynności serca i śmierci u pacjentów z chorobami podstawowymi sprzyjającymi występowaniu zaburzeń rytmu serca.
Należy poinformować pacjentów o objawach zaburzeń rytmu serca (np. spowolnionym, szybkim lubnieregularnym tętnie, kołataniu serca, skróconym oddechu, uczuciu oszołomienia, omdlenia). Jeśliwystąpią te objawy, należy poradzić pacjentom, aby natychmiast zgłaszali się po pomoc medyczną.
24
Zawroty głowy (pochodzenia ośrodkowego)
Stosowanie lakozamidu wiązało się z występowaniem zawrotów głowy, co może zwiększyć częstość przypadkowych urazów i upadków. Z tego względu należy zalecić pacjentom zachowanie ostrożności, dopóki nie poznają możliwych działań leku (patrz punkt 4.8).
Możliwość pogorszenia stanu klinicznego wyrażonego w zapisie elektroencefalograficznym w
określonych pediatrycznych zespołach padaczkowych.
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności lakozamidu u dzieci z zespołami padaczkowymi, w których współistnieją napady padaczkowe ogniskowe i uogólnione.
Substancje pomocnicze
Produkt Lacosamide Accord zawiera lecytynę sojową, dlatego należy zachować ostrożność podczasstosowania go u pacjentów uczulonych na orzeszki arachidowe lub soję.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Lakozamid należy stosować ostrożnie u pacjentów leczonych produktami o znanym działaniuwydłużającym odstęp PR (w tym z przeciwpadaczkowymi produktami leczniczymi blokującymikanały sodowe) i u pacjentów leczonych produktami leczniczymi przeciwarytmicznymi . Analizapodgrup w badaniach klinicznych nie wykazała jednak dalszego wydłużania odstępu PR welektrokardiogramach pacjentów, którym podawano jednocześnie karbamazepinę lub lamotryginę.
Dane z badań in vitro
Dostępne dane sugerują, że lakozamid na ogół wywołuje niewiele interakcji lekowych. Badania invitro wskazują, że lakozamid w stężeniach w osoczu obserwowanych w badaniach klinicznych nie indukuje aktywności enzymów CYP1A2, CYP2B6 oraz CYP2C9 ani nie hamuje CYP1A1, CYP1A2, CYP2A6, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2D6 oraz CYP2E1. Badanie in vitro wykazało, że glikoproteina P nie przenosi lakozamidu w jelicie. . Dane z badań in vitro wskazują, że enzymy CYP2C9, CYP2C19 i CYP3A4 mogą katalizować powstawanie metabolitu O-desmetylowego.
Dane z badań in vivo
Lakozamid nie hamuje ani nie indukuje enzymu CYP2C19 ani CYP3A4 w stopniu istotnym klinicznie. Lakozamid nie wpłynął na AUC midazolamu (metabolizowanego przez CYP3A4, lakozamid podawany dwa razy na dobę po 200 mg) ale Cmax midazolamu uległo nieznacznemuzwiększeniu (30%). Lakozamid nie wpływał na farmakokinetykę omeprazolu (metabolizowanegoprzez CYP2C19 i CYP3A4, lakozamid podawany dwa razy na dobę po 300 mg).
Omeprazol (40 mg raz na dobę), inhibitor CYP2C19, nie zwiększał na poziomie istotnym klinicznieekspozycji układowej na lakozamid. Jest małoprawdopodobne, aby umiarkowane inhibitory CYP2C19wpływały w sposób istotny klinicznie na ekspozycję układową na lakozamid.
Zaleca się zachowanie ostrożności w trakcie jednoczesnego leczenia silnymi inhibitorami CYP2C9(np. flukonazol) i CYP3A4 (np. itrakonazol, ketokonazol, rytonawir, klarytromycyna), które mogąprowadzić do zwiększonego ogólnego narażenia na lakozamid. Interakcji tego typu nie wykazano wbadaniach in vivo, jednak są one prawdopodobne na podstawie danych z badań in vitro.
Silne induktory enzymów, takie jak ryfampicyna lub dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) mogą umiarkowanie zmniejszać ekspozycję układową na lakozamid. Dlatego należy zachowaćostrożność podczas rozpoczynania lub kończenia leczenia tymi induktorami enzymów.
Przeciwpadaczkowe produkty lecznicze
W badaniach interakcji lakozamid nie wykazywał istotnego wpływu na stężenie karbamazepiny i kwasu walproinowego w osoczu. Karbamazepina i kwas walproinowy nie wykazywały istotnego
25
wpływu na stężenie lakozamidu w osoczu. Analizy farmakokinetyczne w populacji w różnych grupach wiekowych wykazały, że jednoczesne stosowanie innych przeciwpadaczkowych produktów leczniczych, o których wiadomo, że indukują enzymy (karbamazepina, fenytoina, fenobarbital w różnych dawkach) zmniejsza ekspozycję systemową na lakozamid o 25% u dorosłych i o 17% u dzieci i młodzieży.
Doustne środki antykoncepcyjne
W badaniu interakcji nie zaobserwowano istotnych klinicznie oddziaływań między lakozamidem idoustnymi środkami antykoncepcyjnymi: etinylestradiolem i lewonorgestrelem. Stężenia progesteronunie zmieniały się podczas jednoczesnego podawania tych produktów leczniczych.
Pozostałe
Badania interakcji wykazały, że lakozamid nie wpływa na farmakokinetykę digoksyny. Nie zaobserwowano istotnych klinicznie interakcji między lakozamidem i metforminą. Jednoczesne podawanie lakozamidu z warfaryną nie powoduje istotnych klinicznie zmian farmakokinetyki ani farmakodynamiki warfaryny.
Choć brak danych farmakokinetycznych dotyczących interakcji lakozamidu z alkoholem, nie możnawykluczyć działania farmakodynamicznego.
Lakozamid wiąże się z białkami osocza w niewielkim stopniu, poniżej 15%. Dlatego uważa się, żemało prawdopodobne są znaczące klinicznie interakcje z innymi produktami leczniczymi , zachodzącew mechanizmie wypierania z miejsc wiązania z białkami osocza.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Ogólne zagrożenie związane z padaczką i stosowaniem leków przeciwpadaczkowych.W przypadku wszystkich przeciwpadaczkowych produktów leczniczych wykazano, że u dzieci kobietleczonych z powodu padaczki wady rozwojowe występują 2-3 razy częściej niż około 3%obserwowane w ogólnej populacji. Obserwowano zwiększenie częstości wad rozwojowych wprzypadku terapii wielolekowej, jednak nie ustalono, w jakim stopniu leczenie i (lub) choroba są odpowiedzialne za wystąpienie wad.
Ponadto nie wolno przerywać skutecznego leczenia przeciwpadaczkowego, gdyż zaostrzenie chorobyjest szkodliwe dla matki i płodu.
Zagrożenie związane ze stosowaniem lakozamidu
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania lakozamidu u kobiet w ciąży. Badania nazwierzętach nie wykazały działania teratogennego u szczurów i królików, ale obserwowano działanietoksyczne na zarodki tych zwierząt po zastosowaniu dawek toksycznych dla samic (patrz punkt 5.3).Zagrożenie dla człowieka nie jest znane.
Lakozamidu nie wolno stosować w okresie ciąży, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne (jeślikorzyść dla matki zdecydowanie nie przewyższa potencjalnego zagrożenia dla płodu). Jeżeli kobietazdecyduje się zajść w ciążę, należy ponownie dokładnie rozważyć dalsze stosowanie produktu leczniczego.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy lakozamid przenika do mleka matki u ludzi. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków ani dzieci. Badania na zwierzętach wykazały, że lakozamid przenika do mleka. Ze względów bezpieczeństwa należy przerwać karmienie piersią podczas leczenia lakozamidem.
Płodność
Nie zaobserwowano wpływu na płodność samic ani samców szczurów po podaniu dawek, po którychekspozycja na lakozamid (AUC, pole pod krzywą) była do około dwóch razy większa od ekspozycji
26
na lakozamid (AUC, pole pod krzywą) u ludzi, uzyskiwanej po podaniu maksymalnej zalecanej dawki.
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Lakozamid ma niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Leczenie lakozamidem wiązało się z występowaniem zawrotów głowy i niewyraźnym widzeniem.
W związku z tym należy poinformować pacjentów, aby nie prowadzili pojazdów ani nie obsługiwali potencjalnie niebezpiecznych urządzeń mechanicznych, dopóki nie przekonają się, jak lakozamidwpływa na ich zdolność do wykonywania takich czynności.
4.8 Działania niepożądane
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Według zbiorczej analizy danych z kontrolowanych placebo badań klinicznych dotyczących leczeniawspomagającego 1308 pacjentów z napadami częściowymi, 61,9% pacjentów z grupy przyjmującejlakozamid oraz 35,2% pacjentów z grupy przyjmującej placebo zgłosiło wystąpienie co najmniej 1działania niepożądanego. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi (10%) podczas leczenialakozamidem były: zawroty głowy (pochodzenia ośrodkowego), bóle głowy, nudności i podwójnewidzenie. Nasilenie objawów było zwykle łagodne do umiarkowanego. Niektóre były zależne oddawki i można było je złagodzić zmniejszając dawkę. Częstość występowania i stopień ciężkościdziałań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i przewodu pokarmowegozazwyczaj zmniejszały się z upływem czasu.
We wszystkich badaniach kontrolowanych placebo odsetek przerywania leczenia z powodu działańniepożądanych wynosił 12,2% u pacjentów otrzymujących lakozamid oraz 1,6% u pacjentówotrzymujących placebo. Najczęstszym działaniem niepożądanym prowadzącym do przerywanialeczenia lakozamidem były zawroty głowy (pochodzenia ośrodkowego).
Na podstawie analizy danych z badania klinicznego mającego na celu wykazanie co najmniej równoważnej skuteczności (ang. non-inferiority) w przypadku monoterapii, w którym porównywano stosowanie lakozamidu i karbamazepiny o kontrolowanym uwalnianiu (ang. controlled release, CR),ustalono, że najczęstszymi działaniami niepożądanymi (≥ 10%) lakozamidu były ból głowy orazzawroty głowy. Częstość przypadków przerwania leczenia z powodu działań niepożądanych wyniosła10,6% u pacjentów otrzymujących lakozamid oraz 15,6% u pacjentów otrzymujących karbamazepinęCR.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
W poniższej tabeli przedstawiono częstości poszczególnych działań niepożądanych zgłaszanych wbadaniach klinicznych oraz dane z okresu po wprowadzeniu produktu do obrotu. Częstościzdefiniowano w następujący sposób: bardzo często (≥1/10), często (od ≥1/100 do <1/10), niezbytczęsto (od ≥1/1000 do <1/100), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnychdanych). W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądanewymieniono zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.
Klasyfikacja
układów
narządowych
Zaburzenia krwi i
układu chłonnego
Zaburzenia układu
immunologicznego
Bardzo często Często Niezbyt często Częstość nieznana
Agranulocytoza(1)
Nadwrażliwość na
lek(1)
Wysypka polekowa
z eozynofilią i
objawami
narządowymi
(zespół DRESS)(1, 2)
Zaburzenia
psychiczne
Depresja
Stany splątania
Agresja
Pobudzenie(1)
27
Bezsenność(1) Nastrój
euforyczny(1)
Zaburzenia
psychotyczne(1)
Próby samobójcze(1)
Myśli samobójcze
Omamy(1)
Zaburzenia układu Zawroty Zaburzenia Omdlenia (2)
nerwowego głowy równowagi Zaburzenia
(pochodzenia Zaburzenia koordynacji
ośrodkowego) pamięci ruchowej
Ból głowy Zaburzenia
poznawcze
Senność
Drżenie
Oczopląs
Hipestezja
Dyzartria
Zaburzenia uwagi
Parestezja
Zaburzenia oka Podwójne Niewyraźne
widzenie widzenie
Zaburzenia ucha i Zawroty głowy
błędnika (pochodzenia
błędnikowego)Sz
umy uszne
Zaburzenia serca Blok przesionkowo-
komorowy(1, 2)
Bradykardia(1, 2)
Migotanie
przedsionków(1, 2)
Trzepotanie
przedsionków(1, 2)
Zaburzenia żołądka i Nudności Wymioty
jelit Zaparcia
Wzdęcia
Niestrawność
Suchość w jamie
ustnej
Biegunka
Zaburzenia wątroby Nieprawidłowe
i dróg żółciowych wyniki badań
czynności wątroby(2)
Zwiększona
aktywność
enzymów
wątrobowych
(> 2x ULN)(1)
Zaburzenia skóry i Świąd Obrzęk
tkanki podskórnej Wysypka(1) naczynioruchowy(1)
Pokrzywka(1)
Drgawki (3)
Tachyarytmia
przedsionkowa (1)
Zespół Stevensa-
Johnsona(1)
Martwica
toksyczno-
rozpływna
naskórka(1)
28
Zaburzenia Bolesne skurczemięśniowo- mięśniszkieletowe i tkanki
łącznej
Zaburzenia ogólne i Zaburzenia chodustany w miejscu Osłabieniepodania Zmęczenie Drażliwość
Uczucie upojenia alkoholowego
Urazy, zatrucia i Upadkipowikłania po Uszkodzeniazabiegach skóry Stłuczenia
(1) Działania niepożądane zgłoszone po wprowadzeniu produktu do obrotu.(2) Patrz „Opis wybranych działań niepożądanych”.(3) Zgłaszane w badaniach otwartych.
Opis wybranych działań niepożądanych
Stosowanie lakozamidu wiąże się z zależnym od dawki wydłużeniem odstępu PR. Mogą wystąpić działania niepożądane związane z wydłużeniem odstępu PR (np. blok przedsionkowo-komorowy, omdlenia, bradykardia).
W badaniach klinicznych z udziałem pacjentów z padaczką (w terapii wspomagającej) niezbyt często zgłaszano dla lakozamidu 200 mg, 400 mg, 600 mg i placebo występowanie działań niepożądanych w postaci bloku P-K pierwszego stopnia, odpowiednio: 0,7%; 0%; 0,5 % oraz 0%. W badaniach klinicznych nie stwierdzano bloku drugiego ani wyższego stopnia. Jednakże dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu, zgłaszano przypadki bloku P-K drugiego i trzeciego stopnia w związku z leczeniem lakozamidem. W badaniu dotyczącym monoterapii, w którym porównywano stosowanie lakozamidu i karbamazepiny CR, wydłużenie odstępu PR w obu grupach było porównywalne. Omdlenia w zbiorczych danych z badań klinicznych dotyczących leczenia wspomagającegowystępowały niezbyt często, a ich częstość w grupie chorych na padaczkę leczonych lakozamidem(n = 944) (0,1%) i otrzymującymi placebo (n = 364) (0,3%) była podobna. W badaniu dotyczącymmonoterapii, w którym porównywano stosowanie lakozamidu i karbamazepiny CR, omdleniawystąpiły u 7/444 (1,6%) pacjentów leczonych lakozamidem oraz u 1/442 (0,2%) pacjentówotrzymujących karbamazepinę CR.
W krótkookresowych badaniach klinicznych nie zgłaszano przypadków migotania ani trzepotaniaprzedsionków, jednak obydwa działania opisywano w otwartych badaniach dotyczących padaczki oraz po wprowadzeniu produktu do obrotu.
Nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych
W kontrolowanych placebo badaniach lakozamidu u dorosłych pacjentów z częściowymi napadami padaczkowymi przyjmujących 1 do 3 przeciwpadaczkowych produktów leczniczych jednocześnie, stwierdzano nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby. Zwiększenie stężenia ALT do ≥3x ULN wystąpiło u 0,7% (7/935) pacjentów przyjmujących lakozamid i u 0% (0/356) pacjentów przyjmujących placebo.
Wielonarządowe reakcje nadwrażliwości
Zgłaszano wielonarządowe reakcje nadwrażliwości (tzw. wysypka polekowa z eozynofilią i objawaminarządowymi, zespół DRESS) u pacjentów leczonych niektórymi przeciwpadaczkowymi produktamileczniczymi. Niniejsze reakcje różnią się w zakresie objawów, jednak zazwyczaj występują gorączkaoraz wysypka i mogą być związane z udziałem różnych układów narządowych. W razie podejrzeniawielonarządowej reakcji nadwrażliwości należy przerwać leczenie lakozamidem.
Dzieci i młodzież
29
Profil bezpieczeństwa stosowania lakozamidu w badaniach z grupą kontrolną otrzymującą placebo (patrz szczegółowe informacje na temat badania w punkcie 5.1) i otwartych (n=408) w terapii wspomagającej u dzieci w wieku od 4 lat był zgodny z profilem bezpieczeństwa ustalonym u dorosłych pacjentów, jednakże częstość występowania niektórych działań niepożądanych (senność, wymioty, drgawki) była większa. W populacji dzieci i młodzieży zgłaszano też dodatkowe działania niepożądane (zapalenie nosogardła, gorączka, zapalenie gardła, osłabienie apetytu, letarg i zmiany zachowania): zapalenie nosogardła (15,7%), wymioty (14,7%), senność (14,0%), zawroty głowy (13,5%), gorączka (13,0%), drgawki (7,8%), osłabienie apetytu (5,9%), zapalenie gardła (4.7%), letarg (2,7%) i zmiany zachowania (1,7%).
Co najmniej jedno działanie niepożądane wystąpiło u łącznie 67,8% pacjentów przydzielonych losowodo grupy przyjmującej lakozamid i 58,1% przydzielonych losowo do grupy placebo.Funkcjonowanie behawioralne, poznawcze i emocjonalne oceniane przy użyciu kwestionariuszaAchenbacha CBCL i kwestionariusza BRIEF na początku badań oraz w ich trakcie, okazały się naogół stabilne w trakcie trwania badania.
Pacjenci w podeszłym wieku
W badaniu dotyczącym monoterapii, w którym porównywano stosowanie lakozamidu i karbamazepiny CR, rodzaje działań niepożądanych związanych z leczeniem lakozamidemu pacjentów w podeszłym wieku (≥65. roku życia) wydawały się podobne do obserwowanychu pacjentów w wieku poniżej 65 lat. Jednak u pacjentów w podeszłym wieku, w porównaniuz młodszymi osobami dorosłymi, częściej (różnica ≥5%) występowały upadki, biegunka i drżenia.Najczęstszym działaniem niepożądanym, dotyczącym układu sercowo-naczyniowego u osóbw podeszłym wieku, w porównaniu z młodszymi pacjentami dorosłymi, był blok przedsionkowo-komorowy pierwszego stopnia. W grupie leczonej lakozamidem wystąpił on u 4,8% (3/62) pacjentóww podeszłym wieku i u 1,6% (6/382) młodszych osób dorosłych. Częstość przypadków przerwanialeczenia z powodu zdarzeń niepożądanych wyniosła 21,0% (13/62) u pacjentów w podeszłym wieku i 9,2% (35/382) u młodszych osób dorosłych w grupie leczonej lakozamidem. Różnice obserwowane pomiędzy pacjentami w podeszłym wieku a młodszymi osobami dorosłymi były podobne w grupie pacjentów przyjmujących lek porównawczy.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzykastosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem krajowego systemu zgłaszania wymienionego w załączniku V.
4.9 Przedawkowanie
Objawy
Objawy obserwowane po przypadkowym lub zamierzonym przedawkowaniu lakozamidu są główniezwiązane z OUN i układem pokarmowym.
Rodzaje działań niepożądanych występujące u pacjentów, którym podano dawki większe niż 400 mg do 800 mg, nie różniły się klinicznie od zdarzeń występujących u pacjentów po podaniu zalecanych dawek lakozamidu.
Obserwowane objawy po podaniu dawki większej niż 800 mg/dobę to: zawroty głowy, nudności, wymioty, napady padaczkowe (napady toniczno-kloniczne uogólnione, stan padaczkowy). Stwierdzano również: zaburzenia przewodzenia serca, wstrząs i śpiączkę. Zgłaszano przypadki śmiertelne po ostrym przedawkowaniu polegającym na jednorazowym przyjęciu kilku gramów lakozamidu.
Postępowanie
30
Nie istnieje swoiste antidotum w razie przedawkowania lakozamidu. Leczenie przedawkowanialakozamidu powinno obejmować ogólne środki podtrzymujące i w razie konieczności hemodializę(patrz punkt 5.2).
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwpadaczkowe, inne leki przeciwpadaczkowe, kod ATC:N03AX18
Mechanizm działania
Substancja czynna, lakozamid (R-2-acetamido-N-benzyl-3-metoksypropionamid) jest aminokwasem funkcjonalizowanym.
Dokładny mechanizm działania przeciwpadaczkowego lakozamidu nie został w pełni poznany.Badania elektrofizjologiczne in vitro wykazały, że lakozamid wybiórczo nasila powolną inaktywacjęnapięciowo-zależnych kanałów sodowych, co prowadzi do stabilizacji nadmiernie pobudliwychneuronalnych błon komórkowych.
Działania farmakodynamiczne
Lakozamid wykazuje działanie przeciwdrgawkowe w wielu zwierzęcych modelach napadów częściowych i pierwotnie uogólnionych oraz opóźnionego rozwoju procesu kindlingu. W eksperymentach nieklinicznych lakozamid w połączeniu z lewetyracetamem, karbamazepiną,fenytoiną, walproinianem sodu, lamotryginą, topiramatem czy gabapentyną wykazywałsynergistyczne lub addytywne działanie przeciwdrgawkowe.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Dorośli
Monoterapia
Skuteczność lakozamidu w monoterapii ustalono w badaniu porównawczym z karbamazepiną CRmającym na celu wykazanie co najmniej równoważnej skuteczności (ang. non-inferiority),prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby w grupach równoległych w grupie 886 pacjentóww wieku co najmniej 16 lat z nowo rozpoznaną lub niedawno zdiagnozowaną padaczką. U pacjentów musiały występować niesprowokowane napady padaczkowe częściowe lub częściowe wtórnie uogólnione. W ramach randomizacji, pacjentów przydzielono w stosunku 1:1 do grupy leczonej karbamazepiną CR lub lakozamidem w tabletkach. Dawka była uzależniona od odpowiedzi na leczenie i mieściła się w przedziale 400–1200 mg/dobę w przypadku karbamazepiny CR oraz 200– 600 mg/dobę w przypadku lakozamidu. Czas trwania leczenia wynosił maksymalnie 121 tygodni w zależności od odpowiedzi na leczenie.
Oszacowana z wykorzystaniem estymatora czasu przeżycia Kaplana-Meiera częstość przypadkówuwolnienia od napadów padaczkowych w okresie 6 miesięcy wyniosła 89,8% u pacjentów leczonychlakozamidem oraz 91,1% u pacjentów otrzymujących karbamazepinę CR. Skorygowana różnicabezwzględna pomiędzy metodami leczenia wyniosła -1,3% (95% CI: -5,5; 2,8). Oszacowanaz wykorzystaniem estymatora Kaplana-Meiera częstość przypadków uwolnienia od napadówpadaczkowych w okresie 12 miesięcy wyniosła 77,8% u pacjentów leczonych lakozamidem oraz82,7% u pacjentów otrzymujących karbamazepinę CR.
Częstość przypadków uwolnienia od napadów padaczkowych w okresie 6 miesięcy u pacjentów w wieku co najmniej 65 lat (62 pacjentów w grupie leczonej lakozamidem oraz 57 w grupie otrzymującej karbamazepinę CR) była podobna w obu grupach terapeutycznych. Była przy tymzbliżona do obserwowanej w populacji ogólnej. W populacji osób w podeszłym wieku dawka podtrzymująca lakozamidu wyniosła 200 mg/ dobę u 55 pacjentów (88,7%), 400 mg/ dobę u 6 pacjentów (9,7%) a w przypadku 1 uczestnika (1,6%) dawkę zwiększono do ponad 400 mg/ dobę.
31
Zmiana leczenia na monoterapię
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania lakozamidu po zmianie leczenia na monoterapię oceniono w wieloośrodkowym, randomizowanym badaniu prowadzonym metodą podwójnie ślepej próbyz wykorzystaniem historycznej grupy kontrolnej. W tym badaniu u 425 pacjentów w wieku 16–70 lat z niekontrolowanymi napadami padaczkowymi częściowymi, którzy przyjmowali stałe dawki jednego lub dwóch dostępnych na rynku przeciwpadaczkowych produktów leczniczych, zmieniono leczenie na monoterapię lakozamidem, przydzielając w ramach randomizacji do grupy otrzymującej dawkę 400 mg lub 300 mg na dobę (w stosunku 3:1). W grupie leczonych pacjentów, u których ukończono stopniowe zwiększanie dawki i rozpoczęto odstawianie przeciwpadaczkowych produktów leczniczych (odpowiednio 284 i 99 pacjentów), monoterapię kontynuowano przez 57–105 dni (mediana 71 dni) odpowiednio u 71,5% oraz 70,7% pacjentów w docelowym okresie obserwacji wynoszącym 70 dni.
Terapia wspomagająca
Skuteczność działania lakozamidu w leczeniu uzupełniającym w zalecanych dawkach (200 mg/dobę, 400 mg/dobę) wykazano w 3 wieloośrodkowych, randomizowanych, kontrolowanych placebo badaniach klinicznych trwających 12 tygodni. Lakozamid 600 mg/dobę okazał się również skuteczny w kontrolowanych badaniach w leczeniu uzupełniającym, jednak skuteczność była podobna doobserwowanej po dawce 400 mg/dobę, a pacjenci gorzej tolerowali dawkę 600 mg/dobę z powodudziałań niepożądanych dotyczących OUN i przewodu pokarmowego. Dlatego nie zaleca sięstosowania dawki 600 mg/dobę. Maksymalną zalecaną dawką jest 400 mg/dobę. Wymienione badania z udziałem 1308 pacjentów, u których napady częściowe występowały średnio od 23 lat , miały na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa lakozamidu podawanego jednocześnie z 1-3 przeciwpadaczkowymi produktami leczniczymi u pacjentów z niekontrolowanymi napadami padaczkowymi częściowymi i częściowymi wtórnie uogólnionymi. Ogólny odsetek pacjentów z 50% zmniejszeniem częstości napadów wynosił odpowiednio, 23%, 34% i 40 % dla placebo, lakozamidu 200 mg/dobę i lakozamidu 400 mg/dobę.
Dzieci i młodzież
Napady częściowe mają taką samą manifestację kliniczną u dzieci w wieku od 4 lat, jak u osób dorosłych. Dane dotyczące skuteczności lakozamidu u dzieci w wieku co najmniej 4 lata ekstrapolowano na podstawie danych dotyczących młodzieży i dorosłych z napadami częściowymi, u których spodziewana była podobna odpowiedź, jeśli zastosowano dawkowanie odpowiednie dla dzieci(patrz punkt 4.2) i wykazano bezpieczeństwo stosowania (patrz punkt 4.8).
Skuteczność potwierdzoną na zasadach ekstrapolacji opisanych powyżej potwierdzono w podwójnie zaślepionym badaniu z randomizacją i grupą kontrolną otrzymującą placebo. Badanie składało się z 8- tygodniowego okresu wstępnego, po którym następował 6-tygodniowy okres stopniowego zwiększania dawki. Kwalifikujący się pacjenci leczeni w stałym schemacie z zastosowaniem od 1 do nie więcej niż 3 przeciwpadaczkowych produktów leczniczych, u których nadal wystąpiły co najmniej 2 częściowe napady drgawkowe w okresie 4 tygodni przed badaniem przesiewowym, a faza bez napadów drgawkowych trwała krócej niż 21 dni w okresie 8 tygodni przed włączeniem do okresu wstępnego badania, zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej placebo (n=172) lub grupyleczonej lakozamidem (n=171).
Podawanie leku rozpoczynano od dawki 2 mg/kg mc./dobę u uczestników o masie ciała poniżej 50 kg lub od dawki 100 mg/dobę u uczestników o masie ciała od 50 kg, w dwóch dawkach podzielonych. W okresie stopniowego zwiększania dawki, dawkę lakozamidu zwiększano w odstępach tygodniowych o1-2 mg/kg mc./dobę u uczestników o masie ciała poniżej 50 kg lub o 50-100 mg/dobę u uczestników omasie ciała od 50 kg do uzyskania docelowego zakresu dawek stosowanych w leczeniupodtrzymującym.
Aby zakwalifikować się do włączenia do 10-tygodniowego okresu leczenia podtrzymującego,uczestnicy musieli osiągnąć minimalną docelową dawkę dla ich kategorii wagowej w ostatnich3 dniach okresu zwiększania dawki. W okresie leczenia podtrzymującego badani musieli pozostać nastałej dawce lakozamidu lub byli wycofywani i włączani do zaślepionego okresu modyfikacji dawki.Odnotowano statystycznie istotną (p=0,0003) i klinicznie znaczącą redukcję częstości występowanianapadów częściowych w ciągu 28 dni od początku badania do okresu leczenia podtrzymującego w
32
grupie lakozamidu w porównaniu z grupą placebo. Redukcja w porównaniu z placebo w analizie kowariancji wyniosła 31,72% (95% CI: 16,342-44,277).
Ogólny odsetek pacjentów uzyskujących zmniejszenie częstości występowania napadów częściowycho co najmniej 50% w ciągu 28 dni od początku badania do okresu leczenia podtrzymującego wyniósł52,9% w grupie lakozamidu i 33,3% w grupie placebo.
Ocena jakości życia określona przy użyciu pediatrycznego kwestionariusza oceny jakości życiawskazała, że pacjenci w obu grupach (lakozamidu i placebo) mieli podobną i stabilną jakość życiazwiązaną ze zdrowiem podczas całego okresu leczenia.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie
Lakozamid po podaniu doustnym jest szybko i całkowicie wchłaniany. Biodostępność lakozamidu po podaniu doustnym tabletek lakozamidu wynosi w przybliżeniu 100%. Po podaniu doustnym stężenie w osoczu niezmienionego lakozamidu szybko wzrasta i osiąga Cmax po 0,5 godzinie do 4 godzin.Pokarm nie wpływa na szybkość i stopień wchłaniania.
Dystrybucja
Objętość dystrybucji wynosi w przybliżeniu 0,6 l/kg. Lakozamid wiąże się z białkami osocza w stopniu mniejszym niż 15%.
Metabolizm
95% podanej dawki wydalane jest z moczem w formie lakozamidu oraz jako metabolity. Metabolizmlakozamidu nie został w pełni scharakteryzowany.
Głównymi związkami wydalanymi z moczem jest niezmieniony lakozamid (około 40% dawki) orazjego metabolit O-desmetylowy (mniej niż 30%).
Frakcja polarna, będąca prawdopodobnie pochodnymi seryny, stanowiła około 20% związków w moczu, jednak była wykrywana jedynie w nieznacznych ilościach (0–2%) w osoczu niektórych pacjentów. Niewielkie ilości innych metabolitów były również wykrywane w moczu (0,5–2%). Dane z badań in vitro wskazują, że enzymy CYP2C9, CYP2C19 i CYP3A4 mogą katalizować powstawaniemetabolitu O-desmetylowego, ale w badaniach in vivo nie potwierdzono, który izoenzym madominujący udział.
Nie obserwowano istotnych klinicznie różnic w ekspozycji na lakozamid po porównaniu jegofarmakokinetyki u osób intensywnie metabolizujących (z aktywnym enzymem CYP2C19) oraz słabometabolizujących (z nieaktywnym enzymem CYP2C19). Ponadto, badanie interakcji z omeprazolem(inhibitorem CYP 2C19) nie wykazało istotnych klinicznie zmian stężenia lakozamidu w osoczu, cowskazuje, że znaczenie tego szlaku metabolicznego jest niewielkie.
Stężenie metabolitu O-desmetylowego lakozamidu w osoczu stanowi w przybliżeniu 15% stężenialakozamidu w osoczu. Ten główny metabolit nie ma znanego działania farmakologicznego.
Eliminacja
Lakozamid jest wydalany z krążenia ogólnego przede wszystkim drogą nerkową orazbiotransformacji. Po doustnym i dożylnym podaniu znakowanego radioizotopem lakozamidu wykryto około 95% radioaktywności w moczu oraz poniżej 0,5% w kale. Okres półtrwania w fazie eliminacji lakozamidu wynosi w przybliżeniu 13 godzin. Farmakokinetyka jest proporcjonalna do dawki i niezmienna w czasie z małą zmiennością między- i wewnątrzosobniczą. Przy dawkowaniu dwa razy na dobę stan stacjonarny w osoczu jest uzyskiwany po 3 dniach. Stężenie w osoczu wzrasta przy współczynniku kumulacji wynoszącym około 2.
Farmakokinetyka u specjalnych grup pacjentów
Płeć
33
Badania kliniczne wskazują, że płeć nie wywiera istotnego klinicznie wpływu na stężenie lakozamiduw osoczu.
Zaburzenia czynności nerek
Wartość AUC dla lakozamidu zwiększała się o około 30% u pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek oraz o 60% u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek ischyłkową niewydolnością nerek, którzy wymagali hemodializy, w porównaniu do zdrowychochotników. Wartość Cmax nie ulegała zmianie.
Lakozamid jest skutecznie usuwany z osocza przy zastosowaniu hemodializy. Po 4-godzinnej hemodializie wartość AUC lakozamidu zmniejsza się o około 50%. Z tego względu zaleca się podanie dodatkowej dawki leku po hemodializie (patrz punkt 4.2). U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami nerek kilkakrotnie wzrastała ekspozycja na metabolit O-desmetylowy. U pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie byli poddawani hemodializom, poziom tego metabolitu był podwyższony i stale wzrastał w 24-godzinnym okresie pobierania próbek. Nie wiadomo, czy większa ekspozycja na metabolit u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek może przyczyniać się do wystąpienia zdarzeń niepożądanych, jednak nie wykryto jego aktywności farmakologicznej.
Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby (klasa B wg Child-Pugh) obserwowano większe stężenia lakozamidu w osoczu (wzrost AUC o około 50% powyżej normy). Większa ekspozycja po części wynikała z zaburzeń czynności nerek u tych pacjentów. Oceniono, że spadek klirensu pozanerkowego u pacjentów w tym badaniu odpowiadał za około 20% wzrostu wartości AUC lakozamidu. Nie oceniano farmakokinetyki lakozamidu u pacjentów z ciężkimizaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 4.2).
Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
W badaniu z udziałem mężczyzn i kobiet w podeszłym wieku, w tym 4 pacjentów w wieku >75 lat, wartości AUC były wyższe niż u młodych mężczyzn o odpowiednio około 30 i 50%. Jest to częściowo związane z mniejszą masą ciała. Porównanie tych wartości po znormalizowaniu masy ciała wykazało różnicę odpowiednio o 26 i 23%. Zaobserwowano także większą zmienność ekspozycji. U pacjentów w podeszłym wieku, biorących udział w tym badaniu, klirens nerkowy lakozamidu był tylko nieznacznie zmniejszony.
Ogólnie rzecz biorąc, uważa się, że nie trzeba zmniejszać dawki, chyba że jest to wskazane z powodupogorszenia czynności nerek (patrz punkt 4.2).
Dzieci i młodzież
Profil farmakokinetyczny lakozamidu u dzieci został określony w analizie farmakokinetycznej populacji na podstawie skąpych danych dotyczących stężenia w osoczu uzyskanych z jednego badaniaz randomizacją i grupą kontrolną otrzymującą placebo oraz trzech otwartych badań z udziałem414 dzieci z padaczką w wieku od 6 miesięcy od 17 lat. Zakres stosowanej dawki lakozamidu wynosiłod 2 do 17,8 mg/kg mc./dobę podawane dwa razy na dobę, z maksymalną dawką 600 mg/dobę udzieci o masie ciała co najmniej 50 kg.
Typowy klirens osoczowy oszacowano na 1,04 l/h, 1,32 l/h i 1,86 l/h u dzieci i młodzieży o masieciała, odpowiednio 20 kg, 30 kg i 50 kg. Dla porównania u pacjentów dorosłych (o masie ciała 70 kg)klirens osoczowy wynosił 1,92 l/h.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Stężenia lakozamidu w osoczu uzyskane w badaniach toksyczności były podobne lub jedynienieznacznie wyższe od stężeń stwierdzanych u pacjentów, co oznacza, że margines ekspozycji u ludzijest niewielki lub nie istnieje.
Badanie farmakologiczne bezpieczeństwa stosowania lakozamidu podawanego dożylnie znieczulonym psom wykazało przejściowe wydłużenie odstępu PR i czasu trwania zespołu QRS, a także spadek ciśnienia tętniczego krwi, najprawdopodobniej na skutek hamowania czynności serca. Te
34
przejściowe zmiany rozpoczęły się, gdy zastosowano stężenia odpowiadające maksymalnej zalecanej dawce w warunkach klinicznych. Po podaniu dawek 15-60 mg/kg mc. znieczulonym psom i małpom Cynomolgus obserwowano zmniejszenie przewodzenia przedsionkowego i komorowego, blok i rozkojarzenie przedsionkowo-komorowe.
W badaniach toksyczności dawek wielokrotnych zaobserwowano niewielkie, odwracalne zmiany w wątrobie u szczurów, co wystąpiło po zastosowaniu dawek około 3 razy większych niż ekspozycja kliniczna. Zmiany te obejmowały zwiększenie masy narządu, przerost hepatocytów, zwiększeniestężeń enzymów wątrobowych w surowicy oraz podwyższenie poziomu cholesterolu całkowitego itriglicerydów. Poza przerostem hepatocytów nie zaobserwowano innych zmian histopatologicznych.W badaniach oceniających toksyczny wpływ na rozród i rozwój osobniczy u gryzoni i królików nieobserwowano działania teratogennego, u szczurów natomiast odnotowano wzrost liczby martwychurodzeń i zgonów potomstwa w okresie okołoporodowym oraz nieznaczny spadek liczebności żywegomiotu i masy ciała potomstwa po dawkach toksycznych dla samicy, odpowiadających systemowympoziomom ekspozycji, które były podobne do spodziewanej ekspozycji klinicznej. Ponieważ niemożna było zbadać wyższej ekspozycji u zwierząt, w związku z toksycznością dla samic, dane niewystarczające, aby w pełni scharakteryzować potencjalną toksyczność dla zarodka i płodu orazdziałanie teratogenne lakozamidu.
Badania u szczurów wykazały, że lakozamid i (lub) jego metabolity z łatwością przenikały barieręłożyskową.
U młodych szczurów i psów stwierdzane rodzaje toksyczności nie różniły się od obserwowanych u zwierząt dorosłych. U młodych szczurów, odnotowano zmniejszenie masy ciała pp narażeniu układowym na poziomie podobnym do spodziewanego narażenia klinicznego. U młodych psów przejściowe i związane z dawką oznaki kliniczne z OUN zaczęły się pojawiać na poziomie narażenia układowego poniżej oczekiwanego narażenia klinicznego.
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Lacosamide Accord 50 mg, tabletki powlekane
Rdzeń tabletki
celuloza mikrokrystalicznahydroksypropyloceluloza Lhydroksypropyloceluloza (niskopodstawiona)krzemionka koloidalna bezwodnakrospowidon magnezu stearynian
Powłoka tabletki
alkohol poliwinylowyglikol polietylenowytalk
tytanu dwutlenek (E171)żelaza tlenek czerwony (E172)żelaza tlenek czarny (E172)indygotyna, lak (E132)lecytyna (sojowa)
Lacosamide Accord 100 mg, tabletki powlekane
35
Rdzeń tabletki
celuloza mikrokrystalicznahydroksypropyloceluloza Lhydroksypropyloceluloza (niskopodstawiona)krzemionka koloidalna bezwodnakrospowidon magnezu stearynian
Powłoka tabletki
alkohol poliwinylowyglikol polietylenowytalk
tytanu dwutlenek (E171)lecytyna (sojowa)
żelaza tlenek żółty (E172)
Lacosamide Accord 150 mg, tabletki powlekane
Rdzeń tabletki
celuloza mikrokrystalicznahydroksypropyloceluloza Lhydroksypropyloceluloza (niskopodstawiona)krzemionka koloidalna bezwodnakrospowidon magnezu stearynian
Powłoka tabletki
alkohol poliwinylowyglikol polietylenowytalk
tytanu dwutlenek (E171)lecytyna (sojowa)
żelaza tlenek czerwony (E172)żelaza tlenek czarny (E172)żelaza tlenek żółty (E172)
Lacosamide Accord 200 mg, tabletki powlekane
Rdzeń tabletki
celuloza mikrokrystalicznahydroksypropyloceluloza Lhydroksypropyloceluloza (niskopodstawiona)krzemionka koloidalna bezwodnakrospowidon magnezu stearynian
Powłoka tabletki
alkohol poliwinylowy
36
glikol polietylenowytalk
tytanu dwutlenek (E171)lecytyna (sojowa) indygotyna, lak (E132)
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3 Okres ważności
2 lata
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Lacosamide Accord, tabletki powlekane pakowane są w blistry PVC-PVDC/Aluminium. Zestaw do rozpoczynania leczenia zawiera 4 kartoniki. Każdy kartonik zawiera 14 tabletek po 50 mg, 100 mg, 150 mg oraz 200 mg.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczegodo stosowania
Bez specjalnych wymagań dotyczących usuwania.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1230/025
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU / DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 18 września 2017 r
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
{MM/RRRR}
37
Szczegółowe informacje o tym produkcie leczniczym są dostępne na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków http://www.ema.europa.eu/.
38
ANEKS II
A. WYTWÓRCY ODPOWIEDZIALNI ZA ZWOLNIENIE SERII
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAOPATRZENIA I STOSOWANIA
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOPUSZCZENIA DO OBROTU
D. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO I SKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
39
A. WYTWÓRCY ODPOWIEDZIALNI ZA ZWOLNIENIE SERII
Nazwa i adres wytwórców odpowiedzialnych za zwolnienie serii
Accord Healthcare LtdSage House
319 Pinner RoadNorth Harrow Middlesex HA1 4HF WIELKA BRYTANIA
Laboratori Fundacio DauC/ C, 12-14 Pol. Ind. Zona Franca08040 Barcelona HISZPANIA
WESSLING Hungary Kft,Anonymus u. 6., Budapest, 1045,Węgry
Accord Healthcare Polska Sp.z o.o.,
ul. Lutomierska 50,95-200 Pabianice, Polska
Wydrukowana ulotka dla pacjenta musi zawierać nazwę i adres wytwórcy odpowiedzialnego za zwolnienie danej serii produktu leczniczego.
B. WARUNKI LUB OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAOPATRZENIA ISTOSOWANIA
Produkt leczniczy wydawany na receptę.
C. INNE WARUNKI I WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOPUSZCZENIA DOOBROTU
Okresowy raport o bezpieczeństwie stosowania
Wymagania do przedłożenia okresowych raportów o bezpieczeństwie stosowania tego produktu są określone w wykazie unijnych dat referencyjnych (wykaz EURD), o którym mowa w art.107c ust. 7 dyrektywy 2001/83/WE i jego kolejnych aktualizacjach ogłaszanych na europejskiejstronie internetowej dotyczącej leków.
D. WARUNKI I OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO ISKUTECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO
Plan zarządzania ryzykiem (ang. Risk Management Plan, RMP)
Podmiot odpowiedzialny podejmie wymagane działania i interwencje z zakresu nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii wyszczególnione w RMP, przedstawionym w module 1.8.2 dokumentacji do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, i wszelkich jego kolejnych aktualizacjach.
Uaktualniony RMP należy przedstawiać:
na żądanie Europejskiej Agencji Leków;
40
w razie zmiany systemu zarządzania ryzykiem, zwłaszcza w wyniku uzyskania nowych informacji, które mogą istotnie wpłynąć na stosunek ryzyka do korzyści, lub w wyniku uzyskania istotnych informacji, dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego lub odnoszących się do minimalizacji ryzyka.
41
ANEKS III
OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ I ULOTKA DLA PACJENTA
42
A. OZNAKOWANIE OPAKOWAŃ
43
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
Pudełko tekturowe
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 50 mg tabletki powlekanelakozamid
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg lakozamidu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Produkt leczniczy zawiera lecytynę (sojową).Dalsze informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych56 tabletek powlekanych60 tabletek powlekanych168 tabletek powlekanych14 x 1 tabletka powlekana56 x 1 tabletka powlekana
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
44
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1230/001EU/1/17/1230/002EU/1/17/1230/003EU/1/17/1230/004EU/1/17/1230/017EU/1/17/1230/018
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Lacosamide Accord 50 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC: {numer}SN: {numer}NN: {numer}
45
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH LUB OPAKOWANIACHFOLIOWYCH
Etykieta na blistrze
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 50 mg tabletki powlekanelakozamid
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
46
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
Pudełko tekturowe
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 100 mg tabletki powlekanelakozamid
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ(YCH)
Każda tabletka powlekana zawiera 100 mg lakozamidu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Produkt leczniczy zawiera lecytynę (sojową).Dalsze informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych56 tabletek powlekanych60 tabletek powlekanych168 tabletek powlekanych14 x 1 tabletka powlekana56 x 1 tabletka powlekana
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
47
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1230/005EU/1/17/1230/006EU/1/17/1230/007EU/1/17/1230/008EU/1/17/1230/019EU/1/17/1230/020
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Lacosamide Accord 100 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC: {numer}SN: {numer}NN: {numer}
48
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH LUB OPAKOWANIACHFOLIOWYCH
Etykieta na blistrze
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 100 mg tabletki powlekanelakozamid
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
49
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
Pudełko tekturowe
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 150 mg tabletki powlekanelakozamid
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
Każda tabletka powlekana zawiera 150 mg lakozamidu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Produkt leczniczy zawiera lecytynę (sojową).Dalsze informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych56 tabletek powlekanych60 tabletek powlekanych168 tabletek powlekanych14 x 1 tabletka powlekana56 x 1 tabletka powlekana
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
50
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1230/009EU/1/17/1230/010EU/1/17/1230/011EU/1/17/1230/012EU/1/17/1230/021EU/1/17/1230/022
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Lacosamide Accord 150 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC: {numer}SN: {numer}NN: {numer}
51
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH LUB OPAKOWANIACHFOLIOWYCH
Etykieta na blistrze
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 150 mg tabletki powlekanelakozamid
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
52
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
Pudełko tekturowe
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 200 mg tabletki powlekanelakozamid
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
Każda tabletka powlekana zawiera 200 mg lakozamidu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Produkt leczniczy zawiera lecytynę (sojową).Dalsze informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych56 tabletek powlekanych60 tabletek powlekanych168 tabletek powlekanych14 x 1 tabletka powlekana56 x 1 tabletka powlekana
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP):
53
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
12. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1230/013EU/1/17/1230/014EU/1/17/1230/015EU/1/17/1230/016EU/1/17/1230/023EU/1/17/1230/024
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Lacosamide Accord 200 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
PC: {numer}SN: {numer}NN: {numer}
54
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH LUB OPAKOWANIACHFOLIOWYCH
Etykieta na blistrze
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 200 mg tabletki powlekanelakozamid
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
55
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCHTYLKO OPAKOWANIA Z ZESTAWU DO ROZPOCZYNANIA LECZENIA
Pudełko zewnętrzne zestaw do rozpoczynania leczenia zawierający 4 pudełka tekturowe po 14tabletek powlekanych
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 50 mgLacosamide Accord 100 mgLacosamide Accord 150 mgLacosamide Accord 200 mgtabletki powlekane lakozamid
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
Lacosamide Accord 50 mg
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg lakozamidu. Lacosamide Accord 100 mg
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg lakozamidu.Lacosamide Accord 150 mg
1 tabletka powlekana zawiera 150 mg lakozamidu.Lacosamide Accord 200 mg
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg lakozamidu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Produkt leczniczy zawiera lecytynę (sojową).Dalsze informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
Zestaw do rozpoczynania leczenia z 56 tabletkami powlekanymi na 4 tygodnie leczenia zawiera: 14 tabletek powlekanych Lacosamide Accord 50 mg 14 tabletek powlekanych Lacosamide Accord 100 mg 14 tabletek powlekanych Lacosamide Accord 150 mg 14 tabletek powlekanych Lacosamide Accord 200 mg
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
56
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
12. NUMER POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1230/025
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Lacosamide Accord 50 mgLacosamide Accord 100 mgLacosamide Accord 150 mgLacosamide Accord 200 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Obejmuje kod 2D będący nośnikiem niepowtarzalnego identyfikatora.
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
57
PC: {numer}SN: {numer}NN: {numer}
58
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
TYLKO OPAKOWANIA Z ZESTAWU DO ROZPOCZYNANIA LECZENIAOpakowanie pośrednie
Pudełko tekturowe po 14 tabletek - tydzień 1.
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 50 mg tabletki powlekanelakozamid
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg lakozamidu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Produkt leczniczy zawiera lecytynę (sojową).Dalsze informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych.Tydzień 1.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
59
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1230/025
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Lacosamide Accord 50 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Nie dotyczy
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
Nie dotyczy
60
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH LUB OPAKOWANIACHFOLIOWYCH
TYLKO OPAKOWANIA Z ZESTAWU DO ROZPOCZYNANIA LECZENIA
Etykieta na blistrze – tydzień 1.
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 50 mg tabletki powlekanelakozamid
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
Tydzień 1.
61
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
TYLKO OPAKOWANIA Z ZESTAWU DO ROZPOCZYNANIA LECZENIAOpakowanie pośrednie
Pudełko tekturowe po 14 tabletek - tydzień 2.
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 100 mg tabletki powlekanelakozamid
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg lakozamidu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Produkt leczniczy zawiera lecytynę (sojową).Dalsze informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych.Tydzień 2.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
62
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1230/025
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Lacosamide Accord 100 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Nie dotyczy
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
Nie dotyczy
63
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH LUB OPAKOWANIACHFOLIOWYCH
TYLKO OPAKOWANIA Z ZESTAWU DO ROZPOCZYNANIA LECZENIA
Etykieta na blistrze – tydzień 2.
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 100 mg tabletki powlekanelakozamid
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
Tydzień 2.
64
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
TYLKO OPAKOWANIA Z ZESTAWU DO ROZPOCZYNANIA LECZENIAOpakowanie pośrednie
Pudełko tekturowe po 14 tabletek - tydzień 3.
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 150 mg tabletki powlekanelakozamid
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
1 tabletka powlekana zawiera 150 mg lakozamidu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Produkt leczniczy zawiera lecytynę (sojową).Dalsze informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych.Tydzień 3.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Podanie doustne.
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
65
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1230/025
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Lacosamide Accord 150 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Nie dotyczy
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
Nie dotyczy
66
MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH LUB OPAKOWANIACHFOLIOWYCH
TYLKO OPAKOWANIA Z ZESTAWU DO ROZPOCZYNANIA LECZENIA
Etykieta na blistrze – tydzień 3.
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 150 mg tabletki powlekanelakozamid
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
Tydzień 3.
67
INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH ZEWNĘTRZNYCH
TYLKO OPAKOWANIA Z ZESTAWU DO ROZPOCZYNANIA LECZENIAOpakowanie pośrednie
Pudełko tekturowe po 14 tabletek - tydzień 4.
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 200 mg tabletki powlekanelakozamid
2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNEJ
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg lakozamidu.
3. WYKAZ SUBSTANCJI POMOCNICZYCH
Produkt leczniczy zawiera lecytynę (sojową).Dalsze informacje, patrz ulotka.
4. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA I ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA
14 tabletek powlekanych.Tydzień 4.
5. SPOSÓB I DROGA PODANIA
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.Podanie doustne.
6. OSTRZEŻENIE DOTYCZĄCE PRZECHOWYWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO W MIEJSCU NIEWIDOCZNYM I NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
7. INNE OSTRZEŻENIA SPECJALNE, JEŚLI KONIECZNE
8. TERMIN WAŻNOŚCI
Termin ważności (EXP)
9. WARUNKI PRZECHOWYWANIA
10. SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE USUWANIA NIEZUŻYTEGO PRODUKTU LECZNICZEGO LUB POCHODZĄCYCH Z NIEGO ODPADÓW, JEŚLI WŁAŚCIWE
68
11. NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
12. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
EU/1/17/1230/025
13. NUMER SERII
Nr serii (Lot)
14. KATEGORIA DOSTĘPNOŚCI
15. INSTRUKCJA UŻYCIA
16. INFORMACJA PODANA SYSTEMEM BRAILLE’A
Lacosamide Accord 200 mg
17. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – KOD 2D
Nie dotyczy
18. NIEPOWTARZALNY IDENTYFIKATOR – DANE CZYTELNE DLA CZŁOWIEKA
Nie dotyczy
69
TYLKO OPAKOWANIA Z ZESTAWU DO ROZPOCZYNANIA LECZENIA MINIMUM INFORMACJI ZAMIESZCZANYCH NA BLISTRACH LUB OPAKOWANIACHFOLIOWYCH
Etykieta na blistrze – tydzień 4.
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Lacosamide Accord 200 mg tabletki powlekanelakozamid
2. NAZWA PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Accord
3. TERMIN WAŻNOŚCI
EXP
4. NUMER SERII
Lot
5. INNE
Tydzień 4.
70
B. ULOTKA DLA PACJENTA
71
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Lacosamide Accord 50 mg, tabletki powlekane Lacosamide Accord 100 mg, tabletki powlekane Lacosamide Accord 150 mg, tabletki powlekaneLacosamide Accord 200 mg, tabletki powlekane lakozamid
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Lacosamide Accord i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Lacosamide Accord 3. Jak stosować lek Lacosamide Accord
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Lacosamide Accord
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Lacosamide Accord i w jakim celu się go stosuje
Co to jest lek Lacosamide Accord
Lek Lacosamide Accord zawiera lakozamid. Należy do grupy leków nazywanych lekamiprzeciwpadaczkowymi, które są stosowane w leczeniu padaczki.
Ten lek został przepisany przez lekarza w celu zmniejszenia liczby napadów.
W jakim celu stosuje się lek Lacosamide Accord
Lek Lacosamide Accord jest stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat. Lek Lacosamide Accord jest stosowany w leczeniu typu padaczkicharakteryzującej się występowaniem napadów częściowych i częściowymi wtórnie uogólnionych.
W tym rodzaju padaczki napady początkowo dotyczą tylko jednej strony mózgu, mogą jednak
następnie rozszerzyć się na inne obszary po obu stronach mózgu.
Lek Lacosamide Accord może być stosowany sam (jako monoterapia) lub z innymi lekami
przeciwpadaczkowymi (jako terapia wspomagająca).
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Lacosamide Accord
Kiedy nie stosować leku Lacosamide Accord
jeśli pacjent ma uczulenie na lakozamid lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6). W razie wątpliwości co do istnienia uczulenia, należy skonsultować się z lekarzem.
jeśli pacjent ma uczulenie na orzeszki arachidowe lub soję jeśli u pacjenta występuje pewien rodzaj zaburzeń pracy serca zwany blokiem przedsionkowo-komorowym II lub III stopnia).
72
Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta, nie powinien przyjmować lekuLacosamide Accord. W razieprzypadku wątpliwości, przed zastosowaniem tego leku należyskonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Lacosamide Accord należy zwrócić się do lekarza jeśli: pacjent myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie. U niektórych pacjentów leczonych lekami przeciwpadaczkowymi, takimi jak lakozamid, występowały myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze. Jeśli kiedykolwiek wystąpią takie myśli, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
u pacjenta występuje choroba serca, która dotyczy rytmu pracy serca, często jest on zwolniony, przyspieszony lub nieregularny (tj. blok przedsionkowo-komorowy, migotanie i trzepotanie przedsionków)
u pacjenta występuje ciężka choroba serca, taka jak niewydolność serca lub pacjent przeszedł
zawał serca.
u pacjenta często występują zawroty głowy lub upadki. Lek Lacosamide Accord może powodować zawroty głowy, co może zwiększać ryzyko przypadkowego urazu lub upadku. Z tego względu należy zachować ostrożność do czasu przyzwyczajenia się organizmu do działania leku.
Jeżeli zachodzi którakolwiek z powyższych sytuacji (lub istnieją co do tego wątpliwości), przedrozpoczęciem przyjmowania leku Lacosamide Accord należy skontaktować się z lekarzem lubfarmaceutą.
Jeżeli pacjent przyjmuje lek Lacosamide Accord i wystąpią u niego objawy nieprawidłowej pracyserca (takie jak spowolnione, szybkie lub nieregularne tętno, kołatanie, skrócony oddech, uczucieoszołomienia, omdlenia), należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza (patrz punkt 4).
Dzieci poniżej 4 lat
Lacosamide Accord nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 4 lat, gyż jego skuteczność w tejgrupie wiekowej nie jest jeszcze znana i nie wiadomo, czy jest bezpieczny dla dzieci.
Lek Lacosamide Accord a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach które pacjent planuje przyjmować.
Należy zwłaszcza powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o przyjmowaniu któregokolwiek znastępujących leków, które wpływają na pracę serca. Jest to spowodowane tym, że lek Lacosamide Accord również wpływa na pracę serca:
- leki stosowane w chorobach serca
- leki które mogą spowodować wydłużenie odstępu PR (widoczne w zapisie pracy serca elektrokardiogramie, EKG), takie jak leki stosowane w leczeniu padaczki lub bólu np. karbamazepina, lamotrygina, pregabalina;
- leki stosowane w terapii niektórych rodzajów zaburzeń rytmu serca lub w niewydolności serca.
Jeżeli zachodzi którakolwiek z powyższych sytuacji (lub istnieją co do tego wątpliwości), przedrozpoczęciem przyjmowania leku Lacosamide Accord należy skontaktować się z lekarzem lubfarmaceutą.
Należy także powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o przyjmowaniu któregokolwiek z następującychleków. Mogą one zmniejszyć lub zwiększyć skuteczność leku Lacosamide Accord:- leki stosowane w zakażeniach grzybiczych,
takie jak: flukonazol, itrakonazol, ketokonazol;,
- lek stosowany w zakażeniu wirusem HIV - rytonawir;
- leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych – klarytromycyna, ryfampicyna;- lek ziołowy stosowany w leczeniu łagodnego lęku i depresji – ziele dziurawca.
73
Jeżeli zachodzi którakolwiek z powyższych sytuacji (lub istnieją co do tego wątpliwości), przedrozpoczęciem przyjmowania leku Lacosamide Accord należy skontaktować się z lekarzem lubfarmaceutą.
Lacosamide Accord z alkoholem
Ze względów bezpieczeństwa nie wolno pić alkoholu podczas stosowania leku Lacosamide Accord.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się przyjmowania leku Lacosamide Accord w czasie ciąży lub karmienia piersią, ponieważwpływ lakozamidu na przebieg ciąży i nienarodzone dziecko lub noworodka nie jest znany. Niewiadomo także, czy lek Lacosamide Accord przenika do mleka ludzkiego. Należy pilnie zasięgnąćporady lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę. Lekarz pomoże zadecydować, czynależy przyjmować lek Lacosamide Accord.
Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodowaćzwiększenie częstości napadów. Nasilenie objawów choroby u matki może również zaszkodzićdziecku.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Nie należy prowadzić samochodu, jeździć rowerem ani używać narzędzi czy obsługiwać maszyn domomentu upewnienia się, jak lek wpływa na pacjenta. Jest to spowodowane tym, że lek LacosamideAccord może powodować zawroty głowy lub niewyraźne widzenie.
Lek Lacosamide Accord zawiera lecytynę sojową.
Produktu leczniczego nie stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na orzeszki arachidowe lub soję.
3. Jak stosować lek Lacosamide Accord
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Stosowanie leku Lacosamide Accord
Przyjmować lek Lacosamide Accord dwa razy na dobę, raz rano i raz wieczorem. Stosować lek mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.
Połknąć tabletkę leku Lacosamide Accord, popijając szklanką wody. Lek Lacosamide Accord można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
Zazwyczaj rozpoczyna się leczenie od codziennej małej dawki, którą następnie lekarz powolizwiększa przez kilka tygodni. Po osiągnięciu dawki, która jest skuteczna dla danego pacjenta, takzwanej dawki podtrzymującej, pacjent będzie ją dalej codziennie stosował.Lacosamide Accord stosujesię w leczeniu długotrwałym. Należy kontynuować przyjmowanie leku Lacosamide Accord, dopókilekarz nie zaleci jego zaprzestania.
Jaką dawkę przyjmować
Poniżej przedstawiono typowe zalecane dawki leku Lacosamide Accord dla pacjentów z różnych grupwiekowych i o różnej masie ciała. Lekarz może przepisać pacjentowi inną dawkę, jeżeli u pacjentawystępują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.
Młodzież i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg oraz dorośli Przyjmowanie samego leku Lacosamide Accord (monoterapia):
Typowa dawka początkowa leku Lacosamide Accord wynosi 50 mg dwa razy na dobę.Lekarz może również rozpocząć leczenie od dawki 100 mg dwa razy na dobę.
74
Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę (podawaną dwa razy na dobę) co tydzień o 50 mg, aż doosiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 300 mg na dobę, podawanej wdwóch dawkach na dobę.
Przyjmowanie leku Lacosamide Accord z innymi lekami przeciwpadaczkowymi (terapia wspomagająca):
Typowa dawka początkowa leku Lacosamide Accord wynosi 50 mg dwa razy na dobę. Lekarz możezwiększać stosowaną dawkę (podawaną dwa razy na dobę) co tydzień o 50 mg, aż do osiągnięciadawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 200 mg dwa razy na dobę.
Jeżeli pacjent waży co najmniej 50 kg, lekarz może zadecydować o rozpoczęciu podawania lekuLacosamide Accord od pojedynczej dawki nasycającej 200 mg. Następnie po 12 godzinach pacjent zacznie przyjmować stałą dawkę podtrzymującą.
Dzieci i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg
Dawka zależy od masy ciała dziecka. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od podawania leku w syropiei tylko wtedy zmienia na tabletki, jeśli dziecko jest w stanie je połknąć i można uzyskać właściwądawkę przy użyciu różnych mocy tabletek. Lekarz przepisze dziecku lek w postaci najbardziej dlaniego odpowiedniej.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Lacosamide AccordW razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Lacosamide Accord należy niezwłocznieskontaktować się z lekarzem. Nie próbować prowadzić pojazdu.U pacjenta mogą wystąpić:
zawroty głowy,
nudności lub wymioty,
napady (drgawki), zaburzenia rytmu serca, takie jak spowolniony, przyspieszony lub nieregularny
rytm serca, śpiączka, obniżenie ciśnienia krwi z przyspieszoną czynnością serca i poceniem się.
Pominięcie zastosowania leku Lacosamide Accord
W razie opóźnienia przyjęcia dawki mniej niż 6 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą
dawkę.
W razie opóźnienia przyjęcia lekuo więcej niż 6 godzin, nie należy przyjmować pominiętej dawki. Należy natomiast przyjąć następną dawkę leku Lacosamide Accord o zwykłej wyznaczonej porze.
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Lacosamide Accord
Nie należy przerywać stosowania leku Lacosamide Accord bez konsultacji z lekarzem, ponieważ
objawy padaczki mogą powrócić lub się nasilić.
Jeżeli lekarz zdecyduje zakończyć stosowanie leku Lacosamide Accord, poinformuje pacjenta ,
jak należy stopniowo zmniejszać dawkowanie.
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lubfarmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane ze strony układu nerwowego, takie jak zawroty głowy, mogą być silniejsze po podaniu pojedynczej dawki nasycającej.
Należy powiadomić lekarza lub farmaceutę, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:
75
Bardzo często: mogące wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów
Ból głowy
Nudności lub nudności (mdłości) Podwójne widzenie
Często: mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów
Zaburzenia równowagi, drżenie, mrowienie i drętwienie (parestezja) lub skurcze mięśni,
skłonność do upadków lub powstawania siniaków
Zaburzenia pamięci, zaburzenia myślenia lub problemy ze znalezieniem słów, splątanie Szybkie i niekontrolowane ruchy gałek ocznych (oczopląs), niewyraźne widzenie
Uczucie wirowania, wrażenie bycia pijanym
Wymioty, suchość w ustach, zaparcia, niestrawność, nadmiar gazów w żołądku lub jelitach
(wzdęcia), biegunka
Zaburzenia czucia (osłabienie czucia), zaburzenia mowy (zaburzenia artykulacji), zaburzenia
uwagi
Szumy uszne (takie jak: bzyczenie, dzwonienie czy świsty) Drażliwość, trudności w zasypianiu, depresja
Senność, zmęczenie lub osłabienie (astenia) Świąd, wysypka
Niezbyt często: mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów Zwolnienie pracy serca, kołatanie, nieregularne tętno lub inne zmiany w aktywności elektrycznej serca (zburzenia przewodzenia)
Nadmiernie dobre samopoczucie, widzenie i/lub słyszenie nieistniejących rzeczy; Reakcja alergiczna po przyjęciu leku, pokrzywka
Nieprawidłowe wyniki badania krwi dotyczące wątroby (nieprawidłowa czynność wątroby,
uszkodzenie wątroby)
Myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie lub próba popełnienia samobójstwa: należy
natychmiast powiadomić lekarza Uczucie złości lub pobudzenia
Zaburzenia myślenia lub utrata kontaktu z rzeczywistością Ciężkie reakcje nadwrażliwości powodujące obrzęk twarzy, gardła, rąk, stóp, kostek lub dolnej części nóg
Omdlenia
Trudności z koordynacją ruchów lub chodzeniam.
Częstość nieznana: nie można określić częstości na podstawie dostępnych danych
Nieprawidłowe szybkie tętno (tachyarytmia komorowa)
Ból gardła, wysoka temperatura ciała i częstsze występowanie zakażeń. Badania krwi mogą wykazać znaczące zmniejszenie liczby białych krwinek określonego typu (agranulocytoza) Ciężka reakcja skórna, której może towarzyszyć wysoka temperatura i objawy grypopodobne, wysypka na twarzy, rozprzestrzeniająca się wysypka, obrzęk węzłów chłonnych (powiększone węzły chłonne). Badania krwi mogą wykazać zwiększone stężenie enzymów wątrobowych oraz liczby jednego z rodzajów białych krwinek (eozynofilia)
Rozległa wysypka z pęcherzami i złuszczającą się skórą, występująca głównie w okolicy ust, oczu, nosa i narządów płciowych (zespół Stevensa-Johnsona) i cięższa postać wysypki powodująca złuszczanie skóry z ponad 30% powierzchni ciała (martwica toksyczno- rozpływna naskórka)
Drgawki
Dodatkowe działania niepożądane u dzieci
Często: mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów
76
Katar (zapalenie jamy nosowej i gardła); Gorączka;
Ból gardła (zapalenie gardła); Zmniejszony apetyt.
Niezbyt często: mogące wystąpić u\\maksymalnie 1 na 100 pacjentów Uczucie senności lub braku energii (letarg).
Nieznana: nie można ustalić częstości występowaniana podstawie dostępnych danych Zmiany zachowania, dziecko nie zachowuje się tak, jak zazwyczaj.
Zgłaszanie działań niepożadanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądaneniewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do„krajowego systemu zgłaszania” wymienionego w załączniku V.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożadanych można będzie gromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Lacosamide Accord
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku tekturowym iblistrze po „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Lacosamide Accord Substancją czynną jest lakozamid.
Jedna tabletka leku Lacosamide Accord 50 mg zawiera 50 mg lakozamidu. Jedna tabletka leku Lacosamide Accord 100 mg zawiera 100 mg lakozamidu. Jedna tabletka leku Lacosamide Accord 150 mg zawiera 150 mg lakozamidu. Jedna tabletka leku Lacosamide Accord 200 mg zawiera 200 mg lakozamidu.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza L, hydroksypropyloceluloza (niskopodstawiona), krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon i magnezu stearynianPowłoka tabletki: alkohol poliwinylowy, glikol polietylenowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), lecytyna (sojowa) i barwniki*
* Barwnikami są:
Tabletka 50 mg: żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172), indygotyna, lak (E132) Tabletka 100 mg: żelaza tlenek żółty (E172)
Tabletka 150 mg: żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172), żelaza tlenek żółty(E172)
Tabletka 200 mg: indygotyna, lak (E132)
Jak wygląda lek Lacosamide Accord i co zawiera opakowanie
77
Lacosamide Accord 50 mg: różowe, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 10,3 × 4,8 mm oznakowane literą „L” po jednej stronie oraz liczbą „50” po drugiej stronie
Lacosamide Accord 100 mg: ciemnożółte, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 13,0 × 6,0 mm oznakowane literą „L” po jednej stronie oraz liczbą „100” po drugiej stronie Lacosamide Accord 150 mg: łososiowe, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 15,0 ×6,9 mm oznakowane literą „L” po jednej stronie oraz liczbą „150” po drugiej stronieLacosamide Accord 200 mg: niebieskie, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 16,4 ×7,6 mm oznakowane literą „L” po jednej stronie oraz liczbą „200” po drugiej stronie
Lek Lacosamide Accord jest dostępny w opakowaniach po 14, 56, 60 i 168 tabletek powlekanych.
Opakowania 14 x 1 i 56 x 1 tabletka powlekana zawierają blistry PVC/PVDC/Aluminium pokrytefolią aluminiową, perforowane, podzielne na dawki pojedyncze. Pozostałe wielkości opakowańzawierają zwykłe blistry PVC/PVDC/Aluminium pokryte folią aluminiową.
Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
Wytwórca
Accord Healthcare LimitedSage House, 319 Pinner RoadNorth Harrow, Middlesex, HA1 4HFWielka Brytania
lub
WESSLING Hungary Kft,Anonymus u. 6., Budapest, 1045,Węgry
lub
LABORATORI FUNDACIÓ DAUC/ C, 12-14 Pol. Ind. Zona Franca, Barcelona08040 Barcelona, Hiszpania
lub
Accord Healthcare Polska Sp.z o.o.,
ul. Lutomierska 50,95-200 Pabianice, Polska
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego.
Data ostatniej aktualizacji ulotki
Inne źródła informacji
78
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków http://www.ema.europa.eu/.
79
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Lacosamide Accord 50 mg, tabletki powlekane Lacosamide Accord 100 mg, tabletki powlekane Lacosamide Accord 150 mg, tabletki powlekaneLacosamide Accord 200 mg, tabletki powlekane lakozamid
Zestaw do rozpoczynania leczenia jest przeznaczony wyłącznie dla młodzieży i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg oraz dorosłych.
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
1. Co to jest lek Lacosamide Accord i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Lacosamide Accord 3. Jak stosować lek Lacosamide Accord
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Lacosamide Accord
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Lacosamide Accord i w jakim celu się go stosuje
Co to jest lek Lacosamide Accord
Lek Lacosamide Accord zawiera lakozamid. Należy do grupy leków nazywanych „lekamiprzeciwpadaczkowymi”, które są stosowane w leczeniu padaczki.
Ten lek został przepisany przez lekarza w celu zmniejszenia liczby napadów.
W jakim celu stosuje się lek Lacosamide Accord
Lek Lacosamide Accord jest stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat o
masie ciała co najmniej 50 kg.
Lek Lacosamide Accord jest stosowany w leczeniu typu padaczki charakteryzującej się
występowaniem napadów częściowych i częściowych wtórnie uogólnionych.
W tym rodzaju padaczki, napady początkowo dotyczą tylko jednej strony mózgu, mogą
jednak następnie rozszerzyć się na inne obszary po obu stronach mózgu.
Lek Lacosamide Accord może być stosowany sam (jako monoterapia) lub z innymi lekami
przeciwpadaczkowymi (jako terapia wspomagająca).
2. Informacje ważne przed zastosowaniem Lacosamide Accord
Kiedy nie stosować leku Lacosamide Accord
jeśli pacjent ma uczulenie na lakozamid, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).W razie wątpliwości co do istnienia uczulenia, należy skonsultować się z lekarzem.
80
jeśli pacjent ma uczulenie na orzeszki arachidowe lub soję jeśli u pacjenta występują pewien rodzaj zaburzeń pracy serca (zwany blokiem przedsionkowo-komorowym II lub III stopnia)
Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta, nie powinien przyjmować lekuLacosamide Accord. W razie wątpliwości, przed zastosowaniem tego leku należy skonsultować się zlekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Lacosamide Accord należy zwrócić się do lekarzajeśli:
pacjent myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie. U niektórych pacjentów leczonych lekami przeciwpadaczkowymi, takimi jak lakozamid, występowały myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze. Jeśli kiedykolwiek wystąpią takie myśli, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
u pacjenta występuje choroba serca, która dotyczy rytmu serca często jest on zwolniony, przyspieszony lub nieregularny (tj. blok przedsionkowo-komorowy, migotanie i trzepotanie przedsionków).
u pacjenta występuje ciężka choroba serca, taka jak niewydolność serca lub pacjent przeszedł
zawał serca.
u pacjenta często występują zawroty głowy lub upadki. Lek Lacosamide Accord może powodować zawroty głowy, co może zwiększać ryzyko przypadkowego urazu lub upadku. Z tego względu należy zachować ostrożność do czasu przyzwyczajenia się organizmu do działania leku.
Jeżeli zachodzi którakolwiek z powyższych sytuacji (lub istnieją co do tego wątpliwości), przedrozpoczęciem przyjmowania leku Lacosamide Accord należy skontaktować się z lekarzem lubfarmaceutą.
Jeżeli pacjent przyjmuje lek Lacosamide Accord i wystąpią u niego objawy nieprawidłowej pracyserca (takie jak spowolnione, szybkie lub nieregularne tętno, kołatanie, skrócony oddech, uczucieoszołomienia, omdlenia), należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza (patrz punkt 4).
Dzieciponizej 4 lat
Lacosamide Accord nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 4 lat, gdyż jego skuteczność w tejgrupie wiekowej nie jest jeszcze znana i nie wiadomo, czy jest bezpieczny dla dzieci.Lek Lacosamide Accord a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Należy zwłaszcza powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o przyjmowaniu któregokolwiek znastępujących leków, które wpływają na pracę serca.
Jest to spowodowane tym, że lek Lacosamide Accord również wpływa na pracę serca:
leki stosowane w chorobach serca;
leki, które mogą spowodować wydłużenie odstępu PR (widoczne w zapisie pracy serca- elektrokardiogrami, EKG), takie jak leki stosowane w leczeniu padaczki lub bólu np. karbamazepina, lamotrygina, pregabalina
leki stosowane w terapii niektórych rodzajów zaburzeń rytmu serca lub w niewydolności
serca.
Jeżeli zachodzi którakolwiek z powyższych sytuacji (lub istnieją co do tego wątpliwości), przedrozpoczęciem przyjmowania lek Lacosamide Accord należy skontaktować się z lekarzem lubfarmaceutą.
Należy także powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o przyjmowaniu któregokolwiek z następującychleków. Mogą one zmniejszyć lub zwiększyć skuteczność leku Lacosamide Accord lekistosowane w zakażeniach grzybiczych - flukonazol, itrakonazol, ketokonazol; lek stosowany w zakażeniu wirusem HIV-rytonawir;
81
leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych – klarytromycyna, ryfampicyna; lek ziołowy stosowany w leczeniu łagodnego lęku i depresji – ziele dziurawca.
Jeżeli zachodzi którakolwiek z powyższych sytuacji (lub istnieją co do tego wątpliwości), przedrozpoczęciem przyjmowania leku Lacosamide Accord należy skontaktować się z lekarzem lubfarmaceutą.
Lacosamide Accord z alkoholem
Ze względów bezpieczeństwa nie wolno pić alkoholu podczas stosowania leku Lacosamide Accord.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się przyjmowania leku Lacosamide Accord w czasie ciąży lub karmienia piersią, ponieważwpływ lakozamidu na przebieg ciąży i nienarodzone dziecko lub noworodka nie jest znany. Niewiadomo także, czy lek Lacosamide Accord przenika do mleka ludzkiego. Należy pilnie zasięgnąćporady lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę. Lekarz pomoże zadecydować, czynależy przyjmować lek Lacosamide Accord.
Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodowaćzwiększenie częstości napadów. Nasilenie objawów choroby u matki może również zaszkodzićdziecku.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Nie należy prowadzić samochodu, jeździć rowerem ani używać narzędzi lub obsługiwać maszyn domomentu upewnienia się, jak lek wpływa na stan pacjenta. Jest to spowodowane tym, żelek Lacosamide Accord może powodować zawroty głowy lub niewyraźne widzenie.
Lek Lacosamide Accord zawiera lecytynę sojową.
Produktu leczniczego nie stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na orzeszki arachidowe lub soję.
3. Jak stosować lek Lacosamide Accord
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Stosowanie leku Lacosamide Accord
Przyjmoewać lek Lacosamide Accord dwa razy na dobę, raz rano i raz wieczorem, Stosowac lek mniej więcej o tej samej porze każdego dnia,
Połknąć tabletkę leku Lacosamide Accord, popijając szklanką wody, Lek Lacosamide Accord można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
Zazwyczaj rozpoczyna się leczenie od codziennej małej dawki, którą następnie lekarz powolizwiększa przez kilka tygodni. Po osiągnięciu dawki, która jest skuteczna dla danego pacjenta, takzwanej dawki podtrzymującej, pacjent będzie ją dalej codziennie stosował. Lacosamide Accordstosuje się w leczeniu długotrwałym. Należy kontynuwać przyjmowanie leku Lacosamide Accord, takdługo, dopóki lekarz nie zaleci jego zaprzestania.
Jaką dawkę przyjmować
Poniżej przedstawiono typowe zalecane dawki leku Lacosamide Accord dla pacjentów z różnych grupwiekowych i o różnej masie ciała. Lekarz może przepisać pacjentowi inną dawkę, jeżeli u pacjentawystępują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.
82
Młodzież i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg i tylko dorośli Stosowanie samego leku Lacosamide Accord (monoterapia)
Typowa dawka początkowa leku Lacosamide Accord wynosi 50 mg dwa razy na dobę. Lekarz może również rozpocząć leczenie od dawki 100 mg dwa razy na dobę.
Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę podawaną dwa razy na dobę co tydzień o 50 mg, aż doosiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 300 mg na dobę, podawanej dwa razyna dobę.
Przyjmowanie leku Lacosamide Accord z innymi lekmi przeciwpadaczkowymi (terapiawspomagająca):
Rozpoczynanie leczenia (pierwsze 4 tygodnie)
Ten zestaw (zestaw do rozpoczynania leczenia) jest stosowany, kiedy rozpoczynamy leczenie lekiemLacosamide Accord.
Zestaw zawiera 4 różne opakowania przeznaczone na 4 pierwsze tygodnie leczenia, jedno opakowanie na każdy tydzień. Każde opakowanie zawiera 14 tabletek, co odpowiada 2 tabletkom na dobę przez 7dni.
Każde opakowanie zawiera inną dawkę leku Lacosamide Accord, co pozwala na stopniowezwiększanie przyjmowanej dawki leku.
Leczenie należy rozpocząć od małej dawki leku Lacosamide Accord, zazwyczaj 50 mg dwa razy na dobę, następnie dawkę zwiększa się w odstępach tygodniowych. Stosowane zazwyczaj dawki, które są podawane w ciągu doby w każdym z 4 pierwszych tygodni leczenia, przedstawiono w poniższej tabeli.Lekarz poinformuje pacjenta, czy potrzebne będą wszystkie 4 opakowania.
Tabela: Rozpoczynanie leczenia (pierwsze 4 tygodnie)
Tydzień Stosowane Pierwsza dawka
opakowanie (rano)
Tydzień 1 Opakowanie 50 mg
oznaczone (1 tabletka leku
„Tydzień 1.” Lacosamide Accord
50 mg)
Tydzień 2 Opakowanie 100 mg
oznaczone (1 tabletka leku
„Tydzień 2.” Lacosamide Accord
100 mg)
Tydzień 3 Opakowanie 150 mg
oznaczone (1 tabletka leku
„Tydzień 3.” Lacosamide Accord
150 mg)
Tydzień 4 Opakowanie 200 mg
oznaczone (1 tabletka leku
„Tydzień 4.” Lacosamide Accord
200 mg)
Druga dawka
(wieczorem)
50 mg
(1 tabletka leku
Lacosamide Accord
50 mg)
100 mg
(1 tabletka leku
Lacosamide Accord
100 mg)
150 mg
(1 tabletka leku
Lacosamide Accord
150 mg)
200 mg
(1 tabletka leku
Lacosamide Accord
200 mg)
CAŁKOWITA
dawka dobowa
100 mg
200 mg
300 mg
400 mg
Leczenie podtrzymujące (po pierwszych 4 tygodniach)
Po upływie pierwszych 4 tygodni leczenia lekarz może skorygować dawkę przeznaczoną do długotrwałego stosowania. Dawka ta, zwana dawką podtrzymującą, zależy od odpowiedzi pacjenta naleczenie lekiem Lacosamide Accord. U większości pacjentów dawka ta wynosi między 200 mg a400 mg na dobę.
Dzieci i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg
Zestaw do rozpoczynania leczenia nie jest odpowiedni dla młodzieży i dzieci o masie ciała poniżej 50kg.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Lacosamide Accord W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Lacosamide Accord należy niezwłocznieskontaktować się z lekarzem. Nie próbować prowadzić pojazdu.
83
U pacjenta mogą wystąpić:
zawroty głowy,
nudności lub wymioty,
napady (drgawki), zaburzenia rytmu serca, takie jak spowolniony, przyspieszony lub nieregularny rytm serca, śpiączka, obniżenie ciśnienia krwi z przyspieszoną czynnością serca i poceniem się.
Pominięcie zastosowania leku Lacosamide Accord
W razie opóźnienia przyjęcia dawki o mniej niż 6 godzin należy jak najszybciej przyjąć
pominiętą dawkę.
W razie opóźnienia przyjęcia leku o więcej niż 6 godzin, nie należy przyjmować pominiętej dawki. Należy natomiast przyjąć następną dawkę leku Lacosamide Accord o zwykłej wyznaczonej porze.
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Lacosamide Accord
Nie należy przerywać stosowania leku Lacosamide Accord bez konsultacji z lekarzem,
ponieważ objawy padaczki mogą powrócić lub się nasilić.
Jeżeli lekarz zdecyduje zakończyć stosowanie leku Lacosamide Accord, poinformuje pacjenta
, jak należy stopniowo zmniejszać dawkowanie.
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lubfarmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy powiadomić lekarza lub farmaceutę jeśli wystąpiktórykolwiek z następujących objawów:
Bardzo często: mogące wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów Ból głowy
Zawroty głowy lub nudności (mdłości) Podwójne widzenie
Często: mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów
Zaburzenia równowagi, , drżenie, mrowienie i drętwienie (parestezja) lub skurcze mięśni,
skłonność do upadków lub powstawanie siniaków;
Zaburzenia pamięci, zaburzenia myślenia lub problemy ze znalezieniem słów, splątanie;
Szybkie i niekontrolowane ruchy gałek ocznych (oczopląs), niewyraźne widzenie; Uczucie wirowania, wrażenie bycia pijanym;
Wymioty, suchość w ustach, zaparcia, niestrawność, nadmiar gazów w żołądku lub jelitach
(wzdęcia), biegunka;
Zaburzenia czucia (osłabienie czucia), zaburzenia mowy (zaburzenia artykulacji), zaburzenia
uwagi
Szumy uszne ( takie jak bzyczenie, dzwonienie czy świsty) Drażliwość, trudności w zasypianiu, depresja
Senność, zmęczenie lub osłabienie (astenia); Świąd, wysypka
Niezbyt często: mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów Zwolnienie pracy serca, kołatanie, nieregularne tętno lub inne zmiany w aktywności elektrycznej serca (zburzenia przewodzenia);
84
Nadmiernie dobre samopoczucie, widzenie i/lub słyszenie nieistniejących rzeczy; Reakcja alergiczna po przyjęciu leku, pokrzywka;
Nieprawidłowe wyniki badania krwi dotyczące wątroby, uszkodzenie wątroby Myśl o samookaleczeniu lub samobójstwie lub próba popełnienia samobójstwa; należy natychmiast powiadomić lekarza;
Uczucie złości lub pobudzenia;
Zaburzenia myślenia lub utrata kontaktu z rzeczywistością; Ciężkie reakcje nadwrażliwości powodujące obrzęk twarzy, gardła, rąk, stóp, kostek lub dolnej części nóg
Omdlenia
Trudności z koordynacją ruchów lub chodzeniem
Częstość nieznana: nie można określić częstości na podstawie dostępnych danych Nieprawidłowe szybkie tętno (tachyarytmia komorowa);
Ból gardła, wysoka temperatura ciała i częstsze występowanie zakażeń. Badania krwi mogą wykazać znaczące zmniejszenie liczby białych krwinek określonego typu (agranulocytoza) Ciężka reakcja skórna, której może towarzyszyć wysoka gorączka i objawy grypopodobne, wysypka na twarzy, rozprzestrzeniająca się wysypka, obrzęk węzłów chłonnych (powiększone węzły chłonne). Badania krwi mogą wykazać zwiększone stężenie enzymów wątrobowych oraz liczby jednego z rodzajów białych krwinek (eozynofilia);
Rozległa wysypka z pęcherzami i złuszczającą się skórą, występująca głównie w okolicy ust, oczu, nosa i narządów płciowych (zespół Stevensa-Johnsona) i cięższa postać wysypki powodująca złuszczanie skóry z ponad 30% powierzchni ciała (martwica toksyczno- rozpływna naskórka);
Drgawki.
Dodatkowe działania niepożądane u dzieci
Często: mogące wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów Katar (zapalenie jamy nosowej i gardła); Gorączka;
Ból gardła (zapalenie gardła); Zmniejszony apetyt.
Niezbyt często: mogące wystąpić u maksymalnie 1 na 100 pacjentów Uczucie senności lub braku energii (letarg).
Nieznana: nie można ustalić częstości występowaniana podstawie dostępnych danych Zmiany zachowania, dziecko nie zachowuje się tak, jak zazwyczaj.
Zgłaszanie działań niepożadanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądaneniewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do„krajowego systemu zgłaszania” wymienionego w załączniku V.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożadanych można będzie gromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Lacosamide Accord
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku tekturowym iblistrze po „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.
85
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Lacosamide Accord Substancją czynną jest lakozamid.
Jedna tabletka leku Lacosamide Accord 50 mg zawiera 50 mg lakozamidu. Jedna tabletka leku Lacosamide Accord 100 mg zawiera 100 mg lakozamidu. Jedna tabletka leku Lacosamide Accord 150 mg zawiera 150 mg lakozamidu. Jedna tabletka leku Lacosamide Accord 200 mg zawiera 200 mg lakozamidu.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza L, hydroksypropyloceluloza (niskopodstawiona), krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon i magnezu stearynianPowłoka tabletki: alkohol poliwinylowy, glikol polietylenowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), lecytyna (sojowa) i barwniki*
* Barwnikami są:
Tabletka 50 mg: żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172), indygotyna, lak (E132) Tabletka 100 mg: żelaza tlenek żółty (E172)
Tabletka 150 mg: żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172), żelaza tlenek żółty(E172)
Tabletka 200 mg: indygotyna, lak (E132)
Jak wygląda lek Lacosamide Accord i co zawiera opakowanie
Lacosamide Accord 50 mg: różowe, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 10,3 × 4,8 mmoznakowane literą „L” po jednej stronie oraz liczbą „50” po drugiej stronie
Lacosamide Accord 100 mg: ciemnożółte, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 13,0 × 6,0 mm oznakowane literą „L” po jednej stronie oraz liczbą „100” po drugiej stronie Lacosamide Accord 150 mg: łososiowe, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 15,0 ×6,9 mm oznakowane literą „L” po jednej stronie oraz liczbą „150” po drugiej stronieLacosamide Accord 200 mg: niebieskie, owalne tabletki powlekane o wymiarach około 16,4 ×7,6 mm oznakowane literą „L” po jednej stronie oraz liczbą „200” po drugiej stronie
Opakowanie z zestawem do rozpoczynania leczenia zawiera 56 tabletek powlekanych w 4opakowaniach:
Opakowanie oznakowane „Tydzień 1.” zawiera 14 tabletek 50 mg Opakowanie oznakowane „Tydzień 2.” zawiera 14 tabletek 100 mg Opakowanie oznakowane „Tydzień 3.” zawiera 14 tabletek 150 mg Opakowanie oznakowane „Tydzień 4.” zawiera 14 tabletek 200 mg
Podmiot odpowiedzialny Accord Healthcare S.L.U.
World Trade Center, Moll de Barcelona, s/n,Edifici Est 6ª planta, 08039 Barcelona, Hiszpania
Wytwórca
Accord Healthcare LimitedSage House, 319 Pinner RoadNorth Harrow, Middlesex, HA1 4HFWielka Brytania
lub
86
WESSLING Hungary Kft,Anonymus u. 6., Budapest, 1045,Węgry
lub
LABORATORI FUNDACIÓ DAUC/ C, 12-14 Pol. Ind. Zona Franca, Barcelona08040 Barcelona, Hiszpania
lub
Accord Healthcare Polska Sp.z o.o.,
ul. Lutomierska 50,95-200 Pabianice, Polska
Data ostatniej aktualizacji ulotki
Inne źródła informacji
Szczegółowe informacje o tym leku znajdują się na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków http://www.ema.europa.eu.
87